Libië biedt geld voor Lockerbie BUITENLAND 'Huwelijk Rusland en NAVO is zonder einde' Schroder deinst terug voor aanval Berlusconi Gif in biokip klap voor Duitse eco-landbouw Daders '11-9' maakten zo'n tien proefvluchten Verdeeldheid en onmin blijven troef in Franse politiek e£'! Nabestaanden en Amerika ergeren zich aan voorwaarden voor schadevergoeding Doden aan grens India en Pakistan Getuige weet niets meer van bloedbad Voor de Palestijnse zaak egtuig Sudan en NAVO-top - Italiaanse gevechtsvlieg- i hebben gisteren een Su is toestel onderschept dat verwijderd was van de se luchtmachtbasis iders van de NAVO-lan- de Russische president bijeen waren. Dat heb- lilitaixe functionarissen d. De jagers waren de in gestuurd nadat de pi- an het Sudanese toestel ad gereageerd op een op- ran de verkeerstoren. Het bleek radioproblemen te i en werd vervolgens :rans luchtruim geleid. woensdag 29 mei 2002 ït is de d pens uit ijk. ierne terecht t u el - De Belgische politie de meeste van de zware ns teruggevonden die vo- ;en< ,eek bij een overval op een x j ire kazerne in Thuin, ten vïj n van Charleroi, waren ge- regi 1 Vier van de vijf overval- txW jn gearresteerd, zo maak- t ft politie gisteren bekend, e 130 gestolen automati- [eweren zijn er 121 te en verder twee van veer- onüjerdwenen pistolen Ook jkswachtuniformen, mu- bivakmutsen, zaktele- e p en geld in beslag geno- inscontroles Denemarken I x eiNHAGEN - Denemarken veer tijdelijk grenscontro- voeren. De maatregel gaat 1 juli als het Scandinavi- and het voorzitterschap e Europese Unie op zich t. De regering wil zo ver- _j_ ren dat notoire buiten- b relschoppers in Dene- jen deelnemen aan ge- iet dadige demonstraties te- t Je EU, zoals tijdens de EU- p0ahet Zweedse Goteborg 'jaar. Het Verdrag van igen staat de lidstaten toe jk weer paspoortcontroles ieren. •ndra Levy vermoord rington - De 24-jange ikaanse stagiaire Chandra die meer dan een jaar ge- op geheimzinnige wijze reen, blijkt te zijn ver- cejfd. Dit blijkt uit lijkschou- nadat vorige week de J lijke resten van Levy in ark in Washington waren iden. Haar verdwijning fe tot grote opwinding in omdat zij een verhouding net Gary Condit, een voor- lid van het Amerikaanse van Afgevaardigden. Het reslid ontkende aanvanke- relatie, maar kwam daar ar Jij de politie op terug. Dat 96(Ê hem zijn zetel in het ikai Het is nog niet bekend .vet-evy om het leven is ge- n a t ion j^aar busongeluk Denemarken ihagen - Een busongeluk or t Deense grensplaatsje ariër heeft gisteren vier men- rkJiet leven gekost. Zestien zijn gewond geraakt, (pn van hen ernstig, toen de taHeldekkerbus na het verla- hdan de veerboot uit het tiife Rostock de stalen over van een paspoortcon- )ost raakte. De chauffeur en per ongeluk een rijstrook >lü personenauto's. Het voer- dat ongeveer een meter r was dan de grenspost, lerdeBosniërs die in Zwe- voonachtig zijn. festijn doodt e kolonisten alem - In een nederzetting Westelijke Jordaanoever een Palestijnse schutter avond zeker drie kolonis- edood. De dader werd ver- ns zelf doodgeschoten. Dit n den ooggetuigen. De 10 tpartij had plaats in de ne- itting Itamar, bij de stad v j us. Eerder op de avond 1 een Israëlische man ge- I die in zijn auto in de n'jt van de stad Ramallah J Zijn broer zou bij de be lting door Palestijnen licht |nd zijn geraakt. dental ongeluk ig stijgt naar 13 Iers falls - Na het instor- Pfan de bmg over de rivier :ansas in Oklahoma zijn toe de lichamen van der- lachtoffers geborgen. Gis- zijn er zes boven water ld. Zeker zeventien, maar lijk meer voertuigen stort- indag in de rivier toen een ltschip de bmg ramde |ze op reden. Eerste onder hebben uitgewezen dat litein van het schip onwel jeworden. De voertuigen a het water zijn gevallen jen op de bodem een berg <f|rongen staal gevormd. uiige liggen onder brok ken van de bmg. Vier men- door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Libië heeft nabestaanden van de 270 slachtoffers van de aanslag op het Pan-Amvliegtuig boven het Schotse Lockerbie een schadevergoeding van 10 miljoen dollar per familie aangeboden. Dat melden nabestaanden en een advocaten kantoor dat een deel van hen vertegen woordigt. Libië wil