LEIDEN REGIO I DINGEN "'VOORBIJGAAN tennis door tot ik neerval en ze mogen me niet lik ft R9 Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1902 ANNO 1977 STADSGEZICHT HDC 972 ZATERDAG 1 JUNI 2002 Bart van Wijk als leerling van de eerste klas van de Zeevaartschool. Particuliere foto waar later de Marine Radio Dienst in zat. Die opslagplaats werd op 10 mei 1940 afgeleverd, precies op de dag dat de oorlog uitbrak. Dus niemand heeft daar iets aan gehad, behalve de mof fen, die er hun aardappelen in opsloegen. Zelfben ik in de oorlog onder gedoken bij mijn schoonouders in de Zeeheldenbuurt in Leiden en vanuit die buurt ben ik op rooftocht gegaan om aan eten te komen, voor mijn vrouw - ik was vlak voor de oorlog ge trouwd - en de twee kinderen die we inmiddels hadden. Dat roven deed ik met een recher cheur van de Leidse politie, die precies de plekken wist waar wat te halen viel. Dus hebben we de hele oorlog door te eten gehad, ook al hebben we in de laatste jaren ook wel eens tul penbollen op tafel moeten zet ten. Dat ik nooit gepakt ben, is puur geluk geweest. Na de oorlog werd ik meteen weer opgeroepen door het De partement van Defensie om de militaire gebouwen, zoals de Morspoort- en de Witte Poort kazerne, van nieuwe elektrische installaties te voorzien en het onderhoud daarvan te verzor gen en dat heb ik een aardig poosje gedaan. Tot ik mijn eigen adviesbureau op dat gebied be gon aan de Lage Rijndijk. Daar mee heb ik zo goed geboerd, dat ik op mijn 58ste kon ophouden met werken en een boerderij kon kopen in Aagtekerke op Walcheren. Daar hebben mijn vrouw en ik tien jaar mooi ge woond en onze hobby's kunnen uitoefenen in de schuur die we als werkplaats hadden ingericht. Zij schilderde er en ik maakte er aparte meubelstukken en mo delschepen. Een Zeeuwse bank, met dekenkist, de Santa Maria waarmee Columbus Amerika ontdekte en de Prins Willem, een Oostindiëvaarder die in de zeventiende eeuw is vergaan bij de kust van Australië. Ik ging zeezeilen in die tijd, ik speelde viool, ik jogde en ik tenniste. Maar na tien jaar zijn we er toch weggegaan, omdat het bar en boos werd met het toerisme. En er was maar één plek waar we naar terugwilden: naar Lei den. Voor de familie en voor de schoonheid van de binnenstad. Voor ons vertrek naar Zeeland hadden we in de Professoren- wijk gewoond en aan het Ra penburg. En vooral die gracht, waar mijn vrouw nog een schil derij van heeft gemaakt, had on uitwisbare indruk op ons ach tergelaten. Nergens ben ik zo'n mooie plek tegengekomen, ter wijl ik toch heel wat heb gezien. Nu ga ik er af en toe nog wel eens even kijken naar mijn oude huis, maar verder kom ik er ei genlijk nog maar weinig. Ik heb veel te veel andere dingen te doen, want ik ben altijd wel met iets bezig. Reparaties aan het huis waar ik nu in woon, helpen in het huishouden, lezen, af en toe nog een half uurtje joggen in de buurt en natuurlijk drie keer in de week tennissen. Daar wil ik echt mee doorgaan tot ik er bij neer val. En als dat gebeurt, mogen ze me ook niet reanime ren. Ben je gek. Ik heb geen zin om er als een dood vogeltje bij te gaan zitten. Op is op." Paul de Tombe uit de Zaterdag 31 Mei LEIDEN - Hier ter stede is opgericht een Leidsche Studenten-Lawn-Tennis-Vereeniging, waartoe 75 le den toetraden. Drie gravel courts worden voor haar aangelegd bij 't Posthof, aan den Rijnsburgschen- weg, waar ook de Leidsche Lawn-Tennis Club en de Vereeniging V.V.V.V.V. heen gaan, zoodat daar thans 6 banen worden gereed gemaakt. LEIDEN - Naar wij vernemen, is door de gymnas- tiekvereeniging 'Hercules' hier ter stede nabij 't Posthof een groot terrein gehuurd ter beoefening van de gymnastiek en athletische sport in de buiten lucht; o.m. zullen er worden aangebracht banen voor wedloopen, hoog- en verspingen en wedrennen met hindernissen.. Wij juichen dit plan onzer Leidsche jongelui ten zeerste toe, te meer daar dergelijke sport tot heden nog niet in ons land in de vrije natuur wordt beoe fend. Foto's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 ln zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tJi.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. LEIDEN - Het zo merse weer van de afgelopen dagen heeft de Leidse singels een veel leven diger aanzien gegeven. Van de taluds wordt ge bruik gemaakt door zonaanbid- ders. Een niet al ledaagse ver schijning was er in de Witte Sin gel. Daar be proefde een sportieve Leide- naar zijn sail- surf. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 1 juni LEIDEN - De eerste bekeuringen in Leiden zijn gis teren al uitgedeeld aan slijters die hun binnenlands- gedistilleerd (jenever, vieux e.d.) beneden de mini mumprijs verkochten. Er dreigt een nieuwe dranken oorlog uit breken nadat verleden week de economi sche politierechter in Amsterdam de firma Dirk van den Broek van rechtsvervolging heeft ontslagen. Van den Broek verkocht drank tegen lagere prijzen dan de verordening van het produktschap voor gedistil leerde dranken toestond. De politierechter stelt Van den Broek in het gelijk, maar zolang in het hoger be roep, dat onmiddellijk is aangetekend door de offi cier van justitie, geen uitspraak is gedaan mag nog niemand beneden de minimumprijs gaan zitten. Een steekproef onder een aantal Leidse slijters leert dat ondanks het verbod om beneden de minimum prijs te gaan zitten een paar grote slijters hun prijzen toch verlaagd hebben. Sommigen nemen doelbe wust het risico van een proces verbaal; een dergelijk proces verbaal kan een boete opleveren van enkele duizenden guldens. Vandaag en morgen zullen ook advertenties verschij nen waarin de lagere prijzen genoemd worden. Het gaat hier om bijvoorbeeld 'witte' jenever die voor f 10,50 in plaats van voor f 11,90 wordt verkocht. Merkjenever wordt soms bijna twee gulden goedko per (f 11,95 in plaats van circa veertien gulden). Een van de grotere slijters heeft de prijs van vieux verlaagd van f 14,70 tot f 12,45. Nog lagere prijzen worden 'onmogelijk' genoemd. In de prijzenslag speelt veelal het argument mee 'als de concurrent het doet, dan gaan wij mee'. De kleine slijters zijn van plan vooralsnog het hoofd koel te houden. "Als de prijzen loskomen dan moe ten we wel mee, maar dan zijn we snel kapot. Het is onverteerbaar dat de kleine zelfstandige kapotge maakt wordt door een paar grote rotjongens". Of de drankenoorlog inderdaad zover zal doorzetten zal waarschijnlijk afhangen van het optreden van de ver baliserende Economische Controledienst. Een van de slijters die bekeurd is heeft zijn prijzen onmiddel lijk weer teruggebracht op het oude niveau. .penburg. Foto; Henk Bouwman jongetje maakte hij voor het eerst kennis met iport, die destijds nog alleen beoefend werd ir de 'High Society'. „Adelborsten speelden het Ie marinewerf in Den Helder en ik weet nog ik het als straatjongen maar een meidenspel ld, waar ik nooit aan zou beginnen." Nu hij zelf rtig jaar op de baan staat en als 90-jarige met een kunstheup nog driemaal per week list, spreekt hij heel andere taal. „Ik ga ermee tot ik erbij neer val", zegt Bart van Wijk, die I kan terugkijken op 'een prachtig leven'. Als lan op de grote vaart zwierf hij de halve we- rond en als elektrotechnicus verdiende hij al- een goede boterham. Op 58-jarige leeftijd stopte hij met werken en kon hij zich wijden aan zijn vele hobby's. Aparte meubels maken, vioolspe len, modelschepen bouwen, zeezeilen, joggen en natuurlijk tennissen. Als hij de uitnodiging binnen krijgt, zal niets hem ervan weerhouden mee te doen aan het kampioenschap voor 80-plussers dat in augustus bij Dekker in Warmond wordt gehou den. Hij acht zich daarbij niet eens kansloos, „want ik loop lekker en ik sla hard. Alleen zit het na een staaroperatie nog niet helemaal goed met mijn ogen, dus ik mis nog wel eens een bal. Maar ach, op mijn leeftijd maakt dat allemaal niks meer uit." Het levensverhaal van een opmerkelijk vitale be jaarde, die pleit voor het vrijgeven van alle drugs. keken gingen we weer lekker door met ons potje straatvoet bal. In die tijd had ik ook nooit ge dacht dat ik het ooit nog eens zelf zou gaan doen - maar nadat dat eenmaal een keer was ge beurd, op mijn vijftigste bij de Leidse Hout, ben ik er nooit meer mee opgehouden. Zelfs na een heupoperatie, drie jaar gele den, stond ik na twee maanden weer op de baan bij de Stichting Tennispark Adegeest in Voor schoten. Daar hebben we een clubje van mensen op leeftijd, die spelen voor de gezelligheid. Voor de aanspraak en voor de beweging, want het tennissen is eigenlijk maar bijzaak. Dat is zo leuk dat ik het nog altijd drie keer in de week doe en dat ik ook niet van plan ben om daar mee te stoppen. Nee hoor, ik wil