Publiekstrekker op North Sea onzeker KUNST CULTUUR Meer voorstellingen in tweede theaterseizoen Sassenheim E Rillingen lopen over Een bombardement van materiaalexperimenten rug bij Britannicus R7 Rotterdam stad van het evenement Aziz, innoverend modevormgever 'Verhalen waarder dan waarheid' pi till '>e; Hje Music Temple de Koornbrug De Koornbrug in Lei- is drie zondagen het toneel The Music Temple' (TMT). t zo 6 juni, 28 juli en 25 augus- hlj [raaien deejays, van 14.00 3.00 uur, zomerse muziek 1(jj. an de bar van Meneer Jan- n aan de Nieuwe Rijn worden jj. erse cocktails geserveerd. O'n;oopzondag 28 juli gebruikt 1 ook het Stadhuisplein, een festivalmarkt en een rm erterras. Bovendien treden ws straatartiesten op, waaron- eiansacts en muzikanten, hei ;|irijver John B. d ane overleden pen - De Ierse schrijver B. Keane is op 73-jarige ijd overleden. Keane werd Smd om zijn toneelstuk 'The dat verfilmd werd met in oofdrollen Richard Harris om Berenger. Keane J sef achttien toneelstukken romans en poëziebun- Het stuk 'Big Maggie' werd Pjj 82 uitgevoerd op Broad- eg rerside Blues '"Rotterdam chfcRDAM - In Rotterdam lt op 15 juni voor de eerste Riverside Blues gehouden, mv bluesfestival aan de oevers de Maas. Het gratis festival roljnt om 15.00 uur. Over het ramma is alleen bekend e Nederlandse Bluesband Isscatter komt spelen en dat eri eelgood het festival mis- jn aandoet. jCD Oeuvreprijs □Jor Jirl Kilian ".Verdam - Choreograaf Jiri n krijgt op 10 juni de Oeu- rijs van de Vereniging voor uwburg- en Concert ge- v Directies (VSCD). Hij deze prestigieuze prijs V1' zege zijn jarenlange inzet ispirator van jonge choreo- \u%n aan het Nederlands Theater. De prijs is voor aatst uitgereikt in 1997 aan van der Groen. luden Pet zoekt deelnemers n - Voor de zestiende edi- n het Gouden Pet Festival, i aanstaande, worden deelnemers gezocht. Voor leidingen of meer infor- je over dit straatmuzikan- ïoncours: www.hollandrijn- |.nl/goudenpet - of tel. 071- >07. chrijven voor oeten uit...' - De inschrijftermijn 'Groeten uit...', een festival amateurkunstenaars in de Leiden en de Duin- en nstreek, is verlengd tot 15 mber. Verenigingen en in- luele amateurkunstenaars ïen zich aanmelden bij het itgebouw, telefoon: 015- 515 of via degroeten@- tgebouw.nl vrijdag 31 mei 2002 almere/anp - Rotterdam is ver kozen tot 'Evenementenstad van het jaar'. De havenstad heeft het organiseren van festi vals, parades en andere festivi teiten tot een kunst verheven, vindt de Stichting Nationale Evenementenprijzen. Directeur H. van Driem van de overkoepelende organisatie Toerisme Recreatie Nederland (TON) kende Rotterdam de ere titel gisteren toe tijdens een bij eenkomst in Almere. De groei stad Almere eindigde op de tweede plek, Dordrecht werd derde. Het is de tweede keer dat de Nationale Evenementenprij zen worden uitgereikt. In de havenstad huist ook het Solero Zomercarnaval. Deze Zuid-Amerikaans getinte straat parade is uitgeroepen tot 'Beste Stadspromotie-evenement met landelijke uitstraling'. De Vier- daagsefeesten die rond de grote wandeltocht in Nijmegen wor den gehouden, werden op re gionaal niveau het meest ge waardeerd. Het Sinterklaashuis in Dordrecht werd door een jury van kopstukken in de evene mentenbranche op lokale schaal het leukste gevonden. Volgens de jury staat Rotterdam al acht jaar aan de top op het gebied van het organiseren van festivals en parades. „Het is de enige stad in Nederland die al jaren een consistent beleid voert op dit terrein", licht directeur J. ter Waarbeek van de Stichting Nationale Evenementenprijzen toe. Dit in tegenstelling tot Am