iKeukenrroxx DUIN BOLLENSTREEK 'Valkenburgbrief van Bollenstrer blijft splijtzwam in samenwerkinj Daklozen in portiek beangstigen Rijnsburgse bejaarde Havenwinkeliers Katwijk voelen zich niet eerlijk behandeld Valkenburg heeft haast met bouwplan vanaf 7.802 DOORLOPEND L poggerr Hl® Het rijke keukengevoel ervaart u in de mooiste keukenshowrooms van Europa! POKDEMONSTRATIES vanaf 6.339, donderdag 30 MEI 2002 door Dorine van Resteren katwijk - De winkeliers in het Katwijkse Havengebied zijn boos op de gemeente en op hun collega's van winkelcentrum Zeezijde. Die partijen hebben volgens de winkeliers een over eenkomst gesloten waarin staat dat concurrenten van de centru mondernemers zich niet mogen vestigen in de haven. Het gevolg is dat zes bedrijfspanden in de haven al bijna een jaar leeg staan. De gemeente en winke liersvereniging Zeezijde bestrij den het bestaan van een conve nant. De concurrentiewerende afspra ken komen voort uit angst van de centrumwinkeliers. Dat is de stellige overtuiging van J. van Duijn, eigenaar van een water sport- en kampeerwinkel in de haven. „Als de haven een mooi en goedlopend winkelcentrum wordt, zijn ze bang dat de klan ten weglopen. En ook dat de winkeliers uit het centrum alle maal naar het Havengebied ver huizen, omdat de huurprijzen daar lager zijn." Van Duijn vindt dat de gemeen te met twee maten meet. Hij voelt zich oneerlijk behandeld. „De gemeente beschermt het grote winkelcentrum Zeezijde tegen concurrentie van onze kant. Andersom krijgen wij niet dezelfde bescherming. In de ha ven is een babywinkel gevestigd, maar er wordt binnenkort een nieuwe babyzaak in de Voor straat geopend. Dat mag wel en dat is toch raar?" Ondertussen staan er zes win kelpanden in de haven leeg. Van Duijn wijt de leegstand aan de afspraken in het convenant. „Er zijn wel ondernemers die erin willen stappen, maar ze mogen niet van de gemeente. Laatst was er een kledingzaak die inte resse had. Maar dat ging niet door omdat zij concurrerend voor de kledingwinkels in Zee zijde was. De gemeente beperkt de mogelijkheden van het Ha vengebied. Het is erg mooi op geknapt, maar we kunnen er niks mee." De gemeente weet niets van een overeenkomst tussen haar en de winkeliers van Zeezijde. Welke winkels zich wel en welke zich niet in de haven mogen vesti gen, is vastgelegd in het bestem mingsplan: „Daar staat in dat in het Havengebied alleen winkels mogen komen die een aanvul ling vormen op het winkelaan bod in het centrum. Zeezijde is het kemwinkelgebied van Kat wijk en dat moet zo blijven. Wij stimuleren winkeliers om zich daar te vestigen, ook omdat daar nog voldoende panden beschik baar zijn." Ook ondernemer F. Springer van winkeliersvereniging Zeezij de ontkent dat er afspraken zijn met de gemeente. „Ik ben me van geen kwaad bewust. Een aanvraag om een nieuwe winkel te openen in de haven ketst soms af op de voorschriften van het bestemmingsplan. Wij spe len daar geen enkele rol in. De panden in de haven worden niet zo vlot verhuurd. Misschien zijn de winkeliers van de haven op zoek naar een oorzaak, maar het is niet terecht om ons daarvan de schuld te geven." Van Duijn heeft zijn ongenoe gen ook duidelijk gemaakt in een brief, die morgen in de ge meenteraad aan de orde komt Vooruitgang bouwt in Hoogh Teylingen voorhout - Woonstichting Vooruitgang en Heymans Bouw gaan circa 84 huurwo ningen bouwen in Hoogh Teylingen, Fase F. In het plan dat in samenspraak met de gemeente Voorhout is vorm gegeven, komen circa 56 huurwoningen en een appar tementencomplex met 28 ap partementen en een ruimte van 550 vierkante meter ten behoeve van nader te ontwik kelen medische voorzienin- gen.Volgens de verwachting zal het appartementencom plex in eerste instantie wor den ingezet voor de opvang van de bewoners die in ver band met de voorgenomen