Plan voor FIFA is stukken duurder uit met WK2002 file-aanpak gekraakt 'Ze lopen daar in Katwijk nog met een zwart hoedje op' Leidsch Dagblad Politie sluit opritten af voor alcoholcontrole T ERA 0 u 0 0 AUTOMONTEURS OPGELET! Dader drama in Alanya vroegtijdig op vrije voeten fel* ■BB— Cieba 'Meer asfalt geen oplossing' Katja weer beschonken achter het stuur p n m 1 n" r t Leidsch Dagblad NR. 42936 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 OPGERICHT 1 MAART 1860 elukkig, de tidse hamer weer terug oelgeest n rekenfout Iphen wil huizen luchteiingen ntruimen &WIEL an emoes en venwagens rt Altman l/ie op safe speelt, It niet Zomers nder bolletjes vluchten DCA De hardere aanpak justitie van bolletjesslik- die met Dutch Caribbean ies (DCA) willen reizen, t resultaat. Het aantal op )hol gearresteerde drugs- deelaars die met vluchten DCA naar Nederland kwa- is de afgelopen week ge- eerd, vergeleken met de daarvoor. Dat maakte het ïbaar ministerie vandaag nd. ertien erleden ingen - In Vlissingen is gis- op 74-jarige leeftijd dr. C. tien overleden. Hij was in linetten-Biesheuvel van tot 1973 minister voor lelingssamenwerking. tien was van 1965 tot 1971 an 1973 tot 1975 lid van de ede Kamer voor de ARP. 1975 tot zijn pensioen in was hij commissaris van iningin in Zeeland. Boer- zorgde er mede voor dat de leten Four Freedoms naar Middelburg wer- gehaald. Die tweejaarlijkse enis bracht wereldlei- als Nelson Mandela naar luwse hoofdstad. luwe Pearl art zoon york - Marianne Pearl, de uwe van de vermoorde üikaanse journalist Daniel 1, is gisteren in Parijs moe- ;eworden. De zoon heet n D. Pearl en weegt ruim >ond. Moeder en land ma- het naar verluidt goed. De irikaanse journalist van de l Street Journal verdween in ari in Pakistan. Hij bleek te ontvoerd en later ver- »rd. Een militante organisa- iste de moord op. De da- zonden een video-opna- waarop te zien is hoe Pearl eel wordt doorgesneden, de Amerikaanse ambassa- i Pakistan. Leidsch iSfe Dagblad vrudag 31 mei 2002 OOK OP ZATERDAG GEOPEND De gróótste selectie 9 r kantoormeubelen - ,J 2000 m- showroom! tamoormeubelen zonder oorden van TC New York Vitwaterwerper' eroordeeld tot ;o euro boete tvemame Laurus et langer Oudere Rijnsburgers voor behoud zelfstandigheid eigen gemeente door Jan Preenen runsburg - Oud verwijst naar jong als het gaat om de toekomst van Rijnsburg. „Wij hebben niet zoveel jaren meer te gaan. U kunt beter aan de jeugd vragen of het goed is wat ze hier nu willen", klinkt het in het dienstencentrum De Bogaert aan de Smidstraat naar aanleiding van het besluit van burgemeester en wethou ders om te kiezen voor een fusie met Katwijk en Valkenburg. Een rondje Rijnsburg maakt duidelijk dat hoe jonger de Rijnsburgers zijn, hoe meer ze 'in' zijn voor één grote gemeente. Maar dat betekent niet dat de oudjes in De Bogaert er verder het zwijgen toe doen. Inte gendeel. Ze leggen kaarten en koersballen neer en geven onverbloemd hun mening over het besluit van het college waarover het personeel komende dinsdag wordt ingelicht. „Je moet het alleen samendoen met je eigen man. Ver der niet Ik ben heel trots op Rijnsburg en zo wil ik het houden", verwoordt de 70-jarige Anita van den Eijkel-Jungerius ('kan mijn meisjesnaam er ook bij, want daar ben ik extra trots op') de stemming in het dienstencen trum. De toon is gezet „Ze moeten niets verande ren. Het gaat toch goed? We hebben anderen niet nodig. Straks zijn we alles kwijt in zo'n grote gemeente. We hebben nu nog een post kantoor, nou ja postkantoortje. Dat zit in een speelgoedwinkel, zo groot als een tafel. Maar