Krakers geven strijd met ontwikkelaar op RIJN VEENSTREEK Bewoner van monumentale boerderij woest op minister - i - "uidervaart tussenstation op weg naar woon-zorgcomplex Bewoners bepalen plan woonwijk Roelofarendsveen aad Alkemade krijgt geen vat op voorlopig programma van college R7 Kosten bij verlies rechtszaak te hoog Kassen ondanks Pronk erschot kemade iMADE - De gemeente Al- kade houdt op de begroting ■12001 114.000 euro over. Dit jgeeft de gemeente voorlo- liiet aan nieuwe plannen bmdat wethouder Frans bonderwoerd verwacht dat lijk volgend jaar 900.000 minder stort in het ge ntefonds. De landelijke ïeid wil dat gemeenten de aling terugverdienen door (-heffingen terug te vragen de belasting. Het is echter onzeker of een gemeente otale bedrag dat het Rijk udt, terug kan verdienen. n trottoir ar beenbreuk iWoude-dorp - Een drie meisje uit Hazerswoude istermiddag een been- op, omdat zij plotseling laar fietsje van de stoep de isstraat opging. Een 37-ja- lUtomobilist uit Leiden haar, zelfs na krachtig rem- niet meer ontwijken. Het e is naar het Rijnland Zie- uis in Leiderdorp overge- it. ndalarm voor rekers een - Omdat twee in ters met slijptollen probeer den ruimte te openen zij dachten dat er geld [liggen, kreeg de brandweer jieuwveen brandalarm voor e Ursula. Toen de vrijwilli- ndweer op zoek ging naar ird stuitte zij op twee nen uit Woerden die bezig ifen met een inbraak. De It van slijpen en slijpsel had prandalarm in werking ge il. De brandweerlieden be- Jiten zich geen moment zet- pe kantoorruimte af om de tie een paar minuten later p gelegenheid te stellen de irige en 32-jarige inbrekers fe kraag te vatten. >inntoonstelling nsaibomen ljn [oop - De Bonsai-vereni- e' Zuid-Holland houdt zater- fniddag de jaarlijkse ten- istelling in Concordia aan r .P. van Neslaan 126 in Bos- i. Keurmeesters zijn Teunis ;.n Klein en Huib Baden. De 1S oonstelling duurt van 13.30 6.00 uur. De toegang is gra- donderdag 30 mei 2002 HSL-organisatie verwerpt kritiek van gedupeerde Hoogmadenaar door Tim Brouwer de Koning vervolg van voorpagina hoogmade - Cees van Leeuwen uit Hoogmade is woest op mi nister Netelenbos. In haar nada gen als bewindsvrouw is zij van plan om zijn monumentale boerderij aan de Boskade voor 3 miljoen euro te verplaatsen naar het Openluchtmuseum in Am- hem. De Hoogmadenaar, die zijn huis uit moest voor de hogesnel heidslijn HSL, kan daardoor geen authentieke onderdelen van het 17de eeuwse monu ment benutten voor zijn nieuwe woning in Hoogmade. „Schandalig", roept Van Leeu wen vanochtend in zijn auto door de telefoon. „Ik ben jaren bezig geweest om de boerderij te verplaatsen. Met de sloper heb ik afspraken gemaakt om zo veel mogelijk originele onderde len opnieuw te gebruiken bij de herbouw. Maar van deze plan nen van de minister wist ik niets." Wel kreeg Van Leeuwen van het HSL-projectbureau te horen dat het een bod van 100.000 euro als afkoopsom voor monumen tale onderdelen die hij zou ach terlaten, introk. Nu snapt hij waarom. „Het is te gek voor woorden dat ik nergens in ben gekend. Ik had al afspraken ge maakt met een sloper en een aannemer om kozijnen en ro zetten van de Boskade naar mijn nieuwe woning te verplaatsen. Bovendien moest ik ondanks lastige huiselijke omstandighe den halsoverkop mijn boerderij uit, terwijl nu blijkt dat het nog maanden kan duren voor er iets gebeurt. De HSL-organisatie heeft totaal geen gevoel voor ge dupeerden." Projectleider Hans van der Sluijs van HSL-Zuid bestrijdt dat. „Ik had verwacht dat de heer Van Leeuwen blij zou zijn met het behoud van de boerderij", zegt hij. „Zijn kritiek verwerp ik, want alles is volgens afspraak verlopen. Eigenlijk had hij de boerderij vorig jaar al moeten verlaten. Maar omdat zijn vrouw