WK VOETBAL Dit WK is voorlopig dieptepunt verloedering' 'Trekken jullie je eigen conclusies maar' AT 'trei! o FC trekt ten strijde tegen vercommercialisering voetbal SPELENDERWIJS Vonk keept onder blanke trainers; bij zwarte coaches zit hij op de bank Eerste horde op WK genomen 2C02 |<^)rfa Japan hoi urd. ludj !t it lai el( u- h hljl ;1 jst ten ifgd 10] :lse het we%l( ten kijkers op de hele wereld orden bedrogen. Vrijdag leek et alsof er wel duizend Sene- alezen op de tribune zaten in eoul. Frankrijk werd schijn- aar vertegenwoordigd door fel driëduizend supporters. <n dag later scheen ook Uru- lay massaal afgereisd naar Ul- at een nep. Volgens een be- luwbare schatting waren er ilgeteld 150 Senegalezen, -hthonderd Fransen, hooguit :htig Uruguayanen, een paar 'nderd Zuidafrikanen en 150 ns uit Paraguay, stadions in Korea zitten •r de rest vol met Koreanen, ider wie een fiks deel ver- omd als supporters van een ider land. Telkens worden er le honderden T-shirts en pet- s uitgedeeld aan mensen die ën rond de vakken zitten die Bstemd zijn voor echte fans mi de teams die op dat mo ment spelen. Dat is een handigheidje, dat twee effecten heeft. De tv-kijker denkt inderdaad dat er vele tienduizenden supporters naar Korea zijn afgereisd. Dat maakt een goede indruk. Maar een an der effect is misschien nog wel aardiger. De Koreanen zijn bij de meeste duels natuurlijk vol strekt neutraal, maar zodra ze met vele honderden tegelijk worden verkleed als pakweg Se- negal-fans en bij die paar echte Senegalezen zitten, gaan ze als het ware automatisch ook dat team aanmoedigen. Er is vast wel een psycholoog die dit kud degedrag wetenschappelijk kan verklaren, maar het geeft in elk geval wat meer sfeer. Ook Denemarken werd zater dag gesteund door vele honder den nep-Denen met onmisken baar Aziatische gelaatstrekken. Maar daar was iets heel anders aan de hand. De Denen hebben ongeveer achthonderd echte fans bij zich. In Ulsan bestond hun aanhang echter uit ruim tweeduizend personen. Dit keer kwam er echter geen verkleed de Koreaan aan te pas om die cijfers te halen, maar vier vlieg tuigen vol Japanners. Japanners? Jazeker. Denemar ken bereidde zich de laatste we ken in het Japanse Wakayama voor op het WK en het team werd daar razend populair. Vooral van John-Dahl Tomas- son waren ze helemaal gek. Die speelde tenslotte bij Feyenoord samen met Shinji Ono. En dus werd de bevolking van Wakaya ma Denemarken-fan. Zozeer zelfs dat dik duizend inwoners zaterdag in het vliegtuig stapten en naar Korea vlogen om Dene marken te zien winnen van Uruguay. Dat zijn dus weer wel echte fans. Jaap van Essen mat aard Pl« spel ex- GPD-correspondent |er van Nijsenburg SPB« aan, sorgi dfht( i j- al k. blee ;lse kio/gpd - Het Nederlandse :bal is toch in Japan verte- iiwoordigd. Waar de Elf van lis van G. het smadelijk heeft :n afweten en het oranjele- en zich uit schaamte heeft te- getrokken in de onverschil- ïeid, houdt het Amsterdamse FC de vaderlandse eer hoog. FC is met een missie geko- en. De organisatie wil het etbal uit de klauwen van de mmércie redden. Weg met de iurde spelerssalarissen, de as- nomische bedragen voor tv- en, de opgeblazen ego's de Blatters en de andere ca di capi van de FIFA. lit WK is voorlopig het diepte- int van die verloedering. Het angrijkste toernooi van de ige echte volkssport wordt in duurste land ter wereld ge ilden. Een kaartje voor de orronde kost al een vermo- i. De bonzen halen de neus voor de fans, die uiteindelijk in vette salarissen en declara- betalen. Dat is een schan- al van de bovenste plank en moet aan de kaak worden steld", zegt Pim van Nunen, van de geestelijke vaders lé actie. Do FC (de 'o' in het ;o is een vingerafdruk) laat het bij deze kritiek. Het heeft de remedie in huis, aldus n Nunen. de Kraayen van deze wereld spelletje' menen te moeten emen, moet zijn spontaniteit igkrijgen. 