jm KLM-topman hekelt staatssteun VS ECONOMIE Prijsvechters profiteren van euro-onrust MobilCom strop voor ABN Amro Lonen gemiddeld met 3,27 procent gestegen Brouwerij Miller voor 5,6 miljard naar SAB Fischler overspoeld met verwijten over visserijbeleid Rusland erkend ais vrije markt Koers euro op hoogste niveau in acht maanden Luchtvaartmaatschappijen kregen gift van vijf miljard dollar Zeppelins in glijvlucht Sociale Zaken beste werkgever bij de overheid DPA/Kay Nietfeld senpeace ictie bij Esso 2 iurg Dertig activisten ireenpeace hebben giste- et dak van het Duitse 3 Ikantoor van Esso in Ham- beklommen. Ze verander- 'eivolgens de letters 'S' in igo van het concern in dol- :ens. Greenpeace verwijt miljoenen te verdienen DSte van het milieu. tinkomens tot r procent hoger iaac - De inkomens van f teuren en ondernemings- i iurders stijgen dit jaar met 4 procent. Dat verwachten memingsorganisatie VNO- en het Nederlands Cen- van Directeuren en Com- irissen (NCD) na onder waarvan de resultaten :htend zijn bekendge- 21. Volgens VNO-NCW is de ïg in 2002 bij het topma- 1 nent aanzienlijk minder n de afgelopen drie jaar. steeg het totale inkomen ndernemingbestuurders emiddeld 10 11 procent. ;»rstart rf Verolme «dam - Zestig van de 98 ïemers van de machinefa- Verolme IJsselmonde 1 en zo goed als zeker vanaf dag een nieuwe baas. Vol- curator mr. J.R. Maas is enstemming bereikt over ername van twee werk- schappijen, de machinefa- en de apparatenbouw, me IJsselmonde is vorige vrijdag failliet verklaard. achinefabriek zal worden ;enomen door de Duitse Bruck uit Osnabrück. Het iimse Mercon wil de appa- bouw. iphol en KLM lien in hulp hol - Schiphol en KLM elen hun medische dien- De luchthaven en de vaartmaatschappij hopen i nee de kosten en ruimte te i en besparen. In de nieuwe tfsatie komen tachtig men- werken. Dat hebben bei- drijven gisteren bekend akt. Schiphol heeft de lijke taak spoedeisende sche voorzieningen te en bieden. Bij KLM en >hol kloppen jaarlijks 0 mensen aan voor eerste Leaf stapt ir de rechter 5 erdam - De Ondeme- sraad (OR) van de Amster- 1 e kauwgumfabrikant RBV onderdeel van voedings- :m CSM, is naar de On- imingskamer van het ge- j shof in Amsterdam ge- De OR wil een verbod op 4 riting van de Amsterdamse j :k. CSM wil de productie t lerken als Sportlife en Xy- verplaatsen naar Sneek. g aat ten koste van 65 ba- De fabriek in Amsterdam ouderd en volgens CSM is 5 vbouw in Sneek veel goed- dan renovatie. itract Heineken goedgekeurd l iaac - De nieuwe biercon- :n die Heineken afsluit afés en andere horecage- l heden zijn niet in strijd i iet kartelverbod. Dat heeft 4 iderlandse Mededingings- iteit (NMa) bepaald. In te- elling tot de oude contrac- jn de ondernemers niet voor vele jaren gebonden 5 leineken. De door de kar- j> akhond onderzochte over- 5 )msten regelen dat het qoncern financiële steun aan onder andere cafés als uitsluitend Heineken-pils in. Dat is volgens de NMa lezwaarlijk, ondanks het marktaandeel dat de 1 ver heeft. Ede Ider dicht Viscosefabriek Enka in 2 luit nog dit jaar. Moeder- jf Acordis heeft daartoe ten vanwege de financiële is ie van het bedrijf. Werd mei nog gezegd dat het lar zou duren om de klan- 2 iet te overvallen, nu is ge- om de financiën centraal 4Üen. Enka Ede heeft nog im de 550 werknemers antal maanden uit te beta- »e fabriek gaat nu zo snel ilgens wettelijke regels ilijk is dicht. donderdag 30 mei 2002 door Richard Mooyman wassenaar - De Amerikaanse overheids steun aan de luchtvaartsector kan nade lig uitpakken voor de concurrentiepositie van Europese luchtvaartmaatschappijen. Deze kritiek uitte president-directeur L van Wijk van de KLM gisteren tijdens een lunch van de Amerikaans-Neder landse Kamer van Koophandel. Na de terreuraanslagen op 11 septem ber besloot Washington tot een om vangrijk hulppakket om faillissementen te verhinderen. De Europese lidstaten compenseerden hun vliegondernemin gen slechts voor de verliezen tijdens de eerste paar dagen. Volgens Van Wijk was er in de VS geen sprake van een hulpprogramma, maar van 'staatssteun'. Hij