i Nederlanders steeds minder verdraagzaam BINNENLAND 2 Borst: Wachtlijsten zwaar overdreven 'Heel geschikt om in een rolstoel te dragen' Nederland niet meer exclusief producent xtc Zelfs de geit van Volkert van der G. is verdwenen CIDI: Toename antisemitisme Vijftig jaar Efteling op de foto Examen doen vanuit bed met infrarode lamp kjnuterse neemt LEI terug )g i lAMARiBO - De Surinaamse dictator Dési Bouterse ont- 3( it Nederlandse mariniers te p iben bedreigd. De voormali- levelhebber beschuldigde ige week de mariniers ervan nhun jungletraining als dek- ntel dient om hem op te Mi ten. Hi waarschuwde dat voor Nederlanders in Suri- ne dan beter zou zijn als ze iipi ir de ambassade in Parama- zouden worden geëvacu- jtG d. In reactie op de storm van iek zei Bouterse gisteren dat malisten zijn woorden ver- td hebben weergegeven. 101 il voor doden ^[-voetballer [v sterdam - De rechtbank in 'tsterdam heeft gisteren een vrijdag 31 mei 2002 Liarig' ige man veroordeeld tot uii jaar cel wegens het dood den van ex-voetballer Ed int (38). De veroordeelde idde zijn slachtoffer op 22 iber in de Amsterdamse De Pijp met vier messte- na een ruzie over parkeer- ïtsen. De dader werd daarin .taan door een leeftijdge- De rechtbank veroordeel- im tot vijftien maanden jVyent kwam als profvoet- ':r uit voor Telstar, Volen- en AZ '67. ituurorganisatie ag gif gebruiken hum - De Friese natuurorga- atie It Fryske Gea mag het gif ID fosfaat in het buitendijks ge- dvan de Noorderleegge- liken. Het ministerie van dbouw, natuurbeheer en ierij heeft de organisatie als ste in Nederland toestem- 6f] ïg gegeven het chemische ddel te gebruiken om distels lestrijden. De stekelige plant iet uit de bermen weg omdat zaadjes anders op de naast- t/l egen boerenakkers terecht- ip nen. Voorheen maaide It ske Gea de distels weg. Om- het broedseizoen nog in y le gang is en de vogels in de ■men zitten, kan dat nu niet. 'oef met ratis ov idhoven - Eindhoven wil een lef nemen met gratis open- vervoer in de gemeente, ministerie van verkeer en erstaat moet daaraan mee- leiken door akkoord te gaan net een andere subsidiewijze. fef college van burgemeester wethouders heeft dat giste- geschreven aan informa- rDonner. Nu subsidieert het üsterie het openbaar ver- r op basis van het aantal be nde reizigers. Het Eindho- nse college wil een regeling 2 uitgaat van het aantal inwo- rs. Vorige week liet Utrecht ten onderzoek te doen naar mogelijkheid van gratis enbaar vervoer in de stad. iezen tussen il of opvoeding' wijk - Hoofdcommissaris van de politie Zuid-Hol- d-Zuid wil regelmatige ple- s van kleine vergrijpen aaideurcriminelen) laten zen tussen gevangenisstraf leelname aan een heropvoe- igsprogramma. Justitie emt hiermee de drukbezette itelijke macht werk uit han- 1 waardoor meer criminelen iller straf kunnen krijgen, menteel duurt het volgens kveel te lang voordat een lefvoor de rechter verschijnt. el voor »ve leerling bosch - Op het Instituut r Doven in Sint-Michielsge- 1 heerste een klimaat waar- or seksueel misbruik kon irkomen en voor langere tijd lortbestaan. Dat zegt de chtbank in Den Bosch in het nnis over een 17-jarige pupil ahet instituut. De jongen ird gisteren wegens verkrach- g en seksueel misbruik van minderjarige medebewoners roordeeld tot ruim vier landen jeugddetentie. indertrein dt weer echt - De Jumbo Express, kindertreintje op het terrein ihet Spoorwegmuseum in recht, gaat morgen weer rij- h. De ritten met het treinstel rden na een ongeval op 14 ril gestaakt voor een nader derzoek naar de veiligheid i het materieel en de rails. Keuringsdienst van Waren eft de trein en de baan in- Idels weer goedgekeurd. Ter betering van de veiligheid is unnel in het tracé afgebro- en zijnde rijtuigjes ver- lard met betonnen platen, tmoet voorkomen dat het intje opnieuw omvalt. De zaak van dat ongeval is nog eds niet bekend. De kinde hebben mogelijk zitten