Communistische voetbalmiljonairs bestaan ook WK VOETBAL I laradona mag Korea in Nigeria leert niet van verleden Sport floreert in China door toedoen van economische groei en buitenlandse investeerders 2c02 |<prea Japan FIFA let streng op duikelaars Ieren mogen Keane niet vervangen 0 Vol et vi Jaap van Essen rvic tolksrepubliek China is nog een communistisch land. W ni 1989 werden studenten- me' esten voor meer democratie f^Jdig neergeslagen. Op echte ieke hervormingen wordt sdien gewacht, maar econo- h is er wel heel veel veran- Professioneel voetbal is bij beeld opnieuw ingevoerd, en het eerst heeft China zich voor een WK. hei t df oJflFA WORLD CUR i nlijk is het wel ironisch. Na r dan zevenduizend jaar g China in 1994 eindelijk rijg r profvoetballers. Rond 5000 or 1 Christus kende China ze al, zij ïannen die voor veel geld er een bal aan holden. Zu leette de allereerste voorlo- ljran ons voetbal. Het werd j teeld door twee teams van if man. De allerbeste Zu- toelers verenigden zich in dsoepsteams, die van stad naar trokken en daar de plaatse teams uitdaagden met als t grote geldbedragen. Dui- na den jaren werd Zu Gu ge- ild, maar langzaam aan ver- ïd «n de sport uit China. Alleen itic ipan wordt nog steeds een fs t beoefend die erop lijkt. >ve raard werd 'ons' voetbal lat de Engelsen in de tweede ;h tran achttiende eeuw ook or China geëxporteerd, maar iipssioneel voetbal was na de lunistische machtsovema- eg in 1949 ondenkbaar. 1994 dus, toen in China de «ague werd opgericht. Het geen gebeurtenis die op zelf stond, maar een uit- isel van de veranderingen ühina sinds halverwege de ïai 1 tachtig ondergaat Het ao met de grootste bevolking (wereld (1,2 miljard inwoners) is weliswaar nog steeds commu nistisch en geen democratie, maar onmiskenbaar heeft het zich economisch geopend. Ster ker, China is de grootste groei markt, met mogelijkheden waar de multinationals van dromen. Het gemiddelde inkomen in China is nog steeds laag (3600 dollar per jaar), maar dat wordt snel meer. Want de economie groeit jaarlijks met zo'n acht procent. En natuurlijk zijn er Chinezen die de nieuwe moge lijkheden ten volle hebben be nut Het blad Fortune stelde on langs een tophonderd samen van de rijkste inwoners in Chi na. De nummers 1 (twee broer tjes Yu) steken een man als Bill Gates inmiddels naar de kroon met meer dan een miljard euro elk in de portemonnee. Natuurlijk bestaat de echte elite uit een procentueel kleine groep. Maar vijf procent echt rij ke mensen op een bevolking van 1,2 miljard levert bij elkaar toch alweer zestig miljoen rijke Chinezen op. Cijfers om van te duizelen. Vrijhaven Bovendien krijgt de man in de straat het ook onmiskenbaar be ter, tenminste degenen die het geluk hebben dat zij zich bevin den in de speciale gebieden die door de Chinese regering zijn aangewezen als economische vrijhaven. Dat zijn de plaatsen waar de Europese, Amerikaanse en Japanse multinationals zich massaal vestigen vanwege de gunstige belastingmaatregelen, de enorme aantallen relatief goedkope arbeidskrachten en de ongekende afzetmarkt. Hoe groot die afzetmarkt is mag blijken uit een voorbeeldje. In Europa heeft gemiddeld zo'n vijftig procent van de inwoners een mobiele telefoon. In China pas tien procent. Daar is dus nog wel wat groei te halen, zeker omdat het vaste telefoonnet in China belabberd is. Toch is Chi na nu al de grootste markt voor mobiel telefoonverkeer, met 120 miljoen bellers. Over drie jaar zullen het er al 250 miljoen zijn, zo is de verwachting. Ignacio Tuhuteru kan het zich nog goed herinneren. In 1996 arriveerde de Nederlander in China waar hij als