Van kantelende auto's en laagvliegende uilen Opel Meriva ook in Brazilië op de markt Meer regels nodig i 'belverbod' in auto Chrysler maakt einde aan moderne 'hotrod' Prowier Opmerkelijke gebeurtenissen in het verkeer Phaeton-mc Super-Golf met Bekende namen werken samen JUNI 2002 t/m 2/6 Studebaker Packard tentoonstelling, Automusa, Bergeijk. 035 6923 681. t/m 2/6 Internationale Ford Capri Meeting, Beekse Bergen. 017 2507 736. www.fordcapriclubnederland.nl 1 Namac modelautobeurs, Eureteco Expocenter, Meidoomkade, Houten. 016 5537 054. 1-2 Italia a Zandvoort, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 8 Nationale meeting Ford XR/RS-club, Midland Circuit, Lelystad. www.xrrs-club.nl 8-9 All American Wheels, Asten-Heusden. www. allamericanwheels. com 9 Miniatuurautobeurs, Speelgoedmuseum, Mechelen, België. 0113503 516. 9 American Sunday, Velserduinplein, IJmuiden. 025 5511 243. 9 Oldtimer Show, Blokker. 022 9262 915. 9 GP Canada, Formule 1, Montreal. 14-16 Zomerweekend Ford Capri Club Nederland, Enkhuizen. 072 5023 603. 14-16 Internat. Kever-weekend, Budel. 031 6532 722. 15 Meeting Heartbeat Corvette Club, winkelcentrum Herenhof, Alphen a/d Rijn. 032 0234 780. 15 Antwerp Classico en Cabrio Tour, start en finish Antwerpen. 0032 3353 1970. 16 Nationale Oldtimerdag 2002, Lelystad. 032 0278 269. 16 Rit van het Wilde Westen, Austin Healey Club, Reeuwijkse Hout. 071 5172 630. 22-23 Historisch weekend, Den Helder. 022 4541 280. www.historischweekend.nl 22-23 Suzuki Terreintreffen, recreatiegebied De Landsard, Veldhoven. 018 6607 707 23 Hare clubraces Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 23 British Autojumble, MG Car Club Holland, Waalwijk. 23 VW Sportief, Circuit Lelystad. 016 5503 554 www.vdbpromotions.nl 23 GP Europa, Formule 1, Niirburgring, Duitsland 28-30 Continental TVR meeting, circuit Zolder, België. 016 2471 141/142 www.tvrcarclub.nl 29-30 AutoMania, Six Flags, Biddinghuizen. 016 5503 554. www.vdbpromotions.nl Tips naar: Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of: specialeproducties.hd@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uitgever is niet verantwoordelijk voor afgelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het vermelde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Meerdere merken bij Duitse dealer Weg Wiel münchen - DaimlerChrysler heeft in de buurt van München 'Motormeile GmbH' geopend, waar jonge, gebruikte auto's van allerlei automerken ver kocht worden. Het is de eerste keer dat een autofabrikant ge bruikte voertuigen van alle merken verkoopt. Bij Motor meile staan straks ongeveer 400 occasions. DaimlerChrysler zegt nog geen plannen te heb ben voor een dergelijke aanpak in Nederland. KALENDER door Peter Lodewijks den haac - Een ontsnapte emoe veroorzaakt opschudding en legt het treinverkeer geruime tijd stil. Een machinist krijgt op zijn tra ject te maken met omleidingen door werkzaamheden, raakt daardoor de weg kwijt en besluit 'om te draaien' met zijn trein. Autoverkeer wordt via borden ge waarschuwd voor laagvliegende uilen, vooral 's nachts. De roofvo gels speuren op slechts een me ter van de grond naar muizen. Het zijn slechts enkele meldin gen van opmerkelijke 'file-ver oorzakers en andere gebeurte nissen in het verkeer' die de ANWB Verkeersinformatie elk kwartaal op een rijtje zet in haar nieuwsbrief. Van de normale files kijkt nie mand meer op, maar regelmatig loopt het verkeer vast als gevolg van een bijzondere gebeurtenis. Zoals een grote scheepsbrand bij Rotterdam in maart, of een klopjacht op een voortvluchtige verdachte van een ernstig delict, waarbij 25 surveillanceauto's, motoren en politiebusjes be trokken waren, eveneens in maart. In april was opeens bij