Britten verscherpen immigratiewetgeving BUITENLAND Spectaculaire ontknoping van raadsel rond kloosterinbraak Bush stuurt Rumsfeld op Kashmir-missie Britten sturen Somaliërs terug naar Nederland Amnesty noemt maatregelen 'complete waanzin' itse mkz-boer schuldig ygens verzwijgen ziekte Arabisch-joods echtpaar hielp zelfmoordterrorist Afscheid zonder woorden van WTC Romantisch protest lëlisch leger lablus vrijdag 31 mei 2002 aiem - Het Israëlische le- ieft vannacht delen van de ijnse stad Nablus en het ;elegen vluchtelingen- Balata opnieuw bezet, amp staat bekend als een irk van de al-Aqsa Marte- Brigades, die de afgelopen den tientallen aanslagen Bi uitgevoerd. Een Pales- rd vanochtend doodge- en door een Israëlische ist. De Palestijn zou gewa- met een automatisch ge- Mjen handgranaten de ne tting Shavei Shomron zijn ngevallen. ans parlement 5 int'Kyoto' 5 - Het Japanse parlement v vandaag het müieuver- 1 an Kyoto uit 1997 aange- 3 n. Dat is een opmerkelijke iing, aangezien Japan tot ie het verdrag weigerde te tekenen als de Verenigde 1 niet mee zouden doen. i hebben het VN-verdrag Ie klimaatverandering niet chtigd. Het Kyoto verdrag in de geïndustrialiseerde 5 tl dat ze hun C02 gassen nderen tot het niveau van In het geval van Japan be- f t dit een vermindering van te ocent. gië: Helft itici vrouw el - Het Belgische parle- heeft gisteren met grote lerheid een wet goedge- die politieke partijen ver- evenveel mannen als ren op de kieslijsten te ,tj Nu zijn vrouwen nog 'j-j vertegenwoordigd in de e che politiek, net als in (Zj land. Belgie kende al een gr ïg voor de verkiezingen gemeenteraad en het arlement. De nieuwe wet roor de nationale en re- e verkiezingen. ervallers zetten /erper in Bij een spectaculaire op een geldtransport s in de buurt van •Franse stad Evreux heb- ie zwaar bewapende Iers gisteren 2 miljoen uitgemaakt. De gemas- mannen dwongen met auto's een geldwagen van af en dreigden het ge le transport met een ra- :r op te blazen als de Iers niet meewerkten. iup gaven de chauffeur en Pijrijder zich over en maak- overvallers zich uit de Jn. Ze zijn nog voortvluch- erakaartjes )r voedsel >s aires - Het wereldbe- 2X ie operahuis Colon in de 3| tijnse hoofdstad Buenos leeft een eigen manier e| den om de sociale crisis jjland te verlichten. Ko- e zondag wordt een voor- c g gegeven waarvoor de es alleen kunnen worden ht met eten. De levens- gilen worden vervolgens e edragen aan een hulpor- t2, itie die ze verdeeld onder ■jj nen. De opera besloot tot m ictie, nadat demonstran- )rig weekeinde een ballet telling hadden verstoord n betoging tegen de re- „Wij willen een artistie- drage leveren om het gro- ptal mensen te helpen die leilijkheden verkeren in g aitieke tijden", aldus het i huis. door onze correspondent Henk Glimmerveen straatsburg - De monniken uit het klooster van Mont Saint-Odile in de El- zas kunnen weer opgelucht ademhalen. De onverklaarbare serie inbraken in hun wereldberoemde bibliotheek is op gelost. Een speciaal team van de gen darmerie, gespecialiseerd in kunstdief stal, heeft een 32-jarige wetenschappe lijk medewerker van de universiteit van Straatsburg aangehouden. De man heeft bekend. Maar het verhaal achter de inbraken is minstens zo spectaculair. Umberto Eco had het niet kunnen be denken. De bibliotheek van het klooster van Mont Saint-Odile is wereldberoemd. Uit alle delen van de wereld komen liefhebbers van Middeleeuwse boek drukkunst en wetenschappers naar dit plaatsje in de Franse Vogezen om na slagwerk te verrichten. Meer dan dui zend boeken over theologie en klas