er mee doorgaan tot het echt niet meer kan en dat kan nog best een tijdje duren, want ik kom uit een sterk geslacht. Veel ooms en tantes van me zijn over de honderd geworden, en dat waren allemaal familieleden van de Van Wijk-kant. Ja, de Van Wijken van de wollen dekenfa- briek die in de vorige eeuw in Leiden zo bekend was. Mijn grootvader was een broer van de directeur van die fabriek, die eerst op de Hogewoerd en later aan de Kanaalweg gevestigd was. Dat ons gezin in Den Helder ge sticht is, kwam omdat mijn va der aan het begin van de vorige eeuw in dienst moest bij de ma rine. Hij werd voor de Eerste Wereldoorlog gemobiliseerd als reserve-officier, ontmoette mijn moeder in Den Helder, is daar gebleven en is gaan varen. Als eerste stuurman en later als scheepskapitein op de grote vaart, tot hij door een ongeluk aan boord overleed en in Spanje werd begraven. Mijn moeder bleef met drie kinderen en een klein pensioentje achter, maar slaagde er toch in ons een goede opleiding te laten volgen. Wijlen mijn broer werd later arts bij de marine, mijn zus, die inmiddels ook overleden is, werd apothe kersassistente en ik ging na de lagere school naar de HBS en vervolgens naar de Zeevaart school in Scheveningen. Heb ik twee jaar een opleiding gevolgd voor stuurman op de grote vaart en daarna moest ik de theorie een jaartje in de praktijk bren gen. Op de Kota Intan, een vrachtschip van de Rotterdamse Lloyd, met passagiersaccommo datie voor wereldcruises. Daar mee gingen we vanuit Hamburg om Kaap de Goede Hoop naar Indonesië om vracht op te ha len. Daar ben ik overgestrapt op een andere boot. Die kwam uit Calcutta en ging via de Filipij- nen naar Vancouver in Canada, om hout in te laden voor de mij nen in Zuid-Afrika. In San Fran cisco en Los Angeles kwamen de passagiers aan boord en dan voeren we via het Panamaka naal naar New Orleans en ver volgens naar Kaapstad en Dur ban. In die tijd ben ik twee keer in Amerika geweest. Eerst in 1932, toen het land was drooggelegd. Eén en al misdaad, was het er toen. De matrozen die er toch een pikketanussie wilden halen, dronken methylalcohol en zelf heb ik meegemaakt dat er een blind van werd en dat een ander daar dood aan ging. In '33 kwam ik er terug en was de zaak weer 'nat'. Toen was er niets meer aan de hand. En dat moe ten ze nou ook met drugs doen. Geef die handel vrij. Dat spaart geld en mensenlevens. Maar goed, daar dacht ik nog niet aan in die tijd. ik vond het alleen maar prachtig dat ik de eerste wolkenkrabbers zag in San Francisco en het begin van de bouw van de Golden Gate- brug, maar dat hele zeemansbe- staan heeft maar veertien maan den geduurd. Want toen ik af monsterde in Rotterdam, werd me verteld dat er geen werk meer was op die schepen. Er was geen vracht meer. De ma laise van de jaren dertig, hè. Ben ik meteen elektrotechniek gaan studeren aan de HTS in Haar lem, maar de scheepvaart liet me niet los. Tijdens mijn studie heb ik een speciale cursus ge volgd voor het stuurmansdiplo ma en dat haalde ik, zoals ik ook de HTS heb afgemaakt. Na een stage bij de Grofsmederij in Leiden en bij de fabriek van Van Wijk ben ik terechtgekomen in de tekenkamer bij de firma De Hoop in Rotterdam, die elek trische installaties voor marine schepen maakte. Maar daar heb ik niet zo lang gewerkt, want als gevolg van de oorlogsdreiging vroeg het Departement van De fensie elektrotechnici om elekri- sche installaties te bouwen voor explosieveilige munitie-opslag plaatsen. Daar is er zegge en schrijven eentje van klaargeko men: het gebouw in Oegstgeest, van Wijk op de door hem zelf gemaakte Zeeuwse bank: „Ik heb zin om er als een dood vogeltje bij te gaan zitten." Henk Bouwman heb een prachtig leven ge- I en dat heb ik nog, maar als iet nu over zou moeten doen, jden jk jiet echt anders inrichten, l zou ik alles op alles zetten profvoetballer of tennisprof rorden. Om de sport en om en eerdiensten, want wat die 1 gens pakken, daar is niet te- lop te werken in een gewone baan. Er gaan krankzinnige sommen geld rond in die we reld; bedragen waar ik nog nooit van gehoord had toen ik als straatschoffie voor het eerst die paar marine-officieren tennis zag spelen in Den Helder. Ik snapte er geen pest van, vond het maar een meidenspelletje en nadat we een poosje hadden ge-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23