BUITENLAND 'Immigratiedebat in EU oververhit' m li Ï3ÏTSÏTÏÏI urn HST n 'Teuro-Sheriff past op kleintjes Britten en Amerikanen geadviseerd India te verlaten Franse desperado's op roverspad in rijk Vlaanderen Koningin Elizabeth en koning David regeren vantiMircm EU ratificeert Kyoto-protocol Begeleiders Poetin rijden burger dood Servië ruilt mark in voor de euro Passagiers lopen zo Amerika in Tandartts gedood door boze patiënt Gates ten strijde 'tegen hepatitis-B VN: Aantal asielzoekers in tien jaar gehalveerd Bioschandaal in Duitsland breidt zich verder uit Motor met 287 per uur geflitst bij Van Til ROLF BENZ new york - De Europese Unie en de vijftien lidstaten van de ^nie hebben gisteren in New fork het Kyoto-protocol over klimaatbescherming geratifi ceerd. Tijdens een ceremonie in het hoofdkantoor van de VN in New York, waarbij Nederland werd vertegenwoordigd door I minister Pronk, riep de EU an dere industrielanden op het protocol ook spoedig te ratifice ren. De Verenigde Staten zullen dat echter niet doen. President Bush heeft herhaaldelijk ver klaard dat dat te veel schade aan de economie zal toebren gen. Japan twijfelt nog over wat het zal doen. moskou - Een politieauto die de weg vrijmaakte voor de Rus sische president Poetin en zijn gevolg, is gisteren in hartje Moskou met hoge snelheid te- 1 gen een personenauto gebotst. De bestuurder van dit voertuig overleed ter plaatse. De rest van de presidentiële stoet reed ver- er. De verkeerspolitie sluit da gelijkse wegen af in Moskou, voordat Poetin met zijn gevolg langsraast in zijn zwarte Merce des Pullman. Daarbij worden vaker opzettelijk voertuigen atingereden als ze in de weg staan, als onderdeel van de vei ligheidsregels. Er viel echter nog niet eerder een dode. belgrado - De Joegoslavische deelrepubliek Servië neemt af- 1 scheid van de Duitse mark en jgaat over op de euro. Volgens de nationale bank is voor de start van de euro ter waarde !van 8 miljard D-mark gewis seld. In de deelrepubliek Mon tenegro is de euro al sinds 1 ja nuari het algemene betaalmid del. Montenegro stapte in 1999 uit het monetaire systeem van Joegoslavië en ging over op de Duitse mark. Ook Kosovo ruilt dit jaar de mark in voor de eu ro. Overigens staat (voormalig) Joegoslavië geheel los van de twaalf landen die de euro heb ben ingevoerd. romulus - Elf passagiers van een vlucht van Northwest Airli nes uit Amsterdam hebben gis teren de luchthaven van Detroit verlaten zonder langs de pas poortcontrole te gaan. Een me dewerker van Northwest had een deur open laten staan, ver moedt een functionaris van de Amerikaanse Immigratie- en Naturalisatiedienst. De dienst is op de hoogte van de namen van de elf, en heeft een deel van de groep al gesproken. Na de aanslagen van 11 september zouden de paspoortcontroles op Amerikaanse luchthavens nog strenger moeten zijn dan voorheen. Praag - Een 47-jarige inwoner van de Tsjechische hoofdstad iPraag heeft gisteren zijn tand arts doodgeschoten uit onvrede —tover de wortelkanaalbehande ling die hij kort tevoren had on- f i dergaan. De 42-jarige tandarts O overleed ter plaatse, nadat hij door vier kogels was getroffen. aarna schoot de dader zich- Jl ^Izelf door het hoofd, zo deelde ide politie mee. Peking - Software miljard air Bill Gates trekt ten strijde tegen he- patitis-B in China. Het door Ga tes opgerichte Vaccinfonds trekt veertig miljoen euro uit voor de inenting van 35 miljoen pasgeboren Chinese kinderen in de komende vijf jaar. De Chi nese regering draagt hetzelfde bedrag bij. Hepatitis-B-, een via bloed-bloedcontact verspreide ziekte, veroorzaakt leverklach ten en kan dodelijk zijn. Naar schatting 700 miljoen Chinezen zijn besmet. Jaarlijks sterven 400.000 Chinezen aan de gevol gen van de