WK VOETBAL Blanco weer de man bij Mexico Kameroen houdt er na 1-0 mee op Geen strafschop Allback op verjaardag penalty Voor Emerson is WK al voorbij voor eerste duel Brazilië Wispelturige speler scoort enige treffer tegen Kroatië WK VOETBAL Onverzettelijke Ieren verdienen puntje door krachtige tweede helft Voller roemt spits Klose »o Elf-metertrap honderdelf jaar geleden geïntroduceerd tijdens FA-cup HDC 682 maandag 3 JUNI 2002 niigata/anp - Hij is wispelturig en eigenwijs. De Mexiaanse aan valler Cuauhtemoc Blanco laat zich regeren door emoties en komt zelden op een beslissing te rug. Afgelopen voorjaar maakte hij echter een uitzondering. Daar door kon hij Mexico vandaag aan een zege op Kroatië helpen: i-o. toernooi en zag Blanco even la ter de strafschop benutten. De Mexicaan vierde zijn treffer uitbundig. Trots wees hij naar zijn groene shirt. Alsof hij wilde laten zien dat ook hij van de na tionale ploeg houdt. Eind vorig jaar was de spits nog een andere mening toegedaan. Woedend was de aanvaller van Real Valla- dolid toen hij hoorde dat hij na afloop van een kwalificatieduel normale vliegtickets had gekre gen. Terwijl sommige ploegge noten businessclass vlogen. Blanco scoorde in de zestigste minuut de enige treffer van een slechte wedstrijd. Na een goede combinatie met collega-aanval ler Borgetti liep hij alleen op doelman Pletikosa af. Zivkovic werkte Blanco echter hard en onreglementair tegen de grond. .De Chinese scheidsrechter Lu trok de eerste rode kaart van het Groep A Uruguay-Denemarken 1-2 (0-1). 45. Tomasson 0-1, 47. Rodriguez 1-183. Tomasson 1-2. Scheidsrechter: Mane (Koe). Toeschouwers: 43.000. Gele kaart: Mendez (Uruguay), Heintze, Lau- rsen (Denemarken). Denemarken1 1 0 0 3 2-1 Senegal1 1003 1-0 Uruguay10 0 10 1-2 Frankrijk100 100-1 Groep B Paraguay-Zuid-Afrika 2-2 (1-0). 39. Santa Cruz 1-0, 55. Arce 2-0, 63. Struway 2-1 (eigen doelpunt), 90. For tune 2-2 (strafschop). Scheidsrechter: Lübos (Slw). Toeschouwers: 25.186. Gele kaart: Caceres, Caniza, Tavarelli (Paraguay), Franco, Issa, McCarthy, Zu- ma (Zuid-Afrika). Spanje-Slovenië 3-1 (1-0). 44. Raul 1- 0, 74. Valeron 2-0, 82. Cimirolic 2-1, 88. Hierro 3-1 (strafschop). Scheids rechter: Guezzaz (Mar). Toeschouwers: 28.588. Gele kaart: Valeron (Spanje), Karic, Zimirotic (Slovenië). De Mexicaan Blanco viert zijn winnende penalty uitbundig. Foto: Reuters Blanco bedankte voor het natio nale elftal, maar kwam in het voorjaar alsnog op zijn beslis sing terug. Nog geen half jaar la ter velde hij in het Japanse Nii- gata tot grote teleurstelling van bondscoach Mirko Jozic het vonnis over Kroatië. De 62-jarige oefenmeester van de verliezers heeft bijna de on mogelijke opdracht de goede prestaties van vier jaar geleden te evenaren. Kroatië werd in Frankrijk met aanvallend en technisch verzorgd voetbal der de. Het versloeg in de troostfi nale Nederland met 2-1. De spelers van vier jaar geleden zijn echter gestopt of ver in de dertig. Jozic bouwde de afgelo pen twee jaar aan een nieuwe ploeg, maar vond geen goede vervangers voor Prosinecki, Boksic, Jami, Suker en Kovac. De dertigers maakten ook tegen Mexico deel uit van de basiself. Jozic kent de sterren als geen ander. Hij leidde ze al in 1987 naar de wereldtitel voor spelers onder de twintig jaar. Inmiddels vijftien jaar later hebben de ta lenten van weleer het beste ge geven. Het allesbehalve impo nerende Mexico bleef eenvoudig overeind. Doelman Perez hoef de nauwelijks in actie te komen en beleefde alleen in blessure tijd een benauwd moment. Ko vac schoot in het zijnet. Door de misser is Blanco voorlopig weer de man bij Mexico. Misschien mag hij vanuit Azië nu wel in de businessclass naar huis vliegen. Na een fraaie actie van Eto'o kan de Kameroener Mboma de bal in het verlaten Ierse doel plaatsen. Foto: AP voet via