'Koning Voetbal' oet weer de straat op. Letter- ch v al. E ide e elft nds slaaC Inge* i mal :e hij ;nva nd ah n "Jnlidé ;ntei i,0 me^bk jena lsheat °P> eerd )L Ps.teI rui in Nunen is art director bij het Amsterdamse reclamebureau Kessels en Kramer (K&K), dat zijn medewerkers niet alleen campagnes voor spijkerbroeken en mobiele telefoons laat ont werpen, maar hun creativiteit ook inzet voor nobele doelen, dat wil zeggen waar geen stuiver op verdiend wordt. Van Nunen kon ook dankzij een subsidie van de Nederlandse ambassade met een collega naar Japan komen. De actie werd af gelopen weekeinde in een gale rie in Tokio gelanceerd. De campagne blijft niet beperkt tot de hoofdstad, waar niet eens ge voetbald wordt. Ook in vier an dere steden, waarvan in twee wel gespeeld wordt, is Do FC present met zijn 'statement te gen de poen in het voetbal'. Een Japans tv-station heeft ook be langstelling, zodat de bood schap een groter publiek kan bereiken dan de kleine en elitai re kring van galeriebezoekers. Eenvoudig spel „We willen terug naar wat het voetbal in wezen is: een eenvou dig spel, dat misschien nog het meeste plezier oplevert als het op straat wordt gespeeld'. Do FC heeft daarvoor een 'kit' ont worpen dat het verloren para dijs, waar Pele met een lappen bal kon dollen, Cruijff de ruiten van de buren aan scherven schoot en Maradona voor de coke de hand van god ontdekte, moet terugbrengen. De kit be staat uit een simpele papieren voetbaltas, model jaren '70, en vijf rollen tape. Van Nunen: „De bedoeling is dat de spelers alles weer zelf doen. Met die kit krijgen ze iets in handen dat ze zelf moeten af maken, Ze moeten met die ta pes zelf een bal maken, hun na men en rugnummers op de tape schrijven en op het shirt plakken en zelf het veld afbakenen voor ze kunnen spelen". Het is ludiek met een serieuze ondertoon en dat past in de filo sofie van DO FC en K&K, die met vorige en toekomstige pro jecten de minder glamoureuse aspecten van het voetbal be lichtten en willen belichten. „Een paar jaar geleden stond Ajax er slecht voor. Volgens ons kwam dat door een blessuregolf die de ploeg teisterde. Toen hebben we in een weekblad een special uitgebracht dat bestond uit de röntgenfoto's van de bles sures". Een ander project ging over de wasvrouwen van de profclubs, onmisbaar, maar nooit in het zonnetje gezet. „We werken momenteel met 'Hard Gras' (semi-literair voet balblad, red,) aan een nummer over 'grote, kleine' spelers. Ster ren als de Argentijnen Marado na, Caniggia, de Braziliaan Gar- rincha, de Engelsman Ball, de Italiaan Zola, die niet groter zijn dan 1.69 meter". Maar het hoogtepunt van de kruistocht tegen de commercie vindt op 30 juni plaats. Dan spe len niet alleen de finalisten van het WK in Yokohama tegen el kaar, maar ook de elftallen van Buthan en Monserrat, de ar moedzaaiers van het internatio nale voetbal en voorlaatste en laatste op de FIFA-ranglijst. „Daar maken we een documen taire over, die waarschijnlijk ook door de BBC wordt uitgezon den". Ver voorbij de tweede paal kopt Batistuta een corner van Veron in het doel van Nigeria. Foto: Reuters duele prijzen, tekende hij twee jaar terug voor AS Roma, dat dankzij zijn productie (twintig goals) meteen