I WK VOETBAL a 'Soms is het gewoon niet meer te beoordelen' Chilavert wil ook op WK een keer scoren Meeste WK-spelers voetballen in Europa Scheidsrechter Wegereef gaat op WK strijd aan met schwalbes en televisiebeelden Engelsen komen bijna allemaal uit eigen competitie Knieblessure voor Wilmots Elastische Brazilianen Keeper van Paraguay befaamd om vrije trappen en penalty's seoul/gpd - In Seoel is gisteren het wereldkampioenschap voetbal van start gegaan. Nou ja, wereldkampioenschap is een nogal groot woord voor een toernooi waarbij bijna zestig procent van de deelnemende voetballers normaliter de dage lijkse boterham verdient in de Europese Unie. Het voetbal zou bezig zijn met een mondiale opmars. Niet voor niets voerde de FIFA het aantal deelnemende landen sinds 1978 gestaag op van Zes tien naar de huidige 32. De ex tra plaatsen werden vooral ver geven aan de nieuwe voetbal landen uit Afrika en Azië. Het is wat vreemd dat ondertussen geconcludeerd moet worden dat door die maatregel het aan tal deelnemende voetballers van West-Europese clubteams gigantisch is gestegen. In totaal zijn er 736 voetballers die in Korea en Japan klaar staan om af te trappen. Maar liefst 420 van hen spelen nor maliter in landen van de Euro pese Unie. Het rijke West-Euro pa heeft een enorme aantrek kingskracht op voetballers van de hele wereld. Mondialisering of niet, het is nog steeds de Ou de Wereld die toonaangevend is in het voetbal. Een overzicht maakt duidelijk dat ook binnen Europa grote verschillen bestaan. De vijf gro te voetballanden zijn samen le verancier van bijna de helft (331) van de op het WK aanwe zige voetballers. De Franse competitie herbergt 54 WK- gangers. De Bundesliga en de Primera Division ieder 58. De Serie A-clubs hebben zeventig WK-spelers op de loonlijsten staan en Engeland is de absolu te kampioen. Maar liefst 91 voetballers komen uit voor een Engels clubteam. Alles bepalend voor die aantal len is natuurlijk de factor geld. De vijf sterkste competities le veren veruit het meeste tv- en sponsorgeld op, waardoor de clubs in staat zijn de beste voet ballers aan te trekken. Aardig is dat er zelfs tussen de Grote Vijf weer opvallende verschillen zijn waar te nemen. Engeland is zonder twijfel het land waar de clubs de grootste bedragen ont vangen uit de tv-rechten. Voor een goede Engelse speler is er derhalve vrijwel nooit een fi nanciële reden te bedenken om zijn heil op het vasteland te zoeken. Dat blijkt ook wel, want van de 23 Engelse internatio nals spelen er maar liefst 22 in de eigen competitie. De enige uitzondering is Owen Hargrea- ves, maar die is gezien zijn ach tergrond (Engelse vader, moe der Wales, opgegroeid in Cana da) een geval apart. Ook Spanje en Italië hebben hun selectie van 23 op slechts één uitzondering na volledig uit de eigen competitie gehaald. Duitsland kent twintig spelers die uitkomen in de eigen Bun desliga. Met Frankrijk ligt dat anders. In financieel opzicht kunnen de Fransen net niet wedijveren met de andere vier grote landen. Derhalve spelen slechts vier Fransen spelers van het nationale team in eigen land. De overige Franse inter nationals spelen veelzeggend genoeg uitgerekend in vier an dere landen: Italië (5), Duits land (2), Engeland (8) en Spanje (3). Dat de Franse competitie des ondanks nog 54 WK-gangers oplevert geeft aan dat er toch wel wat te verdienen valt. Het gemis aan eigen internationals wordt behoorlijk opgevangen door het nationale team