BINNENLAND Partijen eens over gekozen burgemeester m Brugman Zorg dat ik met een veilig gevoel op wereldreis kan. Succes eist zware tol van Lijst Pim Fortuyn 'Laat Willem-Alexander en Maxima een daad stellen' IC Ï3TFHTÏÏI Au fTTT II van tinifiïSïHIfi Bedorven afval voor hondenvoer Nederland leidt missie Macedonië et Vernieuwde versie rijbewijs 'Homeopathie' wordt gedoogd Wapendragers vaker betrokken bij geweld Oranjes lichten tipje van de financiële sluier op Last Minute Leiden 21 juni Op weg naar Scheveningen Centrum-rechts zet mes in belastingvoordelen A.s. zondag geopend DAGEN HEEFT [Trgg GRAT MOBIELE AIRCO! COMMENTAAR Junkmail bij Van Til ROLF BENZ hunsel - De Algemene Inspec- i tiedienst (AID) heeft deze week 25 ton bedorven slachtafval in beslag genomen dat tot hon en denvoer zou worden verwerkt, •elf De partij lag opgeslagen in een is- loods in het Limburgse Hunsel. De partij, die bestond uit been deren en orgaanvlees, was he dorven en beschimmeld. ie- d den haag - De overname door en -Nederland van de leiding van de NAVO-vredesmissie in Ma cedonië is in kannen en krui- ag ken. Nederland krijgt 26 juni of- ficieel de leiding. Aan de vre- >e jdesmissie Amber Fox nemen ongeveer 350 Nederlandse mili- je tairen deel, het grootste deel af komstig van de landmacht. veendam - De Nederlandse ge- meenten geven vanaf vandaag een vernieuwde versie van het rijbewijs uit. In het document zijn een aantal veranderingen doorgevoerd die de kwaliteit moeten verhogen en fraude te gengaan. Het vernieuwde docu ment is gedrukt met inktsoor ten die beter tegen het zonlicht {zijn bestand. den haag - De Inspectie voor de Volksgezondheid begint maandag met controles naar niet-geregistreerde homeopa thische geneesmiddelen. De aandacht richt zich allereerst op fabrikanten en importeurs die hun producten niet hebben voorgelegd aan het College ter Beoordeling van Geneesmidde len (CBG). Wel aangemelde, maar nog niet beoordeelde middelen worden 'even ge doogd', aldus een woordvoer der van de Inspectie. zaterdag 1 JUNI 2002 door Peet Vogels den haag - Het enorme succes van de Lijst Pim Fortuyn bij de Kamerverkiezin gen heeft een schaduwzijde. De 26 frac tieleden moeten woekeren met de ruim te, worden gillend gek van de telefoon, het secretariaat wordt overstroomd met sollicitatiebrieven. Intussen moet alle hens aan dek om nieuwkomer Herben te wapenen in de onderhandelingen met de politieke veteranen Zalm en Balkenende. In de Marcus Bakker-kamer rinkelt de te lefoon. „Nee mevrouw, ik doe geen mededelin gen over Valkenburg. Daar heb ik nog geen mening over. We moeten hier eerst zelf de zaken op orde krijgen." LPF-frac- tiesecretaris Eerdmans zucht eens diep, maar kan zijn klaagzang over vele hin derlijke telefoontjes niet eens afmaken. „Iedereen wil ons spreken, maar daar hebben we de tijd nog helemaal niet voor!" Het is behelpen. In afwachting van échte huisvesting zijn de 26 fractieleden en hun eerste medewerkers ondergebracht in een piepklein vergaderzaaltje, ver noemd naar de voormalige communis tenleider Bakker. De werkruimte is volge bouwd met bureaus.en computers. Daar, in het tijdelijke Haagse zenuwcentrum van de LPF, worden lobbyisten te woord gestaan, het 'gewone' fractiewerk voor bereid en moet formatieonderhandelaar Herben van advies worden voorzien. Het succes zet de partij zwaar onder druk. Elk uur landen er vijf sollicitatie brieven op de mat, mensen die als advi seur of fractiemedewerker aan de bak willen, maar ook kandidaten voor een staatssecretariaat of