Penispraat en piemelperikelen GESPREK VAN DE DAG Caroline Kaart: Mijn verkoopdatum is voorbij Over jumbo's, schaambuidels en penisrelikwieën VRIJDAG 31 MEI 2002 MENSELIJK De Britse popband PRIMAL SCREAM heeft een nieuwe tekst geschreven voor hun nummer 'Bomb the Pentagon'. De band heeft het lied kort voor de aanslagen van 11 september voor het eerst voor het publiek gespeeld. In de nieuwe versie heet het lied 'Rise'. Een woordvoerder van de band zei dat het nummer niet onder de oude titel is opgenomen. De nieuwe versie komt binnenkort uit. Pri mal Scream heeft zich de afgelopen jaren zeer kritisch uitgelaten over de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. De woordvoerder wilde niet zeggen of de groep de tekst van Bomb the Pentagon van een nieuwe tekst heeft voorzien om het muziekminnend publiek in de Verenigde Staten tegemoet te komen. Alpinist Hans van der Meulen (links) heeft gistermiddag (Nederland se tijd) als eerste Ne derlander via de noordkant en op eigen kracht de top van de MOUNT EVEREST bereikt. Hij gebruikte geen zuurstofflessen en hulpdragers. De noordkant is de moei lijkst te beklimmen zijde van de berg. Direct nadat hij de top bereikte, is de klimmer al weer begonnen met de af daling. Hij bevindt zich in een kamp op 7700 meter hoogte. Van der Meulens qnetgezel Van Rooijen haakte woensdag af. De alpinisten hebben op hun expeditie veel tegenslag gehad. Ze zijn net op de verkeerde momenten ziek geworden en het verlies van de parapente was voor Van Rooijen een grote tegenslag. De Utrechter zou met de parachute van de top van de Mount Everest springen. Bij het slechte weer van vorige week is het hoogst gele gen kamp van de Nederlanders weggevaagd, waarbij de parapente verloren ging. Caroline Kaart is eind juni voor het laatst te horen in haar Radio 4-programma 'Caroline'. Foto: Archief Al jaren wordt haar AVRO-pro- gramma op Radio 4 uitstekend be luisterd. Caroline Kaart, met een kenmerkend Schots accent, heeft een onconventionele, gezellige ma nier van presenteren. Zij lardeert haar programma met persoonlijke anekdotes en verhalen over com ponisten en dirigenten. Pianist Joop Stokkermans knoopt achter de vleugel al improviserend de stukken aan elkaar. Samen vormen zij het gouden duo van 'Caroline' dat zaterdag 29 juni voor het laatst te horen is. Zangeres Caroline Kaart, in het Schotse Blackness geboren als Ca roline Raitt, studeerde aanvankelijk in Londen en werd in 1955 het jongste lid van het Glyndeboum Operakoor. Ze vervolgde haar op leiding in Duitsland bij Fred Hue- ler, waarna het ernaar uitzag dat haar carrièrekansen bij de opera zouden liggen. Het lot besliste an ders: ze trouwde met acteur en te nor Hans Kaart en vestigde zich in Nederland. Na Hans' vroege dood was zij nog een aantal jaren ge trouwd met regisseur Willy van He melt. Landelijke bekendheid kreeg zij niet alleen door haar tv-pro- gramma 'Een liedje met Caroline' en haar rol in de musical 'Amerika- Amerika', maar ook via haar radio programma's 'Klassiek met Caroli ne' en 'Caroline'. „Ik voel mij echt niét gedumpt, ik ben immers 70 jaar en dan is je verkoopdatum gewoon voorbij. Als je ergens aan begint, weetje ook dat er ooit een eind aan komt. Maar dat einde komt toch nooit op het moment dat dat jou het beste past. Ik had graag de 25 jaar nog vol gemaakt! Toch mag ik echt niet mopperen, want wie kan dit werk nou tot zijn zeventigste blijven doen?" Kaart is overigens zeker van plan om actief te blijven. Sinds zes jaar geeft zij ook zanglessen en daar naast blijft zij via de 'Stichting Ca roline Kaart' financiële steun verle nen aan jong zangtalent door mid del van beurzen en het uitloven van prijzen. Terugblikkend op haar nu bijna af gesloten radiocarrière bij de AVRO komen er niet alleen veel dierbare herinneringen, maar ook wat hart zeer naar buiten. Over Willem Duys bijvoorbeeld, die ooit opmerkte dat zij een spraakgebrek had. „Alleen daarom al was het voor mij een ex tra uitdaging om op mijn leeftijd alsnog met acteren te beginnen." Of toen zij