ECONOMIE KPNQwest vraagt faillissement aan Afrikaans familiebier verovert de wereld Koopkracht, in en uit het gezinsdal Onderhandelingen bij KLM uitgesteld Argentijns toestel mag vertrekken Inflatie daalt in eurolanden Acties dreigen in zuivelindustrie >ud papier steeds vuiler Bedrijf kan niet garanderen dat klanten geen problemen ondervinden EIGEN BEURS Nederland nu de vierde investeerder in Frankrijk CNV bepleit samenvoegen bijzondere verlofregelingen ECONOMIE WIJZER Joop! Amstelveen - De onderhande lingen over de nieuwe CAO voor de KLM zijn uitgesteld tot het najaar. De gesprekken zou den in mei beginnen, maar op verzoek van de bonden is dit verplaatst. De vakorganisaties zeggen meer tijd nodig te heb ben om lopende zaken af te handelen, zoals de nasleep van de terreuraanslagen op 11 sep tember en pensioenaangele genheden. Naar verwachting zullen de bonden bij het formu leren van salariseisen de finan ciële situatie van de KLM mee laten wegen. woensdrecht - Het regerings- vliegtuig van Argentinië dat in ■Nederland aan de ketting was jgelegd wegens wanbetaling, kan weer weg. Kredietverzeke raar NCM van Stork, die beslag had laten leggen op de Fokker 28, heeft van de Argentijnse re gering de garantie gekregen dat de rekening wordt betaald. Dit heeft een woordvoerder van Stork gisteren bekendgemaakt. Het toestel was sinds 13 april in Nederland voor onderhoud bij Fokker Service in Woensdrecht, een onderdeel van concern Stork. brussel - De inflatie op jaarba- ;is is in de twaalf landen die de ïuro hebben ingevoerd, ge daald tot 2,0 procent in mei. In ipril was de inflatie nog 2,4 trocent. Dat de inflatie lange Lijd boven de 2 procent bleef, verontrustte de Europese Cen trale Bank. Nu lijkt het de goede kant op te gaan, al willen de de finitieve cijfers van het Europe se bureau voor statistiek, nog weieens afwijken van de eerste schatting. Overigens ligt de in flatie in Nederland al geruime tijd boven het gemiddelde. woerden - De vakbonden heb ben de werkgevers in de zuivel- tadustrie een ultimatum gesteld om aan hun eisen tegemoet te komen. Als zij aanstaande don derdag om middernacht niet op de eisen zijn ingegaan, dreigen ■stakingen bij onder meer Cam- pina en Friesland Coberco. De inderhandelingen liepen enke le weken geleden vast. De werk jevers boden hooguit 6,25 pro- :ent loonsverhoging over een •eriode van twee jaar, terwijl de onden 4 procent in een jaar 'oegen plus een eindejaarsuit- :ering van een half procent. 'en haao/gpd - In Nederland is rorig jaar 2,4 miljoen ton oud •apier opgehaald. Dat is iets der dan het jaar ervoor. De ■den daarvan is niet zozeer dat lensen minder papier scheiden het andere afval, maar voor de teruglopende economie, 'aardoor zijn de kranten dun- ler en zijn er minder adverten- ieblaadjes. 'robleem is wel, dat het oud pa lier steeds vuiler wordt, aldus le Federatie Nederlandse Oud- iapier Industrie. Directeur Ko- ig wijst erop dat van de half niljard euro die er per jaar om- lat in deze branche van de af- iralindustrie ongeveer de helft aar het buitenland gaat. Maar an moet het papier wel schoon ijn. Tussen het papier wordt chter steeds vaker plastic folie getroffen. Andere boosdoe- lers zijn pizzadozen en niet ge- poelde melk- en yoghurtver- >akkingen. Die moeten er bij de ecyclingbedrijven met de hand lit worden geplukt. zaterdag 1 JUNI 2002 den haag/gpd - De pogingen om het noodlijdende kabelbedrijf KP NQwest te redden, zijn mislukt. Het bedrijf heeft gisteren bij de Haarlemse rechtbank het faillis sement aangevraagd. KPNQwest heeft een schuld van 1,8 miljard euro. Het nieuws van het faillissement kwam desondanks tamelijk on verwacht, omdat het er donder dag nog op leek dat een ultieme reddingspoging kans van slagen had. Het bedrijf wilde uiterlijk