KUNST CULTUUR r«= Mimezine begint zomeroffensief Veel vraag naar Nicci French Absurde humor van Plien en Bianca Kylie en Elton in Ahoy' 'De Aanslag' op filmfestival Italië E-mailactie tegen opheffing ballet Franse Favorieten in Mesdag Nominaties Talens Palet 2002 Mediteren bij Boeddha's Muurschildering Tuzina Schrijversduo bezoekt Leiden en Alphen aan den Rijn Expositie van Hollandse hofarchitect in Polen Optredens op Zomersplotszfestival en Werfpop Van den Ende bouwt theaters in New York Kylie Minogue. Foto: AP Rotterdam - In het kader van haar wereldtoemee geeft de Au stralische zangeres Kylie Mino gue op 12 juni een concert in Ahoy' Rotterdam. Een dag eer der, op dinsdag 11 juni, treedt Elton John op in Ahoy'. Naast zijn hits zal hij ook materiaal spelen van zijn laatste album 'Songs from The West Coast'. t rome - De film 'De Aanslag' is zaterdag 8 juni het hoogtepunt tijdens het eerste Nederlandse Filmfestival in Italië. De rol prent wordt ingeleid door regis seur Fons Rademakers, die voor deze film een Oscar won. Het festival is in het middeleeuwse kunstdorp Calacata nabij Ro me. In twee dagen maakt het festival een filmische reis door Nederland met vooral veel kor te documentaires. frankfurt - William Forsythe, artistiek directeur van het be roemde Ballet Frankfurt, is een wereldwijde e-mailactie begon nen om opheffing van zijn ge zelschap te voorkomen. De 52- jarige Forsythe, sinds 1984 lei der van het gezelschap, kwam er deze week achter dat het ge meentebestuur van Frankfurt van plan is zijn contract per 2004 niet meer te verlengen. De politici, die jaarlijks zes miljoen euro subsidie verstrekken, wil len bovendien het moderne dansgezelschap vervangen door een ldassieke balletgroep. Vol gens Forsythe proberen enkele politici hun persoonlijke smaak door te drukken. Forsythe heeft inmiddels adhesiebetuigingen van dansgezelschappen uit de hele wereld gekregen, waarin zij zelfs dreigen Frankfurt voort aan te boycotten als de plannen worden doorgezet. den haag - Museum Mesdag in Den Haag richt deze zomer een expositie in met de geliefde kunstenaars van de verzame laarsechtparen en museum stichters Mesdag en Kröller- Müller. Het gaat om werken van Gustave Courbet en Theo dore Rousseau, de favorieten van de Hendrik-Willem en Sientje Mesdag, en Henri Fan tin Latour en Odilon Redon, ge liefd bij Helene Kröller-Müller. De tentoonstelling met in totaal zestig werken heet 'Franse Fa vorieten' en is te zien van 21 ju ni tot en met 29 september. leiden - Cultuurwethouder Alexander Pechtold heeft gister middag de genomineerden voor het Talens Palet 2002 be kend gemaakt. De drie dames die half september in Utrecht voor deze tweejaarlijkse, lande lijke prijs voor amateurteke naars en -schilders in aanmer king komen zijn: M.J. de Groot uit Oegstgeest, A. de Gijzel uit Leiderdorp en M.A. Op Den Kelder uit Noordwijkerhout. De Terpen Tijn, de K&O-publieks- prijs, gaat naar mevrouw H. Turk uit Noordwijk. leiden - Op zondag 9 juni kun nen bezoekers meedoen met meditatie-oefeningen in het Rijksmuseum voor Volkenkun de in Leiden. De begeleidende klanken komen van de sha- kuhachi (Japanse bamboefluit). De precieze plek is de Japan zaal, bij de vijf grote Boeddha beelden. De meditatie-oefenin gen worden gegeven door Con- ny Bakx. Na een korte inleiding over mediteren zal zij met een voudige meditatietechnieken de deelnemers een stukje dich ter bij zichzelf laten komen en meer rust in zichzelf laten vin den. Dit alles onder het mom 'verander de wereld, begin