BINNEN- BUITENLAND Je huis niet in durven en bang zijn voor de bel Tongpiercing: cool maar riskant 1 Hoog tijd voor vrede in Midden-Oosten, maar niemand maakt veel haast Bedreigingen hebben ingrijpende gevolgen voor slachtoffers zaterdag 1 JUNI 2002 vocaten Gerard Spong (I) en Oscar Hammerstein (r). to: GPD/Roland de Bruin Misdaadverslaggever Peter R. de Vries. Foto: GPD/Roland de Bruin Tv-presentatoren Frits Barend (r) en Henk van Dorp (I). Foto: ANP/Juan Vrijdag Voetbaltrainer Aad de Mos. Foto: GPD/Jan Verhoeff IDHOven/gpd - Ooit waren het enge pfjes, toen wit poeder en tegen- ordig komen kogels en zelfs com- e pistolen door de brievenbus, fetbalcoaches en volksvertegen- (ordigers, welzijnswerkers en wet- iders, ze lijken hun leven niet meer ter, alleen omdat ergens iemand het |t met hen eens is. Het grijpt diep in jle levens van de betrokkenen. En op vraag wat er tegen is te doen, ko- i nauwelijks antwoorden. moet verschrikkelijk zijn. Je huis uit durven, uit angst voor wie ten staat te wachten. Je huis niet durven, omdat hij misschien al uien zit. Schrikken van de tele- kk in, bang voor de bel, vrees voor de jcte^rdeur, paniek bij de post, wakker Jg ien in de nacht. Altijd over je (ouder moeten kijken, niemand ler kunnen vertrouwen, iedereen ji je ergste vijand zijn. Een normaal in zit er nauwelijks meer in, want igst voor het grote onbekende is oot, dat-ie voorgoed een hoekje je ziel afscheurt. „Het is onbe- ijfelijk", weet de politiewoord- der. mensen zijn benaderd voor dit taal. Bijna niemand wilde iets zeggen; autoriteiten niet, hulpverle ners niet en de slachtoffers zeker niet. „Mijn instinct zegt me dit een taboe te laten", zegt F. Jacobs, burgemees ter van Brunssum, wiens auto door onbekenden in brand werd gestoken. Gedragsdeskundige Peter van der Velden van het Instituut voor Psy- chotrauma vindt dat er juist wel over bedreigingen gepraat en geschreven moet worden. „Het is een maat schappelijk probleem. En, om met dat tv-spotje te spreken: de maat schappij, dat ben jij. We zullen het zelf moeten bestrijden, door herken ning, begrip, veroordeling en hulp." Bedreigingen zijn meestal niet het 'je geld of je leven' in de stille steeg. Dat is bedreiging uit directe agressie. Nee, in de meeste gevallen komt bedrei ging door de brievenbus, de telefoon, e-mail. Anonieme bedreigen: 'Ik weet je te vinden.' Het lijkt steeds vaker voor te komen. Niemand kan het zeggen, er zijn geen cijfers. Zo ze er waren, dan zouden ze niet kloppen want het is als met in cest; de slachtoffers schamen zich, zijn bang voor represailles en geven het vrijwel nooit aan. Het komt duizenden keren per jaar voor, denkt gedragsdeskundige Van der Velden. En inderdaad, binnen drie minuten is er een lijstje van ze ker twintig bobo's. Van Barend Van LPF-leider Mat Herben. Foto: Reuters/Jerry Lampen Dorp, Spong en Hammerstein tot Pe ter R. de Vries, Hans Kraay, Frank Rijkaard, de halve PvdA-lijst, LPF-Ka- merlid Winnie de Jong, haar fractie leider Mat Herben en, zoals gisteren bekend werd, Gretta Duisenberg. Een Harderwijks gezin met dezelfde naam als de verdachte van de aanslag op Fortuyn moest uitwijken naar een hotel. De agent die Pierre Bouleij doodschoot, gaat door het leven als D3. Rotterdam heeft geen Sinter klaas-intocht meer, omdat de Goed heiligman is bedreigd. Een landelijke schoolvis-wedstrijd is afgeblazen we gens te verwachten acties. Een Eind- hovense pedofielenwerkgroep heeft nog geen week bestaan als gevolg van dreigementen. Het zit dichterbij dan je denkt. Mis schien zelfs bij de buren. Want: neem de belastinginspecteurs, de uitke