zwanger was, mocht hij tot 1 april van dit jaar aan de Boskade blijven wonen. Daarna kijkt de Stichting Historisch Boerderij Onderzoek naar wat er van waarde is aan het monument Het plan van het Openluchtmu seum om de boerderij te ver plaatsen, is nog heel recent." Dat Van Leeuwen niet de hele afkoopsom van de HSL-organi satie kreeg, is volgens Van der Sluijs omdat wat overbleef van de boerderij niet aan de ver wachtingen voldeed. „Maar ik weet niet precies over welke be dragen het gaat Volgens mij is er een termijn ingehouden." Los van de discussie over mo numentale onderdelen voert Van Leeuwen al jaren een juridi sche strijd met de staat over een billijke vergoeding voor zijn ont eigende boerderij. „Ik wil een normale prijs, maar krijg een bedrag dat 30 procent lager ligt dan vergelijkbare pan den in de omgeving. De Hoge Raad buigt zich nu over deze zaak." S&aSHEl boskoop - Minister Pronk heeft grote moeite met kassen op het PCT-terrein op de grens van Hazerswoude en Boskoop. Desondanks gaat de eerste ondernemer die er grond kocht, Boskoper Siem Hoogeveen, onverdroten verder met de bouw van nieuwe kassen. Het is nog niet bekend hoe het nieuwe kabinet oordeelt over deze kassen in het Groene Hart. Foto: Wim Dijkman jr.) door Ruud Sep hazerswoude-dorp - De vier overgebleven krakers die sinds vorige maand een oude boerderij aan de Zuiddijk in Hazerswoude- Dorp bewonen, geven de strijd tegen projectontwikkelaar Schaap op. Het viertal had van daag voor de rechter moeten ver schijnen omdat Schaap in kort geding ontruiming van het pand eiste. Maar uit angst dat ze bij verlies van de rechtszaak veroor deeld worden tot betaling van de advocatenkosten van de project ontwikkelaar, hebben de krakers besloten om hun zaak niet door te zetten. De krakers zijn daarom vandaag niet naar de rechtbank gegaan om hun zaak te bepleiten. Ze wachten rustig het ontruimings bevel af, dat ongetwijfeld bin nenkort op de mat valt. Onder tussen gaan ze aan de slag om nieuwe woonruimte veilig te stellen. „We hebben hier in de buurt al wat anders op het oog", zegt kraker PauL „Het is de be doeling dat we daar dit weekein de de kraak gaan zetten en de politie inlichten. Als dan alles goed gaat, kunnen we over een ij; itiek van oppositie op plannen zonder dekking jjanneke Dijke - De gemeenteraadsleden van Alkema- icussieerden gisteravond langdurig over het lopige programma van het nieuwe college, uitlokking van reacties was de bedoeling van ollege, dat het werkprogramma graag met de wil maken. De kritiek uit de raad bleef echter ;n in het elkaar vliegen afvangen en geharre- over formaliteiten. Onderwerpen werden relijks inhoudelijk besproken, celblok voor het CDA is het feit dat het colle- met een programma komt, voordat de raad igen doelen heeft vastgesteld. „U heeft dit programma geschreven op basis van een op dracht van de Vereniging Mooi Alkemade, en niet van de voltallige raad", hield CDA'er Karin van der Kaaden het college voor. Niko van Brussel (Mooi Alkemade) erkende dat de opdracht aan het colle ge van zijn partij afkomstig is, maar vond het niet nodig daar lang bij stil te staan. „Deze discussie gaat nergens over. Pak die kans en praat mee." Het CDA kondigde vervolgens aan de handschoen op te pakken en met een voorstel te komen. De kritiek van de WD betrof de inhoud van het stuk. „Het is een niemendalletje", zei WD'er Ton van Velzen. „Na het lezen van het programma denk ik aan een Brosreep: veel volume, maar ook veel lucht" De liberaal ergert zich eraan dat het college plannen presenteert op voorwaarde dat er geld voor gevonden wordt. „Waar blijven de tijden van de verkiezingscampagne, toen wij als ge meente (volgens de huidige collegepartijen Mooi Alkemade en PvdA, red.) nog zakken met