vandaag enkele 'niet-kritische bezittingen' verkopen. Met de opbrengst daarvan zou de be drijfsvoering tenminste nog en kele weken gegarandeerd zijn. Die tijd zou vervolgens moeten worden gebruikt om de kem van het bedrijf, een pan-Euro- pees netwerk van 25.000 kilo meter glasvezelkabels, aan de man te brengen. Een woordvoerster van KPN Te lecom, dat 40 procent van de aandelen van KPNQwest bezit, wilde gisteren alleen maar kwijt dat KPN er alles aan zal doen om de dienstverlening voorlopig voort te zetten. Een keiharde garantie dat klan ten geen problemen zullen on dervinden, wilde KPN niet afge ven. Tientallen multinationale on dernemingen, onder meer IBM, Nokia, Ahold en Yahoo, maken voor hun dataverkeer gebruik van het netwerk van KPNQwest. Net als de beurs Euronext. Afge lopen donderdag adviseerde KPNQwest zelf al aan haar klan ten naar alternatieven uit te kij ken voor het geval het bedrijf op de fles zou gaan. Het was gisteren nog niet duide lijk waarop de laatste reddings poging is stukgelopen. Wat wel zeker lijkt, is dat de verhouding tussen KPN en het Amerikaanse Qwest, met 47 procent van de aandelen de andere 'moeder' van KPNQwest, al geruime tijd bijzonder slecht was. Volgens het Financieele Dagblad zou een eerdere reddingspoging stuk zijn gelopen op de hebzucht van Qwest. Dat bedrijf zou wel be reid zijn geweest nog enkele tientallen miljoenen euro's in het bedrijf te steken, maar zou in ruil belangrijke delen van het glasvezelnetwerk van KPNQwest hebben opgeëist. Dat ging KPN volgens de krant te ver. Jan Fleurkens in zijn café De Evenaar met flesjes Mongozo-bier. „Dit is het enige traditionele Afrikaanse bier op de wereldmarkt." Foto: CPD/Jan Kuit door Carel Grol ven ray - Viereneenhalf jaar geleden ont moette Jan Fleurkens (42) de Angolese asielzoeker Henrique Kabia. Fleurkens opende net zijn caifé annex cultureel za lencentrum; Kabia was een kleinschalige producent van traditioneel Afrikaans bier. De twee sloegen de handen ineen en zo ontstond Mongozobier. Wat begon met een paar kratjes, werd een bedrijf dat exporteert naar 17 landen. In het café van Fleurkens is Afrika alom aanwezig. Beelden langs de muur, mas kers en uiteraard een paar grote djem- be's. Kabia is er niet. Fleurkens: „Helaas, die moest naar Duitsland, naar de Docu- menta in Kassei. Daar was een bestelling niet goed aangekomen. Hij brengt nu wat is achtergebleven." Maar ook zonder de Angolees kan Fleurkens het verhaal ach ter het bier vertellen. Als het op de geschiedenis aankomt, laat het kleine Mongozo gevestigde merken als Amstel, Bavaria of Heineken ver ach ter zich. Mongozo, wat in een Angolese stamtaal zoveel betekent als 'op je ge zondheid', laat zich qua smaak het beste vergelijken met een Belgisch biertje. Zoet, met een beetje bittere nasmaak. Het werd in de achttiende eeuw voor het eerst gebrouwen in het dorpje Saluseke. Daar had de bevolking al twintig jaar geen vlees meer gegeten. Op een dag ver dween een van de jagers, een voorouder van Henrique Kabia, tijdens de jacht. Terwijl hij door zijn familie al was opge geven, keerde de jager in de derde dag van de rouwweek terug. Met een stekel varken, een lokale delicatesse. Het dorpshoofd gebood de vrouw van de teruggekeerde jager ir plaats van de ge bruikelijke wijn, speciaal palmfrotenbier te brouwen. Het feest duurde drie maan den en betekende tevens de geboorte van Mongozo, waarvan het recept generaties lang binnen de familie Kabia van moeder op dochter werd doorgegeven. Henrique Kabia is enig kind en leerde daarom de grondbeginselen van het brouwen. In 1993 kwam Kabia naar Nederland. Het was voor hem als voormalig studenten leider te gevaarlijk om in het door oorlo gen verscheurde Angola te blijven. Toen Fleurkens Kabia ontmoette, had