knoop punt Gorinchem een deel van de snelweg A15 (Nijmegen-Rot- terdam) verzakt, als gevolg van heiwerkzaamheden voor de Be tuwelijn. En op andere plekken verloor een vrachtwagen een la ding zand en liepen er opeens twintig paarden los op de snel weg. Ook vielen er her en der nog wat wagens om, hetgeen voor aan zienlijke vertragingen zorgde. Zo kantelde op het knooppunt Ter- bregseplein door een plotselinge windvlaag een boevenwagen van het ministerie van justitie. De chauffeur en bijrijder van het busje kwamen met de schrik vrij, een van de drie arrestanten liep rugletsel op. Verder gingen ook een volgeladen betonmixer, een vrachtwagen vol zetmeel- pulp en een tankwagen met ver se melk op hun kant. Stevige windvlagen hadden ook andere stremmingen tot gevolg. Regelmatig zorgden losgewaaide dekzeilen op vrachtauto's er voor dat de hoogtemeting bij tunnels alarm sloeg en alle lich ten op rood werden gezet. Van een geheel andere orde was de aanhouding van een 67-jari- ge Hagenaar die al bijna 50 jaar auto reed, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. In het zicht van zijn gouden ju bileum als 'automobilist' vroeg de politie de man begin dit jaar voor de allereerste keer naar het begeerde roze papiertje. krijgen. De prestaties liej niet om: topsnelheid 24! en een acceleratie 0-100 in 6,4 seconden. VW kwam met de huidij in 1997 op de markt. Vai Volkswagens die er ooit bouwd zijn was één op een Golf. Sinds 1974, tot Kever opvolgde, zijn er 1 miljoen Golfs gebouwd VW Kever werden er 22 gemaakt) en in Nederlai er daar ruim 605.000 van kocht Vorig jaar sleet V\ bijna 26.000 Golfs in Ne< De Golf R32 wordt voor consumentenprijs van 41 euro op de Nederlandse geïntroduceerd. Kia bouwt meer auto's in China vianen - Kia, onderdeel van Hyundai in Zuid-Korea, gaat samen met de Chinese autofa brikant Dong Feng meer auto's maken voor de lokale markt. Kia produceert in China mo menteel 50.000 auto's per jaar, maar dat worden er 300.000. In China schieten de autofa- brieken als paddenstoelen uit de grond. Steeds meer autofa brikanten ontdekken 'de nieu we automarkt'. Inmiddels bouwt het land met de meeste inwoners ter wereld meer dan 600.000 auto's per jaar. Volgens verwach ting zullen dat er enige miljoenen worden. Weg&Wiel 2: Straks zijn we toe aan een Guangzhou. leusden - Porsche in Zuffenhausen bij Stutt gart is vooral bekend geworden van de super snelle sportwagens en dan vooral de voortref felijke 'evergreen' 911. Maar Porsche doet ook veel ontwikkeling voor andere fabrikanten. Voor de Amerikaanse bouwer van motorfiet sen Harley-Davidson is Porsche bijvoorbeeld al langer aan de slag om de krachtbronnen moderner te maken. Volgens Porsche kunnen benzinemotoren veel beter, zuiniger en scho ner worden door variabele kleptiming en -be diening en directe brandstofinspuiting. Dat geldt dus ook voor motorfietsen. Porsche zegt de enige autofabrikant ter wereld te zijn die zijn kennis verkoopt aan diverse klant industrie. Daarbij gaat het om constn bouw van prototypes, tests, productk ning, inkoop logistiek en productie. 0 to een van de jongste projecten van P en Harley-Davidson: de 2-cilinder V-R< Foto: Pon leusden - Volkswagen probeert de belangstelling voor succes model Golf nog een keer op te vijzelen voordat de vijfde gene ratie van het model eind vol gend jaar uitkomt. Op de auto tentoonstelling van Madrid (tot en met 2 juni) laat VW de Golf R32 zien, de sterkste Golf die ooit in serie gebouwd is. Onder de motorkap zit een 241 pk sterke 3.2 liter 6-cilinder krachtbron, dezelfde die in het komende topmodel VW Phae ton draait. De Golf R32, die te gen het eind van de zomer al leen als 3-deurs leverbaar wordt, heeft vierwielaandrijving om al het motorgeweld