geld hadden? Als dat nu zakken met lucht blijken te zijn, moeten we dat wel aan de burger vertellen." Ondanks de kritiek bleef het voorlopige college programma ongewijzigd. In het programma staat onder meer dat Alkemade zich bij gedwongen herindeling liever bij Jacobswoude aansluit dan bij gemeenten uit de Leidse regio. Het college wil proberen de onroerend-zaakbelas- ting met niet meer dan het inflatiepercentage te laten stijgen en een grondbank instellen, die grond aankoopt Daarnaast moet een welstands commissie het externe adviesorgaan vervangen en moet er weer werk gemaakt worden van het mo numenten- en beeldbepalende-pandenbeleid. Opknappen van bedrijventerrein De Lasso-Noord, uitbreiden van dorpshuis De Alkeburcht en het verbetering van communicatie met inwoners zijn andere wensen. Het werkprogramma keert waarschijnlijk later te rug op de agenda van de gemeenteraad. De kans bestaat dat dat pas gebeurt bij de begrotingsbe handeling in september. erzorgingshuizen in huidige vorm hebben geen toekomst meer' Wim van Wanrooy aan den rijn - Verzor- ihuizen hebben volgens A. directeur van de stichting :ompas, geen toekomst Daarom krijgt het nieuw te ven Zuiden/aart in Kerk en n een tijdelijk karakter. Over jaar is dit huis van portocabi- ei iet zestig plaatsen voor ou- n weer van de kaart verdwe- Dan is het tijd voor woon complexen van een moderne •s jgl hebben we als stichting [kompas nog verzorgings- t en in eigendom", zegt s. „Straks niet meer. Dan nt een woningbouwcorpo- 'fi die taak over. En dan zijn lleen nog de zorgleveran- Een cliënt betaalt dan de Sl die hij of zij nodig heeft. En moet hij dan huur voor de ling betalen. Die kan dan op t worden ingericht. Een is namelijk niet de voor- nste reden om te verkassen, ouderen willen ook graag un eigen stekkie blijven zit- Zorgkompas heeft in sa- werking met de gemeente lig op de toekomst inge- ld. Op bijna slinkse wijze - 0 uik makend van een onge- e maatregel van het Rijk - l de stichting nog een tijde- rerzorgingshuis kunnen clai- Dat dit jaar nog gereali seerd kan worden. Dat betekent weer zestig minder ouderen op de wachtlijst voor een plek in Rijnzate en of Sint Joseph. De wachtlijst is na een flinke screening ingekrompen van tweehonderd tot tachtig en eind van dit jaar staan er nog maar twintig mensen op. „Dan is de wachtlijst in één klap bijna ver dwenen", zegt Paats. „Van die twintig wonen er nog veel in bij voorbeeld een serviceflat die daar nog kunnen blijven. En dat ook willen. Bovendien past dat in het overheidsbeleid, dat aan geeft dat ouderen zo lang moge lijk thuis moeten kunnen blijven wonen. En dat 'thuis' is over een jaar of tien bijvoorbeeld een woon-zorgcomplex. Dat is onder meer ook de reden dat Zuidervaart er nu komt.Als we toch mogen uitbreiden, laten we het dan nu op deze manier doen. De norm voor permanen te bewoning is 45 vierkante me ter per unit. Omdat het maar om een tijdelijke voorziening gaat, is die norm verlaagd tot 36 vierkante meter. Daar kunnen we best mee uit de voeten. Be denk maar dat we in Rijnzate volgens de oude norm nog op 23 vierkante meter zitten." De directeur, die ook de scepter zwaait over Dillenburg in Lei derdorp, waar overigens nog 100 mensen voor de poort wachten om binnen te komen, begrijpt een onderkomen in portocabines sommige af schrikt. „De klank doet anders vermoeden dan de realiteit leert Ik ben in Rotterdam eens gaan kijken. Dit systeem is inmiddels zo verbeterd. Op een bodem van beton staan volwaardige ap partementen. Alleen de toeters en bellen ontbreken. Hert ge bouw krijgt een moderne vorm geving met veel glas en een kleurrijke inrichting. Rondom de binnentuin worden twee ap partementenunits gebouwd. Het ziet er straks mooi uit." Omwonenden van de