verbouwing van Woonzorg centrum Agnes tijdelijk elders gehuisvest zullen moeten worden. De overige wonin gen worden ontwikkeld voor de doelgroep gezinnen en starters. De eerste paal voor deze woonwijk zal waar schijnlijk medio 2003 de grond ingaan. Over de huur prijzen is nog niets bekend. valkenburg - Valkenburg wil haast maken met een plan voor 155 woningen, die moeten ver rijzen in Joghtlust en langs de Oude Rijn. Op die gronden staan nu respectievelijk kassen en de bedrijven Omtzigt en Uxem. Om de huizen te mogen bouwen, doet de gemeente een beroep op de zogeheten regiore serve. Dat is een 'potje' met ex tra huizen voor gemeenten die met woningtekorten kampen. Het Rijndorp heeft het aantal re gulier toegewezen woningen twee jaar geleden met de wijk Veldzicht opgebruikt. De provincie wijst de woningen op advies van het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek (SDB) toe. In het potje Tegioreserve' zitten nog 110 wo ningen. Daarmee kan Joghtiust worden gerealiseerd. Op die plek bij de Joghtlaan heeft de gemeente 100 woningen ingete kend. Valkenburg wil volgend jaar met de bouw beginnen. Voor de woningen langs de Rijn kan niet uit de regioreserve ge put worden. Valkenburg ver wacht dat tegen die tijd het sys teem met toegewezen hoeveel heden woningen is afgeschaft. Dan mogen gemeenten in de Duin- en Bollenstreek bouwen binnen vastgestelde zogeheten contouren. Dat zijn rode lijnen op de gemeentelijke plattegrond waarbinnen de gemeenten mo gen bouwen in een zelf te bepa len tempo. Sinds deze week is het geen zaak meer voor Vlietstede: dinsdag middag is het complexje aan de overkant van het woonzorgcen trum overgedragen aan woning bouwvereniging Spinoza Direc teur J. Kortekaas heeft gisteren meteen gekeken en gaat bin nenkort met de bewonerscom missie om tafel zitten. Elektroni sche afsluiting is in elk geval een heel kostbare zaak, heeft hij al gezien. Voor de korte termijn wil hij afspraken maken de politie over intensievere controle, voor de langere termijn wil hij H of en hoe afsluiting mogelf „De zaak staat in elk ge\| ons hoog op de agenda",fl de kersverse eigenaar. Van der Reijden wil Van der Sluijs niet meer als voorzitter door Sjaak Smakman lisse/bollenstreek - De relatie tussen Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg en de zeven Bollen streekgemeenten staat nog altijd op scherp. Het pleidooi voor be bouwing van de vliegbasis Val kenburg dat Noordwijk, Noord- wijkerhout, Voorhout, Iisse, Hil- legom, Sassenheim en War mond vlak voor de behandeling van de Vijfde Nota aan de Twee de Kamer hebben gestuurd on der regie van met name de Noordwijkse burgemeester Van der Sluijs en zijn Sassenheimse collega Buddenberg, is nog lang niet vergeten en vergeven. „De duistere wijze waarop de brief tot stand is gekomen, geeft niet veel vertrouwen", zei de Rijns burgse wethouder Mostert giste ren tijdens een vergadering van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Voor de Valkenburgse burge meester Van der Reijden was het zelfs reden om Van der Sluijs te willen wippen. Hij heeft sterke druk uitgeoefend op de Katwijk- se burgemeester Wienen om de strijd aan te gaan om het SDB- voorzitterschap. Menen weiger de echter „Om de verhoudingen binnen het SDB niet onnodig onder druk te zetten", zei hij na afloop van de vergadering. Bo vendien is Van der Sluijs pas an derhalf jaar voorzitter, voegde hij daaraan toe. De vergadering begon opmerke lijk: in een lang betoog gaf Van der Sluijs aan dat de zeven bol lenstreekgemeenten zich door de succesvolle lobby van de Kat wijk, Rijnsburg, Valkenburg (KRV- gemeenten) en Wassenaar genoodzaakt zagen een tegenge luid te laten horen. Eind maart kregen Van der Sluijs en bud denberg in de stuurgroep die de samenwerking met de Leidse re gio vorm moet geven, boven dien van