WA wil referendum over burgemeester Winkeliers Lange Voort enqueteren hun klanten Koffieboeren Max Havelaar slachtoffer van herindeling (et cool e harige poten Afblazen huwelijk leidde tot steekpartij in AZC Leiderdorp Klagen over examens wordt een hype' ^jew°ir R5 aterballet inkelhof rdachten jraken vast elkraak bij dingzaak Voorstel krijgt veel steun in Warmondse raad EXAMENTIJD - Een goed functio- le sprinklerinstallatie gisteravond voor een wa it gezorgd in het Leider- winkelcentrum Winkel sprinklerinstallatie sloeg iordat onbekenden een hadden gestookt bij de (de roltrap zonder rater is meteen na het pt opgedweild. Of de rol- In schade heeft opgelo- tordt vandaag bekeken. rp/zoeterwoude - De [heeft een 34-jarige man terwoude-Rijndijk aange- n die wordt verdacht van (braak in een huis aan de pieskreek in Leiderdorp mei. Daarbij werden sie- ieen televisie en een foto- i buitgemaakt. De eige- [of een deel van de spul- ler aan bij een zaak in ihands goederen. Ook is l-jarige man opgepakt op "ing van een woningin- de Dr. Kortmannstraat jerwoude-Dorp en een in- in een garage aan de keiweg in die plaats. Uit aing werd onder meer een ïstolen, uit de garage ver- i een auto. De politie trof p later in Rijswijk aan. [eest - Bij een kledingzaak De Kempenaerstraat in jeest is de afgelopen nacht lelkraak gepleegd. Inbre- poiden rond kwart voor glazen voordeur van de in, om er zo snel moge- Idoor te gaan met een sta len en rokken. 'Liever een romantisch winkelcentrum dan eenheidsworst' door Nancy Ubert oecstgeest - „Winkelcentrum Lange Voort moet uitgroeien tot een hors d'oeuvre varié." Dat zegt Hilbert Kamphuisen, voor zitter van de Stichting Lange Voort, de organisatie die de be langen van de ondernemers be hartigt. Kamphuisen is op zoek naar de juiste ingrediënten die van het Oegstgeestse winkelcen trum een aantrekkelijke plek kunnen maken. Om te ontdek ken welke wensen bij het pu bliek leven, hebben de voorzit ter en de andere bestuursleden van de stichting een bescheiden enquête voorbereid. Winkelcentrum Lange Voort en zijn omgeving worden gemo derniseerd. Om ruimte te ma ken voor nieuwbouw wordt on der meer de passage gesloopt. Voor de meeste winkeliers staat het vast dat zij hun zaak voort zetten. Een aantal overweegt zijn onderneming te stoppen. En nieuwe ondernemers krijgen de kans zich te vestigen. Kamp huisen: „Winkelketens fungeren als een publiekstrekker en die hebben we straks wederom no dig. Maar we moeten de kleine ondernemer, de bedrijven die van vader naar zoon gaan, niet vergeten. Liever een romantisch winkelcentrum, met een breed aanbod, dan eenheidsworst. Ik pleit voor de kippenboer, de schoenmaker, de bakker en de lieve dame van de cadeaushop." Of de klanten daar ook zo over denken wordt met behulp van een kleine enquête, die ter plek ke wordt gehouden, onderzocht. „Vanaf vandaag loopt u de kans aangesproken te worden door charmante jonge mensen die willen weten hoe u over Lange Voort denkt." Naast branchering richt het on derzoek zich ook op de parkeer- faciliteiten rond het winkelcen trum. „Als onze cliënten er net zo over denken als wij, hebben we een instrument om de ge meente onder druk te zetten", zegt Kamphuisen, die van me ning is dat de auto geaccepteerd in plaats van geweerd moet worden. Het gemeentebestuur overweegt het aantal parkeer plaatsen in de ring rond het winkelcentrum beperkt te hou den. De geplande ondergrondse parkeergarage moet optimaal gebruikt worden. „Lange Voort is een boodschappencentrum met wat extra's", vindt Kamp huisen, „en geen locatie om urenlang te winkelen. Wie dat wil gaat naar de grote stad. Het