wie- en of iemand heeft moed- lig de trein laten ontsporen, us het Spoorwegmuseum. den haag/anp - Het aantal uitin gen van antisemitisme in Neder land is het afgelopen jaar aan zienlijk toegenomen. Dat conclu deert het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) in zijn jaarverslag dat gisteren is gepre senteerd. Daaruit blijkt dat niet alleen het aantal, maar ook de zwaarte van de uitingen is verer gerd. Het rapport gaat over vorig jaar en de eerste vier maanden van 2002. De incidenten variëren van een bedreiging met een pis tool, bedreigingen met de dood, fysiek geweld, scheldpartijen op straat tot antisemitische e-mails, brieven en faxen. Uit het jaarverslag blijkt verder dat er sprake is van gewenning aan antisemitische uitingen in Nederland. „Er is in Nederland een gedoogcultuur ontstaan. Spreekkoren met 'dood aan de joden' blijven onbestraft Aan giften tegen beledigende brieven worden geseponeerd en uitin gen als 'Harnas, Harnas, joden aan het gas' wordt vrijwel geen strobreed in de weg gelegd", stelt het CIDI. Het gevolg is, vol gens het centrum, dat steeds minder orthodoxe joden in Am sterdam met een keppel de straat op gaan om de beledigin gen te ontlopen. De toename is ten dele te wijten aan het geweld tussen Israël en de Palestijnen. Volgens het rap port zou een groot aantal Ma rokkanen zich schuldig maken aan uitingen hierover. Ze zou den over het algemeen slecht geïntegreerd zijn in de Neder landse samenleving en snel be- invloed raken door de anti-jood- se retoriek van Arabische media. Het CIDI heeft gisteren zijn zor gen geuit in een brief aan infor mateur Donner en de fractie voorzitters van CDA, LPF en WD. Daarmee wil het centrum aandringen op serieuze maatre gelen tegen antisemitisme en andere vormen van intolerantie. Volgens het CIDI moeten aan giften serieuzer worden behan deld. Ook moeten politie en jus titie meer kennis opdoen over antisemitisme en racisme. Ver der wil het centrum dat scholen lespakketten krijgen die gericht zijn op een respectvolle en ver draagzame samenleving. Ook moet een overlegorgaan religies en levensbeschouwing in het le ven worden geroepen, dat de re gering adviseert. Sporen verdachte moord Fortuyn stelselmatig gewist kaatsheuvel - De Efteling viert vandaag haar vijftigste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan werden gisteren alle medewerkers op de foto gezet. Op de achtergrond is het hoofden treegebouw, het Huis van de Vijf Zintuigen zichtbaar. Al de 880 medewerkers, aangevuld met honderden vakantiekrachten, zorgen er iedere dag weer voor dat de bezoeker een ple zierige dag in de Efteling kan beleven. Foto: Perssupport-Efteling maassluis/gpd - Duizenden jon geren bevolken gymzalen, aula's en andere grote ruimten van hun scholen om hun examen programma's af te werken. Er zijn echter ook scholieren die onder heel wat moeilijker om standigheden die proeven van bekwaamheid moeten afleggen. Zij zijn wegens hun handicap niet in staat naar school te ko men en doen thuis of in het zie kenhuis examen. Maaike van Aalst uit Maassluis (18) raakte zes jaar geleden door een ernstig ongeluk zwaar ge handicapt. Ze liep een hoge dwarslaesie op, wat betekent dat ze vrijwel vol ledig verlamd is. Ook haar han den kan ze niet meer gebruiken. De techniek biedt enige verlich ting en daarom kon zij met be hulp van een normale computer met speciale apparatuur en dankzij medewerking van haar school in Vlaardingen toch de havo-opleiding volgen en exa men doen. Vanuit haar bed kan ze op het beeldscherm de opgaven lezen en met een speciale bril, waar aan een infrarood lampje is be vestigd, 'klikt' Maaike op een kastje -'Lucy'- naast het beeld scherm de letters aan, waarmee zij de opgaven beantwoordt. Op dezelfde manier vertelt ze per e-mail over haar examener varingen: „Ik vond sommige examens wel makkelijk, maar er waren ook moeilijke bij. Maar omdat ik