2002, het jaar van Tomasson Zonen van de sjeik ondergaan publieke tuchtiging WK TRIBUNE derzoek FIFA ir lege plekken adji Diouf ir Liverpool lerre rekent op Zidane der Schaaf :ent bij PSV jcketer Cronje rongelukt Verkerk wint zijn eerste challenger Duitsland veegt de vloer aan met Saoedi-Arabië: 8-0 Deen scoort twee keer tegen Uruguay 2C02 I<p rea Japan j Bliksemcarrière SPORT maandag 3 juni 2002 Oscar van Dam Kid waard ior Forehofte Viva Argentina i toernooi van •land Garros Dekker Tennis iakt weer af de slotfase j- De wereldvoetbalbond (stelt een onderzoek in fle lege plekken in het sta- Kjdens de openingswed- van het wereldkampioen- tussen Frankrijk en Sene- i totaal bleven vrijdag in |3500 plaatsen onbezet. Er 162.651 toeschouwers het duel. „We zijn erg te- b over de opening van het aldus woordvoerder Keith Er van de FIFA. „We zijn I verbaasd over de vele le ken in een van de hoe- ni het stadion. We onder- (i nu hoe dit heeft kunnen Met het oog op de bp van valse kaarten is in pons een aantal plaatsen it leeg gehouden. „Maar lat hierbij maar om onge- jonderd toegangsbewijzen n 3500." d vaal >l - De Senegalese aan- E1 Hadji Diouf speelt ko- seizoen bij Liverpool. De y ige speler van het Franse ns heeft een contract voor ir getekend bij de Engelse de. Diouf gaf vrijdag de V et waaruit Pape Bouba Di- t enige doelpunt in de igswedstrijd van het we- ipioenschap tegen ijk maakte. „Ik ben heel it mijn overgang naar Li- ol", zegt de Afrikaans aller van het jaar op de te van de club. „Ik wil een beste spelers van de we iorden en ik denk dat ik V, i j Liverpool kan bereiken." m# looi had eerder Dioufs V l snoot SalifDiao van CS sfo<8econtracteer<^- - Bondscoach Roger Le- rekent in de tweede wed- van Frankrijk in het we- impioenschap voetbal de geblesseerde Zinedi- ane. De titelverdediger, ijdag verrassend verloor enegal, speelt donderdag Uruguay. Het was al de ichting dat de sterspeler, ampt met een dijbeenbles- zeker twee duels aan de •u moeten blijven. „De ijd komt nog te vroeg lem", zei Lemerre zater- tot i7LHet is een vervelende ure en we weten niet hoe mES het duurt voordat hij weer tot 17hikbaar is." Remco van der ^n?jff verruilt Vitesse voor e transfer van de mid- ilder van de Arnhemse dit weekeinde afgerond, vestigt Jan Streuer, tech- manager van de Amhem- i. De 23-jarige jeugdinter- lal stond nog een seizoen contract bij Vitesse, ir wilde geen mededelin- n over de transfersom loeid is met de over- udenC w '•ate ige - De Zuid-Afrikaanse er Hansie Cronje is door Jc n! Wiegtuigongeluk om het le- '"';omen. Hij werd 32 jaar. itel botste zaterdag zo'n lometer van de stad Ge- ijdens slecht weer tegen j. Cronje was de enige ier en werd vergezeld twee bemanningsleden, je groeide als aanvoerder .iet nationale cricketteam fuid-Afiika uit tot held, werd in oktober 2000 voor leven geschorst wegens zijn een omkoopschandaal, 'toentertijd toe van de lakers zo'n 130.000 dollar iben ontvangen voor in- itie over spelers, terreinge- leid en weersomstandig- rijvenL- turun/anp - Martin Verkerk heeft voor het eerst in zijn loop baan een challenger-toemooi gewonnen. De 23-jarige tennis ser uit Alphen aan den Rijn ver sloeg gisteren in de finale in Tu rijn de Oezbeek Vadim Koetsen- ko met 4-6 6-4 6-3. Verkerk haal de dit jaar eerder de eindstrijd in Hawaii en Dallas, maar verloor beide keren. Daarvoor had hij ook al twee keer de finale van een challenger gehaald, maar ook toen bleef de slotzege uit Verkerk speelde in de Italiaanse stad de frustraties van zijn mis lukte missie op Roland Garros van zich af Tot zijn grote teleur stelling sneuvelde hij in de der de ronde van de kwalificaties. Hij verloor in drie sets van de Fransman Eric Prodon na over winningen op Slimane Saoudi (Frankrijk) en de Spanjaard Ivan Navare Pastor. „Ik had graag het hoofdtoernooi gehaald. De eerste dagen had ik nog wel last van die nederlaag in Parijs, maar de zege in Turijn maakt veel goed. Ik ben blij dat ik nu eindelijk een challenger heb gewonnen. Ik verdien hier mee ook veel punten voor de wereldranglijst Voor dit pun tentotaal had ik op Roalnd Gar ros de derde ronde