Senegal rekent op 'Serial Killer' WK VOETBAL FIFA nu onbestuurbaar HDC 682 donderdag 30 mei 2002 Deelnemende landen WK-voetbal 2002 Resultaten 10e deelname. Kampioen in 1930 en 1950. Halve finale in 1954 en 1970. Verklaarde tegenstanders Blatter in dagelijks bestuur seoul/gpd - Het Internationaal Olympisch Comité en de voet balfederatie FIFA zijn de twee grootste sportbonden ter we reld. Enkele jaren geleden zette het IOC een moderniseringspro ces in gang, wakker geschud door talloze aantijgingen om trent machtsmisbruik, omko ping en nepotisme Er werd schoonschip gemaakt, en de Belg Jacques Rogge is hard bezig het IOC om te bouwen tot een organisatie die helemaal bij de tijd is. De FIFA is nog lang niet zover. De voorbije vier jaar ging er een complete beerput open over al lerlei misstanden, maar het zal de meeste leden worst zijn. De vertegenwoordigers van de tal loze kleine landen kijken puur naar het eigen gewin op korte termijn. En dus werd Joseph Blatter gisteren herkozen. Het levert meteen een complete on bestuurbaarheid van de FIFA op. President Blatter heeft een dage lijks bestuur van zeven vice-pre- sidenten. Daarin zitten meren deels verklaarde tegenstanders van de Zwitser Johansson (Zwe den), Hayatou (Kameroen), Will (Schotland) en Chung Mong- Joon (Zuid-Korea). Twijfelgeval Blatter wordt alleen gesteund door de Argentijn Grondona en Jack Warner uit Trinidad en To bago. De Spanjaard Vïllar Llona is een twijfelgeval. Ook bij de rest van de bestuursleden is een aantal niet bepaald Blatter-fan. Nieuwkomer Michel Platini bij voorbeeld brak enkele maanden geleden nadrukkelijk met hem. Het was bijna gênant om de voorbije dagen zien hoe Blatter en zijn bestuur op elkaar reage ren. Sommige hooggeplaatste bestuursleden maakten weg werpgebaren naar hem. Anders om was de minachting van de Zwitser ook overduidelijk. Niet alleen het dagelijks bestuur is tegen hem, ook de secretaris generaal van de FIFA, Michel Zen-Rufinnen, kan niet meer met zijn baas door een deur. Zen-Rufinnen is algemeen di recteur, maar wordt door Blatter genegeerd. Na de uitbarstingen van de afgelopen dagen lijkt het waarschijnlijk dat Zen-Rufinnen zijn biezen pakt, alhoewel Blat ter hem gisteren nog heel vals de hand toestak. De president die tijdens het congres nog telkens zei dat de FIFA een gezonde en goed ge structureerde organisatie is, meldde na afloop van de verkie zingen ineens dat hij binnen honderd dagen met een plan zal komen om de voetbalbond weer gezond te maken. Slechts weini gen geloven dat zoiets mogelijk gezien de miserabele omstan digheden. Steraanvaller Diouf altijd middelpunt van rellen en conflicten DE THUISBLIJVER EDWARD Sturing, nu hoofd op leidingen bij Vitesse, was wel aanwezig bij het WK in 1990, maar niet als speler. De toen malige rechtsback van Vitesse bevond zich op uitnodiging van enkele sponsors in Italië nadat hij op het laatste moment was geschrapt uit de Oranje-selec- „Mijn vrouw en ik kregen een tiendaagse cruise door de Mid dellandse Zee aangeboden", zegt Sturing bijna twaalf jaar la ter. „We zijn overal geweest, ook op Sardinië en Sicilië. We hebben bovendien twee wed strijden van het Nederlands elf tal gezien. Ik dacht die tegen Egypte en Engeland, maar dat weet ik niet eens zeker". In de voorronde voetbalde Ne derland slecht. Oranje speelde gelijk tegen Egypte, Engeland en Ierland. De Europees kampi oen van 1988 imponeerde geen moment en maakte de rol van favoriet voor de wereldtitel niet waar. Sturing: „Het bezoek aan de wedstrijden was het diepte punt van die cruise. De reis was fantastisch, maar de wedstrij den waren dramatisch. Ieder een op het schip zei ook dat het bezoeken van die duels beter weggelaten had kunnen wor den. Ik weet nog wel dat ik de tribune op kwam en iedereen 1990 Edward Sturing begon te klappen en m'n naam ging scanderen. Dat vond ik een hele leuke ervaring". Minder leuk was de manier waarop Sturing afviel. „Ik kwam eind 1989 bij de Oranje-selectie, heb drie oefenduels voor het WK gespeeld. Dat ging goed. Ik werd erbij gehaald door Thijs Libregts, maar die werd er voor het WK uitgekegeld. Toen kwam eerst Nol de Ruiter, later Leo Beenhakker". „Ik vermoedde al iets. We wer den met Vitesse op de Koren markt gehuldigd omdat we Eu ropees voetbal hadden gehaald, toen ik hoorde dat er geen 22 maar 27 man voor het trai ningskamp werden uitgeno digd. Er moesten er dus nog vijf afvallen. In Zeist vielen er eerst drie af, op de laatste dag nog twee: John