3VO steunt tienjaarlijks rijadvies BINNENLAND 1 knelpunten rond nieuwe basisverzekering zorg De prop moet in de prullenbak Zwarte magie en seks speelden rol bij moord Uitbreiding exameneisen, bijzondere verrichtingen voortaan op apart terrein Rijschoolhouder vervolgd voor ongeval door leerling Stenen Man onder behandeling Mooi nieuws uit de keuken van SieMatie. SieMatie Andere koers 'Geef soldaat stakingsrecht' straf voor odknoppen telefoons erdam - Ieder telefoontoe- i het land moet worden ïien van drie noodknop een voor de ambulance, roor de politie en een voor andweer. Daarnaast moe- was eanimatiecursussen toe- n si elijker worden. Dit moeten zij j a tot een stijging van het )os d mensen dat een hartstil- log I overleeft van 10 naar 25 hre :nt. Dat schrijft R. Waale- i. cardioloog in opleiding in laa cademisch Medisch Cen- 341 (AMC) in Amsterdam in er p roefschrift waarop hij in Ho romoveert. of ijdi erval Geldnet hij ioet erdam - Een 34-jarige man tim toerden is door de Amster- >e rechtbank veroordeeld uitijaar cel voor een overval :an :n vestiging van waarde- porteur Geldnet in het ïlijk havengebied in Am- am in 1996. Een 32-jarige everdachte werd vrijge- een. Tijdens de achtervol- schoot de veroordeelde »en machinepistool, waar mee agenten gewond raak- ij moet de buit (380.000 terugbetalen. itten met im Haselhoef HBORG - Imam Abdullah lhoef trekt maandag een lit voor een chatsessie op iet. Mensen die een vraag le imam willen stellen, :n tussen 19.00 en 20.00 it op www.maghrebme- Maghrebmedia.nl noemt :lf een nieuwssite voor ikkaans en Nederlands land'. tenveldertbaan |iachts open AG - Minister Netelenbos ;eer) geeft de luchthaven bhol tot en met 8 juni toe- 'ng om ook 's nachts ge il te maken van de Buiten- trtbaan. Dat schreef de mi- r gisteren in een brief aan weede Kamer. De Zwanen- jbaan is vanwege werk lieden 's avonds en 's s gesloten. De Buitenvel- iaan is normaal gesproken 123.00 en 7.00 gesloten, bmdat vliegtuigen die van baan gebruik maken over bevolkt gebied komen. litiemensen |cht getraind !n op zoom - Agenten zijn Idoende getraind. De Ne- idse Politiebond (NPB) de situatie zorgwekkend 11 het aantal trainingsuren r dan verdubbelen. De vak- Ik 1, die de afgelopen dagen ns een congres in Bergen oom het thema 'geweld te le politie' op de agenda itaan, wil dat politiemen- 12 uur per jaar gevechts- ïieken oefenen, in plaats le huidige 36 uur. lerzoek naar Ismet diervoer iaag - De Keuringdienst 'aren gaat na of besmet diervoer ook aan Neder- se bedrijven is geleverd, tiding is het gifschandaal Duitse landbouw. Pluim- leeft daar tarwe te eten ge en waarin het kankerver- cende bestrijdingsmiddel )fen is verwerkt. De dienst it de resultaten van het on- n| oek deze week te hebben. donderdag 30 mei 2002 rijswuk/anp - Verkeersveilig heidsorganisatie 3VO staat hele maal achter het idee om een tienjaarlijks rijadvies in te stellen. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) wil zo'n ad vies als blijkt dat de adviezen die het bureau nu op proef uitvoert, slechte resultaten opleveren. Het CBR maakte vanochtend boven dien bekend dat de eisen voor het rijbewijs omhoog gaan. Een woordvoerster van 3VO rea geerde gisteravond op het initia tief van het CBR, dat afgelopen weekeinde proeven uitvoerde in Limburg en Brabant. Rijbewijs bezitters in die provincies kre gen van CBR-examinatoren massaal het advies dat zij beter in hun spiegels moesten kijken en langzamer op een kruising moesten afrijden. Het jubileren de CBR geeft de komende twee zaterdagen nog gratis