TOERISME Kalenberg HOC 313 VRIJDAG 31 MEI 2002 In Seoul botst de eeuwenoude cultuur van Korea met de materiële verworven heden van de moderne tijd. Foto's: PR pante is dat het oude Gyeongbokgung, tegen de stroom in, omgekeerd evenre dig met de tijdgeest weer in omvang toeneemt. Sinds 1990 namelijk is de Koreaanse overheid, in een poging het cultureel erfgoed te behouden voor de toekomst, bezig met een grootscheepse renovatie van de koninklijke tempels, paleizen en verblijven. Op een handvol na, waren de 200 gebouwen in 1910 door de Ja panse bezetter genadeloos met de grond gelijkgemaakt. Inmiddels is een derde deel daarvan weer in de oude luister hersteld. De rest van dit Wereld Erfgoed van de Unesco is klaar in 2010. Voor het bekijken van al dit fraais - de verklarende teksten zijn ook in het En gels - moet je inclusief de wisseling van de wacht minstens een driekwart dag uittrekken. Het Nationale Museum, tij delijk gehuisvest binnen de metersdik ke muren van het imposante complex, vult 's middags eventueel verder je ken nis aan van de 4000 jaar oude Koreaan se geschiedenis. Die historie is doorspekt met aanvarin gen met aartsvijand Japan. Maar toen die gehate natie na de laatste koloniale overheersingsperiode in 1945 definitief het veld moest ruimen, kreeg Korea een zo mogelijk nog zwaardere Idap te ver werken met de gedwongen tweedeling van het land. Het Noorden kwam on der de communistische invloedsfeer, het Zuiden onder kapitalistische. Vanaf 1953, bij het eind van de Koreaanse oorlog, werd de grens getrokken rond de 38ste breedtegraad. Het land dat oorspronkelijk vanaf zijn 'geboorte' al tijd één was, heeft nu twee presidenten. De ene is gekozen, de andere zelfbe noemd. Ze heten wél allebei Kim De bus uit Gumchon - een stationnetje op een uur afstand van Seoel - klimt traag omhoog naar de top van de 120 meter hoge heuvel waarop het Indusan Unification Observatory is gevestigd. Traag, om het historisch perspectief van deze uitkijkpost aan de grens toch vooral goed op de bezoeker te laten in werken. De groepen vijf, zes en zeven van de basisschool zitten op het plein in het voorjaarszonnetje en genieten op kleedjes van de zelf meegebrachte lunch. Het gelach van de schoolkinde ren waait onschuldig op de wind mee en staat in schril contrast met het naar geestige beeld dat zich vanaf de andere kant van de heuvel voor je ogen ontrolt. Het is zo!n zelfde beeld als bij ons in Europa op het netvlies staat gegrifd uit de tijd dat Berlijn in tweeën werd ge deeld door de Muur. Hier vormt het water van de rivier de Han de demarka- tielijn tussen vrijheid van meningsui ting en stilzwijgende acceptatie. Tussen westerse welvaart en schrijnende ar moe. Aan de overkant is zelfs met verrekij kers geen beweging te ontdekken en naar verluidt zijn de huizen van de dor pen dan ook slechts lege hulzen, er woont niemand. Uit de luidsprekers wisselen propaganda en marsmuziek elkaar af waarbij de rillingen je over de rug lopen. De schier eindeloze rij wachttorens die onderling verbonden zijn met rollen metershoog prikkel draad geven het landschap een buiten gewoon grimmig karakter. Oorlog lijkt hier opeens heel dichtbij. Ontsnappen over het water, dat is zo klaar als een klontje, is uitgesloten. Daar zou zelfs Houdini, zo hij nog leefde, rich niet aan wagen. Het laatste nog Stalinistisch bolwerk op aarde laat maar mondjesmaat bezoe kers toe (pas nog waren er enkele korte familie-herenigingen) en recente Ame rikaanse uiüatingen als zou Noord-Ko- rea heulen met het internationale ter rorisme hebben het streven naar ont spanning geen goed gedaan. De pogin gen tot samenwerking en verzoening komen overigens vooral van de kant van Zuid-Korea dat liever nog vandaag dan morgen de volledige eenwording van het schiereiland in ere zou herstel len. Het kleine, doch interessante mu seum van het Observatorium geeft een goed beeld van heden en verleden aan beide kanten van de border. Tussen al le artifacten springt de Noordkoreaanse postzegel Vein het WK '74 met Johan Cruijff direct in het oog. Zouden ze aan de overkant