'Er lopen hier wel drie mannen' GESPREK VAN DE DAG De nieuwe Miss Universe Speculaties over Lawrence of Arabia Libelle Zomerweek is een stuk vrouwvriendelijker dan de Huishoudbeurs De wonderlijke wereld van een prikbord DONDERDAG 30 MEI 2002 MENSELIJK De belangrijkste juwelen uit de erfenis van SORAYA ES- FANDIARY, de ex-vrouw van de shah van Perzië, hebben op een veiling in Parijs ruim 3,9 miljoen euro opge bracht. Alleen al voor de 22 karaats diamanten ring, ver moedelijk de trouwring van Soraya, werd een bedrag van 900.000 euro neergeteld. De meeste sieraden, in totaal zo'n 100 stuks, gingen gisteren voor een veelvoud van de geschatte waarde weg. Soraya overleed afgelopen ok tober op 69-jarige leeftijd. Zij trouwde in 1951 met shah Mohammed Reza Pahlawi. Hij liet zich van haar scheiden toen bleek dat zij hem geen nakomelingen kon schenken. Soraya leefde vervolgens afwisselend in Spanje en Parijs. Het is onbekend waar de opbrengst van de veiling naartoe gaat. De tenor LUCIANO PAVAROTTI heeft met zijn negende muzikale show 'Pavarotti Friends' een nieuw record gebroken. De Itali aanse kranten meldden gisteren dat Pavarotti met zijn show 2,1 miljoen euro heeft ingezameld. Dat is twee keer zo veel als bij vorige optredens. Het geld is be stemd voor Angolese vluchtelin gen in Zambia. Sting, Grace Jo nes en James Brown waren dins dagavond de vrienden van de we reldberoemde tenor bij het 'Pa varotti Friends' optreden in zijn geboortestad Modena. Een 22-jarige vrouw uit Groningen heeft de afgelo pen drie jaar een complete boekhouding bijgehouden van de honderden WIN KELDIEFSTALLEN die ze in die periode pleegde. De Groningse 'winkelde' meestal in haar woon plaats, maar was ook ac tief in Winschoten, Assen en Leeuwarden. Ze was vooral geïnteresseerd in kinder- en dameskleding van de duurdere merken. Ze pleegde een aantal diefstallen op bestelling van helers. De buit be draagt minimaal 20.000 euro. De dievegge werd twee weken geleden in een Groningse supermarkt aangehouden. Een perso neelslid betrapte haar toen ze drie flessen cola in een tas stopte. De tas was aan de binnenkant voor zien van aluminiumfolie, waarmee detectiepoortjes omzeild kunnen worden. Bij onderzoek in de wo ning trof de politie een enorme partij kleding, lin gerie en drank aan. De Nederlanders moeten tijdens het WK-voetbal mas saal het Duitse elftal steunen. Dat is de boodschap op de internetsite www.hupduitsland.nl. De site voor DIE MANNSCHAFT is een initiatief van het Utrechtse ont werpbureau anker x strijbos. Menno Anker van het Utrechtse bureau wil met de internetsite het diepgewor telde voetbalverleden tussen Nederland en Duitsland doorbreken. ,,We moeten de verhouding van nul af aan opnieuw bekijken", zegt Anker. Hij voegt eraan toe dat 'de Duitsers helemaal geen kwaaie peren zijn'. De sym pathie heeft inmiddels kunnen rekenen op felle reac ties. In het discussieforum op de pagina staat onder meer een reactie van iemand die zich afvraagt of de ma kers van de site zich wel Nederlanders mogen noemen. De Amerikaanse popzanger LAN CE BASS mag volgens het Russi sche ruimtevaartagentschap niet naar het Internationale Ruimte vaartstation (ISS). Een woord voerder ontkende gisteren offici ële afspraken gemaakt te hebben met de popmuzikant. Eerdere berichten meldden dat de 23-ja- rige zanger van de groep 'N Sync deel zou nemen aan een Russi sche ruimtereis met een