DUIN BOLLENSTREEK Jos Wienen valt eindelijk voor de haring 'Vanuit het niets in het college? Ik besta al 55 jaar' Hollen met Han 'We krijgen het strand en de duinen er zomaar bijy Folie moet raadhuis Katwijk koel houdeif Neem een proefabonnement WEKEN VOOR 22 00 BEL 071-5128030 t Slijpers voor de rechtbank Haring levert 12.000 euro op meer beter." De in Enschede geboren domi1 nee Grutter (62) is daar niet zo nntimisricrh nupr nnlr al i»; hiitll Rijnsburgs college voor sloop West runsburg - De sloop en nieuw bouw van de Rijnsburgse wijk Plan West komt steeds dichter bij. Nadat eerst de woning bouwvereniging Spinoza defini tief heeft besloten om de flats in de wijk te slopen en te vervan gen voor nieuwe appartemen ten, heeft nu ook het Rijnsburg se college van burgemeester en wethouders ingestemd met dit plan. Komende dinsdag wordt het sloopplan aan de algemene raadscommissie voorgelegd. Als de raad uiteindelijk instemt, worden 316 huurflats gesloopt. Voor de nieuwbouw wordt een deel van het huidige Wester park gebruikt. door Jan Preenen vervolg van voorpagina runsburg - De stemming in het winkelcentrum In de Hoftuin in Rijnsburg is heel anders. Daar zijn de bezoekers over het alge meen ook veel jonger dan in het dienstencentrum De Bogaert waar iedereen tegen een fusie met Katwijk en Valkenburg is. „Of ik vóór samengaan ben? Waarom zou ik tegen zijn?", vraagt de 47-jarige Bep van Delft, die bij wijze van service ook maar meteen het antwoord geeft. „Ik kom vaak in Katwijk. Niets mis mee. Het is allemaal een beetje hetzelfde. Qua chris telijkheid, qua mentaliteit. Goed, het is meer toeristisch, maar dat is juist leuk. Straks krij gen we de zee, het strand en de duinen er zo bij. Prima toch. We zitten nu al vaak op Katwijk. Ik heb daar op school gezeten, net als mijn kinderen. En je kunt daar veel beter winkelen. De winkels zijn groter en leuker. Voor mij is Katwijk net zo ver trouwd als Rijnsburg." En dat Valkenburg het trio compleet maakt, is toch alleen maar 'mee genomen'. Ook de 14-jarige Arnold Schon- eveld omarmt de twee andere partners. Vooral Katwijk. „Het is beter voor ons dorp. Kunnen veel meer dingen samen wor den gedaan. Hier heb je echt criminaliteit. Van die gangster- tjes van dertien en veertien jaar, die brommers en bier jatten. In Katwijk heb je dat niet zo. Kun nen ze er hier wat aan gaan doen." Niet iedereen wil met naam en toenaam in de krant. Een vrouw vindt haar leeftijd, 45, voldoen de. Een nadere aanduiding zou haar in problemen brengen, denkt ze. Ze is Katwijkse, ge trouwd met een Rijnsburger. Het huwelijk bevalt haar, dat is het punt niet, maar ze wil het graag zo houden. „Rijnsburgers zijn meer van die opschepperige types. Ze hebben het over grote auto's en veel geld. Ze laten graag zien wat ze hebben. Hoe dat met Valkenburgers is, weet ik niet, maar Katwijkers zijn in elk geval anders. Meer behou den. Maar het gaat goed samen. Dat kan ik beamen. En ik ben echt niet de enige met een ge mengd huwelijk." Een 34-jarige wil alleen met haar voornaam in de krant: Ellen. Ze vindt haar uitspraken te gevoelig om meer van zichzelf prijs te ge ven. Ze werkt in Katwijk op een basisschool en woont in Rijns burg. „Ik ken de mensen dus uit beide dorpen. In Rijnsburg zijn ze mondiger. Dat merk ik op school al. Hier in Rijnsburg heb ben de kinderen een grotere mond. Volgens mij komt dat, omdat Rijnsburg een echt han delsdorp is. De mensen zijn ge wend om van zich af te bijten. In Katwijk is het allemaal wat dorpser. Maar dat hoeft geen probleem te zijn. Er zijn immers ook veel overeenkomsten. In al ledrie de dorpen zijn de familie banden erg belangrijk. Ook het geloof speelt nog een grote rol. En verder zal iedereen er snel aan gewend zijn als die fusie eenmaal een feit is. U moet het zien als het invoeren van de eu ro. Na een maand wist niemand upuilllbublu uvci, uur ai is hij - van huis uit een 