profvoetballer aan de slag ging bij Dalian Wan da, een van de absolute top clubs. „Ik had in Nederland nog niet eens een mobiele telefoon. Maar al mijn ploeggenoten bij Dalian hadden er wel al een. Ik keek mijn ogen uit". Oud-Ajacied Tuhuteru bleef In een eethuis in Shanghai domineert een schilderij waarop een spelsituatie uit de derby China-Zuid-Korea is afgebeeld. Foto: Reuters zich verbazen, vooral over de grote verschillen tussen arm en rijk. „Ik ging redelijk blanco naar China, wist niet veel meer dan dat er in 1989 die opstand was geweest. Wat opviel was de grote armoe aan de ene kant en de rijkdom aan de andere. Ik en nog twee Zweedse spelers wa ren ondergebracht in een echt luxe Westers hotel. Daar hadden we alles: fax, satelliet-tv noem maar op. Maar dat hotel stond wel midden in een sloppenwijk, waar de mensen moesten leven van gemiddeld 220 gulden in de maand". Profvoetballers in China hebben het aanmerkelijk beter, en dan niet alleen de buitenlanders. Tu huteru: „De Chinese spelers ver dienen ook heel veel geld. Ze hebben weliswaar bijna geen sociaal leven omdat ze altijd in een trainingscomplex wonen, maar ze zijn echt rijk. Ze zijn ge woon miljonair". Misschien verrassend dat ook sporters in een 'communistisch' land de status van miljonair kunnen bereiken, maar gezien de populariteit van het voetbal is dat helemaal niet zo gek. „Ik ging ook naar China met het idee dat alleen kickboksen daar een grote sport was", aldus Tu huteru. „Maar voetbal is ge woon de enige sport die echt telt. Wij speelden altijd voor 30.000 toeschouwers, voetbal lers zijn echt razend populair. Op televisie zie je ook ieder dag op verschillende zenders door lopend voetbalwedstrijden. Bij na alles wordt live uitgezon den". Voetbal is in China dan ook een echte groeimarkt, zoals dat zo mooi heet. Reden waarom alle grote sportmerken er inmiddels zijn neergestreken. Niet zo vreemd, want met 150 miljoen geregistreerde voetballers (on der wie maar liefst dertig mil joen vrouwen) kun je wel wat voetbalschoenen en shirtjes ver kopen. De grote voetbalclubs hebben dan ook geen proble men met het vinden van spon sors. Vertrouwde merken als Budweiser, Marlboro, Pepsi en anderen beheersen de Jia-Lea gue. Geld is dus het probleem niet in het Chinese voetbal. En onmis kenbaar is het niveau sinds de invoering van het profvoetbal omhoog gegaan. De Chinezen hebben weliswaar goed gekeken naar de Japanse J-League, maar gaan toch wat anders te werk. In Japan werden altijd vele Euro pese en Zuid-Amerikaanse ve detten op hun retour aangetrok ken, in China haalt men liever wat jongere Europese spelers. Dat geeft meer ruimte voor de ontwikkeling van de eigen spe lers, zo is de redenering. Dat uit gangspunt is ook reden waarom ieder team verplicht is in ieder duel twee spelers van onder de twintig op te stellen. De aanpak is in zoverre succes vol dat Chinese spelers nu in Europa actief zijn en dat China zich voor het eerst heeft ge plaatst voor het WK. In Zuid-Ko- rea zijn ze er in ieder geval blij mee, want het buurland zorgt voor volle stadions. Vele tien duizenden Chinezen zullen in juni de korte oversteek over de Gele Zee maken. Daarom ook werd voor de loting voor de eindronde al bepaald dat China in ieder geval in Korea zou gaan voetballen. Cijfers De grote tv-maatschappij en en de FIFA wrijven zich in de han den. Met de deelname van Chi na is de tv-markt voor het WK in één klap booming buss in ess. Naar het WK in Frankrijk keken in totaal 37 miljard mensen, voor het komende WK wordt vooral dankzij de grote Aziati sche deelname gerekend op maar liefst zestig miljard kijkers. Dat zijn