Hoofdpijn vaak volstrekt onnodig Senegalezen vieren overwinning op het Mercatorplein Leiden wil minder voetbalverenigingen ^T<? ERA zit je wel goed? CDA heeft twee kandidaten oorzitterschap ft JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK Tel.: 071 362 30 38 f Pijnstillers en koffie grote boosdoener bij veelvuldig gebruik Rijkaard stapt op bij Sparta Coach weigert toelichting Openllniversiteit Nederland Gedwongen fusies niet uitgesloten Brussel erkent hogere prijzen na komst euro Oostenrijker stuit op geheimen VS Dode baby in wasmachine 'Kamerleden laten solliciteren' 1 JUNI 0 P E N H U 1 Z E N R 0 U T E 2 0 0 2 s Leidsch Dagblad Miïn.mxrgriimM ',|k,oo;e;iar;: - NR. 42937 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 zaterdag 1 JUNI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Bedreigingen zijn erg ingrijpend voor slachtoffers Afschuw over vrijlating van Alanya-verdachte Franse bendes op roverspad in rijk Vlaanderen The Champ wacht niet op besluit over camera's Grote kamernood voor studenten dreigt in Leiden Baanderij voelt zich onvoldoende serieus genomen Singh Varma drie jaar in waanwereld Tagore Tracht niet altijd uw leer te prediken, maar geef uzelf in liefde en haag/anp - Marja van Bijs- 'rveldt-Vliegenthart (40) en Jan rapels (49) zijn door het partij fes tuur van het CDA voorgedra- n als de twee kandidaten voor et voorzitterschap van de par- Voor het eerst mogen alle I.000 CDA-leden stemmen /er de kandidaten, zo heeft het artijbestuur* gisteren bekend maakt. et is de eerste keer dat een )uw kandidaat is voor deze actie en het is ook voor het trst dat er twee kandidaten fin. Voorheen droeg het be- iuur één kandidaat voor, altijd en man. Van Bijsterveldt-Vlie- enthart is burgemeester van chipluiden en voorzitter van et CDA-Vrouwenberaad. Krap- s is directeur-eigenaar van een ramiekfabriek in Den Bosch, e twee zijn geselecteerd door n vertrouwenscommissie uit in groslijst van 120 personen. )at waren mensen die hadden reageerd op een advertentie ons partijblad of zijn voorge- agen door afdelingen", zegt xecteur M. Stolk van het CDA- artijbureau. In de zomer krij- n alle partijleden een stembil- toegezonden waarop ze hun lorkeur voor een kandidaat innen aangeven.Op 2 novem- ?r zal het CDA-congres de uit- ag van de ledenstemming be- rachtigen en zal de nieuwe iorzitter aantreden. Tot dan tageert Bert de Vries als inte- im-partijvoorzitter. Hij trad aan ta de crisis in het CDA vorig na- aar, die leidde tot het vertrek 'an partijvoorzitter Mamix van Leidsch HÜ Dagblad Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) door Roelf Reinders leiden - Een kleine miljoen Nederlanders heeft onnodig elke dag last van hoofdpijn. De oorzaak is verkeerd gebruik van pijn stillers en het drinken van te veel koffie. De hoofpijnlijders gebruiken pijnstillers en koffie om de pijn te verlichten, maar bij veelvuldig gebruik heeft dat juist als effect dat de hoofdpijn sneller en heftiger terug keert. Dat zegt prof.dr. M. Ferrari, hoogleraar hoofdpijn van het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC). „Vijf procent van de bevolking heeft dagelijks hoof- pijn", aldus Ferrari. „Bij de meesten is dat onnodig. Het gaat om achthonderd duizend Nederlanders die elke dag met hoofdpijn opstaan en dat is erg veel." Deze mensen hadden vroeger minder vaak last van hoofdpijn. Maar door ge bruik van vrij verkrijgbare medicijnen is de hoofdpijn vaker en pijnlijker terugge komen, zegt de onlangs benoemde hoog leraar. Het gebruik van gemakkelijk verkrijgbare pijnstillers als paracetamol en caféïne- houdende dranken als koffie maar ook cola, thee en bepaalde sportdrankjes ver sterken de hoofdpijn. „Mensen zitten al snel in een vicieuze cirkei waarin de hoofdpijn van kwaad tot erger