'grotestads- 3 mens'. Sinds 1982 is hij predi-31 kant in Rijnsburg. „Er valt in t u ze wereld al zoveel uit elkaar, e: waardoor het allemaal veel or 0 persoonlijker wordt. Rijnsbur- gers heb ik Ieren kennen als e' hardwerkende mensen, die n#1 elkaar meeleven en zeggen wisl ze denken. Mensen, van wie j( 'c op aankunt. Ik zeg niet dat he in Katwijk en Valkenburg and is, maar als je alles aan elkaar plakt, verdwijnt de saamhordi J heid." ie katwijk - De Katwijkse politiek wil dat er zo gauw mogelijk een gedegen onderzoek wordt inge steld naar de oorzaak van het slecht functioneren van het kli maatbeheersingssysteem in het gemeentehuis. Tot die tijd moet het raadhuis koel worden ge houden met goedkope en tijde lijke maatregelen zoals folie op de ramen of het neerzetten van koelunits. Het koelsysteem dat in 1998 voor ongeveer 134 duizend euro werd geïnstalleerd, vertoonde van het begin af aan kuren. Een aanpassing die de gemeente 240 duizend euro kostte, leverde niet het gewenste resultaat op. Het Katwijkse college van bur gemeester en, wethouders wil nu in eerste instantie zonwering aanbrengen voor 415 duizend euro. Daarna volgen nog meer maatregelen die duizenden eu ro's kosten. CDA-woordvoerder H. van Duijn overhandigde burgemees ter Wienen gisteravond een door alle raadsleden onderte kend verzoek waarin hij bena drukte er een oplossing moet komen voor de slepende kwes tie. Daarbij werd erop aange drongen dat er niet alleen op heldering moet worden ver schaft over de aard van techni sche mankementen. De raadsle den willen ook wel eens weten wie er verantwoordelijk is voor de aanschaf van het omstreden systeem, wie geadviseerd heeft bij de aankoop en of er nog wat is te verhalen op de fabrikant of de installateur. Het voorstel van B en W om zonwering aan te schaffen om de ambtenaren te beschermen tegen scherp invallend zonlii® en de daardoor hoog oploper temperaturen tijdens de zom maanden werd door het men deel van de politieke vertegi woordigers radicaal van de ha B gewezen. De raadsleden gev er de voorkeur aan te wachi El op een complete aanpak van |t hitte in het gemeentehuis, r meer omdat een nieuwe zonv ring volgens burgemeester W j( nen op z'n vroegst in septeml geplaatst kan worden. T£ H. van Duijn, die gisteravond |e dens de raadsvergadering ss voortouw nam toen de peri ;e len met betrekking tot de maatsbeheersing ter spr< kwamen, merkte op dat hij nooit zo vaak benaderd door Katwijkers als juist over onderwerp. Volgens de CD/P* zit het een groot aantal burg ,E van Katwijk niet lekker dat n hoge kosten leidt tot een verl^ ging van de huizenbelastin M Reacties als: 'Een rolstoel kan niet af, maar rolgordijnen en gelijksoortige opmerking van verenigingen die ondai 1S hun zuinigheid op hun sul,n dies gekort worden, zijn volg Van Duijn aan de orde van dag. Omdat de Katwijkse politiek teravond toch wel erg beg< bleek met het lot dat de amta] naren de komende zomermaf den te wachten staat, denkt wijk nu aan de plaatsing mobiele koel-units, en event het aanbrengen van folie op) men. Het is de bedoeling burgemeester Wienen de gende raadsvergadering voorstellen van die strel komt. (advertentie) Baby valt uit kinderwagen koordwukerhout - Een Noordwijkerhoutse baby van een paar maanden oud heeft gistermorgen een buil opgelo pen nadat zijn wandelwagen werd geraakt door een afslaan de vrachtwagen. Het kind viel daardoor uit de wagen. De vrachtwagen, bestuurd door een 53-jarige Warmonder, reed over de Schippersvaartweg en sloeg rechtsaf op de kruising met de Kerkstraat. Op de stoep liep een 26-jarige Noordwijker houtse met een wandelwagen. De afslaande vrachtwagen tikte net de wandelwagen aan. noordwijk/regio - Vier leden van één familie moeten volgen de week terecht staan voor af persing en bedreiging. De ver dachten, onder wie een 46-jari- ge man en zijn twee jaar jongere vrouw, zijn in november 2001 en maart 2002 