Sluiter vindt zichzelf een slappeling SPORT 'Ik hoef niet gelijk bovenaan te beginnen, zoals Rijkaard' 1 Europa staat alleen tegen Sepp Blatter Ex-mountainbiker leert snel in Giro R9 Tennisser laat kans op succes liggen tegen Paradorn Srichaphan Eindelijk: een boek over Van der Kuylen donderdag 30 mei 2002 Marco van Basten proeft alvast sfeer voor cursus coach betaald voetbal |e Agassi gisteren na zijn winning op Eric Prodon. |AP assi speelt niet ar in Davis Cup i - Andre Agassi is niet lan- ischikbaar voor het Ame- i Davis-Cupteam. De 32- V tennisser zei gisteren bij [jernooi van Roland Garros |ij zich niet in staat voelt de oor benodigde inspan- Ite leveren. „Ik vind dat de s Cup veel meer van je Jdan welk tennisevene- Nïook. Om eerlijk te zijn, ik f niet dat ik dat nog kan □gen." ewijks tekent jFeyenoord dam - Patrick Lodewijks igisteren een tweejarig act ondertekend bij Fey- ird. In Rotterdam wordt de gsl vedoelman van PSV twee- lan achter Edwin Zoete- Lodewijks, wiens contract PSV niet werd verlengd, i4kte eerder al een monde- ïkkoord met de winnaar le UEFA Cup. Doordat Lo- pes met PSV op toemee door Azië, kon het contract serder ondertekend wor- /i oy: Van Loen istent-trainer t :ht - John van Loen is de ïaamste kandidaat voor ssistent-trainerschap bij trecht. De directie van de ezend voetbalbekerfinalist "t binnenkort gesprekken de oud-spits. Van Loen is voren geschoven door e Booy, de nieuwe hoofd- ètc er van FC Utrecht. John «ie -oen was afgelopen sei- i hé coach van de B-junioren I de club uit de Domstad. fV wil Bonfrère ij nieuwe coach "utricht - MW heeft Jo ifrère benaderd om hoofd- er te worden. De ex- Iscoach van Nigeria gaat k' schijnlijk komend seizoen d de slag bij de Maastrich- en. Roger Reijners is nu J h van MW. De Roermon- ar zou een andere functie en de club krijgen. Jo Bon- die in februari ontslagen I door zijn club Al Wahda Verenigde Arabische Emi- i, heeft er nooit een geheim 1 ;emaakt te dromen van een st [keer bij zijn oude liefde epster Wissink laait triple weiler- Marleen Wissink met haar Duitse voetbal- ;n l.FFC Frankfurt de 'triple' I tiald. Na het succes in de II ie beker (tegen Hamburger in de UEFA Cup (tegen het :dse Umea IK) veroverde et ederiandse keepster, on- k i gehuldigd voor haar hon- ste interland, met haar 1 sgenotes ook het lands- P rioenschap. is n der Lem ug bij Ajax ''i ïrdam - Ajax heeft Gerard s Ier Lem aangetrokken als er van Jong Ajax. Hij volgt 'r )lde Riekerink op die fdcoach wordt in België van l8 lent. De Amsterdammer '8 maakte in de jaren negen- 11 Is assistent van Louis van alle grote triomfen mee le club. Hij was daarna as- it onder Van Gaal bij Bar- 5 ba en hoofdtrainer bij AZ, hij op 31 maart vorig jaar "functie neerlegde, n eia Abloy wint jkste etappe enburg - Het Zweedse Abloy heeft de acht- appe van de Volvo Ocean ice rond de wereld gewon- la De équipe arriveerde net iddemacht als eerste in nkhaven Gothenburg en be- e; It daarmee uitzicht op de nzege. De etappe, die in het ii se La Rochelle begon, was nend. Vier jachten zaten i isa Abloy in de slotfase op t elen. Tyco, News Corp, 111- I k en Amer Sports One kwa- I slechts een paar minuten j over de finish. Met nog itappe te gaan naar de ie plaats Kiel heeft Illbruck 3 unten voorsprong op Assa i f. De andere deelnemers ;f en geen kans meer op de tege. door Frank Buschmann Zeist - Oh ironie. Marco van Basten krijgt straks tijdens de cursus Coach Betaald Voetbal les van onder