bij jezelf. Het mediteren bij de Boeddha's duurt van 12.00 tot 13.00 uur. door Ton de Lange leiden - Hogere machten leken te hebben besloten dat voor Vera van der Poel 1996 het jaar zou worden. De Amsterdamse zange res voltooide haar studie aan het Rotterdams conservatorium en kickte tijdens het eindexamen met haar eigen Beeswamp. Van die band verscheen het debuutal bum 'Sweet sticky stuff. Maar Beeswamp was helaas geen com mercieel succes. Misschien is dat wel weggelegd voor het pop- en dancetrio Mimezine waar Van der Poel nu deel van uitmaakt. De groep begint met een zomerof- fensief, met de cd-single 'Body language', die hen op 14 juli ook naar het Leidse Werfpop voert. Muzikaal en instrumentaal geldt Sweet sticky stuff als een van de hoogtepunten van de vader landse pop in de jaren negentig. Met de erkende sessiemuzikan ten Jacques Bico (gitaar), Bart de Ruiter (bas) en de huidige Kane drummer Martijn Bosman kwa men Vera (31) en haar oudere zus Beatrice ('Bee') tot een even boeiende als eigenzinnige, bijna theatrale mix van rock, pop, funk en jazzEnthousiaste reac ties en bewondering kwamen echter hoofdzakelijk uit muzi kantenkringen. Twee zingende zussen die ook componeren en diverse instru menten bespelen, dat kan geen toeval zijn. Van moeders kant kwam het 'artiestachtige', vader was een jazzpianist. „Autodi dact, alles op het gehoor ge leerd. Hij is helaas overleden toen ik nog maar zeven was, dus de herinneringen zijn beperkt, maar het prilste beeld is dat ik als klein kind bij hem op schoot zit, aan de piano. Hij draaide muziek van jazzgroten als Bill Evans, Ella Fitzgerald en Billie Holiday. Toppop vond-ie maar niks, dus dat moest je dan een beetje stiekem volgen." Op haar dertiende maakte ze met een schoolbandje haar po diumdebuut. Als vijftienjarige was ze zangeres van de groep die de Grote Prijs van Zuid-Hol land won. „Een meisje tussen jongens van in de dertig, die een bandnaam als Horny Winter be dachten. Ik wist niet eens wat dat betekende." Weer twee jaar Pop- en dancetrio Mimezine wacht na bijna driejaar muziek maken nog altijd op een doorbraak. Foto: GPD later maakte ze deel uit van de punkrockband Lovecramps. .Alleen meiden, uit Leiden. We waren best goed en zijn zelfs een keer in Rusland geweest. Lachen joh, ik werd uitgeroepen tot Miss Rock Europa." Ongeveer vier jaar geleden kwam Van der Poel voor het eerst in contact met het tweetal waarmee ze Mimezine (spreek uit: miemezien) zou oprichten. Baz Mattie was eerder drum mer, zanger en rapper van funk- rockgroep La Lupa (ooit win naar van de Grote Prijs van Ne derland) en maakte met Marc E. Baronner (samples, sequencers) deel uit van de groep Shine. „Ze hadden Beeswamp zien optre den, maakten zelf al een tijdje grooves en vroegen mij om daarop te zingen." Het eerste liedje dat daaruit ont stond is 'Taste it'. Het is te ho ren op de in juni vorig jaar ver schenen debuut-cd 'Indeep' van Mimezine, die lovende recensies kreeg en leidde tot optredens op grote popevenementen als Low lands en Noorderslag. Maar na bijna drie jaar muziek maken wacht het trio nog altijd op een doorbraak. Een kwestie van lange adem dus? „Dat kan, maar het is ook een ontwikkeling. Mimezine heeft sowieso een lange aanloop gehad. Ik ben er een jaar uit ge weest, door ziekte. Dan leer je te relativeren, hoor, dat maakt je wel rustiger. Of het nou de oor zaak is geweest, weet ik niet, maar ik had daarvoor een tijd dat ik alles 'te gek' vond, geen 'nee' kon zeggen. Over mezelf heen gelopen, zeg maar. Als