ziekte. zaterdag 1 JUNI 2002 genève/rtr-afp-anp - De angst van veel Europeanen voor een 'invasie' van asielzoekers is volle dig ongegrond. In tegenstelling tot wat velen denken, daalt het aantal vluchtelingen dat zijn heil in de Europese Unie zoekt al ja ren. In de afgelopen tien jaar is het aantal aanvragen met meer dan de helft afgenomen. Dat zegt de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr, die dan ook forse kritiek heeft op het 'oververhitte' Euro pese debat over immigratie. Een zegsman van de Unhcr, die wordt geleid door oud-premier Ruud Lubbers, tekent wel aan dat het vraagstuk van de politie ke asielzoekers niet verward moet worden met dat van de il legale immigratie. De opmerkin gen van de organisatie komen op een moment dat Groot-Brit- tannië en Denemarken strenge re wetgeving rond vreemdefin- gen hebben voorgesteld of aan genomen. Het thema staat ook centraal in het debat rond de opkomst van rechts in Europa, een trend die ook na de verkiezingen van 15 mei in Nederland actueel is. ,,Er zijn grote problemen rond im migratie in Europa, maar de po litieke asielzoekers vormen hier van maar een klein deel", aldus de Unchr-woordvoerder. Het aantal mensen dat vorig jaar in de EU politiek asiel aanvroeg was 384.530. In 1992, ten tijde van de oorlog in Joegoslavië, was dat nog 675.460. Het aantal mensen dat bij de EU aanklopte, staat volgens de Un hcr ook in schril contrast met bijvoorbeeld de miljoenen Af- ghanen die zich vorig jaar meld den aan de grenzen van Pakis tan en Iran. Vier van zes landen die in de afgelopen tien jaar de meeste asielzoekers 'oplever den' voor de EU liggen overi gens in Europa zelf. Het gaat om Joegoslavië (679.927 mensen), Roemenië (285.452), Turkije (282.287) en Bosnië (151.334). De Unhcr waarschuwt voor 'overhaast' Europees beleid en wetgeving die 'gevaarlijk' kun nen zijn voor toekomstige vluchtelingen. Zij krijgen moge lijk helemaal geen toegang meer tot de EU, of ze krijgen geen mogelijkheid een behoorlijke aanvraag af te handelen als ze eenmaal binnen zijn. „Als je alle cijfers bekijkt, dan is er toch weinig grond voor de opvatting in verscheidene Euro pese landen dat ze misleid wor den door frauduleuze asielzoe kers", aldus de woordvoerder. Hij wees er ook op dat veel asielzoekers uiteindelijk weer vrijwillig terugkeren, zoals de Roemenen in de jaren negentig en recenter de Kosovaren. Tijdens de komende EU-top in het Spaanse Sevilla staat de Eu ropese immigratiepolitiek cen traal. Daar komt onder meer de oprichting van een Europese grenspolitie aan de orde. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Hij is gevreesd bij de 'afzetters', die sinds de invoering van de euro hun prijzen heb ben verhoogd, en geliefd bij het mokkende Duit se publiek dat heimwee heeft naar de mark. Ge wapend met een zespuntige sheriffster en een priemende blik klaagt Hauke Brost, de 'Teuro- Sheriff van het massablad Bild, sinds kort winke liers, hotelhouders, reisondememers en grote be drijven aan die van de euro een 'teuro' (van teuer, duur) hebben gemaakt. Het regent klachten bij de boulevardkrant over prijsverhogingen. Bild kon aantonen dat bijvoor beeld de prijzen voor tomaten met 51,9 procent, voor kiwi's met 33,1 procent en voor haring-in- tomatensaus met 9,9 procent stegen. Brost (53) is in korte tijd een Bekende Duitser ge worden. De euro-ombudsman kreeg zelfs bijval uit de politiek. Zo loofde minister Müller van economische zaken de volkse actiebereidheid van de Teuro-Sheriff, en ook Edmund Stoiber, kanselierskandidaat van de christen-democrati sche oppositie, vindt het prima dat afzetters openlijk aan de schandpaal worden genageld. Brost en zijn medewerkers verzetten nogal wat werk. Klaagt een lezer uit Neimkirchen over de 20 euro die hij voor een officieel overheidsdocument moet betalen? De Teuro-Sheriff hangt bij een re geringswoordvoerder aan de lijn, die onmiddel lijk schuld bekend. 