Rijnsburg voor fusie met Katwijk en Valkenburg Superkortingen ffiSi 30, 50 en 70% bij V&D Netelenbos ongelukkig met tunnel Kwaliteit Nederlandse zwemwater achteruit Honderden miljoenen euro's voor extra rijstroken 'KPNQwest vrijwel zeker failliet' College informeert dinsdag personeel over besluit Straatspeeldag Hoogmadese boerderij wordt museumstuk Verdachte van poging tot doodslag mocht naar huis 1 E N m JUNI u I Z T 2002 ERA R 0 U T _E 2 0 0 2 Leidsch Dagblad NR. 42936 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 3O MEI 2002 i van elle is erg Duwvriendelijk l-agente gaat strijd aan et werkgever ige dieren' op bij Kids os Leiderdorp akers boerderij ven strijd met (twikkelaar op 4 ien Bianca iet Ngorongoro Schouwburg nnen van VS ir luchtbrug 01incton - De Amerikaanse ng maakt plannen voor ichtbrug om de naar ting 63.000 Amerikaanse 0>rs in India en Pakistan te leren als de spanningen 1 de beide landen verder P< men. Dat berichtte de |<f USA Today vandaag. De baseert zich op een Ame- h ïse functionaris werkzaam t Pentagon. Ook wordt ge- K aan evacuatieplannen Amerikaanse militairen lo ch op bases in Pakistan - den. H<ia Buitenland F WB' voor ti ers op komst iRDAM - Voordelige verze- s gspakketten, juridisch ad- n een datingbureau voor 5 s. De Stichting Rokersbe- n (SRB) wil 'de ANWB' de rokende Nederlanders en. Morgen lanceert de egen een contributie van C iro het Rokers Loyaliteits- amma.De stichting heeft 0 sympathisanten. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad [DE ANDERE JUWEUER van(jtnuïc~^) Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com door Sjaak Smakman rijnsburg - Rijnsburg gaat fuse ren met Valkenburg en Katwijk tot één gemeente. Burgemeester en wethouders van Rijnsburg maken die keuze dinsdag aan het personeel bekend op een beslo ten interne bijeenkomst, zo be vestigen betrouwbare bronnen. De gemeenteraad moet zich ver volgens op 20 juni uitspreken over die keuze. Wanneer de fusie rond moet zijn, is nog niet be kend. Het besluit van burgemeester en wethouders komt niet echt als een verrassing. Katwijk en Val kenburg hebben zich al eerder uitgesproken voor een fusie van de drie dorpen waardoor een leiden - Minister Netelenbos (verkeer) vindt dat de HSL-tun- nel onder het Groene Hart er ei genlijk niet zou moeten komen. „Een bovengronds spoor is vei liger en goedkoper", laat de be windsvrouw via haar woord voerder weten. Netelenbos heeft kort na haar aantreden als minister al gezegd dat zij niet blij was met de aan leg van de HSL-tunnel, die ruim een half miljard euro kost. Zij heeft toen nog geprobeerd om 'er onderuit te komen', zoals het ministerie stelt. Maar de plan nen voor de tunnel waren niet meer terug te draaien. Vier jaar later vindt Netelenbos nog altijd dat de tunnel niet de beste optie is. „In geval van calamiteiten is de plek des onheils moeilijker te bereiken dan wanneer die bo vengronds zou zijn", zegt haar woordvoerder. .„Een spoor bo ven de grond is veiliger. Boven dien zijn de totale kosten van de aanleg van de HSL hierdoor veel hoger geworden dan nodig." Het projectbureau HSL-Zuid, dat al volop bouwt aan de tun nel, reageert gelaten op de uit spraken. „Als de minister dat vindt, dan is het zo. Het is niet verstandig om onze mening naar buiten te brengen." gemeente met zo'n 60.000 inwo ners ontstaat. Rijnsburg is altijd terughoudend geweest, maar op een vergadering eind vorig jaar trokken de colleges van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg geza menlijk de conclusie dat de nauwe samenwerking tussen de drie gemeenten 'op termijn leidt tot de vorming van één gemeen te'. Besloten werd toen om van wege de voor de deur staande raadsverkiezingen die keuze nog niet voor te leggen aan de ge meenteraden. Drie van de vier Rijnsburgse be stuurders die de conclusie on derschreven - burgemeester Van der Lee en de wethouders De Mooij en Mostert - maken nog steeds deel uit van het col lege. Loco-burgemeester De Mooij wil niets zeggen over de bijeenkomst van dinsdag. Hij bevestigt wel het bestaan van de afspraak die eind vorig jaar is gemaakt tussen de colleges, maar stelt dat 'op termijn' ook een lange periode kan beslaan. Hij verwijst ook naar het raads- programma. Daarin staat dat behoud van zelfstandigheid uit gangspunt is, maar dat de ge meente een 'open houding' aanneemt naar de regio. De nieuwkomer in het college, wethouder Vletter van Gemeen tebelangen Rijnsburg, wil even eens niets kwijt over komende dinsdag. Zijn partij was de grote winnaar bij de raadsverkiezin gen