de is-service van deze krant rust- en eindstanden korte verslagen stuur het commando WK 104 naar het nummer 4777 (tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms seoul - Drie jaar geleden speelde hij nog bij de amateurs van FC Homburg, na het eerste week einde voert hij de topscorerslijst van het WK aan. Het gaat hard met de 23-jarige Miroslav Klose, de spits van 1. FC Kaiserslautem. „Miroslav heeft van alles wat. Hij is sterk, kan dribbelen, goed koppen en is snel. Hij kan een topspits worden", roemt Voller zijn pupil. door GPD-verslaggever Henri van der Steen niigata - Hoe zou Diego Arman do Maradona hebben gespeeld, met zo'n lekkere bal en op zulke schitterende velden? Vorige week werd zijn goal tegen Enge land, op het WK van 1986, geko zen tot Doelpunt van de Eeuw. Het ongelofelijke aan die goal was dat Maradona zijn kunst stuk tot stand bracht op het hobbelveld van het Azteca-sta- dion in Mexico, bijna een akker vergeleken bij de 'greens' in Ko rea en Japan. Maradona was een typische niet-Europese voetballer, een jongen van het korte werk. Hij had talloze passeerbewegingen in huis, ging graag de één-twee aan en was algemeen gespeciali seerd in de kleine combinatie. Maradona was een voetballer van de vierkante meter. Afrikanen hebben in dit opzicht meer verwantschap met Zuid- Amerikanen dan met Europa nen, ook zij spelen in principe, op techniek, het spel om het spel; balbezit is heiliger dan vooruitgang in de letterlijke be tekenis van het woord. In de Britse stadions word je nog al tijd het stadion uitgefloten als je niet binnen redelijke tijd zorgt dat de bal voorin belandt. Vroeger zou het bij een wed strijd als Kameroen-Ierland daarom om zaalvoetbal tegen sliding-tacklevoetbal zijn ge gaan. Maar zoals een baas uit eindelijk op zijn hond gaat lij ken, zo groeien de spelstijlen in het voetbal naar elkaar toe. Ge lukkig niet helemaal. Met ouder wetse Britse onverzettelijkheid verdienden de Ieren zaterdag een puntje tegen de atleten uit Afrika. 'Engels' voetbal heeft meer allu re gekregen, meer sjiek, maar de oude deugden bestaan nog. Als het moet, worden de mouwen opgestroopt en gaan ze tot het gaatje. Dat was zaterdag tegen Kameroen wel nodig ook, want voor rust leken de Ieren naar een kansloze nederlaag gespeeld te worden, overigens zonder dat de 'Ontembare Leeuwen' echt groots voetbalden. Fantastisch Die toonden wel hun geweldige atletische vermogen en, soms, hun buitengewone balgevoel. Kort voor rust produceerde Ka meroen de mooiste actie. Sa muel Eto'o nam een moeilijke bal eerst fantastisch met links aan, passeerde toen met rechts, op de achterlijn, met een schit terende kapbeweging Steve Staunton, om vervolgens Patrick Mboma te laten scoren. Zoals Staunton zich liet piepe len, zou het Adri van Tiggelen niet zijn overkomen. Roy Keane trouwens ook niet; de bal was door Van Tiggelen en Keane op zeker over de lijn gegleden, hoogstwaarschijnlijk met Eto'o erbij. Keane werd natuurlijk hevig ge mist bij de Ieren. Achteraf is ge bleken dat werkelijk alles is ge daan om de aanvoerder toch nog over te halen terug te ko men naar Japan, zelfs nadat offi cieel zijn definitieve vertrek was ta irl geaccepteerd en betreur Manchester stond een vlif gereed om Keane terug te gen, zo snel als hij wilde. H de niet. De hele affaire zal door ma Mick McCarthy uiteraard uitgespeeld om zijn plof motiveren; gezien het spel tweede helft is dat de ex- national voortreffelijk g Het voetbal van de Ieren was hartverwarmend; de maker van Holland dik diend. Weinigen in het zouden het hebben betrei de Ieren ook nog de wini hadden gemaakt. Het laffL meroen, dat niks meer dei er rust, verdiende eigenlijk et straffing. Hadden ze het maar wat langer om het sp speeld. itb etb Spanje1 1003 3- 1 Paraguay101012- 2 Zuid-Afrika10 10 12- 2 Slovenië10010 1- 3 Groep E lerland-Kameroen 1-1 (0-1). 