sterdam, meent hij. „De hoofd stad heeft de meeste evenemen ten in huis, maar heeft er nau welijks beleid voor. Het is heel erg een mentaliteit van: het komt ons wel aanwaaien." Volgens de directeur hebben de laatste tijd vooral middelgrote steden als Maastricht, Den Bosch en Deventer evenemen ten ontdekt als promotiemiddej. De voordelen van een geslaagd evenement voor een stad zijn talloos, stelt Ter Waarbeek. „Je krijgt veel bezoekers, mensen geven geld uit, de stad wordt op de kaart gezet en de eigen be volking wordt het naar de zin gemaakt." Michael Franti Spearhead dubbel geboekt door Marco Bouman den haag - Het optreden van Mi chael Franti Spearhead op het North Sea Jazz festival in Den Haag is onzeker geworden. Franti en zijn band, een van de pu bliekstrekkers voor het poppu bliek van het jazzfestival, zouden zaterdag 13 juli het programma in de grote Statenhal afsluiten, maar zijn diezelfde avond ge boekt als hoofdact van het Cac tus Festival in Brugge. Michael Franti meldt op zijn ei gen internetpagina dat hij vrij dag 12 juli bij North Sea Jazz speelt en zaterdag 13 juli op het Cactus Festival, maar hij wordt op beide festivals op zaterdag verwacht. In Brugge om 22.30 uur, in Den Haag om 00.15 uur. North Sea Jazz-organisator Mo jo Concerts wordt 'overvallen' door de mededeling dat de band op nagenoeg dezelfde tijd op twee plaatsen optreedt. Een fout in het programma is uitge sloten, zegt een woordvoerster. „En het optreden is bevestigd." Dezelfde reactie valt te beluiste ren in Brugge. „Het is niet mo gelijk!" roept festivalorganisator P. Keersebück uit. Ook het op treden in Brugge is bevestigd, zegt hij. Keeresebilck en Mojo gaan bei de te rade bij de agent van Mi chael Franti. Tot meer duidelijk is, wil Mojo niets meer over de zaak zeggen, ook niet over een mogelijke oplossing. Keerse- bilck, die opeens grote vraagte kens geplaatst ziet bij een van de toppers van zijn festival, weet het even niet meer. Schuiven met de tijd is in ieder geval 'on bespreekbaar. Navraag bij andere boekingsbu reaus leert dat een dergelijke 'dubbelboeking' nagenoeg nooit voorkomt. „Dit is echt een uit zondering", zegt M. Lande- weerd van het internationaal opererende The Agency Group in Amsterdam. „Met een derge lijke situatie wordt in contracten dan ook geen rekening gehou den." den haag - Van de Nederlandse modevormgever Aziz Bekkaoui (1969) is van 15 juni tot en met 27 ok tober een overzichtstentoonstelling te zien in het Haags Gemeentemuseum. Aziz is internationaal be kend. Kleedgedrag, vernieuwing in materialen en de constructie van kleding zijn enkele van de uit gangspunten van zijn doordachte creaties. Het ge meentemuseum toont ontwerpen uit Aziz' man nen- en vrouwenlijn maar ook zijn ontwerpen voor opera's en voor hedendaagse dansvoorstellingen. Op de foto een twinset plus jasje uit de herfst/win tercollectie 1999-2000. Foto: Desiree van Hoek Isabel Allende: bevlogen spreekster met zelfspot door Reinier Spreen Groningen - Verhalen zijn waarder dan de waarheid'. Dit oude joodse gezegde haalde Isabel Allende gisteren aan toen ze in de Groninger Marti nikerk de Gerardus van der Leeuw-lezing uitsprak. Ze be toogde dat ze als schrijfster de waarheid dichter benadert dan toen ze nog journalist was. Na lang wachten was Isabel Al lende dan toch naar Groningen gekomen. In september 2001 had ze dat al zullen doen, maar de aanslagen in New York en Washington verhinderden dat. Gistermiddag sprak de van oor sprong Chileense schrijfster in een volle Martinikerk de lezing uit, onder de titel 'Story telling'. Allende beklom met een wilde zwaai het