GESPREK VAN DE DAG De Duyfken onder zeil van Hoorn naar Enkhuizen 'Bovenop een raket gaan zitten is gevaarlijk' Schone schijn aan avondhemel ZATERDAG 1 JUNI 2002 MENSELIJK Een bos van honderden bomen dat kan worden verplaatst: het gemeente bestuur van de West- Vlaamse stad Kortrijk stu deert er serieus op. Meer dere wijken moeten van het bos kunnen genieten. „Ze komen in containers of in grote kuipen, ze wor den in elk geval niet in de grond geplant. Een BOS OP WIELTJES eigenlijk", legt schepen (wethouder) van milieu Philippe De Coene uit. Het verplaats bare park moet de aan dacht van de stadsbewo ners trekken voor een groot gezamenlijk plan van de Vlaamse overheid en Kort rijk: een nieuw bos aan de zuidrand van de stad. „Normaal zou je een bro chure maken, maar dat willen we niet. We willen tonen wat het gaat wor den", zegt de milieusche pen die Kortrijk eerder al voorzag van vuilniszakken met een gedicht. De ver plaatsbare bomen kunnen op den duur worden ge plant in het nieuwe bos. Blij en verrast opende Zwollenaar Jan de Vries donderdag twee brieven waarin hij werd gefeliciteerd met zijn KO NINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Verrast, omdat hem nog helemaal geen lintje is opgespeld. „Een vervelend misverstand", zegt een woordvoerster van de gemeente. Want De Vries is helemaal niet koninklijk onderscheiden. De Vries is sinds twaalf jaar lid van de Zwolse gemeente raad. Als hij na de raadsverkiezingen van 6 maart af scheid had genomen, had hij een onderscheiding ont vangen. Maar zijn partij behaalde twee zetels en dus bleef De Vries (nummer twee) raadslid. De gemeente zag dat niet aankomen en zette de aanvraagprocedure niet goed stop. De Belgische kosmonaut Frank De Winne bereidt zich in het Russische 'Sterrenstadje' voor op de reis van zijn leven. Nog zes maanden trainen, studeren, slapen en dan reist De Winne in het splinternieuwe ruimteveer Sojoez TMA af naar het ruimte station ISS. De Winne (41) wijst even naar zijn woonplek, een Spartaans ingerichte hal met aan weerszij den kleine kamertjes. „Ge ziet het: er is niet veel te doen in StarCity." De voormalige testpi loot van de Belgische lucht macht woont sinds augustus nagenoeg onafgebroken in het befaamde Russische trainings centrum voor kosmonauten (de Russische variant op het woord astronauten). In het hermetisch afgesloten stadje, zo'n veertig ki lometer buiten Moskou, leerde iedere Russische kosmonaut - inclusief de eerste, Joeri Ga garin - te overleven in de ruimte. Tegenwoordig is Zvjozdni Goro- dok (letterlijk 'Sterrenstadje') toegankelijk voor ruimtevaar ders van alle nationaliteiten. „Trainen, studeren, slapen", zo omschrijft de ingenieur en pi loot uit Sint Truiden zijn dage lijkse bestaan in Rusland. Die ochtend heeft hij weer vier uur doorgebracht in de simulator van de Sojoez TMA, een dage lijkse voorbereiding op alles wat er mis kan gaan. Een lek in de capsule, de motor slaat niet aan, er breekt brand uit, de compu ter valt uit, er is zuurstofgebrek, een lek in de brandstoftank: De Winne kan de noodsituaties in middels dromen. Het gaat er om in de moeilijkste omstandigheden het hoofd koel te houden. De Winne: „Er kun nen twintig lampjes tegelijk branden, maar je moet altijd weten: wat gaat mijn leven red den? En als je een kleine panne hebt wat gaat de zending red den?" De Winne koestert zijn verleden als piloot in de Belgische lucht macht, 'want het principe is het zelfde of je nu in een ruimte schip zit of in een vliegtuig'. Hij was commandant van het Ne derlands-Belgische F-16-deta- chement dat tijdens de oorlog in Kosovo dagelijks bombarde menten uitvoerde op voormalig Joegoslavië. De Winne: „Het is moeilijk te zeggen wat risicovol ler is. Als er vanaf de grond op je geschoten wordt is dat gevaar lijk, maar boven op een raket gaan zitten is ook gevaarlijk." De Winne heeft echter 100 pro cent vertrouwen in de techni sche expertise van de Russen. De Europese astronauten van de Europese ruimtevaartorgani satie ESA zijn dan ook