DUIN 8f BOLLENSTREEK Rijnland: twijfel over zeehaven 7 5 Hierbij nodig ik de burgemeester uit om te komen Hoofdverdachte overval Digros ontkent SPRINGTIJ Taakstraf geëist voor rijden onder invloed en ongeval Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 - Auto te water' In Bollenbad teachvolleybal n Voorhout flauwe plekken voor bromfietser R5 1 lang parkeren op 'Heemskerk' Bar/dancing The Champ in Noordwijk bewaakt met camera's F 'Kust voor Noordwijk kan afkalven' DE STELLING loordwijk - De verkeersorga- ïisatie 3VO houdt zaterdag 15 uni een cursus 'Auto te water' n het Noordwijkse Bollenbad. Cursisten leren wat ze moeten loen als ze met een auto in het vater terechtkomen. De cursus iuurt 3,5 uur en begint om tien ïur 's morgens. Bij voldoende jelangstelling wordt 's middags ïog een cursus gegeven. Deel- ïame kost 16 euro. Aanmelden :an via telefoonnummer 071- 1660311. rooRHOUT - De Stichting Pro notie Herenstraat houdt zon- lag 7 juli een beachvolleybal- oernooi in Voorhout. Daarvoor vorden op de afgesloten Voor- ïoutse Herenstraat zes zand- 'elden uitgezet waar om het ampioenschap van Voorhout rordt gestreden. Het toernooi begint om één uur 's middags. De finale begint rond half zes. ïcenj vaar (assenheim - Een 17-jarige bromfietser uit Sassenheim heeft gistermiddag rond twee (ïur blauwe plekken en schaaf- T wonden overgehouden aan een potsing met een auto. Het on geval vond plaats op de Hoofd- lc) ttraat in Sassenheim en ont stond toen de bromfietser op- fens diagonaal de rijbaan over stak. De achter hem rijdende |3-jarige automobilist kon hem biet meer ontwijken en een Aanrijding was het gevolg. zaterdag 1 JUNI 2002 i us se - Het parkeerterrein dat >r elisse binnenkort aanlegt op het 'an terrein aan het Vierkant, kan Jebruikt worden door langpar- 1 meteerders. Het terrein, op de em4lek waar tot voor kort garage fleemskerk was gevestigd, valt >rdej|jet onder de blauwe zone zo- jls de rest van het Lissese cen- gen-tum. Op die manier wordt per- joneel van winkels maar ook Lissese winkeliers zelf een par iet ceerplek geboden. Het nieuwe parkeerterrein met 84 plaatsen >n jgt er tijdelijk. Maar volgens Wethouder Van der Zwet duurt pet zeker nog drie jaar voordat t terrein nodig is voor de cen- implannen. De inrit naar het iarkeerterrein vanaf de School- traat wordt afgesloten om te ermijden dat omwonenden iverlast ondervinden van door- ijdende auto's. door Jan Preenen noordwijk - Camera's, een zwarte lijst, pasjes, wapencon trole. Peter Beuk weet wel hoe het uitgaansgebied in Noordwijk veiliger kan worden. Niet alleen De Grent, waar hij met zijn bar- dancing The Champ zit, maar ook de omliggende straten. „Voor omwonenden van alle horecagelegenheden is het toch ook belangrijk dat er goed toe zicht is. Veel bezoekers lopen langs hun woningen naar huis en vernielen hier en daar wat. Het is goed als ook daar een ein de aan komt." Het probleem is in zijn ogen al leen dat de gemeente zo weinig doet. „Zeg maar niets." Daar om heeft Beuk zelf maar het voortouw genomen en twee ca mera's op het dak van zijn zaak gezet. „De gemeente praat en praat maar. Een paar jaar gele den is al een raadsbesluit geno men om het gebied met came ra's te bewaken. Vorig jaar is hier op De Grent een jongen uit Katwijk doodgestoken. De dis cussie spitst zich sindsdien toe op het al dan niet neerzetten van een monument. Over die camera's hoor je de gemeente niet meer. De burgemeester is als eerste verantwoordelijk voor de veiligheid, maar hij pakt het niet op. Ik ben dat wachten on derhand zat. Daarom heb ik die camera's zelf opgehangen." Tot ergernis van burgemeester Van der Sluijs: „Je mag camera's niet zomaar op de weg richten. We gaan ter plekke beldjken hoe de situatie is. Het is een beetje een Beukiaanse manier van re deneren wat hij doet, maar zo werkt het