de Leidse wethouder Hillebrand en gedeputeerde Vis sers het verwijt dat ze langs de kant werkloos bleven toeldjken bij het toenemende succes van de KRV-lobby. Een snelle ronde langs de ge meentehuizen maakte daarna duidelijk dat alle zeven gemeen ten wel voelden voor een geza menlijke actie. Maar dat ging niet achter de rug van de KRV- gemeenten om, zo verzekert Buddenberg: hij heeft naar zijn zeggen zijn Rijnsburgse collega Van der Lee opgebeld om dat te melden. Maar noch in Valken burg, noch in Katwijk is dat ooit doorgekomen. Wellicht door de crisis waarin Van der Lee vervol gens raakte, opperde Budden berg na afloop. Maar volgens Mostert klopt het verhaal niet: niet Buddenberg heeft Van der Lee gebeld, maar omgekeerd. Zowel Mostert als Van der Reij den zeiden het betoog van Van der Sluijs te zien als een schuld bekentenis. „Qui s'excuse, s'ac- cuse" (wie zich verdedigt, be schuldigt zichzelf), zei Van der Reijden. Menen was gematig der en beperkte zich tot de kwa 'Dit zijn geen figuren die je uitnodigt voor een kop koffie' rijnsburg - Gijs Hogewoning is het zat. En hij niet alleen. Alle bewoners van de ruim dertig aanleunwoningen in de Rijns burgse Smidstraat hebben last van daklozen en hangjongeren die in de portiek rondhangen, een joint roken en overnachten. Dat is al jaren aan de gang. De bejaarde bewoners - van wie ve len rond de 90 jaar zijn - durven 's avonds hun huis niet meer uit. En gistermorgen, zegt hij, kwam een bejaardenverzorgster van de Vlietstede 'lijkwit' bij hem binnen, zo was ze ge schrokken van de twee daklozen die in de portiek lagen te slapen. Volgens Hogewoning wordt de portiek al jaren gebruikt als hangplek en slaapplaats. „Ik woon hier nu tien jaar en we hebben al minstens acht jaar problemen." Niet dat er ooit echt iets akeligs is gebeurd, zegt de voorzitter van de bewoners commissie. Sec gezien is de eni ge echte overlast een sigaretten en hasjlucht in de portiek. Nou ja, onlangs kwam een bewoon ster bij hem langs omdat haar deurmat was verdwenen. Later vond ze hem in de portiek terug met indrukken van uitgedrukte sigaretten erin. Ook nog geen drama. Het gaat hem en de ove rige bewoners vooral om de sfeer die de ongewenste gasten met zich meebrengen. „Laat ik het zo zeggen. Het zijn geen fi guren waar je tegen zegt: kom gezellig binnen een kop koffie drinken." Hij heeft de afgelopen jaren van alles geprobeerd. De politie ge beld, overlegd met verzorgings centrum Vlietstede dat het be heer over de aanleunwoningen voert. Want er is volgens hem toch een eenvoudige oplossing: elektronische deuren die alleen door de bewoners zelf en na tuurlijk de verzorgers en ver zorgsters van Vlietstede kunnen worden geopend. Andere com plexen in Rijnsburg hebben al jaren zo'n systeem. Maar de be woners van de Smidstraat heb ben tot nu toe nul op het rekest gekregen, terwijl ze er toch al ja ren om wagen. „Ik kan u de no tulen laten zien, maar dat zal ik u besparen". De 83-jarige Hogewoning ('al zeggen ze dat ik eruit zie als 75') is het nu echter zat. Hij wil dat er nu echt eens wat aan wordt gedaan. Aangezien het bordje 'verboden toegang voor onbe voegden' al jarenlang geen enkel effect sorteert, heeft ffij uit pro test een plakkaat in de portiek opgehangen dat meer recht doet aan de praktijk: 'ovemach- tingsplaats voor daklozen'. Waarnemend locatiemanager A. Spaan van Vlietstede kent het probleem. Met enige regelmaat speelt het op, weet ze. „De laat ste weken is het weer erg." Vol gens haar belt het woonzorg centrum altijd de politie als er een klacht binnenkomt, maar echt effect heeft dat niet. De om de hoek gehuisveste politie gaat wel altijd langs en stuurt de dak lozen weg, maar de agent is nog niet weg of ze komen weer te rug. „Ze zitten daar natuurlijk droog en in elk geval niet koud", denkt Spaan. Een