Sojoez bevoorradingsmissie. Bass heeft wel te horen gekregen dat het Russische ruimtevaartagent schap hem geschikt acht voor een reis naar het internationale ruimtevaartstation. Maar dat be tekent niet dat hij daadwerkelijk een ruimtereis mag maken, al dus een Russische woordvoer der. De Britse KONINGIN ELI ZABETH heeft gisteravond een Bentley cadeau gekre gen van de Volkswagenfa brikant. De staatslimousi- ne werd speciaal ontwor pen voor het gouden jubi leum van de Britse konin gin. In totaal staan er nu acht voertuigen in de ko ninklijke garage. De ko ningin was zichtbaar on der de indruk van het ge schenk. De auto heeft een achtcilindermotor met een totale inhoud van 6,7 li ter. Achterin de wagen be vinden zich slechts twee zetels, één voor de konin gin en één voor prins Phi lip. Het koninklijke voer tuig is uitgerust met aller lei luxe, zoals een afwer king met exclusief tro pisch houtfineer, een le deren bekledingen diver se communicatiemidde len. Ook is gedacht aan de veiligheid van de Britse vorstin. Zo is de auto on der meer voorzien van ko gelvrij glas. Presentator HANS KESTING (41) en de VARA zijn uit elkaar. De kijkcijfers van zijn Hans Kesting Show wa ren zo laag dat de omroep een andere opzet wilde. In de gesprekken daarover konden de partijen geen over eenstemming bereiken, aldus een woordvoerder van de omroep. Kesting begon zijn carrière bij de VARA in het programma Oude Jongens in 2000 dat hij samen met Paul de Leeuw presenteerde. Hij werd daarbij gezien als een van de nieuwe gezichten van de omroep. In 2001 presenteerde hij twee series van het programma Circus Pavlov. Begin dit jaar volgde de Hans Kesting Show die op 21 maart voor het laatsfte-zfen was. De Russische Oksana Federova is gisteren tijdens de verkiezingen in Puerto Rico, ge kozen tot de nieuwe Miss Universe. De 24- jarige zwartharige juriste versloeg de 74 andere kandidaten en bezorgde haar land de eerste overwinning bij de verkiezingen van de mooiste vrouw ter wereld. Tweede werd Miss Panama, derde Miss China, de eerste Chinese die ooit aan de Miss Uni verse verkiezingen meedeed. Naast de drie best geplaatste schoonheden, kwa men ook nog Miss Zuid-Afrika, Miss Vene zuela, Miss Brazilië, Miss Cyprus, Miss Ca nada, Miss India, Miss Duitsland en Miss Albanië in de finale. Miss Nederland, Kim Kotter, wist niet tot dit selecte gezelschap door te dringen en sneuvelde al in de voorronde. De winnares krijgt een riant jaarsalaris en een appartement voor een jaar in New York. Angela Visser was in 1989 de laatste Nederlandse die de titel Miss Universe in de wacht wist te slepen. Foto: Reuters/Colin Braley f i Historici en biografen kunnen weer aan het werk: deze week werden ge heime documenten van de Britse luchtmacht openbaar. Ze bevatten nieuwe aanwijzingen over het ge heimzinnige privé-leven van T.E. Lawrence, beter bekend als Lawren ce of Arabia. Uit de documenten blijkt dat Law rence tussen september 1925 tot no vember 1926 tweederde van zijn be scheiden salaris afstond aan een ze kere Ruby Bryant. Lawrence diende toen onder de schuilnaam T.E. Shaw in het Britse leger. Wie Bryant was en wat voor band zij met Lawrence had is onbekend. In geen van de aan Lawrence gewijde biografieën komt zij voor. Ruby Bryant kende Lawren ce's echte naam, zoals blijkt uit een brief die zij aan hem schreef. Biograaf Jeremy Wilson zei tegen de Britse krant The Times