is dus inkopen en inladen. De auto moet daarom dichtbij en op zoveel mogelijk plekken ge parkeerd kunnen worden." De enquête moet ook uitwijzen hoe de klanten denken over de evenementen en activiteiten die de winkeliers met regelmaat or ganiseren. „Misschien vinden mensen die oubollig en moeten we op zoek naar iets anders." Ook de Kamer van Koophandel bereidt een enquête voor om de wensen en behoeften van het winkelend publiek te inventari seren. Deze wordt door weten schappers gemaakt maar spitst zich niet alleen toe op Oegst- geest. „Van dat onderzoek kun nen we ook de vruchten pluk ken, maar ik heb geen tijd en zin daarop te wachten", zegt Kamp huisen. „Ons initiatief is een voorproefje waarmee we ons kunnen instellen op de koers die gevaren moet worden." leidschendam - De samenvoeging van de ge meenten Leidschendam en Voorburg per 1 ja nuari volgend jaar pakt slecht uit voor de kof fieboeren. In het kader van de harmonisatie binnen de herindelingsgemeente stopt Leid schendam binnenkort bijna volledig met het gebruik van Max Havelaar-koffie. De fractie van Groenlinks heeft aangekondigd met een initia tiefvoorstel te komen om het dreigend onheil een halt toe te roepen. In de gemeentelijke gebouwen in Leidschen dam worden binnenkort dezelfde koffieauto- maten geïnstalleerd als in Voorburg. De Voor- burgse machines hebben het voordeel dat ze de koffiedrinker een grotere keus bieden. Maar bij de nieuwe apparaten hoort ook andere kof fie, zonder het keurmerk van Max Havelaar. Groenlinks is boos. „Dit is een stap terug", zegt Zuiderwijk. „We hebben in Leidschendam de afgelopen vijf jaar tot ieders tevredenheid biologische Max Havelaar-koffie geschonken." Alleen op vergaderingen, waarbij de koffie niet uit de machine komt, wordt straks in Leid schendam nog koffie met keurmerk geschon ken. Maar dat is voor Zuiderwijk slechts een schrale troost „Er zijn sinds de herindeling geen grote vergaderingen meer in Leidschen dam. Alles gebeurt in Voorburg", verzucht hij. tic Went >orp - ,Als ik thuis een e, dan pak ik hem bij zijn en spoel hem door de wc. lar lekker zwemmen, zeg i." Stoere taal van Alex, -jarige, blonde, blozende dorper. Zijn bravoure een paar tellen later voor ademloze bewonde- s hij oog in oog staat met istgrote avucularia metal- t Equador. „Vet cool, die poten", fluistert hij eer als hij het gefriemel van vogelspinvrouwtje van ij observeert. Dan herstelt weer. „Ik zou er best zo s huisdier willen. Maar ik lerlijk gezegd dat mijn va- i moeder daar niet tegen n." liefst 36 kinderen van de Soos' van Sjelter krijgen dagmiddag anderhalf uur e kans om kennis te ma- let een select gezelschap loedigen. Verzamelaar Ar- b Weger uit Zoetermeer 'en aantal spinnen en rep- uit zijn privécollectie nomen. Zoals een glim- traag bewegende schor- verpakt in een plastic 'van de afhaalchinees', nieuw recept", grapt ie- meteen. „Nasi speciaal ebakken reptiel. Hmmm, c" het pijn als hij bijt", Alex als Arjan het bakje zijn neus houdt „Verge- maar met een wespen is het antwoord. Op zijn ïeeft de verzamelaar een e donkerrode littekens, i duim en wijsvinger, dat komt niet van deze |jes. Dat heeft mijn kat ge- jannend wordt het als Ar- nkondigt dat hij ook nog ringlevende vogelspin bij :eft. „Ze hebben grote ka- at is waar. Maar dat wil ggen dat ze meteen dode- n", zegt hij als hij het behaarde insect met klei- 'voetjes' uit een soort trommel tevoorschijn to- )aarna gaat hij langzaam ng rond. „Het is een lief, door Pieter van Langevelde warmond - Warmond Anders wil een referendum over de be noeming van een nieuwe burge meester. Op 13 juni loopt het waarnemerschap van