van Senegal, van wie maar liefst 21 voetballers uitkomen in Frank rijk. Het kan wat dat betreft trouwens nog iets gekker. Ier land telt namelijk 22 spelers die hun kostje bij elkaar spelen in de Engelse Leagues. Dat had den er 23 kunnen zijn als Roy Keane niet uit de selectie was gezet. kumamoto/belga - Mare Wilmots heeft weer last gekre gen van zijn linkerknie. De aan voerder van België staakte giste ren de training in Kumamoto. Wilmots heeft de laatste maan den vaak last gehad van het ge wricht. „De dokter gaat ervan uit dat dit vrij ernstig is", verklaarde Nico las Comu, woordvoerder van de Belgische bond. kunnen waarnemen. Er komt wel een campagne: een schwal- be is vals spelen. In de westerse landen vindt iedereen dat al. Daarom is Machlas hier verket terd vanwege die schwalbe. Maar in Griekenland begrijpen ze daar echt niks van; daar zijn alle middelen geoorloofd". „Het spel is sneller en fysieker geworden, maar daarin zijn we meegegroeid. Er is de laatste tien jaar sowieso veel gewon nen: rood voor het neerhalen van een doorgebroken tegen stander, rood voor hands bij een scoringskans, de tackle van ach teren is aangepakt, de zes-se- condenregel voor keepers is er gekomen. En je ziet dat de effec tieve speeltijd enorm is toegeno men. Óp het WK van 1990 was het een ramp, daarna is er steeds wat gewonnen". Het probleem is het juist in schatten van overtredingen of vermeende overtredingen. We gereef is realistisch. „Menselij kerwijs is het soms niet meer te beoordelen. Er is een toename van de fysieke duels in de zes tien bij dode momenten. Vijftien man die door elkaar heen lopen, elkaar vasthouden en dan komt die hoge bal. Wie begint er daar met vasthouden - zeg het maar. Zelfs in de herhaling is het niet eens meer te zien". Er is één instructie die hem ma teloos ergert. „Dat geblesseerde spelers niet meer op het veld mogen worden behandeld. De spelers hebben het aan zichzelf te danken dat het zover is geko men, omdat er steeds vaker werd gesimuleerd. Maar in veel gevallen is een speler nu dubbel slachtoffer. Hij wordt geschopt en het spel gaat door zonder hem". Jan Wegereef wordt, na een strafschop aan PSV te hebben gegeven, omringd door boze Feyenoorders. Foto: GPD i in - De Brazilianen trainden gisteren pittig. De spelers moesten aanzetten, terwijl hun collega's weer- id boden met een elastieken koord. Voor Brazilië begint het toernooi maandag met de wedstrijd tegen rp eikije. Foto: Reuters heelt DE THUISBLIJVER I gaat nog altijd geen dag voor- frf hij wordt er op straat over gesproken. 'Hé Kevin, het is onbegrijpelijk dat jullie niet WK zijn?' De reactie van Hofland is inmiddels voor- ar. Hij knikt instemmend. moet ik anders? Die men- bben natuurlijk het itste gelijk van de wereld, is en blijft natuurlijk nau- Ijks voor te stellen dat het [BO-ikrlands elftal in Japan en vanld-Korea niet van de partij nt jn, Hofland, voorstopper van hebIf, laat de gedachten nog re- .ndftoahg („Zeg maar gerust bij- tiagelijks") terugvoeren naar '8 drama van Dublin. Op 1 Itember vorig jaar verloor ^Tnje, met Hofland in de ba- van Ierland. krwel toernooi dat Hoflands 1st? WK had moeten worden. I Joral in deze tijd, zo vlak f JW het wereldkampioen lap, flitsen beelden van die (t ons dramatisch verlopen itrijd door m'n hoofd. Lo- toch? Je kunt inmiddels tv-zender inschakelen, krant lezen, of het gaat het wereldkampioen- lap. En da's eerlijk gezegd l lastig. We zijn vorige week tPSV teruggekeerd van een