sieke literatuur uit de Oudheid staan hen ter beschikking. Pronkstuk in de collectie is een tiental incunabelen, boeken uit de eerste tijd van de druk kunst. Bijna twee jaar geleden, in augustus 2000, kreeg de toenmalige beheerder van het klooster, kanunnik Diss, de schrik van zijn leven. De incunabelen, samen met nog eens 15 uiterst zeldza me boeken, waren verdwenen. Hij stond voor een raadsel. Op de zware houten deur zaten immers dubbele sloten en de ramen van de bibliotheek waren vergrendeld. Maar anderzijds was er geen spoor van braak te beken nen. De gewaarschuwde gendarmes uit het nabijgelegen plaatsje Rosheim wisten evenmin raad met dit mysterie. Besloten werd om voorlopig geen ruchtbaarheid te geven aan de dief stal. Het klooster van Mont Saint-Odi le is namelijk een bekend bedevaarts oord waar jaarlijks duizenden pel grims naar toe komen. Ook de toeris ten hebben de weg naar de 763 meter hoge heuvel gevonden. De monniken hebben die ontwikke ling tijdig zien aankomen en runnen thans een hotel met 140 kamers. „Da gelijks serveren we 500 maaltijden", vertelt de nieuwe beheerder Alain Do- nius trots. Een paar maanden later was het ech ter opnieuw raak. Enkele tientallen boeken waren op onverklaarbare wij ze uit de bibliotheek verdwenen. De dief wist overduidelijk waar hij naar op zoek was. De meegenomen boeken waren zeldzaam, niet in prijs uit te drukken en voor het klooster onver vangbaar. De gendarmerie besloot een speciaal team, met kennis van za ken over kunstdiefstallen, in te zetten. Het personeel werd verhoord en de lijst met gasten ten tijde van de in braak werd nageplozen. Dit monni kenwerk had echter geen succes. Na veel wikken en wegen besloot men vi deocamera's in de bibliotheek op te hangen. Die beslissing had vorige week wel succes. Tot verbijstering van agenten en mon niken verscheen ineens uit een kast een lange, slanke man die op z'n ge mak aan de lange tafel ging zitten le zen en na enkele uren studie een aan tal boeken pakte en meenam. Hij ver dween zoals hij gekomen was, via de kast Bij zijn verhoor verklaarde de man in de bibliotheek van de universiteit van Straatsburg alle literatuur over de ar chitectuur van het klooster te hebben door geplozen. Hij stuitte in een tijd schrift over archeologie op een artikel van twee kunsthistorici die schreven bij toeval te hebben ontdekt dat het klooster een 'blinde kamer' telde. De ruimte, ongeveer drie bij twee me ter, had twee openingen: een luik aan het plafond en een gat in een muur die grensde aan de bibliotheek. Dat gat was in een ver verleden gedicht door er aan de andere kant van de muur, in de bibliotheek, een boeken kast tegenaan te zetten. De kast kon niet worden verplaatst omdat ze met zwaar beslag was vastgezet. En nie mand die nu nog wist dat zich achter de kast een gat bevond. Behalve de dief. Tijdens zijn nachtelijke escapades in het klooster liet hij zich met een touw in de 'blinde kamer' zakken en maakte met een nijptang de planken van de boekenkast los. Niemand die hem stoorde. De bibliotheek was immers hermetisch afgesloten. Hij kon in alle rust bekijken welke boeken hij mee zou nemen. „Het is een zeer ontwik kelde, een heel erudiete man. Boeken zijn z'n enige passie", liet zijn verde digster Cathy Petit deze week weten. De man zelfverklaarde de zeldzame exemplaren te hebben ontvreemd om een eigen collectie aan te leggen. Geen haar op zijn hoofd die eraan had ge dacht om de boeken te verkopen, zo liet hij zijn ondervragers weten. De bi bliothecaris van het klooster beaamde dat Alle boeken zijn terecht, er