Omstreden festival 't Farm gaat door RIJN VEENSTREEK Ter Aar wijst windmolenpark Burgemeester verwijt Rijnwoudse raad gebrek aan daadkrach 'Provincie zit op de stoel van Monumentenzorg' Alphen houdt zei Forse schadeclaim voor Alphen Akkoord met bouwplan Kerklaan Vrijwilligers opgelucht, buurt Oude Wetering laaiend Spuiten, schuren en poetsen in en om het stadhui* Voetbalclub mag uitbreiden hazerswoude-dorp - Voetbal- club Hazerswoudse Boys krijgt meer trainingscapaciteit. De ge meenteraad van Rijnwoude ging gisteravond akkoord met de beschikbaarstelling van 13.000 euro voor verbreding van het veld met vijf meter. Daardoor kunnen de E- en F- pupillen tegelijkertijd trainen. De uitbreiding gebeurt deze zo mer, gelijktijdig met de renova tie van het veld. Voor dat werk reserveerde de raad een maand geleden al geld. Trekkertrek op derde plaats almere - De Trekkertrek Fami liedag heeft het niet gered als leukste stadsevenement van 2001. Bij de uitreiking van de Nationale Evenementenprijzen in Almere gingen Dordrecht en Deventer de 'gelegenheidsstad' Koudekerk aan den Rijn voor. De jury vond het Sinterklaas huis in Dordrecht het leukst. Directeur Driem van Toerisme en Recreatie Nederland (TRN) meldde tijdens de prijsuitrei king dat de regels van de lokale overheden eenvoudiger moeten worden. „De voordelen van een geslaagd evenement voor en dorp of stad zijn talloos. Je krijgt veel bezoekers, mensen geven geld uit, de stad wordt op de kaart gezet en de eigen be volking wordt het naar de zin gemaakt." koudekerk aan den run - Bij het plan voor de woningbouw aan de Kerklaan in Koudekerk aan den Rijn heeft de gemeente raad van Rijnwoude weinig daadkracht getoond. Dat zei waarnemend-burgemeester Westra gisteravond tijdens de raadsvergadering. „Ik zou deze procedure die de inwoners ook geld kost, niet graag overdoen." De raad ging akkoord met een plan dat al vaak is gewijzigd. Zo komt op verzoek van bewoners van de Kerklaan geen flat tegen- ,i over hun huizen, maar tegen- over het PWA-bad. In het plan is nog maar plek voor twaalf sociale huurapparte- menten en zestien vrije-sector eengezinswoningen. Twee maanden geleden ging bouwer Volker Wessels Vastgoed BV nog uit van 35 huizen. Tot ongenoe md gen van de WD vervallen de koopappartementen. Wethou der Uljee hoopt dat de gemeen te toch nog iets aan dit project verdient. vrijdag 31 mei 2002 door Janneke Dijke oude wetering - Het openlucht festival van jongerensoos 't Farm in Oude Wetering op 29 juni gaat door. Het gemeentebestuur van Alkemade geeft toestemming onder een groot aantal voor waarden en wil het festival na af loop met de buurt evalueren. De vrijwilligers van 't Farm zijn op gelucht, maar volgens een actie comité van bewoners is de Bur- gemeesterswijk laaiend. Wethouder Wil Reijnders (Mooi Alkemade) wil dat het festival doorgaat, omdat hij vindt dat het mogelijk moet zijn voor de jeugdsoos om eenmaal per jaar zo'n festival te organiseren. Vol gens hem zijn de voorwaarden zo streng, dat er nauwelijks iets kan misgaan. Loopt de zaak toch uit de hand, dan heeft het bestuur van 't Farm al aangege ven wat er gebeurt.Als het mis lukt, is het volgens het bestuur de laatste keer geweest", aldus Reijnders. De voorwaarden komen voor namelijk uit het draaiboek dat 't Farm indiende bij de gemeente. Van zeven uur 's avonds tot één uur 's nachts zijn er tien profes sionele beveiligingsbeambten in de weer. Ook lopen er toezicht houders van 't Farm in herken bare kledij door de wijk met portofoons en zaklantaarns. Be zoekers moeten parkeren aan de Schoolbaan. Daarvandaan wor den ze via dranghekken de Bur gemeester Peeklaan in geleid, die uitmondt in de