'Foutje, het moet geen 20 maar 6 euro zijn'. Kost een soepbord in een Hamburgs warenhuis in maart ineens zes euro meer dan in december? Oeps, een nieuwe winkelbediende blijkt zich te hebben verrekend. De Teuro-Sheriff zorgt ervoor dat de klant z'n geld terugkrijgt. Hoewel het Duitse ministerie van financiën erop hamert dat veel prijzen na de invoering van de euro juist zijn gedaald, blijkt uit de massale bijval voor het populisme van Bild dat de Duitse con sument zich wel degelijk bestolen voelt Brost houdt het erop dat in Duitsland de prijsstijgingen grotere vormen hebben aangenomen dan in an dere Europese landen: „Vijfden tot twintig pro cent: daar zou iedere consument toch woedend van worden?" Om de gemoederen te bedaren belegde Renate Künast (De Groenen), minister voor consumen tenbelangen, gisteren een bijeenkomst met verte genwoordigers van consumentenorganisaties, de groothandel en de politiek. Bild straalde: een heuse 'anti-teuro-top'! Künast zei de 'zwarte schapen' aan te willen pakken, maar ze kreeg kri tiek van de oppositie, cfie de bijeenkomst afdeed als een negentig minuten durend 'showproces'. Ook deelnemers hadden hun twijfels: „Wat moet je vinden van een bijeenkomst, waarvoor wij via Bild worden uitgenodigd, en waarvan de zin zelfs door de minister van economische zaken in twij fel wordt getrokken? zei een woordvoerder van de Duitse detailhandel. Dat de politiek niets kan doen tegen de 'prijsop- drijvers' gaf Künast grif toe. Evenals bondskanse lier Schroder (SPD) en minister Eichel (SPD) van Financiën raadt zij de consumenten aan om te dure winkels eenvoudig links te laten liggen. Wie Künasts 'zwarte schapen' wil leren kennen, weet waar hij terecht kan: bij Teuro-Sheriff Brost in Bild. Die drukt ook een aanbiedingenlijstje af met de namen van winkeliers die op zijn 'aandringen' hun prijzen hebben verlaagd. Wel zo handig. maagdenburg/dpa - Het dier- voerschandaal in de Duitse bio logische landbouw heeft zich uitgebreid naar een derde deel staat. Gisteren werd het kanker verwekkende bestrijdingsmiddel nitrofen ook ontdekt in eieren van een ecologische boerderij in Saksen-Anhalt. Dat meldde het ministerie van landbouw. Tot nu toe was de stof alleen ge vonden in eieren van boerderij en in Nedersaksen en Mecklen- burg-Vorpommem. De getrof fen boerderijen hadden ecolo gisch voer gekocht dat was be smet met nitrofen. Het bestrij dingsmiddel is in de EU verbo den. In Nedersaksen is gisteren een procedure begonnen tegen de producent van het besmette voer. De autoriteiten willen het bedrijf GS Agri sluiten. De in Cloppenburg gevestigde onder neming zou de besmetting maandenlang hebben verzwe gen, en het graan intussen ge woon hebben afgeleverd bij boerenbedrijven. Het bedrijf ontkent dat. Onbekend is ook nog steeds hoe hetnitrofen in het graan is geko men. Een speciaal onderzoeks team van de overheid moet deze zaak oplossen. Aan de Pakistaans-lndiase grens in Kashmir komt het dagelijks tot beschietingen over en weer. De anderhalfjaar oude Shehnaz is een van de vele burgers die daar slachtoffer van zijn geworden. Ze werd getroffen door granaatscherven, en ligt in het ziekenhuis van Jammu, de hoofdstad van Kashmir. Foto: Reuters/Arko Datta washington-londen/anp-afp-rtr - De Amerikaanse, Britse en Duitse regeringen hebben er gisteren bij hun landgenoten in India op aangedrongen het land te verlaten. De Britse minister van buiten landse zaken Straw noemde de oplopen de spanningen tussen India en Pakistan 'gevaarlijk', maar stelde tevens dat een oorlog 'niet onvermijdelijk' is. Op dit