LEIDE Kamernood dreigt in Leiden De Stemming Studenten naar de rechter om opgeheven studievariant Archeologisch onderzoek langs A4 REGIO R1 drietal gepakt ~*|a mishandeling DE STELLING! Huiseigenaren verbouwen studentenhuizen tot appartementen Monument voor Ome Will Een juridische strijd om het begrip 'bovenwoning' brie kleine metertjes Rijn en Vliet een maatje groter zaterdag 1 JUNI 2002 sl.n 7 Pontje tussen Oud Ade en Kaag steekt van wal :79| 9 Bart van Wijk 15| tennist door tot bal> hij er bij neervalt xden - De politie heeft gister- pp. liddag twee Leidenaars van 15 331Ï21 en een 15-jarige Voor- ihotenaar aangehouden op irdenking van mishandeling. 1,1 'fct drietal zou volgens de poli- t eerder die dag een 16-jarige PP iidenaar bij de Klokpoort van 331|n fiets hebben getrokken en fbben geslagen en geschopt. P°^de heeft het drietal later iSffie omgeving van de Haar- p ifnmerstraat aangehouden. Et slachtoffer had verwondin- rge^n aan het gezicht en heeft du vermoedelijk een lichte hersen- letahudding. t^eidooi voor ^rotestedenbeleid 1 'Ipew - De bestuurders van 21 bte steden pleiten voor voort- roitting van het Grotestedenbe- >gte|d. Integratie, veiligheid en ili pi^aliteit in het onderwijs en de ni 0rg zijn alleen mogelijk als rijk iuth,8emeenten blijven samen- fcrken, menen de stadsbe- 'iiurders. Daarvoor hebben ze komende vier jaar 702 mil- P°'fen euro nodig. Om hun plei- -18^oi kracht bij te zetten trekken dgrjmaandag naar Den Haag. Ia/Hirgemeester Rombouts van 's Mejprtogenbosch, de voorzitter Rj(jn de club waartoe ook Leiden jchtihoort, overhandigt daar een jtitie aan de fractievoorzitters CDA, LPF en WD. J 111edereen in Nederland moet salaris inleveren voor meer zorg en beter onderwijs Geef uw mening J www.leidschdagblad.nl door Wilfred Simons leiden - Het aantal particuliere studentenhuizen in de Leidse bin nenstad neemt snel af. Steeds meer huiseigenaren laten hun panden verbouwen tot luxe ap partementen. De studentenpar tijen in de universiteitsraad slaan alarm. De partijen signaleren voor het eerst sinds jaren weer kamer- nood. Over de oplossing zijn ze het oneens: de SGL bepleit meer concurrentie, de CSL vindt dat de gemeente haar verantwoor delijkheid moet nemen. Het ombouwen van studenten panden tot appartementen heeft verschillende redenen. Al lereerst is de waarde van monu mentaal onroerend goed in de binnenstad de afgelopen jaren enorm gestegen. Steeds meer welgestelde alleenstaanden of tweeverdieners zonder kinderen zijn bereid een hoge huur of koopsom neer te leggen voor een appartement in de binnen stad. Het verhuren aan studen ten is daarbij vergeleken veel minder lucratief. Een tweede reden voor de om zetting van studentenkamers in gewone woningen is de ramp in Volendam. De gemeente Leiden heeft de gebruiksverordening aangescherpt, waardoor de ei genaars veel kosten moeten ma ken voor betere brand- en vei ligheidsvoorzieningen. Volgens directeur B. van der Velden van bedrijfsmakelaardij Immo Rijn land kunnen zij die niet uit de huuropbrengst terugverdienen. Ze vinden de investering boven dien zonde, zegt hij. „Studenten zijn vaak slechte bewoners. Ze wonen de panden uit. Boven dien hebben ze een slechte be- talingsmoraal. Veel eigenaren denken: 'Als we toch moeten verbouwen, dan maar meteen goed'." Na de verbouwing zet ten ze de appartementen zo duur in de markt, dat studenten ze niet meer kunnen betalen. Woordvoerster I. Geijteman van de Christelijke Studentenfractie Leiden (CSL) hoort regelmatig verhalen van studenten die door de eigenaar uit hun kamer wor den gezet. „De conversie is al een tijdje aan de gang, maar ik heb de indruk dat het proces de afgelopen twee. drie jaar in een stroomversnelling is gekomen. Van der Velden bevestigt die in druk, evenals directeur Wim de Leeuw