Weteringlaan waar het festival plaatsheeft. De andere inritten van de wijk wor den afgesloten. Als het open luchtfestijn om één uur 's nachts is afgelopen, moet ook de soos van 't Farm dicht. De vrijwilligers van 't Farm zijn inmiddels druk in de weer met de organisatie, waarvoor ze nog maar kort de tijd hebben. Bij de postduivenvereniging aan de Weteringlaan komt een klein podium, en voor het clubge bouw van Ranonkel een groot. In tegenstelling tot voorgaande jaren, toen er voornamelijk bands optraden, heeft 't Farm nu veel dj's geboekt. Daarom is de naam 'Farmpop' omgetoverd in 'Open Air Dancefestival Fresh Fantasy". Voorheen kon het festival reke nen op duizend bezoekers. Farmvoorzitter Dennis Loos re kent nu op 700 man, omdat er voor het eerst entree wordt ge heven. De aanpalende Burgemeesters- wijk in Oude Wetering is teleur gesteld in wethouder Reijnders, melden diverse leden van het actiecomité. Zij willen anoniem blijven uit vrees voor Farmbe zoekers die regelmatig autospie gels slopen. „Bij het oude colle ge van B en W wisten we ten minste waar we aan toe waren: we kregen gewoon nul op het rekest. Nu met Mooi Alkemade luisteren ze, ze doen alsof ze ons gelijk geven, maar uiteindelijk mag het toch doorgaan. Ik heb spijt dat ik op die partij heb ge stemd", zegt één van de comité leden, die met 72 buren handte keningen bij de gemeente in diende. „Wij hadden verwacht dat Reijnders een daad zou stellen", vult een ander aan. „Zo'n festi val kan niet op twintig meter van huizen af. Ik denk dat het van kwaad tot erger wordt: bin nenkort gaat dat pand mis schien wel in de brand." De bewoners kondigen aan dat ze een bezwaarschrift indienen bij de rechtbank in Den Haag om het festival via die weg tegen te houden. Schending afspraak met bank kost tonnen alphen aan den run - Alphen aan den Rijn moet enkele hon derdduizenden euro's schade vergoeding betalen aan de For- tisbank. Het exacte bedrag werd gisteravond tijdens de gemeen teraadsvergadering nog niet duidelijk. Maar ook als de on derhandelingen vlot verlopen gaat het vrijwel zeker over meer dan een half miljoen. De gemeente moet dokken voor een niet nagekomen afspraak uit 1975. De VSB Bank, voorlo per van Fortis, mocht ondanks toezeggingen geen grond kopen voor de bouw van een filiaal in winkelcentrum De Herenhof. Een vergelijkbare afspraak over een filiaal in De Ridderhof kwam de gemeente wel na. Jarenlang getouwtrek over die geschonden afspraak tussen de gemeente Alphen en de Fortis Bank pakte in 1995 door een uit spraak van de Hoge Raad in het voordeel uit van de bank. Dat gebeurde na een jarenlange juri dische procedure, waarbij uit eindelijk de hoogste rechtsin stantie moest beslissen. Hoewel Alphen bij monde van WD- 'Het geluid waait uit Jacobswoude onze kant op' door Annette Lameijer ter aar - Ter Aar is tegen de aanleg van een windmolenpark langs de N 207 tussen Langeraar en Jacobswoude. De gemeente raad stemde gisteravond una niem voor een motie van de WD om windturbines in de Vierambachtspolder met alle rechtsmiddelen tegen te gaan. Oppositiepartij PAK wil wel een discussie over alternatieve vor men van energieopwekking en stelde voor om nieuw te bou wen huizen uit te rusten met zonnecellen. Het woongenot komt in gevaar, zeggen de liberalen. WD- woordvoerder Hardenberg: „De provincie wil niet dat er ge bouwd wordt in het Groene Hart." Volgens hem valt de rea lisatie van een windmolenpark daar ook onder. Hij vreest voor het aanzicht van de Vieram bachtspolder, die de grens vormt tussen de gemeenten Ja cobswoude en Ter Aar. „De schrik sloeg de Langeraar- ders om het hart", aldus Har denberg, die onlangs een pre sentatie