SPORT Viva Argentina op Roland Garros Kleine boten, grote resultaten op de verbrede Bosbaay Savoldelli wint Giro: de revanche van De Valk Gert-Jan Liefers kan het wel Bontje na veertien jaar weer de beste Langeweg heerst in Gouden Zweep Van den Burgh valt tegen op NK Verhagen wij»"" Alphians de y maandag 3 JUNI 2002 door Dick Heuvelman Milaan - Zijn doel was een ritze- ge, maar die is er niet van geko men. Desondanks kan Paolo Sa voldelli terugzien op een meer dan geslaagde Giro. Want de 29- jarige Italiaan, bijgenaamd De Valk vanwege z'n duivelse duik vluchten bergaf, volbracht de 3348 kilometers tussen Gronin gen en Milaan als snelste. En daar gaat het uiteindelijk om in zo'n drieweekse ronde. Dat hij met de roze trui huiswaarts toog, mocht misschien in de sterren staan beschreven, niets en niemand had dat onderkend. Ook Paolo Savoldelli zelf niet. Een week geleden achtte hij zich nog volstrekt kansloos in de jacht op de hoofdprijs. Z'n tijdrit in Numana gaf hem nou niet bepaald het idee dat-ie in top vorm was. Maar het kenmerk van de ware ronderenner is dat hij, als de kilometers gaan tellen, groeit in de wedstrijd. 'Rising to the occasion', zoals de Engelsen dat zo treffend kunnen uitdruk ken. Waar z'n vijf voorgangers in het algemeen klassement stuk voor stuk verzwakten, werd Sa voldelli alleen maar sterker. En zo steeg hij in de tweede, onge kend fascinerende Dolomieten etappe, afgelopen donderdag, zowaar van zes naar één. En van die plek liet hij zich niet meer verdringen. Eén van de verliezers, de Ameri kaan Tyler Hamilton, dacht nog een serieuze aanval te kunnen ondernemen in z'n specialiteit, de lange tijdrit. Echter, als het er op aankomt kan ook Savoldelli deze discipline aan en dat be wees hij op het 43 kilometer, voornamelijk vlakke traject tus sen Cambiago en Monticello Brianza. Daar, twee steenwor pen ten noorden van Milaan, weerstond Savoldelli de daden De grote winnaars van de Giro: Paolo Savoldelli (rechts) en Mario Cipollini. Foto: EPA drang van Hamilton glansrijk. De voormalige luitenant van Lance Armstrong, door oud- Tourwinnaar Bjarne Riis geroe pen tot de status van kopman (bij CSC Tiscali), verloor deze tweestrijd zelfs. Savoldelli was dertien tellen sneller dan de Amerikaan, die bergop tekort schoot om een succesvolle greep naar het roze te kunnen doen. Hét gevecht van de (zater) dag speelde zich overigens af achter de mg van de Spanjaard Aitor Gonzalez Jiminez, die nog eens accentueerde dat Spanje een groot arsenaal aan goede tijdrijders bezit. Hoe ongeëvenaard de prestatie van de Kelme-coureur ook was, alle aandacht ging na de tijdrit uit naar Paolo Savoldelli. Hij nam alle tijd voor zijn verhaal, dat de afgelopen twee seizoen vooral uit sukkelen bestond. Daarom ook kon hij niet aan de hoge verwachtingen voldoen die ze bij de koffiezetappartatenfa- brikant Saeco van hem hadden. Het management van het team zag in Savoldelli een winnaar van de Giro, nadat hij in 1999 als 26-jarige tweede was geworden achter Ivan Gotti. In de Giro van 2000 kwam hij als één van de fa vorieten echter ten val en dat leidde tot veel fysieke kommer en kwel. Eerst werd Savoldelli gekweld doorchronische rug problemen en in het verlengde daarvan kreeg hij ook nog last van z'n bovenbeen. Maar dure renners zijn er om te fietsen en niet om te klagen. Dus ging Savoldelli zich force ren en reed hij amper nog een platte prijs. En renners die niet presteren, mogen (kunnen) gaan. Zo ook Savoldelli, die eind vorig jaar bij een betrekkelijk kleine sponsor (het alluminium- bedrijf Index Alexia) een redelijk alternatief vond. In dit gezel schap