dat Lawrence nooit een verhouding met een vrouw heeft gehad, en ook nooit met ie mand heeft samengewoond. Wel gaf hij geregeld geld aan de armen, al dus de biograaf. Toch kopte The Ti mes: „Trouwde Lawrence of Arabia in het geheim met deze vrouw?" Om het raadsel nog groter te maken begon Lawrence op de dag dat hij de overmakingen aan Bryant stopzette, met een nieuwe serie betalingen, dit maal aan de al even mysterieuze W.J. Ross uit Londen. Deze betalingen vonden een jaar lang plaats. Uit de papieren blijkt verder dat Lawrence 'littekens op beide billen' had, hetgeen extra geloofwaardig heid verleent aan de beweringen van John Bruce, die na Lawrence's dood in 1935 vertelde dat deze hem twaalf jaar lang had betaald om hem te ge selen. Lawrence's 'kastijdingssyn droom' zou iets te maken hebben met de brute homoseksuele ver krachting door als Arabieren ver momde Turken in 1917 waarvan hij naar eigen zeggen het slachtoffer was geweest. Thomas Edward Lawrence was e Britse archeoloog, militair en si e ver die beroemd werd dankzij 3 r activiteiten in het Midden-Oos 1! tijdens de Eerste Wereldoorlog I het boek dat hij daarover schre e The Seven Pillars Of Wisdom. 1 Tussen de nu openbaar gemaa 1 papieren zit een brief uit 1934 1 Lawrence zijn woede uit over p 1 nen van een studiobaas uit Ho r wood voor de film Lawrence oj bia. „Ik neem aan dat hij mij d« mee bedoelt, en een dergelijke naar mijn mening zeer onwens J Ik heb hem laten weten dat hij intenties wellicht met mij moet 1 spreken voordat hij zijn domm li mond opnieuw opendoet." In 1962 maakte David Lean uiti lijk de film, die met acht Oscars a onderscheiden. j AP heidszorg. Mits een patiënt voor de deur van een arts die geen dienst heeft een situatie creëert die deze arts redelijkerwijs als bedreigend kan ervaren. Dan mag hij in zo'n geval zijn hond laten grommen naar zo'n patiënt. 'Zwarte vrouw mogelijk model voor Vrijheids beeld in de haven van New York'. In dit bericht geven Amerikaanse historici uiting aan het ver moeden dat dit beeld oorspronkelijk de aan dacht wilde vestigen op slaven en ongewenste buitenlanders. De onderzoekers achterhaalden in een museum in New York een model dat de ontwerper Barholdi maakte zestien jaar voor de totstandkoming van het beeld in 1886. Dit model had een gebroken slavenketting om haar arm. Stuart Meloy, een arts in de Amerikaanse staat North Carolina probeerde met lichte elektroni sche schokken de chronische pijn van een vrou welijke patiënt te verminderen. Dat leverde veel gegrom op. Ik vroeg haar wat er aan de hand was en zij antwoordde: 'Dit moet je mijn man leren'. Inmiddels heeft hij, zo vernemen we in dit bericht, een orgasmenmachine ontwikkeld. De bezitter kan zijn orgasme meteen afstands bediening opwekken. 'Gemanipuleerde geit gaat spinrag maken luidt de kop boven een ander bericht. Daarin valt te lezen dat wetenschappers voor het eerst kivalitatief goed spinrag hebben nagerruu Daarvoor hebben ze spinnengenen ingebi in hamster- en koeiencellen. Die scheiden volgens eiwitten uit waaruit het spinrag i maken. Nexia dat samenwerkt met het Ai kaanse leger heeft inmiddels genetisch gei puleerde geiten gefokt. Die gaan melk lein waandt ook spineiwitten kunnen worder, haald. Het idee is met geiten op grote schi spinnenzijde te gaan produceren. Spinrag licht, sterk en zeer rekbaar. Vanwege die c binatie van eigenschappen doet de indust