van de windmolenplan nen van agrarische onderne mers uit Jacobswoude bezocht. De Langeraarders zijn bang voor geluidsoverlast die de molens veroorzaken. „Vooral bij wes tenwind waait het geluid in de richting van Ter Aar. Het wind molenpark doorsnijdt een eco logische zone langs de Drecht en de Langeraarse plassen. Wethouder Jonker liet er onduidelijkheid over be De gemeente is tegen, windmolens in dit gebied, niet de juiste plek. Hij zeg( dat de gemeente haar stei ker laat horen in de verde spraakprocedures. Maai' 0 (fit moment een brief na gemeente Jacobswoude t< ren gaat hem te ver. Dit i het goede moment, aldi wethouder. wethouder Bas Wienbelt niet ontkent dat de gemeente aan sprakelijk is, gaat het gekibbel anno 2002 nog steeds voort. Fortis eist 990.000 euro, de ge meente denkt met de helft aan haar verplichtingen te voldoen. Omdat de gemeente de bui al had zien hangen, heeft zij een schadeclaimpotje van 455.000 euro opgebouwd. Maar de hoogte van het schadebedrag is nog steeds niet bepaald. Als bei de partijen er niet uitkomen, stapt de bank opnieuw naar de rechter. alphen aan den run - Een deel van het door brand verwoeste stad huis in Alphen is al dichtgetimmerd met platen, vooral boven de en tree van het glazen bouwwerk. Ondertussen is het schoonspuiten in volle gang. Ook wordt er veel schuurwerk verricht. En dat alles in hoog tempo, zodat de verhuizing van de ambtenaren naar hun n we onderkomen niet opnieuw uitgesteld hoeft te worden. De str datum van oplevering staat nu op 1 okober. Foto: Wim Dijkman door Marieta Kroft op scherpe toon. „Maar ik behandel was de kritiek die het CDA had op het college om de omgeving op te waar- terrein veel geld. Het is dus normaal de randvoorwaarde op te nemen dat wen van de CDA-fractie in het cl* runwoude - Waarnemend-burge meester Westra verwijt de gemeente raad van Rijnwoude een gebrek aan daadkracht. Zijn kritiek gold gister avond vooral het CDA, dat worstelde met het bouwplan voor de delicates- sengroothandel Les Chanterels. „Ik vind het niet leuk om hier voor schoolmeester te spelen", sprak Westra tijdens de raadsvergadering op scherpe toon. „Maar ik behandel u hetzelfde als de medewerkers in de organisatie." Westra doelde op de plannen om het functioneren van de gemeentelijke organisatie te verbeteren nadat de Galan Groep had geconcludeerd dat er nog veel mis is. Met de 135.000 eu ro die de raad beschikbaar stelde, kan een manager aan het werk om Rijn woude er weer bovenop te helpen. Aanleiding voor de uitval van Westra was de kritiek die het CDA had op het bouwplan Les Chanterels. In het nieuwe duale stelsel stelt de raad de randvoorwaarden vast waarbinnen burgemeester en wethouders in over leg met de omwonenden een bouw plan maken. De raad is daarbij niet betrokken. Raadslid Körmeling wilde niet akkoord gaan met de randvoor waarde dat er in het gebied maximaal zestig woningen mogen komen. Hij wilde eerst harde garanties van het college om de omgeving op te waar deren. Het CDA wilde dat B en W dit deel van het huiswerk zou overdoen. PvdA'er Van Beek ergerde zich zicht baar aan de uitlatingen van Körme ling. „U toont weinig vertrouwen in het college." Van Velzen (SGP/CU), eveneens geïrriteerd, sprak van een manier van discussiëren die beneden alle peil is. „We hebben de laatste ja ren al te weinig gebouwd, bovendien kost het braak laten liggen van het terrein veel geld. Het is dus normaal dat het college wil opschieten." Kör meling keek verbaasd naar Van Velzen. „U bent normaal wel scherp", zei Körmeling. Toen Van Velzen in woede uitbarstte, besloot het CDA de vergadering te schorsen. Na de schorsing met geheim beraad van de