moeten ha len. De tophonderd komt in zicht." Coach Onder leiding van zijn Nieuw- Zeelandse coach Nick Carr, die hij deelt met Edwin Kempes en de Pakistaan Quershi, heeft Ver kerk sinds november hard ge werkt aan zijn spel Hij is aan vallender gaan spelen en gaat ook op gravel meer naar het net toe. „Mijn inspanningen leveren nu eindelijk resultaat op." Verkerk kreeg zaterdag een vrije doortocht naar de finale. Zijn Spaanse tegenstander Ferrer moest zich met een enkelbles sure afmelden. „Ik heb een paar zware wedstrijden gespeeld, dus een dagje rust kwam goed uit Maar aan de andere kant had ik wel wat tijd nodig om in de fina le mijn ritme te vinden." Verkerk was in de eerste set vooral ontevreden over zijn ser vice. Ook in het tweede bedrijf liep zijn opslag niet, maar wist hij zich wel naar de winst te knokken. In de beslissende set ging hij goed serveren en beslis te hij de partij met 6-3. De Zuid-Hollander speelt ko mende week in Tsjechië op nieuw een Challenger op gravel. Het grasseizoen laat hij dit jaar nog aan zich voorbij gaan. „Ik kan het beste uit de voeten op gravel. Het gaat lekker op dit moment en daar wil ik nog even van profiteren. Volgend jaar wil ik het wel weer op gras gaan proberen." De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Op deze plaats blikten afgelopen seizoen (ex)- topsporters terug op het weekeinde. Nu laten zij hun licht schij nen op het WK-voetbal. Deze week Alfons Groenendijk, ex-speler van onder meer Ajax, Roda JC, Sparta en FC Utrecht, tegenwoor dig trainer van hoofdklasser Katwijk. Jon-Dahl To masson viert zijn eerste doel punt. Foto: Reuters we hebben nu zelf in elk geval gezorgd dat we in de laatste groepswedstrijd een goede uit gangspositie hebben. En als we het deze week tegen Senegal heel goed doen hoeven we hele maal niet meer op Frankrijk te letten." Argentinië vond ik indruk wekkend. Er sprak wat uit de manier van spelen. Ze speel den pressie over het hele veld en dat hielden ze ook goed vol Wat me verder opvalt is dat de gerenommeerde doelpunten makers het ook op het WK la ten zien. Raoul, To masson en Batistuta hebben al gescoord. Aan de ene kant ver wacht je dat ook van die jongens, aan de andere kant zie je ook wel dat ze het juist op het WK niet laten zien. Alleen de Engelse spit sen staan nog droog. Het viel me op dat Engeland de tweede helft erg ver terugzakte Ik denk ook dat het te maken heeft met de fitheid van een aantal spelers, sommigen heb ben de laatste weken moeten knokken om op tijd fit te zijn. Het is lastig om te spelen met een zo hoge vochtigheidsgraad. Daar komt nog bij dat spelers uit Spanje, Italië en Engeland al vreselijk veel wedstrijden hebben gespeeld Duitsland kan je bij het rijtje favorieten zetten. Het is een echte toemooiploeg en ze zijn een vliegende start en dat was precies waar ze hard behoefte aan hadden, zo wist Olsen. Ook zaterdag was het weer een en al vrolijkheid bij de sympathieke bondscoach. Blijdschap die ook werd gevoed door grote opluch ting. Want de Denen waren niet zo gelukkig met de nederlaag van Frankrijk tegen Senegal. Tomasson: „We waren niet al leen verrast, maar ook teleurge steld. Want in mijn ogen is Frankrijk nog steeds de topfavo riet in onze groep. Waarom? Kijk nou èens naar al die spelers die zij hebben, dat is toch geweldig? Omdat zij de eerste wedstrijd verloren hebben, zullen ze nu de punten in de laatste twee duels moeten halen, ook tegen ons dus." Morten Olsen was het volledig met zijn sterspeler eens. „Maar natuurlijk lekker begonnen met die 8-0 zege op Saudi-Ara- bië. Zo'n overwinning geeft vertrouwen en ook een hoop plezier op de training. En het is al een ploeg die er altijd 90 minuten lang voorgaat. Ik verwacht veel van Zuid-Ko rea. Guus Hiddink heeft goed werk afgele verd. Ze heb ben indruk gemaakt in de oefenwed strijden, bij voorbeeld die tegen Frank rijk. Zuid- Korea lijkt me een outsi der, de ploeg kan vooreen verrassing zorgen. De arbitrage heb ik nog geen gekke dingen zien doen tijdens dit WK Die strafschop voor Zuid-Afrika vond ik te recht, alleen over die penalty voor Spanje kan je twisten. Je