'Braveheart' deed wonderen met Senegal - WK VOETBAL Michael Ballack de nieuwe Duitse hoop 4= FIFA zet bloedtest in om doping op te sporen Coach Metsu ziet zijn 'leeuwen van Teranga' Fransen verrassen eningsfeest teken van wereldvrede I I HirO-RESINlHET w Portugal wil niet spelen onder Dallas 2CG2 Belgische humor Middenvelder moet uitgroeien tot vormgever van het elftal Lothar Matthaus is er niet meer bij, na vijf WK's. Dus heeft Duits land een nieuwe held nodig. Hij komt uit de vermaledijde vroege re DDR en hij heet Michael Bal lack. Eerst toch maar eens af wachten of het op dit WK al wat wordt met deze Ballack. door GPD-verslaggever Henri van der Steen Yokohama - Vooraf is het bij grote toernooien altijd een ge schreeuw van jewelste. Dit wordt het toernooi van Zidane, anders wel van Crespo en we kunnen ons allemaal verheugen op de toverkunsten van Figo, Beckham en natuurlijk Ronaldo. Van de al wel herkende maar nog niet op wereldniveau door gebroken talenten is Michael Ballack de meest opwindende naam. Ballack is de nieuwe Duitse hoop, sinds technisch begaafde middenvelders als Deisier en Scholl vanwege blessures voor het WK moesten bedanken. Veel anders dan bidden dat Ballack het voor de Mannschaft gaat doen zit er trouwens niet op voor de Duitsers, die kwalitatief een povere selectie hebben. Dat is niet nieuw. De Duitse na tionale ploeg, drie keer wereld kampioen toch, maakte zich twee jaar geleden op het EK te schande door er al heel snel uit te vliegen. Twee jaar eerder werd de ploeg op het WK van Frankrijk met 3-0 van het veld gespeeld door de Kroaten. Het pijnlijke gebrek aan creatieve spelers uit zich ook al jaren in de voorhoede, waar zelfs naar het wapen van de naturalisatie werd gegrepen (in Asamoah uit Ghana heeft de Mannschaft in eens een zwarte spits in de se lectie) om het aanbod aan spit sen op peil te houden. Andere reden Het is ook om een andere reden logisch dat Duitsland zich voor nieuwe voetbalglorie tot Ballack wendt. De 25-jarige middenvel der heeft heel wat in huis. Hij is technisch begaafd, creatief en gevaarlijk voor de goal. Sterker: Ballack scoort veel en makkelijk, zelfs met het hoofd. Het afgelopen seizoen was bo vendien een topseizoen. Ballack drong met het verbazingwek kend goed spelende Bayer Le- verkusen door tot de Europese clubtop. Het leverde de geboren Oostduitser lof op van alle kan ten. Er werden vergelijkingen gemaakt met de jonge Franz Beckenbauer en de grote Figo noemde hem als de man die de komende tijd voor krantenkop pen gaat zorgen. De vergelijking met Franz Beck enbauer is erg overdreven. Beckenbauer stond als jonge twintiger al in een WK-finale (die van 1966), speelde die dag bovendien met een autoriteit en rust die kenners er toen al te recht toe verleidden hem een toekomst als superster te voor- etter hield ook nog een toe- Hij hoopte dat de 64 veel fair play zullen ople- ren. Een deel van de overwe- jnd Koreaanse, Franse en Se- ilese toeschouwers in het lion maakte van de gelegen- gebruik hun afkeer van tter duidelijk te maken. Hij fcrd uitgefloten en getrakteerd i boegeroep. seoul/dpa - De FIFA zal op het WK voetbal in Zuid-Korea en Ja pan voor het eerst de bloedtest inzetten om doping op te spo ren. Voetballers die weigeren mee te werken aan de test, wor den uitgesloten. De FIFA maak te gisteren de nieuwe maatregel bekend. Controleurs kiezen na elke wedstrijd uit beide teams twee spelers die de bloedtest moeten ondergaan. SPELENDERWIJS pan is een land vol kleine ensen en ze worden nog veel Jiner als je maar hoog genoeg ,et)ven ze uittorent. Dat kan in ikohama, waar het