van De Leeuw Makelaar- dij. Tot nu toe had de afname van het aantal kamers geen gevol gen, omdat ook het aantal stu denten gestaag afnam. De laat ste twee. drie jaren groeit het aantal eerstejaars weer en dreigt er volgens SGL en CSL voor het eerst in jaren weer kamemood. Volgens Geijteman zijn er zelfs nü nog eerstejaars op zoek naar een kamer, een bewering die di recteur L. Johnson van de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting tegenspreekt. De Studenten Groepering Lei den (SGL) bepleit in haar verkie zingsprogramma de komst van een tweede sociale kamerver huurder in Leiden. De 'wedijver' die daardoor ontstaat zal de SLS 'dwingen zich intensiever op de woningmarkt te richten'. John son begrijpt daar niets van. „De SLS bouwt de komende jaren maar liefst duizend kamers bij!" De CSL vindt dat de gemeente de particuliere kamerverhuur aantrekkelijker moet maken, met onderhoudssubsidies bij voorbeeld. Makelaar Van der Velden is het daar mee eens. ,Als de gemeen te een universiteit binnen haar grenzen wil hebben, moet ze ook iets doen voor de studen ten." leiden - De Buitenruststraat in de Leidse Tuinstad- wijk rouwt sinds één van haar bewoners, Willem Vermeulen eerder deze week op 79-jarige leeftijd overleed. Ome Will - zo kende iedereen hem - was geliefd bij jong en oud. „Een eeuwige factor in de straat. Alle kinderen waren dol op hem", zegt een buurvrouw, „ledereen zal hem vreselijk missen. De dertienjarige Erna Biasing was de eerste die een mooie tekening voor Ome Will op de schutting naast 2a plakte. Meer tekeningen, kaarsjes, bloe men en plantjes volgden; het monument voor Ome Will groeit nog steeds. Erna: „Ik heb de afgelopen dagen heel lang gehuild. Ome Will was zo'n bijzon dere man. Hij had voor alle kinderen uit de buurt snoep. En als je fiets stuk was, dan maakte hij hem." Foto: Henk Bouwman leiden - Rijkswaterstaat gaat op zoek naar archeologische resten in het tracé van de rijksweg A4, tussen Leiden en Burgerveen. Na een onderzoek van de bo- demopbouw en historisch on derzoek heeft bij Rijkswaterstaat de gedachte postgevat dat de Oude Rijn nabij Zoeterwoude, Leiderdorp en Leiden ooit een ander verloop heeft gehad. Ook zijn aan de oevers van de Oude Rijn wellicht bewoningsresten te vinden. Boringen tot vijftien meter diep moeten het toenma lige verloop van de Oude Rijn aan het licht brengen. Rijkswaterstaat heeft plannen om de A4 tussen Leiden en Bur gerveen te verbreden. Het ar cheologische onderzoek maakt deel uit van de voorbereidingen. Samen met het Rijksinstituut Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) heeft Rijkswaterstaat inmiddels een eerste onderzoek gedaan. Hieruit blijkt dat vooral het gebied tussen de Willem van der Madeweg (in Roomburg) en de Dwarswatering (in Zoeter woude) interessant is. De boringen worden zo dicht mogelijk langs de A4 gedaan. Ten zuiden van de Munniken- wetering boort Rijkswaterstaat aan de westzijde en ten noorden daarvan aan de oostzijde van de A4. De boringen, officieel een 'aan vullende archeologische inven tarisatie' geheten, worden in de maanden juni en juli uitge voerd. Voor het opsporen van het oorspronkelijke tracé van de Rijn boort Rijkswaterstaat tot vijftien meter diep, voor het vin den van bewoningssporen is boren tot vier meter diep ge noeg. Uit het onderzoek moet blijken waar extra onderzoek noodza kelijk is. Ook moet nog blijken of de vondsten opgegraven of be schermd moeten worden. door Timoteus Waarsenburg leiden - Hoe leg je een bestemmingsplan uit? En wat zijn 'bovenwoningen'? Om die vragen draaide het gisterochtend eigenlijk bij de commissie voor de beroep en be zwaarschriften van de gemeente Leiden. Maar liefst 21 mensen uit de Raadslieden- buurt tekenden bezwaar aan tegen de ver gunning die de gemeente heeft afgegeven aan ondernemer C. Krieger. Hij wil op het terrein van de voormalige LAG-garage aan de Van Oldenbameveltstraat een onder grondse garage met showroom bouwen met daarboven een aantal woningen. 