Blokkade weg voor SAB drukt Heineken uit top drie overname Laurus ECONOMIE 1 KPNQWest, van kroonjuweel tot winkeldochter EU neemt verbod aan op ongevraagde mail VS ontzien Corns b opleggen staalheffin Albada Jelgersma blijft zoeken naar alternatief ïMÊÊmm ■iMÊÊSa Nederlandei overtuigd vj euro-inflati< Eurolanden belanden o nippertje niet in recessi Verkassen naar Zuid-Holland vrijdag 31 mei 2002 den bosch/anp - Grootaandeel houder E. Albada Jelgersma zal een overname door de Franse su permarktketen Casino van het noodlijdende Laurus niet in de weg staan. Dat heeft Laurus gis teren bekendgemaakt. Zijn woordvoerder voegde daar aan toe dat Albada Jelgersma nog wel zoekt naar een beter al ternatief. Daarover voert hij ge sprekken met verschillende par tijen. Als die niet ruim voor de aandeelhoudersvergadering van vermoedelijk eind juni resultaat hebben, dan zal hij niet langer dwarsliggen. Albada Jelgersma bezit 34 pro cent van de aandelen Laurus. Tot voor kort leek het nog dat zijn oppositie de overname nog zou kunnen blokkeren. Volgens Laurus vindt hij de transactie met Casino weliswaar niet de beste oplossing, maar zal hij op de aandeelhoudersvergadering niet dwarsliggen. Een week geleden voegde Alba da Jelgersma zich nog bij negen andere aandeelhouders in een procedure bij de Onderne mingskamer van het gerechts hof in Amsterdam. De tien kre gen gedaan dat er onderzoek komt naar mogelijk wanbeleid bij Laurus en naar de overname door Casino. Ook dit onderzoek zou nog tot een flop voor Laurus kunnen leiden. Albada Jelgersma stond in de ja ren '80 aan de basis van Laurus maar moest de afgelopen jaren met lede ogen toezien hoe de supermarktketen (Super de Boer, Konmar en Edah) zijn fi nanciële middelen drastisch zag afnemen. Fataal bleek het be sluit van voormalig topman O. van der Straaten om alle super marktformules om te bouwen tot een formule: Konmar. Het Konmar-model sloeg niet aan waardoor Laurus honderden miljoenen verloor. Voor Albada Jelgersma, tot voor kort com missaris bij Laurus, waren de druiven extra zuur omdat hij zijn aandelen steeds minder waard zag worden. Zijn belang zal bovendien aanzienlijk ver wateren als Casino in de bres springt. „Als er geen alternatieven ko men, dan zal Albada Jelgersma natuurlijk niet weggooien wat er is. Maar hij voelt de plicht het maximale eruit te halen", aldus zijn woordvoerder. Casino heeft eerder gezegd uitsluitsel te wil len hebben op de aandeelhou dersvergadering. amsterdajm/anp - Heineken hoort niet langer tot de mondia le top-drie van grootste bier brouwers. Het Zuid-Afrikaanse South African Breweries (SAB) is gisteren met de overname van de Amerikaanse branchegenoot Miller in een keer de Nederland se brouwer en ook het Belgische Interbrew in volume voorbijge streefd. Maar bij Heineken Ég gen ze daar niet wakker van. Een woordvoerster van Heine ken meent dat er voor het Ne derlands bierconcern weinig verandert. De onderneming was niet in de race voor Miller, dat in de VS vooral lokale biersoorten heeft. Heineken staat daarjuist bekend om zijn exportbier, in jargon een 'premiummerk'. „Miller biedt Heineken geen synergievoordelen", aldus de woordvoerster. Miller verliest bovendien op zijn Amerikaanse thuismarkt als ge volg van een langdurige prijzen slagjaar op jaar marktaandeel aan het grote Anheuser-Busch (Budweiser). De winst brokkelde daardoor steeds verder af. Op dit moment heeft Miller een marktaandeel van 20 procent. Anheuser-Busch heeft met 48 procent het marktleiderschap. De komst van SAB op de Ameri kaanse markt lijkt enigszins op een vlucht naar voren. De Zuid- Afrikaanse brouwer kampt met een haperende thuismarkt. SAB was voor de overname van Mil ler voor de helft van zijn inkom sten afhankelijk van de Zuid- Afrikaanse markt. Maar vooral jongeren, de toekomstige bier- consumenten, gaan gebukt on der het aids-probleem. Het da lende aantal bierdrinkers dwingt SAB naar omzet over de grenzen te kijken. Heineken concentreert zich op de winstgevendheid van moge lijke overnamekandidaten. Het is niet te verwachten dat de Ne