op een be trouwbare manier op de weg te Het prototype Concept M gaat in productie als Meriva. Hij komt in 2003. Foto: Opel Nieuw stoelenconcept variatie op systeem van grote broer Zafira door Peter Lodewijks suEDRECHT - Met een ruimtewa gen op basis van de Corsa gaat Opel proberen het succes van de Zafira te vertalen naar de klasse daaronder. Na de hausse in het segment van de zogehe ten midi-MPVs, de midden maat ruimtewagens zeg maar, wordt nu een zelfde toeloop ver wacht op de nog iets kleinere MPVs, die we gemakshalve zul len aanduiden met de term compact-MPVs. De nieuwe ruimtewagen, ge naamd Meriva, is net iets langer dan vier meter en slechts 27,5 centimeter korter dan de grotere broer Zafira. De wielbases liggen maar 6 centimeter uit elkaar (Meriva 2,63 meter, Zafira 2,69 meter). De productieversie van het pro totype Concept M zal volgens Opel over meer dan voldoende binnenruimte beschikken en krijgt, net als de Zafira, een slim stoelensysteem. Alleen is het uitgangspunt anders. De Zafira is een 5-zitter die desgewenst kan worden uitgebreid met twee extra (in de vloer verborgen) zit plaatsen, de Meriva is ook een 5-zitter maar daar kan worden gespeeld met de drie stoelen achterin. Zo kan de middelste in de bo dem worden weggeklapt, waar door twee achterpassagiers meer de ruimte krijgen. Wie meer laadruimte wil kan de twee overblijvende stoelen sim pel naar voren duwen ofwel vol ledig neerklappen. Het Meriva-concept speelt in op het feit dat compacte auto's meestal worden gebruikt door slechts een of twee personen en zelden door meer dan vier. De nieuwe compact-MPV moet het 'ruimtegat' dichten tussen de Agila en de Zafira, die vorig jaar in Nederland allebei leider wa ren in hun respectievelijke marktsegmenten. Verantwoordelijk voor het nieu we ruimteconcept is Opeis eigen ontwikkelingscentrum te Rüs- selsheim, met medewerking van de GM-collega's in Sao Paulo, Brazilië. Deze samenwerking heeft geleid tot twee modellen die zich richten op de eisen van hun eigen markten. De auto's verschillen qua stoe len, bekleding, vering, demping, motoren en uitrusting. De Chevrolet Meriva, zoals het model in Brazilië gaat heten, wordt geproduceerd in de Sao Jose dos Campos fabriek en komt in augustus al op de markt. De Europese Meriva wordt gebouwd in de Opel-fa- briek in Zaragoza, Spanje, en zal begin volgend jaar zijn opwach ting maken bij de dealers. Er komt keuze uit diesel- en benzinemotoren van 1.6 tot 1.8 liter (75 pk tot 125 pk). Prijzen zijn nog niet bekend. door Johan Bosveld utrecht - Niet alleen het hand matig gebruik van mobiele tele foons, ook andere elektronische snufjes in de auto bedreigen de verkeersveiligheid. Uit een re cent Amerikaans onderzoek blijkt dat steeds meer verkeers ongevallen worden veroorzaakt doordat de bestuurder werd af geleid door dashboard-elektro nica, zoals navigatie-systemen. Het onderzoek werd uitgevoerd door de overheidsinstelling die verantwoordelijk is voor de vei ligheid op de Amerikaanse snel wegen. De conclusie uit het onderzoek is dat alleen maatregelen tegen het bellen in de auto onvol doende zijn. Ook voor het ge bruik van andere elektronische snufjes moeten regels komen. In Nederland is de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) inmid dels begonnen met een enquête onder gebruikers van navigatie systemen. De SWOV probeert zo inzicht te krijgen in de gevaren van het gebruik van zulke syste men tijdens het autorijd Ook General Motors, 's grootste producent van onderzoekt de onveiligh dashboard-elektronica. in het deze maand begoi onderzoek samenwerkt]1 Universiteit van Illinois, achter komen op welke 1 een bestuurder het veilij omgaan met die aparatif1 halve navigatie-systemei1 GM daarbij