Amerikanen mogelijk uit Azië gehaald BUITENLAND Extremisten Kashmir voelen zich in de rug gestoken De 'agente met de grote bril' bindt FBI de bel aan Statussymbool Argentinië aan ketting gelegd Inlichtingendienst richt blik meer op terrorisme Creditcard op afstand geroofd Parijs pompt zes miljard in aanpak criminaliteit Oorlogsdreiging Kashmir blijft ms keren terug icjtentrum Londen }il en - In het centrum van en gaan voor het eerst in |e 3 lalve eeuw weer trams rij- De burgemeester van de hoofdstad kwam gisteren it plan om de verkeers- looi te in het hart van de stad 11-4 lossen. Het project gaat py oiljoen euro kosten. Een ie tramlijnen verbindt het ^n van Londen met de rest le stad, de andere verbin- gaat van noord naai- zuid US li °ver de Thames. De jtr, lijnen zullen vanaf 2009 in lik worden genomen. breiding EU ft nauwelijks (el - Burgers van de vijftien ^ige EU-Iidstaten zijn nau- op de hoogte van de tande uitbreiding van de ;e Unie. Slechts 1 pro- :egt echt goed geïnfor- te zijn. Ruim een derde EU-burgers weet heie niets van de uitbreidings- ïen. Ook weet meer dan 70 int van in totaal 16.000 on- aagde Europeanen niet istri e landen kandidaat-lid zijn le Unie. Uit een speciaal barometer-onderzoek, ver in opdracht van de Euro- Commissie, blijkt verder r wel een enorme behoefte 1-1 lat aan informatie hierover, trek 9qderzoek naar Dkl l A i - Justitie in Italië begint na inderzoek naar de mogelij- e n itrokkenheid van de Mon- ;5« [rijnse president Milo ovic bij de smokkel van eejetten en naar zijn ver- enr ide banden met de georga- rde misdaad. Ook een medewerkers van Djuka- ec is onderwerp van het on- a lek. Djukanovic zou van f. irwege de jaren negentig le vorige eeuw tot en met ïar 2000 betrokken zijn ge- t bij de smokkel van siga- der Montenegro e Londen aan uwers gegeven o en - Na maanden van ge- te t [el heeft de Millennium tenje in Londen eindelijk een Ne bestemming. De Britse ig maakte gisteren be- het koepelvormige ge- Ko weg te geven aan een )0nnium Dome, kosten ruim niljard euro, heeft vanaf de er ing in 1999 te kampen met ivallende belangstelling, aat nu al maanden leeg. De eling is dat de projectont- jks elaars het gebouw omvor- tot een stadion voor sport- 21 trijden en concerten. °t rling Britse rkeersminister 12' en - De Britse minister van le zaken, Alistair Darling, zijn collega Stephen Byers ie dinsdag aftrad als mi- t van verkeer. Paul Boa- is benoemd tot 'chief se- ry of the Treasury', verge- -esfear met een staatssecretaris financiën. Boateng, die en Labour geldt als een rij- e ster, is het eerste zwarte _22 m een Britse regering. Hij Andrew Smith op, die op ïccfceurt de oude baan van ng heeft overgenomen, stond al enige tijd onder in verband met de moei- iden bij de spoorwegen. Irak smokkelt nil olie land uit ïington - Irak heeft de afge ef'fa jaren meer dan vier mil- lollar verdiend aan de Oljdcel van olie, buiten het de Verenigde Naties ge- he tioneerde olie-voor-voed- - 5 rogramma om. Dat st,elt de intancy-afdeling (GAO) )iet Amerikaanse congres, Onderzoek heeft gedaan de effectiviteit van de eco- FWiische sancties tegen Irak. M f ens de GAO is de schatting ,3 miljard dollar nog aan je kant. De olie wordt vol de GAO mogelijk deels een heropende pijpleiding in Irak en Syrië het land ismokkeld, wat door Syrië Drojigens wordt ontkend, opl Bl\ 13 uane VS krijgt lalingsdetectors ïington - Alle Amerikaan- luaniers zullen voor begin end jaar uitgerust worden 'Seen stralingsdetector. De 1 afregel