werd hij met rust gelaten en mocht hij zelf zijn plan trek ken. De beloning voor dat ver trouwen betaalde Savoldelli gis teren uit en gaat de wielerhisto- rie in als de wraak van De Valk. Want bij Saeco stond men er toch beetje beteuterd bij toen de eindafrekening in Milaan op ta fel kwam. De man die Savoldelli moest doen vergeten, Gilberto Simoni, is afgelopen weken ont maskerd als een notoire cocaï- nesnuiver en Mario Cipollini, waarop men ook een beetje was uitgekeken bij de rode brigade, stal de show in de 85ste Giro. Gisteren won hij de slotetappe. Het betekende de zesde triomf van de 'Leeuwenkoning' in deze Giro d'Italia en z'n veertigste in totaal. Daarmee is hij nog één zege verwijderd van het record aantal bloementuilen dat Alfre do Binda heeft verzameld (41). Volgend jaar gaat hij Binda na exact 70 jaar aflossen, onvoor ziene omstandigheden daarge laten. Paolo Savoldelli is er de man niet naar om z'n tong uit te ste ken naar z'n voormalige wieier- bazen. Daarvoor is hij te veel gentleman. Bovendien is hij wars van grootspraak en kent hij z'n plaats in het peloton. „Ik ben geen Armstrong en ook geen Indurain, dat zijn superta lenten die eens in de tien, vijf tien jaar worden geboren. Ik kan best aardig fietsen, maar ik ben niet iemand die barst van het zelfvertrouwen. In deze Giro aanvankelijk ook niet. Pas toen ik Evans en Hamilton zag in storten, kreeg ik het juiste mo reel." Rabo-ploegleider Theo de Rooy keek tevreden temg op de Giro, ondanks dat zijn renners niets wonnen. In het ploegenklasse- ment eindigde Rabo als derde. De Rooy wees op de progressie van enkele jonge renners, van wie Addy Engels het meest op de voorgrond trad. Michael Boogerd behoorde met een 17de plaats tot de doffe tegen vallers. hengelo/gpd - - Een bankje in de schaduw van het succes. Kamiel Maase rust erop uit na een verloren race op de 3000 meter. Teleurgesteld en verslagen. In de stralende zon zit Gert-Jan Lie fers, de nieuwe houder van het Nederlands re cord. Het is zijn dag in Hengelo, de 3000 meter behoort hem toe. Gert-Jan Liefers loopt een ereronde in het FBK- Stadion in Hengelo. Halverwege komt hij Jos Hermens tegen, de oud-atleet die ruim dertig jaar lang het record in handen had. Het is hun moment, een innige omhelzing. Oslo, 4 juli 1974. Hermens loopt het Nederlands record op de 3000 meter in 7.44.4 minuten. Hen gelo 2 juni 2002, Gert-Jan Liefers is er op ge brand de beste tijd van Nederland ooit te lopen. Hij neemt het op tegen toppers als wereldkam pioen Richard Limo, maar wil vooral Kamiel Maase voor blijven. Hij slaagt, wordt derde, laat Maase ver achter zich en noteert 7.42.95. „Ik ben blij dat Gert-Jan me niet voor lui heeft gezet en niet vijf seconden van mijn tijd heeft af gelopen", zegt Hermens met een brede lach. Hij is blij, blij dat Nederland toppers kweekt. Blij dat Liefers op weg is naar beter. Opgelucht ook dat de Nederlandse atletiek niet blijft steken op zijn succes. Liefers denkt hetzelfde. „Ik heb het record van een van de grootste atleten van Nederland ver broken, dat is te gek. Ik ga hier heel erg blij mee zijn, heel erg blij. Het is een kroontje, de kroon moet nog komen op het EK in München." Lie fers houdt een klein knuffelkonijn in zijn han den. „Gekregen tijdens de ereronde. Het was mijn eerste ereronde ooit, geweldig om mee te maken, voor eigen publiek nog wel." Op het bankje zit Kamiel Maase, de man die het niet redde. Hij werd negende in 7.58.03. „Ik ben nog niet zo ver als Gert-Jan, dat wist ik, maar ik had ook niet verwacht dat het zo moeilijk zou gaan. Ik ben blij voor Gert-Jan, hij heeft het goed gedaan, is