ningskamp in China. We 'ben daar ook een vriend- appelijke wedstrijd gespeeld dat ik daar een televisie bij de hand heb. Ik verwacht dat met het verstrijken van de tijd het WK me toch weer zal grijpen. Nee, ik zal niet speciaal letten op de wedstrijden van Ierland. Dat heeft geen zin. Ik verheug me meer op de duels van lan den als Frankrijk en Argenti nië". De harde kritiek die de voorbije maanden in Nederland over de Oranje-selectie werd uitge strooid, heeft de PSV'er voor kennisgeving aangenomen. „Het eindresultaat was niet best. Dan komt er kritiek. Dat weet je. Is ook niet erg", klinkt het realistisch uit de mond van Kevin Hofland. „Ik ben ook nog helemaal niet bezig met het ko mende wereldkampioenschap. Normaal ken ik ruim van tevo ren de poule-indeling van het toernooi uit mijn hoofd. Dat is nu, eerlijk gezegd, niet echt het geval". Na de verliesbeurt in Dublin drong bij ervaren Oranje-inter nationals als Frank de Boer en Pierre van Hooijdonk direct het besef door dat zij hun laatste kans op een WK hadden ver gooid. Het verdriet van Kevin Hofland was die eerste septem ber niet minder intens. „Maar ik ben nog jong en mag toch hopen dat ik ooit nog een WK zal meemaken", zo zegt de PSV'er die op 7 juni, de dag van Argentinië-Engeland, zijn 23ste verjaardag viert. door Raymond Willemsen Tokio - Hét moment waar ieder een op wacht: de extravagante 'Chila' die met zijn dynamieten linkerbeen een vrije trap achter een van zijn collega's rost. Meer dan zestig keer zette de beste doelman van het WK in 1998 al een vijandelijke keeper voor schut, maar nog nooit op een wereldkampioenschap. José Luis Chilavert, tegenwoor dig sluitpost van het Franse Ra cing Straatsburg, zal in ieder ge val nog even geduld moeten hebben. De eerste wedstrijd, morgen tegen Zuid-Afrika is hij er niet bij. De held van Paraguay ontbreekt vanwege een schor sing en daar kijkt eigenlijk nie mand van op. Waar Chilavert is, isi ook vaak commotie. In het kwalificatieduel met Brazilië spuugde Chilavert verdediger Roberto Carlos in het gezicht en werd langdurig geschorst. In ho ger beroep ging daar een wed strijd vanaf, zodat de manne tjesputter in ieder geval de pou lewedstrijden tegen Spanje en Slovenië mee kan maken. Spijt van zijn daad had Chilavert niet. „Het was een slecht voorbeeld voor de jeugd, maar alle goede keepers stralen agressiviteit uit". De meest doeltreffende doel man ter wereld heeft in zijn le ven altijd al voor veel ophef ge zorgd. Als klein jochie had hij het reeds met iedereen aan de stok in zijn geboortedorp Lu- que. Geld was er thuis nauwe lijks, dus moest er worden ge vochten. Soms zelfs op leven en dood. „Toen ik vier jaar was, kreeg ik zware hepatitis", zegt Chilavert. „Mijn moeder nam me in haar armen en liep twaalf kilometer om me naar een ge neesheer te brengen. Die man heeft me gered". Vanaf dat mo ment heeft God ook een promi nente plaats ingenomen in het leven van de flamboyante Para- guyaan. Niet voor niets is Chila vert in het bezit van de pausmo biel waarmee de Paus tijdens een tournee in het Zuid-Ameri kaanse land rondreisde. „God heeft me met de toverstaf aan geraakt", aldus Chilavert. Fantastische trap Zijn linkerbeen waarschijnlijk ook. Want de keeper heeft een fantastische trap in zijn linker. Tijdens In het kwalificatietoer nooi voor het WK in 1998 baar de hij voor het eerst op mondi aal niveau opzien door in de uit wedstrijd tegen Argentinië uit een vrije trap te sc >ren. Tijdens de