cijfers waarmee je bij je sponsors kan aankomen. Dergelijke overwegingen speel den natuurlijk ook een rol toen China vorig jaar de Olympische Zomerspelen van 2008 kreeg toegewezen. Het IOC mag sinds de grote schoonmaak dan een wat minder verwerpelijke orga nisatie zijn dan de huidige FIFA, ook bij de olympische bond hebben de marketingjongens een dikke vinger in de pap. Dat China er op sportgebied in eens helemaal bij hoort sinds de economische hervormingen is zo bezien heel logisch. Sport en commercie hebben tenslotte al les met elkaar te maken. De Chi nezen zijn er ook bijzonder te vreden mee. Zowel het binnenslepen van de Spelen als het bereiken van het WK voetbal leidde in het im mense land overal tot grote vreugde-uitbarstingen. En ze waren nog gemeend ook. Chi nezen zijn enorm trots op hun land, streek en stad. Dat er op politiek vlak weinig vooruitgang wordt geboekt in China is na tuurlijk ook een feit. Democratie bestaat nog niet, een godsdien stige stroming (of sekte?) als Fal ling Gong wordt nog immer te vuur en te zwaard bestreden. Maar ach, geef het volk veel brood (plus tegenwoordig au to's, mobiele telefoons, televi sies enzovoorts) en natuurlijk spelen, en het is redelijk tevre den. Dat wisten de Chinezen ze venduizend jaar geleden ook al. ne he tje wapAuio/cPD - De regering van 1-Korea heeft, in tegenstel- tot Japan, haar hand over ddhart gestreken en zal Mara- Eia, ondanks zijn drugsverle- een inreisvisum verstrek- met het oog op het WK •ekbal. Japan volhardt in zijn ojgering en trapte de Argen- e stervoetballer van weleer rol mee eerder deze week hard er&jn ziel. Met het groene licht ncfcéoul is de weg nu voor Ma- habna vnj om gedurende de ha WK commentaar te leveren voor de Zuid-Koreaanse tv. De autoriteiten in Seoul hebben voor Maradona naar hun zeg gen een uitzondering gescha pen, hoewel de wetten in dat land ten aanzien van verdoven de middelen normaliter net zo streng gehanteerd worden als in Japan. De Zuid-Koreaanse auto riteiten zijn overstag gegaan omdat Maradona op voetbalge- bied een internationaal zwaar gewicht is en zijn aanwezigheid bijdraagt aan een hogere WK- koorts. Eerder deze week was Maradona boos geworden over de Japanse weigering. „Bk heb nooit iemand vermoord en ook geen atoombom op het land ge gooid. Als de Japanse regering haar bevolking wil beschermen, dan zouden ze het Amerikaanse elftal moeten weren", aldus het Argentijnse orakel refererend aan Amerikaanse atoomaanval in de Tweede Wereldoorlog op Hiroshima en Nagasaki. DE THUISBLIJVER Bergkamp en Kluivert als .ja e keus en de stand-ins Has- aink en Van Hooijdonk ach- hand beschikte Oranje vier geleden in Frankrijk over indrukwekkend arsenaal pitsen. Toch was ook Mi- Cfl Mols in de aanloop naar WK lang in de race voor een in het keurkorps van Guus link. oen 27-jarige spits van FC cht mocht in februari, bij- jaar na zijn Oranje-de- t, mee op oefenstage in de ee :nigde Staten. Mols slaagde :ni de oefeninterlands tegen 3 zfai USA en Mexico echter helin de bondscoach te over- 1 n|en. „Het was aan mij om edtmijn kans te grijpen. Maar eèmij pakte die trip naar Flo- in faliekant verkeerd uit. Ik a f onder mijn normale ni- leili, was gewoon niet goed ge- 1 s|g. Toen Hiddink in mei zijn ctie voor Frankrijk bekend- kte, zat ik er niet bij. Nee, et het mij niet persoonlijk ge&n, zo'n grote speler was ik ri ook weer niet". ivankelijk was ik niet eens sweldig teleurgesteld, ik al blij dat ik eraan had mo- al ruiken. Bovendien had ik d lurlijk wel aan zien komen ik k er niet bij zou zitten, ia r toen het WK eenmaal be- kreeg ik het toch moeilijk, p ir toen ik zag