als we gaan fuseren, is er binnenkort helemaal niets meer. En zegt u nou zelf, we zijn toch een heel ander soort mensen. Ze lopen daar in Katwijk nog met een zwart hoedje op", aldus de 82-jarige Piet van Vliet, die vindt dat Rijns burg even zelfstandig moet blijven als hij. „Ik zit nog op mezelf. U denkt toch niet dat ik bij die oudjes ga wonen. Ik kan mezelf nog red den. En zo is het ook met Rijnsburg." De 64-jarige Piet Zwaan valt hem bij: „Wat moet je nou met die lui doen?", zo doelt hij vooral op de Katwijkers. „Het is goed dat ze een harinkie hebben, anders kwam ik er nooit" Als iemand anders de recreatiezaal binnenkomt, wordt hij meteen bij de discussie betrokken. „Hé Daan, wil jij bij Katwijk?" Daan is Daan de Mooy van 87, die geen bedenktijd nodig heeft. „Néééé." Voor de volledigheid geeft Piet Zwaan nog wat uitleg bij dat com mentaar. „Ik geloof niet dat Daan er zin in heeft. Hij trekt een gezicht als een bad- schoen." De Mooy laat vervolgens blijken dat hij helemaal geen woordvoerder nodig heeft en zijn standpunt zelf wel kan onderbouwen. „Ik ben een jongen van het dorp. Ik wil geen Katwijker of Valkenburger wezen. Wat moet ik trouwens met Valkenburg? In Katwijk kom ik nog wel eens. Die mensen uit Valkenburg ken ik helemaal niet" Pagina R6: 'We krijgen het strand en de duinen er zomaar bij' door Peter Groenendijk delft - De plannen van CDA, LPF en WD om het autoverkeer meer ruimte te geven, zijn geen oplos sing voor het fileprobleem. Dat stellen verkeersdeskundigen en milieuorganisaties vast De drie politieke partijen willen de plan nen voor een kilometerheffing van tafel vegen en vooral inves teren in het verbreden van druk ke rijkswegen. „Zeker in de Randstad zullen verbrede snelwegen al snel weer vollopen", zegt verkeersdeskun- dige Hein Botma van de TU Delft. „Gebruik en capaciteit van snelwegen passen zich aan elkaar aan." Botma ziet meer in dynamisch gebruik van be staand asfalt en in rekeningrij den. „De bestaande rijbanen moeten beter worden benut Dat kan de omvang van ver keersopstoppingen werkelijk te rugdringen. Het zou jammer zijn als de discussie rond derge lijke oplossingen nu van tafel wordt geveegd, in rtiil voor een zogenaamd makkelijke oplos sing als extra asfalt." Henk Tromp, verkeersdeskundi- ge van TNO Delft, noemt het voorstel van de drie partijen 'maatschappelijk onverant woord'. „De problemen zitten niet op de snelwegen, maar op de provinciale wegen en de toe gangswegen naar de steden. Als de rijkswegen breder worden, krijgen steden nog meer verkeer tegelijk te verwerken. Toegangs wegen zullen volledig vastlo pen." Tromp noemt het voorstel 'een doekje voor het bloeden'. „Men probeert de klagers die nu in de file staan, tevreden te stel len. Maar de files worden hier mee absoluut niet opgelost. Dat staat vast." Milieuorganisaties zien evenmin heil in het voorstel van CDA, LPF en WD. „Het is bekend dat meer asfalt extra autoverkeer aantrekt. Dit betekent dat de fi les niet afnemen", aldus een woordvoerster van de Stichting Natuur en Milieu. Milieudefen sie is het daarmee eens. „De af gelopen twintig jaar is gepro beerd om met asfalt het filepro bleem op te lossen. En telkens liepen de wegen weer vol. Dat zal nu ook weer gebeuren." driebergen/anp - Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) gaat op- en afritten van snelwegen afeetten voor groot scheepse alcoholcontroles. Vlie gende brigades gaan met een soort 'haasje-over-techniek' de snelweg afkammen. Dat heeft de KLPD besloten na een suc cesvol experiment vorig jaar op de A12. De snelwegcontrole is een uitbreiding van de