niet. Je kunt zoiets niet op eigen houtje doen. We zijn de mogelijkheden voor ca- merabewaking aan het onder zoeken. Inmiddels hebben we een externe adviseur aangetrok ken, die betrokken is geweest bij de eerste camera's in Ede. Bin nenkort komt hij met adviezen. Bovendien worden nog dit jaar twee grote projecten in Rotter dam en Groningen geëvalueerd. Daar willen we graag ons voor deel mee doen. We verwerken het in een voorstel, dat we nog gaan bespreken met politie, ho reca, omwonenden en de raad." Voor Beuk duurt dat allemaal veel te lang. Hij herinnert aan een voorstel dat hij samen met zijn installateur bij de gemeente heeft ingediend: zestien came ra's op strategische punten. Op de hoek van de Hoofdstraat, op het Palaceplein, bij het VW- kantoor en in de Abraham van Royenstraat, „Het college kwam vervolgens met een ontzettend duur plan met kostbare came ra's. Vier of vijf keer zoveel als ons voor ogen staat. En intussen verandert niets." Van der Sluijs vraagt zich über haupt af of er wel camera's moeten komen. Hij is onder meer in Manchester wezen kij ken, waar het 'wemelt' van de camera's. „Dat werkt goed bij de vaste halten van de discobus. Daar is de overlast minder ge worden, maar niet in het uit gaanscentrum. Daar hangen mensen nog gewoon de beest uit. De conclusie van de politie was dat je beter tien agenten op straat kunt hebben. We moeten voorkomen dat schijnzekerheid wordt gecreëerd." Volgens Beuk slaat dat nergens op. Hij laat beelden zien van De Grent. „Kijk, dit is live. Glashel der toch. Als iemand een knal voor z'n kop krijgt, zie ik wie de dader is en kunnen we ingrij pen. Dit toezicht is vooral pre ventief bedoeld. Als je weet dat je wordt opgenomen, bedenk je je wel twee keer voordat je iets doet. Zo controleren we binnen al acht jaar met camera's. In die tijd hebben we twee a drie keer wat aan de hand gehad. Een paar weken geleden nog. Een portier kreeg een asbak op zijn hoofd. Vier hechtingen. Het beeldmateriaal hebben we over handigd aan de politie. De per soon die het heeft gedaan, was duidelijk te herkennen. Ik hoop dat die wordt aangehouden. In elk geval komt die er bij ons niet meer in. Als het straks technisch mogelijk is, zal ik printjes ver spreiden onder m'n collega's, zodat ook zij gewaarschuwd zijn. Wat is daar voor schijnze kerheid aan? Echt, Noordwijk moet snel aan de slag. We hoe ven toch het wiel niet uit te vin den? Op 24 plaatsen in Neder land wordt al zo gewerkt." Toch wil Van der Sluijs zich niet door Beuk laten opjagen. „Wij bepalen ons eigen tempo." Beuk: „Ik nodig hem hierbij uit om eens te komen kijken. En hij mag de officier van justitie mee nemen. Niet om die camera's weg te halen. Dat zou schanda lig zijn. Ik ben hier als het ware aan het testen voor de gemeen te. Noordwijk kan mijn adviezen zo overnemen. Gratis." aet 'icieriar' den haag/katwijk - De hoofd verdachte van de overval op de Digros in Katwijk, op 23 oktober van het vorig jaar, ontkent in al le toonaarden. Dat bleek giste ren tijdens de rechtszaak tegen de man, in de Haagse recht bank. Tot een strafeis kwam het nog niet. De zaak werd aange houden omdat een getuige, die gisteren zonder opgaaf van re denen wegbleef, gehoord moet worden. Bij de overval van afgelopen na jaar werd 112.550 gulden buit gemaakt. Op 2 mei stond al een eerste verdachte terecht. Zij is inmiddels veroordeeld tot een jaar cel. Gisteren stond de 24-ja- rige hoofdverdachte voor de rechter. De man, een Amster dammer, ontkent maar de ver oordeelde vrouw, een 22-jarige Katwijkse, wijst hem aan als het brein achter de overval. Hij was degene die de vrouw, die als caissière in de Digros werkte, onder grote druk zette om mee te werken aan de overval. De vrouw wist precies wanneer de opbrengst van het weekeinde door een geldvervoersbedrijf werd opgehaald. Er werd