kwalificatieroi de voor dit WK scoorde de ket per vijf keer, waarvan één treffer uit een straf schop. Chilavert is nu klaar om bij het WK Japan en Zuid-Korea de kroon op zijn werk te zetten. Hij zal zich straks melden voor- elke vrije trap, als een equivalent van Pierre van Hooijdonk. En misschien komt er na de eer ste ronde nog wel een vervolg. Want keepen kan Chilavert na melijk ook. Niet voor niets werd hij al vier keer in zijn carrière uitgeroepen tot beste doelman ter wereld. En op het WK'98 werd hij gekroond tot beste goa lie van het toernooi. Paraguay vloog er toen in de iweede ron José Luis Chilavert onderhoudt zich met enkele Japanse bewonde raars. Foto: AP de uit tegen het gastland, dat uiteindelijk de titel veroverde. Maar Frankrijk won pas na een golden goal, omdat Chilavert werkelijk alles tegenhield. Wat ontbreekt op de cv van Chilavert is een echte Europese topclub. Hij keepte in de perio de 1988-1991 even bij het Spaanse Real Zaragoza, maar keerde daarna weer terug naar Zuid-Amerika. Bij het Argentijn se Velez Sarsfield verdedigde hij jarenlang het doel. Pas in 2000 kwam het tot een nieuwe trans fer naar Europa. Racing Strassbourg haalde 'Chila' als een held in. De saaie stad was in rep en roer. Als een filmster werd de 'maffe doelman' ont vangen. Maar de entree in Straatsburg werd een deceptie. Er was al snel een conflict met aanvoer der Bertin die doodleuk vertelde dat hij de vrije trappen bleef ne men. Vervolgens moest Chila vert op de weegschaal gaan staan en de wijzer sloeg uit tot 103 kilogram. Na enkele blun ders kwam Chilavert zelfs op de bank terecht. Hij weigerde. „Ik wilde niet dat er foto's van mij als reservedoelman in de Zuid- Amerikaanse kranten zouden verschijnen. Dat vond ik te pijn lijk". Hij trainde harrder dan ooit, viel elf kilo af en heroverde een ba sisplaats bij Strassbourg. Het was echter £et genoeg om de degradatie naar de tweede divi sion af te wenden. Wel om de Franse beker te winnen. Chila vert deed dat in stijl. Hij stopte in de finale de laatste strafschop van tegenstander Amiens en schoot vervolgens de beslissen de binnen. Dit seizoen keerde Chilavert met de Franse club terug naar de hoogste divisie. Maar scoren deed hij niet. Zelfs niet vanaf elf meter. Hij heeft dus de komen de weken nog wat in te halen. Wellicht kan hij er nog éen keer een grote transfer uit slepen. Want de jaren gaan ook tellen. Maar niemand hoeft bang te zijn dat Chilavert een terugge trokken bestaan zal gaan leiden. Na zijn carrière wil hij namelijk president van Paraguay worden. „Maar eerst burgemeester van mijn geboorteplaats Luque. Als ik die test doorsta, word ik pre sident. Dan ga ik de arme men sen helpen". 2002 Kevin Hofland tegen het nationale elftal. En gewonnen. Die ploeg stelt niet al te veel voor. Dan vraag je je zelf toch echt af: 'waarom zij wel en wij niet?' En dat gevoel zal de komende weken, ver wacht ik, alleen maar erger worden". Voor het wereldkampioenschap in Japan en Zuid-Korea blijft Kevin Hofland niet thuis in Limburg. „Als profvoetballer heb je al zo'n korte zomerva kantie. Ik vertrek tijdens het WK naar Spanje. Natuurlijk zorg ik reef deel van uit. Net als René Temmink trouwens. Het ver schil tussen Collina en Wege reef? „Collina fluit elke week in de Serie A. En hij heeft die kale kop. Collina straalt wat uit, die gelaatsuitdrukking alleen al boe zemt ontzag in. Jol heeft dat ook. Die kop en die dikke poten van hem. Ik heb dat niet, dat is