merkt wel dat het WK veel minder leeft nu Nederland niet meedoet. Ook de rare tijdstip pen waarop gespeeld draagt er niet toe bij dat het echt gaat le ven. Toen er in de Verenigde Staten werd gespeeld waren er tenminste nog wedstrijden in de avonduren. Maar je kan niet venvachten dat het WK altijd in Europa wordt gespeeld Een WK in Azië hoon er ook bij. door Jaap van Essen ulsan - Volgens de Chinezen le ven wij momenteel in het jaar van het paard. De Chinezen ver gissen zich. We leven in het jaar van Jon-Dahl Tomasson. De 25-jarige Deen leeft momen teel op een wolk. De laatste maanden zingen de vogels zo dra hij opstaat, beginnen fontei nen spontaan te spuiten als hij langsloopt, en vliegen de ballen als vanzelf in het doel zodra hij ze maar even aanraakt Zeventien keer scoorde hij in de Nederlandse competitie voor Feyenoord. Hij verdiende een transfer naar AC Milan waar door hij zich financieel nooit meer zorgen hoeft te maken. In zijn laatste echte wedstrijd voor Feyenoord pakte hij tevens zijn eerste echt grote prijs, de UEFA- Cup. Hij hobbelde niet zomaar mee in die finalewedstrijd tegen Borussia, maar speelde een hoofdrol. Eerst dwong hij Jurgen Kohier tot een overtreding die een strafschop opleverde, fri de tweede helft scoorde hij ook nog eens de winnende treffer. Tomasson slaagde er in zijn goede vorm vast te houden tot de start van het WK. Zaterdag was hij helemaal het mannetje in het duel tegen Uruguay. Hij scoorde beide treffers waarmee de Denen de Zuid-Amerikanen met 2-1 versloegen en dus een vliegende start maakten in Groep A. Pal voor rust maakte Tomasson FIFA WORLD CUP 1-0, na een fraaie combinatie met Gronkjaer. Uruguay kwam terug tot 1-1 na een fantastische volley van Rodriguez, maar het was weer Tomasson die de voordelige marge herstelde. In de 83ste minuut kopte hij de bal geweldig binnen na een voorzet van Jörgensen. Tomasson viel overigens niet al leen op door zijn treffers. In de benauwde bloedhitte van de kustplaats Ulsan voltrok de wedstrijd zich meestal in een loom tempo. Veel spelers spron gen overduidelijk zuinig met hun krachten om. Tomasson ogenschijnlijk niet. Hij sleurde over het veld van het Munsu- staion, als was hij in De Kuip op een koele oktoberavond. „Natuurlijk is dit een geweldig gevoel. We hebben drie punten en ik scoor twee keer. Mooier kan niet", genoot de aanvallen de middenvelder na afloop na. „Ik ben nog steeds enorm in vorm, het kan niet beter. Dit zijn mooie periodes in het leven van een voetballer." Eigenlijk is het geen wonder dat Tomasson zich ook bij het na tionale team zo lekker voelt Sinds Morten Olsen trainer is spelen die namelijk net zoals Bert van Marwijk Feyenoord laat voetballen. De rol van Tomas son was daardoor altijd dezelf de. In Rotterdam had hij Van Hooijdonk voor zich, bij Dene marken Ebbe Sand. Ook Dene marken speelt met twee contro lerende middenvelders, (de mannetjesputters Tofting en Gravesen), en last but not least twee echte vleugelspelers. „Mooi he", grijnsde Morten Ol sen tegen zijn Nederlandse on dervragers. „Nu zijn wij het land dat het echte spel over de vleu gels hanteert. En weet je, in te genstelling tot 'sommige andere landen' hebben wij de keuze uit wel vijf of zes spelers voor die posities." Sinds Morten Olsen zijn ontslag bij Ajax heeft verwerkt kan hij het niet nalaten Nederlanders een beetje te pesten. Toen de lo ting voor het EK in Portugal plaatsvond was zijn standaard begroeting dan ook: „Wat doen jullie hier, heeft Nederland zich dan wel gekwalificeerd voor de kwalificaties?" De Denen maakten zaterdag door Leon ten Voorde sapporo den haag - Ze verdie nen miljoenen, rijden allemaal in een dikke Mercedes en heb ben in eigen land de status van een filmster. Met de voetballers van Saoedi-Arabië hoeft nie mand medelijden te hebben. Ook niet na de historische 8-0 nederlaag tegen Duitsland. Bij de 'zonen van de sjeik' zijn de praatjes er wel af. Ach ja, die verhalen vooraf. Let op Al Teymat, de held van het land, de Johan Cruijff van het Midden-Oosten. Volgens de Saoedische pers een wereldspe ler, bijna net zo goed als Zidane en Figo. O zo handig, o zo snel, een sensatie. Toen 'superster' Al Temyat vori ge maand met Roda JC onder handelde over een overgang naar Nederland, eiste hij een aparte douche in de kleedka mer, een enorme villa omdat zijn schoonmoeder ook mee zou komen en een grotere auto dan het standaard-model dat bij Roda gebruikelijk is. 