en heeft zich altijd mordi cus uitgesproken tégen een fu sie. Volgens Vletter ligt dat stand punt genuanceerder. „Lees ons verkiezingsprogramma er maar eens op na". In dat programma staat echter letterlijk: „Samen werken ja, samenvoegen nee! GBR wil een college dat zich veel krachtiger opstelt voor de zelfstandigheid van Rijnsburg." Zaterdag komen de gemeente raden van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg achter gesloten deu ren bij elkaar om te praten over een fusie tussen de drie ge meenten. Volgens de agenda gaat het vooral om een uitwisseling van standpunten en verkenning van de mogelijkheden en onmoge lijkheden van een fusie. De Valkenburgse burgemeester Van der Reijden benadrukt dat er zaterdag niets wordt beslist, andere bronnen bevestigen die uitspraak. leiden - Kinderen aan het stoepkrijten in de Doni- zettilaan in Leiden. Tijdens de Nationale Straatspeeldag werden gisteren in het hele land 2000 straten afgezet voor verkeer, zodat kinderen veilig buiten op straat konden spelen. In Leiden or ganiseerden buurtverenigingen en ouders straat spelletjes in de diverse wijken. In de Donizettilaan in de Fortuinwijk lieten de kinderen zich niet af schrikken door de regen, maar deden met petten en capuchons op enthousiast mee aan verschillende buitenspelletjes. Zo konden de kinderen lolo-ballen, klos- en steltlopen en rolschaatsen. Tijdens een stortbui konden de kinderen in het gebouw van De Schatkist buttons maken, het spiraalspel spelen en zich laten schminken. Foto: Henk Bouwman door onze correspondent Mare Peeperkom den haag/gpd - Het Nederland se zwemwater is vorig jaar viezer geworden. De achteruitgang wordt geweten aan het slechte weer in 2001. In Nederland voldeed 97,4 pro cent van de kustwateren vorig jaar aan de EU-norm, ruim één procent minder dan in 2000. Een onvoldoende scoorden Kat wijk - dat om die reden dit jaar geen Blauwe Vlag kreeg - en Krabbendijke-Roelshoek in Zee land. Van de binnenwateren was 92,6 in orde, bijna vier pro cent minder dan een jaar eer der. In totaal schieten en 33 plassen en meren te kort, onder meer de Klinkenbergerpias, het Veluwestrand bij Elburg en de zwemvijver Wïlhelminapark bij Rijswijk. Europees commissaris Wallström (milieu) neemt voor alsnog genoegen met de Neder landse verklaring. „Volgend jaar zal blijken of deze redenering stand houdt." Wallström toonde zich gisteren tijdens de presentatie van het jaarlijkse 'zwemwaterrapport' verheugd. De algemene trend in de EU is dat het zwemwater steeds beter wordt Voldeed in 1992 nog maar 85 procent van de Europese kust- badplaatsen aan de EU-eisen voor veilig zwemwater, nu is dat bijna 96 procent. In populaire vakantiebestemmingen als Spanje, Griekenland, Portugal en Italië is het zeewater over het algemeen uitstekend. Verontreinigd water kan buik griep, maag- en darmklachten veroorzaken. hoogmade - Een zeventiende-eeuwse boer derij uit Hoogmade verhuist in haar geheel naar het Openluchtmuseum in Arnhem. De demissionaire minister Netelenbos staat ach ter het plan van het museum om het monu mentale pand van de familie Van Leeuwen aan de Boskade daar voor het nageslacht te behouden. De boerderij moet in Hoogmade wijken voor de aanleg van de hogesnelheids lijn HSL Het gezin verliet onlangs de boerde rij, omdat de sloop aanstaande zou zijn. Van Leeuwen had vergevorderde plannen om de len van de boerderij te verwerken in zijn nieu we woning elders in Hoogmade. Door de ma noeuvre van de minister kunnen die plannen de prullenmand in. Netelenbos en het Open luchtmuseum weten nog niet wie de 3 mil joen euro die de verplaatsing kost gaat beta len. Pagina R7: Bewoner van monumentale boerderij woest op minister. Foto: Hielco Kuipers CDA, LPF en WD schuiven kilometerheffing aan de kant den haag/leiderdorp - De Lei- derdorpse politie heeft eind sep tember vorig jaar een 25-jarige Sudanese asielzoeker die ver dacht werd van poging tot doodslag met een dagvaarding naar huis gezonden. Volgens de officier van justitie is de man ten onrechte niet in voorarrest ge nomen. Ze eiste gisteren voor de meervoudige kamer van de Haagse rechtbank twee jaar cel tegen de man. Overigens was het niet alleen de politie die de ernst van de zaak onderschatte. Het openbaar ministerie zette de zaak in eerste instantie op de rol bij de politierechter. De poli tierechter kan maximaal een ge vangenisstraf van zes maanden opleggen. De Sudanees werd in januari van dit jaar alsnog opgesloten nadat hij was opgepakt voor brandstichting in een huis in Utrecht waar hij op dat