een plan ontwikkeld, waarbij een mobiele telefoon een centrale rol speelde. Wanneer het geld uit de kluis werd gehaald, moest de vrouw op de mobiele tele foon drukken. Een gewapende handlanger zou dan naar bin nen stormen en het geld afhan dig maken. Alles verliep volgens plan. De medewerkers van de Digros vonden echter dat de vrouw vreemd gedrag had vertoond, waarop de politie de Katwijkse ging ondervragen. Uiteindelijk sloeg ze door en wees de Am sterdammer aan als het brein achter de zaak. Het is echter het woord van de Katwijkse tegenover dat van de Amsterdammer. Op zoek naar bewijs heeft justitie vele ge sprekken gevoerd met vrienden en kennissen van de twee hoofdpersonen. Om nog meer informatie te verkrijgen vroeg de advocaat om aanhouding. Daar ging de rechter gisteren na een vier durende zitting uiteindelijk mee akkoord. Tot die tijd blijft de Amsterdammer in hechtenis. leidiri Het is feest in de Duin- en tel- Bollenstreek. We zeggen over reisden tijdje dan wel gedag tegen js drie kinderen, maar we krijgen er een hele grote voor terug. Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg laten zien dat ze ls een knoop kunnen 'T doorhakken. Dat kunnen we 6 van Noordwijk niet zeggen. et Alles blijft bij hetzelfde: vergaderen om te vergaderen. In Voorhout ook weinig taanl verandering: daar maken ze itie vi van een mug een olifant en [atwj van een muis een leeuw, oftewel van Voorhout Wassenaar. ^tidlet blijft lachen in Voorhout, 'i arenlang bouwen ze vooral du- e huizen die alleen door rede- jk welgestelde tweeverdieners iet gemiddeld twee keurige \i inderen kunnen worden be- V aald. Een bevolkingsgroep die lk gemeentebestuur graag bin- len de eigen grenzen haalt, imdat ze zo lekker veel belas ing kunnen betalen en verder veinig overlast geven. Die mo- lelmensen moet je koesteren, khe 'och? Jee, niet in Voorhout. Daar is iet gemeentebestuur bang dat iet straks een tweede Wasse- laar wordt. Wassenaar! Alsof lat iets vreselijks is waar nie- nand iets mee te maken moet rillen hebben. Onzin dus. Vant, zoals voetballende jonge- jes Ruud van Nistelrooij na rillen doen, wil een normaal lorp graag op Wassenaar lijken net zijn brede lanen, villawijk- es, ruimte, achttien holes en :n meer dan gemiddelde OZB- Dbrengst. rees nou eens eerlijk. Als ze ich in Voorhout ergens geen :orgen over hoeven te maken is lat ze verward worden met Vassenaar. Tegenover die chamele verzameling wipkip- )en en sprietjes die misschien oompjes en later bomen wor- len, gooit Wassenaar een pret- lark, stevige eiken en fraaie astanjes in de strijd, ferder kunnen die huizen in /oorhout echt niet tippen aan Ie stulpjes waaraan ze in Was- enaar gewend zijn. 'raagje: waar woont een ge- niddelde ambassadeur, waar voont Vanessa? lou dan, precies. Einde discus- Van twee naar vijf zetels tijdens de laatst gehou den gemeenteraadsverkiezing is natuurlijk mooi, denken ze bij Gemeentebelangen Katwijk. Maar we gaan natuurlijk niet achterover leunen in de net verworven zetels. Er moeten over vier jaar nog meer stemmen komen. En hoe gaan wij van Ge meentebelangen dat aanpakken? Modern, via in ternet? Met een affiche waarop het hoofd van frac tievoorzitter Gerard Bol, die streng kijkt en zegt: Ik, Gerard Bol, ga u vragen op Gemeentebelangen te stemmen en daarmee voor de zeejachtluiven. Nee, we gaan het anders doen. Ilan Vooys (links) en Marcel van Tol kwamen afgelopen donderdag tijdens de haringparty op het idee, toen zij dorps- omroeper Marinus van der Plas tegenkwamen op de boot van Rederij Triton. Gemeentebelangen gaat straks op de ouderwetse toer en werft stem men met een aloude dorpsomroeper. Marcel van Tol lijkt ons geknipt voor deze functie. Lopend door de Princestraat roepend: Stem Gemeentebelangen, stem Joke Slings stem voor een tiveede disco, stem links. Foto: Dick Hogewoning