wordt", zegt Ferrari. Niet alleen de combinatie van pijnstillers en cafeïne kan chronische hoofdpijn ver oorzaken, ook alleen de pijnstillers en ca- féïnehoudende dranken kunnen voor hoofdpijn zorgen. „Laatst had ik een zes tienjarig meisje dat elke dag hoofdpijn had", vertelt Ferrari. „Het bleek dat zij dagelijks twee liter cola dronk. Nadat ze daarmee stopte, hield de hoofdpijn op." Volgens de hoogleraar hebben produ centen het gehalte cafeïne in cola enkele jaren geleden nog verhoogd. Ferrari zegt dat de nadelen van het ge bruik van pijnstiller en cafeïne beter be kend moeten worden. .Afkicken is mo gelijk. Maar het is hetzelfde als met drugsgebruikers. Na het stoppen wordt het eerst erger, pas daarna ga je je beter voelen." De hoogleraar begint binnenkort in sa menwerking met de afdeling huisartsen- geneeskunde van het LUMC een groot onderzoek naar chronische hoofdpijn door gebruik van pijnstillers en cafeïne. Bij het onderzoek worden vijftienduizend patiënten betrokken. Erbij: 'Migrainepatiënt wordt niet meer scheel aangekeken' rotterdam/anp - Frank Rijk aard keert volgend seizoen niet terug bij Sparta als hoofd coach. Rijkaard wil geen toe lichting geven op zijn beslis sing op te stappen. De oudste club in het betaalde voetbal heeft een grote schul denlast en is net gedegradeerd uit de Eredivisie. Hoofdspon sor Goudse Verzekeringen haakt waarschijnlijk af. Het contract van Frank Rijkaard bij Sparta liep tot medio 2003. Wel had hij een clausule op basis waarvan hij tussentijds kon vertrekken bij een aanzienlijke positieverbetering. Rijkaard is een van de kandi daten bij PSV, dat een opvolger zoekt voor de ontslagen Erik Gerets. Vooral de spelers van de Eindhovense club zijn van de voormalige bondscoach ge charmeerd. Het is nog onduidelijk wie Rijkaard, die een seizoen op het Kasteel werkte, bij Sparta opvolgt. De huidige technisch directeur Dolf Roks, die ander half jaar geleden als trainer vrijwillig plaatsmaakte voor Wdlem van Hanegem, is een belangrijke kandidaat. amsterdam/anp - Iedere verde digende actie kan rekenen op een stevig applaus. Een schot op doel ontlokt zelfs een flink ge juich. Het is echter allemaal niets vergeleken bij de vreugde uitbarsting als Senegal in de dertigste minuut tegen wereld kampioen Frankrijk 0-1 scoort. De Senegalese gemeenschap op het Mercatorplein in Amster dam deint op en neer. De plaatsing van Senegal voor het WK voetbal in Japan en Zuid-Korea was voor de stich ting Diaxass reden om tijdens de openingswedstrijd Frankrijk - Senegal een groot scherm te plaatsen op het Mercatorplein. Helemaal vooraan staat Henri Roskam, consul van Senegal in Nederland. Gekleed in blauwe blazer met rode stropdas kijkt hij strak naar het scherm. Achter hem een rood-geel-groen Afrikaans ge zelschap dat juicht, „oeit" en „aht". Voor hen is voetbal alles, behalve een relaxte bezigheid. Halverwege de wedstrijd, Sene gal staat inmiddels met 0-1 voor, geeft de consul zijn visie. Ros kam is uitgesproken partijdig. „Die Fransen zijn veel gemener. De scheidsrechter moet dat be straffen, maar hij ziet het niet", klaagt hij. Het gezelschap op het Mercatorplein wordt in de pau ze vermaakt met djembé-mu- ziek. De Senegalese gemeenschap telt in Amsterdam een paar hon derd leden. „Maar de meesten zijn onbekend", zegt Roskam. „Het is een rustige kolonie. Ik heb niemand in de gevangenis zitten, alleen zo nu en dan een lijk. Als er geen geld is om het li chaam terug te sturen, betaalt het consulaat de begrafenis in Nederland. Omdat de familie vaak toch iets van de overledene wil hebben, knippen we de na gels en sturen die op naar Sene gal", vertelt de consul tussen door. Als de nationale teams terugke ren uit de kleedkamers zijn de ogen weer strak gericht op het scherm. Naarmate de