BINNENLAND 1 WAO vormt een hindernis voor formatie ■PP1 Kleine televisieman begraven in rode kist Stop kilometerheffing heeft grote gevolgen Twijfel aan haalbaarheid streng asielbeleid lAaZanduoort Gigantische glaskunst Rijexamen '9 Miljard aan bezuinigingen' Allochtonen willen meer spreiding 1&2JUNI retta Duisenberg =j rijgt dreigbrief «sterdam - Gretta Duisen- rg is per brief met de dood 1 dreigd en staat nu onder po- I ebescherming. De echtgeno- van directeur Wim Duisen- rg van de Europese Centrale Oh nk (ECB) raakte in opspraak op ïdat zij wekenlang een Pales- len ise vlag aan haar Amster- i ill mse woning had hangen. De /ak [ïsterdamse wil niets zeggen sr i er de inhoud van de brief, die or de ontvangster zelf als wo uwelijk' en 'smerig' wordt ^aa schreven, nof ration Heerlen Hs eerste 'veilig' 1 lil ier erlen - Het NS-station in ma rerlen krijgt als eerste in Ne- ei rland het keurmerk Veilig *ey ïtion ondanks het onveilige iele ago dat het nog steeds heeft. >or iar verwachting zal het keur- Sto :rk over een jaar als landelij- in norm gelden. Een onafhan- eft, lijke commissie zal criteria d b stellen aan de hand waarvan n station zal worden beoor- eld. De directeur sociale vei heid van de NS denkt aan cri- ia als toegankelijkheid, over- htelijkheid, reinheid, de ma- van toezicht en verlichting. «raalf jaar geëist »or wurgmoord isterdam - Voor de recht- nk in Amsterdam is twaalf ir cel geëist tegen de man die irdt verdacht van de moord de 53-jarige Amsterdammer Smits van Waesberghe. De lachte (34) ontkent iedere ;okkenheid. Het slachtoffer in juni vorig jaar dood jetroffen op bed in zijn wo- 'y Hij was aan handen en :en gebonden en door wur- om het leven gebracht, [erafdrukken in de woning :n naar de verdachte. ete verf bom vilden Koets terdam - Een boete van 250 ro. Dat is de straf die een 27- e Haarlemmer gisteren ft gekregen, omdat hij tij- s de rijtoer van kroonprins jllem-Alexander en Méxima |hun huwelijksdag een verf- netje naar de Gouden éts gooide. Tegen de man [s geleden een boete van 1000 hro en twee weken voorwaar- Kijke gevangenisstraf geëist, lolitierechter meende dat iet prinselijk paar met zijn ie opzettelijk en in het open- t heeft beledigd. Jen Rotterdam eïdentificeerd irdam - De identiteit van j^Sdrie doden die maandag- fond in een pand in Rotter- zijn aangetroffen, is be- De slachtoffers die de po- vond in de Delfgaauwstraat de bewoner van het pand, 38-jarige man en twee luwen van 36 en 38 jaar oud, jjeneens afkomstig uit Rotter- 'ti. Dat heeft de politie giste- bekendgemaakt. De uitslag bi de sectie op de lichamen gisteren nog niet bekend. vincie voor jutten vliegbasis t—v .jJn haag - De provincie virecht wil sluiting van de n jormalige vliegbasis Soester- w|rg. Dat bleek gisteren in Den vaaag bij de Raad van State. Het jjjovinciebestuur streeft naar n pop van alle gebouwen om t gebied terug te geven aan natuur. Gisteren diende een van de gemeente Soest, de geluidsnorm voor be ing rond de voormalige (VO-basis wil verlagen om er ingen en een school te la bouwen. ferdachte zaak dwraak vrij nhem - Het gerechtshof in u nhem heeft gisteren de voor- )ige hechtenis geschorst van iJn van de vier verdachten in zogeheten bloedwraakzaak, gj n 29-jarige man uit Zevenaar. gen de man werd woensdag g een celstraf van twaalf jaar ëist. De man werd samen it zijn twee broers en zijn va- r ervan verdacht dat zij op 8 eJ ril 2000 hebben geschoten op ic len van een rivaliserende erdische