deze nog geen Nederlands paspoort en sprak hij ook amper Nederlands. Hij was nog maar heel bescheiden begonnen met de bierproductie. Fleurkens: „De flesjes hadden nauwelijks etiketten." Wat voor hem aanvankelijk begon als een hobby, veranderde voor Fleurkens toen hij met Mongozo in Maastricht aan de horecabeurs deelnam. „Brouwketel, de dochter van Heineken die alleen handelt in speciale biertjes, haalde ons over ook een standje in te richten. Het sloeg in als een bom." Vanaf die tijd is het alleen maar beter ge gaan. De productie van Mongozo is sinds de oprichting ieder jaar verdubbeld. Vo rig jaar verkocht het bedrijf bijna hon derdduizend flessen bier. „Dit bier wordt nergens anders ter wereld gebrouwen, behalve door de familie van Kabia in An gola wanneer het daar feest is. Dit is het enige traditionele Afrikaanse bier op de wereldmarkt." Fleurkens en Kabia richten zich vooral op exotische restaurants, wereldwinkels en multiculturele festivals. Naast het palmnotenbier Mongozo, brouwden ze ook mais- en bananenbier. Fleurkens: „Verschil met Afrika zit vooral in de productiewijze. De ingrediënten en de manier van brouwen zijn hetzelfde, alleen brouwen wij in metalen ketels en niet in kalebassen. Daardoor is het ook stabieler. In traditioneel bier uit Angola is het alcoholpercentage de ene keer twee en de volgende keer twaalf." Ook het hoofdingrediënt is bijzonder. De palmnoot is ongeveer vijf centimeter groot en oneetbaar. „In Ghana was een grote plantage en toen we daar vertelden dat we bier maakten van palmnoten, wa ren de plantage-eigenaren met stomheid geslagen." Het bananenbier wordt gebrouwen met Ghanese bananen en kreeg een Max Ha- velaar-keurmerk. Zo vloeit een deel van het geld terug naar de bron. Fleurkens vertelt dat Mongozo in Ghana veel met vrouwengroepen werkt. „Vrouwen zijn veel meer opvoedend bezig. Bij mannen weet je toch nooit zeker waar het geld heengaat." Ook moet het culturele belang van dit bier niet worden onderschat, stelt Fleur kens. „Het Afrikaanse bier wordt steeds verder verdrongen door Europese mer ken. Door op deze wijze Mongozo te brouwen, bewaren we de traditie voor het nageslacht." De Limburger geeft zijn goed lopende zaak in Venray op, om zich fulltime op het Afrikaanse bier te richten. „We haal den eerst palmnoten uit Angola, maar binnenkort centreren we ons in Ghana. Mongozo bier zit nu in een doorstartfase. We verkopen nu aan zeventien landen. Traditioneel Afrikaans bier, te verkrijgen in West-Europa, Taiwan en California. Nu moeten we meer gaan verkopen. En dus ook meer investeren." Groot geworden door klein te blijven, het is een slogan van een grootgrutter maar het geldt ook een beetje voor de twee bierproducenten. Een doel heeft Fleur kens niet voor ogen. „Wij doen niet aan marketing en ons product moet wel een beetje exclusief blijven. Mongozo wordt gedronken uit een kalebas en iemand zondert zich wel een beetje af door met een kalebas bier aan een tafeltje te zit ten." Mongozo, Afrikaans bier voor de wereld markt. En terug naar Afrika? Fleurkens: „Dan is de cirkel rond. In het continent waar het bier vandaan komt brouwen en verkopen. Daar worden alle partijen be ter van. Als je het zo bekijkt is Europa al leen maar een springplank." )e een zit er middenin, de ander heeft het net ge- lad en weer een ander moet er nog helemaal door- leen: het 'gezinsdal'. Dat is de term voor het gege- *en dat een huishouden vanaf het moment dat er linderen komen in koopkracht achteruitgaat. Inorm achteruit zelfs. Minder inkomen en veel ex tra uitgaven, zo ziet het financiële plaatje er stan dard uit in deze fase. Aangezien vier van de vijf folwassen Nederlanders op enig moment een gezin lormen, zijn er nogal wat mensen die met het ge- tinsdal te maken hebben. Het