een groot talent. Het was leuk geweest als ik hem wat meer tegenstand had kunnen bie den, maar het zat er niet in. Nu niet althans." Even niet Maase, maar Liefers. De bezwete, stra lende Apeldoomer van 23 jaar. De dagen voor de wedstrijd hing hij voor de buis, hij miste geen wedstrijd van het WK-voetbal. In alle rust, even niet denken aan het moment dat zou komen. „Ik heb vanmorgen ook nog twee wedstrijden ge zien. Maar welke weet ik eigenlijk niet meer, Ar gentinië geloof ik en Zuid-Afrika. Kun je nagaan ede Mei hoe vaag ik me voel. Hij heeft zich voorgenomen om te geniétei fnsh; het moment, van het succes waar hij zo êroc verlangd heeft. „Vorig jaar dacht ik nog: ilcat het niet, alles gaat slecht. Maar ik kan het w wil stil staan bij die mooie momenten, me de meer te veel fixeren op een doel. Dat deed il der wel, als het dan niet goed ging was miji 6- ge 'geniet moment' van het seizoen voorbi ja heb ik er al een gehad en hopelijk heb ik 1 het EK nog een." Liefers de man van de meters, gelukkig, geslaagd en 3000 euro En Maase? „Ik ga mijn best doen om het ri van Gert-Jan een keer te verbrekep." Van Ree h* tdijl In het nationale voorprogramma Twente Atlfny deed vooral Roel van Ree goede zaken. De 1 van Martin Huizing kampt al enige wekenUi; achillesproblemen, maar verbeterde zich ii tweede 400 meter van het seizoen tot 48,02 is de tweede tijd van het jaar en waarschi m ruim voldoende om geselecteerd te worden de nationale 4x400 meter estafetteploeg dif gende maan in juni naar de Europa Cup lai ploegen gaat. In andere series waren oo Spartaan Wouter Hoogkamer en Pieter van gen op dreef. De beide studenten liepen 50,19 en 50,27 sneller dan ooit. In het jeugdprogramma van Twente Atletiel unr gen twee regionale sprintsters de kans om t!Eil ken aan het grote werk. Remona Fransen Spartaan) versloeg Marina Schoenmakers 3, \- den Atletiek) in de fotofinish. Beiden notei gdQ° een matige tijd van 12,80, met de aantekf oek dat er sterke tegenwind blies op alle spriila" Hengelo. Ook de middenafstandsatleten ha daar last van, maar Claartje Raedts slaagi toch zich op de 1500 meter te verbetere^ 4.35,45. 11 Bij Phoenix wedstrijden zaterdag in Utrechisi 2 er meer ruimte dan in Hengelo om diversi derdelen te combineren. Meerkamper Rickr senaar maakte daar optimaal gebruik van tweemaal te sprinten (11,42 en 22,88 op d(s en 200 meter) en tweemaal te werpen (14,98 s ter kogelstoten en 41,56 meter discuswerpei jjjj» Meer nog dan de goede resultaten stemde senaars' fitheid tot tevredenheid. Als zijn efcia, blessure blijft verbeteren is de kans groot d in juni mee kan doen aan de Europa Cup n kamp. Ellen Bontje en Gestion Silvano. Foto: ANP/Jacob Melissen Nijmegen - Veertien seizoenen na haar laatste titel is Ellen Bontje weer gehuldigd als de beste dressuurruiter van Neder land. „Ervaring is heel belang rijk in deze discipline", zei ze gisteren zonder enige aarzeling. Bontje behaalde met Gestion Silvano op Park Brakkenstein de titel met het nodige machts vertoon. Ze was verreweg de sterkste in de kür op muziek, in het verleden niet haar favoriete onderdeel. Tweede werd Coby van Baaien met Ferro voor An- ky van Grunsven met Gestion Idool. wassenaar - De 48ste editie van de koers om de Gouden Zweep, gisteren verreden op drafbaan Duindigt in Wasse naar, is gewonnen door de merrie Kim Wielinga met pi keur Hugo Langeweg. De kam pioenstrainer regeerde de koers volkomen, want ook de tweede en derde aankomenden kwa men uit zijn stal. Odyssey Boko met Ruud Pools werd tweede, de door Hugo Langeweg junior gereden Magie Rider legde be slag op de derde plaats. Prinses