aangehouden omdat ze bedrijven in onder meer Noordwijk, Noordwijker- hout, Lisse en Den Haag geld hebben afgeperst. Bij elkaar gaat het om een bedrag van 470.000 euro. De familie bood volgens het openbaar ministerie bij de be drijven aan om tegen betaling gereedschap te slijpen. Vervol gens presenteerde ze veel te ho ge rekeningen. Wie de rekenin gen van soms tienduizenden guldens niet wilde betalen, werd door een van de familieleden bedreigd. Drie leden van de familie die ook verdacht worden van de zelfde praktijken, zijn nog voort vluchtig. Justitie vermoedt dat die zich in het buitenland bevin den. De familie zwierf vorig jaar door de Bollenstreek op zoek naar een vaste plaats voor hun cara vans. De wagens stonden enige tijd in Hillegom en Noordwijk maar daar moesten ze weer ver trekken. katwuk - Jos Wienen heeft zijn inburgeringcursus met succes volbracht. Na 'stage' te hebben gelopen bij het visverwerkings- bedrijf Ouwehand moest de Katwijkse burgemeester gisteren op de varende haringparty van Rederij Triton op voor zijn exa men. Voor het oog van collega's, raadsleden, middenstanders en andere regionale bekendheden hapte Wienen met smaak in de haring. Bij het opstappen op de boot van eigenaar Arie Twigt gister middag duwden de dames van de Katwijkse klederdrachtgroep direct een schaal nieuwe haring onder de neus van Wienen. De burgemeester, die zich vorig jaar nog meldde dat hij haring ei genlijk niet zo lekker vond, kon er dus niet omheen. Wienen pakte, hapte en liet de haring terstond op het dek vallen. Een foutje. Even maakte twijfel zich meester van de Katwijkse ge meenschap. Want een burge meester van Katwijk die haring niet lekker vindt, dat kan na tuurlijk niet. Wienen revancheerde zich ech ter meesterlijk. Hij verorberde vervolgens drie exemplaren ach ter elkaar onder de goedkeuren de blikken van 'de burgerij'. „Zo'n nieuwe haring, dat is toch wel iets speciaals." Hij vond het ook vervelend dat zijn vrouw er gisteren niet bij kan zijn, want die houdt veel meer van de Hol landse Nieuwe dan hij. Het ge zin Wienen staat echter op het punt de verbouwde burgemees terswoning in te trekken en heeft het razend druk met in pakken. Met drie verorberde haringen bleef Wienen wel ver achter het gemiddelde van de boot. Een organisator van de verkiezing van Leids voetballer van het jaar kwam tot elf. Een politieagent uit Katwijk telde er vijftien. De verleiding om een vers ha rinkje te pakken van de schalen was dan ook erg groot. Vorig jaar moest er op de terugreis naar de Katwijkse haven 'nee' Jos Wienen begint aan zijn 'examen'. Hij slaagt glansrijk voor de inburgeringcursus. Foto.- Dick Hogewoning worden verkocht en dat ervoer leverancier Ouwehand als een nederlaag. Gisteren bracht Arie Vooys namens zijn baas 1.500 nieuwe haringen aan boord. Dat bleek genoeg. Wethouder van Valkenburg Henk van der Nagel liet zich de lekkernij ook goed smaken. Als de wethouder haring eet, dan moet hij altijd denken aan uit spraken van voormalig wethou der Parlevliet van Katwijk. „Die trok een vergelijking met een vrouw. Een nieuwe haring is als een vrouw van een jaar of 30: rijp, mals en met een goed vet gehalte. En zo is het", zei Van der Nagel terwijl een speedboot met duizelingwekkende vaart de inmiddels in Valkenburg varen de boot passeerde. Jos Wienen, als burgemeester hoofd van de politie ook verantwoordelijk voor overtredingen op het wa ter, met een stalen gezicht: „Die zijn zeker op weg naar de zee jachthaven." Directeur Luc Ouwehand van het gelijknamige visbedrijf wist al dat de haring dit jaar goed zou zijn. Dat zag hij aan de bloeiende seringen. „Ze bloei den twee weken eerder. De na tuur is twee weken vooruit. Dat merk je aan de haring, die is nu al vol van smaak." Haring, of beter gezegd de haringparty's, bepalen deze weken het leven van Ouwehand. Hij loopt de ko mende dagen zeker veertien ha ringfeesten af. Met