burge meester Vosjan af. Als de provin cie vóór die datum niet met een voorstel voor herindeling komt, wordt de burgemeestersvacature van Warmond opengesteld. War mond Anders wil in dat geval ge bruik maken van de mogelijkheid om de bevolking in een referen dum tussen twee kandidaten te laten kiezen. De partij is van plan een initia tiefvoorstel in te dienen over de keuze van een nieuwe burge meester. Als het voorstel wordt aangenomen, mag de bevolking van Warmond kieze uit twee kandidaten die door een ver trouwenscommissie zijn voor gedragen. Waarnemend burge meester Vosjan heeft al aange kondigd naar de vacature te sol liciteren. Eerder dit jaar werden burge meestersreferenda gehouden in Best en Vlaardingen. Gemeen ten hebben pas sinds vorig jaar de mogelijkheid om de bevol king een burgemeester te laten kiezen. In Vlaardingen was de Sassenheimse burgemeester R. Buddenberg kandidaat Hij leg de het af tegen de Groningse wethouder T. Bruinsma. Fractievoorzitter H. Goudsmit van Progressief Warmond is voorstander van een referen dum, maar ziet ook negatieve kanten. „Zoals het in Vlaardin gen is gegaan heb ik er wel moeite mee. Ik wil graag dat de bevolking haar mening kan ge ven, maar dan moet er wel een betere invulling worden gegeven aan de kennismaking met de kandidaten." Ook CDA-raadslid T. Hoek, wiens partij in het par lement tegen de burgemeesters- vacature stemde, is positief. „Het voorstel kan op mijn steun rekenen en ik verwacht dat ook de andere fractieleden er geen probleem mee hebben." WD'er A. van der Steur is de enige die weinig in het voorstel van Warmond Anders ziet. „De burgemeester moet puur geko zen worden op kwaliteit. Bij zo'n referendum geeft populis me al snel de doorslag", aldus Van der Steur. De kans dat er in Warmond een burgemeestersreferendum komt is klein. Naar verwachting komt het provinciebestuur binnen twee weken met het voorstel om aan de zelfstandigheid van War mond een einde te maken. vervolg van voorpagina den haag/leiderdorp - Ze ZOU- den gaan trouwen. Maar bij na der inzien gaf de bewoonster van het Leiderdorpse asielzoe kerscentrum toch de voorkeur aan een man met een verblijfs vergunning. Toen de 25-jarige Sudanese asielzoeker dat hoor de, sloegen bij hem de stoppen door. Op 27 september vorig jaar ging hij onder invloed van drank en drugs met twee mes sen zijn voormalige liefje te lijf. Gisteren eiste de officier van jus titie twee jaar cel wegens poging tot doodslag. Volgens de officier was de aan klacht nog aan de milde kant. „Het had ook poging tot moord kunnen zijn, maar dat hebben we uiteindelijk niet ten laste ge legd." Met twee messen die hij in zijn jas had stak hij in op de vrouw, die op dat moment een kind op schoot had. Daarbij slaakte hij kreten als 'ik ga je vermoorden' en 'deze is voor je hart'. Dat de vrouw er uiteinde lijk vanaf kwam met slechts wat snijwonden in haar voorhoofd, oor en hand, kwam doordat ze de steken voor een deel af wist te weren, en een vriendin heel snel te hulp schoot. De asielzoeker kwam drie jaar geleden in Nederland terecht. Als kind van Sudanese gastar beiders woonde hij met zijn ou ders in Koeweit ten tijde van de inval door Sadam Hoessein. Hij werd gevangen gezet en mis bruikt. Na de oorlog keerde het gezin terug naar Sudan. Zijn twee oudere broers moesten het leger in en keerden nooit meer terug. Uit angst dat hem hetzelf de lot zou treffen, vluchtte hij naar het Westen. Volgens de psycholoog die de Sudanees heeft onderzocht, heeft de man aan zijn ervarin gen een posttraumatische stress-stoornis overgehouden. Zonder behandeling zou de kans op herhaling groot zijn. Dat bleek al enkele maanden na de steekpartij. Op ÏO januari van dit jaar stichtte de man brand in het Utrechtse huis waar hij op dat moment een kamer huurde. Dat gebeurde nadat hij ruzie had gehad met zijn huisbaas. Het pand brandde volledig uit. De mogelijkheden voor behan deling zijn beperkt voor asiel zoekers zonder verblijfsstatus. Daarom beperkte de officier zich in haar eis tot een simpele straf: twee jaar cel. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. De kinderen van de Kids Soos' van Sjelter mochten kennis maken met een select gezelschap koudbloedigën. Foto: Hielco Kuipers rustig beestje. Maar blaas maar niet in haar richting, want dan kan ze schrikken, en dan valt ze. Spinnen hebben een uitwendig skelet. Vallen ze erg hard op de grond, dan lopen ze leeg en is het gebeurd met ze." Het levende exemplaar is heel andere koek dan de morsdode, opgeprikte spinnen en reptielen die de verzamelaar een ronde eerder liet zien, veilig opgebor gen achter glas in een houten kistje. „Kijk, een familiegraf', grapte Alex ad rem toen hij de bonte verzameling ingedroogde koudbloedigen voorbij zag ko men. Toen durfde hij wel. Maar de levende avucularia metallica is een tikkeltje nerveus, en dat vindt Alex maar niets. Onrustig schuift hij heen en weer op zijn stoel. „Niet te veel bewegen", luidt het advies van de verzame laar. „Spinnen zijn bijna blind, maar ze reageren wel heel erg op tocht" Pronk- en sluitstuk van de ken nismaking met de wondere we reld van de reptielachtigen, is een koningspython uit Ghana. „Een wurgslang", verklapt Ar jan. „Maar wees gerust. Dat soort slangen wurgt geen men sen, maar alleen kleine prooien. En deze eet alleen diepvriesmui zen, niet eens levende." De slang van vijftien mensenjaren oud, gaat wel vaker mee 'op ex cursie', vertelt hij. „Zij is altijd heel lief en braaf. Hopen dat ze dat vandaag ook weer is." Alex vindt dat de python 'lekker aanvoelt'. „Hij is wel een beetje droog. En het lijkt net alsof er gaatjes in zijn huid zitten." Zijn vriendje Max wil er wel eentje voor zijn verjaardag hebben. Alex, na lang nadenken, toch maar niet. „Ik denk dat mijn ou ders dat niet willen. Geef mij dan maar een cavia. Daar kan ik tenminste nog mee spelen." Als de python weer veilig opge borgen zit, kan ook de verzame laar op adem komen. „Dit was nog een rustig groepje", zegt hij. „Normaal gaan de meeste kin deren helemaal uit hun ster. Gil len, elkaar ophitsen, je kent dat wel. Nu waren ze alleen op sommige momenten druk. Maar dat mag best. Ze moeten hun opwinding ergens kwijt." Deze weken doen 190.000 scholieren hun eindexamen. Het Leidsch Dagblad volgt negen van hen. Tekst: Peter Groenendijk en Ruud Sep. Foto's: Eric Taal. Naam: Ar jen Brief- fies Leeftijd: 17 jaar Opleiding: HAVO School: Scala Colle ge Slagings- kans: 90- 100% Vervolgop leiding: En- geneering, Design Innovation Gisteren hebben we Engels ge- had, het laatste examen. Het was moeilijk. De teksten waren ingewikkeld, de vragen erover ook. Een van de teksten ging over de in vloed van tv-commercials op kinderen in Amerika. Dat was echt een pittige. Ik snapte wel waar het over ging, maar de precieze betekenis van bepaalde zinnen ontging me. Dinsdag heb ik ook nog natuurkunde gehad. Dat was supermakkelijk. Alle lastige onderwerpen zaten er niet in. Ik was bijvoorbeeld bang voor vragen over Lorentzkrachten, dat zijn de krachten op een magnetisch veld. Maar dat kwam er totaal niet in voor. Achteraf gezien vond ik de meeste examens wel goed te doen. Wiskunde was een uitzondering, het examen was echt veel zwaarder dan die van eerde re jaren, die we geoefend hadden. Ik