'Bovenwo ningen' genoemd. De klagers spraken massaal hun onbegrip uit over het verlenen van de vergunning. Om tal van redenen. De nieuwbouw zou onveilige situaties op straat kunnen opleve ren, gaat ten koste van parkeerplaatsen, tast de privacy aan en past niet in het beeld van de jaren twintig-bouw van de wijk. Maar het belangrijkste argument dat de buurtbewo ners aanvoerden was toch wel hun bevin- 1 ding dat de verleende vergunning in strijd is met het bestemmingsplan. Die vermeldt dat er ruimte is voor een garage en een show room met daarboven 'bovenwoningen'. De garage bestaat uit twee rijen garageboxen die middels een overkapping met elkaar ver bonden zijn. „De toestemming voor die overkapping is door het college van burge meester en wethouders verleend in oktober 1944. Niet echt een periode om als buurtbe woner inspraak aan te vragen, maar het is wel duidelijk uit tal van ambtelijke stukken uit de naliggende periode dat de gemeente nooit blij is geweest met dat besluit", zegt een van de insprekers. „In diverse stukken van de gemeente valt te lezen dat voor woningbouw op deze locatie een wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk is. Slechts bovenwoningen bo ven de showroom zijn toegestaan. Maar dit zijn huizen boven de garage op slechts één meter boven het maaiveld", zegt H. van Eg- mond die zijn betoog met citaten uit ge meentestukken kracht bijzet. Hij verwoordt de gevoelens van veel buurtbewoners. Ook inspreker R. Eikerbout trekt fel van leer tegen het gemeentelijke besluit. „De archi tect en jurist van de aanvrager van deze ver gunning verdienen absoluut en prijs voor spitsvondigheid. Maar het gaat om de be doeling van een wet. Deze vergunning is in strijd met het bestemmingsplan en deze woningen zijn geen bovenwoningen. Vol gens de gemeente is een 'bovenwoning' een woning boven een ruimte die voor andere doeleinden wordt gebruikt. Als je dat heel letterlijk neemt, bewoont iemand die hen nepplantjes in de kruipruimte onder zijn huis kweekt, ook een bovenwoning. Het gaat om de intentie van een wet. Een huis op een meter boven de grond is gewoon een woning." Nadat ook andere buurtbewoners hun zegje hebben gedaan, de gemeente nogmaals be toogt heeft dat het bestemmingsplan ook anders kan worden uitgelegd en dat derhal ve de vergunning terecht is afgegeven, neemt de raadsvrouw van Krieger het woord. Haar betoog is erg gespitst op de let ter van de wet. „De gedachte is niet bepa lend, maar wat er staat. Dat is de wet", zegt ze met grote stelligheid in de hoop de kla gende buurtbewoners te overtroeven. Maar helaas voor de vrouw bevinden zich onder de klagende buurtbewoners meer ju risten dan op een gemiddeld advocatenkan toor. Ze zijn duidelijk niet onder de indruk van haar krachtige uitspraken. Eikerbout neemt nog even het woord. Hij tovert uit zijn dossier een stukje tekst dat hij voorleest Het is een toelichting hoe wetteksten geïn terpreteerd moeten worden naar hun be doeling. En hij kan het weten, want Eiker bout is zelf rechter. Na het voorlezen voegt hij het meisje nog even toe: „Scholten. Ver plichte lectuur uit het eerste studiejaar rech ten", daarmee de raadsvrouwe en de ge meentejuristen terugverwijzend naar de schoolbanken. „Ik heb beduidend meer ver trouwen in deze commissie dan in de juris ten van de gemeente." )chu lvajf r waren eens, nog met zo ciijji heel lang geleden, in een ad die Leiden heette, drie ro- ïkopmetertjes. Drie arme, zie- nboje rodekopmetertjes. Ze had- en hun beste tijd wel gehad, lag zelfs al zo lang achter erkfn, dat zij zich er bijna niets eer van konden herinneren, n