Alleen leuk is niet genoeg voor Kopspijkers Een week op pad met presentator Jack Spijkerman ZATERDAG 1 JUNI 2002 ER BIJ Met elke zaterdagavond rond de twee miljoen kijkers is het VARA- programma Kopspijkers een van de best bekeken programma's op de Nederlandse televisie. Leuke en ernstige onderwerpen wisselen elkaar af. De missers op televisie, het Kopspijkersspel en het cabaret zorgen voor de lachsalvo's; het gesprek met de gast zorgt voor verbazing en soms voor ernst. Bedenker en maker van het programma is Jack Spijkerman. Een van onze verslaggevers volgde hem een week en zag wat er wel én wat er niet op de buis komt. door Dolf Rogmans Het is nog rustig op de re dactie van Kopspijkers, dinsdagochtend negen uur. Alleen Jack Spijkerman en eind redacteur Eric van Onna zijn aanwe zig. Met een kop koffie en een sigaret leest Spijkerman de e-mails die zijn binnengekomen naar aanleiding van de uitzending van zaterdag. Spijkerman en Van Onna delen een kamertje in het Hilversumse Vara- gebouw. Het lange pinksterweekein- de bracht vierhonderd mailtjes. Er zitten veel positieve reacties tussen op het verhaal van Spijkerman aan het begin van het programma. Hij vertelde over de bedreigingen aan zijn adres na de moord op Pim For- tuyn en de noodzakelijke bewaking van zijn persoon. Maar er was ook kritiek. „Je zei 'godverdomme'. Dat had je niet moeten doen", leest Van Onna een reactie voor. Het was veel kijkers opgevallen dat Spijkerman zenuwachtig was. Ook vandaag oogt hij nog gespannen. De gebruikelijke kritiek en compli menten gaan niet door naar Spijker man. De tips wel. Spijkerman: „We worden wekelijks massaal getipt over rare voorvallen op televisie. Als de beschrijving ons aanspreekt, vra gen we het fragment op. Hoe we aan die fragmenten komen? Dat zouden er wel meer willen weten. Het is het geheim van Kopspijkers. Maar het kost heel veel tijd, moeite en... geld. Het is het duurste onderdeel van het programma. Het kost wat, maar dan heb je ook wat." De mensen van de redactie, de pro ductie en de regie druppelen binnen voor de redactievergadering. Zo ook regie-assistente Karen. Ze komt even langs bij Spijkerman en Van Onna. De uitzending van zaterdag duurde Foto: GPD/Harmen de Jong op verzoek van de eindregie 47 mi nuten, drie minuten korter dan nor maal. En wat schetst ieders verba zing: na Kopspijkers werd drie mi nuten een lied van Manuela Kemp uitgezonden! „We maken dit keer gewoon vijftig minuten. Ze bekijken het maar", stelt Spijkerman ferm. „Ik moet nog zien dat ze het popu lairste programma van Nederland zomaar durven weg te draaien." Er zijn - op dat moment - nog twee uitzendingen van Kopspijkers ge pland: op 25 mei en de laatste op 1 juni. Daarna volgt een compilatie van de hoogtepunten. Voor het laat ste Kopspijkersspel zijn nog geen gasten. Spijkerman wil voor de laat ste uitzending (vandaag, red.) een bijzonder duo. „Vigo en Peter", zegt hij. Noodgreep, is de conclusie van de vergadering. Ze werken tenslotte al bij het cabaret. Eric van Muiswin kel en Diederik van Vleuten? Die zijn al geweest om te zingen. „En daar hadden ze eigenlijk geen tijd voor. Ik bel ze niet nog eens", zegt Spijker man. Johan Derksen met Hugo Camps? Nee, geen vrolijk duo. Joop van de Ende en John de Mol? Staan al langer op het verlanglijstje, maar kunnen steeds niet samen. Sonja Ba rend en Paul Witteman? Er is twijfel of die wel komen en of Sonja op va kantie is. Van Onna besluit ze in ie der geval even te bellen. Het interview voor de uitzending van 25 mei staat vast: een man die een olifant namaakt voor een Japans museum. Bijzonder, want de huid is echt en hij heeft in Zimbabwe het schieten van de olifant bijgewoond. Twijfel is er wel over het onderwerp, want de dierenbeschermers in Ne derland zullen vast niet blij zijn met de beelden. Rond half twaalf belt Spijkerman met Hans Riemens, regisseur van het Kopspijkerscabaret. De cabare tiers werken in Amsterdam. Woens dag, donderdag en vrijdag zitten ze in een zaaltje boven een kroeg