'Migrainepatiënt niet meer scheel aangekeken' Michel Ferrari (LUMC) eerste hoogleraar migraine in Nederland ji e hebt gezinsverzorgsters en gezinsver zorgsters. En Jans was er zo een. Jong ge trouwd, vroeg gescheiden was zij de vleesge worden zorgzaamheid geworden. Jarenlang had zij de nukken, grappen en grollen van de 'Heertjes' in het studentenhuis meege maakt. Zij was naast de hospita een meubel stuk geworden. Op de jaarlijkse reünie van de Heren van het huis was zij de rechter hand van de chique bazin van goede komaf. Het was een mannenhuis in alle opzichten en dat moest volgens mevrouw zo blijven ook. Dames mochten na elven niet meer binnen zijn en wee je ge beente als mevrouw, si garet in de mondhoek, 's morgens vroeg een slechts in string geklede dame naar de wc zag sluipen. En nog erger: als ze een vrouw onder de douche vond. Vader werd dan ingelicht, lach te zich inwendig rot over zijn ondernemende zoon, en zoonlief kreeg een ernstige repriman de. Nog één keer, en... Ja mevrouw. De als een ketter roken de hospita was uiteinde lijk door de sigaret ver slagen. Jans had haar verzorging op zich geno men in haar laatste da gen. Haar dood was in stijl. Ze stikte letterlijk en figuurlijk in haar laatste peuk. Op de begrafenis waren ze er allemaal: de voor zitter van de raad van bestuur, de dokter, de advocaat, de notaris en natuurlijk 'haar' jon gens. Het werd één grote reünie, zo had zij dit gewenst. ÜBfe Praktijkverhalen van de Leidse huisarts Har Meijer (aflevering 18) Jans, de gezinsverzorgster, belde mij op de praktijk. Zij werkte bij vader Antoon en zoon Toon in een klein huisje in Leiden Noord. Va der was tegen de honderd en de zoon was ze ventig. Allebei stokdoof en voorzien van een continu falend gehoorapparaat. Bij mijn be zoeken keurden zij elkaar geen blik waardig. Jans klonk bezorgd. Ze maken elkaar af, en die zoon scheldt die 'ouwe' verrot. Vannacht ging die vader Antoon weerzo tekeer dat de buren kwamen kijken. Hij was uitzijn bed gedonderd en de buren, een schattig Marok kaans echtpaar, hebben hem weer in zijn bed gelegd.' 'En hoe kwamen ze dan binnen?', vroeg ik. 'Ik had ze een sleutel gegeven. 'En zijn zoon dan?' 'Had veel te veel gedronken, had zijn gehoor- apperaat afgedaan en was niet wakker te krijgen. Trouwens, hij wil niets meer met zijn vader te maken hebben. 'Maar wat wil je dan Jans?' 'Dat u de indicatiecommissie inschakelt voor een verpleegtehuis. 'Maar dat gaat zo maar niet. 'Nee, maar het wordt hier een puinhoop. 'Ik zal kijken wat ik kan doen. Na de dood van 'haar mevrouw' was Jans in een vacuüm terecht gekomen. Haar baan was ze kwijt en wat bleef, was de herinne ring. De herinnering hoe mevrouw na het stoffen, met haar vingers over de plinten had ZATERDAG 1 JUNI 2002 De laatste weken voor de dood van de hospi ta kwam zoonlief meerdere malen per week langs. Moeder kwam niet meer uit bed en hij deed op alle meubels een stickertje. Een prachtige kast in de hal was van de ene op de andere dag verdwenen. Die woensdagmorgen om elf uur werd het een groot feest. De indicatiecommissie was door een oudere, streng uitziende dame verte genwoordigd. Behalve zoon Toon, was ook de dochter uit een eerder huwelijk aanwezig. Verder, Jans en ik en natuurlijk vader. Ik was wat later en vlak na mij kwam ook de Ma rokkaanse buurvrouw binnen. Twee prachti ge donkergroene ogen in een mooi gezicht. De dochter nam het woord. 