LEIDSE REGIO Baanderij voelt zich niet serieus genomen .i'Tanzaniaanse kleding moet hype worden' Japanners bekijken scholen Leiderdorp Jachthaven mag uitbreiden op Warmonds grondgebied (geinig steun voor »o uw winkelcentrum >p het Loetheveld R3 Bliksembezoek aan Nederland roeg uit de veren tijdens /eek van het Platteland Leiderdorps bedrijventerrein vecht door voor tweede toegangsweg Jeugdtheater is verrijking voor Leiden Warmonder Ponsioen wil uitwijken naar buurgemeente HDC973 zaterdag 1 JUNI 2002 r wou de - De Zoeterwoud- 'ethouder Ates ziet niets in idee om een winkelcentrum luwen op het Loetheveld. idee werd gisteren naar vo- gebracht door Winkeliers- ging Zoeterwoude (WIZO) een inspraakavond over de ien voor de dorpskern. Vol- Ates is de dorpskern en het Loetheveld de meest jewezen plek voor winkels, nieuw winkelcentrum bou- is volgens haar te duur. Bo- ien wil de CDA-wethouder •etheveld openhouden, winkeliersvereniging ziet in nieuw winkelcentrum de •lijkheid om de afkalving het winkelbestand in het tot stilstand te brengen, itter Van der Geest van de O: „De winkeliers in Zoeter- ie hebben de aanzuigende Icing van een modem win- entrum nodig." In 1999 op- Ie de WIZO ook al het idee de bouw van een winkel- Itrum op het Loetheveld. Het stuitte toen op grote weer- id bij de bevolking. Volgens der Geest is dat nu anders, tegenstand is wel eens gro- jeweest", meent hij. Raadslid Dantuma (WD), die woont aan de rand van het Loetheveld, heeft een andere in druk. „Iedereen bij mij in de straat staat op zijn achterste be nen. Als er toch een winkelcen trum komt, breekt hier opstand uit." De kans dat het Loetheveld bebouwd wordt acht Dantuma nihil. „Het is voor de hele poli tiek onbespreekbaar. Men wil dit veld handhaven. Het zou toch een schande zijn als Zoe terwoude het laatste stukje groen in het dorp zou opofferen voor een supermarkt?" Het WD-raadslid is tijdens de inspraakavond van gisteren ook anders tegen de plannen voor de dorpskern gaan aankijken. Dit plan voorziet in een verhui zing en uitbreiding van super markt C1000. „Ik bespeurde gis teren dat mensen helemaal niet zitten te wachten op uitbreiding van het assortiment van de su permarkt. Ik vrees bovendien dat de komst van een grotere supermarkt ten koste gaat van andere ondernemers." Ze weet nog niet wat voor gevolgen haar nieuwe inzichten hebben. „Dit licht is pas gisteren bij mij gaan branden, hoor." Het Loetheveld, het 'laatste stukje groen in Zoeterwoude-Dorp', wordt ook genoemd als plaats voor een nieuw winkelcentrum. Foto: Henk Bouwman leiderdorp - De Leiderdorpse Kastanjelaanschool en de Stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL) krijgen maan dagmiddag bezoek van een groep Japanners uit Ogaki. De groep bestaat uit zes school bestuurders en tien onderwij zeressen. Zij maken een stu diereis door Nederland en Bel gië naar onderwijsvormen voor leerlingen van de 'onder bouw'. De Japanners komen maan dagmorgen vroeg aan op Schiphol. Daarna gaan ze vrij wel direct door naar Leider dorp voor een bezoekje aan de Kastanjelaanschool. Op deze school nemen ze een kijkje in de twee kleutergroepen en in de groepen drie. Volgens on derwijzeres Bakker staat er 'niets bijzonders' op het pro gramma. „Het is juist de be doeling dat we een normaal lesprogramma afdraaien." Wel is er na afloop van de excursie een ontmoeting met docenten van de school. Diezelfde middag gaan de ver re gasten ook nog op bezoek bij de Stichting Kinderopvang Leiderdorp aan de Hoofd straat. Een dag