liefde, want als voorzitter van het Neder lands Visbureau moet hij de vis jes aanprijzen. Tegenwoordig hoeft hij niet zo veel meer te doen om de haring aan de man te brengen. „De Duitsers zijn er stapel op en eten per hoofd meer dan wij Nederlanders. Dat laatste gaat uiteraard veran deren nu ook de burgemeester van Katwijk voor haring is geval len. katwijk - De veiling van een vaatje nieuwe haring tijdens een bijeenkomst van Katwijkse en Noordwijkse middenstanders heeft gisteravond 12.000 euro opgebracht. De advocaten van Teekens en Karstens boden het meest voor het vaatje. Het geld gaat naar de Stichting HOE, Hulp Oost Euro pa. De bijeenkomst vond plaats op een rondvaartboot van Rede rij Triton. Piet Barnhoorn 'verfrissende' nieuwkomer in Noordwijkse raad De Leidsch Dagblad loopgroep holt naar de marathon toe. De laatste loodjes wegen als het goed is niet zo zwaar. Veel rustel |u eten en af en toe wat hardlopen e LET OP!l! Zaterdag 22 juni Sportieve reünie met leuke duurloop bij Leiden Road Runners Club Bij deze het laatste trainings schema van de "Hollen met Han editie 2002. WEEK 19 (1 juni - 9 juni) Groep A Zaterdag Trainen bij club naar keuze Maandag of dinsoag n 45 min rustige duurloop met 8 x 30 seconden versnellen ;t Woensdag of donderdag of vrijdag 30 min laatste rustige duurloop Groep B Zaterdag Trainen bij club naar keuze Maandag of dinsaag 40 min rustige duurloop met 7 x 30 seconden versnellen Woensdag of donderdag of vrijdag 30 min laatste rustige duurloop Groep C Zaterdag Trainen bij club naar keuze Maandag of dinsdag te 35 min rustige duurloop met 6 x 30 seconden versnellen Woensdag of donderdag of vrijdag 25 min laatste rustige duurloop Groep D Zaterdag Trainen bij club naar keuze Maandag of dinsdag 30 min rustige duurloop met 5 x 30 seconden versnellen Woensdag of donderdag of vrijdag 20 min laatste rustige duurloop VOOR ALLE GROEPEN Zondag 9 juni 21,1 kilometer of 10 kilometer tijdens de Leiden Marathor Allemaal heel veel succes tijdens de Marathon! door Jan Preenen noordwijk - Zonder enige poli tieke ervaring is Piet Bamhoom wethouder in Noordwijk gewor den. Vanuit het niets is hij in het college gekomen. „Vanuit het niets?", reageert hij quasi-ver- ongelijkt. „Ik besta al 55 jaar. Ik heb een lange loopbaan achter de mg in het bedrijfsleven. Mijn laatste functie was lid van de raad van bestuur van GTI. Een bedrijf dat zich bezighoudt met technische dienstverlening. Vijf tienduizend werknemers, een miljardenomzet. Kun je dan zeggen dat ik uit het niets kom?" Ja, geeft hij bij nader inzien toe. Hij was immers op politiek ter rein een 'debutant' toen hij eind vorig jaar werd benaderd door CDA-voorzitter Piet Warmer dam. Ook bij de christen-demo craten was het bekend dat Bam hoom niet zo lekker in zijn vel zat en aan het zoeken was. Twee jaar eerder had hij op een 'nette' manier afscheid genomen van GTI na een verschil van inzicht met de commissarissen over de koers van het bedrijf. De Noord- wijker kon op z'n 52ste aan een nieuw leven beginnen en be sloot eerst een jaartje vakantie te houden. Rustig nadenken over wat hij kon gaan doen. Dat werd in eerste instantie het opzetten van een adviesbureau. „Maar in een aantal gevallen werd niet goed met mijn advie zen omgesprongen. Als proces sor was ik meer gewend om te sturen, nu moest ik maar zien wat er met mijn aanwijzingen gebeurde. Zo gaf ik iemand het advies een afdeling te sluiten, Wethouder Piet Barnhoorn op de Koningin Wilhelminaboulevard. „Als het aan mij ligt, zou ik de boule vard op mooie en drukke dagen altijd willen afsluiten voor auto's."Foto: Dick Hogewoning die voor tachtig procent voor het negatieve saldo zorgde. De tip werd volledig in de wind ge slagen. Een bedrijf waarvan ik een succes had kunnen maken, ging daarna al snel over in an dere handen. Dat deed de deur voor me dicht." Pas toen het CDA zich meldde, deed hij weer