de examens met aardige cijfers in ging, mag ik ook een paar slech te cijfers halen. Ik denk dat ik wel geslaagd ben, maar het kan natuurlijk altijd nog tegenval len." Ze is erg tevreden over de mede werking van haar school. „In het begin was het natuurlijk voor school ook even wennen, maar we hebben voor alles een oplossing gevonden. Voor din gen die ik bijvoorbeeld echt niet kon doen bedacht de school vervangende opdrachten." Als ze slaagt, wil Maaike be drijfseconomie gaan studeren. den haag/gpd - De cijfers over lange wachtlijsten voor medi sche behandelingen geven een zwaar vertekend beeld. Als de 'vervuiling1 uit deze gegevens wordt gehaald, daalt het aantal mensen dat op een wachtlijst staat met de helft. Dit zei minis ter Els Borst van volksgezond heid gisteren bij de presentatie van het verslag "Wachtlijsten in ziekenhuizen.' Patiënten die volgens de minis ter niet op een wachtlijst horen, zijn bijvoorbeeld degenen die zich vlak voor een zomervakan tie aanmelden voor een chirur gische ingreep. Het is dan niet de bedoeling van de patiënt zelf om snel behandeld te worden, aldus Borst. Ook tellen volgens haar ten onrechte behandelin gen mee die nog binnen de 'be handelingsnormen' worden af gerond. ,Als je dit er allemaal uithaalt, verwacht ik dat de wachtlijsten al met de helft te ruglopen". Dat komt neer op zo'n 80.000 wachtenden. Volgens de minister, die de afge lopen jaren zwaar onder vuur heeft gelegen, ontkomt haar op volger er niet aan de budgetten voor gezondheidszorg fors te verhogen. Bij de formatie zou moeten worden afgesproken dat de sector er jaarlijks 2,5 procent bij krijgt, bovenop de inflatie correctie. Zonder dat extra geld lukt het niet om de achterstan den weg te werken, waarschuw de zij. „Maar eigenlijk is die 2,5 procent nog te mager," zei Borst. Dat geld niet het enige middel is tegen de wachtlijsten in de zorg, wordt ook onderkend op het ministerie. Borst benadrukte bij de presentatie van het verslag dat er voldoende voorbeelden zijn van ziekenhuizen waar een andere aanpak heeft geleid tot het bijna volledig wegwerken van wachtlijsten. Borst bena drukte dat blijvend meer perso neel voor de zorg moet worden opgeleid. Bovendien is ze een voorstander van langere werktij den als tijdelijk middel om het personeelstekort op te vangen. Ze is niet gelukkig met de huidi ge CAO die langere werkweken naar haar mening in de weg staat. Volgens Borst zijn er te veel parttimers en te weinig full timers in de zorg. Intussen wordt op het ministe rie in toenemende mate ergernis zichtbaar over de opstelling van sommige specialisten. Met na me degenen die goed verdienen terwijl ze de behandelingen waarvoor ze betaald worden, la ten verrichten door anderen. „Iemand die drie ton in euro's verdiend en op vrijdag op de golfbaan staat, neem ik niet seri eus als hij begint over meer geld en minder bureaucratie," aldus een ambtenaar. helmond/anp-gpd - Nederland is nog steeds koploper in de productie van synthetische drugs. Maar de concurrentie uit andere landen is toegenomen. Dat constateren P. Reijnders, hoofd van de Unit Synthetische Drugs (USD) in Helmond, en landelijk coördinerend officier van justitie voor synthetische drugs M. Wïtteveen. Polen doet op dat gebied ook van zich spreken en in Duits land en België zijn laboratoria en andere productieplaatsen ge vonden. Wereldwijd zijn in 2001 27 miljoen xtc-pillen in beslag genomen. De meeste zijn in het Verenigd Koninkrijk gevonden, maar ook in de Verenigde Sta ten, Duitsland, Canada en Frankrijk zijn veel tabletten op gespoord. Nederlanders hebben nog wel op een of andere manier be moeienis gehad met 85 procent van de wereldwijd in beslag ge nomen xtc-pillen. In eigen land heeft de politie er vorig jaar 3,6 miljoen gevonden tegen 5,5 mil joen in het jaar 2000. Daarente gen is er in 2001 veel meer am fetamine aangetroffen dan in 2000. De USD wil aan