ministerspost. Eerd mans: „We hebben inmiddels een stapel van tweeduizend brieven. Het is bijna niet te doen. We hebben daarom een se lectiebureau ingeschakeld." Voor haar huisvesting ziet de LPF-fractie intussen verlangend uit naar het statige arnhem/gpd - Wapendragers zijn vaker betrokken bij ge weldsincidenten dan jongeren zonder wapen op zak. Dat blijkt uit cijfers van het Landelijk Plat form Tegen Geweld op Straat. Bijna een op de vijf jongeren (18 procent) draagt tegenwoordig regelmatig een wapen om zich op straat veiliger te voelen. Twee procent van de gewapen de jongeren aarzelt niet om bij een ruzie een wapen te hekken. Deze kleine groep blijkt op meerdere terreinen problemen te hebben. Niet zelden maken zij zich ook schuldig aan vanda lisme, mishandelingen, bedrei ging en intimidatie. Volgens criminoloog Beke toont de praktijk ondubbelzinnig aan dat juist jongeren met een mes, boksbeugel of (nep-)vuurwapen verzeild raken in vechtpartijen. De kans zelf dader te worden en strafrechtelijk te worden ver volgd, is met een wapen op zak vele malen groter dan jongeren zelf denken. De gedachte het wapen alleen in nood te zullen trekken, is een wijdverbreide misvatting, aldus Beke. den haag/anp - De Oranjes zijn al het gespeculeer over hun 'mega-vermogen' duidelijk beu. De Rijksvoorlichtingsdienst'1 (RVD) geeft met ingang van he den op de website over het Ko ninklijk Huis deels opening van zaken. Zo wordt privé-bezit aan onroerend goed voor het eerst officieel vermeld. Hoe rijk de Oranjes zijn, wordt nog steeds niet helemaal duidelijk, maar wel blijkt dat verhalen over tien tallen miljarden euro's overdre ven moeten zijn. Zo laat de RVD nadrukkelijk we ten dat 'geen der leden van de koninklijke familie meer dan vijf procent van de aandelen in beursgenoteerde ondernemin gen bezit'. Ze moeten zich na melijk houden aan de Wet Mei- ding 1992, die voor iedereen bepaalt dat een aandelenbezit van meer dan vijf procent openbaar moet worden gemaakt. De RVD laat onvermeld wat de familie wel heeft aan particulier belegd vermogen. Over het ei gen onroerend goed biedt de website wel gegevens. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft de informatie deze week geruisloos op het internet gezet. Het hoofdstuk over het vermo gen is gerangschikt onder de kop 'Veel gestelde vragen'. Vol gens een woordvoerder waren er inderdaad veel vragen op dit gebied, nog versterkt door pu blicaties met onjuistheden: „Wilde verhalen over 20 miljard of zo." (advertentie) Zoveel studenten, zoveel talenten. Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden. Jij ook? Ontdek de vele gezichten van de Universiteit Leiden. Eindexamen achter de rug? Ideale tijd voor je definitieve studiekeuze. Doe een studie keuzetest, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden als studentenstad. Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl 071 527 11 11 scheveningen - De clipper Stad Amsterdam voer gisteren de haven van Scheveningen binnen. Het schip luistert vandaag vlaggetjesdag op, de traditionele start van het haringseizoen. De Stad Amsterdam heeft zijn vaste ligplaats aan de Amsterdamse Javakade. Foto: ANP/Robin Utrecht rig jaar onder druk van een Ka mermeerderheid ingesteld, om dat het parlement het gebruik van de fiets in het woon-werk- verkeer wilde stimuleren. Maar ook voor de aftrek van lijf rente heeft het laatste uur gesla gen. De coalitiepartners willen dat geld liever gebruiken om ar beid voor alle werknemers netto lonender te maken. Daarvoor zou de arbeidskorting, een