man keert niets aan. De insluiper heeft inmiddels vader Alain Donius om vergiffenis gevraagd. Donius heeft de zondaar vergeven. Hij kent hem nog van een jaar of twintig geleden toen hij naar catechisatie kwam. Maar of justitie even verge vingsgezind zal zijn moet worden af gewacht. Voor 'diefstal met braak en list', zoals de officiële beschuldiging luidt, staat in Frankrijk een maximum gevange nisstraf van vijf jaar. londen/anp-rtr-dpa - De rege- ring-Blair heeft gisteren aange kondigd dat het de immigratie wetgeving gaat verscherpen. Het land zal vluchtelingen van wie de asielaanvraag is afgewezen, uit zetten. De vluchtelingen moeten in een ander land tegen het Brit se besluit in beroep gaan. De regering heeft tot de maatre gel besloten om de aanhouden de stroom asielzoekers in te dammen. Daarnaast, zo zei pre mier Blair, is het noodzakelijk het vluchtelingenprobleem zeer daadkrachtig aan te pakken om ultrarechts de wind uit de zeilen te nemen. Hij verwees in dat verband onder meer naar de re cente successen in verkiezingen van de Lijst Pim Fortuyn in Ne derland en het Front National in Frankrijk. Het ministerie van binnenland se zaken becijferde dat het land in het eerste kwartaal van 2002 19.520 asielaanvragen heeft ont vangen. Dat waren er 1520 meer dan in het laatste kwartaal van 2001. Driekwart van de asielaan vragen in de eerste drie maan den van 2002 is afgewezen. Lon den heeft dit jaar al ongeveer 3000 asielzoekers het land uitge zet. De regering wil vluchtelingen van wie de asielaanvraag is afge wezen, terugsturen naar hun land van herkomst of naar het land van waaruit ze naar Groot- Brittannië reisden. In een van die landen kunnen ze dan in be roep gaan tegen het Britse be sluit. Als het Britse parlement instemt met de verscherping van de im migratiewetgeving heeft dat tot gevolg dat duizenden asielzoe kers naar Frankrijk worden ge stuurd. Veel vluchtelingen berei ken Groot-Brittannië via de Ka naaltunnel. Desondanks is de Franse minis ter van binnenlandse zaken Sar- kozy positief over het initiatief van Londen. Sarkozy zei giste ren op een bijeenkomst van de Europese Unie in Rome dat in een land waar de wet regeert uitzettingen 'geen taboe moeten zijn'. „Wanneer een land tot uit zettingen heeft besloten, moet dat besluit geldig zijn in alle lan den van de EU", aldus Sarkozy tegen de BBC. Britse en Franse functionarissen overlegden donderdag op initia tief van EU-commissaris Bolke- stein (Interne Markt) over de asielzoekers die via de Kanaal tunnel naar Groot-Brittannië uitwijken. In tegenstelling tot Sarkozy uitte de Franse ambassadeur in Groot-Brittannië, Bernard, wel zijn ongerustheid over de Britse plannen voor het aanscherpen van de immigratiewetgeving. Hij zei tegen de BBC dat Londen door die eenzijdige benadering in strijd met internationale ver dragen handelt. Een woordvoerder van Amnesty International deed het Britse voorstel af als 'complete waan zin'. De Britse adviesdienst voor immigratie uitte eveneens felle kritiek op de regering-Blair. Als we geloven in burgerlijke vrijhe den, moeten we ons tegen deze maatregelen verzetten", aldus een woordvoerder. londen/ap - De gemeenteraad van Birmingham mag Somali sche vrouwen en kinderen met de Nederlandse nationaliteit te rugsturen naar Nederland. Dat heeft een hooggerechtshof in Londen gisteren bepaald. De zaak tegen de gemeenteraad was aangespannen door drie al leenstaande moeders van in to taal dertien kinderen die in juli 2001 in Groot-Brittannië arri veerden. De moeders zeiden dat ze gedwongen waren uit Neder land te vertrekken