ringsambtenaren, de woningtoewij- zers van de bouwverenigingen, poli tie, rechters. Burgemeester Truus Hendrickx-Vlaar van Astsen zit al maanden thuis. Een bum-out, heet het maar heel het dorp weet dat ze regelmatig is bedreigd. Ze wil er niet over praten. Niemand wil er over praten. Oud-wethouders, oud-minis ters en andere oud-bewindslieden willen nog steeds niets vertellen over bedreigingen en de invloed hiervan op hun leven. Voetbaltrainer Aad de Mos stond ooit tussen ME-ers zijn bevelen naar het elftal van PSV te schreeuwen maar wil niets over het onderwerp kwijt. Geen enkele voet baller of scheidsrechter. „We hebben geleerd hier mee te leven", reageert de KNVB gelaten. De enige die praat, met lichte tegen zin, is burgemeester Jacobs van Brunssum. Er is in zijn gemeente iets met koffieshops die het college van B en W tegenhield en sindsdien liggen LPF-Kamerlid Winny de Jong. Foto: GPD/Harmen de Jong de politici onder vuur. letterlijk. De auto van Jacobs ging in vlammen op, geen week nadat eerder eenzelfde wagen van zijn overbuurman in de hens vloog. De VW Golf van de wet houder ontplofte door een handgra naat. Over de zaak zelf wil hij niets zeggen, maar in zijn algemeenheid ('Ik word al twintig jaar bedreigd') vindt Jacobs het een plicht te praten. „Door te zwijgen, zwicht je er voor en dat wil ik niet. Dat laat ik niet toe. De democratie is mij te heilig. Ik wil, kan en zal niet buigen onder geweld. Het is verschrikkelijk. Je bent letterlijk je leven niet zeker. Je neemt het dag en nacht met je mee. Ik parkeer mijn au to niet voor mijn huis, ik ga nooit meer wandelen, als ik de deur uitga, kijk ik eerst door de ramen, als ik boodschappen doe, kijk ik achter me, als ik wegrijd, let ik op vreemde au to's." En het ergste natuurlijk: „Het raakt je gezin, het bedreigt degenen van wie je het meeste houdt en je kunt er niets tegen doen." Jawel, je kunt aangifte doen. Dat moet je altijd doen, vindt niet alleen de burgemeester, maar ook de politie zelf. Een woordvoerder van de Bra bantse regiopolitie geeft aan dat elke bedreiging serieus wordt aangepakt. Dat valt niet mee, geeft hij toe. De uitvoering is makkelijk, de bewijsvoe ring moeilijk, afgezien nog van het feit dat hij geen idee heeft hoeveel za ken niet worden aangegeven. „Maar wij zullen er alles aan doen, ook be veiligen en bewaken indien gewenst, hoezeer dat ons korps ook belast." En vandaar dat de duidelijke doelwit ten zelf maatregelen nemen. De laat ste weken waren ze overal te zien: de kleerkasten-met-oortje. De body guards. Bewaking van ministers en politici komt voor (indirecte) reke ning van de BVD, die daarvoor speci ale (overleg) groepen heeft. Voor par ticulieren zijn er beveiligingsbureaus. „Wij doen alles wat we kunnen en zullen niets laten, maar honderd pro cent zekerheid kunnen ook wij niet geven", geeft een zegsman van het bedrijf Global Security uit Helmond toe. Het eerste wat hij doet, is informatie verzamelen. Op alles letten, vooral al les wat anders is. Andere auto's in de straat, andere klanten in de zaak, wandelaars bij het huis, alles is in principe verdacht. Plus: de eigen re gels juist veranderen, langs andere routes naar het werk, in andere win kels andere boodschappen doen, ge heim nummer nemen. En: politie in schakelen, want het is pas over als de boef gepakt is. Politie kan pakken, maar niet helpen. Echter: dat kan Bureau Slachtoffer hulp ook niet. „Je bent je leven kwijt", zegt een teamleider van de organisatie. „Een ander bepaalt jouw omstandigheden, je bent geheel afhankelijk van de gril len van een ander." En het ergste: „Hulp