elektronische deur lijkt haar 'een hele goede oplossing'. Dat het daar tot nu toe niet van is gekomen, is volgens haar ge deeltelijk een geldkwestie. „Ook is het gecompliceerd, omdat er meerdere ingangen tot het por tiek zijn." Om de zaak echt goed op te los sen moet zo'n electronische deur worden voorzien van een spreek-luisterverbinding en op afstand bedienbaar zijn. In nieuwbouw wordt zo'n installa tie meteen ingebouwd, maar hier moet dat helemaal apart worden gedaan. lificatie 'teleurstellend'. Dat verschil kwam uiteinl terug in de stemming voi, invulling van het dagelijk stuur. Valkenburg en Rijr^ stemden bij gebrek aan ee genkandidaat blanco, t j Menen en wethouder AJ( der Plas vóór Van der stemden. Maar de tegenst tussen de KRV-gemeenten j Bollenstreekgemeenten is mee niet van tafel. „In hei van Teylingen gaat het maar om het behoud v; bollengrond. En de won die ze tekort komen, will bij ons neerzetten", aldu nog altijd verontwaai 1 Mostert. En dat de KRV-gemeenten de schreef zijn gegaan mei' lobby, zoals Van der Sluijs de, is volgens de drie gemei al evenzeer onwaar. „Al het midden van de jaren n tig voeren we actie. We h( niets bijzonders gedaan.", van der Reijden. (advertentie) KLASSE KIEST VOOR KLASSE Starmark*. Uw garantie voor een keuken die uitmunt in vakman schap, kwaliteit en duurzaamheid. Dezelfde keuken elders voor lagere prijs? Dan betalen w het verschil X3 terug. TOPMERKEN APPARATUUR Inbouw- en solitaire appara tuur, van nostalgisch tot hyper modern. Van o.a. de topmerken Miele, Siemens, Bosch, AGA, Boretti en Heartland. HANDICE KEUKENHULPEN terende keukenhulpen en accessoires: trolleys, messenblokken, pushboys n accessoires: troll BEL GRATIS 0800-0232380 VOOR ONZE GRATIS 40 PAGINA DIKKE BROCIU RE OF KIJK OP INTERNET WVVW.KEl'KENMAXX.NL Starmark' Fatima Compleet zoals afgebeeld inclusief alle apparatuur Deze keuken in de trendy kleur vanille laat zich moei teloos combineren met elke woonstijl. De dikke afge schuinde deuren zijn niet alleen opvallende blikvan gers, zij zorgen ook voor extra schoonmaak gemak. Alle apparatuur is van het topmerk ATAC. Op het gebied van keukens is het in de mooiste show rooms nu breeduit genieten: 101 complete keukenopstellin gen, looi ideeën, de nieuwste trends in apparatuur en hele handige accessoires en keukenhulpen. En ziet u onze prij zen, onze aanbiedingen en onze speciale actie dan zult u uw bezoek aan de mooiste keukenshowrooms van Europa als een openbaring ervaren. Starmark Foggia In ome Kook Gallery, vindt u een prachtcollectie schit- '^-sCeniet in ons Kooktheater van de kook- 1 shows van onze kok. Proef van zijn kookresultaten, luister naar zijn advie^ 1 zen over de nieuwste apparatuur en vraag hem naar zijn recepten. honderd en één keuhens, duizend en één ideeën Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 Nieuw op Keukenboulevard Barendrecht BARENDRECHT, Pesetastraat 18, Tel. yU ITALIAANS T>e<U^K Design keuken met afgerork massief houten deur gecon bineerd met brede klepkast J Met moderne RVS schouw, oven, kookplaat, koelkast, vaatwasser, kunststof werk- blad, spoelbak, mengkraan halogeen verlichting. Prachtige Engelse landhuis keuken. Exclusief bij Keukenmaxx. 90 cm schouw, kookplaat, werkblad, koelkast met vriesvak, combi-magnetron, spoelbak, mengkraan, krans- en lichtlijsten en verlichting. ^et/mlöndag9J«^ Vraag Een Philips stereo breek, beeld kleurentelevisie met 70 cm. blackline beeldbuis met chrystl clear, too hen met dig tal scan, wide screetj plus beeldtechniek, fife u thuis afgeleverd «r geïnstalleerd. In decent ber 2001 door de Conslj mentenbond als "beste koop" getest. Winkelwaarde: €999,-' irififnaar de actievoorwaardeni Openingstijden a - woe ïo.oo -17.^ Do - vrij 10.00 - 21.cj Za ïo.oo -17.00 y

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18