LEIDE t Havengebied krijgt impuls met horeca ILiefde voor het vak Bellen blazen in de regen f, l Wethouder beschuldigd van belangenverstrengeling 'Niet iedereen hoeft boerenkool met worst' REGIO R1 Buslijn 65 hapert na uitbesteding DE STELLING donderdag 30 mei 2002 Rijnsburgse dam|ideren willen n daklozen af Krakers geven in strijd met itwikkelaar op en krijgt lift r beroving - Een 18-jarige jongen derdorp heeft zich gister- laten beroven nadat hij :rst door een van de da- zijn eigen fiets naar laatje had laten rijden. ir middernacht kwam ;en per trein op het sta- Toen hij zijn fiets op ionsweg pakte, werd hij roken door één van de De knaap wilde van de lorper een lift, op voor dat hij zelf mocht fiet- ier stemde de 18-jarige en nam plaats op de ba- ager van zijn eigen fiets, lekende jongen fietste naar een handlanger. 10 bedreigde de Leider- pakte zijn bankpas en itie en gingen er te voet (advertentie) Is werkzaamheden moeten treinen Ji afwijkende route of dienst- |ng rijden. Als er geen treinen Si rijden, zet NS bussen in. Houdt Jning met een langere reisduur. Itnet Utrecht C- prdam C-Schiphol- p 2 juni Rlo-Oldenzaal 12 juni lag C/HS-Leiden C An 5 juni (Internationaal*) R1 ror le-Groningen lm 6 juni irdam C-Dordrecht ifm 6 juni jhen-Winterswijk juni (Syntus) weten? Eop Teletekstpagina 754. op www.ns.nl. I de folder aan een NS-loket 0900 -9292 (€0,50 p.m.). 0900 - 9296 0,25 p.m.). medewerkers staan u graag door Wim Koevoet leiden - Het oostelijk havenge bied, de Zijlpoort en omgeving, gaat er in economisch en toeris tisch opzicht het meest op voor uit met méér horeca. De Leidse politici delen deze opvatting van de geraadpleegde adviseurs. Al leen F. van As (Christenunie) ge looft niet dat van dit deel van Lei den een toeristische trekpleister kan worden gemaakt. „We hou den elkaar voor de gek." Alle andere fracties denken daar anders over, maar ze willen wel dat de restaurants en kroegen die zich in dit gebied vestigen van een vergelijkbaar niveau zijn als de Poort van Leyden. „Geen shoarma", vertolkte Groen links-raadslid G. van Hees dat gevoel. Alom wordt ingezien dat het oostelijk havengebied bol staat van de 'potenties', en de wil om die te benutten is er bij alle frac ties. Zo wordt er driftig onder handeld met J. Klerks van de Poort van Leyden. Die wil in sa menwerking met de VW de leegstaande ruimte van het be zoekerscentrum van de Zijlpoort exploiteren en voor de vroegere Jonkpanden (Haven l-7a) heeft hij een 'kwaliteitsrestaurant met bovenzaal' in gedachten. Deze panden zijn in handen van de gemeente. Iets dergelijks was de bedoeling met de voormalige Verra-pan- den (Haven 30-34), maar eige naar Verbaan heeft zijn plannen onlangs om onbekende redenen ingetrokken. Raadslid D. van Schoonderwoerd (Leefbaar Lei den) vermoedt dat Verbaan af haakt vanwege de concurreren de initiatieven van Klerks. Verder moeten er meer afineer plaatsen komen in de passan tenhaven aan de Havenkade en kan het gebied met een zogehe ten waterzebra, een oversteek plaats met een 'doe-het-zelf- pontje', met de Meelfabriek en omgeving worden verbonden. De verlevendiging van het oos telijk havengebied mag niet tot een grote parkeerdruk leiden. Met de pendelbusjes en water taxi's van de Stichting Stadspar- keerplan, die het parkeerterrein aan de Haagweg exploiteert, wordt de Zijlpoort en omgeving bereikbaar gemaakt. CDA-raadsUd R. Kieft heeft daar zo zijn bedenkingen bij. Hij wees erop dat er al veel kritiek is op deze gesubsidieerde vorm van vervoer over weg en water, waarin door particuliere bedrij ven oneerlijke concurrentie wordt gezien. PvdA-raadslid M. van den Berg wenste het par keer- en bereikbaarheidspro bleem te relativeren. „De Zijl poort is, zeker voor Leidenaars, zeer goed met de fiets bereik baar." Wethouder M. Schultz (WD) was blij met het enthousiasme van de gemeenteraad. Zij ziet volop mogelijkheden om de ge wenste ontwikkelingen in het oostelijk havengebied in gang te zetten en ongewenste plannen tegen te houden. Ook bij Schultz