deze cijfers nog geen conclusie verbinden. Wel weet zij dat het xtc-gebruik in eigen land licht afneemt. De ja gers op synthetische drugs waarschuwen voor de gevaren van amfetaminegebruik. Er zijn signalen dat dit nog heel wat schadelijker voor de gezondheid is dan xtc. „Maar naar de gevol gen van amfetaminegebruik is tot nu toe veel minder weten schappelijk onderzoek verricht", zegt officier van justitie Wïtte veen. Criminelen zetten steeds vaker gevaarlijke drugslaboratoria op in woonwijken. Negentien van de 35 productieplaatsen die vo rig jaar werden ontdekt, waren tussen woonhuizen - eenmaal zelfs boven een café - gevestigd. In vier gevallen is het laboratori um ontploft. Dat baart de USD zorgen, aldus unit-hoofd P. Reijnders gisteren. Hij is verbaasd over het ver schuiven van de productieplaat sen van het platteland naar woonwijken. „Blijkbaar gaat zo iets in de stad toch nog op in de anonimiteit. Het is echter een zeer gevaarlijke ontwikkeling. De meeste dnigslaboratoria en dumpplaatsen van de chemi sche reststoffen zijn traditioneel nog steeds in Zuid-Nederland. In totaal trof de politie in Neder land 127 keer lekkende vaten of geloosde stoffen aan; daarvan waren 69 gevallen in Brabant en Limburg. Van de 35 ontmantel de productieplaatsen, stonden er dertien in het zuiden. De politie krijgt vanaf de zomer de beschikking over vijf xtc- teams. Het grootste daarvan komt in Helmond bij de USD. Dat team, 26 specialisten steile, wordt ingezet voor de Brabantse en Limburgse politieregio's. Het kan de politieagenten bijvoor beeld assisteren bij het ontman telen van laboratoria. Gehandicaptenbeurs toont nieuwste snufjes door Mare Brink utrecht - Felgekleurde disco- lichten knipperen aan het pla fond. Het hoort allemaal bij een modeshow. Niet zo maar een show. Want de mannequins en dressmen zitten in een rolstoel. C&A is de leverancier van de kleding. Speciaal gemaakt voor gehandicapten? Dat niet. „Maar door de elasticiteit is het wel heel geschikt om in een rolstoel te dragen", zegt de presentator. De rolstoelmodeshow neemt een groot deel in beslag van de Utrechtse Jaarbeurshal waar tot en met zondag de beurs 'Sup port 2002' wordt gehouden. Vol gens de organisatie is het de grootste publieksbeurs in de Be nelux voor iedereen met een handicap of een chronische ziekte. Er zijn vooral veel prakti sche dingen te zien. Wat te den ken van een toilet waarin het water naar boven borrelt? „Na het water blaast er lucht naar boven zodat je geen papier hoeft gebruiken. Heel makkelijk voor mensen die hun handen niet kunnen gebruiken of geen handen hebben", zegt de verko per. Vlakbij de speciale toiletten de monstreert een man een 'draai deuraandrijver'. Een druk op de knop van een afstandsbediening is genoeg om deuren te openen en te sluiten. „Doe nog eens open. Ik wil horen of het lawaai maakt", zegt een man tegen de verkoper. „Je hoort niets. Luister maar", zegt de verkoper zelfver zekerd. Je hoort inderdaad niets. Maar er gebeurt ook niets. „Een stroomstoring of hij is doorge brand", zegt de verkoper. De belangstellende man loopt weer door. Hij heeft een bedrijf dat woningen geschikt maakt voor bewoning door gehandi capten. „Dit is een erg interes sante beurs. Je ziet allerlei leuke snufjes waardoor mensen zo lang mogelijk zelfstandig in hun eigen huis kunnen wonen. Macq je moet wel bedenken dat lang niet elk huis geschikt is voor de aanpassingen. En de prijs speelt ook een rol. Lang niet alle ge meenten geven een vergoeding, ook al bestaan daar wetten voor", zegt de man. Even later staat hij met een aan tal andere bezoekers te kijken naar een toilet waarvan de bril automatisch naar boven komt en naar voren kantelt. Mensen met reuma kunnen zo gemakke lijker gebruik maken van het toi let. Foto: GPD/Harmen de Jong Wie geen trappen kan lopen, kan op de beurs allerlei traplif- ten bekijken. „Dit is een pri meur", zegt