LEIDEN REGIO Druk kind heeft Chinese y Linskens vieren eeuwfeest Geelkerken Jok het gilde veilt njt)or het goede doel eidse ambtenaar 4n internet niet op Tn Bedrijf Keurmerk voor Het Motorhuis Internationaal ondernemen Leiden is een nieuwe tie rijker, hoopt het Gilde Oktober. Deze club van en minnende ondernemers twee jaar geleden is opge- hield dinsdag zijn eerste hgjïngparty. Volgens de organi- mf een succes, dat jaarlijks i j11 aald zal worden. Tijdens de e ngparty veilde het Gilde een meje Hollandse Nieuwe. Scheveningen gebeurt het n van Hollandse Nieuwe al langer. Wij hebben het dit )ehvoor eerste keer gedaan 3 n lat was meteen een groot es. Accountants- en belas- (I antoor Zirkzee, Karstens irissen en Teekens Advoca- hebben gezamenlijk het ^peje gekocht voor 3000 euro. - oper mag bepalen waar het do Dns ?ho in 00 tide geld naar toe gaat. En zij hebben bepaald dat het voor de 3-Octo- ber Vereeniging is", zegt Klaas Griffioen die zich bezighoudt met de werving van nieuwe le den voor het Gilde. „Eigenlijk zou elk Leids bedrijf zich aangetrokken moeten voe len tot het Gilde", zegt Griffioen. „De contributie bedraagt 310 euro per jaar, een knipoog naar de derde van de tiende maand. De helft van dat bedrag beste den wij aan een Leids doel dat door de 3-October Vereeniging mag worden aangewezen. Daar naast organiseren wij een paar activiteiten voor onze leden. De Haringparty is daar een van. En dat sloeg aan. We telden 75 le den. Daar zijn sinds deze week 25 nieuwe leden bijgekomen." ilim als ïn - De digitale revolutie is •uc[ ldeels aan de gemeente Lei- Ka voorbijgegaan. PvdA'er M. wa] den Berg deed hierover gis- ajifond haar beklag in de scommissie economie, n_ idzaken, toerisme en parke- g€ Volgens haar beschikt een H e van de circa 1600 ambte- he n niet eens over een inter ansluiting vanaf de werk- 'Te dol voor woorden' en meer van deze tijd', vindt deze situatie. „Aan I. ne kant wordt het publiek sla ;espoord de website van de ZeTeente te raadplegen 30ijs elektronische weg te com- uteliceren, maar aan de andere kunnen hele drommen (jj tenaren de digitale snelweg op." den Berg drong er bij wet- meder M. Schultz (WD) op aan het wereldomspannende Ier putemetwerk zo snel moge- :gr#oor alle Leidse ambtenaren ur ankelijk wordt zodat ze egt ien e-mailen en allerlei be- •s Hvvekkende sites kunnen be vy en van ministeries, van an- steden die met groteste- beleid hebben te maken, de Tweede Kamer, alle gou- ha gidsen, telefoonboeken, ■ef= postcodeboeken 'en niet te ver geten www.leiden.PvdA'. Vergeleken met andere gemeen ten loopt Leiden hopeloos ach ter, zo is Van den Berg nage gaan. Ambtenaren van steden als Lelystad, Amersfoort, Eind hoven, Haarlem, 's Hertogen bosch, Enschede en Deventer kunnen wel zo het wereldwijde web op. „Veel Leidse ambtena ren moeten daarvoor eerst even naar huis. Alleen in Alkmaar is het nog slechter. Daar is internet een statussymbool dat alleen voor leidinggevenden en be leidsmedewerkers is wegge legd." Wethouder Schultz erkende vol mondig dat de Leidse situatie dringend aan verbetering toe is. Die komt er echter pas op zijn vroegst in 2003, het jaar waarin het contract met de huidige au tomatiseerder van de gemeente, IBM, afloopt. In dat contract ziet Van den Berg - en zij niet alleen - 'een wurgcontract'. Het zou volgens haar voordeliger en minder gecompliceerd zijn om in 2003 met een schone lei het stadhuis en andere gemeentelij ke gebouwen te automatiseren dan de bestaande apparatuur aan te passen. uit de Leidsch Dagblad mCHIl'VlsiV ANNO 1902 Vrijdag 30 Mei UIT DE TWEEDE