moment verblijven er ongeveer 20.000 Britten en 60.000 Amerikaanse staatsburgers in India. Straw zei dat ook de meeste Britse diplomaten en hun me dewerkers in India op vrijwillige basis naar Groot-Brittannië kunnen terugkeren als ze dat willen. Ook de niet-essentiële Amerikaanse diplomaten in India mogen naar de Verenigde Staten terugkeren. De Britse regering riep vorige week de ongeveer 7,000 Britten in Pakistan al op uit dat land te vertrekken. Washington trok in maart dit jaar het grootste deel van het ambassadepersoneel terug uit Pakistan, na een bomaanslag in hoofd stad Islamabad. Door die actie kwamen vijf mensen, onder wie twee Amerikanen, om het leven. In Pakistan verblijven nu nog ongeveer tweehonderd Amerikanen. De oproep van verscheidene westerse re geringen aan hun landgenoten om India te verlaten heeft bij de vliegmaatschap pijen die op het Aziatische land vliegen nog niet geleid tot een grote vraag naar tickets. Een woordvoerder van Indira Ghandi International Airport in de India se hoofdstad New Delhi zei dat ook op de luchthaven geen grote toestroom van passagiers is geconstateerd. De spanning tussen India en Pakistan is sterk gestegen na de aanslag op een Indi aas legerkamp in de betwiste deelstaat Kashmir. Volgens India hebben door Pa kistan gesteunde moslims die aanslag ge pleegd. De twee kernmachten bezigen al dagenoorlogszuchtige taal, en hebben zo'n miljoen militairen aan de grens sa mengetrokken. Indiase regeringsfunctionarissen zeiden gisteren dat strijders van het terroristi sche netwerk al-Qaeda zich hebben aan gesloten bij militante moslims in Kashmir, die willen dat de regio volledig onafhankelijk wordt van India. Verschei dene leden van al-Qaeda zouden kam pen hebben opgezet in de nabijheid van de bestandslijn in de deelstaat. De Pakistaanse president Musharraf en de Indiase premier Vajpayee willen begin volgende week een Aziatische top in Ka- zachstan bijwonen. Een woordvoerder van de Indiase regering zei gisteren ech ter dat Vajpayee er niets voor voelt om Musharraf op die top te spreken. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat Musharraf opdracht heeft gegeven een eind te maken aan het binnendrin gen van militante moslims in het Indiase deel van Kashmir. De Verenigde Staten en India hebben er verscheidene keren bij Musharraf op aangedrongen niet lan ger steun te verlenen aan moslimrebellen in Kashmir. bordeaux - Een 40-jarige Fran se motorrijder is gisteren op de snelweg bij Bordeaux een flitspaal gepasseerd met een snelheid van 287 kilometer per uur. Voor zover bekend is er in Frankrijk niet eerder zo hard gereden op de openbare weg. De snelheidsduivel, een disco theekeigenaar, moest meteen zijn rijbewijs inleveren voor een periode van zes maanden. Hij zal voor de rechter moeten ver schijnen. Die kan hem voor nog eens drie jaar de rijbevoegdheid ontzeggen en hem een boete van 1.500 euro opleggen. De man verklaarde dat hij het ver- mogen van zijn 1.200cc'er wilde testen. Hij kon bij een tolpoort Worden aangehouden. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Zijn kledingzaak in het West-Vlaamse Wevelgem, op amper zeven kilometer van de grauwe Noord-Franse stad Tour- coing, werd in twaalf dagen tijd twee keer geramkraakt door Franse gangsters. Rustig slapen is er voor Henk Louf niet meer bij. „Vaak stap ik 's nachts nog eens in de wagen om langs de winkel te rijden om te controleren of al les in orde is." Autodiefstallen, 'homejackings' en brute overvallen. De ingedut te streek ten zuiden van Kortrijk, de Vlaamse Westhoek, wordt ge teisterd door een zware mis- daadgolf. De daders zijn volgens de politie 'desperado's', afkom stig uit de verpauperde buiten wijken van de grauwe driehoek Lille-Roubaix-Tourcouing. De