hoogste bouw van het land staat; The indmark Tower, 296 meter >og. De toren heeft de snelste t ter wereld: in veertig secon- in ben je op de zeventigste rdieping, dat gaat met een aximale snelheid van 750 me- per minuut. Je oren gaan er in dicht zitten, heb dit, vanwege snelheids- ■ees, van horen zeggen, maar kan me wel iets voorstellen in het panorama dat je boven zien krijgt. Vooral 's avonds oet het een adembenemend teicht zijn, als de stad bestaat uit tienduizenden lichtpuntjes. Daartussen lopen de mannen en vrouwen, als vuurvliegjes zo klein. Waarheen? Niet naar het voetballen, want dat voetbal in teresseert hier feitelijk maar een minderheid die geen naam mag hebben. De bar? De geliefde? Volgens de Japanse poëzie zeer waarschijnlijk naar de, door gaans geheime, geliefde. In de westerse wereld, waar de intelligentsia het voetbal ont dekte, worden sindsdien hele dichtbundels aan de volkssport gewijd. In de Japanse dicht kunst wordt vooral de liefde be handeld, in al haar fascineren de facetten. Met iets luchtigs aan ga ik naar mijn geliefde deze vuurvliegjesnacht Het zijn mooie woorden (van de vrouwelijke haiku-dichteres Katsura Nobuko uit 1914) in tij den van dreigende oorlog en het begin van een feest waarin het schoppen tegen een bal al ler aandacht heeft. Poëzie gaat om verbeelding, klankkleur, metrum. In Senegal zal momenteel toch wel één ie mand zitten te dichten? Papa Bouba Diop. Spreek de naam drie keer achter elkaar uit. Ver beelding, klankkleur, metrum. Sublieme naam voor een lief desgedicht over voetbal. Henri van der Steen >ul/anp - Met een sfeervol eningsfeest in het splinter- iuwe stadion van Seoul is gis- middag de zeventiende editie i het WK voetbal begonnen, nder Nederland. Naast dans muziek was er veel aandacht or de wereldvrede. De pre- er en president van de orga- erende landen Japan en id-Korea gaven het goede orbeeld en maakten voor het g van 65.000 fans en zo'n vijf- nderd miljoen televisiekijkers verzoeningsgebaar. n halfuur voor de openings- dstrijd tussen Frankrijk en negal staken de Zuid-Kore- nse president Kim Dae-Jung de Japanse premier Junichiro izumi samen de handen in de f»| :ht. Sport verbroedert, wilden laten zien. Gezworen vijan- n uit het verleden kunnen wel gelijk samenwerken, dens speeches hielden beide ders een pleidooi voor we- dvrede. Nooit meer oorlog, »g met het terrorisme. Het ze ndende WK staat in het teken n de veiligheid. Uit angst voor nslagen als die van 11 sep- nber in New York zetten bei organisatoren tot en met de ale op 30 juni maar liefst 1000 ordehandhavers in. herkozen voorzitter van de fereldvoetbalbond, Sepp Blat- maakte een voor zijn doen re entree. De omstreden itser reisde niet met helikop- of limousine af naar het sta in. Hij koos voor de metro en aandachtig toeschouwer een show met veel symbo- dans, muziek en technolo- Volgens de Duitse bondscoach Voller is Ballack op weg in dezelfde categorie te komen als Figo, Zidane, Beckham en Veron. Foto: Reuters spellen. Zo ver is Ballack nog lang niet. Net als andere hooggeprezen jonge spelers (Ono!) was Ballack tot nu toe ook niet steeds de grote jongen als het werd ge vraagd. Hij presteerde uitste kend in de beschermde omge ving van de eigen club, maar op het grote podium moet hij het nog laten zien. In de prestigieu ze oefenwedstrijd tegen Argenti nië, anderhalve maand geleden, was Ballack niet thuis. Hij viel slechts op met irritant en ons portief gedrag. Vreemd hoeft dat niet te zijn, Ballack is uiteraard nog op zoek naar een manier om zijn specia le talenten ook in topwedstrij den te tonen. In eigen land wordt