wat er alle- loskwam in Nederland. Ik 1998 Michael Mols vermoed dat ook de huidige in ternationals dat gevoel zullen krijgen als het toernooi een maal begonnen is". En dus volgde Mols de verrich tingen van het Nederlands elftal in Frankrijk op de buis. „De meeste wedstrijden heb ik met een stel vrienden in Amsterdam in de kroeg bekeken. Alleen het duel met Mexico heb ik in het stadion meegemaakt. Met een klein groepje hebben we een busje gehuurd en zijn we 's nachts naar SL Etienne ge- crosst, dat was best een be hoorlijk rifle. En na de wed strijd zijn we meteen weer naar Holland gereden". Hiddinks opvolger Frank Rijk aard inviteerde Mols na het WK nog een paar keer voor het Ne derlands elftal. „In totaal ben ik nog tot zes interlands gekomen. Tegen Duitsland had ik een re delijke invalbeurt, maar achter af moet ik vaststellen dat ik in Oranje eigenlijk nooit mijn nor male niveau heb gehaald. Dat is jammer, want diep in mijn hart had ik nooit het gevoel dat ik voor de anderen onderdeed". Nadat Mols in '99 besloot zijn carrière bij Glasgow Rangers voort te zetten, kwam hij nooit meer in beèld voor het Neder lands elftal. Vooral ook doordat hij in Schotland meestal in de lappenmand verbleef. Vorig jaar hing de aanvaller zelfs af keuring boven het hoofd. „Ik ben de laatste jaren inderdaad veel geblesseerd geweest. Intus sen ben ik wel weer fit, maar ik krijg bij Rangers nog maar wei nig speelminuten. Ik weet niet of de club van plan is mij te ver huren. Ik heb nog een jaar con tract, ik ga er voorlopig dus maar vanuit dat ik ook volgend seizoen nog bij Rangers zit". Net als vier jaar geleden is Mols dus veroordeeld om het we reldkampioenschap op de tele visie te volgen. „Tja. Alleen denk ik niet dat ik al te veel wedstrijden ga kijken. Eerlijk gezegd zegt het toernooi mij niet zoveel als Nederland er niet bij is. Misschien dat ik er af en toe een leuke pot uitpik, maar verder wordt het voor mij een gewone zomervakantie". Babangida gelooft niet meer in Afrikaanse kansen op wereldtitel door Egbert van der Weerd yokohama/reuters - De FIFA wil tijdens het WK streng optre den tegen de Schwalbe. Scheids rechters hebben instructie ge kregen om extra goed te letten op voetballers die vrije schop pen of penalty's proberen te versieren met een snoekduik of ander theater. De FIFA erkent dat arbiters daarbij fouten kunnen maken. Na elke wedstrijd zal een disci plinaire commissie alle beslui ten bestuderen. Onterecht uit gedeelde kaarten zullen worden kwijtgescholden. seoul/dpa - De FIFA heeft Ier land geen toestemming gegeven een vervanger op te Toepen voor aanvoerder Roy Keane. De Ieren dienden woensdag een verzoek in om middenvelder Colin Healy van Celtic in zijn plaats toe te laten. De FIFA wees de voordracht af, omdat de Ierse voetbalbond Keane niet als ge blesseerd had opgegeven. En dat was de dynamische mid denvelder van Manchester Uni ted ook helemaal niet Keane werd vorige week uit de Ierse se lectie gezet na een knetterende ruzie met bondscoach Mick Mc Carthy. numecen - In 1994 noemde de toenmalige baas van de FIFA, Joao Havelange, Nigeria en po tentiële wereldkampioen en dachten voetbalkenners er het zelfde over. Nu zes jaar later, is de euforie gezakt Voor het WK van 2002 heeft Afrika geen favo rieten. Ook Tijjani Babangida, gelou terd in Europa en afkomstig van Nigeria, kijkt somber voor zich uit. Niet eens omdat hij niet mee mag. „Als ik jou de geschie denis vertel van Nigeria, begrijp jij waarom het zo moeilijk is", zegt Babangida, die aanvankelijk geen twijfels had omtrent zijn selectie. Samen met Garba La- wal is hij afkomstig van de noor delijk