met Joop Stokkermans 23 jaar geleden haar programma 'Caroline' begon en het toenmalige hoofd Klassieke Muziek haar volko men negeerde: "Die is nu allang weg en ik ben er nog steeds! Ik mag mij gelukkig prijzen dat ik zoveel directeuren en hoofden van Klas sieke Muziek doorstaan heb." Dat niet iedereen 100 procent en thousiast over haar zal zijn, kan zij wel begrijpen. „Ik heb ooit een stig ma gekregen omdat ik in 'Een lied je met Caroline', naast klassiek, bij voorbeeld ook liedjes als 'Oh ny Boy' en 'Hannes loopt op pen' zong. Dat is wat de men 1 onthouden. Inmiddels ben il wel aan gewend dat er in vak gen soms laatdunkend over 1 wordt gesproken." De allerlaatste uitzending wo opgenomen in de Kleine Zaa het Concertgebouw. Het moi feestelijk afscheid worden, m| voor Caroline Kaart hoeft dat genlijk niet eens. „Ik zou lievi woon achter de microfoon in studio op mijn eigen manier kondigen dat het programme mijn publiek gedag zeggen ei tellen hoe geweldig het is gev Nu wordt het een emotionele avond, die heel moeilijk voor Immers, samen met Joop Sto mans had ik een 'marriage in sic' dat 23 jaar geduurd heeft, langer dan ik ooit getrouwd b geweest!" Els Boer Kort voor het begin van haar wereldtour nee heeft de Ameri kaanse zangeres DIANA ROSS haar toevlucht gezocht in een kliniek voor alco hol- en drugsver slaafden in Malibu in de Amerikaanse staat Californië. Dat heeft haar woord voerder gisteren te gen de nieuwszender CNN gezegd. Hij zei dat de 58-jarige zan geres enkele 'per soonlijke zaken moet oplossen'. De woordvoerder liet weten dat Ross in top vorm wil zijn voor haar terne, die op 26 juni in Duitsland begint. Een woordvoerder van de Internationale Diana Ross Fanclub in Hilversum zei dat hij niet beschikt over informatie dat de zangeres in Nederland een optreden verzorgt. De Britse KONINGIN ELIZABETH II (76) heeft geldproblemen aan de vooravond van de viering van haar vijftigjarig jubi leum. Vandaar dat de koninklijke fami lie het parlement wellicht om financië le hulp vraagt, zo meldt de Britse krant The Independent. De krant noemt de inkomstenbelasting die de Britse konin gin sinds kort moet betaten en de kosten van haar familiele den als grootste oor zaken van haar geldproblemen. Rekeningen zijn er ge noeg aangezien de koningin van 1 tot 4 juni haar gouden jubileum viert met straatfeesten, concerten en optoch ten. Verder is er een speciaal concert in de tuin van Buckingham Palace met optredens van Elton John, Queen, Atomic Kitten en Ozzy Osbourne. Het is voor het eerst dat Elizabeth publiek uitnodigt in haar tuin: 12.000 gelukkigen wisten een gratis kaartje te bemach tigen, terwijl twee miljoen een poging deden. Elizabeth heeft laten weten dat ze geen drugs, gevloek of ge schreeuw wil tijdens het concert. ROOMS-KATHOLIEKEN lijden vaker aan een DWANG- NEUROSE dan mensen die weinig met religie hebben. Dit blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Par ma in Italië. „Het katholicisme benadrukt de persoonlij ke schuld van de gelovige. Iemand die daar gevoelig voor is, versterkt door een dergelijke geloofsovertuiging zijn neiging om zichzelf van alles de schuld te geven", lichtte psychiater lan Hancock gisteren het onderzoek toe. Die extreme schuldgevoelens kunnen vervolgens leiden tot een dwangneurose. Patiënten die lijden aan deze psychi sche stoornis leggen zichzelf strenge rituelen op. De on derzoekers benadrukken dat hun studie niet bewijst dat kinderen met een religieuze opvoeding later een dwang neurose krijgen. De onderzoekers presenteren de uikomst van hun studie in het medisch vakblad New Scientist. Een groep van 25 EUROPESE TOP- VOETBALLERS, on der wie de Franse sterren Zinedine Zi- dane (foto) en David Trezeguet, roepen jongeren op niet naar de SIGARET te grij pen. Ook de Portu gees Luis Figo, de Spaanse topper Raul en de Nederlandse Schalke-speler Mar co van Hoogdalem nemen deel aan een promotiecampagne van de Europees commissaris Byrne. Volgens Byrne zijn jongeren van die leeftijd het kwets baarst. Acht op de tien rokers