'Als er dooien gaan vallen, is het jullie schuld', riep zij met stemverheffing, ons allen tegelijk aanwij zend, En tot de buurvrouw: 'Jullie hebben verdomme toch ook heel veel last van hem?' 'Nou dat valt best mee, wij vinden het niet zo erg", zei de buurvrouw in voortreffelijk Ne derlands. 'Maar je ken toch niet twee van die halve ga ren in dit huis bij mekaar laten zitten begon de dochter weer. 'Wat vindt u nou meneer, u bent toch de dokter?' Ze rook haar kans. 'Dat is toch medicinaal niet gezond, is 't niet?'Zelfs de mevrouw van de indicatiecomniissie moest lachen. De dochter zag resultaat. 'Dus u gaat het re gelen', voegde ze de bebrilde zorghoedster toe. We moeten eerst alles zorgvuldig bekijken, mevrouw. Het verhaal van Jans was in wezen te triest voor woorden. Dienstbaar, lief, attent, be zorgd, alles was ze geweest. Het enige wat ze eraan overhield was een ferme handdruk en een antiek kastje, daarna was het wegwezen, zoals het vaker gaat in in sommige 'gegoede families'. Zoon 'hebzucht' was er zo eentje van de fer me handdruk. Met de woorden: 'Bedankt voor wat je voor moeder hebt gedaan', kon Jans vertrekken. Binnen de kortste keren waren ook de 'he ren' uit het huis verdwenen. De tent werd goed verkocht. Via een Melkertbaan belandde Jans als hulp in het bejaardenhuis. Ere wie ere toekomt. Heeft dat pientere, pedante ventje van een Melkert toch nog goed werk verricht. Voor Jans was het een uitkomst. Vader Antoon en zoon Toon zaten ruggelings naast elkaar, de gehoortoestellen hingen half uit hun oren. Ze wilden duidelijk niets met elkaar te maken hebben. Ik probeerde het bij de zoon. 'Neemt vader re gelmatig pillen?' (dipiperon tegen onrust). Hij k?iikte een beetje minzaam. 'Nou, u mag best antwoord geven', begon Jans. 'Als die ouwe morgen dood neerlazert...Ver der kwam de zoon niet. 'Dat mag u niet zeggen', zei de groenogige Marokkaanse buurvrouw. 'Dat heeft hij niet verdiend. Ze zei het zo vertederend, dat zoon Toon zweeg. Nu was het de beurt aan de dame van de in dicatiecommissie. Ze ging voor de vader staan. 'Mijnheer, heeft u het naar uw zin?' Wablief?' 'Ik vraag of u naar een verpleegtehuis wil?' 'Opgedonderd, sodemieter op, nooit van mijn leven naarzo'n huis. Ik stikte bijna van het lachen, 1 -0 voor pa! De dochter was duidelijk in haar wiek ge schoten en stond op. 'Het is altijd hetzelfde liedje, jullie regelen het maar... de groeten. Via haar Melkertbaan begon Jans te groeien. Ze volgde de ene cursus na de andere en haalde ieder examen met hoge cijfers. Zelfs het prikken van diabeten was geen enkel probleem. Grappen mijnerzijds over de 'schatrijke' zoon van de hospita, deed ze af met: 'Zulke mannetjes hebben nooit ge noeg.' Het vertrek van de dochter maakte zoon Toon weer spraakzamer. 'Altijd als die trut komt, is er rotzooi. De vader schoot overeind. 'Slappe lui. Hij rommelde wat aan zijn gehoortoestel. 'Zo kan vader hier echt niet langer blijven, ik kan het niet meer aan. 'Maar pa, zo gaat het toch echt niet langer, ik houd het niet meer vol. Jij eruit, of ik eruit. 'Dan ga jij', riep pa woedend. 