buiten zagen de verweesde Tetertjes er nog net zo uit als al- ÉMaar van binnen waren ze Hun baasje, de dienst Par- beheer van de gemeente, d hun ziel eruit gehaald. De ie rodekopmetertjes waren ilaatst in de tijd dat de men- in Leiden, en in de rest van land, nog betaalden met ldens. Met die oude munt Mölnden de metertjes worden ge ld. Ze hadden dik geld opge- icht. Maar de gulden had zijn arde verloren. En de nieuwe lunt, de euro, nee, die lustten ies t metertjes niet. nzo stonden de drie metertjes laar wat te staan aan de kant In de straat. Dat duurde nu al laanden. Een enkele automo- ^Jist gooide per ongeluk nog Bftleens een paar eurocenten in ^un gleuf. Parkeerbeheer had ;nwiet de moeite genomen die itenlcht te plakken. 62 De andere rodekopmeters - en 16 ft waren er wel een paar hon- waren door de gemeente jehaald en naar het rode- imeterrusthuis gebracht. De ie achterblijvers begrepen niet goed waarom zij niet waren ïegenomen. Was het rusthuis Hadden ze hun plekje niet ïrdiend? Waren ze domweg vergeten? was een rodekopmetertje dat ht, dat hij en zijn vriendjes ischien wel waren achterge- ten omdat ze nog ergens goed >r waren. Zo af en toe par- irde iemand zijn auto nog 1st hun ranke gestalte. En als ie hen bekeek begonnen zijn gen te glimmen en huppelde 'weg. door Aranka de Kleyn leiden - Rechtenstudenten Bart Boersma (27) en Rob de Bakker (30) spannen een rechtszaak aan tegen de Universiteit Leiden omdat die een afstu deervariant van hun studie heeft wegbezuinigd. Binnen zes weken valt de dagvaarding bij de rech tenfaculteit op de mat. De rechtenfaculteit besloot in september vorig jaar, vlak na de start van het nieuwe collegejaar, om de richting 'kostprijsverhogende belastingen' (BTW, accijnzen) van het fiscaal recht op te doe ken. Als redenen voerde de faculteit het lage stu dentenaantal en geldgebrek aan. De twee dienden daarop een bezwaarschrift in waarin zij een 'reële overgangsregeling' eisen, die hen in staat stelt om de afstudeervariant toch af te kunnen ronden. De overgangsregeling die de uni versiteit in het leven riep, was alleen bedoeld voor studenten die nog maar één of twee tentamens hoeven af te leggen. Boersma en De Bakker zijn volgens de universiteit niet ver genoeg gevorderd en komen daarom niet in aanmerking. Daar zijn de studenten het niet mee eens. Daar naast willen ze de door hen extra gemaakte stu die-, reis- en andere kosten op de universiteit ver halen. De studenten werken bij de douane en mochten de afstudeervariant in de tijd van hun baas volgen. Nu de opleiding niet meer bestaat, moeten zij hun studie zelf betalen. Bovendien kwamen ze speciaal naar Leiden omdat 'kostprijs- verhogende belastingen' alleen hier werd gegeven. Achteraf, zo redeneren zij, hadden ze hun studie net zo goed in Rotterdam kunnen volgen. Boersma zegt niet uit te zijn op een juridisch ge schil. „We proberen in overleg met de universiteit een oplossing te zoeken om toch te kunnen afstu deren. Helaas staat de rechtenfaculteit voor geen van onze voorstellen open." De commissie beroep- en bezwaarschriften van de rechtenfaculteit wees het bezwaarschrift af na zeven maanden. Faculteitsbestuurder Theo de Roos is het ermee eens. „We moeten bij elke over gangsregeling ergens een streep trekken." Hij zegt begrip te hebben voor de gedupeerde studenten, maar voor een ruimere overgangsregeling is ge woon geen geld. „Als er meer geld was, waren er meer opties. Maar ja, dan bestond de afstudeer richting kostprijsverhogende belastingen ook nog." De studenten zijn hoogst verontwaardigd. „De uitslag is nauwelijks gemotiveerd. De com missie verldaart onze eisen 'niet-ontvankelijk' en dat is het dan", aldus Boersma. Hij vindt het geen stijl dat de studenten aan hun lot zijn overgelaten. De organisatie van de opleiding