later krijgt montessorischool Elckerelyc aan de Klimopzoom de onder wijzeressen te gast. Dat ge beurt 's middags, nadat ze eerst een kijkje hebben geno men in de Leidse peuterspeel zaal Groen Knollenland aan de Pasteurstraat. De groep uit Japan blijft maar drie dagen in Nederland. De derde dag staat er een excursie naar Amsterdam op het pro gramma. Daarna vertrekken onderwijzeressen en school bestuurders naar Antwerpen om ook daar een aantal excur sies in onderwijsinstellingen af te werken. Dat de Japanners juist naar Leiderdorp komen, is niet he lemaal toevallig. „Het verzoek komt van een aantal Japanse ouders, die bij ons op school hun kinderen hebben zitten. En omdat dit soort bezoekjes niet dagelijks voorkomt, en we ons best wel een beetje ver eerd voelen, hebben we met een 'ja' gezegd", aldus de on derwijzeres van de Kastanje laanschool. (advertentie) 3UWKUNDIGEN EN CIVIELTECHNICI OPGELET! Gaan je ambities verder dan je huidige baan? www.continu.nl Bellen kan natuurlijk ook: 0182 - 56 01 10 (Gouda) zijn vandaag (zaterdag) te bereiken van 09.00 tot 12.00 uur en maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur. Isenaar/zoeterwoude - In ■cader van de nationale Week het Platteland organiseren ft agrarische bedrijven in isenaar en Zoeterwoude- (p activiteiten. Wie meer wil van het agrarische land- ip in Wassenaar moet vroeg le veren. Op zaterdag 22 juni zes uur 's ochtends organi- jt het bedrijf van de familie ...i Hollander, aan het Am-, ïslaantje 40, een rondwan- ig onder leiding van een Daarna kunnen de wande- s deelnemen aan een boe- renontbijt met diverse soorten zelfgemaakte kaas. Aanmelden is mogelijk tot en met 20 juni op 070 - 5112139. De kosten bedra gen 5 euro per persoon. Boerderij Rustdam, Zuidbuurt- seweg 34 in Zoeterwoude-Dorp, houdt op zondag 23 juni van 10 tot 16 uur een bijzondere open dag onder de titel Cultuur in de Polder. Bezoekers kunnen hier onder anderen een rijdend boe- renmelkmuseum en een mini- museum 'De Boerenkeuken' be zichtigen. Ook kunnen zij deel nemen aan countrydancing. door Eric Went leiderdorp - Als de gemeente Leiderdorp de Van der Valk Bou- manweg niet snel openstelt voor autoverkeer gaat het mis met De Baanderij. Dat voorspelt W. Re geer, ondernemer van het bedrij venterrein aan de Zijldijk. „Dan gaat het hier binnen een aantal jaar dezelfde kant op als op indu strieterrein De Waard in Leiden. Voordat je het weet slaat de ver paupering toe." Volgens de ondernemer is er nog niets aan de hand, maar ligt verval van het Leiderdorpse be drijventerrein op de loer. „Toen Dc Waard van start ging, was er de eerste jaren ook niets merk baar van achteruitgang. Maar nu zitten ze daar wel met de ge bakken peren." De Baanderij en De Waard zijn vergelijkbaar, omdat beide in dustrieterreinen maar één toe gangsweg hebben. Regeer en de andere ondernemers vinden, met de 'les' van De Waard in het achterhoofd, dat er snel een tweede moet bijkomen, maar die laat nog altijd op zich wach ten. Toch is er hoop. Zo kondig de wethouder Mac Gillavry (Groenlinks) twee weken gele den op een bijeenkomst voor ondernemers aan dat een Lei derdorps onderzoek naar een extra toegangsweg voor De Baanderij na de zomer afgerond wordt. Op diezelfde bijeenkomst maak te hij echter ook bekend dat het omstreden eenrichtingsverkeer op de Van der Valk Boumanweg grotendeels intact blijft. De on dernemers van De Baanderij zijn daar niet blij mee. Zij zien voor deze weg juist een cruciale rol weggelegd als tijdelijke twee de ontsluiting