aan cd-spele1 computers. GM erkent dat het toenet( aantal elektronische snu 1 waarmee personenauto' den uitgevoerd, de aand 1 van de bestuurder voor 1 1 keer kan afleiden. Daaro1 steeds meer GM-elekror1 stemcommando's, zoda stuurder zijn aandacht b verkeer kan houden. Overigens benadrukt de dat elektronica in de auti verkeersveiligheid ook te kan komen. Stabiliteitsre anti-botssystemen en af tuur die rijden onder inv onmogelijk maakt, zijn d voorbeelden. Prijs Mazda-dealer hoofddorp - Mazda-dealer Hartgerink Klomp uit Hoofd dorp is door de importeur van het Japanse merk, Auto Palace de Binckhorst in Den Haag, on derscheiden met de Star Club Award 2001. De dealer scoorde afgelopen jaar het hoogst op het gebied van verkoop, service, kwaliteit en organisatie en mag zich daarom nu lid noemen van de zogeheten Mazda Star Club. absolute klapper was de enorme Maybach Zeppelin uit de jaren dertig, die met zijn 3650 kilo al leen bereden mocht worden met een vrachtwagen-rijbewijs. Hij was genoemd naar een vriend van Maybach, graaf Ferdinand von Zeppelin, die de beroemde luchtschepen bouwde. De limo had een 200 pk sterke 7.8 liter 12-cilinder krachtbron, afgeleid van een luchtschip-motor, die door Peter Lodewijks Detroit - Niet iedereen zal we ten dat hij in productie is ge weest, maar Chrysler maakt be kend dat het is gestopt met het bouwen van de Prowier. De al lerlaatste, genoemd naar de Conner Avenue assemblagefa briek in Detroit waar hij werd gebouwd, is twee weken gele den bij Christie's in New York geveild voor het recordbedrag van 160.000 euro. In februari was het laatste exemplaar al van de band gekomen. De Plymouth Prowler maakte als conceptauto in 1993 zijn op wachting op de Detroit Motor Show. Het was een spectaculai re verschijning met een punt neus en 'vrijstaande' voorwie len, die appelleerde aan de ty pisch Amerikaanse 'hotrod'-mo- de. Hotrods zijn hobby-objecten afgeleid van, of lijkend op een vooroorlogse auto, maar met moderne inwendige techniek en een flinke portie motorvermo gen. Na een massa enthousiaste re acties van pers en publiek start te Plymouth in juni 1997 met de serieproductie van de straatra cer. De productieauto was vrij wel ongewijzigd ten opzichte van het eerder getoonde studie model en was uitsluitend voor de Amerikaanse markt bedoeld. In januari 2000 hield Plymouth op te bestaan, omdat Daimler Chrysler vond dat het legendari sche merk het zustermerk Chrysler te veel beconcurreerde. Met Plymouth had ook de Prowier moeten verdwijnen maar de moderne hotrod werd nog even (tot enkele maanden geleden dus) doorgebouwd on der de merknaam Chrysler. In zijn korte loopbaan vonden een dikke 11.000 Prowlers hun weg naar de liefhebbers in Noord- Amerika. De laatste Prowier, de 2002 Con ner Avenue Edition, beschikt over een aluminium 3.5 liter V6- motor met 24 kleppen en 253 pk. Hij is in een speciale kleur blauw gespoten en heeft een bij passend aanhangwagentje. De opbrengst van de veiling komt geheel ten goede aan de Ameri kaanse National Multiple Scle rose Society. Volgend jaar keert een beroem de naam terug: Maybach. Niet dat we hem vaak zullen zien, want het wordt een prestigieuze limousine, een Rolls-Royce con current. Wilhelm Maybach stond met Gottlieb Daimler aan de wieg van Mercedes-Benz, dat nu Maybach tot leven wekt. Beide fabrikanten behoorden tussen de twee wereldoorlogen tot de grote Duitse prestigemerken. De bediend werd middels snellingen vooruit en uit. De Zeppelin werd breken van de oorlog ceerd, erna was het de autoproductie en Maybach zich op treinen en schepen. In seerde het merk met Benz. Prins Bernhard bezl), een Zeppelin cabriolet. Foto: DaimlerChrysler

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24