omdat ze thuis werden mishandeld. Om dat de vrouwen weliswaar bur ger van de Europese Unie wa ren, maar geen langdurig inwo ner van Groot-Brittannië, had den ze in Birmingham geen recht op een uitkering en andere bijstand. Ze eisten echter onder dak en levensonderhoud op grond van de Britse Kinderwet. In juli 2001 besloot de gemeen teraad de kinderen en hun moe ders geld te geven om terug te keren naar Nederland, maar dat weigerden ze. Volgens de rechter was de ge meente niet verplicht hulp te bieden omdat de kinderen ook konden worden opgevangen in Nederland. De financiële lasten voor de gemeente waren vol gens hem een legitieme reden om de vrouwen en kinderen naar Nederland te sturen. washington/gpd-afp - De Amerikaanse mi nister van defensie Donald Rumsfeld gaat volgende week op verzoek van president Bush naar India en Pakistan in een poging de oplopende spanningen tussen beide Tan den te verminderen. De twee buurlanden en kernmachten staan op voet van oorlog met elkaar over de opstandige provincie Kashmir. Pakistaanse functionarissen maakten giste ren melding van troepenverplaatsingen. Ooggetuigen meldden dat militairen vanaf de Afghaanse grens in oostelijke richting zijn vertrokken. De Pakistaanse president Musharraf verklaarde later dat van troepen verplaatsingen geen sprake is. Wel zou hij een dergelijke stap in overweging hebben genomen, meldde de BBC. India liet in een reactie weten niet bezorgd te zijn over de mogelijkheid dat er nog meer Pakistaanse troepen worden gemobiliseerd. „Wat maakt het uit. We zijn toch al op volle sterkte", al dus een woordvoerder van het leger. Rumsfeld moet proberen de spanning te verminderen en een uitweg te vinden voor de Indiase premier Vajpayee en de Pakis taanse president Musharraf. President Bush heeft generaal Musharraf gisteren opgeroepen een einde te maken aan de infiltratie van Pakistaanse militante moslims in de Indiase provincie, iets wat Musharraf al enkele malen heeft beloofd. „Oorlog is niet in het belang van Pakistan en India", aldus Bush. „Wij maken deel uit van een internationale coalitie die probeert druk uit te oefenen op beide partijen", zei hij. Ook Rusland en Groot-Brittannië hebben al initiatieven genomen. De laatste crisis ontstond twee weken gele den toen een Indiaas legerkamp in Kashmir werd aangevallen en dertig doden vielen, onder wie burgers en kinderen. India be schuldigt Pakistan ervan de extremisten te steunen. In Kashmir wonen voornamelijk moslims. De rebellen strijden voor aanslui ting bij Pakistan of onafhankelijkheid van India waar hindoeïsme de voornaamste godsdienst is. India en Pakistan hebben al twee keer oorlog gevoerd om Kashmir. De internationale gemeenschap maakt zich grote zorgen over de situatie omdat beide landen sinds 1998 beschikken over kernwa pens en het niet uitgesloten is dat ze ge bruikt zullen worden. India heeft een mili tair overwicht, omdat het over meer con ventionele wapens en meer manschappen beschikt dan Pakistan. Er zijn inmiddels meer dan een miljoen soldaten verzameld aan de grens tussen Pakistan en India. De Verenigde Staten kondigden al eerder aan dat de Amerikaanse staatssecretaris van buitenlandse zaken Richard Armitage vol gende week zal afreizen naar Zuid-Azië. Ge vreesd wordt dat een oorlog tussen India en Pakistan de strijd tegen al-Qaeda zal vertra gen. Amerika steunt op het Pakistaanse le ger in zijn jacht op al-Qaedaterroristen aan de grens met Afghanistan en in Pakistan. Afgelopen weekend zei de Amerikaanse mi nister Powell van buitenlandse zaken be zorgd te zijn over de