stan daardaftrek voor werknemers, kunnen worden verhoogd. Bij komend voordeel is dat uitke ringstrekkers er meer op vooruit gaan als zij een baan aanvaar den. WD en LPF willen ten slot te eveneens de fiscale vrijstelling van spaarloon (787 euro) af schaffen. Het CDA wil de aan trekkelijke regeling omvormen tot een 'levensloopverzekering', vooral gericht op gezinnen. (advertentie) den haag/gpd - Het centrum rechtse kabinet zet het mes in de belastingvoordelen voor par ticulieren. De fietskorting van 362 euro, nog geen jaar van kracht, wordt afgeschaft. Ook de aftrek voor lijfrentepolis (maxi maal 1.069 euro) gaat op de hel ling. Over de spaarloonregeling wordt nog gepraat. De coalitie partijen willen deze specifieke regelingen vervangen door een hogere arbeidskorting voor alle werknemers. Volgens de onderhandelaars van WD, CDA en LPF is de fietskorting te fraudegevoelig. De fiscus kan onmogelijk con troleren of werknemers met de fiets naar hun werk gaan en daarbij minimaal 10 kilometer afleggen, twee vereisten bij het toekennen van het voordeel. Niettemin werd de regeling vo- 'b oofAoop «n een feugmon KEUKENS BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl door Jessica Lutz en en Franka van der Rijt etten-leur-istanbul - „Er móet iets gebeuren. Laat Willem- Alexander en Maxima komende week tijdens hun bezoek aan Turkije een signaal afgeven aan die regering dat Europa niet op die manier met vrouwen om gaat. Het zou helemaal mooi zijn als het prinselijk paar bij wijze van protest thuis blijft." Hanneke Sweep (35) uit Etten- Leur is woedend over de ver vroegde vrijlating in het Turkse Alanya van een van de moorde naars van de Nederlandse toe- riste Marijke van Dijk. Zij vierde samen met Hanneke en Suzan ne Kranenburg vakantie in Alanya toen zij door vier man nen in een busje werden ont voerd en meermalen verkracht. Marijke werd doodgestoken en in een ravijn gegooid. Hanneke en Suzanne werden voor dood in een greppel gegooid. Dat de man weer vrij rondloopt, is een gevolg van de nieuwe am nestiewet in Turkije die op 8 de cember 2000 door het parle ment werd geloodst. De wet voorziet in een strafverminde ring van tien jaar voor misdadi gers met lange gevangenisstraf fen. Hakan kreeg 146 jaar opge legd. Die straf is omgezet tot le venslang, wat neerkomt op 36 jaar. Maar zolang zit niemand. Omdat weekeinden en feestda gen dubbel tellen, zit een ver oordeelde maximaal 18 tot 19 jaar uit. De verleende gratie kan niet worden teruggedraaid, slachtoffers kunnen geen be zwaar maken en hoeven niet te worden geïnformeerd. Hanneke Sweep voelt zich ver raden. Op 7 mei 2001 kreeg ze nog een brief van Buitenlandse Zaken in Den Haag waarin ze werd verzekerd dat de vier 'niet zullen profiteren' van de am nestieregeling. „In de brief staat letterlijk dat die wet géén gevol gen heeft voor de hoogte van de straffen in deze zaak. En dan ge beurt dit", reageert Hanneke die eist dat Turkije 'streng wordt af gekeurd op haar gedrag'. Het bezoek dat kroonprins Wil lem-Alexander en Móxima van 5 tot en met 7 juni brengen aan Turkije is volgens Hanneke Sweep een uitgelezen moment voor protest. „Ik hoop dat veel Nederlanders laten merken dat ze dit verschrikkelijk vinden. Laat ze brieven schrijven, kaar ten sturen en laat Willem- Alexander en Maxima alle reac ties mee naar Turkije nemen." De Rijksvoorlichtingsdienst maakte gisteren direct korte metten met die suggestie. „Le den van het Koninklijk Huis tre den niet in politieke zaken en dit is een politieke zaak", aldus een