voor hun bedrij venterrein. „Als de gemeente al le vrachtwagens van de Van der Valk Boumanweg weert, dan durf ik te wedden dat de groot ste drukte daar al weg is. Als de gemeente bovendien het kruis punt van de Willem de Zwijger laan met de N445 en de Enge- lendaal zo aanpast, dat er vanuit Leiden twee banen rechtdoor gaan, dan zie ik helemaal geen problemen meer." Toch is dat op termijn niet de oplossing die de ondernemers voor ogen hebben. „Ideaal is om de Kanaalweg door te trekken over De Waard heen, en dan schuin oversteken naar de Zijl- dijk. Dan is de randweg om Lei derdorp af, wordt verpaupering van De Waard voorkomen, en is de Leidse Kooi veel sluipverkeer kwijt. De Van der Valk Bouman weg kan in dat geval wat mij be treft een prachtige boulevard worden. Zonder autoverkeer." Welke oplossing de gemeente voor ogen heeft, weet Regeer niet. Als de gemeente al met een oplossing komt, want volgens Mac Gillavry is dat nog lang niet zeker. „Het rapport bepaalt of er überhaupt een tweede ontslui ting komt. Daar zijn we nog lang niet uit." Vaststaat dat de Van der Valk Boumanweg niet open gaat voor autoverkeer vanaf Lei den. „Daaraan gaan we niets meer verspijkeren", zegt de wet houder. Dat de Baanderij daar door het risico loopt te verpau peren, gelooft hij niet. „Het gaat juist hartstikke goed daar. Men sen staan te dringen om de win kels in te kunnen." Regeer is teleurgesteld in de houding van de gemeente. „Toegegeven, het Meubelplein heeft ook jaren moeten zeuren om een tweede ontsluitingsweg. Maar daar komt er eindelijk eentje, vanwege de W4-plannen. Voor de Baanderij wordt een ex tra ontsluitingsweg telkens afge floten. Dat sterkt mij in de over tuiging, dat Leiderdorp nog steeds niet in de gaten heeft dat dit bedrijventerrein van 24 hec tare van levensbelang is voor de lokale economie. Wij worden nog steeds niet serieus geno men." oegstgeest/warmond - Jachthaven Poelgeest mag van burgemeester en wethouders in Warmond nieuwe steigers en jachthavenboxen bouwen. De jachthaven, die ten zuiden van de Warmondse Veerpolder ligt, bevindt zich zowel op Oegstgeests (voor het grootste deel) als op Warmonds grond gebied. Onlangs moest de jachthaven een stuk grond af staan voor de bouw van een brug, die de wijk Poelgeest met het oude Oegstgeest moet verbin den. Op een nieuw stuk Oegstgeestse grond bouwt de eigenaar een botenloods, een kantoor en een showroom. Het terrein in Warmond wil de eigenaar van de jachthaven afgraven om het wa teroppervlak te vergroten. Burgemeester en wethouders in Warmond omar men dat plan. Ze geven daarvoor een aantal argu menten. Zo past de uitbreiding van de jachthaven goed in de ontwikkeling van Warmond als recrea tiegemeente. Ook heeft het land dat wordt afge graven geen landschappelijke waarde. Het ver dwijnen van land wordt bovendien ruimschoots goedgemaakt door de ontwikkeling van een na tuurgebiedje nabij de jachthaven. Verder leidt de uitbreiding van de jachthaven niet tot meer drukte op Warmonds grondgebied. „Bin nen de grenzen van Oegstgeest is gezorgd voor voldoende ontsluiting en voldoende parkeerruim te", aldus het college. De politiek behandelt het plan op 6 juni in een commissievergadering. 