gevolgen van een oor log voor de Amerikaanse soldaten in Pakis tan. De krant USA Today berichtte gisteren dat het Pentagon plannen maakt voor een luchtbrug uit Pakistan en India om Ameri kaanse soldaten (1100) en burgers (63.000, voornamelijk in India) te kunnen evacueren in geval van oorlog. z< rcbnze correspondent I Harkema e N - De varkensfokker die n ledelijk aan de basis heeft II in van de mond- en zeerepidemie van vorig s gisteren door een recht- in Sunderland schuldig 0 den aan het verzwijgen e ziekte aan de autoritei- et voeren van onbewerkte esten van restaurants en 3 :n aan zijn beesten, die- 1 elling, en gesjoemel met t Pas later deze maand 11 bekend welke straf de 56- 1 Bobby Waugh uit Hed- a n-the-Wal in Noord-Oost °Bnd krijgt. fys veterinaire deskundigen "de epidemie, als gevolg e an vier miljoen stuks vee "fgemaakt, die vele miljar- a ddens heeft gekost, en die u iverstak naar Nederland, n de perken kunnen blij- 1 Is Waugh de autoriteiten igelicht toen hij merkte dat I eesten ziek waren. Waugh "steeds ontkend dat hij fout gehandeld. Hij zei de omen niet te hebben op- kt. II erste geval van mond- en zeer werd vorig jaar febru ari ontdekt in een abattoir in Es sex. Een van de leveranciers bleek Waugh te zijn, waarna contro leurs bij hem op bezoek gingen. Zij ontdekten tussen de meer dan 500 varkens verscheidene die krimpten van de pijn en zeer duidelijk ziek waren. Ze moeten het virus toen al twaalf dagen zichtbaar onder de leden heb ben gehad. Ze bïeken ondertussen ook een nabijgelegen rundveehouderij te hebben besmet. Besmette koei en van die boerderij waren toen echter al naar een veemarkt ge bracht vanwaar het virus zich over het hele land bleek te heb ben verspreid. De fokkerij van Waugh en diens broer -die wegens ernstige ziek te niet is berecht- stond bekend om de gebrekkige hygiëne. Zo vonden controleurs ergens op het erf ook een deel van een dood varken. Een populaire theorie in de be gindagen van de epidemie was, dat het virus via vlees van een Chinees restaurant zou zijn ver spreid. Waugh ontkende des tijds dat hij afval van de Chinees aan zijn varkens voerde, maar dit bleek wel degelijk het geval te zjjn geweest. Gijzelingsdrama rechtstreeks te zien op tv manilla/afp - De Filippijnse te levisie heeft een nationale schokgolf veroorzaakt door van daag beelden uit te zenden van een gijzelingsdrama met dode lijke afloop. Op de beelden is te zien hoe een gewapende man een kind bij zijn ouders wegrukt en doodsteekt met een mes. Daarop schiet de politie de da der dood. Het drama speelde zich af in de vroege uurtjes in een busstation van Manilla, de hoofdstad van de Filippijnen. Op de tv was te zien hoe een televisiejournalist de man smeekt het kind te laten gaan en onderhandelingspogin gen onderneemt. De moorde naar stak daarop het vierjarige kind meerdere malen in de rug. Talloze televisiekijkers belden na de uitzending naar radiosta tions om hun mening te ventile ren. Zij laakten het onbeholpen op treden van de politie. Op de tv was ook te zien hoe de toege stroomde menigte op het bloe dende, vooroverliggende lijk van de dader danste. De politie van Manilla zegt de zaak te zullen onderzoeken en daarbij het filmmateriaal als be wijsmateriaal tegen de man te gebruiken. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een Palestijnse man en zijn joodse vrouw hebben bekend dat zij vorige week een 16-jarige zelfmoordterrorist van uit Bethlehem naar de Israëli sche stad Rishon Lezion hebben gereden. Bij de actie vielen twee doden en raakten 51 mensen gewond. Het was de bedoeling dat de eerste aanslag na een paar minuten, als hulpverleners waren gearriveerd, zou worden gevolgd door een tweede. Maar de Palestijnse vrouw die zich daarbij zou opblazen deinsde op het laatste moment terug. Het echtpaar zag zich gedwon gen haar mee terug te nemen naar Bethlehem. De twee aangehouden verdach ten - Ibrahim Sar ah ana (33) en Marina Pinski (26) - zijn afkom stig uit het vluchtelingenkamp Deheishe bij Bethlehem. Pinski is elf jaar geleden vanuit Rus land naar Israël geëmigreerd. Ze hadden ook een huis in de Isra ëlische stad Bat Yam, die grenst aan Rishon Lezion. Het is overigens niet de eerste keer dat een Russische immi grante ervan wordt verdacht een rol te hebben gespeeld in ter reuracties. Vorig jaar april arresteerde de Israëlische politie een vrouw, die haar Palestijnse vriend zou hebben geholpen bij het plegen van aansïagen. Sarah an a was actief in de militie van Jasser Arafats Fatah-bewe- ging. Wegens zijn huwelijk met de Israëlische Pinski kon hij zich vrij bewegen tussen de Westoe ver en Israël. Samen met Pinski reed hij op de 22ste mei de 16- jarige Issa Abed Rabu Badir en de 20-jarige Arin Od Hassin Achmed naar een promenade in Rishon Lezion, een zuidelijke voorstad van Tel AviwNadat Ba dir zich had opgeblaSn weiger de Achmed zijn voorbeeld te volgen. Marina Pinski vertelde de politie dat ze zich pas op dat moment realiseerde op wat voor missie ze door haar man was meege nomen. Na haar aanhouding verklaarde Arin Achmed tegenover de Isra ëlische veiligheidsdienst dat ze terugschrok voor het plegen van de aanslag toen ze bedacht hoe ze zou reageren als haar eigen familieleden slachtoffer zouden worden van zo'n actie. De explosievengordel die ze had moeten dragen, is inmiddels op aanwijzing van Sarah an a terug gevonden in Rishon Lezioi^ Verpakt in de Amerikaanse vlag wordt de laatste balk van de WTC-torens in New York van het terrein af gereden. Foto: AFP/Doug Kanter door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het geluid van de bel klinkt vier keer, het signaal voor een dode brandweercollega. Het is 10.29 uur, het tijdstip dat de tweede toren van het World Trade Center in New York op de ochtend van 11 september neerstortte. Nu acht en een halve maand later is de onheilsplek opge ruimd. In een stille ceremonie, waarin geen woord wordt gesproken, worden de laatste brancard en de laat ste balk van het WTC via een loopbrug uit de ze ven verdiepingen diepe put gehand. Daarna volgt een ingetogen, plechtige processie van reddings werkers, politiemensen, slopers, brandweerman nen en enkele nabestaanden met een foto in hun hand. Ground Zero is leeg. De laatste balk - die nu ceremonieel wordt wegge reden - is dinsdagavond neergehaald. Hij blijft staan in een hangar op luchthaven John F. Kenne dy in New York, tot duidelijk is hoe het herden kingsmonument op het WTC-terrein er gaat uit zien. Venetië - Zo'n 200 gondeliers hebben gisteren in Venetië het Canal Grande geblokkeerd uit protest tegen de straatventers langs de kanalen, die vol gens hen toeristen lastigvallen en wegjagen. De gondeliers weigerden passagiers te vervoeren. Ze verzamelden zich voor het Venetiaanse stadhuis, vlakbij de beroemde Rialto-brug, en eisten dat het stadsbestuur optreedt tegen de straatventers. De straatventers verkopen kleding, tassen en souve nirs. Velen van hen zijn illegale immigranten uit Afrika. Het verkeer op de kanalen was de hele och tend verstoord, zei een woordvoerster van het stadsbestuur. Foto: AP/Francesco Proiejti

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7