krijgt shoarma geen kans. „Ge lukkig zijn veel van de panden in gemeentelijke handen en op andere panden rust geen hore- cabestemming. Aan wijzigingen in het bestemmingsplan kunnen we voorwaarden stellen." door Wim Koevoet leiden - Voorzitter A. Schreuder van Holland Watersite beschul digt wethouder M. Schultz (W- D/economie) van belangenver strengeling en marktprotectie. Volgens Schreuder lopen zijn watersportplannen spaak omdat de gemeente onder meer de ge subsidieerde watertaxi's van Stichting Stadsparkeerplan be voordeelt. Schultz wil dat Schreuder zijn aantijgingen in trekt of op zijn minst verduide lijkt. Schreuder uit zijn beschuldigin gen in een brief op hoge poten aan de wethouder. Het schrijven is geboren uit onvrede over on beantwoorde brieven en tele foontjes, elkaar tegensprekende ambtenaren, het uitblijven van schriftelijke bevestigingen van gemaakte afspraken en het on verwacht intrekken van een huuraanbod. Ook zou de wet houder met opzet raadsleden onwetend hebben gelaten over de plannen van Holland Water- site. De instelling wil elektrische bo ten laten varen tussen Haarlem, Leiden en Gouda en heeft ook plannen voor een 'watersport kennis- en service centre', te vestigen in het gemeentelijke pand Haven 3. Holland Watersi te is hierover al sinds september vorig jaar in gesprek met de ge meente, maar is nu, bijna negen maanden later, nog geen stap verder. De organisatie heeft met Gouda veel betere ervaringen. Met die gemeente konden bin nen een maand zaken worden gedaan. De tegenwerking van Leiden heeft volgens Schreuder te ma ken met belangenverstrengeling en marktprotectie. Schreuder noemt de watertaxi's van de ge subsidieerde Stichting Stadspar keerplan Leiden (SSL) en de Poort van Leyden van hore caondernemer J. Klerks niet, maar uit de context van de be schuldigingen wordt duidelijk dat hij daar wel op doelt. Volgens de voorzitter leidt de combinatie van de Leidse be stuurscultuur 'plus de zeer per soonlijke betrokkenheid' van Schultz bij bepaalde projecten ertoe 'dat scheidingen verva gen'. En: „Wij als Holland Wa tersite begrijpen heel goed dat als er veel gemeentelijk geld wordt gestoken in verliesgeven de instellingen en ondernemin gen zonder uitzicht op verbete ring, het niet leuk is als er een concurrent komt. De reders Ve- ringa en Parmentier hebben een vergelijkbare handelwijze al eens eerder onder de aandacht gebracht." Holland Watersite beschouwt zichzelf trouwens niet als concurrent, schrijft Schreuder, want de organisatie 'bedient een ander marktseg ment'. De raadsleden F. van As (Chris tenunie) en D. van Schoonder woerd (Leefbaar Leiden) vroe gen gisteravond in de raads commissie opheldering over de kwestie. Zij waren na het 'feiten relaas' van de wethouder geheel overtuigd en staan, net als de rest van de gemeenteraad, ach ter Schultz. Wethouder Schultz toonde zich zeer ontstemd door 'de brief vol aantijgingen'. Zij spreekt tegen dat de gemeente geen medewerking verleent. Ze heeft er geen verklaring voor dat 'het beeld van de heer Schreu der en dat van mij totaal ver schillend zijn'. Ze heeft de voor zitter uitgenodigd te reageren op haar 'feitenrelaas', een op somming van gemeentelijke ac ties en handelingen met de data erbij, „Pas dan kunnen we vast stellen of we nog partners zijn of dat onze wegen zich scheiden." Volgens de wethouder is er nog altijd sprake van het gemeente lijke aanbod een pand aan de Haven te huren. door Aranka de Kleyn vervolg van voorpagina leiden - De Leidse straatspelen- de kinderen hadden pech dit jaar. Teleurgestelde bekkies bij aankomst op de Straatspeeldag in de Donizettilaan. „Zijn er geen skelters?" Donnie (8) kijkt zoekend rond. Afgezien van een verdwaalde lolo-bal ligt het par cours van oranje pionnen er in de zwiepende regen verlaten bij. Toch weerhoudt het slechte weer de kinderen er niet van om weer massaal mee te doen aan de jaarlijkse Nationale Straatspeeldag. In het hele land werden onge veer tweeduizend straten afge sloten voor het verkeer, zodat