begint tussen de twaalf en achttien aan de sigaret. De Ierse eurocommissaris en fel le anti-roker wees er gisteren in Brussel bij start van de campagne 'Voel je vrij nee te zeggen' op dat elk jaar 500.000 Europeanen sterven aan ziekten die zijn terug te voeren op tabaksgebruik. De start van de campagne valt samen met de wereld anti-rookdag, komende vrijdag. De actie gaat drie jaar lopen. De Europese Commissie heeft er achttien miljoen euro voor vrijgemaakt. Weinig mensen gebruiken het woord penis. Het is blijkbaar te direct en te weinig verhullend. Synonie men als piemel, pik, lid of tampeloeres zijn meer al gemene benamingen. Maar de penis is wel het offi ciële woord voor het mannelijke geslachtsdeel. Een stoomcursus peniskunde. En waar is het lid van Ras- poetin? De New York Times gebruikte tot 1993 slechts driemaal het woord penis in de kolommen. Maar toen veranderde er iets drastisch. De vrouw van de Amerikaan John Wayne Bobbit hakte in dat jaar de jongeheer van haar man af. Het lid van Bobbit werd weer aangenaaid en omdat deze ge beurtenis nieuws was, kon ook de New York Ti mes niet meer om het vermaledijde woord penis heen. Bobbits verhaal'krijgt een vervolg. Een jaar na de hersteloperatie speelt hij in een pornofilm die ge baseerd is op het bizarre voorval. „Sinds het ge beurde wil iedereen mijn pik zien. Nu, dat mogen ze", is de slogan waarmee hij zijn herwonnen ac tiviteiten publiekelijk tentoonstelt. Maar zijn ge slachtsdeel is volgens Maggie Paley, schrijfster van 'Het boek van de penis', niet al te interessant. Pa ley schrijft onder meer voor de tijdschriften Elle en Vogue. Bij haar boek is een boekenlegger annex maatlat bijgevoegd. Want de grootte van de penis is en blijft volgens de schrijfster van dit amusante boek (geen litera tuur en ook niet wetenschappelijk) tot de verbeel ding spreken. De brandende kwestie van het for maat is door de eeuwen altijd aanleiding geweest tot verering en hilariteit. In alle tijden hebben mannen actie ondernomen om hun lid te laten opvallen. In het oude Grieken land beschermde de man zijn potlood door het topje van de voorhuid over de eikel te trekken. Hij bond het samen met een lint of leren veter. Om het geheel niet te laten flapperen, bond hij vervol gens de uiteinden van de veter rond de basis van zijn penis. Het kreeg zo de vorm van een bundel tje dat ook wel hondenband werd genoemd. Aan het eind van de middeleeuwen en het begin van de renaissance gingen mannen kleding dra gen die hun piemels accentueerden. Het was de bedoeling dat door de kleding heen de vorm van zijn edele delen te zien was. De schaambuidel werd gevoerd en sommige exemplaren hadden zelfs de vorm van een penis in erectie. Sommige dragers gespten ook nog eens een dolk aan. Door deze suggestieve dracht werd het 'van onderen' een drukte van belang. In Engeland werd het zo opzichtig ten toon spreiden van het geslacht zelfs verboden, maar veel mannen lapten die wet aan hun laars. De schaambuidel werd desondanks of misschien wel dankzij het verbod een topper op modegebied. De schaambuidel zou van oor sprong een bescherming zijn tegen de vlekken van de zalfjes tegen syfilis. Tegen het eind van de zestiende eeuw verdween de schaambuidel uit het modebeeld. tampeloeres en hij droeg graag strak zittend» zwembroeken, waarbij hij zijn apparaat rech hoog droeg zodat iedereen kon zien hoe het ven de broeksband uitstak. De penis als relikwie krijgt in het boek evene de aandacht. De voorhuid van de penis van J Christus zou bewaard zijn in de abdijkerk va Coulombs in Chartres, maar ook andere kerl zeggen dit onderdeel van Jezus in bezit te he Het verhaal rond Chartres gaat erover dat de ge voorhuid een vrouw zou hebben bevruch hebben gezorgd voor een voorspoedige beva Hendrik V van Agincourt hoorde hiervan en de de voorhuid om de weeën van zijn vrouw tharine van Frankrijk, te verzachten. De beva verliep inderdaad voorspoedig en Hendrik li( speciale kerk voor het relikwie bouwen toen het terugbracht. De penis van rokkenjager en keizer Napoleoi