kampioen werd. In het shirt van Argentinië is zijn staat van dienst al even indruk wekkend. De wedstrijd tegen Nigeria was gisteren de 76ste voor zijn land, de rake kopbal het 56ste doelpunt als interna tional. Batistuta was voor het toernooi met negen treffers al WK-topscorer van zijn land, maar inmiddels gloort in de ver te nog meer roem. De Argentijn is de tiende speler in de geschie denis die op een WK tien goals of meer heeft gescoord. Alleen Jürgen Klinsmann (11), Pelé (12) Just Fontaine (13) en Gerd Müller (14) staan in de topsco- rerslijst aller tijden nog voor hem. Niet meer zeker Ondanks zijn prachtige palma res is Batistuta niet meer zeker van een basisplaats in de natio nale ploeg. Sinds Marcelo Bielsa de scepter over de Argentijnse ploeg zwaait, was Hern an Cres- po regelmatig eigenaar van het shirt met nummer 9. Zo werd Crespo Argentiniës topscorer tij dens de kwalificatiereeks (negen goals) en in de voorbereiding op de eindronde wees veel erop, dat de spits van Lazio Roma op nieuw de voorkeur boven Bati stuta zou krijgen. Maar op het moment dat een vaste plek op de bank dreigde, rechtte Batistuta de rug. De Ar gentijn maakte van zijn ambities geen geheim. Voor de 33-jarige geldt de komende weken maar één ding: de wereldtitel. En hij heeft er alles voor over om erbij te zijn. In een van de laatste oe fenpotjes tegen de Japanse kam pioen maakte hij vier goals in 34 minuten. Zijn gretige spel overtuigde Biel- sa, Batistuta dwong een plek on der de eerste elf af. „De nor maalste zaak van de wereld", betoogde de eigenzinnige bondscoach aan de vooravond van de openingswedstrijd. „Hij heeft het verdiend", voegde aanvoerder Veron eraan toe. Met zijn doelpunt zette Batistu ta het sterke optreden van Ar gentinië tegen Nigeria om in klinkende munt. De topfavoriet voor de wereldtitel speelde zijn bekende snelle combinatievoet bal, vormgegeven door de abso lute leider van de ploeg: Juan Sebastian Veron. De aanvoerder is in het nationale elftal bevrijd van de ondergeschikte rol waar mee hij bij Manchester United genoegen moet nemen Die extra speelruimte past hem als een goed pak. Veron is het zenuw centrum van Argentinië, geen speler voelt zich te groot om de bal bij hem in te leveren, elke aanval begint bij hem. Geen slechte indruk Tegen Nigeria, dat zeker geen slechte indruk maakte, waren dat er nogal wat. Al voor de on derbreking kregen Batistuta en Ariel Ortega een paar goede mo gelijkheden en ook na de rust waren opnieuw Batistuta en Sorin dichtbij een treffer, voor dat 'Batigol' zijn persoonlijke triomf vierde. De spits knikte een goed getrapte hoekschop van Veron vanuit een moeilijke hoek achter Nigeria-doelman Ike Shorunmu. Ingehouden woede is mooie woede. Zeker bij Hans Vonk, eer ste doelman van Heerenveen en tot voor kort van Zuid-Afrika. Gis teren begon voor de Zuid-Afrika nen het WK met een wedstrijd tegen Paraguay (2-2). Hans Vonk zat op de bank. door GPD-verslaggever Jaap van Essen busan - Decennia lang was Zuid-Afrika het land van de offi ciële apartheid. Sinds iedereen - blank, zwart of kleurling - in het land volgens de grondwet weer dezelfde rechten heeft, bestaat er echter nog steeds apartheid, alleen zijn de regels nu onge schreven. Bovendien zijn de rol len omgedraaid. Niet langer ma ken de blanke Zuid-Afrikanen de dienst uit, maar zij die de meerderheid, de zwarten dus, vertegenwoordigen. Zuid-Afrika is anno 2002 in vele opzichten een ingewikkelde sa menleving. Want behalve de precaire tegenstellingen tussen zwart en wit zijn er ook nog de