is bedoeld om het Jensmokkelen tegen te gaan nucleair materiaal waar heen aanslag zou kunnen ut!len gepleegd. Elke doua- 539krijgt een Idein apparaat "Hmee kan worden vastge- gd of een container of andere ■jgjtuig- of scheepsvracht nu- materiaal bevat. De Ame- ise autoriteiten vrezen dat nieuwe terroristische 'allen te wachten staan, en 52ln de kans op het importe- gevaarlijke wapens zo door Munir Ahmad Islamabad/AP - „We zijn door Pakistan in de rug gestoken en verlaten, precies zoals Pakistan eerder afstand nam van de Taliban." Dat zegt Mohammed Mu- sa, woordvoerder van Jaish-e-Moham- med, een van de sinds kort verboden militante groeperingen die strijden voor de onafhankelijkheid van Kashmir. Zijn groep en andere militante mos limorganisaties in Pakistan proberen een nieuwe strategie te ontwikkelen voor de strijd in Kashmir, het door Pakistan en India betwiste gebied waar opnieuw een oorlog over dreigt uit te barsten. Ze zeggen dat de Pakis taanse regering de banden met hen daadwerkelijk heeft verbroken, om zo de spanning in de regio te verminde ren. De Pakistaanse president Musharraf verzekerde de internationale gemeen schap maandag opnieuw dat hij nie mand zal toestaan Pakistaans grond gebied te gebruiken voor terrorisme. „Pakistan zal de export van terreur nooit toestaan", zei hij. Islamabad heeft de separatisten echter jaren hei melijk militair gesteund. De militante organisaties zeggen dan ook dat de breuk pas onlangs tot stand is ge bracht. „Het is het verraad van mil joenen Kashmiri, en niets anders", al dus Musa. In januari heeft Pakistan vijf militante organisaties verboden en honderden arrestaties verricht. Na een zelf moordaanslag op een bus van de ma rine in Islamabad, waarbij veertien doden vielen, vonden eerder deze maand opnieuw arrestaties plaats. Volgens het Pakistaanse leger werd daarmee de infiltraties in India ge stopt. De organisaties willen zelf niet zeggen wanneer zij afgesneden wer den van Indiaas Kashmir. De internationale gemeenschap heeft bij Pakistan sterk aangedrongen op het beëindigen van aanslagen in India door de moslimstrijders, hoewel de regering ontkent iets met het geweld te maken te hebben. Musharraf heeft altijd verklaard de rebellen alleen di plomatiek en moreel te steunen. Re centelijk zei hij dat zijn land niet steeds verantwoordelijk kan worden gehouden voor aanslagen op het In diase leger in Kashmir. Pakistan is volgens hem net zo goed als India het slachtoffer van de mos limmilitanten. De strijders, die voor onafhankelijkheid van het overwe gend islamitische Indiase deel van Kashmir vechten, hebben banden met al-Qaeda. „Degenen die zich be zighouden met dit soort activiteiten, zijn ook geïnteresseerd in het destabi liseren van Pakistan", aldus de presi dent maandag. Pakistan steunt de door de VS geleide strijd tegen het terrorisme. Voorzitter Syed Salahuddin van een van de grootste militante organisaties in Pakistan, Hezb-ul Mujahedeen, overlegde deze week met leiders van andere groeperingen uit Kashmir en Islamabad over de volgen strategie 'om de beweging in leven te houden', aldus woordvoerder Saleem Hashmi. Salahuddin is ook de voorzitter van de Verenigde Jihad Raad, een koepel organisatie van zo'n achttien militan te moslimorganisaties. Al die groepe ringen zijn bij het overleg betrokken, zei Hashmi. De woordvoerder van Hezb-ul Muja hedeen weigert te zeggen of de trai ningskampen van de rebellen in Pa kistaans Kashmir zijn ontmanteld. „Maar wat er is gebeurd is niet