familie, waarbij ee mensen om het leven jramen. nderzoek naar juro en parkeren n haag - Minister Zalm van inciën heeft een onderzoek esteld naar een mogelijk ver bad tussen de hogere parkeer- ieven en de komst van de eu- begin dit jaar. Voor 12 juni een lijst publiceren van tarieven in gemeenten voor na de invoering van de euro, naar de motieven om de ta- ven te verhogen. De minister et dat op uitdrukkelijk ver- j ek van de Tweede Kamer. vrijdag 31 mei 2002 IK ,e De uitvaartstoet staat stil bij het BNN-gebouw in Hilversum, waar een herdenkingsdienst voor Bart de Graaff werd gehouden. GPD/Ton Kastermans door Kees van der Linden en GPD heemstede - In een brandweerrode kist bedekt met witte en rode rozen is BNN- oprichter en televisievernieuwer Bart de Graaff gistermiddag naar zijn laatste rust plaats gebracht. Enige tientallen familie leden, vrienden en collega's begeleidden de kist naar de Algemene Begraafplaats in Heemstede. De begrafenis vond op verzoek van de nabestaanden plaats in besloten kring. Alleen een camerateam van BNN maakte opnames. De rouwstoet van witte auto's beplakt met rode rozen arriveerde aan het einde van de middag in Heemstede, nadat eerder een ceremonie was gehou den in de BNN-studio in Hilversum. Aangezien De Graaff rooms-katholiek was, speelde een priester een centrale rol bij de begrafenis. De geestelijke zegende het graf en sprak enkele woorden. „Be dankt Bart voor de moed die je had om te leven vanuit een broze gezondheid. Be dankt, dat je altijd je menswaardigheid hebt weten te bewaren." De priester noemde de chronisch zieke programma maker een voorbeeld vanwege zijn vecht lust. Direct na de plechtigheid ontdeed de uit vaartondernemer de bloemenzee van de linten en kaartjes. Joop van de Ende en John de Mol stuurden een boeket rozen met de tekst 'Rust Zacht'. Meer in de stijl van de eigenzinnige De Graaff was een tekst die enkele neefjes op een lint lieten drukken: „Lieve oom Bart, 't is mooi kut." Het overlijden van De Graaff, die sinds zijn kinderjaren aan een nierziekte leed en twee keer een donomier ontving, heeft aardig wat mensen aan het denken gezet over orgaandonatie. De afgelopen dagen regende het telefoontjes bij de Stichting Donorvoorlichting. Veel bellers vroegen het formulier aan waarmee ze zich officieel kunnen laten registreren als orgaandonor. Ook op de officiële website van BNN, waarop de afgelopen dagen al leen een condoleanceregister te vinden was, plaatsten veel mensen de oproep om een donorcodicil in te vullen. den haag/anp - Zevenhonderd kilometer extra asfaltstroken a 21 miljoen euro per kilometer. Dat is volgens cijfers van het mi nisterie van verkeer en water staat nodig om de files even ef fectief te bestrijden als met de inmiddels geschrapte kilometer heffing. Inclusief maatregelen om de wegen beter te benutten, zou zelfs 19 miljard euro extra in verkeersbegroting gepompt moeten worden. „We hebben tien jaar lang alleen maar beton aangebracht en dat heeft niet geholpen", was giste ren de verbaasde reactie van in ternetondernemer R. Pieper. Omdat hij vorig jaar aantoonde dat de kilometerheffing al over een paar jaar in het hele land in gevoerd kan zijn, verdween het gewraakte rekeningrijden door een achterdeur. „Nederland ver speelt zijn voorhoedeproject op een rare manier. Ik snap niet dat de partijen dit risico willen ne men." Onderzoeksorganen als het Centraal Planbureau (CPB), de Vrije Universiteit, de Sociaal- Economische Raad (SER) en McKinsey hebben