woordvoerder. Hanneke Sweep, inmiddels moeder van een 5-jarige doch ter, ondervindt nog dagelijks fy siek én geestelijk de gevolgen van het drama in Alanya. „Ik ben het onbezorgde en onbe kommerde voorgoed kwijt. Als mensen te weten komen dat je één van de slachtoffers bent, be handelen ze je toch anders. Op die manier blijf je altijd op een eiland leven." Van Aartsen noemt vrijlating afschuwelijk De vrijlating van een van de moordenaars van Marijke van Dijk en verkrachter van twee andere Nederlandse toeristen wordt hoog opge nomen. Demissionair mi nister Van Aartsen (buiten landse zaken) heeft gisteren de Turkse ambassadeur op het matje geroepen. „Dit is afschuwelijk. Om door de grond te gaan voor de fami lie", aldus de bewindsman. Hij zal volgende week, als hij kroonprins Willem-Alexan der en prinses Maxima ver gezelt tijdens hun bezoek aan Turkije, de zaak aan hangig maken bij zijn Turk se collega Cem. De advocaat van de slachtoffers, Drost, begint een inzamelingsactie om een Turkse 'topadvo caat' te kunnen betalen. Die moet uitzoeken hoe het mo gelijk is dat de man ver vroegd is vrijgelaten. Het liefst wil Drost de gratie te rugdraaien. Maar als dat niet mogelijk is, wil hij de man financieel uitkleden. voormalige ministerie van koloniën, dat nu nog bezet wordt door de bij de verkie zingen gedecimeerde PvdA-ffactie. De claim die de LPF op dit deel van het Ka mergebouw legt, heeft kwaad bloed gezet bij de sociaal-democraten. Er wordt ge traineerd bij de verhuizing, meent de LPF. „Er zit nog veel oud zeer bij de PvdA Als we bij ze rondlopen worden we met de nek aangekeken", aldus Eerd mans. Voor de huisvesting van fractieleider Herben is inmiddels wel een oplossing gevonden. Eerdmans: „Die hebben we nu op een geheim plekje in het gebouw kunnen onderbrengen." Het behoort tot de grootste ergernissen van de intemet-ge- bruiker. Wie z'n elektronische post controleert, wordt regel matig getrakteerd op aanbiedingen van goedkope leningen, fraaie diploma's of seksplaatjes. De telefoonlijn is een kwar tier bezet, de mailbox loopt vol met ongevraagde rommel. Het besluit van het Europees Parlement om dergelijke 'junk mail' te verbieden, is dan ook zonder meer toe te juichen. Maar of het echt helpt, is de vraag. Minder ergerlijk maar eigenlijk veel verraderlijker dan de junkmail, zijn de kleine databestandjes die beheerders van websites ongemerkt op de pc van de surfer plaatsen. Die da tabestandjes ('cookiesvergemakkelijken het surfen, maar kunnen tegelijkertijd ook het surfgedrag registreren. Ook te gen deze sluipende aanslagen op de privacy wil het europar lement optreden. Bedrijven moeten voortaan expliciet aan geven voor welke doelen de databestandjes worden gebruikt. Tevens moet de surfer ze kunnen weigeren. De maatregelen van Brussel zijn sympathieke pogingen de argeloze computeraar in bescherming te nemen tegen kwa de digitale geesten. Maar ze ontstijgen het niveau van de goede bedoelingen nauwelijks. De boete die in het vooruit zicht wordt gesteld aan bedrijven die ongevraagde e-mail sturen, kan makkelijk omzeild worden. De regels gelden na melijk alleen voor Europa, en niet voor de VS. Juist de digita le snelweg is bij uitstek internationaal. Gelukkig kan de pc-gebruiker zich makkelijk zelf bescher men tegen allerlei ongevraagd digitaal drukwerk. Systhema- tisch de 'kleine lettertjes' onderaan mailtjes lezen en aange ven dat meer foldertjes ongewenst zijn, is één. Het privé e- mailadres zeer selectief gebruiken en 'commerciële' mails versturen via gratis