KAMER - Wet op de Krijgstucht. De Kamer is gisteren weer met moed aan de wet op de Krijgstucht begonnen en zij heeft het van art. 7 tot art. 62 gebracht. Een aangename bezigheid is het niet straffen vast te stellen voor zijn medemen- schen. Doch zoolang orde en tucht ook in het leger moeten worden gehandhaafd, zoolang niet alle mili tairen te water en te land gehoorzaam en gewillig zijn, kan men er niet buiten. Het is maar de vraag hoe men straffen moet. En nu was er gisteren, een geest werkzaam om de straffen te'humaniseren, zooals het werd genoemd. En weder gold de vraag in hoeverre de gewone rech ter geschikt zou zijn speciaal militaire vergrijpen te beoordeelen, een vraag, waarover bij de behandeling van het Militaire Strafwetboek ook reeds was gede batteerd. Men kwam daarover gisteren niet tot een beslissing. ANNO 1977 *JÊL, Hen rubriek voor «Wijk nieuws uit de regio. J Telefoon: 071-5356430. Fax; 071-5356415. de voorkant van de eeuw- eest-uitnodiging staat vrou- ustitia nog keurig met ard en weegschaal afge- d, maar binnenin heeft ze laatstgenoemde accessoire tild voor een champagne- en proost zij op het 100-ja- estaan van advocatenkan- Geelkerken Linskens. daag volgen velen haar g beeld op het eeuwfeest van gekende Leidse advocaten- oor. ge liet alleen over de uitnodi- a die vrouwe Justitia afbeeldt en miniatuur-dossier, is uit- n ig nagedacht. Het gehele vanmiddag om 16.30 /ai begint met een welkomst- 3ei el voor de kantoordeuren e et Rapenburg, is tot in de int tjes verzorgd. Zo worden de i (j i250 gasten in het Groot ai itorium van het Academie- iuw en de Wintertuin van h ortus onthaald op een aan- ti luzikale optredens, twee le en van respectievelijk J.G kerken en professor J.H. ds nvenhuis (hoogleraar bur eel jk recht aan de Leidse uni- nciteit), een swingende band, ericabaretvoorstelling die op ei idvocatenkantoor is toege- 'en, en een borrel met buf- ee,We pakken inderdaad uit", advocaat J.J. Sturm, dat mag toch ook wel als la^O wordt? Dat kun je toch ongemerkt aan je voorbij la- 'aan." ro gerenommeerde Leidse oor ontleent zijn naam aan ee Geelkerken die in 1932 toe- el tot het advocatenkantoor, e opgevolgd door zijn zoon urfinds zijn beëdiging in 1965 kantoor is verbonden, eijtweede deel van de naam s t voor rekening van advo- 0( JA Linskens die van 1970 an zijn voortijdige dood in Ivoor het kantoor werkte, i-i bedrijf is sinds de jaren '20 t lisvest in één, en later in cl17de-eeuwse grachten- li len aan het Rapenburg. en sinds eind jaren tachtig in een nevenvestiging in groeide het bedrijf uit en middelgroot allround icatenkantoor dat in de af- De maatschapsleden Lever (0, De Weerdt, Sturm, Geelkerken, Boonstra en Seelen - en niet te vergeten Muller errVerhaegh, die niet op de fo to staan - gaan hun gasten morgen voor op het eeuwfeest van het advocatenkantoor. Foto: Hielco Kuipers KORT EN ZAKELIJK gelopen eeuw veel expertise heeft opgebouwd op het gebied van ondememings- en milieu recht, arbeids- en ontslagrecht, personen- en familierecht, ont eigening en ruimtelijke orde ning en overheidszaken. Zo ver tegenwoordigt Geelkerken Linskens al sinds jaar en dag de stad Leiden en een flink aantal omliggende gemeenten. Aan sprekende zaken die zij voor de stad uitvochten zijn onder an dere het coffeeshopbeleid en het parkeervergunningbeleid voor jongeren tot 27 jaar. De dagen op het Rapenburg zijn echter geteld. Voor het Leidse kantoor en de dependance in Katwijk staat een verhuizing naar de oude Zeevaartschool aan het Nöordeinde gepland. Sinds april wordt met volle kracht gewerkt aan de