becijferd dat de beoogde heffing zou werken als middel om files te bestrijden. Volgens prognoses zou de auto mobilist in 2010 gemiddeld 45 procent minder in de file staan. In het Nationaal Verkeers- en Vervoersplan (NVVP), vlak voor de verkiezingen door WD en CDA om zeep geholpen, ging de kilometerheffing hand in hand met investeringen in asfalt en benutting van bestaande wegen. De doelstelling was om rond 2010 een gemiddelde snelheid van 60 kilometer per uur te kun nen garanderen, ook in de spits. CDA en WD vonden dit niet ambitieus genoeg. Verkeerswoordvoerder Hofstra van de liberalen voorspelde eind april zelfs dat het aantal files in vier jaar kan worden gehalveerd als razendsnel langs alle drukke wegen extra rijstroken zouden worden aangelegd. PvdA-minis- ter Netelenbos (verkeer) deed dit toen af als onzin, omdat be zwaren van bijvoorbeeld een milieubeweging volgens haar meteen zou worden gehono reerd door een rechter. leerdam - The battle of the giants', zo heet de tentoonstelling die tot eind juli te zien is in het Nationaal Glasmuseum in Leerdam. Het museum toont daarin de resultaten van de intensieve samenwerking van af gelopen week tussen (glas-)kunstenaars Tony Cragg, Borek Sipek en Bernard Heesen. Op de foto legt Hee- sen de laatste hand aan een van de creaties. Foto: ANP/Koen Suyk door Jaco van Lambalgen den haag - LPF, CDA en WD willen de asiel- regels aanscherpen. Hun plannen gaan op verschillende punten echter in tegen inter nationale verdragen, zeggen deskundigen op het gebied van migratierecht. „Neder land moet oppassen dat het niet de Gekke Henkie van de internationale gemeenschap wordt." Als de formatie tussen CDA, WD en Lijst Pim Fortuyn slaagt, wordt het Nederlandse asielbeleid de komende jaren een stuk strenger. Daarmee staat Nederland niet al leen in Europa, zegt dr. H. Schneider, des kundige op het gebied van Europees mi gratierecht bij de Universiteit van Maas tricht. Of alle maatregelen ook zomaar in gevoerd kunnen worden, is weer een an der verhaal. Voor 2001 leek het er juist op dat de Euro pese lidstaten begonnen na te denken over een echt migratiebeleid. „Overigens uit puur eigenbelang: ze hebben arbeids krachten nodig om de vergrijzing op te vangen", zegt Schneider. „Na 11 septem ber ontstond opeens de angst: wat hebben we allemaal in huis gehaald?" In Nederland willen de drie regeringspar tijen in spe asielzoekers die zich zonder papieren melden zonder omwegen terug sturen. Zo'n tachtig procent van de asiel zoekers komt zonder paspoort in Neder land aan. „Zonder meer terugsturen gaat in tegen het Vluchtelingenverdrag. Daarin staat dat iedere asielaanvraag inhoudelijk moet worden getoest, of iemand nou wel of geen papieren bij zich heeft", zegt P. Boeles, professor immigratierecht in Lei den. Schneider voegt daar aan toe: „Bo vendien hebben juist de échte politieke vluchtelingen die de partijen wel willen opnemen niet de tijd om mooi hun koffer tje te pakken. In lang niet alle landen kun je gewoon een paspoort aanvragen." „Natuurlijk kunnen we het Vluchtelingen verdrag opzeggen, maar dat zou wel heel bijzonder zijn", meent Boeles. „Het is een breed aanvaard verdrag, volgens mij heeft nog geen land dat eerder gedaan." Een on begaanbare weg, meent Halsema. „Als we dat doen worden we de Gekke Henkie van de Verenigde Naties. Dan slaan we een van de pijlers onder de VN weg." Een van de andere voorstellen van LPF, WD en CDA is het beperken van gezins hereniging voor