Margriet reikte de zweep uit. zuNDERT- Niet zo best, noemde Casper van den Burgh zijn zes de plaats op het NK kwarttriat lon. Met die klassering is de Leidenaar nog niet zeker van deelname aan het EK, dat begin juli in Hongarije wordt gehou den. In gesprekken met de bondscoach wordt beslist welke zes triatleten worden afgevaar digd. Van den Burg gaf de ster ke, internationale bezetting en het warme weer op als oorza ken voor zijn tegenvallende prestatie in Zundert. „En de kwarttriaüon is sowieso niet mijn favoriete discipline." Tij dens het fietsonderdeel nam hij nog wel enige afstand van de concurrentie, maar die inspan ning moest hij bij het hardlo pen bekopen. In het totale veld finishte Van den Burgh als 36ste. amsterdam/anp - Bij de eerste Neder landse kampioenschappen op de ver brede Bosbaan in Amsterdam vielen dit weekeinde de grootste resultaten te noteren in de kleine boten; eenzit- ters en tweeën. Het vlaggenschip, de vier-zonder met Oranjes vedetten Mi- chiel Bartman en Diederik Simon, bleek nog steeds een beetje van slag. Over twee weken is in Hazewinkel (België) de eerste van drie wedstrijden om de wereldbeker. Dat is gelijk de laatste testcase voor de selectie voor het wereldkampioenschap half juli in Luzem. Wie in Hazewinkel goed pres teert, mag in Luzem een kans wagen. Een goede prestatie op de Rotsee, deelnemen aan de finale met zes bo ten, betekent afvaardiging naar de we reldtitelstrijd in Sevilla. Dirk Lippits en Humet Dekkers krij gen beslist de kans zich internationaal te meten in de skiff. De Eindhovenaar won zaterdag de nationale titel op su perieure wijze en haalde zijn gelijk. Er mocht dan een wereldtitel gloren voor de nationale dubbelvier met Bartman, Simon en Cirkel, Lippits koos liever voor de eenzitsboot. Na twee zilveren plakken (Olympische Spelen Sydney, WK Luzem) had Lippits genoeg van het ploegroeien. „Wat is een eenzaam bestaan", vroeg hij met het 'blik' van skiffkampioen om de nek. „Vroeger reisde ik talloze dagen uren op en neer van Eindhoven naar de Bosbaan. Nu train ik lekker op mijn eigen cluppie (Thêta) en kan ik ermee kappen wanneer ik wil." Lippits is een krachtmens die wil we ten hoever hij als soloroeier kan ko men. „Geen enkele skiffkampioen haalde in zijn eerste jaar de finale van het WK. Ik moet daarom geen al te hoge verwachtingen koesteren. Maar misschien wel voor Athene 2004." Humet Dekkers wil ook naar de vol gende Olympische Spelen. De 27-jari ge arts, die voorheen furore maakte op de roeimachine (wereldkampioene en -recordhoudster), ontwikkelt zich steeds beter op het water en haalde in het weekeinde haar eerste nationale titels: zaterdag de skiff, gisteren de dubbeltwee met Marlies Smulders. „Ik start nu ook al hard", vertelde Dekkers trots. Het afscheid van Lippits in de zilveren dubbelvier was behoorlijk slikken voor de drie anderen. Bartman, Simon en Cirkel konden geen adequate vervan ger vinden in het scullersveld en stap ten daarom over naar het boordroei- en. Geert-Jan Derksen was geen suc ces bij de Wedau Regatta in Duisburg. Met Matthijs Vellenga roeiden de drie wel lekkerder, maar nog niet erg hard. Het was genoeg voor de titel. „Maar, voor de internationale top was onze prestatie in dit NK niet goed genoeg", zei Diederik Simon somber. Tristan Kramers van Njord werd in een Argo-combi vier seconden achter de Nederlands kampioen tweede in de heren dubbel twee zonder. Bij de meisjes dubbel pakte Marije van Amersfoort (Die Leythe) in een Viking combi de Nederlandse titel met een tijd van 7.26.18. Haar clubgenoten Jol- mer van Sluis en Joost van Swieten werden nipt achter de