goed voor onze zaak", zegt hij. Een woord voerder van de verboden organisatie Lashkar-e-Tayyaba, Abu Sayyaf, zegt dat zijn organisatie ernstig teleurge steld is over wat de Pakistaanse rege ring de afgelopen twee weken heeft gedaan. Volgens Pakistaanse regeringsmede werkers wordt het Kashmir-beleid 'heraangepast' aan de nieuwe situa tie. Pakistan en India hebben geza menlijk ongeveer een miljoen militai ren naar de grens in Kashmir ge bracht India houdt Pakistan verant woordelijk voor de strijd in het ge bied. De moslimstrijders zeggen dat er maar een oplossing bestaat voor de kwestie Kashmir: de jihad (heilige oorlog). „De offers van de Kashmiri zullen niet voor niets zijn", zegt Sayyaf. „Wij maken onze grote zorgen over de broeders die tegen de Indiase overheersing in Kashmir strijden", al dus Musa. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De nationale trots is weliswaar gekrenkt, maar toch lacht menig Argentijn erover in zijn vuistje. Met het wegens wanbetaling aan de ketting leg gen in het Brabantse Woens- drecht van de presidentiële Fok ker 28 - voor velen één van de markantste symbolen van geld- verkwisting - wordt de Argen tijnse regering internationaal aan de schandpaal genageld: zij leeft op te grote voet. Ondanks een niet-betaalde schuld van twee miljoen euro, ging het 'hofvliegtuig' Tango 3 verleden maand toch naar Ne derland voor een onderhouds beurt bij Fokker Service. Het toestel wordt nu in Woens- drecht vastgehouden op verzoek van kredietverzekeraar NCM. Vliegen mag pas weer als de Ar gentijnse regering een water dichte betalingsgarantie geeft. De openstaande schuld betreft diverse werkzaamheden en de aanschafkosten van de presi dentiële vloot, bestaande uit de Tango 1,2 en 3. Sinds januari - een maand na de afkondiging van een betalingstop van de buitenlandse schuld - deed de Argentijnse regering van de nieuwe president Eduardo Duhalde tot driemaal alsof haar neus bloedde, en bleef ze in ge breke bij het voldoen van de twee miljoen euro. In Buenos Aires heeft nu de vrees postgevat dat deze confis catie andere landen op een idee brengt. De presidentiële vloot is in Argentinië synoniem voor de hardnekkige politieke praal zucht. Het was oud-president Carlos Menem (1989-1999), een man met een playboyachtige uitstraling en een voorliefde voor snelle auto's, die kort na zijn aantreden vond dat wat meer vertoon op zijn buiten landse reizen geen kwaad kon. Hij schafte op kosten van de be lastingbetaler een Boeing 757 aan, doopte het toestel tot Tan go 1, en liet het inrichten met luxe zetels, slaapkamer met kingsize bed, vergaderzaal, kan toor, badkamer met jacuzzi en zelfs een kapsalon. Later liet Menem de vloot uit breiden met twee Fokkers 28. De Tango 2 en 3 dienen nu nog voor binrienlandse reizen. Het was de in december teruggetre den opvolger van Menem, Fer nando de la Rua, die de 70 mil joen euro kostende Tango 1 tot inzet maakte van zijn campag ne. Maar verkoop ervan heeft wegens gebrek aan interesse nooit plaatsgevonden. Ook de huidige president Duhalde lijkt geen zin te hebben afstand van te doen van de Tango 1, on danks zijn belofte tot soberheid. washincton/gpd - Spionage en het voorkomen en bestrijden van terrorisme. Dat zijn de nieu we prioriteiten van het Federal Bureau of Investigation (FBI), de federale opsporingsdienst van het Amerikaanse ministerie van justitie. FBI-directeur Robert Mueller kondigde gisteren aan dat zijn organisatie niet alleen meer ge specialiseerd personeel