hem de rol van 'Denker und Lenker' - zeg maar regisseur - evenwel erg makkelijk omge hangen, zeker voor een speler die meer vóór de bal speelt dan erachter. Het grootste probleem van Bal lack is misschien wel dat hij in een beperkt getalenteerde ploeg speelt. Bondscoach Rudi Vóller schijnt bovendien het merk waardige plan te hebben Bemd Schneider, die toch over een bij na Beckham-achtige trap be schikt, van de zijlijn weg te hou den. De ploegmaat van Ballack, die overigens inmiddels door Bayem München is gekocht, komt meer in het midden te spelen, zo wordt verwacht. Persoonsverheerlijking Vóller doet het misschien wel om Ballack te helpen uit te groeien tot de vormgever van het elftal. De bondscoach doet in elk geval rustig mee aan de persoonsverheerlijking van Bal lack. „Michael is op weg in de zelfde categorie te komen als Fi go, Zidane, Beckham en Veron". Toe maar! Gelukkig is de speler zelfvan het nuchtere soort. Hij wilde giste ren niet eens over de blessure praten die hem al een tijdje hin dert en die hem noopt tot het gebruiken van pijnstillers. Hij speelt, dus is-ie fit, zegt Ballack zelf. „Dan zijn er ook nooit uit vluchten". Dat is alvast goed gesproken van Ballack. Nu eens zien of hij ook de voeten kan laten spreken. Senegal heeft eigenlijk alles wat bij neutrale toeschouwers de vonk kan doen overslaan. Op vallende spelers, een uniek ver haal. Het begint bij de coach, Bruno Metsu. De man die oogt als Mel Gibson in de film Brave heart. Anders dan zijn naam doet ver moeden werd hij in Frankrijk geboren. Als speler had hij een wat treurige loopbaan die hem voerde langs teams als Duinker ken, Valenciennes, Roubaix en Beauvais. Dat soort clubs dus. Bij dat soort teams werd hij vervolgens ook trainer. Onopgemerkt, zeker buiten Frankrijk. Vanaf nu zal alles anders zijn. Want Metsu zorgde ervoor dat Senegal een totaal ander technisch beleid ging voeren. Misschien moet hij op dat front wel de moderne Jack Charlton worden genoemd. Want wat die Engelsman als bondscoach deed met Ierland in de jaren tachtig, doet de Frans man als bondscoach van Sene gal nu. Metsu stroopt sinds twee jaar alle mogelijke clubteams in de verschillende Franse divisies af op zoek naar spelers die roots hebben in Senegal. Spelers uit de Senegalese competitie wor den in principe niet meer gese lecteerd. IJzersterk team In no-time bouwde 'Braveheart' een ijzersterk team dat in janua ri al tweede werd tijdens de Afrikacup. Het team bovendien dat bestaat uit veelal jonge en opwindende spelers. De mooiste van allemaal is na tuurlijk El Hadji Diouf. Zijn ver haal van dreigende jeugdcrimi naliteit, verkeersongevallen en onhandelbaarheid was eigenlijk eerder bekend dan dat van zijn kwaliteiten. Sinds gisteren weet iedereen wat de spits van het Franse Lens (hoe lang nog?) in huis heeft. Vervelend mannetje Inderdaad is Diouf een verve lend mannetje, maar dan wel een ettertje dat verschrikkelijk goed kan voetballen. Zijn tech niek is onwaarschijnlijk, hij zette ook de Franse verdedigers (die toch al heel wat jaartjes mee gaan) steeds weer met het grootste gemak voor schut. Zo ook voorafgaand aan de enige treffer van de avond. Frank Le- boeuf werd gepiepeld door de 21-jarige, de voorzet die volgde was uitstekend. Voor het doel passeerde eerst Petit bijna zijn eigen doelman, maar Diop werkte de bal alsnog in het doel. De matchwinnaar van gisteren luistert overigens naar een prachtige naam, voluit heet hij Papa Bouba Diop. Niet te ver warren overigens met die ande re Diop, die de naam Papa Ma- lik draagt. Papa Bouba is ook niet zo oud, 24 pas, maar heeft al een