de verkoper over een 'freelift-stoel' die over een rail langs de traptreden op en neer gaat Nieuw is de speciale mogelijkheid om de stoel heel vlot te draaien. Op de beurs is er veel belang stelling voor het zogenoemde Doeplein. Bezoekers kunnen aangepast bestek proberen en er is een pashokje waar vrouwen kunnen testen of ze met een speciaal apparaat hun panty vlotter aan en uit kunnen trek ken. Er zijn speciale blikopeners voor mensen met weinig kracht en mensen met een rollator kun nen kijken of de 'slipsafe'-drem- pel inderdaad geen hindernis is voor de kleine wielen. Sommige beursdeelnemers doen mee aan een designwed strijd voor bedrijven die hulp middelen hebben voor mensen met een handicap of chronische ziekte. Het bedrijf Cymeq meld de zich met de badlüft 'Bath Buddy". Een luchtkussen zorgt er voor dat je de bodem van het bad bereikt. „Met een gewone lift kom je nooit hetaniaal onder water. Met de Bathmiddy wel. Dat vinden vooral mensen met reumatische klachten erg pret tig", benadrukt een verkoper. Veel bezoekers rijden rond in een elektrische rolstoel. Dat geldt ook voor een echtpaar uit Schoonhoven. Zij zoeken een rolstoel met vering. „Met onze stoelen voel je elk steentje. Dat J is vervelend", zegt de vrouw. De oplossing lijkt nabij. Want het echtpaar staat vlakbij een elek- trorolstoel genaamd Hippo. Vol gens een toelichtend bordje heeft dit vervoermiddel niet al leen een 'krachtige' 350 wattmo tor en halogeen verlichting maar ook instelbare voorvering. de moord op Fortuyn onderzoekt. Anderen zwijgen om de verdachte en zijn gezin te beschermen. Of om afstand te nemen van de daad van hun collega en vriend. In verschillende doorgaans open bare dossiers en registers van gemeente lijke instellingen, corporaties en de mi lieubeweging komt Volkerts naam niet meer voor. De persoonsgegevens van de 32-jarige Harderwijker zijn weggestreept, dan wel geschrapt. Oude adressen in Wa geningen zijn niet meer te herleiden. Ook zijn ondergedoken partner Petra en hun dochter Sabine zijn in de anonimi teit opgegaan. Petra ontbreekt dan ook sinds kort in de eregalerij van de vrijwilli gers van een kinderboerderij. Haar por tret en naam zijn gewist. Zelfs Hiltje, de door Petra geadopteerde geit, is verdwe nen. „Anders zijn er bladen die de foto van Hiltje plaatsen als de geit van Vol kert", zegt een medewerker. De milieubeweging begint Volkert ook uit te vlakken, bijvoorbeeld op enkele inter netpagina's. Ook de Vereniging Milieu- Offensief, waarvan Volkert mede-oprich ter is, ontkomt er niet aan. De naam van de voormalige dossiervreter van de VMO is geschrapt uit hoger beroepszaken bij de Raad van State. „We moeten wel door", aldus VMO- voorzitter Sjoerd van de Wouw. Met twee andere medewerkers blijft hij zich rich ten op de controle van milieuvergunnin gen van boeren en pelsdierfokkers. Zelf heeft Volkert van der G. vanaf 1987 alles in het werk gesteld om zo anoniem mogelijk door het leven te gaan, omdat hij herhaaldelijk bedreigd werd. Als mi lieu-activist heeft hij met 2200 bezwaar schriftprocedures in veertien jaar het le ven van boeren en pelsdierfokkers zuur gemaakt. Vrijwel niemand wist dan ook dat hij afgelopen najaar van Wageningen naar Harderwijk is verhuisd. Door bij zijn vriendin in te trekken, bleef hij voor zijn opponenten onvindbaar. door Paul Bolwerk en Henk van Gelder wageningen - Drie weken na zijn arres tatie als de verdachte van de moord op Pim Fortuyn, lijkt het alsof Volkert van der G. nooit heeft bestaan. Terwijl de mi lieu-activist in zijn cel hardnekkig zwijgt over de aanslag op Fortuyn, worden on dertussen alle sporen van zijn bestaan gewist. Bij de Landbouwuniversiteit in Wagenin gen is alle informatie over Van der G. af geschermd. De dossiers van de oud-stu dent milieuhygiëne (1987-1990) zijn overgedragen aan het rechercheteam dat

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5