de kinderen weer ouderwets lekker buiten op straat konden spelen. In Leiden waren veertien straten afgesloten. In de Beethovenlaan staan twintig kinderen vrolijk bellen te blazen in de stromen de regen. „Vorig jaar waren het er nog honderdtwintig", weet Corrie van Heijningen van be wonerscommissie De Muziek- buurt. ,,'t Is de regen, he? Dat maakt niets uit, hoor. Ze zijn dubbel enthousiast" Dat is dui delijk. De kinderen joelen luid als een fietser door de afgezette straat rijdt Dat mag vandaag natuurlijk niet, vinden ze. In stortbui, miezer, en nadrup werken de kinderen een aantal Oud-Hollandse spelletjes af. Sandy (7) heeft net touwtje ge sprongen. Kan dat wel in de re gen? „Ik zet gewoon mijn capu chon op", zegt ze laconiek, waarna ze de daad bij het woord voegt. Op een kaart, bungelend aan een koordje om haar nek, wordt afgetekend wat ze net heeft gedaan. Door naar het vol gende spel. „Sjoelen!", roept Menno (6) enthousiast. 'Pas als het weer droog is', krijgt hij te horen. Ook de hinkelbaan en het straattekenen wachten op een gat in de bewolkte lucht. Maar onder een boom kun je ook prima koekhappen en je la ten schminken. Het plezier is er bij de kinderen niet minder om. Dapper trotseren twee kloslo- pers in de Donizettilaan de druppels. De organisatie van het straatspeelfeest maant de kinde ren snel naar binnen, in het ge bouw van De Schatkist. Daar hebben de straatspelletjes voor lopig een veilig onderkomen ge vonden. Er is nog steeds geen skelter te bekennen voor Don nie, maar er zijn wel genoeg an dere spelletjes te doen. De kin deren kunnen buttons maken, het spiraal-spel doen en zich wederom laten schminken. Tot verbazing van Mirjam van Ekdom van Speel-O-Theek 't Speelnest stromen de kinderen ondanks het slechte weer in gro ten getale toe. „Ik kan me voor stellen dat moeders ze nu liever voor de tv zetten. Maar je merkt dat de kinderen er wel zin in hebben." Als het in de loop van de middag opklaart, worden di rect de langlaufski's, stelten en het stoepkrijt uit de kast getrok ken. Het motto van de dag is: naar buiten nu het nog kan. Lois (9) en Maroenka (9) keuren de tegelkwaliteit. „Hé, op natte tegels krijt je veel beter." Twee jongens stuiteren op lolo-ballen over het parcours en ook de stelten worden gretig uitgetest. Gelukkig blijft het droog en komt zelfs het zonnetje door. Tot het eind van de middag wordt er in de Donizettilaan druk gehinkeld en gerollerskate. Voor Donnie zit er misschien nog wel een skelter in. leiden - Sinds busmaatschappij Connexxion lijn 65, de spitssnel- dienst van Leiden naar Den Haag, heeft uitbesteed aan BO- VO-tours, rijdt de bus zeer onre gelmatig. Het SP-statenlid Fe- nna Vergeer, die deze week haar entree voor de SP in de Tweede Kamer maakte, wil van Gedepu teerde Staten opheldering over deze situatie. Connexxion er kent de problemen en belooft de busdienst vanaf volgende week weer zelf te verzorgen. Vergeer heeft met een aantal schriftelijke vragen de gedepu teerde vervoer, het PvdA-staten- lid M. Norder, ter verantwoor ding geroepen. „Drie keer heb ik nu geprobeerd om met snelbus 65 vanuit mijn wijk Leiden Zuid- West naar de Tweede Kamer te reizen en drie keer kwam de bus niet opdagen. Een keer was het zelfs zo dat er al iemand zat te wachten op de 65 van een half uur geleden. Toen een andere bus, lijn 45, bij dezelfde halte stopte, vroegen wij of 65 nog zou komen. Dat wist de chauf feur niet en hij had ook geen tijd om de centrale om uitsluitsel te vragen. Daar sta je dan als reizi ger en je weet niet of de bus nog komt, of je beter de trein kan nemen of bij haast een taxi." In totaal heeft zij zeventien vra gen bij de gedeputeerde neerge legd. Ze wü onder meer weten welke andere buslijnen Connex xion heeft uitbesteed, of de pro vincie hier toestemming voor heeft gegeven en wie er in geval van uitbesteding verantwoorde lijk is. Vergeer vindt het van be lang dat de provincie ervoor zorgt dat niet het rendement van de vervoerder, maar de dienstverlening voorop staat. Een