begrijp goed dat daar veel ova ge klaagd is, ik was er zelf ook rJR blij mee. Maar dat er over bijvoorbeeld schei- kimde zoveel geklaagd wordt, dat snap ik niet. Kom op zeg, dat examen was gewoon niet moeilijk. Iedereen die er wat aan gedaan had, vond dat. Ik ben heus geen bolleboos. De mensen die er niet voor geleerd hadden, bellen het LAKS omdat ze het te moeilijk vonden. Ia, als ik niet leer, snap ik het ook niet! Zwaar overdreven allemaal. Vanavond is er een groot examenfeest van onze school in het Kasteel in Alphen. Tijd om te vieren Qk dat het erop zit! Big^^/'lM Naam: El- |i' len Hoge- m jaar Opleiding: VBO School: HTeylingen A gPI-: College ■S Slagings- 9F kans: 75 Vervolgop- I v leiding: So- 84 ciaal Peda- Straks mijn laatste twee exa- flfe mens. 's Ochtends heb ik Ne derlands en 's middags biolo gie. Maar ik zal zo blij zijn als ik klaar ben... Hoewel het meeste erop zit, ben ik nog helemaal niet relaxed. Gister avond was ik erg bang dat ik me van daag zou verslapen. Viel reuze mee. Om half zeven werd ik al wakker, om zeven uur kwam m'n zus controleren of ik al wakker was en nu bel jij ook nog. Zorgen om niks, dus, niet voor het eerst. Gisteren had ik scheikunde. Ik zag er. enorm tegenop, maar het viel reuze mee. Ik heb het heel goed gemaakt. Ik zou graag vertellen waar het over ging, maar ik ben het door de zenuwen compleet vergeten. Ik kan me echt geen enkele vraag meer herinneren. Als het examen voorbij is, wil ik er het liefst niet meer aan denken. Nederlands gaat goed komen. We moeten wat brieven schrijven en die moeten dan aan bepaalde eisen vol doen. Biologie, het allerlaatste exa men, is lastiger. Het gaat over evolutie, over bloedtransport in het lichaam en nog veel meer. De vragen die over de mens gaan vind ik altijd leuk, dieren en plantjes boeien me niet zo. Ik hoop dus maar dat het examen vooral over mensen gaat. Dan zit ik gebeiteld. Nog een halve dag en dan ben ik klaar! Ik durf er nog niet echt aan te denken. Maar het wordt wel een heer lijk gevoel, denk ik. Nee, ik Qk weet het wel zeker! V Naam: Freek van der Eijnden Leeftijd: 18 jaar Opleiding: VWO School: Adelbert College Slagings- kans: 90- 100 Vervolgop leiding: Econome- Het zit erop! Ik wilde het gister- avond al gaan vieren, maar ik ben een beetje ziek geworden. Koutje gevat, denk ik. Dat is jammer. Maar het gaat nu alweer beter. Het laatste examen was gisteren, eco nomie. Ik heb net op internet gekeken wat ik voor cijfer heb, ik zit rond de 8. Dat is heel mooi, natuurlijk. Ik had het examen helemaal niet goed voorbe reid, maar het was gewoon behoorlijk makkelijk. Dat vonden de meesten in de klas. Het was vooral veel reken werk: zo moesten we de effecten van rekeningrijden op het verkeer uitreke nen. Zulke vragen liggen me wel. Eén opgave was nogal maf. We moes ten een opstel schrijven, waarin we pleitten voor de stimulering van ar beidsaanbod. Ik heb uitgelegd dat dat zorgt voor een grotere productie, die beter aansluit bij de vraag. Maar we hadden nog nooit zo'n opgave gehad. Beetje raar dat ze dat dan wel in een examen zetten. Ik las in de krant dat er bij het LAKS ontzettend veel geklaagd is. Ik vind dat onzin. Al met al waren de examens goed te doen. En ik ben echt niet slim mer dan m'n klasgenoten, bijna ieder een vond dat het niveau goed aansloot bij de proefexamens die we gedaan hebben. Op Frans na, want dat was - naar ik heb gehoord - enorm moeilijk. Maar het gezeur over al die andere examens... Ik begrijp er niet veel van. Het is een beetje een hype aan het worden om over de exa- Qk mens te klagen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17