Gelukkig, de hamer is weer terug CDA tegen burgemeestersreferendum Universiteit Leiden sluit 2001 af met overschot NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN ijdrage aan projecten voor allochtone jongeren Geraniums voor de galerij op UW collega's www.autoheemskerk.com Plan Bos van Bosman oogst veel complimenten REGIO Gemeente ruimt Stationsplein op rkracht Een Leidse studente is ïdagnacht verkracht. Na iezoek aan de studenten- dging Quintus aan de Boommarkt werd zij drie mannen in een busje kken en verkracht. Dit is itigd door het bestuur van tus. Het slachtoffer heeft ilgende ochtend bij de po- nelding gemaakt van de achting, maar ziet voorlo- an aangifte af. Na de ver- ïting heeft de politie ver ende studentes vanaf het teitsgebouw naar huis ge- k (-feest alleen |>r genodigden - Uit het bericht over het lumfeest van de Stichting Studentenhuisvesting gelopen woensdag kan t als epen worden dat de lus- idag in de Meelfabriek voor kragen toegankelijk is. Het hin is echter alleen voor ge- jgden. Het publiek krijgt la- i - ^jdens de Open Monumen- jagen op 14 en 15 septem- tvel de mogelijkheid om de •riek te bezichtigen. leiden - De Universiteit Leiden heeft het boekjaar 2001 afgeslo ten met een batig saldo van 3,1 miljoen euro. Alhoewel het overschot vooral te danken is aan incidentele meevallers, is vi- ce-voorzitter J. van Bergen van het College van Bestuur er toch van overtuigd dat de universiteit uit het dal begint te klimmen. Uit de Kademota 2003-2010 blijkt dat de universiteit tot 2010 niet meer in de rode cijfers te recht zal komen. De verbetering is vooral te dan ken aan een betere beheersing van de uitgaven, zegt woord voerder W. van Amerongen. „Vroeger kon er nogal eens een groot verschil zitten tussen be grote bedragen en de uiteinde lijke afrekening", legt hij uit. „We hebben fiks geïnvesteerd in software waarmee we de be drijfsvoering beter kunnen be heersen. Dat heeft tot gevolg dat de rekening en de begroting meer op elkaar lijken." Van Bergen noemt het batige saldo, ondanks de incidentele meevallers, toch een prestatie. De universiteit hield pas in 2003 rekening met positieve cijfers. Dat dit moment al een jaar eer der is bereikt, heeft onder meer te maken met de geïncasseerde overheidsgelden voor de invoe ring van de nieuwe BA/MA-stu- diestructuur. De universiteit had al wel de lasten begroot, maar nog niet de baten. Een meeval ler dus. Ook kreeg de universi teit eerder dan verwacht over heidssubsidies voor het aantrek ken en behouden van jong we tenschappelijk talent Van Amerongen is vooral blij met de positieve cijfers omdat hiermee 'het beeld van een arm lastige universiteit verdwijnt'. Niet dat de academie zich nu opeens weer van alles kan ver oorloven, waarschuwt hij. „Het blijft oppassen." Op stapel staande reorganisaties en bezui nigingsoperaties bij de Facultei ten der Wiskunde en Natuurwe tenschappen en bij Rechten gaan door. Het geld dat beschik baar is, wil Van Bergen onder meer besteden aan het opzetten van Masteropleidingen in het Engels en aan verbetering van de huisvesting van de universi teit. Vooral de laboratoria van de wis- en natuurkundefaculteit zijn aan vernieuwing toe. Het financiële beleid van de universiteit was de afgelopen ja ren soms riskant. Het College van Bestuur bleef geld uittrek ken voor nieuwe studies en nieuwe onderzoeksterreinen, zelfs als dat er niet was. In het Universitaire weekblad Mare van deze week zei Van Bergen dat hij de afgelopen jaren wel eens slecht had geslapen van de zorgelijke situatie. „We gokten erop dat de studenten en de medewerkers ons voor ons elan zouden belonen", aldus Van Amerongen. „Het lijkt er nu op dat die gok juist is geweest." Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met KQMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 ivww.