39. Mboma 0-1, 52. Holland 1-1. Scheids rechter: Kamikawa (Jap). Toeschou- S f wers: 33.679. Gele kaart: McAteer, Fin- *1 nan, Reid (Ierland), Kalla (Kameroen). Duitsland-Saudi-Arabië 8-0 (4-0). 20. i Klose 1-0, 25. Klose 2-0, 40. Ballack 1 3-0, 45. Jancker 4-0, 68. Klose 5-0, 73. Linke 6-0, 85. Bierhoff 7-0, 90. Schneider 8-0. Scheidsrechter: Valen- zano (Par). Toeschouwers: 42.000. Ge- "\L Ie kaart: Ziege, Hamann (Duitsland), w -M «r - Noor (Saudi-Arabië). ip JecI: Duitsland1 10 0 3 8- 0 JÉé Ierland10 1111-1 I Kameroen10 1111- 1 HËg Saudi-Arabië10010 0- 8 B& J Groep F Argentinië-Nigeria 1-0 (0-0). 63. Bati- stuta 1-0. Scheidsrechter: Veissiere (Fra). Toeschouwers: 34.050. Gele kaart: Samuel, Simeone (Argentinië), Sódje (Nigeria). Engeland-Zweden 1-1 (1-0). 24. Camp- i bell 1-0, 59. Alexandersson 1-1. Scheidsrechter: Simon (Brazilië). Toe schouwers: 60.000. Gele kaart: Camp bell (Engeland), Allbëck, Jakobsson (Zweden). w Argentinië1 1003 1- 0 Engeland101011- 1 Zweden101011- 1 ft 1 Nigeria100100- 1 Het moment even voordat Allback een penalty zou claimen en hij de TrftncfftacDC eerste overtreding begaat ten opzichte van Ferdinand. Later zou de TOPSCORERS Engelsman ook een lichte overtreding maken, maar een strafschop kreeg de Zweedse spits vanzelfsprekend niet. Foto: Reuters De penalty was gisteren jarig; hij werd honderdelf jaar. Gefeest werd er alleen in Zuid-Afrika, want dankzij een late strafschop hield dat land nog een punt over aan de wedstrijd tegen Paraguay. Tot een penalty kwam het ook bij Spanje-Slovenië, maar niet bij En geland-Zweden, al was er een claim, van Marcus Allback. door GPD-verslaggever Henri van der Steen saitami - Het was kort na rust, bij een stand van 1-0 voor Enge land, dat Marcus Allback, afge lopen seizoen de spits van Hee renveen, maar straks spelend voor Aston Villa, in de diepte werd aangespeeld. De Zweed moest in duel met Rio Ferdi nand, een van de twee reuzen in de Engelse defensie, welk duel hij dacht te winnen door Ferdi nand even aan het shirtje vast te houden. Die deed vervolgens hetzelfde bij Allback, de Zweed misschien ook nog een duwtje gevend. En neer ging Allback, wachtend - of beter: hopend - op het fluitje van de scheids rechter voor de penalty. Het fluitje kwam niet, Allback ont stak in woede. Gespeelde woe de. De claim van Allback had hon derdtien jaar geleden ook geen kans gemaakt, al bestond de pe nalty toen al wel; het aantal overtredingen dat in aanmer king kwam voor een strafschop was in het begin echter gering (ten val brengen tegenstander, expres hands maken, vasthou den), maar duwen was toege staan. Slaan en schoppen trou wens ook. Het verhaal van de penalty be gint in de dagen dat het echte profvoetbal een competitievorm krijgt, de Engelse FA-cup. Tot die tijd zijn in het voetbal offi cials niet eens nodig; wanneer er iets gebeurt, regelen de beide aanvoerders het onderling. Als de FA-cup wordt geïntrodu ceerd (in 1871), komen er ook scheidsrechters, umpires ge naamd. Die dragen een pak en een wandelstok en houden zich al kuierend ieder op een helft van het veld op. Ze komen al leen in actie op verzoek van de spelers. De referee van 1871 is de vierde official van vandaag; hij houdt aan de zijkant van het veld de score en de tijd bij. Linnenfabrikant De umpires verdwijnen naar de zijlijnen en de referee krijgt con trole over de wedstrijd op het moment dat de strafschop in het voetbal komt. De man die de penalty bedenkt, is William McCrum, een rijke Ierse linnen fabrikant, een cricketer ook, en de keeper van Milford Everton, een clubje overigens van niks. McCrum, een ware gentleman- voetballer, stoort zich hevig aan de wilder wordende zeden op het voetbalveld en stelt de intro ductie voor van de penalty, een strafschop wegens