wel weten dat Oranje deze keer niet danst op het feestje bij de bu ren? Veel toeristen tref je bij het Observato rium niet. Althans westerse toeristen. Maar dat geldt eigenlijk voor heel Korea dat nog niet echt op de kaart staat in dat segment. Thailand, China, Japan heeft elke touroperator wel op rijn pro gramma staan. Maar wie naar Korea wil, kan in de Benelux alleen terecht bij LITO in Leiden, een kleine organisatie die groepsreizen van 15 en 21 dagen aanbiedt. De deelnemer krijgt in dat tijdsbestek niet alleen de belangrijkste hoogtepunten te zien op het gebied van cultuur, natuur en historie, maar komt voor een dag en een nacht ook bij de mensen thuis. Lex Korea is in Seoel de organisatie die zich bezighoudt met het leggen van contacten tussen Korea- nen en buitenlanders. De inmiddels 400 aangesloten leden zijh veelal in goede doen en vinden het belangrijk om 'Korea' met hun gast te delen. Bij mevrouw Han en meneer Sung was het eten meer dan voortreffelijk te noemen. Maar dat geldt ook voor het voedsel in de meeste van de ongeveer 12.000 res taurantjes die alleen Seoel al telt. En dan wordt voor het gemak nog voorbij gegaan aan de vele eetmogelijkheden op vrijwel elke hoek van de straat. Het nationale gerecht is kimchi, een soort zuurkool maar dan heet, dat bij geen enkele maaltijd ontbreekt. Bibimbap is gekookte rijst met groenten in een ste nen pot en verder is het barbecuen van nind- en varkensvlees populair. Voor- en nagerechten kennen ze in Korea niet. Alle schaaltjes komen tegelijk op tafel. Behalve een eetcultuur gaan de Korea- nen ook prat op een drinkcultuur. Ze houden wel van een slok. Wat heet. Vooral bier en sonju rijn populair. Dat laatste lijkt op onze jenever maar bevat veel een veel lager alcoholpercentage. Aangeschoten Koreanen kom je 's avonds op straat altijd wel tegen. On danks dat rijn de straten veilig, ook voor vrouwen. Niemand valt je lastig, zelfs niet in de smalste steegjes van Ins- adong, de uitgaanswijk van Seoel. Een al helemaal niet aan de haven van Se- ogwipo op het subtropische eiland Jeju. Maar dat verwacht je vanzelfsprekend ook niet, op een plaats waar elk mo ment een waternimf haar hoofd boven water kan steken Ad van Kaam Korea, en dan vooral de hoofdstad, heeft de afgelopen decennia een metamorfose ondergaan. FEITEN&CIJFERS Zuid-Korea ervlakte: 99.900 km2 - zo groot als Engeland 47 miljoen Republiek Seoul -10 miljoen inwoners steden: Busan (3e havenstad ter wereld), Ulsan, Daejeon, Daegu, Scheepsbouw, auto's (1,4 miljoen per jaar), textiel, computers, hi- Boedhisme, Christendom, Sjamanisme, Confucianisme Koreaans Vier jaargetijden met warme zomers (plus 30 graden) en strenge win- 10 graden) waardigheden onder meer: Gyeongbokgung Paleis, Nationaal Museum, Opera, Deoksugung Paleis van de wacht), Changdeokgung Paleis, Insadong (antiek), Namdae- Markt, Dongdaemun Markt, World Cup Stadium, Seoul Tower, Amsa pre- park. Seoul: Ganghwado Island (prehistorische dolmen), Korean Folk Vil- Gedemilitariseerde zone, Odusan Observatorium. Nationaal Park, Iron Triangle Zone (Koreaanse oorlog), Valley Nationaal Museum, Gwancksa Bhoedistische tempel, Meer, Worakson Nationaal Park. Haeinsa Tempel met 80.000 houten drukblokken, Buseoka Tempel, Park, Bulguksa Tempel, Seokguram Grot te komen: Korean Air, KLM 11 uur LITO Leiden verzorgt 15- en 21-daagse rondreizen langs de bezienswaardigheden op het gebied van natuur, cultuur en histo- vanaf 1675 euro. Informatie: 071 514 28 47 en/of internet www.li- vrouwen er de brui aan geven en er nog maar een paar honderd haenyo over zijn. Ook op het subtropische eiland Je ju, dat gedomineerd wordt door de 1950 meter hoge top van de vulkaan Hallassan, staat de tijd namelijk niet stil. In de afgelopen decennia heeft Korea een metamorfose ondergaan vergelijk baar met de industriële revolutie des tijds in het westen. Alleen dan - als een inhaalslag - in supersnel tempo. De be langrijkste bronnen van inkomsten rijn niet langer landbouw en visserij, maar zware industrie (auto's, schepen) en hi- tech fabrikaten. Die enorme