1 Goslinga woonde en werkte lt j. {n jaar in Tanzania. Sinds- nd 4J spant ze zich via de stich- 'Kali Mata Ki Jai! met hart en a in' voor de bewoners van het 1 en in het bijzonder voor vrouwencentrum in Gezau- ^eAJ een dorpje op vijftien kilo ier ten zuiden van de hoofd- I Dar es Salaam. Zo symbool van de stichting is Tanzaniaanse vrouw op een j. De vrouw draagt een kan een kleed dat vrouwen in het kaanse land om hun middel jerjn^elen en waarop een tekst lt. Met de tekst dragen de Uwen een boodschap uit. Ie- Je dag kiezen zij bewust wat lie dag willen overbrengen. Galerie De Pomp exposeert Jinga de komende drie we- 'ie een groot aantal kangaas, ng, 2 de tentoongestelde kangaas in teksten als 'Spierkracht is Vlïcapitaal van de armen', 'God 30 idt van degenen die de waar- i zeggen' en 'Bij mij krijgt hij te taartjes; waarom gaat hij lg_3^heen voor droog brood'. I de vrouw van de vorige pre- gedijfcnt van Tanzania kreeg Gos- cantja een kanga met de veelzeg- ide tekst 'De regering kent de len niet'. Vrouwen gebruiken mst. feaas om zich te uiten, maar I de overheid kan een kanga iutten als communicatiemid- Zo zijn er vele kangaas in loop met teksten over AIDS. ing f de stichting Kali Mata Ki wil een boodschap kwijt, llinga: „Tanzaniaanse man- I zeggen dat je met een kanga 18.i kunt fietsen. De mannen |en allemaal en ze laten hun Uwen lopen." De stichting is 8' p Trom een project begonnen I de vrouwen aan het fietsen Herj is- r Pleter van Langevelde 18.3tMOND/leiden - Als het aan Tanzaniaanse mannen ligt s' ti hun vrouwen nooit fiet- ieg li De meeste huishoudens in Afrikaanse land hebben één I en die wordt meestal alleen de man gebruikt. De in len gevestigde stichting Kali ls H®a Ki Jai! (wat zoveel wil zeg- 18 als 'leve de zwarte moeder') nierin verandering brengen. Galerie De Pomp in War- Gpd houdt de stichting een Dsitie over de bijzondere kle- nv ddracht en kunst van Tanza- warmond/leiden - De gemeen te Leiden staat positief tegen over vestiging van het jeugdthe ater van Guus Ponsioen in Lei den. Nu zijn theater definitief niet wordt ondergebracht in de oude gymzaal in Warmond hoopt Ponsioen naar Leiden te kunnen uitwijken. Dondërdag- avond besloot de gemeenteraad het monumentale voormalige gymnastieklokaal te gaan verhu ren aan galeriehouder H. Pruij- sen en horeca-ondememer J. Kokjé. De Warmondse componist en liedjesschrijver Ponsioen denkt dat hij voor zijn plannen geen subsidies nodig heeft. „Ik weet dat ik het eerste commerciële jeugdtheater kan beginnen. Dat is ook noodzakelijk, want de provincie wil pas subsidie geven als ik mij heb bewezen." De gemeente Leiden ziet wel brood in Ponsioens plannen. Woordvoerder Delemarre: „De komst van een jeugdtheater naar Leiden zou een verrijking zijn van het culturele aanbod van de stad. Als iemand zo n theater zonder subsidie van de gemeente van de grond wil til len, staat de gemeente daar po sitief tegenover." Ponsioen hoopt dat de gemeente een pand ter beschikking heeft, dat hij kan huren. „Ik heb maar 150 vierkante meter oppervlakte no dig. Als ze een pand hebben van die grootte begin ik morgen." De gemeente Leiden is bereid Ponsioen te helpen om een ge schikt pand te vinden. Ponsioen houdt echter ook de mogelijkheid open om zijn jeugdtheater alsnog in War mond te beginnen. Als de ge meente Warmond met een voorstel komt voor samenwer king tussen zijn theater en het sociaal cultureel centrum, is hij bereid daarover na te denken. De Warmonder is niet van plan om hierover zelf met de ge meente contact op te nemen. Ponsioen: „De gemeente zou na deze onbehoorlijke gang van za ken met ideeën voor samenwer king moeten komen. Het initia tief ligt bij éo gemeente." Wet houder Vergeer is dat niet met hem eens. „Ik denk dat het initi atief van hem moet komen. Hij is tenslotte de man die graag wat