Bosman en ik. We kregen het te horen toen de he le groep bij elkaar was. Er werd gezegd dat we in een individu eel gesprek met de trainer te horen konden krijgen wat de reden was, maar daar had ik geen behoefte aan. Ik heb mijn tas gepakt, Beenhakker en De Ruiter een hand gegeven, ze succes gewenst en ben naar huis gegaan". Nederland werd na de voorron de uitgeschakeld door de latere winnaar West-Duitsland. Stu ring zag dat duel op zijn vakan tieadres in de Harz. „Het toer nooi was geen succes voor Ne derland, die wedstrijd stond er misschien wel model voor. Nee, ik heb niet gelachen omdat Oranje zo slecht speelde en ik er niet bij was. Het was mijn beste seizoen, ik won de Gou den Schoen. Maar in sport is het nu eenmaal zo dat je hoog te- en dieptepunten mee maakt". numegen/gpd - Soms is een goede voetballer een ideale schoonzoon, soms is het een jochie dat bij iedereen het bloed onder de nagels vandaan kan halen. El-Hadji Diouf neigt meer naar de laatste categorie. Een best jong hoor, maar sommigen snappen niets van de rare frat sen die hij vaak uithaalt. Mis schien is het de leeftijd. Diouf telt pas 21 lentes en zijn naam wordt altijd in één adem ge noemd met woorden als relle tjes, onenigheid en onbegrip. 1$) 2C02 FIFA WORLD CUP K^rea Japan Diouf leek de weelde van zijn profstatus niet te kunnen dra gen. De Senegalees paradeerde graag met snelle auto's, was een geziene gast in nachtclubs en discotheken, trok veel op met zijn vrienden en haalde zich zo de woede op de hals van zijn trainers bij Sochaux en Rennes. Die snapten niets van zijn onge disciplineerde gedrag buiten het veld en wonden zich ook op over de overdosis kaarten die Diouf binnen de lijnen verza melde. Meestal werd het enfant terrible op de bon geslingerd voor het beledigen van een scheidsrechter, of het verhaal halen bij een tegenstander die hem had neergelegd. Diouf, die Senegal in 1995 ver liet in een poging voetbalprof te worden in Frankrijk, is tegen woordig iets verantwoordelijken Twee jaar geleden stapte hij over naar Lens, nadat Rennes hem uitkotste. Een auto-onge luk waarbij vier mensen gewond raakten, het was de bekende druppel in de overvolle emmer. De transfer kwam de loopbaan van Diouf ten goede. Zijn talent kwam bovendrijven en hij groei de uit tot de ster van de mijn- werkersploeg uit Noord- Frank rijk en van het nationale team van Senegal. Snel, fysiek sterk, goed in de afronding, de meeste trainers zouden de man met het helblond geverfde haar er graag bij hebben. Maar hij blijft recalcitrant. Re clameren tegen scheidsrechters deed hij afgelopen seizoen nog steeds te vaak. Met stip boven aan op de lijst van onaangepast gedrag staat zijn lange wegblij ven na de Africacup in Mali. Di ouf miste in de noodzakelijke strafschoppenserie van de finale tegen Kameroen en dat hakte er behoorlijk in. Hij bleef langer weg, bezocht familie in zijn ge boorteplaats Saint-Louis, werd in Senegal gezien bij de paar denraces en liet de boze geesten uit zijn lichaam drijven. Diouf dacht namelijk hij de penalty miste omdat hij betoverd was. De duivelse aanvaller werd bij terugkeer in Lens in genade aangenomen. De ploeg miste de Franse titel echter op een haar na. Toch staat Diouf dit seizoen niet met lege handen. Hij bleef bij de verkiezing van Afrikaans voetballer van het jaar Sammy Kuffour (Ghana en Bayem Mün- chen) en Samuel Eto'Ó (Ka meroen en Real Mallorca) voor. Bruno Metsu, de Franse coach van Senegal, werd overigens verkozen tot Afrikaans coach van het jaar. Diouf, getooid met de bijnaam Serial Killer, dankt de prijs aan zijn spel in het na tionale team. In de kwalificatie duels maakte hij negen van de veertien treffers van de Teranga Lions. De scoringsdrift leidde er toe dat Senegal voor het eerst in de historie aanwezig is op het WK, tot vreugde van de tien mil joen inwoners. Diouf, die in zijn geboorteland niet op straat kan lopen zonder continu te worden aangeklampt: „Het is fantastisch dat we de openingswedstrijd mogen spe len. De hele wereld zal ons zien. Voor veel mensen zijn wij het zwakste team in vergelijking met Denemarken, Frankrijk en Uru guay. Maar ik vind het eigenlijk wel goed dat ze zo denken. Het is voor Senegal beter om een outsider te zijn. We hebben niks te verliezen op het WK en ik ben er nog steeds van overtuigd dat we voor een grote verrassing kunnen zorgen". El-Hadji Diouf, het betoverde of betoverende enfant terrible van Senegal. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22