'Hier geen geklaag over nangborsten' P Interplast Holland opereert verminkingen en geboorteafwijkingen in ontwikkelingslanden ZATERDAG 1 JUNI In drie weken tijd voert een team van Interplast Holland zo'n 150 reconstructieve operaties uit. Foto's: Interplast Nederland Tamira in Oeganda kan de mensen weer recht in het gezicht aankij ken. Met opgeheven kin, wel te verstaan. En dat was lange tijd niet mogelijk voor haar. De onderkaak van dit brandwondenpatiëntje was door littekenvorming vergroeid met haar borst. Tamira's trieste verschijning was voor haar ouders een reden om hun kind voor de buitenwereld zoveel mogelijk ver borgen te houden. Uiteindelijk kon het meisje aan haar sociaal isole ment ontsnappen. Dankzij het werk van een Nederlands operatie team. door Nancy Ubert lastisch chirurg Rein Zeeman (55) uit Oegstgeest vliegt sinds 1989 regelmatig naar Kampala, Oeganda, om in drie weken tijd zo'n honderdvijftig operaties uit te voeren. Die behandelingen staan in schril contrast met de borstvergrotingen, facelifts en lipo- sucties waarmee de plastische chirurgie in ons land doorgaans wordt geassocieerd. In Oeganda verricht Zeeman geen cosmetische operaties maar wordt hij geconfronteerd met levensbedreigende verminkingen en ernstige geboorteafwijkingen. Over hangbor- sten heeft hij daar nog nooit een vrouw ho ren klagen. Bijna elke medicus in Oeganda kent de Oegstgeestse arts die eerbiedig The Chief wordt genoemd. De collega's die hij vanuit Nederland meeneemt naar de 'Parel van Afrika', zeggen na een week zwoegen in pri mitieve omstandigheden dat hij niet met chief maar met slavendrijver moet worden aangesproken.Ik weet het, ze moeten me dikwijls afremmen", bekent Zeeman. Maar or littekenvorming vergroeiden huiddelen van dit Oegandese hd met elkaar. Na een operaties kan het zijn hoofd weer hele- aal bewegen. Voor verdere behandeling zijn meer ingrepen no- J. Foto's: Interplast Holland wie hem een halt wil toeroepen, moet wel van heel goeden huize komen. Zeeman heeft een missie. En zijn vrouw, oud-verpleegkun dige Thil steunt hem daarin onvoorwaarde lijk. De naam van Zeemans levensopdracht luidt: Interplast Holland. Interplast is een organisatie die medische hulpprogramma's in ontwikkelingslanden organiseert, coördineert en uitvoert. De Stanford University in Californië legde in 1960 de basis voor het groeiende, wereldwij de Interplast. Successievelijk zijn in andere landen zusterorganisaties opgericht. Inter plast Duitsland polste Zeeman in 1989 voor een werkvakantie in Oeganda. Twee jaar la ter had hij de Nederlandse afdeling van In terplast opgericht. Dankzij hem en de andere vrijwilligers wor den niet alleen in Oeganda maar ook in Gha na en Vietnam, Yemen, Bhutan en India be langeloos reconstructieve operaties uitge voerd. Dat gebeurt vooral bij kinderen met brandwonden en lipspleten. Maar ook aan geboren afwijkingen van ogen, oren, han den, benen en genitalia vallen onder het programma. „Onze patiëntjes behoren tot de armste bevolkingsgroepen" vertelt Zee man. „Zij hebben echt geen geld voor een operatie. En in ontwikkelingslanden bestaan geen zorgverzekeraars. We voeren daarom alle behandelingen gratis uit." Als in Nederland een baby met een lipspleet (in de volksmond 'hazenlip') wordt geboren, komt direct een groep specialisten in actie. Plastisch chirurg, kaakchirurg, KNO-arts, or thodontist, logopedist en maatschappelijk werker slaan de handen ineen. Hun geza menlijke behandeling leidt in de meeste ge vallen tot volledige genezing, al kan er een (licht) spraakprobleem of een litteken over blijven. In ontwikkelingslanden worden baby's met een lipspleet zelden geopereerd. Een zoge noemd schisis-team staat al helemaal niet klaar. Met alle gevolgen van dien. Het kind overlijdt aan ondervoeding (door het gat in het gehemelte komt het voedsel door de neus weer naar buiten) of het gaat een een zame toekomst tegemoet doordat het niet wordt opgenomen in de dorpsgemeenschap. Ook voor brandwondenpatiënten is een wei nig rooskleurig leven weggelegd. „In ontwik kelingslanden worden de slachtoffers van verbrandingen zelden deskundig behan deld", stelt Zeeman. „Terwijl brandwonden daar juist sneller worden opgelopen. Veel vaker dan in Nederland. Neem Oeganda. Een groot deel van de bevolking woont in rieten hutten, die met paraffinebrandertjes worden verlicht. Gekookt wordt er