christen-democraten deelden ze de raad mee de voortgang van de ontwikkeling van Les Chanterels niet te blokkeren. Ze vroegen alleen om in de randvoorwaarde op te nemen dat het project de omgeving behoorlijk moet opkrikken. De maximum van zestig nieuwe woningen wordt ge schrapt. Het CDA kreeg de steun van de VVD en behaalde daarmee een meerderheid. Wethouder Uljee was laconiek na af loop. „In feite hebben ze me nu meer ruimte gegeven. Ik zit niet meer vast aan het maximum van zestig." Hij schreef het gebrek aan vertrou wen van de CDA-fractie in het c toe aan de onwennigheid van nieuwe aanpak om een bouwlo te ontwikkelen. De raad kan pasi eindfase, als het bestemmingspP ligt, weer oordelen over de inó van de bouwplek De bouw van de huizen begi® zijn vroegst in de tweede helfh volgend jaar. Uljee hoopt nog v( zomervakantie met de omwont j te praten. ^Zuid-Holland dwarsboomt restauratie droomboerderij Koudekerk 1111 IjflPTI C1XTO OV(i door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - Ze la ten zich niet gek maken. Een ver jaardag bezoeken gaat gewoon door. En als ze een avond eens geen zin hebben om te klussen? .fPan is er de volgende dag weer een dag. Bert en Toos Klever uit Koudekerk aan den Rijn restaure ren hun 200 jaar oude boerderij aan de idyllische Lagewaard. Al twee jaar gaat er veel vrije tijd in zitten. Nog eens anderhalfjaar, zo schatten ze voorzichtig, heb ben ze voor de boeg. Het enthou siasme blijft, al wordt die enigs zins getemperd door de dwarse houding van de provincie Zuid- Holland. Die slaat de adviezen van de gemeente Rijnwoude en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg in de wind en verleent het stel geen restauratiesubsidie. Het woord is volgende week aan de rechter. Vanuit hun tijdelijke woning, een portocabine, kijken Bert en Toos Klever met hun drie kinde ren uit op hun met riet bedekte boerderij. Bert is er 37 jaar gele den geboren. Tijdens een rond leiding vertelt hij waar vroeger de koeien stonden. Daar moe ten de hal, het toilet en de keu ken komen. Op zolder tekenen zich de contouren af van de toe komstige slaapkamers. Bert, timmerman in het dagelijks le ven, heeft er spanten en gordin gen (dwarsbalken) aangebracht. Het riet is aan de binnenzijde zo goed als weggewerkt. „Wakker worden met stuifsneeuw in je bed, zoals vroeger wel eens voorkwam, kan niet meer", zegt hij lachend. Beneden valt de opkamer op. De aanwezigheid ervan is een reden dat de boerderij een offi cieel monument is. De opkamer ligt ruim een meter hoger dan de aangrenzende huiskamer. Dat komt omdat de kelder eron der ligt. Die kon vanwege het grondwaterpeil niet dieper wor den gegraven. Van de opkamer die altijd als slaapkamer dienst deed, willen de Klevers een kan toortje maken. De IQevers zijn drie jaar in het bezit van de boerderij. Het eer ste jaar ging op aan het plannen maken voor de restauratie en dus was er veel overleg met Mo numentenzorg en de restaura tiearchitect. „Hun adviezen wa ren zinvol", zegt Bert. .Anders zou je toch meer hebben ge sloopt dan nu. Stel, ik loop er over een paar jaar met mijn moeder. Dan is het toch leuk als ze nog iets van bijvoorbeeld de koeienstal herkent" Monumentenzorg ging akkoord Toos en Bert Klever voor hun monumentale boerderij: „Wakker worden met stuifsneeuw in je bed kan niet meer." Foto: Henk Bouwman met een maximale restauratie subsidie van 170.000 euro. „Dat is niet het bedrag dat we zouden krijgen hoor", waarschuwt Bert. „Van dit bedrag kunnen we maximaal twintig procent decla reren. We krijgen alleen de kos ten vergoed die we besteden aan het behoud van het monu ment. Gunstig voor ons is dat we een deel van het bedrag te gen