'Meneer' is immers een vedette en wenst ook zo behandeld te worden. De overgang naar Limburg kets te af. Tegen Duitsland stond 'su perster' Al Temyat uiteraard in de basis bij Saoedi-Arabië. De speler van het jaar in Azië raakte geen bal en werd na 45 minuten gewisseld. Was dit nou de Johan Cruijff van het Midden-Oosten? Het schijnt zo te zijn. De makke van Al Temyat is de makke van bijna alle voetballers in Saoedi Arabië: technisch zijn ze allemaal goed onderlegd, maar ze zijn ook lui, verwend en lopen naast hun schoenen. In Saoedi-Arabië komt zelfs de slechtste speler nog met een Miroslav Klose (links) is eerder bij de bal dan Abdullah Sulaiman van Saoedi-Arabië. Foto: Reuters fonkelende Mercedes naar het trainingsveld. Het ontbreekt de voetballers, die ook met grote regelmaat optreden in films, aan niets. Bij de twee voorgaande edities van het WK was het land ook al vertegenwoordigd. In 1998 sneuvelde Saoedi-Arabië kans loos in de eerste rQnde, maar vier jaar daarvoor had Oranje nog de nodige moeite om de Aziatische grootmacht achter zich te houden in de poule. Ook dit keer waren de verwach tingen weer enorm opgeklopt. Saoedi-Arabië won eerder dit jaar de prestigieuze Golf-Cup en versloeg vlak voor het WK Sene gal met 3-2. En die resultaten zorgden voor een ongeremde euforie in het land dat maar 11.700 voetballers telt. „Wij heb ben respect voor iedereen, maar kunnen ook van iedereen win nen", blufte Al Temyat vooraf. Die praatjes zijn er na zaterdag wel af. Het apathische Saoedi- Arabië onderging in de hal van Sapporo een publieke tuchtiging en mocht nog van geluk spreken dat de Duitsers in de tweede helft de benen rust gaven. An ders was het WK record uit 1982 - toen Hongarije El Salvador met 10-1 verpletterde - er moeiteloos aangegaan. Met alle respect voor de gretig heid van Duitsland, wat Saoedi- Arabië op het veld presteerde was een aanfluiting, een WK on waardig. Het was net alsof een camping-elftal was verdwaald op het podium der groten. Zo zwrak, zo futloos speelde de ploeg. Op de tribune keek de Sjeik - die met zijn privé-vlieg- tuig speciaal naar Sapporo was gereisd - vol schaamte toe en thuis in Saoedi-Arabië knakte de trotse ziel van twintig miljoen landgenoten. Als helden ging de voetballers naar Japan, als paria's zullen ze bij thuiskomst ontvangen wor den. De zonen van de sjeik wor den straks onterfd, dat kan niet anders. Nasser Al Jahar, de acht ste coach in zes jaar tijd, repte na afloop van een catastrofe Drie jaar geleden speelde hij nog bij de amateurs van FC Homburg, na het eerste weekeinde voert hij de top- scorerslijst van het WK aan. Het gaat hard met de 23-jari- ge Miroslav Klose, de spits van 1. FC Kaiserslautem. Me de dankzij drie treffers van hem (allemaal gescoord met bet hoofd) boekte Duitsland zaterdag tegen Saoedi-Arabië een monsterzege: 8-0. De fcij het grote publiek nog vrij on bekende Klose is bezig met een bliksemcarrière. De in Polen geboren Klose - zijn ouders hebben ook nog steeds de Poolse nationaliteit - debuteerde pas in april 2000 pas in de Bundes li ga. Een jaar later haalde teamchef Rudi Voller hem al bij de na tionale ploeg. En niet zonder succes. De aanvaller speelde tot dusverre dertien inter lands en scoorde daarin elf keer. Franz Beckenbauer ver geleek hem met Gerd Muller, der Bomber. Klose laat zich de kop echter niet gek ma ken. De nieuwe Duitse troef staat bekend om zijn be scheidenheid. maar meldde vervolgens dat hij nog genoeg kansen ziet om de tweede ronde te bereiken. De eerste Saoedische bondscoach in de geschiedenis, die beseft dat het ontslag hem nu al boven het hoofd hangt, weet wel beter. Voor Saoedi-Arabië zit het WK er na een wedstrijd al op, voor Duitsland begint het woensdag tegen Ierland pas.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17