gezinsdal is in Neder- and groter dan elders in Europa. De vraag is: hoe tornen we er weer uit? De meeste mensen bewandelen een standaard le vensloop: thuis wonen; zelfstandig wonen (alleen of samen); gezin met kinderen; de kinderen het huis uit; weer alleen. Elke nieuwe levensfase heeft invloed op de koopkracht. De Nederlandse Ge zinsraad vergelijkt het inkomen van huishoudens in verschillende levensfasen. In een tweeper soonshuishouden hoeft het inkomen uiteraard over minder mensen te worden verdeeld dan in een gezin; ook al zijn de inkomens even hoog, het gezin heeft minder koopkracht. Een samenwonend stel tegen de der tig zit over het algemeen qua koop kracht in een piekperiode. Beide partners werken en hebben zo een aardig inkomen opgebouwd. Als het stel rond de 32 jaar is en kinderen heeft, is in de meeste gevallen de vrouw parttime gaan werken of hele maal gestopt met werken. De koop kracht duikelt dan naar beneden. Bij één kind valt het nog wel mee; dan is de terugval 18 procent. Bij twee kin deren is de achteruitgang in koop kracht bijna 25 procent, bij drie kin deren bijna dertig procent. Na de schok krabbelen gezinsinko men en koopkracht geleidelijk aan op. Heel langzaam wordt het gezins dal verlaten. Pas als het stel achter in de veertig is, staat het qua koopkracht weer ongeveer op gelijke voet met het samenwo nende stel. Zodra de kinderen het huis uit zijn, is het paar pas echt uit het dal geklommen. De koopkracht is dan zelfs iets hoger dan toen het stel samenwoonde. Dat komt vooral doordat de partner die (deels) thuis bleef voor het gezin, weer (meer) gaat werken als de kinderen op eigen be nen staan. De koopkracht kent door het leven heen zijn ups Brenda van Dam en downs. Maar het dieptepunt wordt bereikt in de periode die ook wel 'het spitsuur van het leven' wordt genoemd: een periode met veel activiteiten en hoge financiële lasten. Het gezinsdal is in Nederland ruim twee keer dieper dan het gemiddelde in de landen van de Europese Unie. Dat blijkt liit het rapport 'Gezin: beeld en werkelijkheid van de Ne derlandse Gezinsraad'. Een eerste reden hiervoor is dat Nederlandse moeders op ruime schaal parttime werken, terwijl in andere landen veelal fulltime gewerkt wordt. Daar naast zijn er in Nederland verhou dingsgewijs minder specifieke voor zieningen voor ouders met jonge kinderen, zoals ouderschapsgeld, betaald ouderschapsverlof en dergelijke. Het is slim tijdig rekening te houden met het ge zinsdal. Bijvoorbeeld door een financiële buffer te creëren. Daarnaast is het zinvol om bij grote fi nanciële beslissingen - zoals het afsluiten van een hypotheek of het aangaan van een forse lening - vast rekening te houden met een mogelijke terug gang in inkomen na de komst van het eerste kind. Nederlandse moeders zouden meer kunnen gaan werken, maar dat is een keuze die ieder voor zich moet maken. Wat wel voor iedereen opgaat: be nut de bestaande voorzieningen. Nederland is in Europa weliswaar hekkensluiter op dit gebied, maar er zijn ook in ons land wel degelijk voorzie ningen waar gezinnen met kinderen gebruik van kunnen maken. Voorzieningen voor ouders en - per voorzie ning - de naam van de instelling die hierover na dere informatie kan verstrekken: -Kinderbijslag: Sociale Verzekeringsbank -Heffingskortingen voor (werkende) ouders: Be lastingdienst -Belastingaftrek wegens onderhoudsbijdrage of kinderopvang: Belastingdienst -Tegemoetkoming schoolkosten: Informatie Be heer Groep -Studiefinanciering: Informatie Beheer Groep -Kindertoeslagen huursubsidie: Ministerie van VROM; gemeenten; verhuurders -Wet financiering loopbaanonderbreking: Uit keringsorgaan Werknemersverzekeringen (UWV) -Ouderschapsverlof: werkgever -Gesubsidieerde kinderopvang: gemeenten, werkgevers