woordvoerder van Connex xion bevestigt dat de vervoers maatschappij bepaalde lijnen uitbesteedt aan onderaanne mers. „We hebben meerdere klachten binnengekregen over lijn 65. Maar dat is volgende week afgelopen. Lijn 65 wordt niet langer uitbesteed aan BO- VO-tours, maar we gaan zelf weer rijden. Vanaf maandag zet ten we een nieuwe Interliner in op dat traject. En waar Interli- ners doorgaans iets duurder zijn dan gewone buslijnen, rekenen we hier het normale bustarief." (advertentie) Iedereen in Nederland moet salaris inleveren voor meer zorg en beter onderwijs Geef uw mening) www.leidschdagblad.nl iderwijs staat te boek als vak. Het aantal do- dat een volledig arbeid- leven voor de klas door- is dan ook beperkt, zo nu en dan houdt ie- het letterlijk generaties il. Zo'n lerares is, of liever want enkele maanden ging zij met pensioen, laats. Docent Frans aan het iventuracollege. Maar liefst ar bracht zij de Leidse 1 de beginselen van de se taal bij. En vanwege die erkelijke prestatie ontving stermiddag namens de lier van Frankrijk een hoge rscheiding: Chevalière 1' ordre des Palmes acadé- ïes. Ofwel ridder in de orde Ie academische palm. „Ik ben hier uiteraard zeer trots op. Het is de oudste onder scheiding die Frankrijk kent Hij is in 1808 in het leven geroepen door Napoleon Bonaparte. Be doeld om persoonlijke verdien sten van burgers te eren. Nu is mij die eer te beurt gevallen. Of ficieel vanwege mijn bijdrage aan de uitstraling van de Franse cultuur. Maar in deze onder scheiding worden natuurlijk al mijn collega' s geëerd. Of beter, vooral mijn collega' s. Want on derwijzen doe je niet alleen", zegt Staats. Staats begon zelf als leerling op de rooms-katholieke HBS voor meisjes Sint Agnes, toen nog gevestigd in het gebouw van de huidige Webster University aan de Boommarkt. Na haar school- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen - 53 56 424 tijd ging ze op dezelfde school aan de slag als secretaresse en na het afronden van haar studie Frans voor de klas. „Ik ben ei genlijk altijd aan die school ver bonden geweest. Sint Agnes werd het Agnes College en uit eindelijk ging die scholenge meenschap weer op in het Bo- naventuracollege. flc heb het net niet meegemaakt om de klein kinderen van eerste leerlingen irrde klas te hebben. Kinderen van oud-leerlingen heb ik na tuurlijk wel veelvuldig in mijn bankjes gehad." En ondanks het feit dat ze in de loop der jaren duizenden ge zichten heeft gezien, kan ze zich vrijwel iedereen nog moei teloos voor de geest halen. „Soms moet ik heel even na denken. Maar de meeste kan ik mij dan weer herinneren. Meestal kan ik precies vertellen hoe zo'n leerling er toentertijd uitzag, met welke reisje hij of zij is mee geweest. En als m'n ge heugen mij even in de steek laat, heb ik altijd nog m'n oude schoolagenda' s vanaf 1975. Zo kan ik altijd nog even wat na zoeken." Dit jaar is Staats na een lange staat van dienst met pensioen gegaan. „In de eerste paar we ken keek ik nog vrij vaak op m'n horloge. Dan dacht ik telkens: nu is het pauze. Maar de vrije tijd is heerlijk. Daar geniet ik nu met volle teugen van." Liefde voor het vak (2) Naast vakdocente An Staats werd gisteren ook juf Hellen Rutgrinkhouwen in Leiden gel auwerd. Zij kreeg uit handen Leidse PvdA in debat over integratie Oud-docente An Staats wordt door een medewerker van de Franse Ambassade gehuldigd vanwege haar bijdrage aan de uitstraling van de Franse cultuur. Foto: Dick Hogewoning van wethouder Pechtold de gouden speld overhandigd voor haar 40 jaar in het Leidse basis onderwijs. Het werd een hele dag feest. Mevrouw Rutgrink houwen (61) vierde het 's och tends met haar kinderen van de asielzoekersschool bij Nieuwer- oord. Later op de dag was de receptie met vrienden, kennis sen, collega's en de kersverse wethouder van onderwijs. Het is ook een beetje haar afscheid van het onderwijs. Want aan het einde van het schooljaar gaat ze met prepensioen. Juf Rutgrinkhouwen begon haar carrière in het onderwijs aan Mamix van