is nauwelijks mogelijk. Het enige wat wij kunnen is praten. Pro beren stress weg te nemen, ruimte geven. De bedreiging kunnen wij niet wegnemen, we kunnen alleen probe ren het in een perspectief te zetten." r Carel Grol haag - Het aanbrengen van tongpiercing kan grote ge- jgen hebben voor de gezond- e mjd. Het staafje kan tandvlees- fereilveroorzaken en tanden en t) ?en beschadigen. Door onhy- mar1|iisch piercen kunnen men- Paa worden besmet met hepati- ^faf het HIV-virus. Terwijl me- ku5 alarmslaan, worstelt de po- ek met de regelgeving. Een Iele GGD controleert, maar |en op hygiëne. En de jeugd het proeforgaan rustig pier- tcen is een rage die de laatste li jaar vooral onder de jeugd Ipgekomen. Uit Brits onder- k bleek dat een op de drie Jgers last had van een pier- g en dat vooral de tongpier- g tot klachten leidt. De Bre- e huisarts Berend Nikkels is it verbaasd. Hij bepleit een |bod op tongpiercings. „Op iische gronden is de tong- rcing af te raden. De tong is [1 te gevoelig. Daar zitten dvaten, zenuwen en speek- klieren in. Als leek moet je afblijven, anders gaat kapot." lajn praktijk ziet hij de gevol- (tvan de piercings. „Het heeft oestende effecten op tan- li en kiezen, met blijvende lade. Pierceshops bagatellise- ide gevaren en doen er heel ptig over, maar intussen slaat n medisch ongeschoold fi- r zonder blikken of blozen (ïstuk metaal door iemands j. En dan heb ik het nog niet s over het besmettingsge- kkels behandelt veel jongeren It tongpiercings. Die worden 'oldoende voorgelicht, zegt „Bij een bepaald percentage it het gewoon mis. Tijdens je Foto: GPD/Harmen de Jong slaap maak je onwillekeurige tongbewegingen, en met een piercing kost dat je kiezen. Maar ja, een tongpiercing is cool." Nikkels verwijt de politiek te weinig aan voorlichting te doen. Wethouder M. Heerkens uit Breda houdt zich als vertegen woordigster van het gemeente bestuur wel degelijk met de piercings bezig. Op haar initia tief komt er binnenkort voor Breda een certificaat voor pier ceshops. „Dat bestaat nog niet. Nu kan iedereen die aan de ves tigingseisen voldoet een pierce- winkel openen. Uit het oogpunt van de volksgezondheid zou er controle moeten zijn op de vei ligheid en hygiëne." Een goede veiligheid en hygiëne en het stellen van leeftijdsgren zen zijn de belangrijkste eisen om een certificaat te verkrijgen. Heerkens: „De GGD gaat jaar lijks controleren. Wie niet aan de eisen voldoet, krijgt geen keurmerk. De bedoeling is dat de klant de controlerapporten kan inzien.Overigens geeft het certificaat geen garantie dat er altijd op een goede manier ge werkt wordt. „Het is alleen een garantie dat we controleren." In Amsterdam controleert de GGD al sinds 1987 de zogeheten huidpenetrerende handelingen die door niet-medici worden uitgevoerd. Joan Worp, hoofd van de GGD-afdeling hygiëne en preventie: „Er bestaan nog geen landelijk richtlijnen, maar het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport werkt eraan." Amsterdam heeft 25 tattoo- en pierceshops, die alle minstens twee keer per jaar worden ge controleerd. De GGD let dan vooral op de hygiëne en op de veiligheid van de werkwijze. Worp:Als we een overtreding constateren, melden we de pier eer schriftelijk wat hij moet ver beteren. Meestal volgt dan een aanpassing aan de zaak. Als de eigenaar weigert mee te werken, krijgt die een boete als er geen directe dreiging is voor de volks gezondheid en anders wordt de zaak gesloten. Maar dat laatste is nog nooit gebeurd." In Tattoo Studio Cajac in Goes is het onmogelijk om een tong piercing te laten zetten. Tatoe- eerder Jacco