gebruikte deze beladen term omdat er onder meer vijf miljard dollar als gift is verstrekt. Vroe ger waren het juist de Amerikanen die Europese landen ervan betichtten met geldsteun inefficiënte vliegmaatschap pijen op de been te houden. De kritiek is pikant omdat veel grote Europese maatschappijen samenwer ken met Amerikaanse luchtvaartonder nemingen. Ook KLM-partner North west Airlines heeft een groot bedrag uit Washington ontvangen. Volgens Van Wijk bevindt een aantal Amerikaanse maatschappijen zich ondanks de steun nog steeds in een 'hele moeilijke situa tie'. De KLM-topman is als voorzitter van de Association of European Airlines nog vrijwel dagelijks bezig met de na sleep van 11 september. Zo werden de verzekeringen opgezegd en moesten luchtvaartmaatschappijen voor eigen rekening extra veiligheidsmaatregelen nemen. „Ik breng meer tijd door in Brussel en Washington met gesprekken over deze onderwerpen dan bij mijn ei gen luchtvaartmaatschappij." Gelukkig staat de KLM er goed voor, zo hield hij het gehoor van Amerikaanse en Nederlandse zakenlieden voor. De luchtvaartmaatschappij kan volgens hem voorlopig op eigen benen blijven staan, maar ook een alliantie of fusie in de nabije toekomst is denkbaar. Na twee eerdere mislukte fusieplannen is British Airways (BA) daarbij opnieuw een belangrijke kandidaat. Maar de KLM zal niet met de pet in de hand bij het veel grotere BA aankloppen, zo viel op te maken uit de opmerkingen van Van Wijk. Hij wees erop dat British Airways zich in een moeilijke situatie bevindt. Zo zit BA klem op de thuisbasis Heathrow in Londen, waar nauwelijks nog groeimo gelijkheden zijn. De Britten hebben volgens hem Schiphol nodig als over- stapluchthaven waar nog wel groei mo gelijk is. den haag/anp - De lonen zijn gemiddeld 3,27 procent ver hoogd in de CAO's die dit jaar tot dusver zijn afgesloten. Daar mee blijft de stijging nog net boven de inflatie. Dat heeft de werkgeversorganisatie AWVN gisteren gemeld. De onderhan delaars hebben nu ongeveer de helft van de beoogde CAO's voor dit jaar afgesloten, name lijk 165 van de 350. H. van der Steen, CAO-coördi- nator van de AWVN, vindt de loonstijging aan de hoge kant, omdat op dit moment alle eco nomische signalen op rood staan. De loonstijging is volgens hem bovendien de basis van hoge inflatie volgend jaar. De AWVN had liever gezien dat de vaste loonstijging voor een deel was vervangen door resultaat beloning. Een eerdere oproep tot loonmatiging van onderne mersorganisaties kreeg steun van de minister van Sociale Za ken, het Centraal Planbureau en onlangs ook weer van De Ne- derlandsche Bank. Ze vinden het zorgelijk dat de Nederlandse loonkosten sneller stijgen dan die in het buitenland. De loonstijging van dit voorjaar is wel lager dan die van vorig jaar. Die was 4,2 procent, de grootste toename in tien jaar. Toen bleef de stijging 0,7 pro cent boven de inflatie. Het jaar daarvoor kregen werknemers nog 1,2 procent meer dan de geldontwaarding. Vakbonden blijven weigeren om de lonen gemiddeld minder te verhogen dan de inflatie, die ook volgens de CNV Bedrijvenbond uitkomt op 3,25 procent. De vakbond maakt alleen uitzonderingen voor bedrijven die zeer slecht draaien. In het algemeen wil het CNV een loonstijging tussen de 2,25 en 4 procent. De FNV gaat voor maximaal 4 procent. Ondernemers en vakbonden hebben de overheid eerder ge vraagd om op een andere ma nier de loonkosten te verlagen, namelijk door de sociale pre mies te verminderen. De kosten voor de WW- en WAO-fondsen zouden lager kunnen, gezien de overschotten in deze fondsen. Minister Zalm (Financiën) wei gert dat. Volgens hem zijn de premies kostendekkend. londen/anp - De Zuid-Afrikaan- se bierbrouwer South African Breweries (SAB) heeft de over name aangekondigd van de Amerikaanse brouwer Miller Brewer Company. Verkoper is het Amerikaanse concern Philip Morris, dat van de brouwer af wilde. SAB betaalt, inclusief 2 miljard dollar aan schulden, 5,6 miljard dollar (bijna 5,1 miljard euro). SAB wordt na de overname in volume de op één na grootste