gelegen Kaduna State. „Als wij er niet bij zijn, geeft dat politieke problemen omdat de selectie dan ethnisch uit even wicht is", dacht hij. In het land van meer dan hon derd miljoen inwoners en bijna vierhonderd bevolkingsgroepen danst de bondscoach op de be velen van de belangrijkste verte genwoordigers van de bond en de regering. Van belang is dat er een 'politiek correcte' selectie wordt gekozen, met een breed draagvlak. Een coach uit Nigeria verliest het gevecht met de bond altijd, denkt Babangida. „Het grote verschil tussen een bui tenlandse bondscoach en ie mand uit ons land, is dat een Nigeriaan tegen de bond zegt 'Ja, Boss' en dat doet een coach uit Europa niet". Ruim een jaar geleden werd de Nederlandse bondscoach Jo Bonfrère op straat gezet omdat Nigeria het WK dreigde te mis sen. Door de bond werd Sham- du Amodu als een marionet van de machtige baas naar voren ge schoven. Dankzij twee treffers van Babangida tegen Ghana (3- 0) verzekerde Nigeria zich van het WK. Bondscoaches komen en gaan en Amodu heeft inmiddels plaats gemaakt voor landgenoot Nwankwo Kanu loopt voorop tijdens de training van Nigeria in Hiratsuka. Foto: AP Festus Onigbinde. Bonfrère is al weer genoemd als opvolger, evenals Ruud Gullit, Jaime Pa- checo van Boavista en Klaus Toppmöller van Bayer Leverku- sen. Als de geschiedenis zich er gens herhaalt, dan is het wel in Nigeria. Nadat Kameroen het Afrikaanse voetbal tijdens het WK 1990 op de kaart had gezet, leek Nigeria het land met de meeste poten tie. Al in 1985 werd de jeugd we reldkampioen, net als in 1993. Een jaar later (1994) wonnen de Super Eagles de Afrikacup en speelden onder leiding van Arn hemmer Clemens Westerhof het WK in de Verenigde Staten. In de kwartfinale werd het door onvrede, onrust en verdwenen dollars geplaagde Nigeria door Italië gewipt. Twee jaar later boekte het Nige ria van Nwankwo Kanu met in middels Bonfrère als opvolger van Westerhof, groot succes met olympische goud in Atlanta. Een vruchtbare voedingsbodem blijkt het niet. Babangida herin nert zich voor het WK 1998 in Frankrijk een oud liedje. „Vlak voor het WK moest Bora Milu- tinovic coach worden. Een trai ner die de voetballers niet kent, de cultuur niet kent, maar het moest van de bond. Hoe kun je dat doen?" Geen enkel Afrikaans land speelde tijdens het WK 1998 een rol. Nigeria overleefde als enige de eerste ronde, maar Dene marken was daarna veel te sterk. „Bij ons bepaalt de bond alles", overziet Babangida de historie. „Altijd zijn er problemen. De se lectie is politiek. Spelers van de ene stam moeten erbij, maar dan ook van de andere. Te veel spelers van een stam, leidt tot politieke problemen. En dan is er altijd wel een probleem over geld en beloften die niet worden nagekomen". Babangida gelooft niet meer in verandering. „Later ga ik terug naar Nigeria, maar niet om iets voor de bond te doen. Het is al lemaal politiek; die gekke din gen wil ik niet. Ik ben niet zo als Daniel Amokachi, die zegt dat hij de president van Nigeria wordt". Hoge verwachtingen van het Afrikaanse voetbal heet 'Baba' niet meer. „Een medaille voor een Afrikaans land zou mooi zijn. Kameroen heeft een streep je voor op ons. Fysiek zijn ze de sterkste van de wereld en als ze geen stomme dingen doen, kunnen ze ver komen. Een we reldkampioen uit Afrika? Mis schien, een keer, maar dan moet je heel gelukkig zijn". Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant rust- en eindstanden korte verslagen stuur het commando WK 104 naar het nummer 4777 (tijdelijk) afmelden? WK UfT kosten 35 eurocent per sms

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21