be hang de avond vullen op brui loften en partijen bijvoorbeeld, met top veertig repertoire zoals 'I will survive' van Gloria Gay nor. Dat kost bakken energie en je krijgt totaal geen energie te rug. Als het alleen maar om brood op de plank gaat, is zin gen niet meer leuk. Ik ben nu zover dat ik kies voor de dingen die ik leuk vind en waar ik dus energie van terugkrijg." Dat houdt in 'geen concessies doen'. „Behalve als je dat zelf wilt natuurlijk. Ik denk dat het door mijn jazzachtergrond komt dat ik nogal eens neig naar ato naal, naar ingewikkelde melo dieën. Maar nu fluit ik mezelf soms terug. Niet altijd maar va riëren. 'Als iets goed klinkt, hou dat dan eens vast', weet je wel." De zomertournee voert Mime zine begint vanavond in Am sterdam in de Melkweg en voert verder naar Nijmegen (6 juni, Culture Alt Delete Festi val), Velsen (8 juni, Beecke- stijnpop) Dordrecht (8 juni, Wantijpop), Terschelling (18 juni, Oerol festival), Hilversum (29 juni, Hilversum Live Festi val), Oude Wetering (29 juni, Fresh Fantasy), Den Haag (30 juni, Parkpop), Roelofarends- veen (13 juli, Zomersplotszfes tival), Leiden (14 juli, Werfpop) Nijmegen (17 juli, Merleyn). den haag - Gunther Tuzina legt de laatste hand aan een muurschildering in het Haagse Gemeente museum waar een tentoonstelling is ingericht van zijn werk. Sinds 1975 onderzoekt Tuzina de grondbe ginselen van de kunst. De abstracte werken van de Duitse kunstenaar, veelal bestaand uit horizontale, verticale en diagonale lijnen met een zeer beperkt kleurgebruik, zijn vanaf vandaag voor het publiek te zien. Eerder exposeerde het Haagse Gemeente museum soortgelijke muurschilderingen van de Amerikaan Sol LeWitt. Foto: ANP/Juan Vrijdag theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Ngorongoro door Plien (van Bennekom) en Bianca (Krijgsman). Regie: Geert Lageveen en Kees Prins. Gezien: 31/5, Schouwburg Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond. „Waarom heb ik eigenlijk mijn baarmoeder weg laten halen?!", vraagt de ene dame aan haar evenzo kakkineuze vriendin. „Lieverd, die stond je niet meer", luidt het antwoord dat getuigt van de soms puur absur de humor van Plien Bianca. Het is een citaat uit hun nieuwe programma, waarmee ze met enorm succes langs de Neder landse theaters trekken. De titel slaat op de plaats van handeling. Het beroemde duo situeert hun typetjes nu bij de krater van Ngorongoro. We zien het boven vermelde damesduo, we zien twee lesbo's op safari en twee huppeldingetjes die een showcanière ambiëren. Dunne verhaaltjes die door elkaar lo pen. De dames roddelen en be spreken hun schoonheidszor- gen, de door heimwee geteister de lesbo's zijn in de weer met een donor en de domheid van de huppeldingetjes wordt tot in het absurde uitvergroot. Als damesduo hebben Plien en Bianca zich ditmaal opvallend mooi gemaakt. Juist het tweetal dat zich in vorige programma's onvoorstelbaar lelijk kon toeta kelen, stapt nu over op de man telpakjes, de hoge hakken en de keurige kapsels. Het standaard schoonheidsideaal dient name lijk te worden nagestreefd. Dus als de borsten uit balans dreigen te raken, dienen nieuwe te wor den aangeschaft. In een hilari sche scène staan Plien en Bian ca eikaars borsten te commen tariëren. Het is gemakkelijke hu mor, het is al vaker gedaan, maar door de haarscherpe ti ming en de fantastische onno zelheid krijgt de scène bij hen toch bijzondere waarde. Zelfs flauwiteiten geven Plien en Bi anca soms nog de glans van ori ginaliteit, omdat ze een grap feilloos