anderen Wïm Koe vermans. De KNVB-docent, net be noemd tot coach van Jong Oranje, be hoorde net als hij tot de Nederlandse ploeg die in 1988 Europees kampioen werd. Koevermans kwam geen tel in actie op het toernooi dat het toernooi van Van Basten werd. „Hij mocht alleen meedoen met voettennis," zegt de oud-spits van Ajax en AC Milan grijnzend. Ook Van Basten vraagt zich af wat mensen hem kunnen bijbrengen die nooit zijn niveau haalden. Met alle respect voor Koever mans, Ronald Spelbos, Ton van Rhoon en Henk van de Wetering, de vier stafdo centen van de KNVB. Maar die mensen hebben andere kwali teiten, weet Van Basten. „Op tactisch en technisch gebied denk ik dat er voor mij niet veel te leren valt. Maar trainer zijn is redelijk complex Je kunt veel dingen we ten, je moet ze wél goed aan de man brengen. Er zijn genoeg dingen die ik nog onder de knie moet krijgen. Leiding ge ven, voor een groep staan, communice ren, een presentatie geven, hoe gaat het er bij een profclub aan toe." Gisteren maakte Van Basten kennis met tien andere voormalige (profvoetballers, die op 28 augustus beginnen met de cur sus Coach Betaald Voetbal. De gewezen topvoetballer wil de cursus niet alleen gebruiken om het gewenste papiertje te halen, maar vooral om meer inzicht te krijgen in wat hij wil. Is hij capabel voor het vak van voetbaltrainer? Want, zo gaf hij in de Zeister bossen toe, soms waren daar best twijfels. Zoals in de periode dat John van 't Schip, een goede vriend van hem, bij FC Twente louter be zig was met overleven. Of vorige week nog, toen Sparta-coach Frank Rijkaard een dreigbrief kreeg. „Waar gaat dit heen, denk je dan." Maar Van Basten beseft ook; kies je voor de voetballerij, dan kies je onvoorwaar delijk. „Ik kan moeilijk zeggen: 'Ik doe het alleen éls...' Dat gaat niet." Een echte planning, een haarfijn uitge stippelde route voor een loopbaan als coach heeft hij niet. Al gaat zijn voorkeur uit naar de weg der geleidelijkheid. „Ik hoef niet gelijk bovenaan te beginnen, zoals Rijkaard heeft gedaan bij het Ne derlands elftal. Heel moedig om zo in het diepe te springen, maar ik vind dat geen zinvolle opbouw van een trainerscarrière. Ik zou eerder eindigen bij het Nederlands elftal." Opvallend monter verklaarde Van Basten gisteren z'n terugkeer in het wereldje dat hem eens zo lief was, maar dat hij we gens een onwillige enkel in 1995 noodge dwongen vaarwel zei. Van Basten trok zich terug uit de schijn werpers, op zoek naar een normaal le ven. Hij had geen zin in voetbal en ging tennissen, skiën, golfen. „Ik heb de afge lopen jaren heerlijk mijn tijd kunnen in delen, veel nietszeggende dingen gedaan. Ik beleefde die dingen als een speler. Voor mijn gevoel had ik zoiets van: ik blijf tot m'n 36ste voetballer. Maar uiteinde lijk kreeg ik meer behoefte om mijn leven zinvol in te vullen." Een alternatief? Dat had hij niet. „Dit is het enige wat mij boeit." Op 37-jarige leeftijd begint Van Basten aan de volgende fase in zijn leven. „De tijd is aangebroken om meer te gaan pra ten." Vanaf eind augustus mag Van Basten -in elk geval gaat hij stage lopen bij Ajax- zo veel nadenken en discussiëren als hij wil over dat waar hij ooit zo verschrikkelijk goed in was. Gisteren deed hij het al af en toe. Filosofeerde zowaar even over de mislukte WK-missie van Louis van Gaal en Oranje. „Van Gaal wilde een selectie- elftal naar zijn hand zetten zoals hij dat had gedaan met een clubteam, bij Ajax Dat gaat niet. Je kunt