negentig minuten vorderen, neemt de spanning toe op het Mercator plein. Na 93 minuten domine rend Frankrijk houdt Senegal (advertentie) WOON FACTORY OUTLET Ook buiten Afrika gingen Senegalezen de straat op. Niet alleen in de Franse hoofdstad Parijs die een grote Senegalese gemeenschap kent, maar ook in Amsterdam. De Senegalezen volgden op het Mercatorplein de wedstrijd tegen Frankrijk op een groot videoscherm. Na het laat ste fluitsignaal in Seoul werd de verrassende overwinning uitbundig gevierd. Foto: ANP/Olaf Kraak stand en is de 0-1 een feit. „Se negal heeft geweldig gespeeld", is de subjectieve conclusie van de consul. Het feestje op het Mercatorplein ging nog enkele uren door. Ook in Dakar, de hoofdstad van Senegal, is gisteren een waar volksfeest losgebarsten na de stunt van het nationale voetbal team. Duizenden mensen vier den de triomf op straat. Voor de bevolking heeft de zege een die pere betekenis. Tot 1960 was Se negal immers een Franse kolo nie. Het WK is dus nu al geslaagd voor de Senegalezen. „De Fran sen kijken op ons neer, alsof wij minderwaardig zijn. Dit is histo risch, de rest is nu even onbe langrijk", verwoordde een feest vierder de stemming onder de mensen in de straten van Dakar. El-Hadji Diouf, sterspeler van de WK-debutant en Afrikaans voet baller van het Jaar, vatte de ge voelens van zijn landgenoten kernachtig samen: „Niemand hield rekening met ons, nie mand nam ons serieus. Wij heb ben laten zien wat we kunnen en wie we zijn. Maar we nemen geen genoegen met één zege, we willen ook tegen Denemar ken en Uruguay een goed resul- (advertentie) Studiecentrum Den Haag Lange Houtstraat 11 070-3614701 Veranderen doe je zelf w door Peter van der Hulst leiden - Het aantal Leidse voet balverenigingen wordt geredu ceerd. Dat voornemen heeft wethouder van sport, A Pecht- old. „Nu telt Leiden veertien clubs. Het streven is om er tien van te maken en mogelijk kan dat aantal nog verder worden teruggebracht", aldus de wet houder. De KNVB voert op dit moment een onderzoek uit naar (advertentie) de wensen van de clubs. Met dat rapport in de hand wordt met alle verenigingen gepraat. Het uiteindelijke doel is samen werking. De gemeente, die zich in het verleden terughoudend opstelde, kiest voor een actieve re rol bij de fusiebesprekingen. „De initiatieven vanuit de clubs hebben niet tot resultaat geleid. Kennelijk ontbreekt het ergens aan kracht, dan wel aan draag vlak", aldus Pechtold. De wethouder sluit gedwongen samenwerking niet langer uit. „Ik kondig gedwongen fusies niet als groot middel aan, maar het vrijblijvende karakter gaat er vanaf. Als helemaal aan het eind van de rit blijkt dat besturen hun verantwoordelijkheid niet nemen en doof zijn voor argu menten, dan is het een middel dat ik niet schuw." In Den Haag is het aantal clubs de afgelopen jaar fors afgeno men. Daarbij werd het aantal le den als uitgangspunt genomen. Een vereniging die te weinig voetballers had, werd verplicht te fuseren. Pechtold voelt daar weinig voor. Hij neemt als crite ria de sportieve prestaties, vitali teit en identiteit van de club, de ontwikkeling van het jeugdvoet bal, toekomstperspectieven en financiën. „Die mix vind ik be langrijker dan het aantal leden." De wethouder noemt bewust geen verenigingen bij naam. Hij vreest dat dat de gesprekken met de clubs zou frustreren. „Maar iedereen in het Leidse voetbal weet waarover ik het heb." Zo liggen aan de Boshui - zerkade meer velden dan de clubs daadwerkelijk nodig heb ben en heeft een club als Docos in de Mors ruimtegebrek. Eerdere gesprekken over fusies aan de Boshuizerkade liepen steevast spaak. Toch kijkt de wethouder niet alleen naar de verenigingen die daar zijn ge huisvest. „Want laten degenen waarmee het nu goed gaat, niet denken dat het niet