kampioe de in de jongens dubbel twee, van Swieten behaalde de dag dezelfde plek in de skif. Ook ir brons voor Sophie Dirksmeier meisjes skif. Tijdens de Hollandiawedstrijdif haalde Asopos de Vliet gisterei zeges. Roy Delis won in de over] skif. De dames beginnelingei volgden zijn voorbeeld. Zaterd.1 haalde dezelfde vier nog een t plaats in de vier met stuur Njord pakte eremetaal in de ni lingen vier met en - in combinat Laga - in de overgangsvier met. ken iker de I; itu door Pieter van der Vliet e k; nt honk-softbal - De vrouw ndi Alphians deelden de »e met Centrals. Na een 4-; n. volgde een 6-0 nederlaag, ifdk eerste duel speelde pitches. H Verhagen uitstekend. Ze Di gesteund door een goed m Centrals had bovendien p re men met de opbouw van phense aanval. Na 1-0 tweede inning sprokkelde ans tot 4-0 de punten bij In de zevende slagbeur week Centrals de veldvi Jee! ging en kwam temg toita Daar bleef het bij, dan! kt. coach van Centrals. Na ee re klap hield hij bij het honk zijn loopster te( plaats van haar door te £id< De volgende slagvrouw gi te waardoor de partij ten was. In het tweede duel s Centrals in een hoog ten che liep simpel uit naar 6-0. De honkballers van Alp wonnen pas na een verlun. met 13-11. Storks stond over een gretige thuisploi vooral aan slag sterk opei r d Alphians liep in zeven boei uit naar 8-1. Storks kwanng S Alphense veldfouten terug Ra wedstrijd. Jurgen van de leek het gevaar met een run te bezweren, maar ents ter maakte ook Storks m vei man aan boord een hoi Een verlenging moest de sing brengen. Storks o ;ds] met een punt, die gep lie werd door de homeru Niels Burger; 11-11. Matifdt naar werd Auke Maat. Hij met een man op de honki bal over het hek. De softballers van The F1 Lisse kregen flink op de In Almere werd tegen de selijke club met 11-1 en 9 loren. Door dit resultaat ijts de Lissenaren op de plaats in de hoofdklasst (t hebben aanvallend niets zien. Je kunt verdedigend je best doen en een vol( scoren, maar als je de niet raakt, speel je een vi I#,' wedstrijd", zei coach Ni sendelft. Komende woe avond oefent The Flags th gen Jong Oranje. Assendel e|P; cke ït r JOI ki Ijlbee door Gertjan van Geen parus - Zonder uitzondering zijn ze grote voetbalfans. De presta ties van hun nationale elftal vor men een grote inspiratiebron voor de Argentijnse tennissers. Op Roland Garros schitteren ze stuk voor stuk. Het grote contin gent deelnemers op Roland Gar ros verraadt een enorm potenti eel. Het land mag dan in een die pe crisis zitten, op tennisgebied, gloort een gouden toekomst. Als die al niet begonnen is. Guillermo Canas werkte gisteren op Suzanne Lenglen een feno menaal gevecht af met Lleyton Hewitt, dat 's werelds nummer 1 met uitschakeling moest beko pen: 6-7 (1), 7-6 (11), 6-4, 6-3. Een dag eerder ontlook het ta lent David Nalbandian ondanks het verlies in een van de mooi ste partijen van de week tegen Marat Safin. Twaalf Argentijnen begonnen aan het grootste graveltoernooi ter wereld. Daarmee volgt het land van Maxima grootmachten Frankrijk (17) en Spanje (16) als nummer drie qua aantal deelne mers. De eerlijkheid gebiedt wel te zeggen dat het thuisland ze ven wildcards uitdeelde, waar de Argentijnen het op eigen kracht doen. Met Canas (17de op de wereld ranglijst), Chela (23), Nalbandi an (31), Gaudio (34), Calleri (51), Zabaleta (52), Squillari (75) en Acasuso (96) is de opmars evi dent. Massa, Vassalla Arguello, Coria en Puerta vallen nog bui ten de tophonderd, maar lang kan dat niet meer duren. Met name Coria wordt in Argentinië gezien als groot talent. „Een van deze generatie spelers wint een keer een Grand