Dus Voorhout maak je voorlo pig maar geen zorgen. Probeer het over een jaartje of vijftig nog maar eens. Sluitingstijden Het wordt hoog tijd dat in Noordwijk de horeca de slui tingstijden van het gemeente huis gaat controleren. Zoals an dersom al lang gebeurt. Onder de vorige colleges liepen verga deringen regelmatig uit op tweedaagse zittingen en von den de politici zichzelf tegen het ochtendgloren pas terug op straat. Nu Noordwijk Totaal met het CDA een nieuw college heeft gevormd, lijkt het zo mo gelijk nog later te worden. En dat terwijl nieuwkomer Noordwijk Totaal zo graag wil overkomen als verfrissend, dy namisch en snel. De eerste er varingen zijn in dat opzicht echter niet hoopgevend. Afge lopen dinsdag duurde de raads vergadering tot half twaalf. Dat lijkt aardig, maar er stond maar één belangrijke zaak op de agenda: 'planvorming inzake Morgenster'. Verder waren het alleen maar hamerstukken. Op papier zag het er vorige week allemaal zó overzichtelijk uit dat Bert Houwaart van de Christenunie wees op de lege of vrijwel lege agenda's. Dat sloeg niet alleen op de raads vergadering, maar ook op de commissievergaderingen. „We zijn nu een tijdje onderweg met het nieuwe college, maar er is nog bijna niets veranderd." Merkwaardig toch, in één zin stelde Houwaart vast dat er in vergelijking met het verleden (toen de agenda's overvol wa ren) bijna geen onderwerpen zijn om over te praten en dat er toch niets is gewijzigd. Dat belooft nog wat als over en kele weken het collegeprogram ma er is, nieuwe zaken aan de orde komen, de agenda's van zelf vollopen en de klok uitbun dig doortikt. Hoog tijd dus om nu alvast controleurs aan te wijzen, die erop toezien dat het gemeentehuis uiterlijk om 01.00 uur sluit. Een andere mo gelijkheid is dat wordt gekozen voor 'glijdende' sluitingstijden, zodat de raadsleden niet alle maal tegelijk slaapdronken op straat staan. Namen noemen Een nieuwe gemeente moet een nieuwe naam krijgen. Een pak kende naam, eentje die lekker in het gehoor ligt en blijft han gen. Eentje die van het puntje op de tong naar buiten springt wanneer een snelgroeiend be drijf een brainstorm-sessie over een nieuwe vestigingsplaats houdt. 'Meneer de directeur, mag ik wat zeggen. Waarom gaan we niet naar puntje puntje puntje? Briljant kerel. Zoek je nieuwe leasebak maar uit.' (Tussen haakjes: Puntje puntje puntje is dus de nieuwe naam) Wij van Springtij zouden een lans willen breken voor de man die zich sterk heeft gemaakt voor het kroonjuweel van het driedorpschap. We bedoelen niet Jos Wienen, die er als ha ringhater drie achterover keilt. We bedoelen ook niet Arie van der Lee, wiens gemeentehuis onder het mom van geheim houding geen geheim maakte van de aanstaande fusie (nog bedankt voor de tip!). Nee, we hebben het natuurlijk over Joop. Lobbykoning Joop, die op superslimme maar sub tiele wijze de juiste mensen in de Tweede Kamer achter het Vliegkamp wist te krijgen. Het Marinevliegkamp: de parel van Leidenloos, Joopstede of Reij- denburcht. Kiest u maar. Gerard Baas, Jan Preenen en Roza van der Veer door Roza van der Veer en Rob Onderwater katwijk - Een zeejachthaven bij Katwijk kan tot enorme proble men voor de kustverdediging lei den. Daarom zet het Hoogheem raadschap van Rijnland grote vraagtekens bij de plannen van de Stichting Zeejachthaven Kat wijk. Rijnland heeft haar beden kingen inmiddels bij de gemeen te Katwijk kenbaar gemaakt. „Er kunnen andere stromingen in het water ontstaan. Dat kan gevolgen hebben voor de kust- wering. Dat hebben we zo'n twintig jaar geleden bij IJmui- den gezien toen de havenhoof den werden verlengd. Vervol gens zijn bij Bloemendaal twee restaurants in zee gestort. Als je bij Katwijk nu iets doet, kan het zand voor de Noordwijkse kust afkalven", aldus C. Meijer van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Verzilting