derlandse brouwer direct zal proberen de positie op het podi um te heroveren. Het concern staat bekend om haar lange-ter- mijnstrategie. Heineken rijgt lie ver parels aan zijn ketting. Analisten hebben zich weieens geërgerd aan de aankooptactiek van de bierbrouwer. Tot twee jaar terug behoorde Heineken tot de 'hongerigste' brouwers ter wereld. Het bedrijf kocht bij voorbeeld Cruzcampo, de grootste Spaanse brouwer, en breidde belangen in Polen flink uit. Maar de laatste tijd viste Heine ken door conservatisme of zui nigheid geregeld achter het net Zo moest het concern zijn stra tegie in Latijns-Amerika begin deze maand nog noodgedwon gen herzien. De Braziliaanse concurrent Ambev nam een be lang van 36 procent in branche genoot Quilmes, een strategi sche partner van Heineken. Een maand eerder werd Heineken afgetroefd in de race om de zeg genschap over de Braziliaanse bierbrouwer Kaiser. Tot voor kort was Heineken ge meten naar het aantal gebrou wen hectoliters de nummer twee van de wereld. Door het als 'voorzichtig' omschreven over- namebeleid werd de brouwer het afgelopen jaar echter inge haald door het agressieve Inter brew en nu dus weer door SAB. Waar Anheuser-Busch en Hei neken zich richten op een be- Grootste brouwerij) An heuser-Busch (VS) South African Breweries/M|e Interbrew (België) Heineken Nederlandf -zA.J AmBev (Brazilië) Carisberg (Dene 7 mtm ma,ke Coors (VS) perkt aantal merken, staat In brew bekend om zijn waaier biersoorten. De Belgen hebb naast sterke lokale troefkaan enkele wereldmerken als Ste Artois, Hoegaarden en Leffe, door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - De burger wordt ge vrijwaard van ongevraagde elek tronische reclame ('junkmail' of 'spam'). Bedrijven mogen alleen nog commerciële boodschap pen per e-mail versturen als de ontvanger vooraf toestemming heeft gegeven. De Europese consumentenorganisatie Beuc is zeer ingenomen met het verbod op 'junkmail'. Een ruime meerderheid van het Europees parlement steunde gisteren het aan banden leggen van reclame via e-mail. De lid staten van de Europese Unie waren het hier al eerder over eens. De beperkende regels voor e-reclame gaan volgend jaar in en gelden ook commerciële sms-berichten en faxen. Bedrij ven mogen alleen klanten die eerder iets bij hen gekocht heb ben nog ongevraagd met elek tronisch reclame bestoken. Een ondernemer die de nieuwe regels aan zijn laars lapt zal wor den bestraft. De lidstaten bepa len zelf de hoogte van de boete. Verschillende parlementariërs benadrukten gisteren dat het verbod op 'junkmail' eenvoudig is te omzeilen. De ondernemer die zijn elektronische reclame van buiten de EU verstuurt, valt immers niet onder de regels. Juist bij e-mails speelt afstand nauwelijks een ról. Het gebruik van zogenaamde 'cookies' wordt eveneens be perkt. 'Cookies' zijn kleine be standjes die de beheerder van een website ongevraagd aanlegt over de bezoeker van zijn elek tronische pagina. Deze bestand jes vergemakkelijken weliswaar het 'surfen' op Internet, maar leggen tegelijk zoekgedrag en in teresses van de betrokkene vast. Bedrijven moeten straks expli ciet aangeven waarvoor de 'co okies' gebruikt worden en de ge bruiker moet ze kunnen Het parlement werd het niet eens over een maximale opslag termijn van de elektronische 'verkeersgegevens'. De lidstaten mogen nu ieder voor zich bepa len hoe lang telefoonmaat schappijen en Internetproviders de informatie over hun klanten moeten bewaren. Het gaat daar bij om privacy-gevoelige zaken als gebelde nummers, verstuur de e-mails en bezochte websi tes. De EU-landen kunnen als de nationale veiligheid dat ver eist de rekeningen, afschriften en specificaties voor lange tijd vasthouden. WD en Groenlinks zijn zeer ongelukkig over het ontbreken van een Europese regeling voor de dataopslag. „Dit is het gevolg van de aanslagen op Amerika. Voor ons is een dergelijke big- brother aanpak niet accepta bel", aldus WD-europarlemen tariër Plooij. door Hans Gertsen De telecom sector heeft het afge lopen jaar een stroom aan trieste verhalen over mislukkingen en