kinderen die ouder zijn dan twaalf jaar. Nu ligt de leeftijdsgrens bij achttien jaar. „Dat wil Duitsland ook doen", aldus Schneider. „De regering wil de leeftijdsgrens voor de hereniging van ouders met hun achtergebleven kinderen laten zakken van zestien naar twaalf jaar. Het argument is dan dat kinderen die in Europa niet meer naar school gaan niet goed zouden integreren. Overigens moet het Duitse parlement dit nog goedkeuren." Het is niet duidelijk of dit volgens de inter nationale afspraken mag. „Het gaat in te gen het Verdrag van de rechten van het Kind", zegt Halsema. „Daarin staat dat ou ders in staat moeten worden gesteld voor hun kinderen te zorgen. Ik verwacht dat het Europese Hof bezwaar aantekent zo dra het Duitse parlement dit goedkeurt." Zij is fel tegen het plan. „Het is toch een schande dat de staat moedwillig gezinnen uit elkaar zou halen!" Schneider betwijfelt of de maatregel werkt. „Het is de vraag hoe goed gezinnen kun nen integreren, als een aantal kinderen in het moederland achterblijft" Zij zou het logischer vinden als kinderen ouder dan twaalf verplicht een inburgeringscursus volgen en als ze achttien worden een test moeten afleggen voordat ze mogen blij ven. Halsema vestigt haar hoop nu op de ach terban van CDA-onderhandelaar Balke nende. „Het CDA is toch een gezinspartij? Ik kan me niet voorstellen dat ze met deze maatregelen instemmen." COMMENTAAR Het rijbewijs wordt een nog kostbaarder document Wie het niet heeft, moet straks meer moeite doen het te krijgen. En wie het reeds bezit, zal meer moeite moeten doen het te be houden. De instantie die het rijbewijs afgeeft, het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR), maakte gisteren be kend dat de eisen voor het behalen van het rijbewijs zwaar der worden en dat de verplichte medische test al vanaf een leeftijd van 60 jaar gaat gelden. Verder komt er vanaf een leeftijd van rond de 50 jaar een verplichte ogentesL De voornemens van het CBR zijn een goede zaak. In een land waar steeds meer automobilisten met elkaar de weg moeten delen, kunnen de eisen die aan automobilisten wor den gesteld niet scherp genoeg zijn. Het CBR kiest terecht voor een aanpak waarbij de drempel voor het behalen van een rijbewijs hoger wordt. En zij komt met evenzeer logische eisen om de rijvaardigheid van de oudere automobilist pe riodiek te testen. Het CBR kiest zo als het ware voor een beleid, waarbij de grootste risicogroepen worden aangepakt Aan de ene kant veroorzaken veel jonge automobilisten als onervaren en vaak stoere rijders de nodige ongelukken. In de statistieken van dodelijke ongevallen is de jonge automobilist griezelig hoog vertegenwoordigd. Aan de andere kant hebben veel oudere automobilisten veel moeite om te gaan met de grotere druk te - en de bijbehorende ruwere omgangsvormen - op de weg. Iedereen kent de brokkenpiloten die zich in hun eerste auto een coureur op de weg wanen en iedereen kent ook de seni oren die in hun autootje voortschuifelen over de midden- baan van de snelweg. Tegelijk leert de praktijk van alledag dat de jongere noch de oudere rijder zich scherp bewust is van zijn risicovolle rijstijl. Als de gebruiker zijn gedrag niet reguleert, is het de overheid die moet optreden. Niemand die daar in redelijkheid bezwaar tegen kan maken. Aan jong en oud worden terecht in gelijke mate zwaardere eisen gesteld. De ongelijkheid die blijft, is de willekeur rond het behalen van een rijbewijs. Tussen slagen en zakken zit altijd