volledig afhankelijk van die Russische kennis. Tot 2006 mogen de Eu ropeanen meeliften met de Rus sische Sojoez-vluchten, daarna moet ESA zelf in staat zijn raket ten de ruimte in te schieten. „Je merkt gewoon dat ze hier een enorme operationele erva ring hebben", zegt De Winne. En, waarschijnlijk nog belangrij ker: „De Russen hebben nog nooit een crew verloren." De Belg geeft hoog op van de 'ge avanceerde schietstoel' die is ontwikkeld.Als er iets misgaat bij de lancering van de raket wordt de Sojoez door miniraket- jes weggeschoten. Ze hebben het al zeker twee keer gebruikt - met succes." Het instorten van een enorme hangar, recentelijk op de lan ceerbasis Baikonoer, herinnerde De Winne er nog eens aan dat de Russische ruimtevaart met grote financiële problemen kampt. Het laatste decennium is de overheidssteun drastisch ver minderd. „Natuurlijk er zijn moeilijkheden, maar dat geldt ook voor de Amerikanen. De tijd van de onbeperkte mogelijkhe den is overal voorbij." De Winne is daarom groot voor stander van het ruimtetoerisme, waarin de Russen het voortouw hebben genomen. De commer ciële uitbating van de ruimte zal volgens hem meer geld opleve ren voor de verdere exploratie van het zonnestelsel. „En dat is absoluut noodzakelijk." Een bijdrage leveren aan de vooruitgang is voor De Winne de belangrijkste motivatie om 'bovenop een raket te gaan zit ten'. „Het is misschien maar een druppel op een gloeiende plaat, maai" toch doe ik het daarvoor. De roem is voor mij helemaal niet belangrijk." Toch zijn er ook jongensachtige drijfveren: De Winne gaat neerkijken op de wereld. „Het uitzicht moet on beschrijfelijk zijn." Frank Hendrickx De Belg Frank De Winne gaat eind dit jaar naar het ruimtestation ISS. Foto: GPD „In het want! Hijs de zeilen!" Kapitein Gary Wilson zweept de bemanning en 'opstappers' van zijn VOC-schip op. In het Engels, doorspekt met een zwaar Australisch accent. De VOC-replica De Duyfken die voor het VOC-jub ileum- jaar van Australië naar Nederland voer, maakt nu het IJsselmeer onveilig. Van VOC-stad Hoom naar VOC-stad Enk huizen. 's Morgens op zoek naar het VOC-ge- voel in de haven van Hoom. Allemaal plastic boten en aluminium masten met ratelende nylon lijnen. Maar daar ligt ze dan: De Duyfken. Een knoestig schip. Hout, touw, teer. Stoer. Voer vier eeuwen geleden vanuit de Zuiderzee steden naar 'de Oost' om specerijen te varen. En nu is ze temg. Nou ja, in nieuwbouw dan. En geen Hollands, maar een Australisch schip dit keer, waarvan kroonprins Willem-Alexander in januari 1997 in het Australische Fre- mantle de kiel legde. Twee meter tachtig diep steekt de kiel. Dus dat wordt oppassen op de rijk met ondieptes bezaaide voormalige Zuider zee. Loods Jaap Molenaar uit Hoom wijst de weg op het IJsselmeer. Hij ver diepte zich in de 'maritieme erfgoed routes' en maakte het boekje 'De VOC- loodsman voor de Zuiderzee'. Allemaal op basis van de kaarten van kaarten maker Wagenaar uit Enkhuizen. Maar er zijn ook moderne middelen aan boord. Een motor zelfs. Kapitein Gary bedient de gashandel met een soort afstandsbediening, staande op het achterdek. Schreeuwt bevelen naar de bemanning en Heidy Bontjer, een naar Australië geëmigreerde Neder landse. Zij bedient vanaf het beneden- dek de kolderstok waarmee weer de helmstok wordt aangestuurd. Via kijk gaten kan ze zien hoe wordt gevaren. Maar het is vooral luisteren naar de ka pitein bovendeks die 'stuurboord, bak boord en midscheeps' brult. Zo ma noeuvreert De Duyfken het zeegat van Hoom uit. Het sonore motorgeluid, de trilling in het dek en de geur van diesel zijn niet goed voor je VOC-gevoel. Ook de alu minium dekluiken, brandblussers en de reddingsvlotten doen af aan de au thenticiteit. De scheepsradio doet er nog een schepje bovenop en schettert: 'De Houtribsluizen dag en nacht ge opend'. En weg is het VOC-gevoel want die sluizen en dijken waren er vroeger nog niet. Maar zo gaat dat nu eenmaal vierhonderd jaar na dato. Eindelijk buiten op 'volle zee' gaat het