fijngevoelige relaties tussen zwarten onderling (waarbij de aloude stammen weer een rol spelen) en tussen zwarten en kleurlingen. En dan maakt het nog eens uit of je uit Kaapstad en omgeving dan wel uit Johan nesburg komt. Alles speelt mee wanneer het aankomt op het verkrijgen van posities en gun sten. Niet alleen kwaliteit is doorslaggevend. Afijn, niets is wat het schijnt in Zuid-Afrika. Dus als een bonds coach zijn ene doelman (een blanke) vervangt door een ande re (een kleurling), dan moet daar iets achter zitten, zo weet ook Vonk. De constatering dat hij onder blanke trainers altijd speelt en onder zwarte trainers op de bank belandt, kan hij dan ook slechts beamen. „Dat zijn de duidelijke feiten. Daar kan ik he lemaal niets aan toevoegen. Maar trekken jullie je eigen con clusies maar". Eigenlijk is het verhaal klip en klaar. Vonk was eerste doelman van Zuid-Afrika. Toen kwam het toernooi om de Afrika-cup van 2000. Ene Trott Moloto werd pal voor dat toernooi coach van Ba- fana Baf ana, en Vonk kwam in Nigeria plots niet verder meer dan de bank. Daarna werd alles weer normaal, met de Portugese trainer Carlos Queiroz. De laatste editie van de Afrika- cup verliep echter teleurstel lend, waarna Queiroz werd ont slagen. Zijn opvolger werd Jomo Sono, een grootheid in het Afri kaanse voetbal. Sono was als speler een topper in zijn land, speelde zelfs nog bij New York Cosmos. Hij werd een bemid deld man en kocht een eigen club, die hij prompt omdoopte in Jomo Cosmos. Als bonds coach schroomt hij nu ook niet spelers van zijn eigen team tot international te promoveren, iets wat natuurlijk goed is voor hun marktwaarde. Afijn, in Afri ka kan dus alles. Dat weet Mark Gleeson als geen ander. In Korea is hij aanwezig als FIFA-gedupteerde, maar normaliter is hij freelance-jour nalist en trouwens nog wat din gen zoals uitgever en scout. Gleeson kon het gisteren niet geloven toen hij hoorde dat Vonk was gepasseerd. „Onvoor stelbaar. Vonk is gewoon de beste. Arendse kan niet in zijn schaduw staan. Sono is juist he lemaal wild van Vonk, hij wilde hem zelfs aanvoerder maken". Toch is het echt waar. Arendse stond gisteren in het doel. Bin nen dertig seconden had hij al een strafschop tegen kunnen krijgen toen hij nogal dom het duel met Santa Cruz van Para guay aanging. In de 39ste mi nuut bewees Arendse dat hij niet voor niets de bijnaam 'Dra- cula' heeft Dat is een bijnaam die alleen met wat Engels is uit te leggen. Dracula is ook bang voor 'crosses', kruisen dus. Ofte wel ballen die als een streep hoog het strafschopgebied in gaan. Zoals die bal van Arce op Santa Cruz. Arendse zat helemaal mis, de spits kopte fraai binnen. In de 55ste minuut zag Arendse er ook niet goed uit, toen Arce de bal uit een vrije trap naar de kruising joeg: 2-0. Daarna her vond Zuid-Afrika zichzelf einde lijk en kwam door een eigen treffer van Struway en een be nutte strafschop van Fortune zowaar nog op 2-2. Dat Fortune de pingel in negen tigste minuut mocht nemen was overigens opmerkelijk. Onlangs miste hij een strafschop, waarna in een deel van de Zuid-Afri kaanse pers openlijk werd be toogd dat een kleurling ook niet de strafschoppen zou mogen nemen. Vonk zag de vreugdetaferelen van zijn ploegenoten na afloop met gemengde gevoelens aan. „Ik ben wel blij, maar natuurlijk ben ik nog steeds teleurgesteld. Vorige week was dat trouwens nog erger, toen kreeg ik door dat ik niet de eerste keus zou zijn. De reden heb ik niet gevraagd. Ben je gek, zoiets werkt niet in Afrika. De coach staat mijlenver boven iedereen. Zeker