de rijexaminator. En diens oordeel blijft ook in de toe komst onvoorspelbaar. den haag/gpd-anp - De eerste hobbel bij de (in)formatie van een CDA-LPF-WD kabinet is gis teren opgedoken. De manier waarop het aantal WAO'ers moet worden teruggedrongen, ver deelt de partijen. Wel werden de partijen het er over eens dat op de WAO ongeveer een miljard euro bezuinigd kan worden. Het nieuwe kabinet moet zo'n negen miljard euro bezuinigen om de beloftes uit het verkiezingspro gramma van het CDA en de WD uit te voeren. Dat de WAO een moeilijk onder werp zou worden, wisten de on derhandelaars van tevoren, om dat de onderlinge verschillen hier wat groter zijn dan bij eer der behandelde onderwerpen. „Bloedspatten op de muur", grijnsde Zalm na afloop van de WAO-besprekingen. CDA en LPF voelen voor het ad vies van de Sociaal Economi sche Raad (SER) al heeft de LPF daar nog wel wat 'kanttekenin gen' bij. De WD ziet geen heil in het SER-advies. Voor de libe ralen staat voorop dat iemand eerst een aantal jaren gewerkt moet hebben voordat die recht kan doen gelden op de WAO. Het SER-advies, waarvoor nota bene de basis is gelegd door de huidige kabinetsinformateur Donner, wil alleen nog mensen die voor 80 procent of meer ar beidsongeschikt zijn, in de WAO houden. Die krijgen dan een ho gere uitkering. De WD heeft aangekondigd een stevig WAO-akkoord te willen. Vooral de instroom moet flink verminderen. Binnen het CDA wordt er rekening mee gehou den dat een akkoord met de WD wel mogelijk is. Ze wijzen erop dat zowel het SER-advies als het eerdere advies van de commissie-Donner zijn onder tekend door WD-zwaargewich- ten uit Paars. Volgens Zalm, demissionair mi nister van financiën, dient er de komende jaren meer dan 6 mil jard euro te worden bezuinigd. Bronnen rond CDA, WD en LPF melden dat er drie miljard nodig is om ondanks de economische tegenwind uit te komen op een begrotingsoverschot van 1 pro cent in 2006.Het CDA en de WD hebben elk in hun verkie zingsprogramma bezuinigingen opgenomen van rond de 6 mil jard euro. Zij denken het geld te halen door onder meer te bezui nigen op het asielbeleid, de Mel- kertbanen en de WAO. Volgens bronnen rond de on derhandelaars zal informateur Donner een analyse op papier zetten die de basis voor een WAO-compromis zou kunnen vormen. Maandag bespreken de onderhandelaars de agenda voor volgende week. Vandaag spreken CDA, WD en LPF met Donner over onderwijs, bestuurlijke vernieuwing en me dische ethiek. den haag/anp - Spreiding van allochtonen over verschillende woonwijken moet worden be vorderd op basis van vrijwillig heid. Een keur aan minderhe denorganisaties schrijft dit in een brief aan informateur Don ner. Ze willen dat allochtonen meer keuzemogelijkheden krij gen als ze zich tot een woning corporatie richten voor een nieuw huurhuis. Volgens woordvoerder Günes verwijzen woningcorporaties al lochtonen vrijwel automatisch door naar achterstandswijken. „Terwijl lang niet alle allochto nen daar willen wonen", aldus Günes. Hij pleit voor bouw van grote huurhuizen en goedkope woningen in 'witte wijken'. .Al hoewel we niet moeten denken dat allochtonen dan meteen be ter af zijn." De brief is onder meer onderte kend door het Samenwerkings verband Marokkanen en Tune- siërs, Vluchtelingenorganisaties Nederland en het Inspraak Or gaan Turken. M (advertentie) v.circuit-zandvoort.nl 0 Efi* y i: oaa a t-»o too ™ei2- 'T Marlboro osheii -

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3