hele loopbaan achter de rug. Hij kwam uit Senegal naar Zwitser land waar hij uitkwam voor Ver- vey Sports, Xamax en Grasshop pers, tot ook hij bij RC Lens be landde. Diop meet 1.93 meter en is geen jongen tegen wie je graag aan loopt. Maar techniek heeft hij ondanks zijn impone rende lichaam ook volop in huis. En zo heeft Senegal er nog wel wat in huis. Wat te denken van Ferdinand Coly de rastaman die rechtsback speelt. Snel, een ge weldige pass en ook nog keihard op zijn tijd. En dan is daar nog Khalilou Fadiga de aanvallende speler aan de linkerkant. Een hopeloos egoïstische speler die in de 65ste minuut weliswaar de lat raakte, maar gewoon de bal aan Diouf had moeten geven. Maar voetballen kan hij als de beste, dat is zeker. Senegal zal geen wereldkampi oen worden. Sprookjes komen nooit uit. Juist daarom is het zo'n leuk team om te gaan vol gen. Het gaat een keer helemaal fout, de vraag is allen wanneer. Huid en haar Voorlopig hebben 'De leeuwen van Teranga' de 'Haantjes' in ie der geval met huid en haar ver slonden. De vraag is of de Fran sen die klap te boven komen. Weliswaar waren ze zeker in de tweede helft beter dan Senegal, en trof Trezeguet tweemaal de lat, al te best werd er niet ge speeld. De ploeg - zonder de ge blesseerde regisseur Zinedine Zidane - maakte een vermoeide indruk. De bondscoach Lemerre begon met zes spelers van bo ven de dertig aan het WK. Een land dat in 1997 en 2000 de we reldkampioen onder achttien jaar en in 2001 die onder de ze ventien jaar leverde, had wel licht iets eerder kunnen verjon gen. jeonju/gpd - Portugal heeft bij de FIFA geprotesteerd tegen de aanstelling van Hugh Dallas als scheidsrechter bij de tweede groepswedstrijd tegen Polen op 10 juni. De Schot was vierde of ficial bij de roemruchte halve fi nale van Euro 2000 tussen Por tugal en Frankrijk (1-2). Tot woede van Portugal heeft de wereldvoetbalbond ook dezelfde assistent-scheidsrechter, Igor Sramka, aangesteld. Juist de Slo- vaakse assistent was de aanlei ding voor het veelbesproken op stootje, dat het Portugese trio Xavier, Nuno Gomez en Bento een maandenlange schorsing kostte. Op aanwijzing van vlag- genist Sramka kreeg Frankrijk bij Euro 2000 in de verlenging van de halve finale tegen Portu gal een, overigens terechte straf schop na een handsbal van Abel Xavier. In het tumult vóór en nó de strafschop van Zidane kreeg spits Nuno Goinez de rode kaart en konden middenvelder Bento en oud-PSVer Xavier him han den niet thuishouden bij assis tent Sramka en vierde man Dal las. Spelers van Senegal voeren een dansje op na de sensationele overwinning op wereldkampi oen Frankrijk. Foto: Reuters hazeldonk - Het WK-voetbal is begonnen. Zonder Nederland maar wel met België. En daar zijn onze zui derburen heel blij mee. Zo blij dat ze aan een viaduct bij de grensovergang Hazeldonk in de richting van België een groot spandoek hebben gehangen met de tekst: 'Hier begint het WK'. Wie op de E19 vanuit Bel gië Nederland nadert moet eveneens opletten. Daar hangt aan hetzelfde viaduct een wat kleiner span doek: 'Hier stopt het WK.' Wacht maar. Op het EK van 2004 in Portugal nemen we revanche op de Belgen. Althans... als we ons plaatsen. Foto: CPD door GPD-verslaggever Jaap van Essen seoul - Een belangrijk probleem is meteen na de eerste wedstrijd van het WK 2002 wel opgelost. Nederlanders die Oranje node missen en op zoek zijn naar een favoriet voor de duur van het toernooi kunnen zich vanaf nu helemaal op Senegal richten. In de openingswedstrijd van het WK zorgde het opvallende West- Afrikaanse gezelschap meteen voor een daverende verrassing door