bierbrouwer ter wereld, achter Anheuser-Busch, maar voor het Belgische Interbrew en Heine ken. Miller heeft in de Verenigde Staten een marktaandeel van 20 procent. Anheuser-Busch heeft 48 procent van de markt in han den. SAB, dat vooral in Derde Wereld actief is en in thuisland Zuid- Afrika bijna een monopolieposi tie heeft, betaalt de overname in aandelen. Philip Morris beves tigde begin vorige maand al dat het met de Zuid-Afrikanen sprak over de verkoop van Miller. Het Amerikaanse concern wil zich richten op zijn sigarettendivisie (onder meer Marlboro) en zijn levensmiddelenactiviteiten (ge bundeld in Kraft Foods). Voor SAB is versterking bittere noodzaak. Het concern is in sterke mate afhankelijk van zijn activiteiten in Zuid-Afrika, waar aids de samenleving destabili seert en vooral jongeren treft. Door Miller te kopen zoekt SAB stabielere markten op. brand - Enkele proefmodellen van luchtschepen van de Duitse firma CargoLifter bij elkaar in de fabriek in Brand, deelstaat Brandenburg. Het bedrijf komt steeds verder in problemen, nadat het dinsdag aankondigde geen geld meer in kas te hebben. De aandelen kwamen gisteren in een glijvlucht terecht en doken onder het kritische prijsniveau van één euro. CargoLifter, opgericht door een Duitse professor die heilig gelooft in de toepassing van vrachtzeppelins, zegt dat het de crisis kan afwenden omdat banken en de regering van Brandenburg bereid zijn geld in het bedrijf te pompen. Foto: EPA/Ralf Hirschberger parijs/dpa-anp - Een groep ban ken, waaronder ABN Amro, hoeft vrijwel zeker niet meer te rekenen op aflossing van lenin gen van 4,7 miljard euro aan het Duitse gsm-bedrijf MobilCom. Grootaandeelhouder France Te lecom wil dat de banken in ruil voor hun geld converteerbare obligaties accepteren. Weigeren ze dat, dan dreigt MobilCom failliet te gaan en zijn ze nog verder van huis. France Telecom is voor 28,5 procent eigenaar van Mobil Com. De Fransen zijn bereid een meerderheidsbelang te ne men in het kader van een red dingsoperatie, maar voelen er niets voor de schulden te moe ten toevoegen aan hun enorme schuldenlast van 61 miljard eu ro. France Telecom heeft geen bij zonderheden gegeven over de onderhandelingen, maar in kringen van de banken is verno men dat het de bedoeling is de leningen om te zetten in obliga ties die op een later tijdstip om- wisselbaar zijn in aandelen van France Telecom of Orange, de gsm-dochter van het Franse concern. De omwisseling zou pas plaatsvinden als de beurs koersen van de twee aanzienlijk hoger zijn dan nu. De vier grootste geldschieters van MobilCom zijn ABN Amro, Deutsche Bank, de Franse bank Société Générale en de Ameri kaanse bank Merrill Lynch. Zij zouden wel voor het voorstel voelen. Voor een akkoord is de instemming nodig van alle ze ventien betrokken banken. haarlem/anp - Het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid is de beste plek om te werken van alle overheids- en nonprofitinstellingen. Het mi nisterie is uitermate soepel met werktijden, thuiswerken, deel tijd en verlof. Dat blijkt uit het tweede 'beste werkgeversonderzoek van het weekblad Intermediair. Het weekblad beoordeelde 49 grote werkgevers bij de overheid en in de non-profitsector. Sociale Za ken geeft werknemers veel vrij heid bij hun pensioen, verlof en verzekeringen. De 36-urige werkweek mag op allerlei ma nieren worden uitgevoerd. Op de tweede plek staat de krijgsmacht. Militairen hebben een eigen medische dienst en krijgen veel opleidingen. De beste werkgever van vorig jaar. het ministerie van Economische Zaken, is gezakt naar de derde plek. Daar is onder andere de regeling afgeschaft om vrijwilli gerswerk te doen in de tijd van de baas. brussel/anp - EU-commissaris Fischler heeft gisteren in het Eu ropees Parlement het ene na het andere' verwijt naar het hoofd geslingerd gekregen voor zijn plannen om de visserijsector in grijpend te saneren. Een verlicht despoot, doodgraver van een strategische sector en wereldre cordhouder banenvemietiger, die gezond voedsel wil inruilen voor junkfood en maar beter plaats kan