te zweten op de grappen voor zaterdag. „Ze willen Dijkstal doen. Omdat die nu eindelijk kan zeggen wat hij wil", meldt Spijkerman. Hij bemoeit zich inhoudelijk niet met het cabaret, de dames en heren hebben de vrije hand. Het lijstje met aanvragen voor video fragmenten gaat de deur uit. Weke lijks zo'n zestig tot zeventig, deze week wat minder. „En je mag blij zijn als één op de tien bruikbaar is. Een fragment hoeft namelijk niet leuk van zichzelf te zijn. Het gaat er om dat we er een vraag of een grap bij kunnen bedenken waardoor het geheel leuk wordt", aldus Spijker- L/onderdag negen uur. Spijkerman is present. De dag begint goed. Sonja belt dat ze komt, terwijl Paul Witte man woensdag al 'witte rook' door gaf. „Ik houd van je", schreeuwt Spijkerman richting de telefoon die Van Onna in zijn hand houdt. De mail vraagt weer om aandacht en er worden nog een paar videofragmen ten opgevraagd. In de loop van de ochtend is er opnieuw een redactie vergadering. Zaterdag komt Freek de Jonge met het Metropole-orkest op treden. Een probleem: Freek wil maar niet loslaten wat hij precies gaat doen en hoe lang het duurt. Lastig voor een programma waarbij elke minuut telt. Na de vergadering loopt Spijkerman met Van Onna aan het planbord de uitzending door. Ze komen op 47 minuten. Hans Riemens van het cabaret aan de telefoon. Geen Dijkstal meer in het cabaret, maar Mat Herben van de LPF, WD-fractievoorzitter Gerrit Zalm en zanger Gerard Joling. Spij kerman spreekt af dat hij vrijdag middag naar Amsterdam komt als de teksten worden geschreven. Tijd om videofragmenten te bekij ken. Samen met de redacteuren Guus en Peter van Dijke kruipt Spij kerman een kamer in met televisie en videorecorder. Je zult maar vi deorecorder zijn en Spijkerman te genover je vinden. Het liefst start en stopt hij de fragmenten met een da verende klap op het apparaat: „Hier (knal) beginnen we en... hier (knal) stoppen we." Het eerste fragment is met Journaal lezer Sascha de Boer. Zij zit die za terdag samen met Suzanne Bosman van RTL Nieuws in het Kopspijkers spel. Redacteur Peter heeft een frag ment gevonden waarin alles mis gaat. Maar ja, maak daar maar eens een grap over. Spijkerman bekijkt het fragment twee keer en besluit door te gaan naar een bandje over Bosman. Het betreft een jeugdzon de. Altijd leuk. Het is een opname voor Teleac over brillen. En wat blijkt na een paar keer kijken: een bal komt tegen haar bril, de bril is heel en een moment later toch ka pot. Dat is een Kopspijkersfragment. En geschikt voor het spel. Nog drie andere fragmenten trekken de aandacht: een reclame voor kat tenvoer, een fragment uit het Yorin- programma The Bar en Journaalle zer Philip Freriks die wel drie keer formateur Jan Piet Hein Donner zegt. Navraag leert dat het Piet Hein Donner is. Al snel blijkt dat televisie kijkers vaak heel wat anders zien en horen dan ze denken. Veel van de tips kloppen gewoonweg niet. Zo zou Caroline Tensen na enkele hart verscheurende beelden uit de tropen 'mooi weer' hebben gezegd, maar als de band de video ingaat, hoort Spijkerman haar duidelijk 'mooi werk' zeggen. Na een uur of twee zijn alle frag menten bekeken. De paar die wel kloppen bekijkt Spijkerman 's avonds thuis nog een keer met Guus. Daar worden de grappen in ruwe vorm bedacht. De fragmenten die op 25 mei de uitzending halen, krijgen nu vorm. Kamerlid Boris van der Ham die eerst op zichzelf stemt en dan bij Andries Knevel zegt op Roger van Boxtel te hebben ge stemd, is een 'inkoppertje'. Lastiger is het fragment waarbij Sparta-sup- porters een deelneemster van The Bar uitschelden. Schreeuwen ze 'we willen tieten zien', of 'ze is een tyfus- hoer'? En hoe is de grap het beste: eerst haar reactie (blij) en dan de be lediging, of andersom? V rijdagmorgen negen uur. Spijker man zit op de redactie achter zijn bureau. Kort daarna verdwijnt hij met Guus en Riemens de videoka mer in om de fragmenten nogmaals te bekijken en vooral de grappen aan Riemens te laten horen. Riemens twijfelt over het item van de tyfus- hoer, maar laat zich overtuigen. An derhalf uur later zijn de heren eruit. Spijkerman schrijft vanavond de de finitieve teksten rond de fragmenten en mogelijk dat er zaterdag tijdens de repetities nog wijzigingen plaats vinden. 