miljardenverliezen opgeleverd. Maar het verhaal over de neer gang van KPNQwest slaat alles. Zelden viel in deze branche een bedrijf zo hard en zo snel uit de gratie als de gezamenlijke kabel dochter van KPN Telecom en het Amerikaanse Owest. Zelfs doorgewinterde telecom- analisten kunnen nauwelijks be vatten hoe KPNQwest in luttele maanden van een bedrijf met een mooie toekomst veranderde in een vrijwel failliete boedel. Bij de oprichting in april 1999 wa ren KPN en Qwest er nog van overtuigd dat hun gezamenlijke kabeldochter een gouden toe komst had. Er leken geen gren zen aan de groei van internet en het daarmee gepaard gaande dataverkeer. Alles wat met inter net te maken had, zou gouden bergen opleveren, was de ver wachting. Dus kreeg KPNQwest de opdracht zo snel mogelijk een pan-Europees netwerk van glasvezelkabels aan te leggen. Glasvezelkabels vormen de 'snelweg' voor al het verkeer op internet. KPNQwest zou volgens de verwachtingen niet alleen goed gaan verdienen aan het verhuren en verkopen van capa citeit en apparatuur, maar ook aan het leveren van allerlei dien sten zoals 'webhosting\ Dat is het beheren van complete com puternetwerken en websites van klanten. De start was niet slecht. KPN Qwest stak zich diep in de schulden om een netwerk van ruim 25.000 kilometer aan ka bels te leggen tussen de 50 be langrijkste steden van Europa. Die investeringen zouden rela tief snel terugverdiend worden, was toen het verhaal. In 2000 bedroeg de omzet al ruim een miljard gulden. Begin vorig jaar verwachtte KPNQwest 'eind 2002' al winst te maken. De meeste telecomanalisten wa ren zeer tevreden over het be drijf. Het aandeel was, op het hoogtepunt van de markt, 94 euro waard. KPNQwest stond te boek als 'het kroonjuweel van KPN'. Zelfs lang nadat de euforie rond internet en telecom uiteen was gespat (in het voorjaar van 2000) bleven analisten positief over KPNQwest. Het bedrijf zou over een gezonde kem en een goede strategie beschikken. KPNQwest gold als 'een witte raaf in tele- comland'. In maart van dit jaar zei het be drijf nog geen enkel probleem te hebben met de kredietverstrek king. „Het was bijna een 'hosan- naverhaal'. KPNQwest stond be kend als een van de beste in de sector aldus een analist. Maar in april ontstonden er plotseling ernstige scheuren in dat beeld. KPNQwest gaf toe dat de omzet over 2001 fors was tegengevallen en dat het daardoor in financier Chaos dreigt bij faillissement KPNOwest Als het in ernstige nood verke rende kabelbedrijf KPNQwest failliet gaat, kan dat zeer ern stige gevolgen krijgen. Volgens sommige bronnen is 'een enorme verkeerschaos op de digitale snelweg' onvermijde lijk als 'de stekker er plotseling wordt uitgetrokken'. Tiental len multinationals, waaronder KLM, Microsoft en beursbe- drijf Euronext, die voor hun dataverkeer intensief gebruik maken van het glasvezelnet werk van KPNQwest, zouden in de problemen komen. Wereldwijd maken 100.000 klanten gebruik van het net werk van KPNQwest. In de Fi nancial Times werd het weg vallen daarvan vergeleken met 'het sluiten van 4 rijstroken op de M-25', de razend drukke ringweg rond Londen. KPNQwest waarschuwde daar le problemen dreigde te komen. Weer een maand later bleken de problemen zeer acuut. Dat kwam voor de buitenwacht als een complete verrassing. Zon der geldelijke steun van aan deelhouders of schuldeisers was de kans op overleven klein, heette het vorige week ineens. En het bedrijf zei zelf dat haar aandelen mogelijk helemaal niets meer waard zouden zijn gisteren nadrukkelijk voor en adviseerde klanten alvast slui tende afspraken te maken met andere kabelexploitanten. Vol gens bewindvoerder E. Meijer is het acute gevaar voor een faillissement geweken, 'maar dat wil niet zeggen dat de klanten rustig kunnen gaan slapen'. Woensdag leek het er op dat het faillissement van KPN Qwest vrijwel onafwendbaar was geworden. Gisteren kwam er weer een sprankje hoop voor het bedrijf. Volgens KPN Qwest wordt serieus onder handeld met verschillende partijen over de overname van een groot deel van het bedrijt De