Jomo So no". Vonk lijkt een beetje te berusten in zijn lot. „Begrijp me wel even goed, ik vind Andre een gewel dige gozer, we zijn ook kamer genoten. Die eerste treffer zullen ze hem ook niet aanrekenen. Zo werkt dat hier niet. Ze kijken eerst naar het resultaat. Een ge lijkspel is goed, zeker als je met 2-0 hebt achtergestaan. En trou wens, het gaat allemaal om heel andere dingen". Vonk weet dat zijn kansen om terug te keren onder de lat voor lopig niet groot zijn. Geen won der, want sinds kort is Trott Mo loto assistent van Jomo Sono. Inderdaad Moloto die hem in Nigeria een toernooi lang op de bank hield. Met gemengde gevoelens feliciteert Vonk zijn vervanger Arendse bij Zuid-Afrika. Foto: GPD ir GPD-verslaggever er van Duyl raki, den haag - De algehele wachting was dat hij zou breken in de basisopstelling, ar in de openingswedstrijd lArgentinië tegen Nigeria ilde de trotse superspits zijn m. Gabriel Batistuta, 33 in- Idels, kreeg het vertrouwen 1 zijn coach Marcelo Bielsa beloonde dat met de win- ïde treffer. Na ruim een uur jte Batistuta een hoekschop 1 Veron in het Afrikaanse doel gaf Argentinië de start die het h wenste: 1-0. WORLD CUI» aanvaller van AS Roma deed s weer eens waarmee hij zijn naam 'Batigol' verwierf. Bati- ta speelde negen seizoenen or Fiorentina, hij maakte in paarse shirt 168 doelpunten. ndat hij wel eens wat anders vllf de Winnen dan louter indivi- ïg te te. H reur van onze sportredactie gwanju/gpd - De Spaanse so- cios nemen de komende maand maar met één ding genoegen: de wereldtitel. Het is maar dat de trainer en de spelers het we ten. Na alle clubsuccessen van de laatste jaren smacht nu ook de natie Spanje naar een grote triomf. Bondscoach José Antonio Ca- macho, die zijn ploeg gisteren met 3-1 zag winnen van Slove nië, kent het verlangen van het volk, maar is er niet bepaald blij mee. „In Spanje denkt men dat we zomaar eventjes wereldkam pioen worden, maar hoe vaak is ons dat in het verleden nou ge lukt? Precies, geen enkele keer". De grote voetbalmacht Spanje werd in 1950 een keerde vierde en reikte twee keer tot de kwart finales. Dat is het dan. Prachtige spelers, maar altijd slechte resultaten op het WK, het is de eeuwige frustratie van een land, dat zijn faam nimmer weet waar te maken. Vier jaar geleden waren de verwachtin gen ook hooggespannen, maar kwam de ploeg niet eens door de voorronde. Dat mag nu geen probleem zijn, want na één wedstrijddag is wel duidelijk dat poule B niet overloopt van kwa liteit. Als er niks vreemds ge beurt, worden de Spanjaarden zonder enige moeite groepswin naar. Flets Tegen het fletse Slovenië haalde het sterrenensemble van Ca- macho nog niet zijn normale ni veau, maar ondanks het matige spel had Spanje geen enkel pro bleem. De basis voor de zege werd ge legd door Raul, de 24-jarige ve dette van Real Madrid, die vlak voor rust de openingstreffer scoorde. Valeron verdubbelde in de 74ste minuut de marge. Doelman Ca- sillas had op dat moment nog geen serieuze doelpoging on schadelijk hoeven maken. Hij was in de 82ste minuut echter kansloos op een schot van inval ler Cimirollc. Spanje raakte niet in de war van het onverwachte tegendoelpunt en bleef goed combineren. Het leverde in de 88ste minuut een strafschop op. Vanaf elf meter versterkte routinier Hierro het gevoel dat het dit WK misschien wél gaat lukken. Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant rust- en eindstanden korte verslagen stuur het commando WK 104 naar het nummer 4777 (tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19