een laag rentepercentage bij Monumentenzorg kunnen le nen." Na Monumentenzorg ging ook de gemeente akkoord en ver leende zij de benodigde vergun ningen. Bovendien meldde Rijnwoude het project aan bij de provincie, die officieel het budget moet toewijzen. Terwijl de restauratie al was begonnen, bleek dat het provinciebestuur niet van plan is om geld voor de restauratie van de boerderij beschikbaar te stellen. Gedeputeerde Staten vinden de restauratie 'niet ur gent'. Het echtpaar Klever begrijpt er helemaal niets van. „We krijgen geen subsidie omdat enkele for maliteiten naar hun mening niet kloppen." Ook de gemeente was met stomheid geslagen, te meer omdat de deskundige partij: de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, wel akkoord was met de toekenning van de subsidie. „Gedeputeerde Staten kunnen en mogen niet op de stoel van de gemeente en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gaan zitten", schrijven burgemeester en wethouders in hun beroeps- schrift aan de rechter. Rijnwou de verwijt de provincie de res tauratie en het behoud van een rijksmonument te frustreren. Dinsdag dient de zaak van de gemeente tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten. Bert en Toos Klever blijven er nuch ter onder, al zijn ze blij met de steun van Rijnwoude. „We had den ook zelf naar de rechter kunnen stappen", zegt Klever die nog niet weet of hij in finan ciële problemen komt als hij de subsidie misloopt. „De gemeen te haalt voor ons de kastanjes uit het vuur. Al die rompslomp is niet mijn werkwijze. Met deze zaak zijn inmiddels al weer zo veel duur betaalde mensen be zig dat die kosten nog hoger lig gen dan de subsidie waarop we recht hebben." Belastingverhoging blijft beperkt door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Alphen aan den Rijn heeft vorig jaar 6,1 miljoen euro overgehouden. Dat blijkt uit de onlangs opgemaakte jaarrekening. De belangrijkste meevaller bestaat uit de bijdrage van het rijk. Dat sluisde een ex traatje van twee miljoen euro door naar de gemeente. In maart van dit jaar stelde het rijk voor gemeenten geld be schikbaar vanwege een aantal eenmalige meevallers. Volgens burgemeester Nico Schoof gaat het om een structurele bijdrage. „We hebben dit te danken aan voorzichtig ramen. De bijdrage van het rijk is bijtijds bekend ge worden, zodat we kunnen kij ken wat we met de belastingen doen. Wellicht hoeven die min der omhoog. Maar dat is nog een kwestie van wikken en we gen." De helft van de zes miljoen legt de gemeente opzij voor eventu ele toekomstige tegenvallers. Zo kunnen in de toekomst tegen vallers worden opgevangen zon der lastenverhoging voor de in woners. De andere helft reser veert Alphen voor uitvoering van plannen uit het nieuwe col legeprogramma. „En wat lopende zaken is achtergeie wordt dit jaar gerealiseerd1 dus Schoof 3 Alphen spon ook garen b komsten uit beleggingen waren er rente-inkomstei de projecten die moesten den uitgesteld. En de gem realiseerde ook extra inkoi door de ontwikkeling van voor woningbouw en bedi terreinen. Dat bracht twer joen in het laatje. De gemeente had ook enka* genvallers. Met name de brengsten uit de parkeer? tingen en de onroerende belasting (OZB) bleven bij de ramingen. Het be parkeergebied werd later breid dan verwacht. De01 brengst van de OZB pakte |v uit, omdat de waardestf van woningen en bedrijf J den na hertaxatie kleineif' dan verwacht. Gemiddeld is de waarde"1 woningen in Alphen in ve 1 king met 1994 met ongevti] procent gestegen. 1( Om de inwoners voor grott. tenstijgingen te behoeden :u de gemeente de tarieven vo h OZB bij.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16