Zuider keerkring hebben zo hun be denkingen tegen de komst van Zuidervaart, dat extra verkeer aantrekt en de veiligheid van de in de wijk wonende kinderen in gevaar brengt. Deze week rea geert de gemeente op het be zwaarschrift dat de omwonen den indienden. Paats wuift de bezwaren weg. „We hebben dertig parkeerplaatsen. Bezoe kers van Zuidervaart komen ver spreid over de dag. Een opho ping van verkeer is er dus niet. De verkeersveiligheid is een zaak van de gemeente. Pal naast Zuidervaart heb je ook een school en kinderopvang." In oktober van dit jaar kunnen de eerste bewoners hun intrek nemen in de portocabines. Zij staan bovenaan de lijst voor permanente huisvesting over tien jaar. De plannen voor de nieuwe woon zorgcomplexen liggen al op tafel. „In zo'n com plex kun je veel meer. Er komen meer dagvoorzieningen. Nu hebben we in Rijnzate bijvoor beeld een wekelijkse ontmoe ting van Molukse ouderen, die Directeur Paats: „Oudere mensen worden door de zorg die ze krijgen ook steeds ouder. Er blijven heus wel ouderen wachten tot ze die zorg ook inderdaad krijgen." Foto: Eric Taal eigenlijk alleen maar gewend zijn om door hun kinderen op gevangen te worden. Maar zij hebben ook recht op een ouder domsvoorziening en maken er zo kennis mee. Die voorzienin gen kun je uitbreiden voor men sen die slecht ter been zijn, aan beginnende dementie lijden of een verstandelijke handicap hebben. In een nieuw centrum kun je ook de buurtfunctie ver sterken, door omwonenden naar binnen te halen en te laten zien wat er gebeurt. Er is plaats voor commerciële ruimtes, zoals een kapper en een buurtwinkel- tje. En we kunnen bijvoorbeeld huisartsen en andere medische voorzieningen onder één dak plaatsen. Eigenlijk moet je pro beren dat te realiseren waar vraag naar is." En dat kan tegen die tijd in de nieuwe Zuidervaart en in Sint Joseph en Rijnzate, waar meer plaatsen voor ouderen komen. Ook voor mensen die nu in een verpleeghuis zitten. „Wij vergrij zen nog tot 2040. En dan wijs ik vooral op de dubbele vergrij zing. Oudere mensen worden door de zorg die ze krijgen ook steeds ouder. Er blijven heus wel ouderen wachten tot ze die zorg ook inderdaad krijgen. paar weken onze spullen daar heen verhuizen." De afgelopen dagen zijn de kra kers druk bezig geweest om in formatie te verzamelen over de juridische status van de bouw plannen. Daarbij hadden ze in laatste instantie hun hoop ge vestigd op het ontbreken van een kapvergunning. Projectont wikkelaar Schaap moet de ge kraakte boerderij slopen omdat hij anders in de boomgaard naast het gebouw geen nieuw pand mag bouwen. Voor het kappen in de boomgaard heeft hij geen vergunning. „Maar bij de gemeente Rijnwoude kregen we te horen dat hij helemaal geen kapvergunning nodig heeft. Ik begrijp het ook niet, maar volgens de gemeente mag hij hier zo de zaag in zetten." Zonder duidelijkheid over de kapvergunning schat de advo caat van de krakers de kans dat zij het kort geding winnen op vijftig procent. En die kans vin den de krakers te klein, gezien de kosten die verlies van het kort geding met zich mee kan brengen. Paul: „Kijk, voor onze eigen advocaat hoeven we niet te betalen. Maar als we verlie zen, krijgen we waarschijnlijk een kostenveroordeling aan on ze broek, en dan moeten we de advocaat van de tegenpartij be talen. En dat is geen goedkope jongen. Dat kost ons dan min stens 2000 euro. En als we win nen wordt de gok alleen maar groter. Want we weten dat Schaap dan meteen in hoger be roep en daarna desnoods in cassatie gaat. Als je dat verliest, zijn de kosten voor ons niet meer te overzien. En waar schijnlijk wint hij uiteindelijk wel een keer." Projectontwikkelaar Schaap heeft geen goed woord over voor het feit dat de krakers op het laatste