rijadvie- zen in de overige tien provin cies. De woordvoerster van 3VO zegt dat haar organisatie al jaren strijdt voor een 'verversing' van het rijbewijs. „Het rijbewijs is niet meer voor het leven. Er ver andert zoveel in het verkeer." Bovendien blijkt volgens haar dat mensen in de loop der jaren nonchalanter worden op de weg en dat er fouten in het rijgedrag sluipen. Uit onderzoek blijkt dat 70 pro cent van de automobilisten voorstander is van een periodiek advies. Ze stellen wel de voor waarde dat de prijs laag blijft en dat ze het rijbewijs bij een nega tief advies niet kwijt zijn. Of aan die laatste wens wordt voldaan, is volgens 3VO en het CBR nog onzeker. „Er moeten wel conse quenties aan de testen worden verbonden", zegt de woordvoer ster. „Het moet geen vrijheid blijheid zijn." Het CBR liet vanochtend boven dien weten dat de eisen voor het rijexamen omhoog gaan. Zowel het theorie-examen als het prak tijkgedeelte wordt uitgebreid. De geplande veranderingen zijn waarschijnlijk in 2006 een feit. Mensen die dan het theorie-exa men afleggen, moeten volgens de voorstellen van het CBR ook goes/gpd - Het is de meest be oefende sport in kantoortuinen en schoolldassen: propjes gooi en. En binnenkort kan het in wedstrijdverband worden beoe fend. De komende maand wor den op tien plaatsen in het land voorronden voor het eerste na tionale kampioenschap gehou den. De reeks begint zondag 2 juni in Den Haag en eindigt drie weken later in Groningen. De beste teams plaatsen zich voor de finale, die zondag 15 septem ber in het Olympisch Stadion in Amsterdam plaatsvindt. De hoofdprijs bedraagt 10.002 euroT Voor het vreemde bedrag is ge kozen omdat het eerlijk is te ver delen tussen de drie spelers van de winnende ploeg. Het lijkt een grap, maar dat is het niet, benadrukt organisator Janneke Heinen. „Het is serieus met een knipoog. Heinen is werkzaam bij het Woerdense bedrijf Multo, bekend van de ringbanden, dat vanwege het vijftigjarig bestaan het evene ment heeft opgezet en financi eel ondersteunt. „Het is in prin cipe eenmalig, maar we hebben gemerkt dat het goed aanslaat. We zitten er daarom over te denken om ermee door te gaan. De wedstrijden worden ge- leusden - De Stenen Man bungelde gisteren in Kamp Amersfoort tussen hemel en aarde. Het oor logsmonument in het voormalige 'doorgangskamp' uit de Tweede Wereldoorlog werd tijdens een lang durige en precieze operatie van zijn sokkel getild en ingepakt. Het 3,5 meter hoge en 2500 kilo zware gevaarte is per vrachtwagen naar het atelier van beeldhouwer Laurens Demmer in Loenen gebracht om te worden gerestaureerd. Volgend jaar krijgt het beeld in Duitsland een conserverende behande ling met acrylhars. Voor de jaarlijkse herdenking op 19 april 2003 is De Stenen Man terug. Foto: GPD/Brand Overeem hoorn/gpd - Het openbaar mi nisterie (OM) in Alkmaar sleept een rijschoolhouder voor de rechtbank voor een ernstig on geval dat door een leerling is veroorzaakt. Het is de eerste keer dat dit in Nederland ge beurt. „De uitspraak kan ver gaande consequenties hebben voor alle rijschoolhouders in het land", zegt advocaat M. Appel man. De zaak moest vanmorgen bij de politierechter in Hoom die nen. Maar op verzoek van raadsman Appelman werd hij uitgesteld. Die wil nader onder zoek doen, omdat hij er sterk aan twijfelt dat zijn cliënt in strafrechtelijke zin ook maar iets te verwijten is. „Zijn leerlinge maakte een onverwachte bewe ging met het stuur. Daar heeft mijn cliënt toch geen schuld aan?" De officier van justitie stemde in met de aanhouding en met