en bete re computers krijgt, maar ook op een andere manier gaat wer ken. Er worden minder agenten ingezet om te reageren op 'ou derwetse' misdaden, en meer om mogelijke terreurdaden te voorkomen. De FBI ligt onder vuur, omdat de dienst in de maanden voor 11 september aanwijzingen over mogelijke terreurdaden onder schatte en niet oppakte. „Ons analytisch vermogen schoot te kort", erkende Mueller. Volgens hem was op het moment dat hij de leiding overnam, precies een week voor 11 september, al dui delijk dat de dienst op de schop moest. De nieuwe FBI krijgt een veel grotere afdeling die zich bezig houdt met terreurbestrijding en ook meer specialisten. Agenten in het veld krijgen meer be voegdheden, zodat er minder bureaucratie en meer flexibiliteit is. Vliegende teams' zullen over binnen- en buitenland uitzwer men om te helpen bij onderzoe ken. Er wordt meer samengewerkt met de CIA, de buitenlandse in lichtingendienst van de VS. De nu bestaande muren tussen de twee diensten worden daarmee afgebroken. Bij de FBI worden 900 nieuwe agenten aangeno men, maar er zullen ook 480 medewerkers van elders worden overgeplaatst naar anti-terreur- eenheden. De FBI-baas wil een aantal goede agenten naar Was hington halen om het hoofd kantoor te versterken en belooft meer te doen aan scholing van de agenten. parijs/gpd - De politie in de Franse stad Lyon heeft gisteren bij een tankstation twee Bulga ren aangehouden, die met een videocamera creditcardnum mers en bijbehorende pincodes hadden gefilmd. Die werden vervolgens gebruikt om valse creditcards te maken, waarmee de rekening van de argeloze au tomobilist werd leegehaald. Tot dusver zijn al 143 automobilis ten het slachtoffer van de bende geworden. De camera, verscho len achter planten, kon op af stand worden bediend. De in formatie werd doorgeseind naar een verderop geparkeerde auto. De politie sluit niet uit dat ook bij andere pompstations derge lijke praktijken zijn toegepast. In Lyon heeft de bende voor meer dan een kwart miljoen euro bij een gefilmd. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De Franse regering wil de komende vijf jaar zes miljard euro extra uittrekken om de misdaad te bestrijden. Minister Sarkozy van binnenlandse za ken heeft een wetsvoorstel inge diend, dat door het parlement in nieuwe samenstelling zal worden behandeld. Op 9 en 16 juni zijn er in Frankrijk verkie zingen. Sarkozy noemt als belangrijkste uitgangspunten: het herstel van de autoriteit in 'moeilijke buur ten', de strijd tegen het terroris me, de ontwikkeling van een technische en wetenschappelij ke tak bij de politie en het tegen gaan van illegale immigratie. Eerder al had Sarkozy de vor ming van speciale eenheden aangekondigd. Die moeten de bestrijding van de georganiseer de misdaad in de grote steden gaan aanpakken. Ook had hij de wijkagenten beloofd dat ze hun dienstpistool vooraan mochten laden met rubber kogels. Zijn woordvoerder Copé liet we ten dat ook wetsvoorstellen zul len worden ingediend die het justitie mogelijk maken de mis daad harder te bestrijden. Vol gens de zegsman is het aantal misdaden in Frankrijk de afgelo pen vier jaar met 16 procent ge stegen. In alle andere grote West-Europese landen is er juist sprake van een daling van de criminalitiet, met uitzondering van Groot-Brittannië. Strijdlustige Indiase miltairen oefenen in hun kamp aan de grens met Pakistan. Foto: AP/Aman Sharma washington-islamabad/anp- afp-ap - De Amerikaanse rege ring maakt plannen voor een