zo n vaart loopt. De vereniging die van daag in is, kan morgen op zijn gat liggen. Het is een zaak voor alle clubs om een gesprek over de toekomst aan te gaan." Pagina S2: 'Opheffen van Boshuizerkade maak ik niet mee' taat neerzetten. Het doel is de tweede ronde". Seoul heerste bij de ploeg ook een jubelstemming, met name bij matchwinner Pape Bouba Diop. „Scoren tegen de wereld kampioen, tegen Frankrijk geeft een onbeschrijfelijk heerlijk ge voel. Hier durfde ik niet eens op te hopen, af en toe droomde ik er wel van". brussel/ap - De Europese con sument is sinds de invoering van de euro duurder uit. Meer dan twee op de drie Europea nen hadden al het gevoel dat de prijzen voor veel goederen en diensten meer dan normaal zijn gestegen, en ze krijgen nu gelijk uit onverdachte hoek. Eurocom missaris Byme van consumen tenbescherming gaf gisteren toe dat hier en daar 'meer dan nor male prijsstijgingen' zijn opge treden'. Zo zijn de de prijzen van voedsel, hotels en restau rants volgens hem gemiddeld met vier procent extra gestegen. Byme erkent dat in deze secto ren de invoering van de euro mogelijk is gebruikt om de prij zen op te schroeven. Hij wees er echter op dat deze prijsstijgin gen meer opvallen dan de verla gingen van de prijzen in bijvoor beeld de communicatie- of de transportsector met gemiddeld 1 procent. Consumentenorgani saties hebben bij de Europese Commissie geklaagd over de prijsverhogingen en om maatre gelen verzocht. Volgens de Commissie is het berekenen van woekerprijzen echter moeilijk te bewijzen, omdat de inflatie ook een rol speelt. Pagina Buitenland: Bilds 'Teuro-Sheriff past op Duitse kleintjes Speelschema WK voetbal vandaag: 8.30 uur: lerland-Kameroen. 11.00 uur: Uruguay-Denemarken. 13.30 uur-. Duitsland-Saudi-Arabië zondag 2 juni: 7.30 uur: Argentinië-Nigena. 9.30 uur: Paraguay-Zuid-Afrika. 11.30 uur- Engeland-Zweden. 13.30 uur: Spanje-Slovenië. maandag 3 juni: 8.30 uur. Kroatië-Mexico. 11 00 uur Brazilië-Turkije 13.30 uur: Italiê-Ecuador Lees ook pagina's WK voetbal wenen - Een 17-jarige Oosten rijker is op het internet gestuit op Amerikaanse militaire gehei men. Tot zijn eigen verbazing kon hij ongehinderd de details lezen van het recente ontwape ningsakkoord tussen de Ameri kaanse president Bush en zijn Russische collega Poetin. Dat meldt de Oostenrijke Kronen - zeitung. Luttele minuten nadat de 'surfer' op de geheimen stuitte, werd hij al gebeld door een FBI-agent in de VS. Die wil de direct weten hoe hij zich toegang tot de site had ver schaft. rome - De politie in de Italiaan se plaats Sacile heeft gisteren een dode baby ontdekt in een wasmachine. De lugubere vondst werd gedaan na een tip. De 20-jarige moeder van het net geboren kind is naar een ziekenhuis overgebracht. Naar verluidt wist geen van haar fa milieleden dat ze zwanger was. Onderzoek moet uitwijzen of het kind al dood was voor het de wasmachine in ging. Hilversum - De huidige Twee de-Kamerleden van de PvdA zouden opnieuw moeten solli citeren voor een plek in het parlement. Het PvdA-congres moet dan uitmaken wie al dan niet in staat zijn om oppositie te voeren. Degenen die die kunst verstaan, mogen blijven. Dit opmerkelijke idee lanceerde oud-Tweede-Kamerlid Oud- kerk, nu wethouder in Amster dam, gisteren in het tv-pro- gramma Netwerk. Bovendien vindt Oudkerk het beter als de nieuwe partijleider wordt geko zen via een referendum onder kiezers. Een stemming onder de leden gaat in zijn ogen niet ver genoeg. (advertentie) 2002 www.era.nl MAKELAAR Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD-V Straat Postcode Telefoon IK neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52,00 G 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau "T 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1