moedertje natuur. In de loop der jaren ben ik er ook op gewe zen dat ik niet moest proberen Collina of Jol te imiteren, ik moest vooral geen maniertjes gaan overnemen. Nee, natuur lijk doe ik dat niet". Jan Wegereef is acht jaar inter national. Zijn carrière had al eerder een vlucht kunnen ne men, maar Wegereef kapte met het fluiten nog voor hij dertig was; hij verdiende te weinig naar zijn zin. „Ze verklaarden me voor gek, maar ik ben nogal rechtlijnig, ik trek m'n eigen plan". Toen de vergoedingen voor de arbitrage werden opge trokken naar een redelijker ni veau, meldde hij zich weer. Met als meest actuele gevolg dat We gereef zo meteen als een der weinige Nederlanders actief is op Jiet WK. Op het WK fluit hij in elk geval één wedstrijd. „Of het er twee worden, hangt af van de vraag of die eerste wedstrijd goed is ver lopen en van de spreiding die wordt gehanteerd. De FIFA be staat uit meer dan tweehonderd landen, dan kunnen alle wed- strijden natuurlijk niet naar Eu ropese scheidsrechters gaan. Daar wordt een verdeling in ge zocht. Ik zal ook wel een of twee wedstrijden als vierde official fungeren". Hij blijft in elk geval minstens twee weken in Zuid- Korea. „We hebben een trainingssche ma van de FIFA gekregen dat er in voorziet dat we in juni pie ken. Ze zeggen dat dit het WK wordt met de fitste scheidsrech ters ooit. Ik geloof het graag. Het is een loodzwaar schema dat we hebben gekregen, samengesteld op de universiteit van Leuven. Daar zit een professor in de in- spanningsfysiologie die alle be wegingsmomenten van een scheidsrechter heeft geanaly seerd en daar een trainingssche ma op heeft gemaakt". Looprichting Scheidsrechters lopen per wed strijd twaalf tot vijftien kilome ter, ze veranderen 1300 keer van looprichting. Wegereef kreeg 'aardige' oefeningen mee naar huis: 100 meter in 30 seconden, 10 seconden rust, weer 100 me ter in 30 seconden, etcetera. Vijftien keer achter elkaar. „Op het WK krijg je waarschijnlijk in de tweede helft een 'langer veld'. Dan slaat de vermoeid heid toe, blijven verdedigers dichter bij hun eigen doel han gen, wordt vaker de lange bal gespeeld. Wij mogen er achter aan". Sterker nog dan in Nederland zal Wegereef op het WK worden gevolgd door de niets of vrijwel niets versluierende televisie-ca mera. „Dat heeft het fluiten ver anderd, het feit dat je steeds va ker wordt geconfronteerd met de beelden achteraf'. Hij legt er zich bij neer dat je het van de televisie nooit kunt win nen. „Laats hadden we een se minar in Korea in verband met het WK. We moeten proberen preventief te fluiten, maar er is ook gezegd dat we niet de illusie moeten hebben dat we alles ir Henri van der Steen EREEN kent scheidsrechters te aaP'^ ■'0'* 'gnace van Swieten en frans Derks. Maar wie is Jan iviteigereef? Wegereef heeft geen tor fcssieve kop, geen bijzondere traling, maar weer wel een al vers gekamde bos haar met teek keurige scheiding. Wegereef fcldt niethij meed tot voor ;de publiciteit en hij werd it betrapt op een brutale uit- lak, laat staan dat hij betrok was bij een smeuïge rel. Ei- lijk is Jan Wegereef alleen i- ir een hele goeie scheidsrech- voor televisie, draait beel- in Real-Barcelona, met Collina als scheids- behoort met tot de top van Europa, daar maakt ook Jan Wege- Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant rust- en eindstanden korte verslagen stuur het commando WK 104 naar het nummer 4777 (tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29