spelers niet in de twee of drie dagen dat je ze bij je hebt beter maken. Misschien, en ik zeg met nadruk misschien, is dat een inschat tingsfout van hem geweest." Marco van Basten: „De tijd is aangebroken om meer te g ten." Foto: ANP/Marcel Antonisse door Gertjan van Geen parijs/gpd - Sinds Raemon Slui ter zijn twee coaches inruilde voor één andere, is hij op de goe de weg. Vindt hij. Tot overwin ningen leidt het nog niet. De ne derlaag op Roland Garros was een nieuw hoofdstuk dat precies paste in het verhaal van tennis- jaargang 2002. Sluiter staat na vijf maanden tennis nog droog. De Rotterdammer boog gisteren in vijf sets (7-5,2-6,7-6,4-6,4-6) het hoofd voor Paradorn Sricha phan. Sjeng Schalken is daardoor nog de enige Nederlander (Oremans ging af tegen Daily Randfiantefy uit Madagaskar, 6-0, 6-3) in het individuele toernooi. Hij won gisteren in drie sets (6-0, 6-2, 7- 6) van de Fransman De Chaunac en stuit in de derde ronde op de Australiër Lleyton Hewitt, nummer één van de we reld en als eerste geplaatst Sluiter moet jaloers zijn op een dergelijk scenario. Hij wil zo graag dat stapje omhoog ma ken. Niet voor eeuwig in die challenger-toemooien blijven hangen, maar meedoen met de grote jongens. Daarom zei hij Ad Luttikhuis en Flip van Betuw vaarwel. De relatie, die reeds een leven lang duurde, was er niet meer een van trainer-pupil, maar van vader-zoon. Vrienden waren ze zelfs. Sluiter kreeg te weinig op zijn falie van het duo en naar eigen zeggen heeft hij iemand nodig die hem op zijn verantwoordelijkheden wijst. „De relatie was te goed." Hij vond in Hugo Ekker een nieuwe man om te volgen. De Amsterdammer, reeds trainer van zijn oude maat Peter Wes- sels, nam Sluiter erbij. „We den ken hetzelfde over tennis", zei Sluiter gisteren. Ekker: „Hij kwam zelf met punten die hij wilde verbeteren." Het was de bedoeling dat het trio over de wereld ging reizen. Nu Wessels, met wie Sluiter ooit nog Europees jeugdkampioen dubbel werd, geblesseerd is, is de relatie met Ekker een op een. In de challengers heeft Sluiter zijn weg wel gevonden. Hij won er dit jaar al drie, in Hamburg, Lübeck en Tunis. „Veel van dit soort wedstrijden heb ik er daar wel uitgetrokken. Maar ja, dat was wel een lager niveau." Hij steeg erdoor naar de 85ste plaats op de wereldranglijst, maar is het tweede niveau nooit echt ontgroeid. Van de Grand Slams of ATP-toemooien moet hij tot op heden niet hebben. Op de Australian Open en in Rotterdam, Miami en München vloog hij er dit jaar in de eerste ronde uit. „De Grand Slams en de ATP-toemooien zijn de ter reinen waarop het moet gebeu ren. Ik zou liegen als ik zeg dat ik er niet van baal. Op de chal lengers heb ik wel goed ge speeld, maar we zitten in mei en ik sta nog op nul." Ook op zijn 24ste voelt Sluiter nog dat er meer in het vat zit, hoewel hij weet dat er geen spectaculaire vorderingen meer zal maken. De topvijftig blijft zijn doel. „Daarom sta ik ook honderd procent achter de be slissing die ik genomen heb. Ik geloof niet in een schokeffect, zoals wanneer een voetbalclub van trainer verandert. Daar ben ik te nuchter voor." Ook Ekker verwacht op korte termijn geen resultaten van de overgang. Hij wil sleutelen aan de volley van Sluiter en hem er van overtuigen zijn backhand meer te gebruiken. „Als hij ho gerop wil, moet hij durven in vesteren. Het staat of valt niet bij deze wedstrijd. In het begin botst het. Zeker op gravel. Dat is niet zijn favoriete ondergrond." Ekker