door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs/gpd - Nederlandse bedrij ven investeren in toenemende mate in Frankrijk. Nederland is nul de vierde investeerder in Frankrijk, na de Verenigde Sta ten en Groot Brittannië maar voor landen als Duitsland en Spanje. De Franse regeringsfunctionaris voor buitenlandse investerin gen, ambassadeur Didier Lom bard, is lyrisch over de Neder landse economische prestaties. „We zijn vooral onder de indruk van het feit dat het aantal be drijven dat zich nieuw in Frank rijk vestigt, spectaculair stijgt. Dat is absoluut een nieuwe ont wikkeling. Alleen vorig jaar al hebben zich twaalf van deze on dernemingen in Frankrijk geves tigd. Wij zien daarin het bewijs van de dynamiek van het Ne derlandse bedrijfsleven. Neder landse ondernemers durven ri sico's te nemen", zo zei hij. Het aantal investeringsprojecten in Frankrijk steeg van dertien (in de periode 1993-1997) via 22 (in de periode 1998-2000) naar 29 in het afgelopen jaar. Voor dit jaar voorziet ambassadeur Lom bard, opnieuw een stijging. Ver antwoordelijk daarvoor is vooral de aangekondigde investering van ST Microelectronics, Moto rola en Philips in een nieuwe fa briek nabij Grenoble ter waarde van 2,8 miljard euro. „De groot ste investering na de Tweede Wereldoorlog in Frankrijk", al dus Lombard. „Het bijzondere aan deze nieuwe fabriek is dat de drie multinationals gezamen lijk de research ter hand nemen en dat ze daarna ieder afzonder lijk hun eigen specialismen ont wikkelen." De ambassadeur is ervan overtuigd dat die aanpak een nieuwe stimulans voor de Franse economie zal betekenen. Op grond van de gunstige erva ringen met Nederlandse inves teerders heeft de Franse rege ring besloten in juni in Amster dam een kantoor van het Bu reau voor Buitenlandse Investe ringen te openen. Volgens Lom bard zijn er al gesprekken gaan de met bedrijven uit de sectoren logistiek, elektronica en de bio technologie. driebergen/ANP - Nederland telt nu zoveel verlofregelingen, dat het wellicht beter is deze samen te voegen. Werknemers kunnen dan zelf beslissen of ze dagen opnemen voor kinderzorg of studie of als ouderendagen. Dat oppert CAO-coördinator J. Jongejan van de CNV Bedrijven- bond. „Haal die trits verlofrege lingen maar uit de CAO's en laat mensen zelf bepalen waarvoor ze de vrije dagen gebruiken. Dat is een stuk praktischer. Het sluit ook beter aan op de situatie per bedrijf en per werknemer." Jongejan verwacht het idee later dit jaar te bespreken met de le den. Daarna kan het aan de or de komen in CAO-onderhande- lingen. Een 'bedrijfsfonds voor vrije dagen' bestaat nog ner gens, aldus Jongejan. De CNV Bedrijvenbond bereikte bij de CAO's tot dusver gemid deld 3,1 procent meer loon op jaarbasis. Dat ligt iets onder de inflatie die dit jaar wordt ver wacht. Jongejan is toch tevre den: „We zijn zeer verantwoord bezig. Als we 6 of 7 procent zou den vragen, krijgen sommige werknemers wellicht ontslag en verdienen ze veel minder." De bond constateert dat voor de loonstijging meer acties nodig waren dan vorig jaar. Bij Philips en de streekbussen waren sta- kingen. Bij Shell en Corns had- ji den poortacties plaats. Je eigen geurlijn, dat lijkt me zo ongeveer het mooiste dat een man kan. bereiken. Cruyff heeft zijn voetbalkleding, Merkx heeft zijn fietsen, Rijkaard zijn onder goed (waar ongetwijfeld een mooie geurlijn bij zou passen). Allemaal slimme kapitalisaties op gevestigde naamsbekend heid. Maar een overrompelende geur aan geen an dere kracht ge koppeld dan je eigen voornaam, zonder de reeds bereikte faam die als rijpe akker tot oogsten noodt. Met als enige ac cent het uitroep teken. Dat geeft de vanzelfspre kendheid aan, de pretentie dat er wel degelijk een rijpe akker helemaal gereed lag. Hoewel ik al