onsportief spel. Een jaar lang wordt erover gediscussieerd, zelfs gevochten, want vooral het Engelse ama teurvoetbal is tegen: de penalty is een belediging van de integri teit van voetballers... Het idee van McCrum haalt het uiteindelijk toch; op 2 juni 1891, gisteren dus precies honderdelf jaar geleden, gaan de Engelsen overstag en besluit de Interna tional Board tot het instellen van de strafschop. Voor bepaalde overtredingen dus én alleen als de speler erom vraagt. Curieus ander detail: de strafschop mag op elk punt, elf meter van de goal, worden ge nomen. Het strafschopgebied en de strafschopstip komen er pas in de zomer van 1902, nu dus exact honderd jaar geleden. Tot dan bestaat het doelgebied uit een paar borsten, omdat er een hal ve cirkel wordt getrokken op vijf meter van de twee palen. Er is wel al een zestienmeterlijn, maar die loopt van zijlijn naar zijlijn, hetgeen dus betekent dat een handsbal bij de comervlag ook een penalty oplevert. Dit verandert allemaal in 1902 als het strafschopgebied ont staat zoals we dat nu nog ken nen. Met strafschopstip. Tegen die tijd is ook het aantal overtre dingen uitgebreid waarop een penalty staat en mag de keeper bij een strafschop niet meer vijf meter zijn doel uitkomen, als hij dat wil, zoals aanvankelijk wel mag. De scheidsrechter hoeft al vanaf het seizoen 1896-'97 niet meer te wachten op een verzoek van een speler om een straf schop te geven; hij mag ze nu zelf uitdelen. Eind negentiende eeuw wordt op het Britse eiland op twee ni veaus totaal verschillend gevoet bald. De profs spelen een bij zonder ruig spel, zo knalhard dat er soms doden vallen. De amateurs - de heren van stand - spelen voor de lol. Zij weigeren uiteindelijk zelfs tot in de twin tigste eeuw de penalty als spel regel te accepteren. Want gen tlemen maken geen overtredin gen. Als er een strafschop wordt gegeven, gaat de keeper opzij, sommigen gaan zelfs demon stratief tegen de paal geleund een sigaret staan roken. Gentle men-penaltynemers schuiven de bal juist expres naast het doel. Hoezeer de aloude amateurop vattingen over sportiviteit tot in latere jaren bleven bestaan, wijst het verhaal van Georg Hardwick, de man die in de ren vijftig nog even coach van het Nederlands elftal, van PSV. Hardwick was de voerder van het Engelse elft Qt dat in 1946 het Nederlands j. een verschrikkelijk pak slaa j_ Bij de stand 8-0 kreeg Engel t(j een penalty. )Ucj Hardwick zou hem nemen, or man die zijn ploeg altijd aai n vuurde er nog eentje te mal al was het 5-0. Nu trapte hij bal zomaar in de handen va Kraak. Uit zijn boek 'Kicking and Screaming': „Ik dacht: oh nL( nee, nee, we hebben er al ai n Ik kreeg het niet over mijn 1 n de negende te maken". Voor dergelijke sentiment! tegenwoordig geen tijd mei Spelers scoren uit een pena n i ook als het 8-0 is, ook als he at een onterechte strafschop ii et Marcus Allback protesteerd )en daarom hevig toen hij gister m geen strafschop kreeg; mis- Q( schien zou hij 'm nu even la^ wel krijgen... Dat gebeurde niet. Het blee ook niet nodig. De Engelse van Campbell (kopbal uit e( comer van David Beckham) werd na rust weggepoetst d 1 een goal van Alexandersson werd het 1-1, tot tevredenhi van ook Marcus Allback. 1. Klose (Duitsland) 3, 2. Tomasson (Denemarken) 2, 3. Diop (Senegal), Ro driguez (Uruguay), Mboma (Kameroen), Holland (Ierland), Ballack (Duitsland), Jancker (Duitsland), Linke (Duitsland), Schneider (Duitsland), Bierhoff (Duits land), Batistuta (Argentinië), Fortune (Zuid-Afrika), Santa Cruz (Paraguay), Arce (Paraguay), Struway (Paraguay, ei gen doelpunt), Campbell (Engeland), Alexandersson (Zweden), Raul, Valeron, Hierro (Spanje), Cimirolic (Slovenië) 1. gele kaarten ,;Finnan, McAteer, Reid (Ierland), Heint ze, Laursen (Denemarken), Hamann, Ziege (Duitsland), Petit (Frankrijk), Kal la (Kameroen), Noor (Saudi-Arabië), Aliou Cissé (Senegal), Mendez (Uru guay), Samuel, Simeone (Argentinië), Sodje (Nigeria), Caceres, Caniza, Taver- elli (Paraguay), Franco, Issa, McCarthy, Zuma (Zuid-Afrika), Campbell (Enge land), Allback, Jakobsson (ZwecJenL Va leron (Spanje), Karic, Zimirotic (Slove nië). door onze sportredactie seoul, tokyo - Voor Braziliaan Emerson is het WK voorbij zon der dat hij in actie is gekomen. De middenvelder liep tijdens de training eén blessure op aan zijn sleutelbeen. Emerson ging tijdens een partij tje in het doel staan en kwam ongelukkig ten val bij een actie. Volgens de teamarts is de speler zeker acht weken uitgeschakeld. Aangezien Emerson meer dan 24 uur voor de eerste WK-wed- strijd van Brazilië geblesseerd raakte, mocht bondscoach Luiz Felipe Scolari een vervanger op roepen. Dat werd Ricardinho, een 26-ja- rige middenvelder die speelt bij Corinthians. Voor doelman Mohammad Al- Deayea van Saudi-Arabië is het WK in Zuid-Korea en Japan een dubbele deceptie. Niet alleen kreeg de 29-jarige keeper in de eerste wedstrijd van groep E te gen Duitsland acht goals om zijn oren, hij zal dit toernooi ook niet de nieuwe recordhouder kunnen worden van het aantal officieel gespeelde interlands. De FIFA schrapte namelijk zes interlands van het lijstje van Al- Deayea. Dat waren volgens de wereldvoetbalbond geen officië le ontmoetingen. De sluitpost van de Saudi's staat nu na cor rectie op 163 internationale wedstrijden en dat zijn er zeven minder dan recordhouder Clau- dio Suarez. Hij kwam honderd zeventig keer uit voor het Mexi caanse elftal. •Slechts drie keer is een voetbal ler, keepers daargelaten, uitge komen op een wereldtitelstrijd terwijl hij ouder was dan Jan Heintze. De Deense aanvoerder, speler van PSV, was zaterdag bij het duel met Uruguay 38 jaar, negen maanden en zestien da gen. Roger Milla (Kameroen, 1994), Angel Labruna (Argenti nië, 1958) en Stanley Matthews (Engeland, 1954) speelden op oudere leeftijd een WK-wed- strijd. Milla deed dat op de leef tijd van 42 jaar, een maand en acht dagen. Labruna volgt op 39 jaar, acht maanden en achttien dagen, dan komt Matthews met 39 jaar, vier maanden en 25 da gen. De politie in Hongkong heeft de eerste arrestaties verricht we gens het illegaal gokken op wed strijden van het WK. In totaal werden vier mannen aangehou den. De agenten namen ook twintig miljoen Hongkong-dollar in be slag, omgerekend bijna drie mil joen euro. Sinds vrijdag is in Hongkong een verscherpte wet tegen het illegaal gokken van toepassing. Op een overtreding staat een maximale gevangenisstraf van drie maanden en een boete van zo'n vijftienhonderd euro. On danks de strenge wetgeving wordt tijdens het WK op de ille gale markt een omzet verwacht van ruim tweehonderd miljoen euro. De politie in Japan heeft zater dag in Niigata een 43-jarige Brit gearresteerd die probeerde op de zwarte markt kaarten te ver kopen. De man probeerde toe gangsbewijzen voor het duel tussen Kameroen en Ierland van de hand te doen. Voor hij werd aangehouden, wist de Brit in ie der geval voor twintigduizend yen een kaart te verkopen. „Het is een eerste keer dat we een zwarthandelaar bij een stadion hebben weten aan te houden", aldus een woordvoerder van de politie. De douane in Japan heeft op nieuw een Engelse hoo naar huis teruggestuurd man probeerde via de lucl ou ven Kansai in Osaka het lai eu te komen. Daar werd ontdekt dat hij c c^| zogenaamde zwarte lijst :[,nc die de Britse autoriteiten n, ben samengesteld. De Jap officials hebben de afgel )0j.' week al zo'n tien Engelse balfans de toegang tot het ontzegd. In de aanloop naar de wei telstrijd hebben de Britten duizend landgenoten ve i derd naar Zuid-Korea en te reizen. n s 1 an I fat thdc on ide EStl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18