spreekt blijkbaar ook tot de verbeelding. Volj officiële bronnen is hij gestorven aan maagki tijdens zijn verbanning op St. Helena. Er zijn ter ook bronnen die beweren dat hij door an cum is vergiftigd. Omdat hij al een extreem k lid had en het door arsenicum nog verder is j krompen, vonden zijn naasten het niet gepas hem zo onteerd te begraven. Voor de mythe\ ming was het beter zijn lid af te snijden. In 1! werd het bij Christies verkocht aan een onbe de particulier. In 1977 werd het in Parijs opni geveild. Voor zevenduizend francs veranderd keizerlijke kleinood van eigenaar. Het zou tu: een kavel boeken hebben gezeten en volgens onbekende eigenaar op een pees gelijken. Mi ook ene dr. Lattimir, uroloog in New York, be weert de pik van Napoleon te in bezit hebbel Lattimir is een verwoed verzamelaar van sou nirs uit de donkere dagen van de geschieden Ook het apparaat van Raspoetin, de vertrouv van de vermoorde Russische tsaar Nicolaas I Alexandra, schijnt bewaard te zijn. De penis liggen op een stukje fluweel in een gepolitoei doos van een oude sukkelige Russin in Parijs zou eruit zien als een dertig centimeter lange overrijpe banaan. Amerikaanse presidenten zijn nogal bekend 1 wege het veelvuldig gebruik van hun penis. Ji Kennedy en Bill Clinton hebben die reputatif meer dan waargemaakt. Maar volgens Paley Lyndon Baines Johnson de kroon. Al op de n delbare school genoot hij ervan om met zijn bo, zoals hij zijn penis liefkozend noemde, te len. Als hij toiletteerde ging hij gewoon door zaken waarmee hij bezig was. En een van ziji liefde leuzen bij de verkiezingscampagne wa: maak mij hard voor het presidentschap." To< journalisten hem maar bleven doorzagen ov< troepen in Vietnam, werd hij het op een gege moment beu. Hij ritste zijn broek open, hing presidentiële jumbo buiten en zei: „Daarom. Irene Nieuwenhuijse Maggie Paley. Het boek van de penis, ISBN 90-6112-871-4, 1 Vier mannen die een bijzondere relatie hadden met hun mannelijk geslachtsdeel: John Wayne Bobbit, Napoleon, Errol Flynn (boven, van links naar rechts) en Raspoetin (onder). Foto's: GPD/Reuters/Archief Toen het kostuum eenmaal zijn intrede in de mo de had gedaan, werd de penis weggemoffeld. Sommigen nemen daar tegenwoordig geen ge noegen mee en dragen juist strakke kleding. Voor al homo's en popartiesten doen dat, volgens Pa ley. De bobbel in de broek wordt nog steeds geac centueerd. Een van de meest bekende beelden uit de rock 'n roll-tijd is de Rolling Stones-plaat Sticky Fingers van Andy Warhol. In de oudheid zweerden mannen op hun penis of op het geslachtsdeel van degene aan wie ze trouw beloofden. De heup wordt dan vaak als eufemis me voor het mannelijk geslachtsdeel genomen. 'Leg toch uw hand onder mijn heup opdat ik u doe zweren bij de Here, de God des Hemels en der aarde' (Genesis 24). Ook Jakob op zijn doods bed maakt hiervan gewag: 'Indien gij mij gene genheid toedraagt, leg dan uw hand onder mijn heup en zweer dat gij mij liefde en trouw zult be wijzen', staat te lezen in Genesis 47. Het kan zijn dat met heup in feite testikel of de penis met de testikels wordt bedoeld. In ieder geval is het En gelse werkwoord to testify (een verklaring afleg gen) van dit gebruik afkomstig. De peniskokers zijn voorbehouden aan mannen in Afrika, Zuid-Amerika en Nieuw Guinea en ei landen in de Stille Zuidzee. Er zijn velerlei varia ties. Soms is de status van de man aan zijn koker af te lezen. Er zijn volkeren die er alleen een voor door de week, of juist een voor de jacht hebben. Of alleen een voor hoogtijdagen. Soms worden ze met behulp van een heup- of lendegordel in op geheven positie gehouden. Met een spatel wordt de penis nogal eens in de koker gestopt. Paley wijdt een speciaal hoofdstuk aan mannen die bekend om zijn piemel. Filmacteur Errol Flynn bijvoorbeeld, een lulhamel die altijd in was voor wat onderbroekenlol. Hij masturbeerde ooit voor het huis van roddeljournaliste Hedda Hop per, vond het plezierig piano te spelen met zijn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2