maken voor iemand die minder sectarisch is. Vooral Spaanse europarlemen tariërs lieten zich gaan in een eerste debatje over de plannen. „Deze commissie hoort maar luistert niet", stelde de socialiste Miguelez Rosa. Fischler was al lesbehalve gediend van de harde kritiek op zijn persoon. „Die is dit parlement onwaardig", was zijn reactie. De commissaris riep het parle ment op tot een inhoudelijk de bat. Het EP moest ook niet ver vallen in oude spelletjes door de noord-zuidtegenstelling op te voeren. Alweer een Spaanse eu roparlementariër, Galeote Que- cedo uit de christen-democrati sche EVP-fractie, had namelijk gezegd dat het 1-0 staat voor de noordelijke lidstaten. Spanje heeft in Europa veruit de grootste vissersvloot. De rege ring in Madrid laat geen kans onbenut om de plannen af te kraken. Het Schotse EP-lid Mc- Kenna vroeg een onderzoek naar berichten dat de regering de Spaanse commissaris Loyola de Palacio opdracht heeft gege ven om meer dan een keer een brief te schrijven tegen de plan nen. Nederlandse europarlementari ërs waren positiever over de voorstellen, die op 1 januari 2003 moeten ingaan. De Roo (Groenlinks) pleitte wel voor uitbreiding van de maatregelen tot buiten Europa's wateren. „Nu kunnen diezelfde vloten ongestoord blijven vissen voor de kusten van Afrika. Per saldo is er dan weinig gewonnen." Hij vroeg verder regels voor de sterk groeiende aquacultuur en he kelde de erbarmelijke leefoiri- standigheden van gekweèkte vis. WD-collega Vermeer vindt het onbegrijpelijk dat Spaanse en Portugese vissers straks 'ongeli miteerd' kunnen vissen op 'vrije vissen' (soorten waarvoor geen vangstafspraken bestaan) in de Noordzee. „Dat is wachten op problemen." Alsof je ergens de kraan dichtdraait om elders weer open te draaien, zei CDA- europarlementariër Maat. brussel/anp - De Europese Unie erkent Rusland voortaan als vrije markteconomie. Dat is de belangrijkste uitkomst van een top van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, en de Russische premier Poetin gisteren. De erkenning betekent in de praktijk dat Russische bedrijven zich gemakkelijker kunnen ver dedigen tegen anti-dumping maatregelen. Ook vergroot het de kansen van een lidmaatschap van de wereldhandelsorganisa tie WTO voor Moskou. Bij de vaststelling van anti-dum- pingmaatregelen tegen Rusland kijkt de EU tot nu toe naar de productiekosten in landen met een vergelijkbare economische situatie als Rusland, bijvoor beeld Mexico. Dankzij het etiket 'vrije markt' wordt nu gekeken naar de productiekosten van de Russische bedrijven zelf. Vooral de staalindustrie in Rusland zal profiteren van deze wijziging, is de verwachting. Bezuinigende consument verruilt Albert Heijn voor Aldi door Achille Prick den haag - Supermarktketens als Aldi en Lidl - de prijsvechters - lijken te profiteren van de euro-onrust onder consumenten. Het aantal klanten en de omzet groeiden in het eerste kwartaal harder dan bij ande re ketens. Supermarktkenners betwijfelen echter of deze nieuwe klanten ook zullen blijven hangen als de onzekerheid rondom de euro weer afneemt. „Nadat consumenten in de eerste weken, misschien maanden, de euro uitgaven als een gulden, lijkt het erop dat ze nu wat meer de hand op de knip houden", zegt Joop Holla van onderzoeksbureau Gfk Panelservices. „Simpelweg omdat veel mensen het eind van de maand niet meer haalden zonder rood te staan. Dan gaan mensen vanzelf op zoek naar bezui nigingsmogelijkheden. Zo bezien, zou je de hardere groei bij de discounters kun nen verklaren uit een stijgend prijsbe- wustzijn bij de consument." Volgens supermarktkenner Henk Gianot- ten van economisch onderzoeksbureau EIM is de vlucht naar goedkopere win kels een gegeven bij economische tegen wind. „Hoewel er mij geen onderzoek bekend is naar de invloed van de euro op de winkelkeuze op dit moment, ligt de euro als verklaring voor de extra stijging van de discounters wel voor de hand. In het verleden hebben we die vlucht van consumenten wel vaker gezien. Vaststaat dat de aandacht voor wat iets kost is toe genomen en daar doen