het haag/anp - Het moet raar i, wil er over een paar jaar nieuw stelsel voor de ziek- stenverzekering zijn. CDA, en LPF overlegden gisteren informateur Donner over de Duidelijk is dat de partijen algemene verzekering willen de noodzakelijke medische Daarmee verdwijnen de zie- ands- en particuliere verze- >r g- u '«nieuwe kabinet zet dus de c 'oort die de huidige minis- st an volksgezondheid, Borst, e\ uitgezet. Op enkele punten di aan nog politieke menings- et. :hillen. Wat zijn die punten, e' ïoudt het nieuwe stelsel in 'e raarom moet dat er komen? RLEGPUNTEN: lartijen moeten nog onder- i leien over de premieheffing iet name de wijze van com- l" iatie, een eigen risico of een a bijdrage, wat er in het ba- tkket zit, of de AWBZ erin t, en of de verzekering pu- u' rechtelijk dan wel privaat- ,e telijk wordt. Ook is nog niet elijk of er meer geld naar de sector moet. Dat de zorg gaat kosten, is duidelijk. PREMIE: De partijen sturen aan op een vaste premie. Dat pakt voor de lage inkomens slecht uit. CDA en WD willen hen anderszins compenseren. Het CDA wil een gerichte fiscale compensatie en de WD ziet meer in een alge mene lastenverlichting. Van de LPF is dat niet bekend. EIGEN RISICO: CDA en WD willen een eigen ri sico op de polis. Dat zou men sen ervan moeten weerhouden te snel medische hulp in te roe pen. Het CDA wil een vrijwillig eigen risico en de WD een ver plicht eigen risico. Van de LPF is dit niet bekend. BASISPAKKET: Uitgangspunt tot nu toe is dat het huidige ziekenfondspakket ook het nieuwe basispakket wordt. Minister Borst heeft ver kenningen laten uitvoeren door het College van Zorgverzekerin gen. De WD wil dat mensen ook kunnen kiezen voor een klein pakket waarin geen huis arts zit. Het CDA wil altijd een huisarts erin. STATUS: Als de basisverzekering publiek rechtelijk wordt, zoals Borst wil de, dan moeten de zorgverzeke raars de verzekering uitvoeren binnen de kaders zoals de over heid die wettelijk vastlegt. De verzekering is dan verplicht. De ze vorm lijkt op het huidige zie kenfonds. Bij een privaatrechte lijke grondslag - advies van de SER - lijkt de nieuwe basisverze kering meer op de particuliere verzekering. De verzekeraars mogen dan zelf veel bepalen, zoals voorwaarden en risico's. ONTSTAAN: Het ziekenfonds ontstond in Nederland in 1941, na tientallen jaren van discussie. Vanaf 1909 was er al wel een soort particu liere fondsverzekering. De hui dige Ziekenfondswet kwam pas officieel in 1964 rond. WIJZIGINGEN: In de jaren zeventig probeerde staatssecretaris Hendriks als eerste tevergeefs een volksverze kering voor iedereen tot stand te brengen. Eind jaren tachtig pro beerde de commissie-Dekker het weer, gevolgd door staatsse cretaris Simons. De plannen haalden het niet omdat de poli tiek er niet uitkwam. HUIDIG STELSEL: Tweederde van de Nederlanders zit in het ziekenfonds en de rest heeft een particuliere verzeke ring. In het ziekenfonds zitten mensen die minder dan ruim 29.000 euro bruto per jaar ver dienen. Ze betalen een klein vast bedrag en de rest hangt af van het salaris. Particulier verze kerden verdienen in de regel meer dan 29.000 euro en beta len een vaste premie, ongeacht het loon. NOODZAAK: Minister Borst wilde het zorg- (advertentie) De 6006 keukenserie is een hommage aan de eerste SieMatie uit 1960. Strak design met geïntegreerde greeplijsten. Hoogglans of fijn geribbeld. Wit, grijs of blauw kunststof, maar ook aluminium en hout. 100% Individueel Design van SieMatie. Nu te zien in onze show room. Heeft u ons SieMatie keukenideeënboek al? 