jaren pogingen het materiaal na te makei Naast een geboortekaartje hangt de meldi van een nieuw ontdekt babysterrenstelset] Piepjong slechts twee miljoen jaar oud, ei heel klein, hooguit één miljoen sterren, ee duizendste procent van het aantal sterren ons eigen melkwegstelsel. Het stelsel staat zo'n 13.4 miljard lichtjaar afstand. En op afstand kijken sterrenkundig terug tot de j de vlak na de oerknal. Dit bericht bevindt zich in de nabijheid vt een citaat van Dante: 'Ik blikte omlaag do le zeven sferen, en toen ik de aardbol zag, in de diepte, zo klein en zo gering, glimlac even'. Bij mij is het juist de wonderlijke w van mijn prikbord die mij doet glim lache even. Trots vertelt de medewerkster van het tijdschrift Libelle dat er gisteren wel 13.000 bezoekers zijn geweest. Dat belooft nog wat voor de rest van de week. De Li- belle Zomerweek in Almere is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een van de belangrijkste evene menten van Nederland. Menig vrouw grijpt het fenomeen aan om samen met vriendin, moeder of dochter lekker langs de strand tenten te wandelen. Maar de mannen zijn op de vingers van een hand te tellen. De eerste twee mannen staan achter de balie van een van de hapjestenten. Want wordt er over de Huishoudbeurs nog wel eens geklaagd dat het met de hapjes karig is gesteld, op de Li- belle Zomerweek is het werkelijk smikkelen en smullen. „Ik heb direct mijn moeder gebeld", is de hilarische reactie van de in Mexicaanse partykleding gesto ken student. Hij is uitverkoren door een uitzendbureau en heeft duidelijk met zichzelf afge sproken er tussen de dipsauzen en taco's een spetterende tijd van de maken. De Libelle Zomerweek is een jaarlijks evenement, met sterke gelijkenis met de Huishoud beurs. In grote tenten presente ren bedrijven zich, waarbij de nadruk ligt op koken, interieur, mode, beauty en gezondheid. Thema van dit jaar is 'zes dagen, zes zintuigen', waarbij het ho ren, zien, ruiken, voelen, proe ven en intuïtie centraal staan. Ton Timmerman staat op de Li- bellebeurs met zijn Weedscra- per: een ingenieus harkje om onkruid tussen de stoeptegels weg te halen. Het spaart de rug en is honderd procent milieu vriendelijk. „Want laten we wel wezen", steekt de vrolijke man van wal, „het zijn toch meestal de vrouwen die in de tuin aan het werk zijn. Mannen laten de rottige karweitjes maar al te graag aan het andere geslacht over. Daarom ben ik hier vorig jaar ook een kijkje komen ne men." Tip Top Fluppie staat er op een andere kraam. Het zijn truitjes, die net iets te groot voor een Barbiepop zijn. Toch kan ieder een ze aanpassen, want de trui en zijn gemaakt van een soort wonderbaarlijke stretchstof. Marcel weet dan ook met gemak de truitjes aan de man te bren gen, of beter gezegd aan de vrouw. Want mannen worden men", vertelt een jonge man, die net uitgebreid aan allerlei sham- pootjes heeft geroken, „en laat ik het nou nog leuk vinden ook. Je kunt hier tenminste rustig lo pen en op je gemak rondkijken. We zijn hier op zoek naar sham poo, want voor de ene is zij al lergisch en ik weer voor de an dere. Als het aan mij ligt komen we volgend jaar zeker teruj Casper van den Broek De Libelle Zomerweek wordt gehoud het Almeerderstrand, vlak naast de f sc Brug (A6) over het Gooimeer, en d nog tot en met zondag 2 juni. De Net sc Spoorwegen hebben voor dit even een apart station geopend. hier naar zijn