locale al coholcontroles in de steden en bij benzinestations of rustplaat sen. Mobiele teams beginnen aan het beginpunt van de snel weg en verplaatsen de controle na ongeveer een uur naar de volgende op- of afrit tot het ein de van de snelweg bereikt is. Zo is bij het A12-experiment van Den Haag naar de Duitse grens en terug gewerkt. Volgens een KLPD-woordvoer- der worden deze „alcohollint- controles" alleen zo nu en dan gehouden. „Het vergt een hoop mankracht en planning." Weggebruikers worden door lichtkranten op mobiele aan hangwagens attent gemaakt op de controles. .Aangeschoten en dronken automobilisten zullen dan denken: ik ga snel de weg af. Dan lopen ze in onze fuik en hebben we ze precies waar we ze hebben willen", aldus de woordvoerder. Vanavond zet het KLPD vanaf acht uur de A2 van Amsterdam naar Maastricht af. De vliegende brigades werken alle op- en af ritten richting Maastricht af en vervolgen dan de controles te rug richting Amsterdam. Aanlei ding voor deze actie is het begin van het tweede deel van de Bob campagne. Studenten in traditionele militaire uniformen houden in Seoul het balletje hoog voordat de ceremonie van het WK voetbal van start gaat. Foto: AP yokohama/dpa - Alsof de we reldvoetbalbond FIFA het mo menteel financieel zo gemakke lijk heeft De kosten voor de or ganisatie van het wereldkampi oenschap, dat vandaag van start is gegaan, zijn voor de bond tweemaal zo hoog als die van het vorige toernooi, vier jaar ge leden in Frankrijk. Belangrijkste oorzaken: de aanslagen op 11 september in de Verenigde Sta ten (veiligheid) en de verdeelde organisatie over twee landen. In totaal is de wereldbond 560 miljoen euro kwijt. De FIFA geeft een organiserend land een budget om een deel van de kos ten te dekken. De bijdrage die Frankrijk in 1998 kreeg, 108 mil joen euro, is nu verdubbeld en verdeeld over Japan en Zuid-Ko rea. Na de aanslagen van 11 september zijn ook de veilig heidseisen sterk toegenomen, waardoor de FIFA nog eens vijf tig miljoen euro extra moest in vesteren. Ook het prijzengeld dat voor de 32 deelnemers is gereserveerd, is drastisch toegenomen, met maar liefst 51 procent Voor het WK 2002 is hiervoor 173 miljoen euro beschikbaar. De komende wereldkampioen vliegt met 13,3 miljoen euro naar huis. Busi ness class vanzelfsprekend, en ook dat bekostigt de FIFA Natuurlijk krijgt de wereldbond ook geld binnen dankzij het WK De televisierechten zijn daarin van levensbelang. Aan de ver koop van deze rechten houdt de FIFA 960 miljoen euro over. Maar ook de marketingrechten brengen veel geld in het laatje: 222 miljoen euro. De organiserende landen heb ben niet een dergelijke melkkoe om hun kosten terug te verdie nen. En Japan en Zuid-Korea hebben behoorlijk geïnvesteerd. Onder meer in stadions en in frastructuur pompten beide lan den in totaal maar liefst achttien miljard euro. Zuid-Korea lhves- teerde daarvan twee miljard eu ro in tien stadions, Japan be steedde drie miljard aan even veel arena's. Pagina's WK voetbal: Communistische voetbalmiljonairs bestaan ook (advertentie) (advertentie) 1 E JUNI U Z 2002 www.era.nl 2 2 Hilversum - Katja Schuurman is in Hilversum gepakt met drank op achter het stuur. Het is de derde keer in vijf jaar dat de BNN-presentatrice hierop wordt betrapt. Waarschijnlijk is ze voor langere tijd haar rijbewijs kwijt. Schuurman werd zaterdag tij dens een routinecontrole aange houden na een bijeenkomst van BNN-personeel vanwege de dood van Bart de Graaff. Een blaastest op het politiebureau leverde een promillage op van 0,9, wat neerkomt op tussen de zes en negen glazen