op open vuur. In een onbewaakt ogenblik komt een spelende peuter in de smeulende as van de kookplaats terecht. Of kinderen lopen brandwonden op doordat ze het vuur bran dend moeten houden en dat op een totaal verkeerde manier aanpakken." Omdat ner gens adequate eerste hulp beschikbaar is, leiden die verbrandingen bijna altijd tot in validiteit. Daardoor veroveren de meeste slachtoffers geen plaats op de arbeidsmarkt. Zij zijn veroordeeld tot de bedelstaf. Vakanties Onder de vlag van Interplast Holland offeren Nederlandse artsen, anesthesisten, operatie assistenten en verpleegkundigen hun vakan ties en vrije dagen op om de ldnderen die dringend plastisch chirurgie nodig hebben, in hun eigen land te opereren. Jaarlijks zendt de stichting acht tot tien medische teams uit. Voor eind dit jaar staan uitzendingen naar Oeganda, Ghana en Jemen gepland. Ti bet, waar in verhouding tot andere landen veel kinderen met een lipspleet worden ge boren, staat eveneens op de rol. Vanwege de ontwrichte verhouding met China is het nog onzeker of een team naar dat land kan afrei zen. „We waarschuwen altijd voor een grote cul tuurschok", vertelt Thil Zeeman die achter de schermen veel werk voor de organisatie verricht. „Want de omstandigheden waaron der we moeten werken zijn behoorlijk primi tief. We nemen bijvoorbeeld altijd een zak lantaarn mee. De elektriciteit wil nogal eens uitvallen. En als het noodaggregaat niet met een in werking treedt, heb je een probleem. Verpleegkundigen die voor het eerst mee gaan, weten niet wat hen overkomt. Steriel verplegen is een lachertje en een schoon bed een unicum." Oeganda wordt al twaalf jaar achtereen door operatieteams bezocht. Zelf probeert Zee man twee keer per jaar naar het Afrikaanse land af te reizen. Het aantal keren dat hij is overgevlogen, is hij vergeten te tellen. „In Oeganda is het voor mij allemaal begonnen. In de loop der tijd hebben we daar zoveel goede contacten opgebouwd dat we niet al leen komen opereren, maar ook kunnen bij dragen aan een daadwerkelijke verbetering van de gezondheidszorg. Zo willen we in Kampala een brandwondencentrum bou wen. De aanbesteding is gedaan, maar he laas hebben we de exploitatie nog niet rond. Ik ben nog op zoek naar anderhalf miljoen euro om de komende vier jaar door te ko men." Zoals bijna elke charitatieve instelling komt Interplast Holland altijd geld tekort. „Lang zamerhand groeit onze bekendheid, daar door krijgen we wel eens een legaat." Als voorzitter van de stichting is Zeeman op zoek naar 'grote-vermogenbeheerders' die Interplast een stabiele financiële basis willen bieden. Serviceclubs leveren met regelmaat ook een bijdrage, maar volgens de arts is dat lang niet toereikend." Selectie Van de witte dokters die naar Oeganda afrei zen, wordt veel verwacht. „Ze denken soms dat je God bent. Het valt niet mee om hen duidelijk te maken dat wij ook onze beper kingen hebben. Soms zijn de problemen zo groot, dat er niets meer te redden is. Een schedelverbranding is ook voor ons onbe gonnen werk. Als je dan moet zeggen 'ik kan hier echt niets mee', bekruipt je het gevoel dat je faalt." Wanneer het Interplast-team bij een zieken- Plastisch chirurg Rein Zeeman: „Ze denken soms datje God bent." Foto: Mark Lamers huis arriveert, wordt het opgewacht door zo'n driehonderd mensen. Stuk voor stuk hopen die voor een operatie in aanmerking te komen. „Onze komst wordt aangekondigd door de radio en de bushtelefoon. En de Oe- gandezen vertellen het aan elkaar door. Sommige patiënten hebben er drie dagen lo pen voor over om ons te bezoeken", aldus Zeeman. Per week kan een team ongeveer vijftig operaties aan. Thil Zeeman: „Het is keihard, maar we moe ten een selectie maken. En dat geeft altijd spanningen. Want we zijn natuurlijk geko men om zoveel mogelijk mensen te helpen. Waar leg je de grens? Wat voor een onmens ben je eigenlijk als je een vrouw, die hon derd kilometer heeft gelopen om geholpen te worden, onverrichter zake weer naar huis stuurt. Dergelijke beslissingen hakken er al tijd diep in. De artsen bepalen wie wel en wie niet voor een operatie in aanmerking komt. De eerste schifting wordt door ande ren gedaan." Als Thil meegaat, neemt zij die klus voor haar rekening. „Ik moet helaas hard zijn. Veel donkere mensen krijgen last van keloï- den. Dat zijn, zeg maar, grote littekens en bulten die na een beschadiging