moment een kamer huurde. Voor die zaak moet hij over ongeveer een maand opnieuw voor de rechter verschijnen. Pagina R5: Afblazen huwelijk leidde tot steekpartij in AZC Leiderdorp den haag/gpd-anp - CDA, LPF en WD zijn het in grote lijnen eens over een totaal nieuwe aanpak van het fileprobleem. De kilometerheffing van de paarse voorganger is van de baan en er komen honderden miljoenen euro's beschikbaar voor de aan leg van veel meer asfalt. De partijen streven naar een verbreding van bestaande snel wegen met een extra rijbaan en op sommige punten zouden zelfs dubbeldekswegen moeten komen, een lang gekoesterde CDA-wens. De 'asfaltplannen' van de bij de kabinetsformatie betrokken par tijen betekenen een radicale breuk met het verleden. De zo gehate kilometerheffing van de missionair minister Netelenbos, waarbij alle auto's worden uit gerust met een speciale teller en er dus betaald wordt voor gere den kilometers, is van de baan. De heffing zou volgens de partij en wel de staatskas spekken, maar de files niet korter maken. In de plannen van het paarse kabinet moest de heffing de we genbelasting uiteindelijk geheel vervangen. Bij de formatie wordt wel bekeken hoe het technische gedeelte, het via sa telliet volgen van auto's, ge bruikt kan worden op bijvoor beeld tolwegen. Vorig jaar kondigde verkeersmi nister Netelenbos aan dat de ki lometerheffing snel kon worden ingevoerd. Volgens de drie on derhandelaars is de techniek nog niet zover en duurt het nog wel tien jaar voordat een kilo meterheffing praktisch haalbaar is. CDA, LPF en WD houden wel vast aan het kwartje van Kok, omdat anders de financiering van alle asfalt-plannen in het nauw komt. Waar het extra geld vandaan moet komen dient overigens nog verder te worden uitgewerkt LPF-onderhandelaar M. Herben wilde aanvankelijk dat het kwartje van Kok zou worden teruggegeven aan de automobilist. Volgens CDA-lei- der en beoogd premier Balke nende is dit geld echter nodig voor nieuwe wegen. Een andere gezamenlijke wens is een aparte wet die de jarenlange procedu res voor verbreding omzeilt. Naast verbreding van de huidige tweebaans-snelwegen wordt be keken of de vluchtstrook in de spits kan worden ingezet. De A2 en de A4 hebben prioriteit als het gaat om de aanleg van extra rijstroken. Verder denken de partijen nog aan een uitgebrei der inhaalverbod voor vracht wagens. Pagina Binnenland i: Knelpunten rond nieuwe basisverzekering zorg Commentaar (advertentie) P www.era.nl mm (advertentie) Op vrijwel alle afdelingen talloze artikelen met kortingen oplopend tot 70%. Kom snel en pak je voordeel. NEDERLAND OP Z'N BREEDST Banken hebben het voor het zeggen den haag/gpd - Het faillissement van het beursge noteerde concern KPNQwest lijkt onafwendbaar. Persbureau Reuters berichtte gisteravond dat ban ken niet langer bereid zijn het bedrijf te financie ren. KPNQwest kreeg een week geleden uitstel van betaling. Het gaat gebukt onder een schuldenlast van 1,8 miljard euro. De bewindvoerder van het bedrijf wilde gisteravond niet bevestigen dat de stekker eruit gaat. De banken hebben het voor het zeggen, omdat ze onderdelen van KPNQwest als onderpand voor le ningen in handen hebben. Toen de banken een week geleden de geldkraan dichtdraaiden, kwam het kabelbedrijf in acute problemen. Het kon de rentelast op de enorme schuld niet langer torsen. Het aandeel KPNQwest is dit jaar ingestort nadat het lange tijd redelijk immuun was gebleven voor de malaise in de telecomsector. Eerst kwamen er twijfels over het realiteitsgehalte van de voorlopige cijfers die het bedrijf over 2001 presenteerde. Een winstwaarschuwing in april zorgde opnieuw voor een forse koersdaling. De genadeklap voor de koers kwam na een mede deling van KPNQwest, half mei, dat het failliet zou gaan als er geen nieuwe financiers zouden ko men. KPNQwest zag zijn aandelenkoers gisteren op de Amsterdamse beurs nog eens verder dalen met bijna dertig procent en sloot op 22 eurocent De belangrijkste aandeelhouders in KPNQwest zijn het Amerikaanse Qwest en KPN. Zij willen niet langer investeren in het kabelbedrijf. KPN schreef onlangs 477 miljoen euro af op haar 40 procentsbelang in KPNQwest. Het bedrijf heeft de afgelopen jaren miljarden ge ïnvesteerd in een internationaal glasvezelnet dat geschikt is voor internet- en datatransport. Het bedient daarmee zakelijke klanten. KPNQwest maakte in 1999 de gang naar de beurs en is nooit winstgevend geworden. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi* Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1