'Het is mijn huis en ik blijf hier. Zoon Toon zit intussen al weer een jaar in een bejaardenhuis. Dit is (voorlopig) de laatste aflevering van Har Meijer. De verhalen die in deze krant zijn gepubliceerd, verschijnen in het najaar ook in boekvorm. Het eerste exemplaar wordt op 9 november uitgereikt tijdens de Leidse Podiumdag. De opbrengst van het boekje is bestemd voor de Stichting Kinder televisie van het LUMC. gewreven. Hoe ze te pas en te onpas sigaret ten voor haar moest halen, en tot de laatste cent op haar wisselgeld werd afgerekend. Hoe ze meerdere malen haar zoon in het buitenland had gebeld of hij nu eindelijk eens naar zijn zieke moeder kwam kijken. Hoe zij 's nachts werd opgebeld als me vrouw straalbezopen zin had in een gesprek. En hoe deze dame haar tijdens het eindsta tion van haar leven, werkelijk voor alles had gebruikt. Ze had het desondanks met liefde gedaan. Met de indicatiecommissie was het weer het bekende verhaal. Enorme papierrotzooi en op mijn vraag of het wat sneller kon, volgde een dooddoener: 'Iedereen moet op zijn beurt wachten, goedendag dokter. Murw gebeukt door de bureaucratie vulde ik de papieren maar netjes in. Veel zinnige vra gen, maar na tien pagina's heb je er schoon genoeg van. Bij de vragen over gehoor en incontinentie was ik op mijn hoede. 'Matig gehoor' en 'goed geregeld met de luier' waren mijn antwoor den. j Volgden de vragen over sociaal gedrag. Vader Antoon was zo asociaal als de pest, maar dit woord zou plaatsing in een verpleegtehuis onherroepelijk blokkeren. Dus was mijn ant woord: 'voor zijn leeftijd redelijk aangepast.' Jans had blijkbaar op haar bë,lerende asser tieve wijze ook haar verontrusting over de si tuatie duidelijk gemaakt, want de woensdag daarop zou er iemand van dé commissie langskomen. Ook ik werd door Jans ingepakt, met de woorden: 'Kom nou ook maar, dat maakt meer indruk. 'Ik zal er zijn', beloofde ik. Hij was op jacht, vertelde Jans mij meesmui lend. Hij groette haar nauwelijks. In het bij zijn van zijn moeder gedroeg hij zich als een engel, maar buiten de slaapkamer... 'Wat buiten de slaapkamer?', vroeg ik. 'Laat maar', zei ze. Tekening: Bert van der Meij Eén dag met migraine is even erg als een dag dement of volledig verlamd zijn. Dat zegt de migrainedeskundige Michel Ferrari van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), zich baserend op een recent rapport van de wereldgezondheidsorganisatie WHO. „Je ligt kotsend in bed en je kunt helemaal niks." Ferrari is onlangs benoemd tot de eerste hoogleraar migraine in Nederland. door Roelf Reinders Uit het WHO-rapport blijkt dat mi graine één van de meest ingrijpende ziektes van de wereld is. Bij vrouwen zorgt het voor een verlies van twee levensjaren. Daarmee staat migraine op de twaalfde plaats van de belang rijkste ziektes die bij vrouwen het le ven bekorten. Bij de lijst van vrou wen én mannen staat deze zware vorm van hoofdpijn op de negen tiende plaats met min 1,4 levensja ren. Daarmee scoort migraine net beneden aids (min 1,5 levensjaar) en even hoog als suikerziekte. Ferrari is blij met het rapport. „Ik hoop dat het helpt meer begrip voor migrai- nepatiënten bij de medemens, werk gevers en collega's van patiënten te kweken." Want volgens Ferrari is het nog niet al te best gesteld met begrip voor lij ders aan migraine, hoewel er wel veel is verbeterd. „Als je tien jaar ge leden had gezegd dat er een hoogle raar migraine nodig was, zou je voor gek zijn verklaard. Migraine zat toen nog in het psychologische verdom hoekje. Nu is het als een biologische aandoening erkend waarnaar weten schappelijk onderzoek wordt ver richt. De migrainepatiënt wordt niet meer scheel aangekeken." Hij