Amerikaanse telecombe- drijven AT&T en Verizon zou den geïnteresseerd zijn in het overnemen van het kabelnet werk. De raad van coriimissarissen van het bedrijf besloot op te stappen toen duidelijk werd dat de banken KPNQwest volledig in de tang hebben. De banken proberen sindsdien hun vorde ringen op het bedrijf - de totale schuld bedraagt meer dan 1,8 miljard euro - temg te krijgen door KPNQwest te verkopen. In zijn geheel of in delen. Of dat gaat lukken, zal de ko mende dagen blijken. Volgens analisten kan het alle kanten op. Het netwerk van het bedrijf is best nog iets waard, maar de vraag is hoeveel. Er is een enor me overcapaciteit aan glasvezel kabels ontstaan, terwijl de vraag naar datadiensten is ingezakt. Dat zet de tarieven en de mar ges onder druk. „KPNQwest is natuurlijk niet voor niets in de problemen ge komen", aldus Philip Scholte van Effectenhuis Stroeve. Vol gens The Wall Street Journal heeft het Amerikaanse telecom- bedrijf AT&T belangstelling voor de boedel van KPNQwest. De Amerikanen zouden volgens an dere bronnen 200 miljoen dollar hebben geboden het glasvezel netwerk van KPNQwest, de kem van het bedrijf. Die 200 miljoen is een schijntje vergeleken met de enorme bedragen die KPN Qwest in de aanleg van dat net werk heeft gestoken. AT&T is een van de grootste spelers op de Europese markt voor dataverkeer, maar het con cern heeft nog geen eigen net werk in Europa. Tot nu toe ko pen of huren de Amerikanen ca paciteit naar behoefte.Als je dan voor een prikkie een net werk kunt kopen, is dat op ter mijn natuurlijk zeer aantrekke lijk", vindt Philip Scholte. AT&T weet zich in een uitstekende on derhandelingspositie: KPN Qwest is van kroonjuweel ver worden tot een winkeldochter en behalve de Amerikanen zijn er in geen velden of wegen an dere kopers te bekennen. brussel/gpd - Nederlanden er massaal van overtuigd di invoering van de euro tot stijgingen heeft geleid. Bijna gentig procent weet dat 2 terwijl gemiddeld in de euro den minder dan zeventig cent van de burgers die me is toegedaan. Vooral cafés, taurants en kappers zouden prijzen naar boven hebben 1 rond. De scepsis over de gevolgen s de euro blijkt uit onderzoel vandaag door de Euro Commissie wordt gepre teerd. Commissaris Byme sumentenbescherming) dee zorgen dat de introductie munt is aangegrepen voor verhogingen. Voedsel, hot mers en consumpties in eer zouden vier procent dui zijn geworden sinds 1 janua Van alle ondervraagde euro gers blijken de Nederlander meest wantrouwend ovei eerlijkheid van de ondeme Liefst 89,9 procent van de ii ners in ons land meent d< het omrekenen van de gi naar de euro over het algen naar boven is afgerond. Gri (77,6 procent) en Duitsers procent) hebben evenmin op met de rekenkunst vai winkelier. Gemiddeld in alle eurolai vermoedt 68,5 procent vai burgers dat zij door de eui veel betalen. Philips weg uit Apeldoorn Apeldoorn - De Philips-vesti- ging in Apeldoorn gaat waar schijnlijk dicht. De directie heeft de vakbonden uitgeno digd voor overleg. Inzet van het gesprek is beëindiging van de activiteiten in Apeldoorn waar printplaten worden gemaakt. Volgens onderhandelaar Peter de Jong van CNV Metaal en Electro zal voor het totale per soneel een sociaal plan 'onder maximale voorwaarden' wor den bedongen. Daarbij gaat het niet alleen om de ongeveer vijf tig nog resterende werknemers, maar ook om de 26 werkne mers die als gevolg van een re organisatie al moesten vertrek ken. Norit verhuist naar Groningen Groningen - Chemieconcern Norit, onderdeel van Nuon, verhuist de pillenfabriek van Amersfoort naar Klazienaveen. De fabriek voor het halffabri kaat actieve koolstof is daar al gevestigd. Eén van de negen werknemers in Amersfoort ver huist mee. De anderen blijven werken in de fabriek die onder nieuwe eigenaars een andere bestemming zal krijgen. Norit verwacht groei van de produc tie van zwarte pillen. Bedrijven die alleen witte pillen maken, willen hun lopende band niet vervuilen door ook zwarte pil len te maken. Daarom stappen ze naar ons, zegt Norit-woord- voerder J. Hogervorst. Staking bij