renovatie van het prachtige pand aan het Galgewater. Aan het einde van het jaar, zo is de bedoeling, moet de Zeevaart school gereed zijn voor zijn nieuwe huurder. Sturm: „Samen met de collega's die nu nog in Katwijk werken betrekken we dan ons nieuwe onderkomen. We komen dan schuin tegen over het kantongerecht te zitten en vlakbij onze collega's van De Ruyter, De Wildt De Vroom Advocaten die iets verderop aan de Haagweg huizen. Dus met onze komst krijgt Leiden echt een juridisch kwartier in die hoek van de stad." Marijn Kramp Het Motorhuis Leiden heeft de ze maand het officiële ISO 9001: 2000 certificaat in ontvangst ge nomen. Voor directeur Meeder is dit keurmerk voor de automo bielbranche een tweede blijk dat de Opel-dealer stevig aan de weg timmert. Het Motorhuis maakt al acht jaar deel uit van de Club Excellence. Dit is een select aantal dealers dat volgens de importeur voldoet aan een groot aantal eisen met betrek king tot de klantvriendelijkheid en uitstraling van het bedrijf. De Kamer van Koophandel or ganiseert op 5 juni een seminar over internationaal onderne men. Tijdens de bijeenkomst in het kantoor van de Kamer in Lisse wordt uitgebreid ingegaan op de praktijk van importeren en exporteren en de douanepro- blematiek. De bijeenkomst duurt van 19.00 tot 22.00 uur en kost 22,69 euro per persoon. Voor meer informatie: 071- 5250500. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damlatc b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLd. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan do balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. door Roelf Reinders leiden - Relatieproblemen en een volledig ontwricht gezin. Drukke kinderen kunnen de boel thuis flink op stelten zetten. Ouders zitten soms in tranen bij de op voedingsdeskundigen Jeannette Anker en Ria Leerling omda+ ze het niet meer aankunnen. Is het ADHD of kleurstofgevoeligheid? Aanleg of slechte opvoeding? „Een druk kind heeft een ge bruiksaanwijzing in het Chinees." Wat doet een kind dat druk is? Anker: „Het springt constant op de bank, rent rondjes om de ta fel en gehoorzaamt slecht." Leerling: „Het loopt tijdens het eten Steeds van tafel weg, kan geen vijf minuten met een speeltje bezig zijn en heeft in een kwartier de speelgoedkast leeggehaald en er in huis een zootje van gemaakt." Is elk kind druk? Anker: „Het is maar wat je als druk ervaart. Als je een groot huis hebt en een lekkere tuin, vind je je kind niet snel druk." Een druk kind is iets typisch voor de stad? Anker: „Ik denk dat ouders in de binnenstad hun kinderen eerder als druk ervaren dan ouders die buiten wonen." Leerling:Als je op een flat woont en je kind kan nergens heen, dan holt het de kamer op een neer, terwijl het in een tuin in een boom klimt. Het is ook echt een kwestie van beleving. Ik heb ooit een moeder gespro ken die vond dat haar kind van drie hyperactief was. Maar op onze afspraak zat het jongetje de hele tijd te puzzelen en boek je te lezen. Wat de moeder met hyperactief bedoelde? Als het kind naar de kinderspeelzaal was geweest, rende het wel drie keer de kamer op en neer!" Is een druk kind een probleem? Leerling: „Dat hoeft niet. Maar je moet je idee van wat je met je kind kunt doen wel bijstellen. Met een kind van zes dat van nature beweeglijk is twee uur in een restaurant eten, dat kun je hem niet aandoen. Je moet je Opvoeddeskundigen Ria Leerling (I) en Jeannette Anker: „Probeer te aanvaarden datje een druk kind hebt en dat dat iets extra's van jou als ouder vraagt." Foto: Hielco Kuipers aanpassen aan een druk kind. De