podium, vertelde dat ze nog liever een stapje hoger had gestaan, op de kansel. „Re lax", zei ze vervolgens, „dit wordt een persoonlijk verhaal, geen academische lezing. Met als kapstok haar eigen geschie denis, als mens, maar vooral als lezend en schrijvend mens, beschreef ze welk belang ver halen voor haar hebben. Lang dacht ze dat ze de beste journaliste ter wereld was, tot dat de beroemde schrijver Pa- blo Neruda haar de waarheid vertelde door te zeggen dat ze zelf veel te veel aanwezig was in haar stukken. Haar gebrek aan objectiviteit stond elke vorm van journalistiek in de weg. Waarom, zei Neruda, ga je geen fictie schrijven? Aldus ge schiedde. En langzamerhand werden de verhalen die ze zichzelf vertel de een nieuwe waarheid. Allen de haalde daartoe het joods ge zegde aan. In elk verhaal, ver-! I telde ze, probeert ze haar eigerfc identiteit vast te stellen. „In mijn werk schep ik mezelf steeds opnieuw." Ze toonde zich gisteren een be vlogen spreker. Juist door haar persoonlijke benadering van het thema had ze veel ruimte voor vrolijke noten. Regelmatig suisde het onder de gewelven van de Martinikerk van het la chen. Vooral raak waren haar typeringen van bepaalde men- sen in haar leven. Maar ook haar zelfspot was niet mals. Zo vertelde ze: „Toen besloot ik dat mijn periode van kuisheid lang genoeg had geduurd. Ik schat zo'n twee of drie weken." Op de her en der in de kerk op gestelde tv's was de twinkeling in haar ogen te zien. „Geloof niet alles wat ik zeg", vervolgde ze, „ik overdrijf nogal eens." door Theo de With sassenheim - Met een gemiddelde zaal bezetting van 75 procent blikt theater 't Onderdak in Sassenheim terug op een geslaagd eerste seizoen. „Het heeft on ze stoutste verwachtingen overtroffen", zegt voorzitter Lejo van der Heiden. Daarom heeft het bestuur het aange durfd het aantal voorstelllingen in het tweede seizoen te laten stijgen tot 27. Het theatertje is ondergebracht in een voormalig schoolgebouw, dat ook on derdak biedt aan een groot aantal Sas- senheimse verenigingen. De theater zaal telt 180 zitplaatsen en een aantal keren in het eerste seizoen waren die allemaal bezet. „Zonder andere arties ten tekort te doen, kan ik toch wel zeg gen dat de twee try-outs van Youp van 't Hek het hoogtepunt waren", stelt Van der Heiden. „De mensen lagen 's nachts in een slaapzak voor de deur om de volgende ochtend van een kaartje verzekerd te zijn. En dat in Sassen heim." Hij constateert dat de optredens van Youp enorm hebben bijgedragen aan de naamsbekendheid van 't Onderdak in de Bollenstreek. „We hebben niet al leen een lokale functie, maar trekken ook bezoekers uit Voorhout, Lisse, Warmond en Hillegom." Bestuurslid en pr-man Bert Kamp ge looft echter niet dat de theaters in bij voorbeeld Leiden merken dat ze min der toeschouwers uit de Bollenstreek trekken. „Welnee, wij doen maar een voorstelling of 25 per jaar. Ik heb zelf een abonnement bij het Parktheater in Alphen aan den Rijn en dat blijft zo. Andere theaters kunnen er zelfs profijt van hebben. Er krijgen alleen maar meer mensen belangstelling voor thea ter." Ze vinden dat ze een taak hebben op dat terrein. „Kijk, een zaalbezetting van 95 procent is ook haalbaar", zegt voor zitter Van der Heiden. „Als we alleen maar cabaret programmeren, trekken we het meeste publiek. Maar dat willen we niet Ook serieuzere genres moeten aan bod komen. We willen de streek cultureel een beetje opvoeden. Als je poppenspeler Fred Delfgaauw eenmaal hebt gezien, kom je gegarandeerd te rug. Er bestaat meer dan Youp." Het illusionistenduo Winfried Angeli- que toverde gisterenmiddag op een