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur leiden - Geraniums en andere fleurige planten verwisselden gisteren weer kosteloos van eigenaar tijdens de jaarlijkse plantendag in de Slaaghwijk. Met deze actie hoopt de wijkgroep de galerijen en balkons in de wijk wat op te vrolijken. Even verderop op het plein aan het Valkenpad had het schoolfeest van de openba re school Merenwijk plaats. De kinderen vermaakten zich met een rommelmarkt, verschillende spelletjes, lekkere hapjes en een soundmixshow. De opbrengst van het schoolfeest komt ten goede aan een project in Afrika. Foto: Mark Lamers Morgen vindt u de baan die bij u past in n - Leiden krijgt geld om poring van allochtone jon- te voorkomen. Het minis- heeft drie projecten met dit jV^ goedgekeurd voor ruim 176 :nd euro subsidie. Het be- komt ten goede aan een rzoek naar vrijetijdsbeste- H van jongeren, een coa- ;sproject door leeftijdgeno- ip school, en een begeleid- 128 ij dslid. wonenproject. De drie projecten worden tot 2004 door het minis terie van Binnenlandse Zaken betaald. Het begeleid-wonen project en het onderzoek naar vrijetijdsbesteding is niet nieuw voor Leiden. Het coachingspro- ject voor en door Marokkaanse jongeren is dat wel. Met het geld van het ministerie kan dit pro ject nu van start gaan. Leiden heeft het coachingsproject afge keken van Den Haag waar het al een tijdje loopt en succesvol is. De Dienst Cultuur en Educatie van de gemeente bekijkt samen met mensen uit de Marokkaan se gemeenschap en met een aantal geïnteresseerde scholen, hoe dit project het beste uitge voerd kan worden. De bedoe ling is dat Marokkaanse scholie ren zich aan de positieve voor beelden van hun begeleidende landgenoten spiegelen. Het begeleid-wonenproject wordt al uitgevoerd door De Binnenvest. Die biedt allochto ne jongeren tussen de 18 en 25 jaar die uit huis zijn maar nog niet goed zelfstandig kunnen wonen, een jaar de tijd dit te le ren in een huis in Leiderdorp. (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UT ©=M® ÊIWI® K E R K Leiden L. (071- 5310811 R.(071)-3312866 voorzittershamer is weer te- waar die thuishoort. De Ise interim-burgemeester ter Lemstra nam het ding ermiddag tijdens zijn eerste elbelovende - publieke op en in ontvangst van de stu- ten Paula Speetjens en Ivo Spronsen. De twee hadden ïamer meegenomen na af- van de raadsvergadering, Ier deze maand, waarin Lei- s eerste burger J. Postma aftreden bekendmaakte, ar het was niet de politieke ping rondom Postma die H etjens en Van Spronsen de raadszaal had gelokt Zij en gekomen voor de instal- van een nieuw gemeente- l Onderweg van de pu- tribune naar het toilet en •urgerzaal, waar werd ge reld, zagen de twee dat de iren van de verlaten raads- l open stonden. Hun blik zich als vanzelf op de rzittershamer. „Iets anders iden we nooit jatten." Waar- ïend voorzitter Alexander rtsema van de WD had de ïer achteloos laten liggen op van de burgemeester, een stad vol studenten it je op je hamer letten", ibi^ens de logica van Speetjens 50 ing i"4r( mi afelv sled en Van Spronsen. „Het beste is nog, hoe ongemakkelijk dat ook bij het lopen is, om de hamer achter je broekriem te steken." De twee studenten willen de identiteit van het raadslid voor wie ze naar het stadhuis waren gekomen niet prijsgeven. An ders zou hem 'medeplichtig heid' aan de ludieke actie - die, zo hebben ze gemerkt, lang niet door iedereen werd gewaar deerd - kunnen worden verwe ten. „En hij heeft er niets mee te maken", aldus Spronsen. Burgemeester Lemstra wist de studentengrap wél te waarde ren, althans dat zei hij. Hij was blij dat hij het ding in eigen vuist kon knellen.Als ik in de kranten lees wat er hier gebeurt en nog moet gebeuren, denk ik dat ik de hamer nog hard nodig zal hebben. Ik zal mijn uiterste best doen een goede tijdelijke burgemeester van Leiden te zijn." Van Spronsen en Speetjens moesten het daarmee doen. Lemstra zei 'de plechtigheid' kort te willen houden. "Want jullie zullen het vast druk heb ben met jullie studie', voegde hij subtiel toe aan zijn hartelijke woorden. De twee studenten mochten door Wim Koevoet leiden - Overladen met compli menten, van zowel omwonen den als raadsleden, hebben wet houder R. van der Sande (WD) en zijn ambtenaren gisteravond in de raadscommissie financiën, automatisering, waterbeheer en veiligheid toestemming gekre gen om het verbeteringsplan voor het Bos van Bosman ten uit voer te brengen. Toch zijn er nog enkele mensen ontevreden, onder wie drie bio logen die in de buurt wonen. Ze vrezen dat het bos een te park achtig karakter krijgt. Woord voerster N. Smeenk zei dat in het verbeteringsplan te veel is uitgegaan van het parkontwerp van de landschapsarchitect Leo nard Springer, volgens wiens in zichten het Bos van Bosman in 1920 is aangelegd. „We willen geen miniatuur-Keukenhof', vatte ze haar kritiek samen. Wethouder van der Sande is van mening dat de tegenstelling tus sen park en bos die de tegen standers schetsen,, kunstmatig is. De WD'er kreeg bijval van de fracties. „Dit is geen reconstruc tie van het Park van Springer." Alle hulde die de wethouder en zijn ambtenaren over zich kre gen uitgestort, is opmerkelijk. De Leidse gemeenteraad lijkt er zijn Plantsoentrauma mee te willen afschudden. De gemeen telijke ingrepen in dit park heb ben geleid tot een catastrofe. Het Bos van Bosman ligt er nu erg slecht bij. De slechte water huishouding en de kwetsbare bodemgesteldheid zijn daarvan de oorzaak. Het bos lijdt aan achterstallig beheer. Het verbe teringsplan van ruim 922.000 euro voorziet in een nieuwe pa denstructuur, een verbetering van de waterkwaliteit en meer lucht en licht voor de bomen en de heesters. Veel minder succes had Van der Sande vervolgens met zijn lig plaatsenplan voor pleziervaar tuigen. De wethouder wil het dichtslibben van de Leidse wa teren voorkomen. Hij was het liefst voor het begin van het nieuwe seizoen aan de slag ge gaan met zijn plan, maar het wemelde van de vragen en pun ten van kritiek, vooral van D66, SP, ChristenUnie, CDA en Groenlinks. Die fracties zien niet in hoe met een onderbezet ambtelijk apparaat de regels kunnen worden gehandhaafd, ze missen een onderliggende vi sie en zijn als de dood dat de slechte naam die Leiden heeft als 'parkeerstad' ook van toe passing wordt op het water. Commissievoorzitter O. Welling (D66) droeg de flink tegenstrib belende wethouder Van der Sande op zijn plan op papier stevig bij te schaven. (advertentie) Waarnemend burgemeester Lemstra krijgt de voorzittershamer terug van de olijk verklede studenten Paula Speetjens en Ivo van Spronsen. Foto: Mark Lamers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waareenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 nog wel even hun opvallende uitdossing verklaren. Spreetjens moest Penelope voorstellen, de naam van het dispuut waarvan ze deel uitmaakt Van Spronsen liep erbij als een sjeik. Dat komt omdat M.O.C.CA, zijn dispuut, bol staat van beelden van ka melen en oases. Met de giga- zonnebrillen wilden de twee zo onherkenbaar mogelijk blijven. Studentenhumor dus. De beste grap van de middag kwam echter van de portier. „Ik hoorde van een ambtenaar dat studenten de hamer zouden komen terugbrengen en dat ik de deur voor ze open moest doen. Ik zei nog: als Postma er aan vastzit, hebben we onze burgemeester ook weer terug." Flitspaal Weet u het nog? Peter van der Zeeuw, eigenaar van de Gall Gall aan de Garenmarkt kreeg op maandag 29 oktober 2001 een bekeuring van 45 euro om dat hij vanaf de Korevaarstxaat de Breestraat inreed. Dikwijls is die bekeuring gerechtvaardigd, dit keer echter niet De gemeen telijke afdeling Stadstoezicht was vergeten het tijdmechanis- me van het fotoapparaat aan te passen aan de wintertijd. Fout je, volgens de gemeente. Zou ook niet meer gebeuren. Maar helaas. Leidenaar Gijs Borsten zat met zijn vriendin op tweede paasdag te eten bij de Chinees op de hoek van de Breestraat en de Steerischuur. Dat weekend was de zomertijd weer ingegaan. „We zaten aan het raam en verbaasden ons over de activiteit van die came ra. Ik heb toen