kunst is dat te leren en te kunnen." Waarom zijn kinderen eigenlijk druk? Leerling: „Er is in een kinderle ven gewoon een aantal periodes waarin een kind drukker dan normaal is. Als het net kan lo pen, wil het alleen maar lopen. Maar er zijn ook gebeurtenissen die spanning opleveren zoals Sinterklaas, een verjaardag, een verhuizing of vakantie. Die spanning uiten kinderen licha melijk. Hun lichaam praat dan voor hen." Denken ouders niet snel dat de drukte met kleurstoffen in eten te maken heeft? Anker: „Ja, of ADHD dat ook heel erg in de picture is. Daar komen ouders tegenwoordig heel snel mee. En sommige kin deren hébben natuurlijk ook ADHD. Maar gevoeligheid voor kleurstoffen is nooit weten schappelijk aangetoond." Leerling: „Toch is het mijn erva ring dat een kleine categorie kinderen wel druk reageert op kleurstoffen. Het zijn er maar weinig, maar het zal je kind maar zijn." Kunnen ouders schuld hebben aan het drukke gedrag van hun kind? Leerling: „Schuldig, dat woord wil ik niet horen. Ouders voelen zich vaak schuldig, maar doen wel hun uiterste best Ouders kunnen met de beste bedoelin gen wel bereiken dat het effect het tegenovergestelde is van wat ze willen." Anker: „Wij spreken niet van schuld, maar zeggen: Kinderen hebben een gebruiksaanwijzing. Als die in het Nederlands is, is er niks aan de hand. Als die in het Engels is, kom je met een beetje hulp van de buren er wel uit. Maar is die in het Chinees, dan moet je echt moeite doen om je kind het pad op te leiden dat je wil." Wat voor effecten kunnen druk ke kinderen op een gezin heb ben? Leerling: „Het kan een gezin ontwrichten. Het kan tot ruzie met je partner leiden over de aanpak. Zo van: Jij bent te soft. Of te streng. De andere kinderen in een gezin kunnen aandacht tekort komen, dat beseffen ou ders ook sterk." Leerling: „Wat ik ervaar is dat ouders hun kinderen willen mo delleren zodat ze niet meer druk zijn. Maar ik zeg: Probeer nou te aanvaarden datje een druk kind hebt en dat dat iets extra's van je vraagt. Dat kan je al een heel stuk rust geven. Je wordt ook niet boos op een slechtziend kind dat steeds tegen de kast oploopt En dat drukke kind doet het ook niet expres." Wat adviseren jullie aan ouders? Leerling: „Grenzen stellen en nagaan wat je wel en niet toe laat. Vaak laten ouders omwille van de lieve vrede het kind zijn gang maar gaan. Dan wordt het van kwaad tot erger." Anker: „Ouders verwachten veel van zichzelf en hun kinderen. Ze stellen veel regels en gaan ervan uit dat zij die aankunnen. Ze stoppen heel veel energie in stil zitten aan tafel, met mes en vork eten, en dit, en dat. Terwijl je moet bepalen wat écht belang rijk is. Richt daar je aandacht op. Richt je niet op alle momen ten van de dag, want dan lukt er helemaal niks. Ik zie dan veel gevoelens van onmacht 'Ik kan niks meer met dat kind. Hij luis tert voor geen meter.' En dan laat je het maar gaan en dan wordt het erger en erger." Leerling: „Ik vraag aan ouders: Wat stoort je het meest? De drukte bij het opstaan, tijdens het eten of bij het naar bed gaan? Pak hooguit één of twee dingen aan. En ga praten met dat kind. We gaan het voortaan zo doen.' Dat werkt vaak fantas tisch. Ouders zijn dan helemaal hoteldebotei. Ze zien dan ook leukg kanten van hun kinde ren." Anken „Drukke kinderen heb ben chaos in hun hoofd en moeten heel duidelijk weten waar ze aan toe zijn. Worden kinderen steeds druk ker? Leerling: „Daar zijn wel aanwij zingen voor. Kinderen kijken steeds meer televisie. En als kin deren voor de tv hangen, bewe gen ze niet. Terwijl ze bewegen móéten. Dus