omslag van een ontwikkelingsland naar een welvarende natie heeft ook zijn weer slag op oude tradities zoals bijvoor beeld het handmatig bewerken van de zeebodem door de vissende vrouwen van Jeju. De moderne Koreaanse meid van nu is nauwelijks nog voor te porren voor het zware en gevaarlijke bestaan van haar moeder, grootmoeder en bet overgrootmoeder. Ze gaat liever werken in de florerende toeristenindustrie op dit 'Bali van het noorden' dat vooral in trek is bij pas getrouwde stellen en bij golfende Japanners. Of ze gaat studeren in Seoul. De hoofdstad met rijn 10 miljoen in woners is het kloppende hart van de natie en ook daar, 700 kilometer noor delijker dan Jeju-eiland, botst de eeu wenoude cultuur van Korea met de materiële verworvenheden van de mo derne tijd. Het glas en het beton van de onafzienbare rijen wolkenkrabbers contrasteren fel met het fraaie Gyeong bokgung, de koninklijke paleizen van de Joseon-dynastie, daterend uit de veertiende eeuw en gelegen op de noordelijke oever van de rivier de Han. Het complex, dat de gelijkenis met de Verboden Stad in Beijing glansrijk kan doorstaan, vormt een mstpunt in een hectische wereld waar*70.000 taxi's, 6500 bussen en een miljoen auto's da gelijks strijden om voorrang. Het frap- waadt door ondiep water 5scherpe rotsen van zwart lava- Onder haar arm klemt ze een ron- met daaraan een eind touw en schouder hangt een blauw, fijn- net. Met haar rubberpak, zwem en duikbril lijkt ze zo te zijn weg- van de set van een science-fic- Maar op het eiland Jeju voor de Zuid-Korea behoort deze water die zomaar uit zee opduikt tot de ighèeit van alle dag. rktipyo heten ze, de vissende vrouwen fie Gele Zee die al eeuwenlang en i aditionele wijze de kost verdienen »ilij het duiken naar krab, kokkel, inkt- :atu n zeewier. Dat duiken doen ze op mei1 kracht, zonder snorkel of pers- jele 1en ze kunnen wel drie minuten ereen onder water blijven en een Bne te van twintig meter bereiken. Ze snu dagelijks bloot aan de weerbarsti- ementen van weer en water en dat metf ook af aan de donkere, gelooide en de gegroefde gelaatstrekken, aroir ongezond is dit beroep niet. Er r0I1 haenyo die dit zware bestaan vol- ,da len tot op de zeer hoge leeftijd van ltb hg jaar. ichien moeten ze noodgedwongen de »ver de lange adem beschikken auti (hun echtgenoten houden zich, k te 1 het licht bewerken van het land, tsre er vooral onledig met praten en ap drinken. Terwijl vrouwlief de bo- inV van de zee afspeurt en de op- d gst van die dag vers aan de man gt, wacht haar na gedane arbeid nog de opvoeding van de kinderen, lis het niet om die scheve verhou- |en of om het gevaar dat achter elk lalrif loert, dat steeds meer vissende REISBERICHTEN Tivoli Pretpark Tivoli in Kopenhagen - de meest bezochte attractie van Denemarken - biedt dit seizoen voor het eerst een licht- en ge luidshow gebaseerd op de wisseling der seizoenen. 'Tivoli Illumi nations on the Lake', zoals het spektakel is geheten, wordt opge voerd rondom het kunstmatige meer in het park. Tivoli is dage lijks geopend van 11 uur tot 23 uur en op woensdag tot en met zaterdag tot middernacht of (in het hoogseizoen) zelfs tot 1 uur Meer informatie: Tivoli, Vesterbrogade 3, Postboks 233, DK-1630 Kopenhagen V., telefoon 00 45 3315 io 01 en/of internet: www.tivoligardens.com. VW.NL De websites van de Algemene Nederlandse Vereniging van WV's (ANW) en het voormalige Nederlands Bureau voor Toeris me (TRN) worden per 1 juni samengevoegd. Het betreft de sites vw.nl, holland.com en lekkerweg.nl. Voor de Nederlandse markt komt er nu één site: www.wv.nl. Reden van de samenvoeging is volgens directeur Annette Eijkemans van de ANW het feit dat Nederlanders eerder geneigd zijn toeristische informatie te zoe ken onder VW dan onder Holland. Djoser Bij Djoser verscheen zojuist het zomer- magazine met daar in nu al een greep uit de vakantietrips die de eigenzinnige Leidse reisorganisa tie de komende winter organiseert Daaronder een 14- daags kerstverblijf voor gezinnen met kinderen in Zuid- Afrika en (in de herfst) een rondreis door Egypte voor