in het uur dat de flitspaal door het tijdsverschil later uitschakelde zeker een au to of vijftien op de foto zien gaan", herinnert hij zich. Pas toen Borsten het stukje over de - inmiddels ingetrokken - boete van Van der Zeeuw in de ze krant las, belde hij toch maar even op om zijn waarnemingen wereldkundig te maken. En van deze zijde dus maar weer een telefoontje richting gemeente. Hoe zit dat precies? „De camera heeft inderdaad ge flitst op tweede paasdag. Op die dag - een feestdag - hoort de camera echter helemaal uit te staan. Foutje, vergeten. Vandaar dat de camera ook niet was aangepast aan de zomertijd. Maar niemand die op die dag geflitst is, zal een bekeuring krij gen", verzekert een woordvoer der van de gemeente met grote stelligheid. Gelukkig, er zijn nog grote opti misten op het stadhuis. Wordt - mogelijk - toch ver volgd. Wim Koevoet en Timoteus Waarsenburg KOFFIE, JHEE OF EEN ECHTE OPKIKKER? Maggi Opkikker is nu krachtiger en smaakvoller ^fcdan ooit. Een heldere drinkbouillon die nieuwe energie geeft Proef nu ook de nieuwe Opkikkers: Rundvlees, Pikante Tomaat of Pikante Kip. LEIDEN dente Burgemeester rienen valt »or de haring Omstreden irmfestivat sat door door Wim Koevoet leiden - Het CDA is tegen een burgemeestersreferendum. Raadslid J. de Haan vindt zo'n volksraadpleging niet de goede manier om de burgers te betrek ken bij de benoeming van de de finitieve opvolger van eerste bur ger J. Postma, die twee weken geleden aftrad vanwege de vele kritiek op zijn functioneren. Volgens De Haan is het vrijwel onmogelijk voor de kandidaten om een inhoudelijke campagne te voeren. De collegepartijen WD, PvdA, D66 en Groenlinks hebben immers in hun college programma al vastgelegd welke richting zij de komende vier jaar willen inslaan. De Haan: „Een burgemeesterskandidaat kan dan roepen dat hij veel van de stad houdt en zijn tegenstander komt dan niet veel verder dan dat hij nóg meer van de stad houdt." Zo'n inhoudsloze campagne, denkt De Haan, kan geschikte kandidaten afschrikken. Ook vreest hij een lage opkomst bij een Leids burgemeestersrefe rendum omdat er geen verkie zingen of andere referenda zijn waarmee het kan worden ge combineerd. De Haan ziet als alternatief openbare debatten over de pro fielschets. Daar moeten de par tijen dan standpunten innemen over de vraag of de nieuwe bur gemeester, zoals een Leidse be stuurlijke traditie wil, alleen maar wettelijke taken krijgt „Mag hij daarbij alleen maar 100-jarigen bezoeken, af en toe met de universiteit praten en linten doorknippen, willen we dat hij sterk is in Den Haag of juist leuk op 3 oktober?" „Met Postma is het op dit soort punten misgegaan, is het niet geworden waarop we hadden gehoopt", voegt De Haan daar aan toe. „De raad moet zich in het openbaar uitspreken over het profieL Willen we de burge meester meer profiel geven? Niet direct met ruimtelijke orde ning of onderwijs, daar zal nie mand vóór zijn, maar wel valt te denken aan veiligheid, regioza ken of strategische beleidscon trole." Een vertrouwenscommissie kan vervolgens met de uitkomsten van de profielschets aan de slag. Met zo'n procedure, vindt De Haan, wordt de burgemeesters benoeming geen achterkamer tjespolitiek. „De kritiek op mijn voorstel zal wel zijn dat er zo maar weinig burgers bij worden betrokken, maar ik houd vol dat het er toch meer zijn dan bij wethoudersbenoemingen." Vol gens De Haan moet snel duide lijk worden wat de gemeente raad wil. „De advertentie gaat nog voor de zomer de deur uit en kandidaten moeten weten welke procedure Leiden wil vol gen." leiden - De gemeente begint met een nieuw offensief tegen de verloedering van het Sta tionsplein. Woensdag wordt een informatiezuil onthuld waarop staat wat er gaat gebeuren. Zo hoopt de gemeente een schoner en mooier plein te krijgen door fietsenrekken te verplaatsen en het plein dagelijks een grote schoonmaakbeurt te geven. (advertenties)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13