providers, is twee. Wie een paar keer per jaar z'n gratis e-mailadres verandert, blijft bijna vanzelf uit handen van de aanbieders van allerlei junkmail. den haag/gpd - Nederland krijgt op termijn gekozen burgemees ters. De onderhandelaars van CDA, LPF en WD hebben inge stemd met een grondwetswijzi ging die dit mogelijk maakt. Op andere terreinen van staat kundige vernieuwing bleken Balkenende, Herben en Zalm te rughoudender. Nederland krijgt geen gekozen minister-presi dent en ook geen landelijke re ferenda. Dat werd gisteren dui delijk na de vijfde dag dat de on derhandelaars van CDA, LPF en WD met informateur Donner spraken. Het tweede paarse kabinet strui kelde in de nacht van Wiegel over het referendum. Na het lij men werden over dit onderwerp afspraken gemaakt. De grond wetswijziging die moet leiden tot de invoering van een refe rendum is nu deels afgerond. Maar de partijen willen hiermee stoppen. De invoering van een gekozen burgemeester is een grote wens van LPF. CDA en WD zijn hier niet voor, al begonnen de partij en de laatste tijd iets op te schuiven naar een positiever oordeel. Omdat de vereiste grondwetswijziging een proce dure is die lange tijd in beslag neemt, duurt het nog jaren voordat de inwoners van ge meenten beslissen over hun ei gen burgemeester. Informateur Donner waar schuwde gisteren voor een te groot optimisme. Volgens hem is vorming van een centrum rechts kabinet nog steeds niet honderd procent zeker en moe ten over belangrijke onderwer pen nog harde afspraken wor den gemaakt, zoals over de fi nanciën. „Met tijd en zorgvuldigheid moet nog een groot aantal za ken systematisch worden be sproken." Wel signaleert hij dat de partijen niet ver van elkaar staan. „Op tal van punten constateer ik dezelf de benadering. Het is niet voort durend een gevecht aan tafel." Betrokkenen bij de onderhande lingen benadrukken allemaal dat de sfeer tijdens de gesprek ken uitstekend is. „Iedereen gunt elkaar zijn succesjes en het vertrouwen in elkaar is groot", aldus een goed ingevoerde bron. De verwachting is daarom dat de besprekingen vlot zullen ver lopen en al in de loop van de volgende week beslissingen worden genomen. (advertenties) Rolf Benz. RB 545. Modern zitmeubel met aparte aluminium pootjes. Aanbieding: in diverse kleuren leder '32'. Ons adres: Openingstijden: Noordefkade 1038 Ma-OI-Wo: 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9 30-17 30 uur Volg de borden Eigen pj DESIGNCENTRUM (advertentie) Een wereldreis van zes maanden of overwinteren aan een warme, Spaanse Costa? Ook als u er eens lekker lang op uittrekt, moet dat vanzelfsprekend zorgeloos kunnen. Daarom heeft Zorg en Zekerheid in samenwerking met OOM Verzekeringen de ideale oplossing: de Global Traveler verzekering. Met deze verzekering kunt u zich verzekeren van een wereldwijde dekking voor ziektekosten, diefstal en repatriëring. Verblijft u dus meer dan de normale drie weken over de grens, dan zijn uw medische kosten toch volledig gedekt. U ziet: Zorg en Zekerheid verzekert ook uw medische kosten bij een lang verblijf in het buitenland. Net als trouwens uw bagage, uw kostbaarheden en eventuele extra verblijfskosten. Wel zo'n veilig gevoel, dachten wij. Wilt u deze ZOfO G11 Zekerheid verzekering direct afsluiten? Loop even langs één van onze verzekeringswinkels. Wilt u eerst ziekenfonds particulier meer weten? Bel naar onze afdeling Verkoop: (071) 5 825 353 of kiik op www.zorgenzekerheid.nl Voor alle zekerheid dichtbij.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3