van de huid optreden. Een operatie verergert de aandoe ning alleen maar. De mensen die met dat probleem bij ons komen, moet ik jammer genoeg wegsturen. Al hebben ze vierhon derd kilometer afgelegd, we kunnen echt niets voor hen betekenen." Kinderen krijgen prioriteit. „Maar je kunt geen doodziek kind op de tafel leggen. Als het na een operatie overlijdt, is dat voor nie mand te verdragen. Per slot van rekening doen we dit werk vooral omdat we die an ders kansloze kinderen een betere toekomst willen geven." De kinderen die voor een operatie in aan merking komen, moeten goed in de gaten worden gehouden. „Voor je het weet, heb ben ze van hun ouders te eten gehad en hebben we grote problemen in de o.k. Je kunt honderd keer 'no food' roepen, maar de ouders blijven ze volstoppen. Ze denken dat het kind de operatie dan beter aankan. Terwijl het natuurlijk heel gevaarlijk is als ze niet nuchter zijn." J Opleiding Lipspleten zoals deze jongen heeft gehad, zie je in Nederland niet meer. Als in ons land een baby met deze geboorteafwijking wordt ge boren, staat direct een specialistenteam klaar. Foto's: Interplast Holland Zes dagen achtereen, van acht uur 's mor gens tot zeven uur 's avonds, zijn de Inter- plast-medewerkers in touw. Na een dag vrij begint het schema van voor af aan. De lokale artsen en verpleegkundigen draaien in het project mee. Zo helpen ze tijdens de spreek uren en zijn ze bij de operaties aanwezig. Dankzij praktijkonderwijs maken de plaatse lijke artsen zich een aantal reconstructief chirurgische technieken en anesthesietoe- passingen eigen. „Na een paar keer kijken, kunnen ze een operatie of handeling zelf uitvoeren. Dan as sisteren wij", verduidelijkt Zeeman. Ook wordt, in samenwerking met de plaatselijke universiteit, college gegeven over de behan deling van brandwonden en lipspleten, de anesthesie en de verpleegkundige aspecten van de specialistische operaties. „Want wat schiet een ziekenhuis ermee op als het voor de plastisch chirurgische ingrepen afhanke lijk blijft van de Westerse artsen?" Volgens Zeeman is het de bedoeling dat de Inter- plast-teams overbodig worden. „Dan kun nen we in een volgend land projecten star ten." De nazorg kan het Nederlandse team nage noeg niet voor zijn rekening nemen. „Dat is wel eens moeilijk te accepteren", vindt Zee man. „Vragen als 'wat komt er verder van de behandeling terecht?', moet je jezelf dan ook niet al te vaak stellen. Wanneer een verbrand kind door littekenvorming maandenlang zijn .arm niet heeft kunnen gebruiken, is de ope ratie slechts het begin. Daarna moet er flink worden geoefend om de functie weer terug te krijgen. In Oeganda zijn we gelukkig zo ver dat we goede nazorg en revalidatie heb ben opgezet." Voor sommige aandoeningen, zoals ver branding van hoofd en hals, zijn meerdere ingrepen nodig. „De kinderen die daarvan slachtoffer zijn, zien we bij ons volgende be zoek zeker terug. Maar de kleintjes die aan een lipspleet zijn geopereerd, ontmoeten we Tijdens een van de uitzendingen naar Jemen opereerde Rein Zee man een moeder en haar twee kinderen aan een lipspleet. Foto's: Interplast Holland zelden een tweede keer. Als het goed is spe len die eindelijk met hun vriendjes en gaan ze weer naar school." „We kunnen niet iedereen helpen", vervolgt Zeeman. „Soms is het een druppel op een gloeiende plaat. Maar dan geeft die drupp# nog altijd een hoop gesis. En vele druppels vormen tezamen een rivier, een zee, een oceaan." Zijn werk in landen als Oeganda laat zich niet vergelijken met de cosmetische opera ties en behandelingen die Zeeman in Neder land uitvoert. „Je moet wel realistisch blij ven", zegt hij daarover. „Per slot van reke ning houdt het werk van een plastisch chi rurg meer in. Ook in ons land voer ik uiter aard operaties uit die blijvende invaliditeit of andere problemen voorkomen. Dankzij de facelifts en borstverfraaiingen in de particu liere kliniek ben ik wel financieel in staat naar de Derde Wereld af te reizen. En als in Nederland een vrouw met cup G dankzij een borstverkleining zonder rugklachten weer naar de sportschool kan, dan heb ik haar wel een stukje levensplezier teruggegeven." Interplast Holland: telefoon 071 - 5210165, fax 071- 5214458. De stichting ziet donaties graag tegemoet op gironummer 1520638 t.n.v. Interplast Holland.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45