's Middags gaat Spijkerman langs bij het cabaret in Amsterdam. Onder leiding van Riemens zijn Paul Groot, Owen Schumacher, Sander van Op- zeeland en Thomas van Luyn bezig met de teksten voor de volgende dag. Schumacher schrijft alles uit en 's avonds krijgt Spijkerman de defi nitieve teksten. Die middag en avond schrijft Spijkerman thuis de teksten op gele kaartjes en leert alles uit zijn hoofd. Omdat hij elk onder deel van de uitzending van begin tot eind meemaakt en bepaalt, gaat dat relatief snel. zaterdagmorgen acht uur. Spijker man is aanwezig in het Werkteater in Amsterdam waar vanmiddag de op namen plaatsvinden. Hij houdt de stapel gele kaartjes met zijn teksten in de hand en werpt daar zo nu en dan nog een blik op. Tien over acht begint de regiebespreking, waarbij het draaiboek nog eens wordt door gelopen. De uitzending wordt 47 mi nuten. Om negen uur de laatste re dactievergadering waarin het nog even kort over het interview met de olifantenman gaat en even samen koppensnellen in de dagbladen voor een paar pakkende zinnen die in het decor komen te hangen. Dan de repetitie. De hele uitzending wordt doorgelopen, maar dan zon der de gasten. Spijkerman dreunt foutloos de teksten op. De redacteu ren Guus en Peter spelen Suzanne Bosman en Sascha de Boer (heel na turel) en Patricia speelt de olifanten man. De reactie van cameraploeg en de technici op de grappen is belang rijk. Lachen ze niet, dan is er twijfel. Rond kwart over tien volgt de repeti tie met het cabaret. Het is de eerste en laatste keer dat ze repeteren, dus iedereen is zeer geconcentreerd. Freek De Jonge is gearriveerd. Zijn nummer duurt zes minuten en ne gentien seconden. Twee minuten langer dan de planning. Na de eerste repetitie van De Jonge blijkt het een mooi nummer te zijn dat niet korter kan. Bij navraag in Hilversum blijkt dat er wat rek in het uitzendschema zit. Kopspijkers mag zomaar twee minuten langer worden. In een laatste bespreking met regie, redactie, Riemens en Spijkerman wordt besloten twee fragmenten niet uit te zenden. Er werd tijdens de re petitie niet om gelachen. Bovendien kan dan het spel iets langer worden. Het publiek komt binnen en rond één uur verzorgt Spijkerman een warming-up. Het publiek heeft er zin in. Spijkerman vertelt een paar grappen en die gaan erin als koek. De opnamen verlopen soepel. Alle teksten zitten in zijn hoofd. De op namen worden voor een paar kleine dingen drie keer onderbroken. Tij dens het Kopspijkersspel is Suzanne Bosman in de zaal niet te horen. Als dat wordt verholpen, zegt De Boer dat het toch echt Jan Piet Hein Don ner is in weerwil van wat Spijkerman even daarvoor beweerde. Hij besluit tot een excuus voor de camera. Me leteen na de opnamen, rond drie uur, bespreken regisseur Chris, Rie mens en Spijkerman wat er uit moet en kan om op 49 minuten uit te ko men. Spijkerman weet precies waar het gesprek met de olifanten-opzet ter korter kan. Tien minuten later staat Spijkerman boven in de bar. Hij deelt handtekeningen uit, beant woordt vragen en gaat op de foto met fans. „Vraag even of Suzanne dat fragment over Teleac vervelend vond. Ik dacht dat ze een beetje boos keek. Als ze het vervelend vindt, halen we het eruit", zegt hij tegen Guus. Maar nee, Bosman kan er wel om lachen en is al lang blij dat niet het fragment waarbij ze in een badpak loopt boven water is geko men. Dan is het tijd voor een biertje, een paar grappen met de cabaretiers en huiswaarts. Dinsdag om negen uur is het weer werken geblazen. Spijkerman bekijkt met Guus Kompiers televisiefragementen die mogelijk bruikbaar zijn. Foto: GPD/Bas Beentjes De redactie van Kopspijkers bijeen op dinsdagochtend. GPD/Harmen de Jong

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 47