als ze niet tv kij ken, zijn ze extra druk. In min der tijd moet het kind z'n ener gie kwijt En dan is het ook van belang waar ze naar kijken. Als je ziet hoe snel die beeldjes van tekenfilms zijn, daar raak je op gefokt van." Anker „Veel kinderen kijken ook 's ochtends naar tekenfilms. Maar het blijkt dat de uitwerking hiervan is dat de hersenen van kinderen tot twee uur later wor den geprikkeld zodat ze niet ge concentreerd naar de juf kun nen luisteren." Leerling: „Maar het halve uurtje dat een kind 's ochtends naar de tv kijkt, kan voor de moeder wel het enige moment van de dag zijn dat ze de boel thuis even op orde krijgt Misschien houdt ze het nu wel vol. Dus daarom zeg ik ook niet Dat mag niet meer." Anker: „De verwachtingen die ouders van kinderen hebben, worden ook steeds groter. Ze moeten behalve naar school ook naar allerlei clubjes en lid zijn van allerlei verenigingen. Zo blijft er weinig tijd over om thuis jezelf te zijn." Jeannette Anker is maandag 3 juni aanwezig op een bijeen komst voor hulp aan ouders met drukke kinderen, georga niseerd door de GGD en de af deling ouder- en kindzorg van Thuiszorg Groot Rijnland. De bijeenkomst is om 20.00 uur in het Gezondheidscentrum, Be vrijdingsplein 60 in Leiden. Maandag 30 mei N00RDWIJK - „Het stond voor mij al op de middel bare school vast dat ik de traditie zou voortzetten, ondanks dat ik het dag- en nachtleven dat m'n vader had, van jongs af aan had meegemaakt. En bij mijn zoon was het eigenlijk net zo: ook hij wist al snel dat ie medicijnen zou gaan studeren..." Woorden van dr. J. van Nes (66) die met zijn af scheid als arts, dat komende maand officieel plaats vindt, plaatsmaakt voor de vierde generatie van een geslacht dat al ruim 125 jaar de gezondheidszorg van Noordwijk dient. Want nadat de eerste Van Nes, grootvader en naam genoot van de man die nu afscheid neemt, in 1850 vanuit Boskoop naar Noordwijk kwam en de ge meenschap vijftig jaar 'diende', volgde zijn zoon H. van Nes hem op. Nog midden in zijn werk overleed deze arts op 64-jarige leeftijd. Zijn nagedachtenis heeft het gemeentebestuur later geëerd door aan de hoofdverbinding van het Beeklaankwartier de naam van dr. Hadriaan van Nes toe te kennen. Een paar jaar na zijn overlijden volgde zoon Jan, volgens de traditie cum laude geslaagd, zijn vader op. Naast een drukke praktijk (hij was ook bedrijfsarts van de grote hotels zoals Hollander, Huis ter Duin en Rembrandt) werd dr. J. van Nes vooral bekend door zijn bemoeienissen met het Noordwijkse gemeen schapsleven. Een greep uitzijn vele functies: hij maakte van 1962 tot 1970 deel uit van de gemeen teraad voor Gemeentebelang, was medeoprichter van voetbalvereniging Noordwijk, van wtife vereni ging hij drie jaar secretaris en jarenlang voorzitter was. Ook was dr. Van Nes vice-voorzitter en medisch adviseur van de Reddingsbrigade en voorzitter van het Genootschap Oud-Noordwijk. Dat hij zoveel aandacht aan het verenigingsleven be steedde, komt volgens Van Nes omdat hij de talloze vergadering altijd als 'ontspanning' betitelde. "Bo vendien zorgde ik er altijd voor wel de 'leider' te zijn maar nooit de werker. En als ze me nodig hadden voor de praktijk wisten ze me altijd wel te vinden..." KATWUK/ NOORDWUK - Het zonnige weer heeft dit pinksterweek- einde duizenden badgasten, voornamelijk Duitsers, naar de kunstplaat sen gelokt. In Katwijk was er volgens de WV 'sprake van een behoorlijke drukte'. Volgens VW-directeur Rovers was er In heel Noordwijk geen bed meer te krijgen. Foto: Archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15