consumenten wat mee." Ook Rob Benjamens, voorzitter van de branchevereniging voor marketing DM- SA en supermarktdeskundige, twijfelt er niet aan dat meer consumenten momen teel de merkproducten bij bijvoorbeeld Albert Heijn moeiteloos inruilen voor B- en C-merken bij de Aldi of Lidl. „Het was al een tijdje een trend dat de prijsvech ters marktaandeel afsnoepen van de rest. Consumenten leggen de prioriteiten bij de besteding van het budget steeds meer bij welzijn, zoals vakanties. Tegelijkertijd hebben ze ook geld over voor luxer eten, maar juist als het gaat om de basispro ducten zoeken ze de laagste prijs. Het ligt voor de hand dat die ontwikkeling nu met de onrust over de euro een extra duwtje in de rug heeft gekregen." In ons omringende landen is deze trend nog veel duidelijker te zien dan hier. Het wereldwijd opererende onderzoeksbu reau AC Nielsen, gespecialiseerd in de tailhandelsverkopen, signaleert dat de prijsvechters met name in Duitsland zeer snel marktaandeel veroveren op de an dere supermarktketens. Waar de totale supermarktverkopen in Duitsland met 4,9 procent daalden zagen de discoun ters de omzet met 9,6 procent stijgen. Ook in Ierland bleken de omzetstijgingen bij Aldi en Lidl boven verwachting en maakten beide concerns onlangs bekend dat ze het aantal winkels wil uitbreiden, terwijl de Ierse consument doorgaans bekend staat om zijn merkentrouw. Benjamens gelooft niet dat de stormach tige ontwikkelingen in het buitenland naar Nederland zullen overslaan. „Met name Aldi heeft de afgelopen maanden heel slim en attent ingespeeld op het ne gatieve eurogevoel. Hun reclamekrantje waarin ze de prijzen omrekenden van gulden naar euro en vervolgens lieten zien dat ze alle eurobedragen hadden af gerond, was een enorm succes. Toch ge loof ik niet dat de nieuwe klanten mas saal zullen blijven hangen. De Aldi heeft natuurlijk geen service en het zijn ook absoluut geen mooie winkels. Als de eu rowoede straks luwt, zullen die klanten toch weer kiezen voor winkels met mooie schappen, meer ruimte en luxe-artike len." Bij Albert Heijn maken ze zich dan ook niet zo druk over de mogelijke vlucht van klanten. „Wij passen onze reclame-acties of andere communicatie met de klant niet aan, vanwege veronderstelde prijs stijgingen als gevolg van de euro", stelt een woordvoerster. „Wij zijn er nog steeds van overtuigd dat onze huidige strategie voor blijvende groei zal zorgen." den haag/gpd - De euro heeft gisteren het hoogste niveau in acht maanden bereikt tegenover de Amerikaanse dollar. Gister avond bij het slot van de handel kostte een euro 93,55 dollarcent, een stijging van 0,77 dollarcent. Vanochtend stond de munt weer iets hoger op 0,9366 dollar cent De euro is al enkele weken bezig met een opmars en de valuta- handel negeert momenteel goed nieuws over de Amerikaanse economie. De dollar staat nu op het peil dat de munt bereikte op 17 september vorig jaar, een kleine week na de terroristische aanslagen op New York en Was hington. Investeerders richten zich nu meer op Europa, waar de economie sneller dan ver wacht herstelt van de recessie. Hierdoor raakt de euro meer in trek, ook tegenover andere valu ta zoals het Britse pond. De ver zwakking van de dollar wordt tevens veroorzaakt doordat het economisch herstel daar langer duurt dan aanvankelijk was voorzien. Analisten houden er rekening mee dat de euro dit jaar verder stijgt tot 96 dollarcent. Het trage herstel van de Amerikranse eco nomie weerspiegelt £ch ook in de beurskoersen. De Dow Jones dook deze week weer onder de 10.000 puntengrens en stond gisteren voor de derde achter eenvolgende dag op verlies. Ook de Nasdaq incasseerde gisteren opnieuw verliezen. De koersstijging van de euro zorgt voor minder inflatie in de eurozone, omdat de eurolanden goedkoper goederen van buiten de zone kunnen importeren. Voor de Europese Centrale Bank betekent dit dat ze de komende maanden minder noodzaak heeft om de rente te verhogen. Een duurdere euro hindert wel de export vanuit de eurozone.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9