zeggen ronduit uitgelachen. De meestal wat ou dere mannen fungeren niet meer en niet minder als de pak ezel voor alle ingeslagen pre sentjes. De meeste vrouwen hebben echter gewoon een gro te boodschappentas of trekken een boodschappenkarretje ach ter zich aan. „Dat er hier zo weinig mannen zijn komt gewoon doordat vrou wen het hier gezellig willen heb ben. Ze komen hier met een vriendin of met hun moeder of dochter. Er lopen hier ook be duidend minder mannen dan tegenwoordig op de Huishoud beurs. Als handelaar vind ik dat veel beter. Dan heb je tenminste niet zo'n vent die achter haar rug roept: zou je dat nou wel ko pen? Mannen houden de hand op de knip. Vrouwen zijn veel kooplustiger", aldus Marcel. Toch zijn ze wel te vinden, de mannen die rustig meegaan naar de Zomerweek. „Wij doen alles met z'n tweeën, dus naar dit evenement gaan we ook sa- Het Almeerderstrand is in enkele dagen omgetoverd in een tentendorp vol kraampjes en restaurantjes. Foto's: Ton Kastermans Het was een genoeglijke avond geweest. Lang aan tafel gezeten met een zestal kennissen. Na afloop ze uitgezwaaid. Binnen de chaos aan schouwd. En de verleiding weerstaan om het opruimen over de nacht heen te til len. Samen aan de slag met de vaat. En pratend over deze of gene aan onze tafel. Over G. die altijd zo lang weg blijft als ze naar de wc moet. 'Ze rookt daar waarschijn lijk', is mijn verklaring. We leven in een rookvrij huis. Omdat we geen van beiden ooit gerookt hebben. De meeste vrienden en ken nissen zijn daar in de loop der jaren mee gestopt. Een paar roken er nog steeds. Zonder dat we er om vragen, beheersen ze zich. Wel gaan ze vaak naar de wc. 'Maar W. rookt niet', zeg ik te gen mijn man. 'En die bleef ook zo la ng weg. 'Eigenlijk blijven mensen in het alge meen vrij lang weg, als ze bij ons naar de wc gaan', realiseert mijn man zich opeens. De volgende dag vernemen we de oor zaak daarvan. W. belt ons op om te bedanken voor de gezellig avond. 'Interessant prikbord hebben jullie op de wc. Ik heb jammer genoeg nog niet alles kunnen lezen Jaren geleden is het prikbord daar opgehangen om zaken die alle gezinsleden betroffen nog eens extra onder de aandacht te brengen. Ge boortekaartjes, felicitaties, kindertekeningen, foto's werden afgewisseld met uitnodigingen en een lijstje met data van verjaardagen. Gaande weg veranderde het karakter van dat prikbord. Er werden opmerkelijke berichten uit kranten opgeprikt, citaten, cartoons. Uitnodigingen, mededelingen en data verdwenen naar een an der plaatsje. Het prikbord werd een vrijhaven voor opmerkelijke faits divers uit het nieuws. Uit kranten en bladen. Ik knip ze uit en prik ze op, om er nog eens bij stil te kunnen staan. Soms voegt mijn man er iets aan toe. De wereld van ons prikbord is vol wonderlijke berichten. Over tivee tweelingbroers van 71 jaar die met slechts met een paar uur verschil op de zelfde manier zijn verongelukt op dezelfde weg in Finland. Allebei op de fiets, overreden door een vrachtauto. Daarboven hangt het bericht 'Arts mag hond inzetten Dat oordeel is geveld door het Centraal tuchtcollege voor de Gezond Vrouwen kunnen zich ook laten verzorgen op de Zomerweek. Een mannelijke bezoeker ruikt aan een van de shampootjes opr belle zomerweek. 'Ik vind het hier leuker dan op de Huishoudbr De eerste dag trok al direct 13.000 bezoekers.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2