luchtbrug om de naar schatting 63.000 Amerikaanse burgers in India en Pakistan te evacueren als de spanningen tussen de beide landen verder toenemen. Dat be richtte de krant USA Today van daag op basis van een bron bij het Amerikaanse ministerie van defensie. Een Amerikaans team werkt vol gens de bron momenteel in In dia aan een dergelijk noodplan. Ook wordt gewerkt aan evacua tieplannen voor de 1.100 Ameri kaanse militairen die zich op drie bases in Pakistan bevinden. Daarnaast is nog een onbekend aantal Amerikaanse militairen in Pakistan en het naburige Afgha nistan voor de bestrijding van al-Qaeda. In India en Pakistan verblijven 63.000 Amerikaanse staatsburgers, aldus de krant. De luchtbrug zou vele malen groter zijn dan de evacuatie van Amerikanen uit Vietnam in 1975 toen de Verenigde Staten zich daar terugtrokken, aldus een militaire functionaris. Functio narissen van het Pentagon zou den bij de voorbereidingen uit gaan van de evacuatie van 50 a 60.000 mensen, omdat niet pre cies bekend is hoeveel Amerika nen zich in de regio bevinden. India en Pakistan hebben bij de gemeenschappelijke grens in Kasmir samen een miljoen mili tairen samengetrokken. Troe pen aan de bestandslijn in de omstreden deelstaat Kashmir voeren geregeld beschietingen uit. De Pakistaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties zei gisteren dat zijn land zich het recht voor behoudt om als eerste kernwa pens in te zetten bij een eventu ele oorlog met India. Volgens hem moet dit besluit het veel grotere India ervan weerhouden om aan te vallen met conventio nele wapens. Tijdens een persconferentie bij de VN verklaarde de ambassa deur dat India 'tot de tanden toe' bewapend is, en dat Pakis tan niet kan tippen aan de con ventionele macht van het veel grotere buurland. Islamabad moet zich daarom bezinnen op een andere manier om een In diase aanval te voorkomen. Volgens de ambassadeur ver biedt het handvest van de VN het gebruik van nucleaire wa pens niet. Artikel 2 van het handvest vraagt ieder lidstaat al leen het gebruik van geweld te vermijden, vindt hij. Akram be nadrukte, dat hij niet heeft wil len zeggen dat Pakistan inder daad kernwapens zal gebruiken. Maar ook het tegengestelde staat niet vast, aldus de ambas sadeur die dinsdag zijn geloofs- papieren bij de VN-secretaris- generaal Kofi Annan heeft ge presenteerd. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Richard Armitage, brengt 6 en 7 juni een bezoek aan beide landen in een poging de spanningen te ver minderen. Moslimrebellen zijn intussen een politiebasis in Kashmir bin nengevallen. Sindsdien wordt op de basis hevig gevochten. Bij de gevechten zijn tot dusverre zeker drie politiemensen om het leven gekomen. Volgens India worden de separatistische mos limrebellen in Kashmir met raad en daad gesteund door Pakistan. Pakistan zegt de moslimmilitan ten in het buurland alleen mo reel te steunen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Na Sherron Watkins, die vorig jaar een onthullend memo over de boekhoud praktij ken van Enron stuurde naar bestuursvoorzitter Ken Lay, heeft Amerika nu een tweede befaamde 'klokke- luider'. Het is alweer een vrouw: Coleen Rowley, een juriste van de FBI uit Minnea polis, die de bangelijke cultuur bij haar dienst hekelt en haar bazen in Washington de mantel uitveegt. Ze is de 'agente met de grote bril'. Een onopvallende moeder van vier kinderen, die al meer dan 21 jaar bij de FBI werkt. Coleen Rowley leverde vorige week een kritische en