'Alles wat leeft, windt me op' 2 G 00-0)0000000 G OOG in OOG G G G G De vragen De regels Alma Huisken werd in 1955 in Hengelo geboren. Op haar der de verhuisde ze naar Haarlem, waar ze nog steeds woont. Ze werkte als directiesecretaresse en vervolgens als perspromo tor bij een platenmaatschappij. Volgde daarna een studie En gels en rolde in de culinaire journalistiek door het drijven van een natuurvoedingszaak. Huisken schrijft sinds een paar jaar over eten in het Algemeen WT Dagblad. Ook pu- /j^Êk bliceert ze regelma- Jj^HypS tig in Trouw, Elle Eten en Sla. Ze heeft drie boeken op haar naam staan: 'De Aardappel', 'Eten', en 'Groente'. In april heeft ze de Wina Bornprijs ge kregen. Alma Huisken heeft al twaalf jaar een vaste relatie. door Margot Klompmaker 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Achteraf bezien was ik graag naar het gymnasium gegaan. Met kennis van Latijn en Grieks had ik een weelde van auteurs er bij gehad. Zoals het allereerste kookboek dat ooit is verschenen, geschreven door de malloot en levensgenieter Apicius. Een man die zich graag liet omringen door schone jongelingen. Hij hield er een soort kookschool op na. In zijn boek staan daar prachtige verhandelingen over. Bijvoor beeld hoe hij op een divan bestrooid met rozenblaadjes aanlag voor het banket. Ik had dan ook de natuurhistorische ency clopedie van Plinius de Oudere kunnen be studeren, waarin hij beschrijft wat hij in zijn tijd zag in de natuur, ook op gebied van groenten en kruiden. Plinius wordt voortdurend aangehaald door de betere voedingswetenschappers. Het is toch fan tastisch als je dat kunt lezen in de oor spronkelijke taal? Grieks net zo. Ik heb in de vakantie de Ilias gelezen in de bewerking van Imme Dros. Ik zat op een klein Grieks eiland, waar nauwe lijks toeristen komen. Het was er bloedheet en kaal. Ik zag het verhaal helemaal voor me. In de Ilias staat heel vaak de zin 'en toen krijgen we zoete, dikke, sterke wijn'. In die tijd werd wijn behoorlijk gezoet met honing of hars om het te conserveren. Dat moest ook wel in die hitte. Eigenlijk dron ken de Grieken wat we tegenwoordig sher ry, madeira of port zouden noemen. In de Ilias staat ook veel over eten. Hup, daar gaat weer een lam aan het spit'" 18. Wat vindt u opwindend? „Eten. Dat brengt me meteen op een van mijn stokpaardjes: het gebruik van je zin tuigen bij eten. Zien, ruiken, proeven en betasten. Mensen die kant en klaar eten ko pen gaan voorbij aan die sensaties. Als ik een zakje voorgesneden prei koop om zo in de pan te gooien, heb ik me een aantal ge noegens ontzegd. Het voelen van de koelte en structuur van de prei, het hakken, de geur... Neem een savooiekool. Dat is van een prachtige, grillige, groene wildheid. Of de gladde, gave huid van een tomaat. Nog opwindender is om de boel zelf te kweken. In mijn moestuin staan veel oude gewassen, zoals kardoen en kievitsbonen. Dat zijn prachtige, zalmkleurige boontjes met wijnkleurige spikkels. Het oogsten is ook zo'n feest. Dan leg ik kranten neer op het tuinpad om alles erin te rollen. Daar kan ik intens van genieten. Dat is van een schóónheid... Maar dat heb ik niet alleen met eten, hoor. Alles wat leeft, windt me op." 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? „Vanessa Bell. Beethoven. Ilja Repin, de Russische schilder. En de zangeres Anne Sofie von Otter. Vanessa Bell is de wat on dergesneeuwde, maar minstens zo begaaf de zus van Virgina Woolf. Ze schilderde prachtig, maar kon ook mooi schrijven. Alma Huisken: „Watje in anderen ergert, zegt iets over je eigen persoon." Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer Een intrigerende, gastvrije vrouw die in haar huis in Zuid-Engeland schrijvers en fi losofen ontving. Beethoven vind ik een boeiende figuur, veel meer dan dat - sorry, dat ik het zeg - paskwil van een Mozart. Het is toch diep tragisch dat zo'n man doof werd... Op school kreeg ik zijn Pastorale te horen. Een van de eerste keren dat ik merkte hoezeer muziek en natuur met elkaar verbonden kunnen zijn. Ik vond het zo verschrikkelijk mooi. De schilder Ilja Repin heb ik net ontdekt. Een man die me diep raakt. Ik las een tijd geleden over de expositie van zijn werk in Groningen en dacht: 'daar moet ik naar toe'. Wat me aanspreekt is de onvoorstel bare directheid van zijn portretten. Hij heeft destijds ook de fine fleur van Peters burg geschilderd. Van barones Hatsekidee met wie hij een relatie had tot Tolstoi en de jonge Maxim Gorki. En Moussorgsky! Ik heb nog nooit zo'n liefdevol portret van een dronkelap gezien. Anne-Sofie von Otter, hemelse stem. Ik houd van mezzosopranen. Ze heeft prach tig klassiek repertoire gezongen, maar ook minder bekende moderne muziek. Met El- vis Costello heeft ze een cd met popsongs gemaakt. Erg goed. Ze weet dat ze haar stem veel minder hard en met minder vi brato moet gebruiken dan bij het klassieke werk. Maar door haar scholing kan ze wel een toon neerzetten en helemaal uitrekken. Heeft op mij het effect van you can knock me down with a feather." 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? „Boven op een berg klimmen met touwen en alles. Nu wandel ik naar boven. Boven op een berg staan is waanzinnig mooi. Een paar jaar geleden ben ik naar 2600 meter hoogte geklauterd in Zwitserland. Het was in september. We waren met een groepje mensen en we liepen maar en liepen maar. Klettern over de rotsen met hier en daar een lik verf in de goede richting. Op een ge geven moment stonden we op 2600 meter en werkelijk waar: overal waar je keek, al leen maar witte toppen. De kick van wandelen in de bergen heb ik van mijn ouders meegekregen. Toen we nog klein waren namen ze ons al mee. Die ervaring zit er voor mijn hele leven in ge beiteld. In de bergen kun je je erholen, zo als de Duitsers zeggen. Ik word er helemaal schoon, hetzelfde effect dat de zee op mij heeft. Ik geniet ontzettend van de natuur. Ik drink alles in." 31. Welke dag zou u willen overdoen? „Geen enkele. Ik heb nooit spijt, ik hoef niks over te doen, gebeurd is gebeurd. Mag iets moois ook? Ik zou de eerste dag dat ik in Ierland aankwam wel willen overdoen. Ik had net kennisgemaakt met songs van Mary Black. Toen kreeg ik een verrassings- reis aangeboden. Het enige dat ik wist, was dat ik moest klaar staan met een koffer met kleren. Het bleek een trip naar Ierland. We komen aan in Dublin, pakken een huurau to, zetten de radio aan en... midden in een lied van Mary Black. Dat kun je dus niet be denken. We gaan de stad in en lopen langs een platenzaak met een aankondiging van een concert met Mary Black. Diezelfde avond. We hebben ons razendsnel omge kleed. Een concert in Ierland... dat is la chen. Er is alle ruimte om een biertje te drinken, om mee te zingen, te feesten, te genieten. Een fantastische dag." 34. Wanneer was u voor het laatst verliefd? „Gisteren nog. Ik heb inmiddels 12 jaar een vaste relatie. Maar ook op iemand die je al heel lang kent kun je nog steeds af en toe verliefd zijn. Ja, dat gevoel had ik gisteren eventjes. Zo'n champagnebruisje van 'wauwwww, wat ben je éen leuk mens'. Het is een soort diepe verliefdheid. Iets heel an ders dan vlinders in je buik als je elkaar net kent... of als je je aangetrokken voelt tot ie mand die je tegenkomt. Dat kortstondige vlindergevoel kom ik soms wel eens tegen. De belangrijkste vraag is: doe ik iets met dat gevoel? Nee dus, want mijn relatie is me veel waard." 47. Wanneer hebt u voor het laatst een 'leugentje' gebruikt? „Ik lieg regelmatig. Maar dat zijn leugentjes om bestwil. Echt liegen vind ik vresefijk. Daaronder versta ik iemand anders de schuld geven of ergens omheen draaien, iets ontkennen. Maar leugentjes om bestwil gebruik ik vaak. Bijvoorbeeld als ik een bos bloemen van iemand krijg en het is abso luut niet mijn kleur. Dan weet ik dat die persoon mij die bos van ganser harte heeft gegeven. En ik zeg: 'wat ontzettend lief dat je aan bloemen hebt gedacht, dat waardeer ik zeer'. En dat is ook zo, maar ik zeg niets over de bloemen zelf. Het kan zelfs gebeu ren dat ik de bos later uit het raam gooi of weggeef, als die persoon weg is. Dat vind ik geoorloofd. Ik heb periodes in mijn leven gehad waarin ik vond dat ik volstrekt eerlijk moest zijn. Maar dat leverde heel veel gezeur op. Bo vendien heeft het niet altijd zin. Over de echte zaken des leven moet je straight zijn, vind ik. Maar daarbij is het wel van belang hoe je het zegt en op welk moment." 49. Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? „Jazeker, mijn levenslust. Dat is eigenlijk het enige antwoord. Maar dat is zeer veel omvattend. Ik ben ook veel. Niet alleen ui terlijk, haha, maar ook innerlijk. Levenslust is het leven omarmen. Het betekent kracht. Ik ben niet te stoppen. Ook niet in de meest droevige periodes in mijn leven, zoals met afscheid nemen van partners. Natuurlijk, ik drink een glas te veel, huil m'n ogen uit mijn kop, en weet ik niet wat allemaal meer. Maar de volgende dag sta ik gewoon op en ga er weer tegenaan. Ik herinner me dat ik uit een heel ingewik kelde relatie kwam. Toen ben ik bewust bollen in de tuin gaan neerzetten met de gedachte van: er is me een stukje leven af genomen, zo breng ik nieuw leven terug. Of ik ga op zo'n moment naar buiten, naar zee, de natuur in. Dat helpt enorm. Ik ben niet neer te meppen. Ik kan me niet voor stellen dat ik ga liggen en niet meer over eind kom. Met al het diepste verdriet dat ik kan hebben, hoor. Want ik denk echt dat de wereld vergaat. Ja, gut, ik ben gewoon een intens mens. 's Avonds ben ik vaak bekaf. Krijg ik huilbuien van vermoeidheid. Dan moet ik meteen naar bed." 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? „Toen ik de Wina Born-prijs kreeg, een maand geleden. Ik was vreselijk zenuwach tig, omdat ik niet wist wat er ging gebeuren. Ik zat samen met de twee andere genomi neerden en partners aan een tafel in de ballroom van het Okurahotel. Om ons heen honderden onbekende mensen in black tie. Terwijl we het voorgerecht net achter de kiezen hadden, werd ons verteld dat we alle drie op het toneel moesten komen. We wis ten absoluut niet wie de prijs ging krijgen. De andere genomineerden waren niet mis selijk: Robbert Leenaers en Janny de Moor. Allebei geweldige culi's die hun sporen hebben verdiend. De juryvoorzitter las het rapport voor en zei op een gegeven moment: 'De zin die ik nu ga voorlezen zal degene die de prijs gaat krijgen meteen bekend in de oren klinken'. Hij zei: 'Prei is een vondeling'. Dat is de eerste zin van mijn verhaal over prei in mijn boek 'Groente'. Toen wist ik het. Ik voelde me hartstikke blij en trots. Want ik ben nog geen tien jaar bezig. En Lennaers en De Moor zijn lééuwen in de culinaire wereld die al zo'n 25 jaar publiceren." 14. Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? „Het grappige van ergeren is dat alles wat je in anderen ergert iets zegt over je eigen persoon. Sinds ik dat weet en dat ook echt durf te laten indalen in mezelf, erger ik me minder vaak. Ik krijg op zo'n moment een red a/erf-waarschuwing en denk: 'kom op, meid, dat heb je zelf ook'. Drukke mensen bijvoorbeeld. Ik ben zelf natuurlijk net zo. Dus me aan hen ergeren is gelul. Wat me wel verschrikkelijk stoort is als mensen een vooropgezet beeld van je heb ben en je in gesprekken steeds naar dat beeld willen duwen. Ze zetten je in een be paald hoekje en dat vind ik heel storend. Dan komt alles wat ik in me heb aan vrij heidsdrang los. Ook mensen die je al heel lang kennen hebben die hokjesneiging. Sommigen zien niet dat je in de loop van je leven leert en bepaalde dingen anders aan pakt. 'Jij ook altijd', krijg ik dan te horen. Daar kan ik wild om worden. Want het is niet altijd 'jij ook altijd'. Daar is een mens veel te complex voor. En iemand kan ver anderen. In een hokje plaatsen vind ik heel erg. Alsof je maar van een ding iets zou afweten. Ik heb niet alleen maar verstand van eten. Mijn interesse is heel breed. Ik wil graag ook over andere dingen praten. Ik heb bij voorbeeld met een aantal vrienden een sa lon. We eten regelmatig met elkaar en gaan met z'n allen dieper op zaken in." ZATERDAG 1 JUNI 2002 ER BIJ finish 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. G G G

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 49