noemt hij 'be schamend'. Na een tijdje kwamen er dan vaak twee mensen met een uni form en een opschrijfboekje. Als die naar de auto keken begon nen hun ogen ook te glimmen. Dan pakten ze een balpen, lie pen ze om de auto heen, schre ven iets in hun boekje en hup pelden weg. Zo brachten de drie rodekop metertjes soms nog vreugde in een mensenleven. Maar die was meestal van korte duur. Hoe vaak waren ze al niet geschopt en geslagen door een automobi list die bij terugkeer een papier tje onder zijn ruitenwisser vond. Nee, ze hadden er geen zin meer an. Maar de gemeente was ze verge ten. Bijna waren ze nog beroemd ge worden, de drie vergeten rode kopmetertjes, omdat een jour nalist een stukje over ze had ge schreven. Maar een eindredac teur vond de drie vergeten me tertjes ook al niet belangrijk en gooide het stukje weg. En de metertjes leefden nog lang en ongelukkig. Digitaal Met satellieten kan de levens wandel van een mier in Verweg gistan wereldwijd op de televisie worden gevolgd, maar op het Leidse stadhuis is het gemeente- personeel het stadium van per kament en ganzenveer nog niet voorbij. Geen wonder dat er zo veel klachten zijn over onbeant woorde brieven, vruchteloze te lefonades, onbereikbare ambte naren en andere irritaties bij het communiceren met de gemeen te Leiden! Het nieuwe PvdA-raadslid Ma- rije van den Berg scoort direct met haar ontdekking dat zo'n 533 ambtenaren (van de circa 1600) vanaf hun werkplek niet eens op internet zijn aangeslo ten. Op hoge toon eiste zij eer der deze week dat wethouder Melanie Schultz (WD) Leiden als de vliegende tering uit de Middeleeuwen, het Digitale Tijdperk insleurt. En snel een beetje, Melanie! Zo kun je niet werken als amb tenaar. Websites met informatie van de ministeries, alle gouden gidsen, andere gemeenten en postcodeboeken zijn voor een derde deel van het ambtelijk ap paraat onbereikbare vesten. Om toch binnen te komen, moeten ze eerst naar huis om zich met hun eigen computer toegang te verschaffen tot onmisbare infor matiebronnen. Nu begrijpen de Leidenaars en raadsleden (die dezelfde klach ten hebben) meteen waarom ze ambtenaren nooit kunnen be reiken als ze naar stadhuis of stadsbouwhuis bellen: ze zitten thuis. En daar zitten ze niet uit hun neus te eten of overdadig te at- v'en, nee, ze werken zich thuis uit de naad voor de Leidse ge meenschap. Als Marije, de whizzkid van de PvdA, haar missie volbrengt en alle ambtenaren het world wide web opstuurt, is een vlekkeloze communicatie met de burgers realiteit. Dat is dan één kloof minder. Want die andere kloof, die tussen politiek en burgers blijft een groot gapend gat als nieuwe, jonge raadsleden zoals zij de godganse dag naar hun scherm zitten te koekeloeren en de virtuele werkelijkheid voor echt beginnen aan te zien. Ach ter die pc vandaan, Marije. Wordt eens duaal in plaats van digitaal. Op straat kom je de mensen tegen die je moet verte genwoordigen, niet op de digita le snelweg. tekst: Aad Rietveld en Wim Koevoet tekening: Maarten Wolterink op neer zou komen. „Maar de be woners vin den het juist allemaal wel interessant - wat er beneden gebeurt." Ze waren dan ook niet te porren voor het uitje dat de directie had georganiseerd op de dag dat er geheid zou worden. „Ze wilden liever blijven kijken." Eind dit jaar moet de ingrijpende verbouwing af zijn. Dan zijn de bewoners een nieuw restaurant, een activiteitenruimte, een kinderdagver blijf en een grotere ontvangstruimte, kapsalon en bibliotheek rijker. Foto: Dick Hogewoning leiden - Het verzor gingshuis Rijn en Vliet krijgt een nieuwe en grotere be gane grond. Maar voor dat die klaar is, moeten de bewoners een hoop overlast verduren. Al thans, direc teur Frits van Oosten dacht dat het daar

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15