't Liefst een SieMatie Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel. 0172 - 42 21 00 SieMatie Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 (onder dak bij Mijnders Meubelen). Leiderdorp, tel. 071 - 541 26 15 verzekeringsstelsel wijzigen, omdat ook de zorg zelf anders wordt georganiseerd. De zorg sector moet uitgaan van de ech te vraag van patiënten en het stuur komt in handen van de zorgverzekeraars en de zorgaan bieders. Zij kunnen sneller rea geren dan de overheid. Ook is het huidige systeem hinderlijk voor mensen rond de loon grens, die het meest betalen aan zorgpremie. Mensen in het zie kenfonds met kinderen betalen nu relatief het minst. Ook mo gen mensen straks van verzeke raar veranderen als ze niet te vreden zijn. SOLIDARITEIT: Andere reden om het verzeke ringsstelsel te wijzigen is om een mogelijke tweedeling tegen te gaan tussen ziekenfondspatiën ten en particulier verzekerden. Door de acceptatieplicht van zorgverzekeraars en door een gelijke prijs voor hetzelfde basis pakket, moet de zorg voor ieder een toegankelijk en betaalbaar blijven. De vraag naar zorg neemt almaar toe doordat er meer ouderen komen. Ook zijn door nieuwe medisch-technolo- gische behandelingen ziektes beter te behandelen en risico's beter te voorspellen. COMMENTAAR risicoanalyses uitvoeren. Het praktijkexamen wordt opge splitst in twee delen. Het onder deel waarbij examenkandidaten bijzondere verrichtingen uitvoe ren zou op een afgesloten ter rein moeten plaatsvinden en niet op de openbare weg. De plannen voorzien verder in een verlaging van de minimum leeftijdgrens voor een verplichte medische test van zeventig naar zestig jaar. Ook moeten auto mobilisten vanaf 45 of 55 jaar periodiek een ogentest onder gaan. speeld in teamverband. Elke ploeg telt drie spelers. Zij krijgen vijf vellen 80-grams papier per persoon, waarvan iedere speler proppen maakt met een diame ter van minimaal vier en maxi maal negen centimeter. Het doel is zoveel mogelijk proppen in de prullenbak te gooien die op 2,5 meter afstand staat. De 'officiële NK-prullenbak' is 33 centimeter hoog en heeft een opening met een diameter van slechts elf centimeter. Inmiddels hebben al zo'n twee honderd teams zich aangemeld voor het NK Propjes Gooien, al dus Heinen. Belangstellenden hebben nog tot komend week einde de tijd zich in te schrijven. Dat kan via de website www.nk- propjesgooien.nl. Hoe ludiek ook, de Nederlandse Propjes Gooi Federatie vat haar taak serieus op. Gezien de ani mo voor het evenement, heeft de federatie naar eigen zeggen al een brief gestuurd naar sport koepel NOC*NSF, met het ver zoek zich sterk te maken voor de erkenning van propjes gooien als Olympische sport. Om te be ginnen zou het bij de Zomer spelen van 2004 in Athene een demonstratiesport kunnen zijn. Nederland beleefde op 15 mei een ommekeer. De kiezer re kende op een drastische manier af met de 'oude politiek'. En inmiddels toont de centrumrechtse coalitie bij de formatie- besprekingen voor een nieuw kabinet verrassend snel dat er een andere wind waait. Paars is uit, links staat buitenspel en CDA, LPF en WD zetten ferm een nieuwe koers uit Het begon deze week met de afspraak dat de kerncentrale in Borssele langer open blijft. Een uiterst krappe meerderheid in de Tweede Kamer dwong minister Jorritsma van econo mische zaken nog vorig jaar Borssele in 2004 te sluiten. De coalitie-in-wording is het eens geworden dat Borssele in ie der geval tot 2007 open blijft. Dat is behalve een praktisch besluit ook een keuze met een principiële kant. Deze