hoopt dat zijn nieuwe pu pil na het grasseizoen nog rond de tachtigste plaats staat, om van daaruit door te groeien. „Dat zou mooi zijn. Dan komt hij de US Open in. Maar eerst Raemon Sluiter: „We zitten in mei en ik sta nog op nul." Foto: ANP/Toussaint Kluiters moet hij stabiel zijn." Evenwichtig is Sluiter nog niet. Op de baan althans. Tegen Sri chaphan kreeg hij genoeg kan sen. Het ontbreekt hem echter aan zelfvertrouwen. Hoewel hij 2-1 in sets voorkwam, bleef Slui ter te ingetogen tennissen. Op 3- 3 in de derde set speelde hij een typerende game. Hij kreeg drie breakpoints, waarbij vooral de tweede een uitgelezen mogelijk heid tot scoren gaf. Hij weigerde alleen een tweede service van de Thai aan te pakken en duwde de bal met zijn backhand in het net. „Ik was wat onzeker, omdat ik hem geen gratis punt wilde geven. Ik ging niet voor die bal, terwijl dat juist mijn sterke punt is. Dan ben ik gewoon een klootzak, een slappeling. Op de belangrijke punten heb ik het niet. Dat is het verschil tussen topvijftig en toptachtig. Dat durf ik wel te zeggen." Ekker: „Rae mon kon te weinig druk uitoefe nen. Stond te ver achter de ba seline te spelen. En de ballen kwamen niet goed van zijn rac ket af. Het was jammer dat hij niet vrijuit stond te tennissen. Hij moet ongeremd op de baan. Jammer, want een overwinning had bevrijdend kunnen wer ken." Sluiter moet daar nog even op wachten. Op het gras van Queens, Rosmalen en Wimble don volgen in ieder geval de wedstrijden op het juiste niveau, al begint hij maandag op het challenger-toernooi van Surbi- ton, Engeland. In een later sta dium zal blijken of hij de juiste weg heeft genomen op het kruispunt van zijn tennisbe- staan. Zonder de juiste progres sie stopt hij over twee seizoe nen. „De feiten liegen niet. Waar ik sta, sta ik", concludeerde Sluiter terecht. „Qua niveau heb ik het gevoel dat ik verder kan, maar moet wel wedstrijden winnen. Daar staat of valt alles mee." helmond/gpd - Het heeft lang geduurd, maar eindelijk is de loopbaan van waarschijnlijk de beste Brabantse voetballer aller tijden op papier vastgelegd. Gis teravond nam Willy van der Kuylen in Helmond het eerste exemplaar in ontvangst van zijn biografie "Willy van der Kuylen, een fenomeen'. De 'eeuwig topscorer van de eredivisie' speelde tussen 1964 en 1981 maar liefst 844 officiële wedstrijden voor PSV waarin hij 685 doelpunten scoorde. Qjfers die alleen in theorie ooit nog overtroffen kunnen worden. Al vaker leek er een t^oek over 'Skiete Willy' geschreven te gaan worden, nooit kwam het tot een tastbaar resultaat. Tot de Ge- mertse freelance-journalist Jan Winkelmolen, niet toevallig een fan van het eerste uur, wèl de daad bij het woord voegde. „Ik heb jaren gedacht: er zal toch wel een keer een boek over Willy geschreven worden? Maar het kwam nooit", aldus Winkelmo len. „Daarom ben ik er zelf maar aan begonnen." Winkelmolen schreef aan de hand van onder meer door Van der Kuylen zelf beschikbaar ge stelde dozen met krantenknip sels 110 pagina's over de voet baller bij elkaar. Het is geen doorwrochte biografie gewor den, maar een luchtig, rijk geïl lustreerd boekwerkje. Van der Kuylen (55) kon er zelf nog geen oordeel over vellen. „Ik heb het nog niet gelezen. Over een paar dagen ga ik op vakantie, dan ga ik het eens rustig doorlezen. Ik ben in ieder geval blij dat het een keer zo ver gekomen is." De tekst is door Van der Kuylen dus niet gecensureerd. „Eir is niks uitgehaald. Maar