weten te plaatsen. De aankleding mag dan veran derd zijn, de humor is identiek gebleven. Visuele vondsten, de ongeëvenaarde mimiek en tekstgrappen wisselen elkaar af. Op dat merkwaardig lijzige spreektoontje bijvoorbeeld kun nen deze meiden nog altijd de vreselijkste dingen tegen elkaar zeggen. En je merkt aan alles dat hieraan een uitgekiende opzet ten grondslag ligt. Het programma is af en toe ook sterk parodiërend ingevuld. Eén van de mooiste persiflages is het musicalnummer met de tekst: 'Ik heb een zwarte trui'. Door het muziekarrangement en de krachtige stemmen van Plien van Bennekom en Bianca Krijgsman ontstaat een prachtig nummer. Ngorongoro heeft dus veel verscheidenheid te bieden. Of het ook echt als het beste programma van Plien en Bianca tot nu toe gekwalificeerd kan worden, is discutabel. In voor gaande producties zaten bij voorbeeld meer echte uitschie ters. amsterdam/gpd - Joop van den Ende wil in New York vijf luxe theaters bouwen, met een centrale kassa en een restau rant in de buurt van Broadway. Het project wordt uitgevoerd door de New Yorkse theater producent Dodgers/Stagehol ding, waarin Van den Ende een meerderheidsbelang heeft van 60 procent. De vijf theaters komen in de plaats van een bestaand bio scoopcomplex. Er wordt nog onderhandeld, maar Van den Ende rekent erop volgend jaar september te kunnen openen. Twee zalen zullen 499 stoelen tellen, twee anderen krijgen er 400 en een derde zaal 299. De Amerikaanse tak van Van den Ende ontwikkelt intussen nieu we producties, waaronder een musicalversie van 'Dracula'. Maar het is niet de bedoeling dat de vijf zalen exclusief eigen voorstellingen gaan brengen. Volgens een woordvoerder van Stageholding bestaat het idee om in elk geval één Europese show te programmeren. Ver der bieden deze off-Broadway- theaters de mogelijkheid om voorstellingen te laten rijpen opdat ze wellicht later naar de grote zalen op Broadway kun nen verhuizen. Als voorbeeld van zo'n productie noemt hij 'Urine Town', een soort satire over een stad waar het water zo schaars is dat zelfs toiletbe- zoek big business wordt. Aan vankelijk oogstte de show in bescheiden vorm veel succes in de luwte van Broadway, maar het heeft nu als grote Broadwayshow tien nomina ties in de wacht gesleept voor één van de Tony awards, de Amerikaanse theaterprijzen, die zondag worden uitgereikt. Ook de door Van den Ende ge produceerde 'revival' van de Sondheim-klassieker 'Into the woods', met Vanessa Williams in één van de hoofdrollen, heeft tien nominaties. Het nieuwe theatercomplex in New York wordt opgezet vol gens de formule waarmee Van den Ende inmiddels ook in Scheveningen, Essen en Ham burg veel succes heeft: een complete avond uit met eten, kunst en theater. Het is de be doeling dat Van den Ende deze aanpak ook in Londen gaat in troduceren. Vandaag al wordt een kantoor in Londen ge opend, waar naar alle waar schijnlijkheid de Europese productie van 'Urine Town' één van de eerste projecten gaat worden. In Amerika wordt Dodgers/Stageholding gere kend tot de vijf grootste produ centen. Hun productie '42nd Street' behoort daar al meer dan een jaar tot drie beste lo pende shows. (advertentie) hetj verdwenen museum Haarlem nog t/m 9 juni i n tey Iers museum (advertentie) BOUWKUNDIGEN EN CIVIELTECHNICI OPGELET! Carrière advies nodig? www.continu.nl Bellen kan natuurlijk ook: 0182 - 56 01 10 (Gouda) Wij zijn vandaag (zaterdag) te bereiken van 09.00 tot 12.00 uur en maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur. leiden/alphen