beslis sing maakt kernenergie weer bespreekbaar en kan zo wel eens een opmaat worden naar verdere besluitvorming het gebruik van kernenergie uit te breiden. Een taboe op kern energie maakt zo min of meer plaats voor een klimaat van 'fijn-dat-ik-splijt'. Het klimaat van 'blij-dat-ik-rij' keert in ieder geval onbekom merd terug. Naast de keuze voor meer asfalt hebben de for matiepartijen invoering van de omstreden kilometerheffing teruggedraaid. Na het eerdere failliet van het tolpoortjes- plan is de automobilist zo verlost van nare prijsregulerende maatregelen van de overheid. De enige regulering komt van de benzinemaatschappijen en wordt aan de pomp verre kend. Grappig genoeg hebben partijen het fameuze 'kwartje van Kok", de verhoging van de benzineaccijns die nog dateert uit het derde kabinet-Lubbers, niet teruggedraaid. Hoewel de autolobby schreeuwt om teruggave van deze 'stiekeme dief stal' durven de formatiepartijen dit gebaar nog niet aan. Want zij hebben het geld waarschijnlijk hard nodig voor het realiseren van meer asfalt Zo wordt ook de nieuwe coalitie geconfronteerd met de harde werkelijkheid dat niet alles te gelijk kan. veldhoven/anp Militairen moeten kunnen staken. Het ver bod daarop is achterhaald, zo heeft voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale CNV vandaag ge zegd tijdens een congres van de militaire CNV-bond ACOM. Terpstra vindt het vreemd dat Nederland zich wel tijdens vre desmissies internationaal sterk maakt voor fundamentele men senrechten, maar dat laat doen door mensen die zelf die rech ten niet hebben. „Een militair kan zichzelf misschien een ge wone werknemer vinden, maar dat betekent nog niet dat zijn werkgever dat doet", aldus Terpstra. De CNV-voorzitter tekent er wel bij aan dat de situatie in veel an dere landen slechter is dan in Nederland. „Er zijn nog steeds landen waar militairen geen lid mogen worden van vakbon den", aldus Terpstra. „Er zijn zelfs Europese landen waar be paalde overheidsdienaren zich niet mogen aansluiten bij een vakbond." De vakbondsvoorman wil dat alle Europese werknemers de mogelijkheid krijgen lid te wor den van een bond. Eventueel moet daarvoor een Europese grondwet komen, zegt Terpstra. Nederlandse militairen hebben geen stakingsrecht, maar wel het recht om te demonstreren tegen hun eigen werkgever. Ze moesten daar toen echter wel een dag vrij voor nemen. Defen sie is niet van plan militairen het recht op staken te geven. onderzoek, maar verraste Ap pelman gistermiddag nog eens door mee te delen dat het pro ces de volgende keer bij de meervoudige kamer (met drie rechters) wordt gehouden. De straffen die zo'n college uitdeelt, zijn aanmerkelijk hoger dan de politierechter. Het ongeluk gebeurde vorig jaar juli in Midwoud. Door de onver wachte manoeuvre van de des tijds 21-jarige leerlinge uit Me- demblik ontstond een botsing met een negentienjarige Duitse fietser die ernstig ten val kwam. De jongen heeft zes dagen in coma gelegen en is hog steeds arbeidsongeschikt. Civielrechtelijk is volgens Appel man alles volgens de regels ge gaan. Zijn cliënt is aansprakelijk voor de geleden schade, is daar voor verzekerd en het slachtof fer krijgt zijn geld ook uitge keerd. door Sander Rooijakkers Rotterdam - Zwarte magie, seks en drugs speelden een belang rijke rol bij de dood van de twee vrouwen en een man wier stof felijke overschotten maandag avond werden gevonden in een huis aan de Delfgaauwstraat in Rotterdam-Noord. Hoe ze pre cies om het leven zijn gekomen wil de politie nog niet zeggen. Rotterdammer Aram (36) en zijn uit Den Haag afkomstige vrien din Belinda waren al jaren in de ban van zwarte magie.Aram was een echte bewonderaar van Allister Crowley, de grondlegger van de sekte-achtige Golden Dawn-beweging. Voor deze man horen seks en magie bij el kaar. Heel extreme seks, in com binatie met allerlei rituelen, zwarte kaarsen en dat soort din gen," zegt een vriendin van Mu riel (36), het derde slachtoffer van de moordpartij. „Muriel en Aram kenden elkaar zeker al 25 jaar," zegt Muriels moeder. Beiden groeiden op in het centrum van de stad. Muriel koos voor de modeacademie en begon een modewinkel. Aram koos een ander pad. Op 14-jarige leeftijd zong hij in het plaatselijke bandje Revo. Aram bleek een talent en kreeg rolle tjes in Bob Vissers films 'Het Veld van Eer' en 'Plan Delta'. Die eerste film werd deels in het Franse Verdun opgenomen, maar Aram moest Frankrijk ver laten in verband met drugs smokkel. In de jaren daarna maakte hij nog wat muziek en was hij een veel geziene gast in bekende Rotterdamse uitgaans gelegenheden. „Een jongen met een enorm grote bek," herinnert een man die tien jaar met Muriels moe der leefde. „Na die filmrolletjes bleek dat hij toch niet die ster was die hij wilde zijn. Maar als je hem zag, had hij het over seks. Hij hield er hele bizarre theorieën op na. Na de geboorte van haar zoon, inmiddels twaalf jaar geleden, stopte Muriel met haar winkel tje. Nog altijd had ze contact met Aram, zij het vriendschap pelijk. Pas toen ze vijf jaar later scheidde van haar man Frank, kregen Muriel en Aram ook een liefdesrelatie. Niet veel later kwam Belinda in Arams leven. De relatie tussen Muriel en Aram was op dat moment weer vooral vriendschappelijk. „Maar de verhalen die ze over hem ver telde werden steeds gekker," zegt Muriels moeder. „Muriel wilde het me allemaal wel ver tellen, maar op een gegeven moment wilde ik het gewoon niet meer horen. Want ik mocht hem eigenlijk best graag. 'Als hij zo verschrikkelijk is, ga dan bij hem weg', zei ik op een gegeven moment. Maar dat deed ze niet. Ze was zo ontzettend sociaal." Afgelopen zondag stond Aram bij Muriel voor de deur. Ze moest meekomen. Er was iets vreselijks gebeurd en alleen zij zou hem kunnen helpen. „Mis schien dat Belinda toen al dood was en Muriel vervolgens is ver moord", gist de moeder. Aram schijnt 's maandags nog gezien te zijn. Mogelijk dat hij daarna zelfmoord heeft gepleegd. De vriendin weet dat ook Muriel meedeed aan de zwarte magie. Aan de ene kant misschien omdat ze op die manier pro beerde om Aram er mee te laten stoppen. Ze wilde hem uit die scene halen. Maar aan de ande re kant vond ze het zelf allemaal ook wel verschrikkelijk interes sant." Aram en Belinda gingen echter - onder invloed van steeds meer drugs - wel heel erg ver. Ze za gen letterlijk spoken en geesten en leefden steeds meer in hun eigen wereld. Aram en Belinda hielden zich volgens Inge vooral bezig met extreme vormen van sm en hielden ervanom li chaamsdelen af te bftden. Of een van de bizarre rituelen de twee vrouwen en uiteindelijk ook Aram zelf het leven heeft gekost is echter nog de vraag. De trage vorderingen in het po litieonderzoek lijken daar niet op te wijzen. En wanneer Aram zelfmoord zou hebben ge pleegd, lijkt een rechercheteam van vijftien mensen overdreven. „Misschien waren er dus toch nog wel meer mensen bij be trokken," zegt de vriendin. „Want ik heb ook gehoord dat Aram mogelijk ook vermoord zou zijn. Als dat zo is, lopen die mensen dus nog vrij rond."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3