situatie roept herinneringen op aan de jaren negentig, toen luxe sport- en kledingzaken aan de lopende band werden over vallen door de zogenaamde Kappa-bendes (genoemd naar het kledingmerk) uit Noord- Frankrijk. De Franse en de Bel gische politie sloegen de han den ineen, en de bendes werden opgerold. Zes jaar bleef het rus tig. Waarom het uitgerekend nu opnieuw misgaat, is onduidelijk. In de Franse media wordt de oorzaak gezocht in de strenge aanpak van de criminaliteit in de Noord-Franse probleemwij ken, de zogenaamde qiiartiers chauds. Criminelen slaan op de vlucht, en nemen de wijk naar België. „Het is mogelijk", zegt Patrick Zanders van het Belgi sche ministerie van binnenland se zaken. Zanders is een ex- rijkswachtcommandant uit Kortrijk en was mede-oprichter van het Kappa-onderzoeksteam. Volgens hem moeten de Belgen de realiteit onder ogen zien: Aan de Belgische kant van de grens wonen de mensen in klei ne, welvarende stadjes. Voor hun voordeur ligt het groene hart van Vlaanderen. Ze wanen zich ver weg van de grote ge vaarlijke wereld. Maar in werke lijkheid maken Kortrijk, Menen en Moeskroen deel uit van een enorme stedelijke vlek", zo zei hij onlangs in de krant De Stan daard. Over de aanpak van de grenscri minaliteit: „Als het georgani seerde misdaad is - ik sluit in vloeden uit Oost-Europa niet uit - kan een louter politionele aanpak een antwoord bieden. Maar als de bendes net als in de tijd van de Kappa-overvallen hun oorsprong vinden in de so ciale ontwrichting in de regio, dan kun je het fenomeen hoog stens tijdelijk onderdrukken." Ook de Belgische premier Guy Verhofstadt heeft inmiddels aan de alarmbel getrokken. Hij toog enkele weken geleden samen met minister van binnenlandse zaken Antoine Duquesne voor spoedoverleg naar Parijs. Afge sproken werd gemengde Frans- Belgische politiepatrouilles in te zetten in de grensstreek. Voor alsnog zonder resultaat: enkele uren nadat Duquesne het offici ële startsein had gegeven voor de Frans-Belgische grenspa- trouilles, werd alweer een over val gepleegd op een herenmo dezaak in Menen. Voor burgemeester Jan Verfaille van Veume is de maat vol. Hij wil de Frans-Belgische grens af sluiten, en desnoods het leger inzetten om de grensovergan gen te bewaken. Henk Louf ziet dat idee wel zitten. Zijn Mango filiaal werd op Hemelvaartsdag leeggeroofd. Twaalf dagen later was het weer raak. Weer gingen de met kalasjnikovs gewapende overvallers er met de volledige zomercollectie vandoor. Louf: „Mijn zaak ligt op een paar minuten van de Franse grens en is een ideaal doelwit. In een mum van tijd zijn de gang sters het land uit. Ze verdwijnen in de getto's van Tourcoing en door onze correspondent Harm Harkema londen - Tesco, de grootste su permarktketen in Groot-Brittan nië, verkocht de afgelopen week vijf keer zoveel paracetamol en andere hoofdpijnpoeders als normaal. Ook is ook de verkoop van bier fors aangetrokken. Daarvoor zijn twee redenen: morgenochtend speelt Engeland zijn eerste voetbalwedstrijd om de wereldcup, en zestig procent van de mannelijke Engelsen volgt die met een pot bier bin nen handbereik. Bovendien zwaait koningin Elizabeth vijftig jaar de scepter over het land, en dat jubileum wordt juist dit weekeinde en komende maan dag en dinsdag gevierd met zang, dans en kerkdiensten. Geen kwaad woord van de Brit ten over de jubileumviering. Zelfs republikeinen zijn blij met de vrije dinsdag die ter gelegen heid van de viering is toege voegd aan het weekeinde en de tracütionale Bank Holiday' op maandag. Bijna een miljoen Britten vlogen gisteren of van daag dan ook het land uit voor een korte vakantie. De 57 miljoen thuisblijvers kun nen zich verheugen op onder meer een groots popconcert, maandagavond