Nieuwenhuyze: „We zitten hier vijf jaar en heb ben sinds het begin geroepen dat een piercing door de tong niet goed kan zijn. Het metaal tikt de hele dag tegen de tanden en op den duur is dat ontzet tend slecht voor het glazuur. Dat hebben we niet van de GGD gehoord, maar zelfbedacht toen we onze studio openden. Wij piercen bijvoorbeeld ook geen genitaliën. Maar als ik tijdens een meeting met collega-tatoe- eerders zou zeggen dat wij de tong niet doen, zou dat ons niet in dank worden afgenomen." Piereer Evelien de Groot van Tattoo Palace Boby Piercing in Amsterdam heeft het over 'vreselijke spookverhalen'. „Dat je tong zou verlammen of dat de smaak verdwijnt is echt allemaal onzin. Natuurlijk moeten we zorgvuldig zijn. Onder je tong loopt een spiertje en daar moet je niet inprikken. En ik geef mensen altijd een stencil met informatie over wat wel en wat niet mag." Ze erkent ook dat een piercing niet goed is voor het gebit. „Maar op zich valt het reuze mee. Het ligt er ook aan waar de piercing zit. Mensen met een lange tong kunnen we bijvoor beeld verder naar achteren pier cen dan mensen met een kleine tong. Dat geeft al minder over last. En iemand met een tong piercing moeten daar absoluut niet mee gaan spelen, want dat is heel slecht voor de tanden. Als mensen alsnog last krijgen kun nen ze een plastic beschermbal- letje om de piercing bevesti gen." De GGD heeft vorige week nog bij haar gecontroleerd. De Groot: „Dat is een goede zaak. Maar de GGD kijkt alleen naar de hygiëne, niet of de piercing wel correct is bevestigd." Het is de vraag in hoeverre de controles invloed hebben op be- 9H Het aanbrengen van een tongpiercing kan grote gevolgen hebben voor de gezondheid. Het staafje kan tandvleesrot veroorzaken en kan tanden en kiezen beschadigen. Foto: GPD/Harmen de Jong slissingen van jongeren die een piercing willen. De negentienja rige Myrte Hillebrand uit het Groningse Overschild liet vorig jaar samen met een vriendin een tongpiercing zetten. „Ik heb heel kort nagedacht over de ge varen, maar volgens mij worden die verhalen ook aangedikt. Wel hebben we bewust gekozen voor de pierceshop die het best bekend stond." Myrte Hille brand woont nog thuis. „Mijn ouders waren er eerst op tegen, maar nu vinden ze het wel grap pig" Dat piercings leven onder de jeugd merkt ook het Jongeren Informatie Punt OTP). Bij deze organisatie kunnen jongeren tussen de 12 en 27 terecht met al hun vragen, van huisvesting tot uitkering. Op de website heeft JIP een aparte pagina over piercings, met daarop prakti sche tips. De twijfelaar wordt aangeraden desnoods bij meer dere shops lang te gaan om te kijken welke er het schoonst en betrouwbaarst uitziet'. De tong piercing wordt als 'gangbaar' bestempeld. Het enige wat wordt afgeraden is het zelfstan dig aanbrengen van een pier cing. „Meestal gaat het verkeerd en gaat het Héél erg ontsteken. onze correspondent loemendaal iviv - De waarschijnlijk korte periode van rust na Is- 'Operatie Verdedigingswal' moet worden benut de uitvoering van een nieuw Amerikaans vredesi- tief. Daarover waren zo ongeveer alle commenta- n het eens. Maar dat de rust zo kort zou duren en de Amerikanen zo weinig haast zouden maken, is menigeen als een verrassing gekomen. vijl het aantal terreuraanslagen in Israël het ni- ïvan twee maanden geleden begint te benaderen, te pas donderdag de eerste hoge Amerikaanse re- ngsvertegenwoordiger in Tel Aviv uit het vliegtuig. Onderminister voor het Nabije Oosten, William krijgt dit weekeinde gezelschap van CIA-direc- teur George Tenet. Bij hun terugkeer in Washington, volgende week, brengen