ziet zijn benoeming als een nieu De Leidse hoogleraar Michel Ferrari: „Migraine is met medicijnen goed te bestrijden." Foto: Henk Bouwman we erkenning van de aandoening die één op de tien Nederlanders treft. „Mijn benoeming aan de Leidse uni versiteit straalt af op de patiënten. Het is een teken dat migraine serieus wordt genomen." Hoewel 1,6 miljoen Nederlanders re gelmatig door een migraineaanval worden getroffen, weet de helft niet wat er precies aan de hand is. .Acht honderdduizend migrainepatiënten lopen zonder diagnose rond", aldus Ferrari. „Veel mensen gaan uit schaamte niet naar de dokter. Die denken: mijn buurman heeft een verlamd been, dus wat stel ik mij ei genlijk aan. Mensen denken ook dat er toch niets tegen migraine te doen is. 'M'n moeder had het ook', zeggen ze dan. 'En die konden ze ook niet helpen'. Terwijl migraine tegen woordig met medicijnen wel degelijk is te bestrijden." En zelfs als patiënten met migraine bij de huisarts komen, gaat er wel eens wat fout, weet Ferrari. „Nu weet ik ook wel dat huisartsen van alles moeten weten, maar niet iedere arts weet het nodige van migraine. Je kunt best zo'n arts treffen en dan kun je zonder diagnose thuiskomen. De ene arts is ook meer geïnteres seerd in de ene ziekte, een andere in een andere. En onder sommige huisartsen leeft nog steeds het ou derwetse idee dat migraine maar een hoofdpijntje is. Bij zo'n arts hoefje niet te rekenen op een goede dia gnose met pijnbestrijding. Migraine heeft nog steeds wel een beetje het psychische stigma van aanstellerij." Volgens de Leidse neuroloog kun nen moderne medicijnen bij migrai- neaanvallen veel ellende voorko men. Maar om migraine te voorko men, moet nog veel werk worden verzet, zegt Ferrari. „Patiënten heb ben liever helemaal geen aanvallen, dat is de ideale wereld. Maar er zijn nog te weinig preventieve migraine- medicijnen. De middelen die er zijn, werken maar matig en hebben te veel bijwerkingen." Maar niet alleen medicijnen moeten aanvallen voorkomen, ook met aan gepast gedrag zouden patiënten mi graine minder kans kunnen geven. Ferrari doet onderzoek naar factoren die invloed hebben op het ontstaan van aanvallen van migraine. Het doel is elke patiënt een advies te kunnen leveren waarmee hij of zij een aanval kan proberen te voorko men. Ferrari: „Er zijn erfelijke factoren in het spel, maar de migraineaanval kan ook door bepaalde prikkels wor den uitgelokt. Dat kan van alles zijn, al bestaan er vele mythes hierover. Veelgenoemde, maar nooit bewezen uitlokkende factoren als het drinken van wijn, voedsel als bananen en ci trusvruchten maar ook stress, te hard werken, onregelmatig slapen en zelfs bepaalde weertypen kunnen aanvallen uitlokken. Tijdens de menstruatie krijgen die prikkels nog gemakkelijker een kans. Door pati ënten een hoofdpijndagboek bij te laten houden en met hersenonder zoek proberen we erachter te komen voor welke prikkels een patiënt ge voelig is. Zo kunnen we een advies ontwikkelen waarmee een patiënt die prikkels kan proberen te vermij den." Maar Ferrari gaat er niet vanuit dat in de toekomst migraine niet meer voorkomt. „Geen aanvallen, dat is echt te mooi om waar te zijn. Zonder medicijnen kom je niet van migrai- nepijn af. Maar minder migraine- aanvallen voor patiënten, dat is wat het onderzoek wel zou kunnen ople veren."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 42