bij eenkomst voor genodigden de voorzit ter te voorschijn uit een ogenschijnlijk lege kist. In zijn handen hield hij triom fantelijk de programmagids voor het nieuwe seizoen. Het eerste exemplaar was voor cultuurwethouder Wilbrink. Het tweede seizoen wordt zaterdag 28 september geopend met een optreden van Fay Lovsky. Later zijn er ook nog concerten van onder anderen Margriet Eshuijs, Pater Moeskroen, Jan Rot en Joop Visser. Op toneelgebied zijn er voorstellingen te verwachten van Het Volk ('De Thuiskomst') en Theater De Regentes met een stuk over Godfried Bomans. Als cabaretiers zijn voor het seizoen 2002-2003 onder meer Sjaak Bral, Vrouw Holland, Jochem Myjer en Droog Brood aangetrokken. Daarnaast staan er vijf jeugdvoorstellingen op het Margriet Eshuijs, komend sei- programma. zoen in 't Onderdak. Foto: GPD y Moderne sieraden en mode in het Centraal Museum m Utrecht theater recensie Susanne Lammers stelling: 'Britannicus' van Jean ne door Theater Zuidpool. Regie: de Sutter. Spel: Griet Debacker, Schnibbe, Marijke Pinoy, Johan leldenbergh e.a. Gezien: 30/5, Schouwburg, Leiden. wordt je goed ingewreven: iter Zuidpool laat in 'Britan- s' de machtswellust afzich- en kaal zien. Aartsintrigan- jripppina verliest de greep aar zoon Nero en dienten- lge de macht, diens wijze ;ever Burrus verliest zijn il- Nero zijn onschuld en de van het verhaal, Britanni- zijn lief en zijn leven. De it van Theater Zuidpool is il die personages even tra- werken. En dat ze van al feonderlijke tragedies teza- een groot drama maken. >ij uitstek Frans-classicisti- stuk van de zeventiende- er Jean Racine wordt bij ter Zuidpool pure taalbe- iing en het is precies daar- dat het aan zeggingskracht In vijf bedrijven wordt er omwegen het vuile spel le macht uit de doeken ge- dat uitmondt in het grote sn. ikelijk maakt Theater ooi het je overigens niet. nicus is' een koppige, fspannige voorstelling, die |oet veroveren. De enscene- s streng en bijna ontoegan- Het podium bestaat uit muren, die werken als een doolhof waar alleen intriganten de weg weten. De rest loopt ver loren, raakt gevangen in dat on- herbergzajne oord. De spelers spelen nauwelijks met elkaar, ze spelen met hun tekst. Ze gooien je hun lange, gepolijste zinnen recht in het gezicht. Een enkele veelbetekenende blik, een thea traal gebaar kan er wel af, maar ze mikken duidelijk op de zaal, niet op elkaar. Deze manier van spelen is niet koket, het versterkt de eenzaamheid en het raakt je frontaal. Jobst Schnibbe houdt zijn Bri tannicus binnen de grenzen van naïviteit en onschuld, maar de rancune over het verlies van zijn publieke rol, de keizerlijke macht, en zijn vlucht in een pri- vé-leven, de liefde, geeft hij wrang gestalte. De onschuldige, open oogopslag onder de krul- lenpruik en zijn krachteloze re bellie maken dat zijn ondergang - als een lam naar de slachtbank - bijna fysiek pijn doet. Tegenover hem staat Johan Hel- denbergh als Nero. Zijn verwor ding is de motor van het stuk. Hardenbergh zet een verwend jongetje neer met een veel te groot ego en een fors minder waardigheidscomplex, waar ie dereen naar hartelust op in kan spelen, maar eindigt desalniet temin als de grote overwinnaar, van wie een enorme dreiging uitgaat. Nadat hij de invloed van zijn moeder, gesymboliseerd door een frivole rode pruik, van zich heeft afgeworpen, staat hij wijdbeens op het podium. Een onbenaderbare heerser waar weinig goeds van te verwachten valt. De rillingen lopen over je rug. utrecht/anp/gpd - Sieraden van papier, keramiek,textiel, koperen natuurlijk van edele metalen. Vernieuwende of bourgeois ju welen, uit de