wil." vrouwen aan het fietsen te krijgen. Foto: Dick Hogewoning Kali Mat dit soort afbeeldingen hoopt Goslinga s stichting de Tanzaniaanse WoOntOTenS Iliet lagCT dan ZCS Verdiepingen te krijgen. Fietsen verhoogt na melijk de zelfredzaamheid van vrouwen. „Om het fietsen onder vrouwen te stimuleren wilden wij een kanga laten maken met een fietsende vrouw. Maar dat kost duizenden euro's, omdat je er gelijk een heleboel moet be stellen", aldus Goslinga. Wel heeft de stichting een wand kleed laten maken met daarop de afbeelding van de godin Kali op een fiets. De gedachte erach ter: als zelfs Kali fietst, moet het wel goed zijn. Goslinga kwam in Tanzania te recht door het werk van haar man Joekes. Als psychiater werkte hij zeven jaar in een spe ciaal dorp voor psychiatrische patiënten. Een hulpverpleegster van rond de vijftig had vlakbij het dorp een stukje land, waar van ze niet wist wat ze ermee moest doen. Toen ontstond spontaan het idee om er een vrouwencentrum te bouwen. „Het was helemaal geen voor opgezet plan, maar het groeide gewoon zo", aldus Goslinga. Doel van het centrum was de zelfwerkzaamheid van de vrou wen te stimuleren en ervoor te zorgen dat mannen het door hun vrouwen verdiende geld niet langer zouden afpakken. In het centrum, dat in 1990 begon met drie vrouwen, worden te genwoordig lakens en tafelkle den genaaid, matten en manden geweefd, kapok en henna ge produceerd, potten gebakken en katoen geverfd. Daarnaast wor den er in het centrum cursussen gegeven. Goslinga's grote wens is dat de kanga in Nederland een nor maal kledingstuk wordt: „De kanga moet een modehype wor den, tot aan Parijs toe." In het kader van dat ideaal organiseert ze nu in Warmond een tentoon stelling, een festival en een fiets tocht. De tentoonstelling is tot 19 juni te bezichtigen in Galerie De Pomp. Het festival vindt van daag plaats op het pleintje bij de dorpspomp en de fietstocht is volgende week zaterdag. Fiet sers mogen een kanga aan en krijgen onderweg een picknick aangeboden. De fietstocht be gint om 11.00 uur bij Galerie De Pomp. oegstgeest - Bouwbedrijf Jos Jansen is niet van plan om nóg een verdieping te schrappen van de omstreden woontorens in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest. Omwonenden hebben zich be reid verklaard in dat geval on middellijk te stoppen met pro cederen. Maar de bouwer voelt er niets voor om weer een nieuw ontwerp te maken, stelt woord voerder Van der Vos. „De rech ter heeft ons gevraagd om een bouwplan met zes woonlagen te maken. Daar voldoen wij aan. Nu is het mooi geweest." Het bouwbedrijf uit Rijpwetering heeft op last van de rechter al een verdieping van de zes woontorens in aanbouw ge schrapt. In plaats van zeven ver diepingen worden de torens nu zes hoog. Daarmee voldoet Jos Jansen naar eigen zeggen aan de bepalingen uit het zogeheten Ontwikkelingsplan Poelgeest, dat uitgaat van vijf a zes lagen per toren. Omwonenden zijn echter nog steeds niet tevreden. Zij stellen dat de gebouwen nog altijd 'me ters breder zijn' dan in datzelfde ontwikkelingsplan is vastgelegd. Zij hebben al aangegeven door te gaan met procederen, mocht de gemeente een bouwvergun ning afgeven voor het gewijzig de plan. Behalve als Jos Jansen nog een bouwlaag van het ont werp schrapt. Van der Vos peinst er niet over. „Het is al heel wat dat we de to rens een verdieping lager ma ken. Dat hebben we ook al aan de omwonenden uitgelegd. Dus zij weten precies wat onze posi tie is."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17