Daarnaast moet rekening wor den gehouden met de kans op verzilting van het zoete water in de Oude Rijn en verder het land in. Nu ligt er bij Katwijk een uit watering en komt er nooit zout water naar binnen. Straks moe ten schepen van zee ook naar het achterland kunnen varen. „Dat betekent dat je een groot gat in de kust krijgt, waar iedere keer als je een schip in de sluis schut, een enorme prop zout zeewater mee naar binnen komt. En dót kan niet, want het water van Rijnland wordt ook gebruikt om de tomaten en an dere gewassen te besproeien. Elke druppel zout water is er een te veel. Je moet dan een he le goeie sluis met een dubbele waterkering bouwen. Dat kost enorm veel geld. En laat daar geen misverstand over zijn, daar betaalt Rijnland niet aan mee. Onze taak is te zorgen voor een veilige kust." De bedenkingen van Rijnland betekenen volgens Meijer niet dat het zeejachthavenplan niet kan doorgaan. „Wij willen best meedenken, maar er zitten nog heel veel mitsen en maren aan het plan vast. Daarover heeft nog nooit iemand van die stich ting contact met het hoogheem raadschap opgenomen." Volgens V. Albers, directeur van de Nederlandse Zeejachthaven Ontwikkelingsmaatschappij in Rotterdam, is uit eerdere, infor mele, gesprekken met ingeni eurs van Rijnland de indruk ont staan dat het schap niet negatief stond tegenover de eventuele komst van een zee jachthaven. Daar werd dan ook bij voorbaat vanuit gegaan. Onderzoek Daarnaast kan hij zich deels vin den in de bedenkingen van het hoogheemraadschap. „Maar daarom willen we ook zo graag een onderzoek doen naar de ge volgen van een zeejachthaven. Albers heeft er alle vertrouwen in dat Rijnland wel wil meewer ken aan het een miljoen euro kostende onderzoek. Op korte termijn heeft de Rotterdammer een gesprek met burgemeester en wethouders van Katwijk. Voor J. van Duyn, secretaris van de Stichting Zeejachthaven Kat wijk, komt de mededeling wel rauw op zijn dak vallen. „Het is verbazingwekkend dat ze nu al conclusies trekken." den haag/usse - Een werkstraf van 150 uur, drie maanden voorwaardelijke celstraf en een rijontzegging van een jaar. Dat is de straf die gisteren voor de Haagse rechtbank werd geëist tegen een 30-jarige vrouw uit Sassenheim, die op 17 maart 2000 in Lisse een ongeval ver oorzaakte waarbij haar verloof de om het leven kwam. De verdachte was die avond met haar toenmalige verloofde op stap geweest in Lisse. De gelief den, beiden verslaafd aan alco hol en drugs, hadden flink ge dronken en geblowd. Toen zij naar huis wilden, was er geen geld meer voor een taxi. Tegen beter weten in stapten zij toch .in de auto richting Noordwijk, waar de vrouw toentertijd woonde. Op de Stationsweg in Lisse verloor zij de macht over het stuur. De auto vloog van de weg en kwam tot stilstand tegen een boom. Het slachtoffer, dat geen autogordel droeg, overleed in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen. De verdachte heeft het nog steeds heel moeilijk met het on geval. Tijdens de zitting leek zij zeer emotioneel. „Nog dagelijks praat ik tegen zijn foto. Dan zeg ik: 'Help me toch, ik kan het niet meer alleen'", zo vertelde de vrouw de rechters. Drie weken terug deed zij een zelfmoordpo ging. Inmiddels is zij voor zowel haar verslaving als haar psychi sche problemen onder behan deling. Officier van justitie E. Vos erken de dat de verdachte waarschijn lijk zelf de meest getroffene was van het ongeval en dat zij had getwijfeld of de zaak wel moest voorkomen. Toch vindt ze dat de verdachte een straf verdient. „Dan kan er ook eindelijk een streep worden gezet onder deze zaak." De rechtbank doet uitspraak op vrijdag 14 juni. Iedereen in Nederland moet salaris inleveren voor meer zore en beter onderwijs. »re en rwijs. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19