gebeuren. Als apen klauteren vaste be manningsleden het want in om het zeil los te maken. Een enkele bergbeklim- mende opstapper klimt er moeiteloos achteraan. Maar dan moeten de zeilen worden gehesen. Het regent inmiddels en mooi-weer-zeilers gaan schuilen op het achterdek. Zo ging dat natuurlijk niet in de VOC-periode. De vaste be manning port de schuilenden uit hun droge plek op het achterdek. „Leg die camera en dat kladblok maar even neer, want anders komen we hier nooit weg met de zeilen." Handen uit de mouwen en de voeten schrap op het dek. Op het ritme van de rauwe kreten 'two-six' met z'n allen sjorren aan de touwen. De motor valt stil, de wind pakt het zeil. Eindelijk het ware VOC-gevoel. Grondlegger van de nieuwe Duyfken was de Australiër Michael Young. De Hollandse banden met Australië date ren al van 1606 toen Willem Janszoon met de toenmalige Duyfken Australië ontdekte. Hij ging als eerste Europeaan hier aan land en bracht een deel in kaart. Michael Young had vijf dollar toen hij op basis van wat oude boekjes aan het project begon. De Duyfken als symbo lische samensmelting van Hollandse en Australische wortels. Young kreeg de Indonesische zakenman Julius Ta- hia zo ver om 600.000 dollar beschik baar te stellen voor de bouw van de re plica. Een replica die het met een zestien koppige bemanning inmiddels heeft gepresteerd om dik 18.000 zeemijl te varen. Helemaal van Australië temg naar de VOC-stad Hoom. Heidy Bontjer voer het hele stuk mee. Zij is een van de bemanningsleden. Sinds vijf jaar woont ze in Australië waar ze kinderen zeilies gaf. „Maar toen dit schip langszij kwam, ben ik meteen overgestapt." Ze werd verliefd op het schip en de le vensstijl. „Niet alleen het zeilen, maar ook het onderhoud van een 'zestiende- eeuws' schip. Dat is prachtig om te doen. Ik werk graag met mijn handen met hout, hennep en vlas. En ik ben nu al anderhalf jaar reiziger. Steeds onder weg en steeds nieuwe mensen ont moeten." Al is een jaar varen met zestien man aan boord, van 'down under' naar Ne derland (of temg zoals nu de bedoeling is) ook geen sinecure. Dat vereist wat v< HUI tiet 25i van je persoonlijkheid. „Het zeilen is bes het makkelijkste. Maar je zit ook dag en der nacht bij elkaar. Je leert elkaar en je zelf De goed kennen. De gevoelens en de frus- loo traties van een scheepsbemanning. De Ook dat is een beetje VOC-gevoel. Ik dei voel me gewoon vereerd dat ik dat alle- doi maal heb mogen meemaken." Het dobberen op het zoete IJsselmeer j |ML vindt Heidy eigenlijk maar 'zo, zo'. Van 1 de vaste bemanning zijn nog maar drie m 'koppen' over. Aan opstappers moet ie dere knoop en touw worden uitgelegd pEr en de nieuwkomers die een paar dagen Nei meevaren zijn niet op elkaar inge- de speeld. iced Als we met Enkhuizen in zicht overstag ker gaan, vloekt kapitein Gary de zeilen bij- fici na van de ene naar de andere kant. De des bemanning van zoetwatermatrozen onj doet z'n best, maar het gaat een beetje taii chaotisch. Heidy draaft over het dek kor om te zorgen dat iedereen ook aan de goede touwen trekt. Eigenlijk wil ze het Wj liefst weer naar zee waar de Duyfken ook beter in haar element is. „Liever y( gisteren dan vandaag." VEE jme eer frijfc jzijr doi jmc 'gei me ten jzijr Rien Floris opruimen. „We hadden ooit een tuinman die behalve zijn forse honora rium een mooie azalea en een witte bes uit de tuin heeft meegenomen. We hadden dat niet gelijk door, maar de vol gende dag sta je wel gek te kij ken. Een andere tuinman die voor 1100 gulden samen met twee kornuiten de tuin in orde zou maken, had weer vergeten een heel bed zevenblad, een welig tierig onkruid, weg te halen. Ook dat had ik niet ge lijk door, want dat onkruid stond achteraan en je ver trouwt er op dat ze doen wat ze beloven", vertelt Grietje Oerlemans die 78 jaar is. Haar man Wim is 84 jaar. Ze wonen zelfstandig in een flat in Hil versum. Mevrouw heeft pro blemen met de benen en mijnheer is sinds een hersen bloeding minder mobiel. Een jaar geleden hoorden ze van de