moment weglopen van een rechtzaak. „Ik vind het onbehoorlijk om als de recht spraak al zo overbelast is, ieder een daar voor niets te laten zit ten. Nou krijgen ze de kans om het recht dat ze menen te heb ben ook te halen, dan haken ze af. Slabakken zijn het." De verwachting van de krakers dat ze nu zonder verdere kosten de boerderij kunnen verlaten is volgens Schaap onterecht „Het is schandalig dat ze me zo op onkosten hebben gejaagd. Dat zullen ze weten. Ze kunnen de vordering tegemoet zien." door Janneke Dijke roelofarendsveen - De nieuwe woonwijk op het veilingterrein in Roelofarendsveen komt tot stand na actieve bemoeienis van bewoners. Burgemeester en wethouders van de gemeente Alkemade hebben Bemog Pro jectontwikkeling uitgekozen om een stedenbouwkundig plan te maken voor de laatste grote woonwijk in de bebouwde kom van het dorp. Bemog wil bewo ners onder andere via internet laten meedenken. De interactieve manier van wer ken van Bemog Projectontwik keling uit Houten is de belang rijkste reden om voor dit bedrijf te kiezen. „Dat zij het plan met de omgeving willen vaststellen door middel van een goed com municatietraject is voor ons be langrijk", zegt wethouder Kees Uit den Boogaard. „In vergelij king met de andere ontwikke laars springen zij eruit." Een an der voordeel vindt de wethou der dat Bemog niet is verbon den aan een bouwbedrijf en dus zelf geen huizen bouwt. „Zij kunnen daardoor de bouwer met de laagste prijs uitzoeken." Vanwege deze argumenten val len de andere twee gegadigden buiten de boot. Bij de presenta tie van de projectontwikkelaars in februari waren behalve Be mog ook Jansen de Jong Plan- coördinatie uit Bodegraven en Bouw- en ontwikkelingsmaat schappij Jos Jansen uit Rijpwe- tering aanwezig. Zij kwamen met een kant en klaar straten plan aanzetten en spuiden idee- en over soorten en aantallen huizen. Jansen de Jong dacht aan 145 huizen, Jos Jansen aan 194. Bemog heeft nog geen aan tal genoemd, omdat dat één van de zaken is dat de projectont wikkelaar in overleg met inwo ners van Alkemade wil vaststel len. Het bedrijf wil doorstro ming bewerkstelligen. Stefan van Dijk zegt namens Be mog dat hij gelukldg is met de opdracht. Wat er precies gaat gebeuren om een stedenbouw kundig plan te maken voor het veilingterrein, kan hij nog niet zeggen. Daarover moeten ge meentebestuur en Bemog nog nadere afspraken maken. „Wij willen graag dat bewoners in spreken en meedenken. Dat kan onder andere via een internetsi te, maar het is aan de gemeente wat we exact gaan doen." Ook workshops behoren tot de mo gelijkheden. Van Dijk noemt het Mennepark in Sassenheim als voorbeeldproject. Wanneer het maken van de plannen begint, is nog niet bekend. De huurders van de voormalige veiling aan de Sotaweg moeten het pand met ingang van 1 no vember verlaten. De bouw kan dan nog niet beginnen omdat Alkemade de omliggende be drijfsterreinen nog niet allemaal heeft verworven. WD: winkelcentrum op veilingterrein ROELOFARENDSVEEN - Het Vei- lingterrein in Roelofarends veen, dat wordt omgevormd tot een nieuwe woonwijk, biedt plek aan een nieuw win kelcentrum. Die suggestie op perde het Alkemadese WD- raadslid Ton van Velzen gister avond in een vergadering van de gemeenteraad. Na de bouw van een winkelcentrum op die plek kan het oude winkelcen trum aan het Noordplein plaatsmaken voor huizen.,,Er is dan weinig overlast tijdens de bouw en we kunnen een goede oplossing vinden voor het parkeren", aldus Van Velzen. Hij vindt dat het plan typisch iets is voor een refe rendum. Wethouder Kees Uit den Boogaard reageerde afwij zend. Hij vindt dat de uitbrei dingsplannen voor het Noord- plein eerst verder uitgewerkt moeten worden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19