sobere oorlogsjaren, maar ook speciale feestsieraden. Het Centraal Museum in Utrecht toont de ontwikkeling van het Nederlandse sieraad gedurende de afgelopen honderd jaar met de expositie 'Zonder wrijving geen glans'. Volgens de samensteller van de expositie, kunsthistorica Marjan Unger, heeft de titel van de ex positie een dubbele bodem. Un ger verwijst - behalve naar het oppoetsen - ook naar de stroeve omstandigheden voor Neder landse sieradenontwerpers. Zij gingen de confrontatie aan met een typisch Nederlands feno meen, de weerzin tegen ijdel- heid en het tonen van rijkdom. Ondanks die weerstand hebben de ontwerpers zich goed kun nen ontwikkelen en is een unie ke, Nederlandse stijl ontstaan. In het buitenland genoot het Nederlandse sieraad dan ook een hoog aanzien, de avant-gar de van de Nederlandse siera denontwerpers behoorde in de recente jaren negentig zelfs tot de absolute wereldtop. De tentoonstelling begint met het pionierswerk van Zwollo, Ei- senloeffel en Nienhuis. Vergele ken met het buitenland was hun werk zeer eigen en tegendraads. De sieraden van Nienhuis wer den in 1910 al bestempeld als 'modem en Hollands'. Tot de jaren vijftig werkten veel Een vliegtuigjurk van glasfiber, van Hussein Chalayan, net als de kleppen in de vleugels van een vliegtuig met afstandsbediening te besturen. Foto: GPD/Brand Overeem sieradenontwerpers met onede le metalen, bakeliet en kunst stof. Niet alleen vanuit het besef dat Nederlanders niet van pron ken houden, maar ook vanuit het feit dat ze op de opleiding het vak leerden met behulp van koper. Daarnaast was er ook een ideëel motief; jonge ontwerpers wilden dat ook minder rijke mensen zich sieraden konden permitteren. Tegelijk met de expositie over het Nederlandse sieraad wordt de tentoonstelling 'Fabric of Fashion' gehouden. 'Fabric of Fashion' is na 'Dutch Modernis me' en 'Made in Japan' de derde tentoonstelling in een reeks waarmee het Centraal Museum aandacht schenkt aan jonge modeontwerpers. Vijftien jonge Engelse sterren, elk met vijf ont werpen vertegenwoordigd, laten zien hoe oude technieken als breien, weven en zelfs het ver doemde macramé met de aller nieuwste technologie weer kun nen opbloeien. Hussein Chalayan (Nicosia, 1970) is het bekendst en gaat het verst. Studeerde hij indertijd al af met 'buried garments' - in de achtertuin van een vriend be graven en weer opgegraven en gedragen kledingstulcken - hier zien we zijn vliegtuigjurken, ja pons van glasfiber en net als de verschillende kleppen in de vleugels van een vliegtuig met afstandsbediening te besturen. Ontwerper Shelly Fox experi menteert met geschroeid vilt en lasergebrand katoen, braillelet ters en morsetekens. De ten-; toonstelling laat ook gecompuT teriseerde pixelstoffen zien en shape memory alloys, kogelwe rend ballistische nylon en mate-, riaal dat zich aanpast aan de omgeving of fleece, vervaardigd uit gerecyclede plastic flessen. Het laat zich combineren met oude breitechnieken, de zo tra ditionele Schotse ruit, Shqt- landtextiel, te veraderen twee dehands kleding eff decoratie- technieken. De vorm lijkt ondergeschikt aan dit bombardement van materi aalexperimenten. Overduidelijk wordt hoe Britse mode-ontwer pers met textielontwerpers, kun stenaars, architecten over de ei gen grenzen kijken, wat ze het etiket excentriek, provocerend en vernieuwend bezorgt. 'Zonder wrijving geen glans' (t/m 11 augustus), 'Fabric of Fashion' (t/m 25 augustus), in het Centraal Museum, Nico- laaskerkhof 10, di. t/m zo. 11.00 - 17.00 uur. Catalogus bij alle tentoonstellingen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19