Slam en mis schien gebeurt dat hier wel", zei de oude held Guillermo Vilas af gelopen week. Hij zei het op het moment dat vijf Argentijnen de derde ronde hadden bereikt. Naast Canas kan Gaston Gaudio vandaag nog doordringen tot de kwartfinale. Mariano Zabaleta was om zeven uur opgestaan om de voetbal lers te zien winnen van Nigeria, Guillermo Canas werkte gisteren l maar verloor desondanks in drie sets van Alex Corretja. Vilas, die het Argentijnse tenfris op de we reldkaart zette en op Roland Garros in 1977 de titel pakte, maakte met zijn voorspelling ontegenzeglijk een punt. Hij is in Parijs aanwezig als raadsman van de Argentijnen. „Ik eet vaak met hen en als ze wat van me nodig hebben, hoor ;yton Hewitt uit het toernooi in Pa ik het wel", aldus \filas. Canas (Chennai), Nalbandian (Estoril) en Gaudio (Barcelona en Mal- lorca) wonnen dit jaar reeds een ATP-toernooi. Chela, Calleri en weer Canas hebben ieder een verloren finale achter hun naam staan. 'Natuurlijk' kwamen de meeste prestaties tot stand op gravel, de favoriete ondergrond in Latijns ijs. Foto: Reuters Amerika. Maar Canas en Chela bewezen zich dit jaar reeds op de harde ondergronden. „We gaan het steeds beter doen", zegt een Argentijnse journalist, die zich ongans zapt op zijn te levisiescherm om alle landgeno ten te kunnen volgen- Daarbij ook de vrouwen, hele maal een revelatie aan de Ave nue de la Porie d'Auteuil. Dub- belspecialiste Paola Suarez (der de op de wereldranglijst) klopte gisteren de Frangaise Amelie Mauresmo en treft morgen in de kwartfinale landgenote Clarisa Fernandez. De speelster die Kim Clijsters in de derde ronde de oren waste, verraste opnieuw door nu Elena Dementieva in drie sets te verslaan. Maar het zijn toch vooral de mannen die de frontlinie opzoe ken. Ook op snelle banen. Juan Ignacio Chela, in de eerste ron de opvallend verliezer tegen Adrian Voinea: „We prefereren de gravelbanen, maar we spelen steeds meer toernooien op de hardcourts. Niet dat we erop kunnen trainen, maar we gaan wel vooruit." Het geheim van de Argentijnen, is dat hun opleidingstraject geen geheimen kent. Op het natio naal trainingscentrum in de hoofdstad komen de talenten samen. En naar het Zweedse voorbeeld reizen ze veel samen, waardoor ze elkaar naar grotere hoogten stuwen. „We werken veel en hard met elkaar en zijn vrienden", aldus Chela. Chela maakte vorig jaar op het challengertoemooi in Scheve- ningen zijn rentree in het cir cuit. De 22-jarige man uit Bue nos Aires had er een lange schorsing opzitten vanwege do- pinggebruik (methyltestosteron) Chela ontkent als volleerd sportman tot de dag van van daag ooit gebruikt te hebben en is sinds zijn terugkeer als een komeet omhoog geschoten. Guillermo Coria - vernoemd naar Vilas - stond zeven maan den buitenspel vanwege een po sitieve test op nandrolon. De Ar gentijnen zijn daardoor niet po pulair in het circuit, al worden ze niet zo met de nek aangeke ken als gepakte wielrenners. Maar ze hebben elkaar en dat is alles wat ze nodig hebben. „Ze zijn mijn vrienden en ik denk dat ze onschuldig zijn", zei Za baleta over de dopingkwestie. „Misschien gelooft niemand an ders hen, maar ik wel." Terwijl het land snel afglijdt naar een bankroet, helemaal nu de peso is losgekoppeld van de dollar, zien ze zichzelf als spor tieve ambassadeurs en proberen daarin hun voetballende colle ga's in Japan en Zuid-Korea te volgen. Zabaleta: „Het gaat niet goed in Argentinië. Als de voet ballers of de tennissers het goed doen, is dat een motivatie voor het volk. Het zou leuk zijn voor iedereen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22