mijn leven lang naar die naam luister heeft het teleurstellend lang geduurd voor iemand me Joop! eens als ver jaarscadeautje aanbood. Sinds dien is mijn binding aan Joop! ongemeen hevig. Die geur, dat ben ikzelf. En zo filosofeer ik ook wel eens hoe het zou zijn om eigenaar van dat merk te zijn. Eerlijk gezegd vraag ik me nu af of ik dat eigenlijk niet ben. Ik ben toch Joop? Ik heb toch recht op die naam? Inderdaad, zonder uitroepteken, misschien is dat de kostbare fout die mijn ouders hebben gemaakt. Wellicht had ik zo slim moeten zijn om Joop! er gewoon bij te nemen. Maar ik heb een andere lijn in mijn leven genomen, we zijn immers gewend om ons te specialiseren. We kiezen één be roep. geen twee tegelijk. Maar waarom zou je dat niet doen? Als je in aandelen belegt zet je toch ook niet al je geld op Worldonline of KPN. Je spreidt het risico, met een gespreide aandelenportefeuille. Waarom dan geen gespreide banenporte- feuille? Het komt weinig voor, maar het kan wel. In mijn eerste baan op de universiteit had ik een colle ga die in de vroege ochtend eerst zijn vaarzen en pinken ver zorgde. en dan pas de weten schap. Soms kwam hij wat later omdat hij zijn ouwe trekkertje moest repareren, maar dat wa ren incidenten. Hij speculeerde ook in grond en landerijen, en hield de openbare verkopingen nauwkeurig in de gaten. Ik ben hem inmiddels uit het oog ver loren, dus ik kan niet rapporte ren hoe het hem vergaan is. Misschien zit hij al jaren rente nierend aan de Middellandse Zee. Een eigen onderneming en wer- JOOP HARTOG hoogleraar micro economie Universiteit van Amsterdam ken voor een baas worden vaak gecombineerd. En daar gaat het heel nadrukkelijk om risico spreiding, om de klappen op te vangen als de eigen zaak toch niet zo voorspoedig loopt als was gehoopt. Toch kun je je af vragen waarom het niet vaker voorkomt. Nederland is wereld kampioen deel tijdbanen, dus de ruimte is er ken nelijk. En in alles merkje dat men sen van afwisse ling houden. Ze willen niet elke dag hetzelfde eten, niet elk jaar naar dezelfde va kantiebestem ming, niet elke dag dezelfde kle ding aan, niet hun hele leven in dezelfde auto rij den, ze willen steeds minder hun hele leven met dezelfde partner delen. Variatie, afwisse ling, asjeblieft geen sleur. Waar om dan wel die ene baan, in plaats van 's ochtends loodgie ter en 's middags timmerman? Of maandag tot woensdag be lastingambtenaar en donderdag en vrijdag accountant bij een bouwbedrijf? Er zijn een paar argumenten die tegen banencombinatie pleiten, en vóór specialisatie. Het reizen tussen banen kan een punt zijn, maar dat lijkt me niet doorslag gevend. Mensen zeuren wel veel over files, maar uiteindelijk gaan ze opgewekt ver van hun werk wonen. Sterker lijkt me het ar gument van de ervaring. Om een baan goed onder de knie te krijgen, moet je er veel tijd en aandacht aan besteden. Door je volledig op één baan te concen treren w^pd je er sneller bedre ven in dan wanneer je er maar een halve week aan besteedt. Dat geldt des te sterker naarma te de baan ingewikkelder is en dus een langere leertijd heeft. Met de toenemende complexi teit van het werk die we nu zien j zal de ruimte voor baancombi- natie dus afnemen. Maar op een bepaald niveau geeft het juist weer wel ruimte. Commissariaten worden sa mengevoegd als een grand des- J sert, een rijke schotel met aan stellingen bij vele bedrijven te gelijk. Misschien zal de alsmaar sneller verveelde mens in de toekomst toch meer de combinatie gaan zoeken. Joop! is mijn gemiste kans, dat is duidelijk. Maar bij de burgerlijke stand sta ik inge schreven als Joost. Misschien moest ik naast mijn academi sche carrière maar eens een butlerservice opzetten. Juist! Joost!

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11