dezelfde doelgroep. Verder ook veel nieuwtjes, prijsindicaties en losse verhalen. Het zomermagazine kan worden afgehaald of aange vraagd bij: Djoser, Breestraat 125,2311 CM Leiden, telefoon 071 512 64 00. Fietsvrienden Bij de Stichting Vrienden op de Fiets verscheen onlangs het nieuwe boekje met gastadressen. Dat zijn er inmiddels bijna 2000, waarvan 67 in België en 15 in Duitsland. Leden van de Stichting kunnen op vertoon van hun donateurskaart voor maximaal 14 euro per persoon (inclusief ontbijt) logeren op de in het gidsje vermelde adressen. De jaardonatie voor een lid be draagt 6 euro per huishouden. Opgave kan via: Website www.vriendenopdefiet5.nl of door een briefje te sturen naar Stich ting Vrienden op de Fiets, Vredehof 13,5671 DS Nuenen. Paradores Wie in Spanje minimaal vijf nachten in een parador (bijzondere, meestal in monumentale gebouwen gevestigde staatshotels) wil slapen, is aanzienlijk goedkoper af met een zogeheten 'five nights card'. Er zijn wel enkele voorwaarden aan verbonden en hij is alleen geldig voor een tweepersoonskamer. Meer détails zijn te vinden op www.paradores.es Hooivorkdarten Wie altijd al eens graag had willen hooivorkdarten, kan tegen woordig terecht in de Beemster. In deze 'gaafste droogmakerij' van Nederland ontwikkelde het Infocenter diverse arrangemen ten waarbij niet alleen onbekommerd met hooivorken mag worden gesmeten, maar waarbij ook kan worden deelgenomen aan steenwerpen en andere traditionele poldersporten. Tevens is het mogelijk met de step een rondje te maken over de ring dijk. Meer informatie: 02 29 6218 26. o o Op Stap Bij de ANWB verscheen zojuist de ledenwijzer 'Op Stap in Ne derland', een perfect gidsje voor iedereen die iets aardigs zoekt voor een dagje uit in eigen land. In het vrolijk opgemaakte en zeer gebruiksvriendelijke gidsje wordt niet alleen ruimschoots aandacht geschonken aan vermaarde attractieparken als Six Flags en Madurodam maar ook aan het veel minder bekende maar zeker zo aardige De Waarbeek in Hengelo (O) en Tover land in Sevenum. Verder in het boekje, dat voor ANWB-leden gratis is op te halen bij alle ANWB-kantoren, ook aandacht voor onder meer dierenparken, tuinen, musea en fiets-, wandel- en autoroutes. Amtrak Amerikanen lijken de trein te hebben herontdekt. Na de aansla gen van li september vorig jaar is het aantal passagiers bij Am trak met zo'n 40 procent gestegen. Reden voor de Amerikaanse spoorwegmaatschappij om het na de Tweede Wereldoorlog sterk uitgedunde railnet weer te gaan uitbreiden. Daarvoor is fi nanciële steun aangevraagd bij de overheid. Hoeveel verlovingen - huwelijken zelfs - zijn tijdens een va kantie op de klippen gegaan? De zomer van 1963 brachten mijn vrouw en ik door op een zeilboot in Friesland. Het weer was niet veel soeps, maar we vermaakten ons prima. Achteraf vrij verbazingwekkend. Mijn vrouw - toen nog vriendin - had nog nooit eerder ge zeild. Ik wel. En dat liet ik merken ook. Niets ergers dan de minnaar die zijn minnares zeilles geeft. 'Schoot bak' com mandeerde ik vanachter de helmstok bars. Of: 'Gooi het landvassie even op'. En ook vond ik, dat ze meteen moest weten wat een potdek was, een kikker, een muilslag, een leuver, een korvijnagel en uiteraard wat killende lijken in hielden. Mijn vrouw vond dat volstrekte onzin. En zoals ik nu een golfer in acute ademnood kan brengen door achteloos te vragen hoeveel gaatjes rijn favoriete baan hee# ('Negen of achttien?'), zo joeg rij mij het bloed onder de nagels van daan, door het die hele vakantie uitsluitend en alleen te hebben over touwtjes, schuine, staande en rechte latjes, gaatjes en - dat was het allerergste - linksaf en rechtsaf. Zeilen heeft ze nooit geleerd. Laat staan de termen die daarbij horen. Maar varen doet ze nog steeds bijzonder graag. Logisch. Stap zelf eens in een boot en merk - zoals ik vorige week tussen Ossenrijl en Giethoorn weer eens on dervond - dat Neder land eigenlijk is gescha pen om vanaf het water te worden bekeken. Wel eens door Kalen berg gevaren? Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25