ze rapport uit aan Colin Po well. „Daarna gaan we met nog veel meer mensen praten, de informatie integreren, en vervolgens bekij ken welke stappen we moeten nemen," zei Colin Po well, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, om maar goed duidelijk te maken dat de Ameri kaanse regering niet van plan is over één nacht ijs te gaan. Bums is bezig met een rondreis door het Midden- Oosten als voorbereiding van een reeks gesprekken die president George Bush volgende week in Camp David voert met de Egyptische president Hosni Moe barak. De opdracht van Tenet omschreef Powell als 'het ontwikkelen van specifieke taakstellingen voor de Palestijnse veiligheidsdiensten en het herstellen van doelmatige samenwerking op veiligheidsgebied tus sen Israëliërs en Palestijnen'. Het is geen geheim dat Tenet het Palestijnse Bestuur zal adviseren de twaalf bestaande politie-eenheden en veiligheidsdiensten te integreren in twee lichamen - een politie-apparaat en een veiligheidsdienst - on der één commandant. Dat zal op verzet stuiten bij Yasser Arafat. De Palestijnse president heeft de ver schillende diensten altijd tegen elkaar uitgespeeld om te voorkomen dat iemand, met achter zich een sterke macht, zich als zijn rivaal zou opwerpen. Arafat weet dat de Amerikanen kolonel Mohammed Dahlan in gedachten hebben als de Palestijnse opper- commandant, al zeggen ze dat uiteraard niet openlijk. Dahlan, het hoofd van de Palestijnse veiligheidsdienst in de Gazastrook wordt in Washington bovendien ge zien als een serieuze, pragmatische kandidaat voor de opvolging van Arafat. Bij een recent bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad heeft hij een goede indruk achtergelaten. De aarzeling van de Amerikaanse regering snel met een vredesinitiatief te komen, heeft niet alleen te ma ken met interne onenigheid over de inhoud ervan. Het verontrust de Amerikanen dat niets erop wijst dat Israëliërs en Palestijnen haast willen maken met het hervatten van een politiek proces. Arafat heeft het te druk met het zoveel mogelijk afhouden van hervor mingen die zijn positie zouden kunnen bedreigen. Tijdens de Israëlische belegering van zijn residentie in Ramallah genoot hij grote populariteit, maar de laat ste weken is er onder het volk steeds meer gemor hoorbaar. Als er een vredesinitiatief wordt gelanceerd zal hij beslissingen moeten nemen en leiding moeten geven, en dat is nooit zijn sterke kant geweest. De diplomatieke aanpak van Sharon is gebaseerd op tijdrekken. Hij verwacht dat zijn centrum-rechtse re gering uit elkaar valt zodra deze moet beslissen over een vredesplan. Zijn doel is dan ook de komende ver kiezingsstrijd - volgend jaar herfst of eerder - in te gaan zonder diplomatieke vooruitgang. Onderhande len met het Palestijnse Bestuur wil Sharon uitstellen tot Arafat heeft plaats gemaakt voor een Palestijnse leider zonder 'terroristische achtergrond'. Een andere tijdrekker is de regionale vredesconferen tie. Die was voorzien voor begin juni, maar de Ameri kanen hebben het nu al over september. Zelfs dat lijkt aan de vroege kant. De conferentie heeft alleen zin als er in voorafgaand overleg een redelijke mate van overeenstemming is bereikt, en dat is het probleem. Omdat er van Israël en de Palestijnen niets valt te ver wachten zijn aller ogen gericht op Washington. Presi dent Bush is er verlegen mee. Uit niets blijkt dat hij een duidelijk idee heeft over de weg die de partijen moeten bewandelen naar de door hem verkondigde regeling: een levensvatbare Palestijnse staat naast Is raël.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7