alcohol. De presentatrice kreeg meteen een rijverbod opgelegd. Schuurman is twee jaar geleden veroordeeld voor rijden onder invloed. Ze was toen al eens be boet voor hetzelfde vergrijp. De rechter oordeelde destijds extra hard, omdat Schuurman had moeten beseffen dat zij een 'voorbeeldfunctie' heeft. Ze kreeg een boete van 1650 gulden en een rijontzegging van zes maanden opgelegd, waarvan de helft voorwaardelijk In de straf woog mee dat ze eerder al een boete had gekregen voor rijden met te veel op. Volgens justitie in Amsterdam zal Schuurman er zeker op wor den afgerekend dat sprake is van recidive. De strafmaat wordt grotendeels aan de hand van een tabel bepaald. Daarin is on der meer opgenomen, dat ze zwaarder wordt bestraft, omdat de aanhouding de derde is in de afgelopen vijfjaar. Kom naar de open dag van de Wegenwacht. Kijk op anwb.nl rijswuk/anp-gpd - Een van de daders die betrokken was bij de moord op de Nederlandse Ma rijke van Dijk en de verkrachting van twee van haar vriendinnen in de Turkse badplaats Alanya, is op vrije voeten. Een Turkse cameraploeg liep hem bij toeval tegen het lijf, meldde het SBS6 Nieuws gisteravond. De dader zou op basis van de nieuwe amnestiewet in Turkije op 23 mei na zeven jaar celstraf zijn vrijgelaten. Dat is opmerke lijk, want deze wet, die op 8 de cember 2000 is aangenomen, geldt alleen voor gevangenis straffen tot tien jaar, terwijl hij een veel langere straf had gekre gen. De advocaat, Hayati Bora, van de Nederlandse vrouwen vindt dat de dader onterecht is vrijge laten. De vader van de dader, een gepensioneerde politiecom missaris, heeft in het verleden enkele malen zijn invloed aan gewend om zijn zoon uit de handen van justitie te redden. „Welke andere staat behandelt moordenaars alsof hen onrecht is aangedaan?" vraagt de advo caat bitter. Hij doelt op een uit spraak van de vrouw van de pre mier, Rahsjan Ecevit, die hemel en aarde bewogen heeft om de amnestiewet door het parle ment te krijgen, waardoor 'de slachtoffers van het lot' gerech tigheid zouden krijgen. Tot twee maal toe heeft de president een veto uitgesproken over de om streden wet omdat deze „het ge loof in de rechtsstaat vernietigt. De dader zei in een interview met de cameraploeg dat hij zich niets meer van het incident kan herinneren, omdat hij te veel champagne zou hebben ge dronken. Ook betuigt hij zijn spijt en roept hij de twee slacht offers die nog in leven zijn op naar Turkije te komen voor een verzoeningspoging. Hij werd samen met drie andere mannen veroordeeld. De twee hoofdverdachten, onder wie de vrijgelaten man, kregen levens lang. De andere daders zitten nog steeds vast. De moeder van Marijke van Dijk reageerde woedend op het nieuws over de vrijlating. „Het is schandalig", zei ze in het Radio 1 Journaal vandaag. Het viertal ontvoerde en ver krachtte de 35-jarige Marijke en haar vriendinnen, Suzanne Kra nenburg (27) en Hanneke Sweep (30) in mei 1995. Hoog in het Taurusgebergte staken ze Marijke dood en gooiden haar in een ravijn. Verderop lieten ze Suzanne en Hanneke voor dood achter in een greppel. Zij over leefden het drama doordat een herder hen vond. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft opheldering ge vraagd bij de Turkse regering. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. DMDV Naam Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 fivm cu Auto nabeaxgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq autoiTwtische betaing Is mqn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l'TTTT cn uagDiaü

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1