Sint Aldegonde school, die later Mamixschool en weer later na een fusie met de Noorderkring, de Parkschool werd. Totdat die laatste basis school drie jaar geleden werd opgeheven vanwege een terug lopend aantal leerlingen omdat de school aan de Houtmarkt al leen nog zwarte leerlingen had. Rutgrinkhouwen gaf toen bij de gemeente aan dat ze haar erva ring met allochtone leerlingen wilde aanwenden op de school in het opvangcentrum. Ook haar eigen ervaringen komen daarbij goed van pas. Zelf groei de ze op in Suriname en ver huisde in 1967 naar Leiden. „Ik weet dus wat het is om in een ver land opnieuw te beginnen. Ik kan me wat dat betreft goed inleven in hun situatie." Maar bovenal is juf Rutgrink houwen een juf die een duide lijke structuur aanbrengt in het schoolleven van haar leerlin gen. „Een kind heeft helderheid nodig en moet grenzen kennen. En dat gaat zeker op voor de kinderen hier die vaak een hele zware tijd achter de rug heb ben. Zij voelen zich heel onvei lig en angstig bij aankomst. Een heldere structuur biedt hun sta biliteit en geborgenheid, een basis waarop ze weer vertrou wen kunnen ontwikkelen. Maar dat geldt voor alle kinderen. Ze moeten weten waar ze aan toe zijn en in mijn klas is dat het geval." Timoteus Waarsenburg en Marijn Kramp door Robbert Minkhorst leiden - De PvdA in Leiden komt met een nieuwe kijk op de mul ticulturele samenleving in de stad. Na 11 september, de op komst van Pim Fortuyn en ver volgens de desastreuze verkie zingsnederlaag op 15 mei moet ook de PvdA in Leiden zich be zinnen op haar positie en rol in de maatschappij. Een uitgebreid debat met de achterban en met inwoners moet uitmonden in een notitie over het thema. PvdA-raadslid L Hesselink kon digde gisteravond tijdens een le denvergadering van de partij aan dat zij en anderen met inte gratie, participatie en multicul- turaliteit aan de slag gaan, en met de onvrede en de angst er over. „Ik was er al lang op aan het broeden", zei Hesselink in een toelichting op haar voorstel. Samen met onder anderen raadslid M. Bouras neemt ze het voortouw. Beiden maken deel uit van de werkgroep Samen, die in oprichting is. De PvdA gaat na de zomer aan het werk. „We hebben het er in de fractie al vaak over gehad", zei Hesse link. „Zeker na Pim en alles is het allemaal veel actueler ge worden. Onderhuids borrelde het, en vervolgens kwam de ex plosie van onvrede. Alleen wil len wij niet meegaan in die ex plosie. We moeten beter uitdra gen wat de normen en waarden zijn waar wij in Nederland voor staan en niet zeggen tegen al lochtonen: je moet je eenzijdig aanpassen. En is een discussie over integratie en participatie een taak van immigranten? Nee, het is breder." Dus betrekt de PvdA zoveel mogelijk mensen bij het onderwerp. Het thema leeft zeer, ook bin nen de Leidse afdeling. Dat bleek gisteravond wel, toen het nieuwe collegeprogramma op de agenda stond. Juist over het onderwerp multiculturele sa menleving laaide de discussie op. Een fid wees op de 'witte vlucht' in de stad. Rijkere, blan ke gezinnen trekken weg uit ar beiderswijken. Hij vond dat PvdA-wethouders met ruimtelij ke ordening in de portefeuille de afgelopen jaren te weinig heb ben gedaan om deze segregatie te voorkomen. Anderen, onder wie fractievoorzitter C. Broeyer, ontkenden dat overigens. Wel gaf ze toe dat de manier waarop de PvdA landelijk met het onderwerp integratie is om gegaan, voor veel mensen reden is geweest de partij de rug toe te keren. Broeyer: „We^yorden er in de stad ook op aangesproken. We eisen wel integratie, maar met behoud van de eigen iden titeit. Niet iedereen hoeft boe renkool met worst te eten. Er moet aandacht blijven voor cul turele diversiteit." Precies, beaamde een ander lid. „De multiculturele samenleving is een verrijking voor iedereen." Ter plekke werd toegezegd dat de notitie 'niet met z'n achten op een achternamiddag in el kaar wordt gedraaid'. Overigens stemden de leden in met het collegeprogramma.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13