regerend wereld en Euro pees kampioen Frankrijk met 1-0 te kloppen. Niet gek voor een land dat debuteert op het WK en slechts tien miljoen inwoners telt. FIFA WORLD CUF ]<pREA Japan zaterdag 1 JUNI 2002 DE MOS Voor de meeste mensen zal de uitslag van de openingswed strijd tussen Frankrijk en Sene gal als een geweldige schok zijn aangekomen. Voor mij was de verrassing minder groot. Ik heb een tijd in Japan gewerkt en weet dat de omstandigheden daarginds extreem zijn. Het is er in deze tijd van het jaar erg warm en een luchtvochtig- heidsgraad van boven de ne gentig procent is heel normaal. Afrikanen en Zuid-Amerikanen zijn daar aan gewend en zijn daardoor in het voordeel ten opzichte van de Europese ploe gen. Je hebt in die condities alleen een kans als je gedoseerd kunt spelen. Om die reden zie ik de Engelsen en de Duitsers niet ver komen. Spanje evenmin, omdat de meeste spelers tot op het laatst in de Champions Lea gue zaten en er dit seizoen dus al zeventig, tachtig wedstrijden op hebben zitten. Eigenlijk ver wacht ik alleen wat van de Itali anen, die hebben al vaker be wezen dat ze in een toernooi kunnen groeien. De Fransen vielen mij tegen, ik heb het idee dat ze over hun hoogtepunt heen zijn. De ne derlaag, een paar weken gele den tegen België, kwam niet uit de lucht vallen. Iedereen zal nu wel gaan roepen dat het ont breken van Zidane hen de das heeft omgedaan, maar ik denk dat ze met Zidane ook verloren hadden. Tactisch klopte het van geen kanten. Tegenover het vijf mansmiddenveld van Senegal begon Lemerre met een drie- manslinie. Ze kwamen dus tel kens een of twee man tekort, en dat werd alleen nog maar erger nadat Dugarry in de ploeg was gekomen voor Djorkaeff. De Senegalese coach Bruno Metsu had zijn zaakjes veel be ter voor elkaar. Normaal ge sproken laat hij zijn elftal iets offensiever spelen, maar voor dit duel had hij zijn elftal aan gepast. Niet uit angst, maar om er een tactisch voordeel uit te halen. Metsu, een oud-speler van Anderlecht, is een slimme vent die zeer goed met spelers om kan gaan. Die jongens gaan voor hem door het vuur. Het is niet voor niets dat hij dit jaar trainer van het jaar in Afrika ge worden is. Door de overwinning van Sene gal staat poule A meteen in vuur en vlam. Denemarken en Uruguay weten nu dat ze met een gelijkspel weinig opschie ten, ze zullen vol aan de bak moeten. Ik heb sowieso het ge voel dat dit een bijzonder toer nooi gaat worden. Je hoort vaak dat de eerste ronde van een WK niet meer is dan een voorafje, een verplicht nummer voordat het echte werk begint. Maar ik denk dat er ditmaal in de eerste twee weken meer klappen gaan vallen. De aanval op de traditio nele grootmachten is geopend, de grote landen zullen met de billen bloot gaan. Zwakke broeders kom je op een WK niet meer tegen, de kloof wordt almaar kleiner. De nieuwkomers lopen tactisch echt niet meer achter op Euro pa en Zuid-Amerika. Teams als Kameroen, Japan en ook Zuid- Korea zijn technisch gelijkwaar dig en fysiek-conditioneel zelfs superieur. Bovendien zijn ze gretiger, ze hebben meer passie dat de volgevreten Europese sterren. De Japanner Tsuneyasu Miya moto heeft zijn neus gebroken. De speler liep de blessure op, toen hij donderdag in een oe fenduel irrootsing kwam met een opponent. Miyamoto traint twee dagen apart, maar zal zich daarna weer bij de groep aan sluiten en gewoon kunnen spe len in de eerste ronde. Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant rust- en eindstanden korte verslagen stuur het commando WK 104 naar het nummer 4777 (tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27