Aer Lingus dublin - Door een staking bij de Ierse nationale luchtvaart maatschappij Aer Lingus zijn gisteren duizenden mensen ge strand. De BBC berichtte dat de staking weliswaar maar een dag duurt, maar tot in het weekein de gevolgen heeft. Zo'n 100.000 reizigers zouden al met al last hebben van deze werkonder breking. De bedrijfsleiding en de bonden zijn in een verbeten strijd verwikkeld over de werk tijden. Directie neemt Motivaction over Amsterdam - Het onderzoeks- bureau Motivaction is weer in handen van de eigen directie. Het bureau fuseerde vorig jaar met Interview-NSS. Twee maanden later kwam het beurs genoteerde moederbedrijf Emis in financiële problemen. Emis werd in april failliet verklaard. Motivaction, met honderd vaste medewerkers, bleef buiten het faillissement. Eerder al werd In- terview-NSS overgedaan aan de telefonische dienstverlener SNT. De Lotto zit in de groei den haag - Kansspelorganisatie De Lotto heeft vorig jaar 224 miljoen euro omgezet. Dat is 11 procent meer dan in 2000. De winst steeg met 13 procent naar 52,7 miljoen euro. De Lotto maakte ook bekend dat de or ganisatie sinds de oprichting in 1974 inmiddels meer dan één miljard euro aan goede doelen heeft afgedragen. NOC/NSF kreeg liefst driekwart van dat miljard en heeft het bestemd voor de top- en de amateur- sporters. luxemburg/anp - De economie in de twaalf landen die de euro hebben ingevoerd, is in het eer ste kwartaal van dit jaar 0,2 pro cent gegroeid ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Dat meldde gisteren Eurostat, het EU-bureau voor de statistiek In het vierde kwartaal van vorig jaar zat de economie nog in de min. Volgens de meeste econo mieboekjes is bij twee kwartalen krimp sprake van een recessie. Dat hebben de eurolanden dus op het nippertje vermeden. Het is de gestegen export (plus 0,9 procent) die ervoor zorgt dat het bruto 'nationaal' product van de EU niet is gedaald. De consumptie is juist gedaald met 0,2 procent en de bedrijsinves teringen gingen 0,7 procent te rug. Het is al het vijfde achtereenvol gende kwartaal dat de invi ringen teruglopen. De economie in de hele EU clusief Groot-Brittannië, D marken en Zweden, steeg e eens 0,2 procent ten opzi van het vorige kwartaal. Ten zichte van hetzelfde kwa vorig jaar ging de econom de eurolanden in het ei kwartaal 0,1 procent oml (0,2 procent in de EU als geb^ De Europese Commissie spelt dat de economische in de eurolanden in het hui kwartaal tussen de 0,3 en procent zal liggen (ten opzi van het voorgaande kwart Bij een eerdere voorspelling dat 0,1 procent meer. Voor derde kwartaal voorziet Commissie een flinke groei tussen de 0,7 en 1 procent. daagd en Washington een d line gesteld tot 18 juni. Al Amerikanen de EU dan steeds geen afdoende com satie hebben geboden zi sancties volgen. Maar vol de Amerikaanse ondermin van internationale handel donas is het uitgesloten da VS de Europese Unie met 1 mene maatregelen gaan penseren. Het ziet er dan naar uit dat de EU Amerika producten met strafheffii gaat treffen. Zo verklaarde EU-woordvoerder in reacti Aldonas dat de uitzonderii onvoldoende zijn om van voornemen af te zien. zevenhuizen - Bij het Zuid-Hollandse Zevenhuizen verrijst een kassencomplex met een oppervlakte van achttien hectare. Het bouwwerk staat op 7500 palen. De kassen worden ge bouwd voor twee Brabantse akkerbouwers die naar het Westland verhuizen om hun gewassen voortaan onder glas te verbouwen. Foto: ANP/Robin Utrecht brussel/afp-rtr-anp - De Ver enigde Staten zijn bereid om staalproducten die zij zelf niet maken uit te zonderen van de omstreden importheffing op staal, bedoeld om de eigen in dustrie te beschermen. Het gaat daarbij onder andere om pro- cucten van het Brits-Nederland- se concern Corns. Met de aankondiging van de ontheffingen veronderstelde de VS dat ze tegemoetkwamen aan bezwaren van onder meer de Europese Unie tegen de hoge Amerikaanse tariefinuren. Maar het gebaar heeft de EU niet mil der gestemd. De EU heeft de VS voor het WTO-tribunaal ge-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6