thuisconciërge. Deze service is onderdeel van Secu- life, een organisatie die groot geworden is in dè alarmering. Seculife verzorgt en bemiddelt daarnaast in allerlei service activiteiten, waaronder het re gelen van particuliere thuis zorg. Het echtpaar Oerlemans doet nu regelmatig een beroep op de thuisconciërge, die behalve het onderhoud van de tuin ook het persoonlijke alarme ringssysteem voor het echt paar heeft verzorgd. „Wat het grote voordeel is? Je wordt niet belazerd." Daarnaast maken mevrouw en mijnheer Oerlemans via Secu life gebruik van de maaltijden service. Eens per week krijgen ze voor zeven dagen diepvries maaltijden thuisbezorgd. „Ik heb geen zin en energie meer om te koken en boodschap pen te doen. Dat is me echt te zwaar. Laat die zakken aard appelen maar lekker in de rek ken liggen." Seculife is een dienstverlening die in 1999 is overgewaaid uit Israël en de aanpak lijkt voor alsnog een succes te worden. Vooral in 't Gooi, Kennemer- land en Rotterdam zijn de er varingen positief en ook de rest van Nederland toont steeds meer belangstelling. Het bedrijf werkt nauw samen met Woonzorg Nederland, de woningcoöperatie voor 55- plussers. Thuisconciërge Overman (45 jaar) is zelf ook enthousiast. Hij was ooit conciërge bij het Dudokcollege in Hilversum. Door een fusie werd hij ge dwongen iets anders te doen. Zelfstandig wonende senioren die iets te klussen hebben, kun nen een vakman inschakelen. In de praktijk geeft dat nogal eens problemen. Het duurt vaak even voordat hij een voet over de drempel zet en het is altijd afwachten wie hij is. De thuis conciërge is een nieuw feno meen in deze branche: hij is be trouwbaar, rekent niet teveel en is zo de vaste rechterhand voor senioren. Je wordt niet belazerd." Alsof het een uitzondering is. Een klusjesman die te vertrou wen is. Maar voor het echt paar Oerlemans in Hilversum is het inderdaad bijzonder. Thuisconciërge Wil Overman maait vandaag bij het echt paar het gras, drinkt een kop koffie, wiedt daarna het on kruid en vult tot slot de bloembakken met éénjarig plantgoed. De thuisconciërge helpt zelf standig wonende ouderen met klusjes die ze zelf niet meer kunnen. Dat varieert van lam pen ophangen, gordijnen af halen en naar de stomerij brengen tot en met de garage De thuisconciërge is van alle markten thuis: hij maait gras, hangt lampen op of maakt de garage netjes. Een uitkomst voor zelfstandig wonende ouderen die deze klusjes zelf niet meer kunnen doen. Foto's: Ton Kastermans Irene Nieuwenhuijse „Deze groep is vooral dank baar. Je wordt als conciërge en als mens gewaardeerd. Ik hoop dit werk tot mijn 65ste te blijven doen." De prijs voor de dienstverle ning van de thuisconciërge ligt iets lager dan voor de diensten van een geschoolde vakman. De klant betaalt namelijk 7 eu ro per kwartier, terwijl er geen voorrijdkosten zijn. Deze prijzen gel den alleen als er een abonnement bij Secu life is genomen. Men kan kiezen tussen een zogeheten pakket 'Ge mak' voor 6,58 euro per maand en een pakket "Veilig*, dat voor 14,95 euro beschikbaar is. Onder het eerste valt de thuisconciërge en de maaltijden-, tuin en bloemenservice. Het pakket Veilig omvat onder meer de persoonsalarme ring, particuliere thuiszorgbemidde ling en calamiteiten service. Er is uiter aard ook een com binatie van beide pakketten mogelijk. Wat betreft de dien sten van de thuis conciërge moet wel worden aangete kend dat het vooral om eenvoudige klus sen gaat. Een riool aanleggen of een dak ver nieuwen moet door een echte vakman worden uit gevoerd. De thuisconciërge zelf over die be perking: „We ver vangen een leertje in de kraan of verleggen een leiding en witten ook heus wel eens een plafond, maar we gaan niet het hele huis in de nieuwe verf zetten. Meestal zijn de kleine klusjes nou net de zaken waar bejaar den mee omhoog zitten. Én daarnaast zit een schildersbe drijf echt niet te wachten op de opdracht een klein plafond te mogen witten." Weisglas, wat een kampioen van de middelmaat. Luister nou