in mijn loopbaan is ook niks schanda ligs gebeurd, dus de mensen mogen alles weten", aldus Van der Kuylen die al sinds jaar en dag jeugdtrainer is bij PSV. TiteL Willy van der Kuylen, een feno meen. Auteur: Jan Winkelmolen. Uit geverij: Allmedia. Prijs: 14,95 euro. door Jaap van Essen seoul - Joseph 'Sepp' Blatter blijft president van de wereld voetbalbond FIFA. Gisteren werd hij met overweldigende meerderheid herkozen, ondanks het feit dat er in de uren voor'de stemmig nog een hele reeks on prettige zaken aan het licht kwam. Maar die vuile was deerde de deelnemers aan het 53ste FIFA- congres in het geheel niet. Zoals verwacht kreeg Blatter alle mo gelijke steun, vooral uit de hoek van de talrijke kleine, arme voet ballanden. Tegenkandidaat Issa Hayatou uit Kameroen was vol strekt kansloos tegen de zittende president die de kleine landjes jaarlijks honderdduizenden eu ro's toebedeelt. Blatter kreeg meteen al in de eerste stemronde de gewenste tweederde meerderheid met 139 van de in totaal 197 uitgebrachte stemmen. Hayatou bleef steken op 56 stemmen, twee landen hielden hun stembiljet blanco. Gezien alle smerige vergader trucs en verdachtmakingen van de twee congresdagen was het verbazingwekkend te zien hoe Blatter zijn overwinning vierde. De kleine Zwitser riep tijdens zijn korte zegespeech iedereen op eikaars handen vast te pak ken. „Laat zien dat we voor de eenheid van het voetbal staan", riep hij en pakte zelf de hand van de verbouwereerde secreta ris generaal Michel Zen-Ruffi- nen vast. Joseph Blatter houdt kleindochter Selena in zijn armen terwijl doch ter Corinne hem feliciteert met zijn herverkiezing. Foto: AP Zen-Ruffinen wist niet wat hem overkwam. Enkele uren eerder had hij op aandrang van de En gelse vertegenwoordigers einde lijk het woord mogen voeren en maakte zijn directe baas met de grond gelijk. De hoogste werk nemer van de FIFA betoogde dat er de laatste jaren met de fi nanciële cijfers wordt gemani puleerd. Ook zouden er met FIFA-geld betalingen worden verricht die niet in de boeken zijn terug te vinden. Bovendien zouden Blatter en zijn directe medewerkers een 'staat in een staat' vormen en zich weinig tot niets aantrekken van de norma le FIFA-werknemers. De als uiterst integer bekend staande Ruffinen stond niet al leen in zijn keiharde kritiek. De toon werd gezet door het Kore aanse lid van het Executive Committee, dr. Chung Mong- Joon. Die haalde, nota bene in zijn welkomstwoord, fel uit naar Blatter. Vervolgens toonden de Nederlander Jeu Sprengers en de Schot David Wül onbetwist aan dat de FIFA momenteel leeft van leningen, die doodleuk als inkomsten worden geboekt. Sprengers rekepde de vergade ring voor dat de voetbalfederatie in de periode vanaf 1999 in feite 319 miljoen euro heeft verloren en er nu een negatief eigen ver mogen van 294 miljoen euro is. De financiële mensen van de FIFA en van accountantsbureau KPMG slaagden er niet in een duidelijk weerwoord op de cij fers van Will en Sprengers te ge ven. Volgens het duo zullen de cijfers vanaf komend jaar duide lijk zijn, omdat de FIFA dan overschakelt op een meer gang bare wijze van boekhouden. „Het systeem dat nu wordt ge hanteerd is dat van een muziek vereniging of bridgeclub", maakte Sprengers het congres duidelijk. Er was nog veel meer kabaal vanuit Europa richting Blatter. Ook de Engelsen en de Ieren en de Italianen vuurden kanonsko gels af. Het maakte allemaal he lemaal niets uit, zo wisten zij Geesink