open. Als observa tor draaide hij eerst mee in de fractie. „Door wat ik toen van de politiek zag, werd ik niet vrolijk. Trage besluitvorming. Het was ook niet altijd even constructief. De gemeenteraad zat er meer om zichzelf te profileren dan om goede besluiten te nemen voor de bevolking. Ik zei ook dat ik daar niet gelukkig van zou worden." Desondanks liet hij zich op de kandidatenlijst zetten. De af spraak was dat hij op een niet verkiesbare plaats zou komen. Toen de conceptlijst uitkwam, bleek hij vijfde te staan. Te hoog, vond hij. Een misverstand, werd hem verteld. Na de ledenverga dering vond hij zichzelf echter plotseling terug op de tweede plaats. „In zekere zin heb ik het laten gebeuren. Eerlijk gezegd was ik ook te ijdel om er wat van te zeggen. Dat was ook zo toen ik later als wethouderskandidaat naar voren werd geschoven. Er gens vond ik het ook wel leuk. Goed, ik ben onervaren en ik heb nog maar een klein sociaal netwerk in Noordwijk, omdat ik daar in het verleden niet actief was. Daar staat echter tegenover dat ik onbevangen en objectief tegen de zaken aankijk en dat ik ervaren wethouders om me heen heb. Ze vinden m'n aan pak wel verfrissend. Die collega's zijn allemaal van Noordwijk Totaal, met acht van de negentien zetels de grote winnaar van de verkiezingen. Drie tegen één. Voor de Progres sieve Combinatie was die 'wan verhouding' tijdens de college onderhandelingen reden om niet mee te doen. Ze wilde geen genadebrood eten. Barnhoorn heeft daar trouwens ook geen trek in. „Ik zie die drie-tegen- eenverdeling echt niet als een bedreiging. Ik voel me ook niet gebruikt. Nog niet. Samenwer king staat voorop. Bij GTI heb ik ervaren wat het betekent als je geen collectief vormt." Daarbij is het 'mooi meegeno men' dat Bamhoom een stevige portefeuille heeft. Economische zaken, infrastructuur, openbare werken, badplaatsontwikkeling, werkgelegenheid, parkeerbeleid en regionale samenwerking. Met als speciale projecten onder andere de dorpskern Noord- wijk-Binnen, waar hij nog dit jaar een besluit wil nemen, 'zo dra Hoogvliet de plannen be kendmaakt', de Koningin Wil- helmina Boulevard en het Pala ce- en Vuurtorenplein. De beide uiteinden van de bou levard vindt hij een 'schande' voor Noordwijk Aan de ene kant het Gat van Palace, aan de andere de dichtgetimmerde, verpauperende panden op het Vuurtorenplein. „Markante punten, die een droevig geheel vormen in de elitebadplaats die Noordwijk zo graag val zijn. Ik zie het als een van de grote uit dagingen om daar beweging in te krijgen. Ik ben een geboren optimist en ik denk dat ik ook de mensen die daarachter zitten (met name Ronnie van de Putte, red.) enthousiast kan maken." Meer eer lijkt voor Bamhoom echter te behalen op de boule vard, ook al is hij daar op de eer ste plaats 'uitvoerder' van een plan waarover jarenlang is ge sproken: een promenade op het helm, zodat wandelaars de zee kunnen zien, verbreding van de terrassen en schuine insteek- plaatsen voor auto's. „In vergelijking met eerdere plannen is dit minder ambiti eus, maar financieel en pragma tisch gezien is het het maximaal haalbare", zegt Bamhoom. ,,Als het aan mij zou liggen, zou ik de boulevard op heel mooie en drukke dagen altijd willen afslui ten voor auto's. Niet alleen die dertig dagen waarop het al ge beurt. Van april tot oktober is het gemiddeld zestig dagen droog en zonnig met tempera turen boven de twintig graden. Op die dagen heb je lange files op de boulevard. Dat is toch zonde. Ik ben benieuwd naar de argumenten van de onderne mers om toch met dertig auto vrije dagen te volstaan. Mis schien ben ik in vijf minuten overtuigd. Begrijp me goed, ik luister, trek m'n conclusies, maar ga echt niet mijn zin door drukken. Ik ben nog niet in de positie om een democratisch proces waarover vier jaar is ge sproken, zomaar te verande ren."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18