aan den rijn - Uitgeverij Anthos en de brancheorganisatie CPNB zijn overstelpt met aanvragen van Nederlandse boekhandels voor een bezoek van het populaire schrijversduo Nicci French. De twee auteurs Sean French en Nicci Gerrard zijn later deze maand drie dagen in Ne derland ter gelegenheid van de Maand van het Spannende Boek dat vandaag begint. Negentig boekhandels hebben de uitgeverij ge vraagd of het duo kan langskomen voor een sig neersessie. Slechts zes boekenzaken vielen in de prijzen, waaronder de Leidse boekhandel Kooyker Ginsberg en boekhandel Haasbeek in Alphen aan de Rijn. „Ik kan mij voorstellen dat andere boek handels teleurgesteld zijn, maar met zoveel aan vragen kan niet iedereen tot de gelukkigen beho ren", zegt uitgever Chris Herschdorfer in Boek blad. Nicci French is in enkele jaren uitgegroeid tot een fenomeen. Het Britse duo is ongekend populair in Nederland. Van hun boeken Het geheugenspel (1997), Het veilige huis (1998), Bezeten van mij (1999), Onderhuids (2000) en De rode kamer (2001) zijn inmiddels in Nederland en België meer dan een miljoen exemplaren verkocht. Deze week verscheen het zesde boek, De bewoonde wereld, een psychologische thriller over een jonge vrouw die vecht voor haar leven en identiteit. De ver koopcijfers van Nicci French zijn, volgens de uit gever, niet alleen voor Nederland maar ook inter nationaal bijzonder. De eerste grote doorbraak van het tweetal was in Nederland. Het schrijversduo schreef voor de Maand van het Spannende Boek het geschenkboekje Verlies'. Bij aankoop van 13,45 euro aan boeken geeft de boekhandel dit boekje cadeau. In hun korte tournee door Nederland bezoeken Gerrard en French van 20 tot en met 22 juni De Drukkery in Middelburg, Kooyker in Leiden, Haasbeek in Alphen aan de Rijn, Los in Bussum, Heinen in Den Bosch en Scheltema in Amster dam. Het schrijversechtpaar Nicci French. Foto: WFA amsterdam/anp - Prinses Margriet opent vrijdag 28 juni de zomerten- toonstelling Tilman van Gameren (1632-1706), een Hollandse hofarchi tect in Polen in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Ze doet dat in aanwezig heid van de Poolse minister van Cul tuur Celinski en de Poolse ambassa deur M. Wodzynska-Walicka. De tentoonstelling toont een selectie van tekeningen van Tilman van Gameren, een nu vrijwel onbekende succesvolle navolger van Jacob van Campen, de architect van onder meer het Koninklijk Paleis. Als hofarchitect in Polen heeft van Gameren vele palei zen in en om Warschau gebouwd en ingericht, waaronder het Krasinski Pa leis dat geïnspireerd is op het paleis op de Dam. De tekeningen van Tilman van Game ren zijn enige jaren geleden gevonden in het archief van de universiteit var Warschau en bevatten ontwerper voor interieurs, tuinen, gedenktekens g€ landhuizen, kerken en stadspaleizen Vrijwel al zijn tekeningen, van schetf tot uitgewerkt detail, zijn bewaard ge bleven en tonen volgens kenners eei^w uitzonderlijke artistieke kwaliteit. g Tilman van Gameren vertrok in 165®k uit Utrecht naar Venetië. In 1660 reiS' de hij met prins Lubomirski naai- Po len, waar zijn loopbaan een succesvoljor le wending nam. Naast het Amster damse stadhuis nam hij het ontwerpt voor het Haagse Paleis Huis ten Boscl in allerlei bouwprojecten als uitgangs- punt. De tentoonstelling is geopend van 29' juni tot en met 26 september. De ten toonstelling zal na de zomer verhuizer naar het Koninklijk kasteel te War schau. door Hans Visser

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20