stuurt Blatter telegram utrecht/ANP - Het Neder lands IOC-lid Anton Geesink heeft Sepp Blatter gisteren onmiddellijk na diens herver kiezing tot voorzitter van de FIFA een felecitatietelegram gestuurd. „Een overwinning voor de democratie", noemt Geesink de gang van zaken. Geesink is vooral blij met het gegeven dat de 'kleine landen zich niet hebben laten over heersen' door de groten. „Ze zijn bij de verkiezingen hun eigen gang gegaan. Zoals dat hoort Bij het IOC volgen we een vergelijkbare procedure." Staatssecretaris Margo Vlie- genthart van Sport: „Over de persoon Blatter kan ik niet oordelen Maar de geloof waardigheid van de bond en het voetbal staan op het speL" echter bij voorbaat. Blatter had de overgrote meerderheid van de afgevaardigden al lang in zijn zak. En dus kon Blatter na de uren lange stemming gloriëren. Hij beloofde vervolgens dat de FEFA zal veranderen, dat er nieuwe initiatieven komen om meer openheid te geven. Menigeen van zijn eigen bestuurders ke ken bij die woorden wel heel erg sceptisch. corvara in badia/anp/gpd/rtr - Het leerproces van Cadel Evans is na het wegvallen van zijn kopman Stefano Garzelli in een stroomversnelling geraakt. De Australiër, voorheen een be faamd mountainbiker, hield gis teren in de zwaarste Dolomie- tenrit stand tussen het restant van de favorieten voor de eind zege. Zijn zevende plaats, op een kleine minuut van ritwin naar Julio Alberto Perez Cuapio, leverde Evans de roze leiderstrui op. Hij nam die over van de Duitser Jens Heppner. De beslissing in de door doping- perikelen ontsierde Giro is nog lang niet gevallen. Het verschil in het algemeen klassement tus sen leider Evans en nummer zes Savoldelli bedraagt niet meer dan 48 seconden. De Italiaan Frigo en de Amerikaan Hamil ton kunnen vandaag in de twee de Dolomietenrit en zeker in de tijdrit van zaterdag de Giro naar hun hand zetten. Van de Nederlanders was het optreden van Addy Engels giste ren verrassend, dat van Michael Boogerd teleurstellend. De kop man van Rabobank had een ex cuus: hij wordt geteisterd door diarree. Boogerd moest op de Passo di Fedaia al de favorieten laten gaan en finishte uiteinde lijk als 42ste op ruim negen mi nuten van Cuapio. Engels ging hem voor. De 24-ja- rige renner, afkomstig uit Zwar- temeer, werd knap 25ste op 5.47 van de winnaar. Lange tijd hield hij zich op in de voorste gelede ren. Pantani De Giro verloor gisteren weer een prominente Italiaan, Marco Pantani. De kopman van Merca- tone Uno moest al in de beklim ming van de eerste Dolomieten col, de Forcella Staulanza, los sen en kneep na 105 uitzichtloze kilometers in de remmen. De opgave van 'het olifantje' kwam niet onverwacht. In alle etappes die een beetje bergop gingen, moest hij al in een vroeg stadi um van de koers lossen. Politie Drie Italiaanse politieagenten in burger hebben gisteren in het skioord Corvara in Alta Badia een bezoek gebrachAap de ho tels waar vier Italiaanse wieler ploegen verbleven voor de Giro. De agenten waren uit op de me dische dossiers van Mapei, Sae- co, Panaria en Mercatone Uno. Dat zijn de vier formaties die tot dusverre in de Ronde van Italië zijn geconfronteerd met een do- pingschandaal. Bij Mapei klop ten ze vergeefs aan. De gegevens van Stefano Garzelli, die naar huis werd gestuurd wegens het gebruik van de plaspil probene- cide, lagen al in het hoofdkwar tier van de ploeg in Castellanza in de buurt van Varese.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21