eens: het voorzitter schap van de Tweede Ka mer is één van de be- langrijkste functies in ons land. Drie kandi daten hadden we: een niet al te succesvol mi nister, een wat louche advocaat en het braafste jongentje van de klas. Wat een treurnis. Wat een land dat niet meer in de aanbie ding heeft dan deze middel maat. Jorritsma werd vlak voor het sluiten van de markt verkiesbaar gesteld. Een paar uur later werd ze met dubbele cijfers versla gen. Het pleit niet voor haar inzicht noch voor dat van haar fractievoorzitter dat ze die uitslag niet aan zagen ko men. Zalm was de afgelopen dagen voor haar de boer op ge weest. Niet in achterkamertjes maar, zoals hij op de televisie zei, in de kamers van de fractievoorzit ters. Hij moet bij gelegenheid het verschil eens uitleggen. Niet dat ik het erg vind dat hij hier en daar langs gaat om te informeren hoe de vlag erbij hangt voor Annemarie. Ik heb daar niets op tegen. Dat plotse linge wantrouwen van het publiek tegen de achterkamertjes deel ik niet. Je kunt nu eenmaal niet alles bespréken waar de kinderen bij zijn. Maar als je rond gaat om de koppen te tellen en je weet dan vlak voor de stemming nog niet dat je Jorritsma beter een vrije middag kunt geven, dan schorter toch iets aan je politieke feeling. Ofje kunt niet rekenen. Kandidaat nummer twee was Jans sen van Raay. Nooit een voet in de Tweede Kamer gezet. En in het Eu ropees parlement uit zijn fractie (CDA) gestapt voor hij eruit gegooid zou worden. Niet zijn zetel ter be schikking gesteld. Nee, rustig in zijn eentje doorgegaan. Zo'n man. Bij Nova vroegen ze hem: 'Als u het niet wordt, naar wie gaat dan uw voorkeur uit: naar Weisglas of naar Jorritsma?' Zijn antivoord was: 'Naar Weisglas natuurlijk. Jorrits ma heeft in het paarse kabinet ge zeten. Op een toon zoals ze vroeger zeiden: 'Fout geweest in de oorlog. Het gemak waarmee mensen weg gezet worden, enkel en alleen om dat ze minister zijn geweest onder Kok, is schandalig. Laat ik dat eens duidelijk zeggen. Dat was Jimmy Janssen van Raay. Vergeet de naam. Ten slotte de man die dinsdagmid dag ineens publics favou rite son was: Frans Weisglas. Zelden was de uitdrukking 'bij gebrek aan beter' meer van toepassing dan in zijn ge val. Hij zat de Kamer voor toen Marijnissen zijn beroemde 'Even dimmen' tegen de voorzitter riep. Twintig jaar Kamerlid geweest, acht jaar ondervoorzitter. Zeg eens eerlijk: herinnert u zich één wapen feit van hem? Ik niet. En dan zijn campagne: 'Eindelijk is er een vrije keuze voor alle leden van de Kamer en wordt er over het voorzitter schap niet in achterkamertjes be slist. Twintig jaar lang heeft hij zich over geen vóór- of achterkamer uitgelaten. En nu, op een moment dat zijn eigen WD hem niet kandi daat wil stellen, gaat hij de strijd aan onder het motto van open de mocratie en nieuwe politiek. Hij heeft natuurlijk het recht zich te kandideren maar zijn propagan- dapraatje vind ik erg ongeloof waardig. Verder geen abjecte man, die Weisglas. Beetje een ijdeltuit. Heefteen nette opvoeding gehad. Maar na de frisse wind van Jeltje zijn we met hem toch weer terug bij de Dolmannen, de Bukmannen en de Deetmannen. Strenge boven meesters, kennen hun zaken. Maar niets nieuws. Nee, driewerf nee. De planeten Venus en Jupiter, op zon en maan na de twee hel derste hemellichamen, staan maandagavond voor het mense lijk oog zeldzaam dicht bij el kaar aan de westelijke avondhe mel. Een dergelijk verschijnsel heet een samenstand, of con junctie. Vlak na zonsondergang wordt 1 Venus al zichtbaar en als het na een half uurtje nog iets donker- p der geworden is, komt ook Jupi ter te voorschijn. Hoe mooi de conjunctie ook is, V het is schone schijn wat we zien. j De werkelijke afstand tussen beide is 672 miljoen kilometer. Met haar veel grotere helderheid lijkt Venus de grootste, maar ook dat is schijn. Venus is zo helder, doordat ze omgeven is door een dik wit wolkendek, dat veel zonlicht terugkaatst. Ben Apeldoorn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2