in de tuin van de koningin bij Buckingham Pa lace, dat live op tv en op tiental len grote schermen in het land te zien zal zijn. Toen bekend werd dat het hare majesteit behaagde in haar tuin een overzicht te bieden van vijf tig jaar populaire muziek in haar koninkrijk, gingen de gedachten van degenen die een beetje be kend zijn met de mores van Buckingham Palace al gauw uit naar muzikanten van onbespro ken gedrag, zoals Cliff Richard, een goed christen bovendien. Sir Cliff ontbreekt inderdaad niet, maar groot was de verras sing toen bekend werd dat zelfs Ozzy Osboume is uitgenodigd, een met tatoeages overdekte zuipschuit en cokesnuiver, die als zanger van de cultgroep Black Sabbath op het podium ooit nog eens een levende vleer muis heeft doodgebeten. Of Os boume de vorstin ook de hand mag drukken is onbekend. Weliswaar zullen legendarische Britse groepen als The Rolling Stones, The Who of The Kinks ontbreken, maar daar staat de komst tegenover van onder an deren Eric Clapton, Rod Ste wart, Annie Lennox, Joe Cocker, Aretha Franklin en de evenals Sir Cliff geridderde Sir Elton John en Sir Paul McCartney. Het popfestival in de paleistuin is weliswaar het grootste, maar niet het enige in het land. In maar liefst tweehonderd steden en dorpen worden muziekfesti vals gehouden, die aan het be gin van de middag door de ko ningin wordt ingeluid. Zij doet dat door voor de BBC-radio 'All you need is love' van The Beat les ten gehore te brengen. Hoe? Dat is nog geheim, maar gefluis terd wordt dat de vorstin geacht wordt een knopje van een cd- speler in te drukken. Alom in het land gaan daarna koren, so listen en carillons het beroemde lied spelen en zingen. Popmuziek mag het belangrijk ste Britse exportprodukt van de afgelopen vijftig jaar zijn ge weest, de jubileumviering blijft daar natuurlijk niet tot beperkt. Zaterdagavond is er klassieke muziek in de tuin van Bucking ham Palace en dinsdag de tradi tionele koninklijke pracht en praal met onder andere de ko ningin, wuivend vanuit haar koets, een fanfare, en tot slot haar verschijning op het balkon van Buckingham Palace. En morgen? Volgens het officiële programma staat die dag in het teken van 'jubileumkerkdien sten'. Engeland weet wel beter. Als de koningin nog in de kerk zit, hangt Engeland voor de buis. Morgen is de dag van ko ning David Beckham. Diens ge broken middenvoetsbeentje is geheeld en niets staat dus een mooie uitslag tegen Zweden in de weg. Als maandag de konin gin All You Need in Love' in werking stelt, heeft iedereen nog een kater. (advertentie) Roubaix, waar de politie en zelfs de brandweer geen stap durven te zetten." Nee, hij heeft geen vertrouwen in de grenspatrouilles. „Die zijn een lachertje. De Belgische poli tiemensen mogen over de grens niet eens een wapen dragen, en moeten de achtervolging staken zodra ze de Franse grens over steken. België vertrouwt veel te veel op de goede wil van Frank rijk. Terwijl dat land er geen en kel belang bij heeft om de mis daad in België tegen te gaan. De Franse autoriteiten zijn allang blij dat de gangsters niet op hun eigen grondgebied toeslaan." Ook de politiekorpsen in de grensstreek hebben weinig ver trouwen in hun Franse collega's. Zo kondigden de politiekorpsen van Koksheide, Nieuwpoort, De Panne en Veume en omgeving gisteren aan dat ze op eigen houtje in de grensstreek gaan surveilleren, in de hoop de op laaiende criminaliteit een halt toe te roepen. RoK Benz. RB 545. Modern zitmeubel met aparte aluminium pootjes. Aanbieding: in diverse kleuren leder '32\ NoorderVade 1038 1823 CJ Alkmaar Telefoon (072) 5112760 Volg de Oorden Eigen parkeertenem Openlngetl|den: Me-Ot-Wo 9 30-17 Oo-Vr 9 30-21 00 in Z«: 8 30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5