verontwaardigde brief van dertien kantjes af bij FBI-baas Robert Mueller en het Congres. Ze zei waar het op stond: de hoge heren bij de FBI heb ben de zaak tegen Zacarias Moussaoui, de 'twintigste kaper', gehinderd en dat vervolgens onder de mat geveegd. Coleen Rowley schuwt de publiciteit. Ze heeft nog geen enkel interview gegeven sinds de inhoud van haar brief bij stukjes en beetjes in de openbaarheid kwam. Volgens mensen die haar kennen is ze een toegewijde en ijverige 'voetsoldaat' van de FBI, die de regels kent en ze volgt. Ze omschrijft zichzelf als 'vreselijk eigen zinnig" en 'niet zo discreet als zou moe ten'. „Ik moet mijn zorgen kwijt over de reac tie van de FBI op aanwijzingen voor ter roristische activiteiten in de VS vóór 11 september", zo begint ze haar brief, die op de website van opinieweekblad Time te vinden is. Haar aanklacht: Mueller en andere toplieden bij de FBI hebben fei ten verbloemd en verdraaid, om de scha de voor de FBI en zijn leiding te beper ken. Ze wil het nog net geen 'doofpot' noemen, maar het gaat hier om de inte griteit van de FBI, aldus de juriste. Ze meent dat er geleerd moet worden van fouten uit het verleden. De zaak draait om de aanhouding van Zacarias Moussaoui, de 33-jarige Frans- Marokkaanse moslimfundamentalist die dit najaar terechtstaat omdat hij volgens justitie de 'twintigste kaper' had moeten zijn. Moussaoui werd op 15 augustus van het vorig jaar gearresteerd, nadat een vliegschool in Minnesota argwanend was geworden over zijn gedrag: hij wilde niet leren landen. FBI-agenten in Minneapolis stelden een onderzoek in, maar werden daarbij te gengewerkt door het hoofdkantoor in Coleen Rowley Foto: AP/WCCO-TV Washington, aldus Rowley. Een verzoek om Moussaoui's laptop te onderzoeken werd afgewezen, ook al was er informatie vanuit Frankrijk binnengekomen over de banden van Moussaoui met fundamen talistische moslimgroepen. Toen gefrustreerde FBI-agenten hulp zochten bij collega's van de CIA - de twee diensten werken gescheiden - kregen ze zelfs een reprimande. Volgens Rowley hadden de FBI-agenten op dat moment al in de gaten dat hier een terreurrisico dreigde, en is het niet een zaak van puz zelstukjes die achteraf in elkaar vallen, zoals de FBI-top tegenwoordig beweert. Rowley legt de schuld vooral bij een FBI- meerdere op het hoofdkwartier, die het onderzoek blokkeerde uit angst voor mo gelijke missers. Ze kapittelt FBI-directeur Mueller omdat die eerst volhield dat de FBI geen waarschuwingen voorafhad ge had - wat dus wel zo was -, en vervolgens na het uitlekken van een alarmerend me mo van het FBI-kantoor in Phoenix en het onderzoek naar Moussaoui zei dat de aanslagen daarmee niet te voorkomen waren geweest. „Ik begrijp niet hoe ie mand zoiets kan stellen, zoncfer enig be wijs." In haar brief komt Rowley over als een integere vrouw, die behoorlijk gefrus treerd is dat haar dienst er zo'n knoeiboel van heeft gemaakt. Ze is 47, de kostwin ner in het gezin en nog lang niet toe aan haar pensioen. „Ik hoop dat mijn werk bij de FBI niet in gevaar komt door mijn openhartigheid en mijn diepe gevoelens hierover zo sluit ze haar brief af. Daar ziet het niet naar uit. Mueller heeft haar brief doorgestuurd naar het minis terie van justitie voor onderzoek. „Ik dank agente Rowley", zei hij gisteren. De net vóór 11 september aangetreden FBI- directeur zegt open te staan voor kritiek, ook op hemzelf, om te kunnen leren van fouten. v

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7