het geld overigens pas overmaken als de sancties tegen het land zijn opgeheven. Het aanbod is onderdeel van een schik king. Nabestaanden hebben in 1996 een civiele rechtszaak aangespannen tegen de Libische regering, die verantwoorde lijk wordt gehouden voor de aanslag uit 1988, maar nog geen schuld heeft er kend. In maart werd de Libische geheim agent Abdelbasset Mohmed Ali al-Me- grahi in hoger beroep opnieuw tot le venslang veroordeeld door een speciaal Schots strafhof. Een andere verdachte is begin vorig jaar vrijgesproken. Advocaat Jim Kreindler, die met de Li- biërs heeft onderhandeld namens 118 fa milies, zei gisteren dat het aanbod seri eus wordt overwogen. Maar de voor waarden die aan het Libische aanbod zijn verbonden, zijn slecht gevallen bij een deel van de nabestaanden en de Amerikaanse regering. Het eerste deel van het geld (4 miljoen per familie) wordt overgemaakt als de VN-sancties tegen Libië zijn opgeheven. De sancties werden in 1999 opgeschort toen de Libische leider Kadafi de twee verdachten overdroeg, maar zullen pas volledig worden geschrapt als Libië de verantwoordelijkheid op zich neemt, de slachtoffers compenseert, volledige op heldering verschaft en terrorisme afwijst. Libië heeft voorgesteld het totaalbedrag - 2,7 miljard dollar - op een geblokkeerde rekening van een niet-Amerikaanse bank te storten. Daar zou het dan blijven staan tot aan de eisen van Libië is voldaan. Het land wil ook dat de vorig jaar verlengde Amerikaanse strafmaatregelen op het ge bied van handel en financiën worden op geheven, en dat het wordt geschrapt van de Amerikaanse lijst van landen die het terrorisme zouden steunen. Libië is on langs door de VS toegevoegd aan het lijstje landen dat probeert in het bezit te komen van massavernietigingswapens. „Dit is een deal om ziek van te worden. De families worden afgekocht om de Li- sialkot/rtr - Bij beschietingen tussen India se en Pakistaanse grenstroepen zijn vandaag zeker zes doden en twintig gewonden geval len. Inwoners van de Pakistaanse provincie Punjab hebben dit gemeld. In de betwiste deelstaat Kashmir vonden de afgelopen nacht eveneens schotenwisselingen plaats. Voor zover bekend zijn hierbij geen slacht offers gevallen. India en Pakistan hebben ongeveer een mil joen manschappen samengetrokken langs hun grens, van Kashmir tot aan de Arabi sche Zee. Diverse landen proberen een drei gende oorlog tussen de beide kernmogend- heden te voorkomen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Jack Straw spreekt van daag zijn Indiase ambtgenoot in New Delhi. Gisteren bezocht hij Pakistan voor een ge sprek met president Pervez Musharraf. Volgens politieke analisten is veel oorlogsre- toriek bedoeld om de haviken onder de ei gen bevolking tevreden te stellen. De situa tie is niettemin explosief, omdat beide lan den een klein 'ongeluk' aan de grens niet over hun kant kunnen laten gaan. Verscheidene landen maanden India en Pa kistan eerder tot kalmte, en proberen de aartsvijanden tot het voeren van besprekin gen over Kashmir te bewegen. Ook de lei ders van de negentien NAVO-landen en de Russische president Poetin riepen gisteren op tot een dialoog. Zij deden dit in de marge van de eerste NAVO-Rusland Raad in Rome. Premier Kok liet vanuit Rome weten dat het oplaaiende conflict 'geleidelijk aan een ge weldige bedreiging begint te vormen voor de wereldvrede en internationale stabiliteit'. den haag/gpd - Slobodan Milosevic stuitte gisteren tijdens zijn kruisverhoor van de eerste ooggetuige uit Racak vooral op één antwoord: „Ik weet het niet" Of het aan vertaalproblemen lag of aan iets anders, feit is dat de 24-jarige vrouw veel verklaringen die zij tegenover de aanklagers had afgelegd tegenover Milosevic niet bevestigde. Drita Emini is de eerste inwoonster van Racak die werd opgeroepen om voor het Joegoslavië-tribunaal te getuigen over het bloedbad dat Servische en Joegoslavische eenheden er op 15 januari 1999 aanrichtten, een actie die de NAVO tot het bombarderen van Joegoslavië bewoog. Vermoedelijk uit wraak na een aanval het Kosovo Bevrij dingsleger UQK op de Servische politie, wer den 45 burgers van Racak vermoord. Milosevic zette bij het kruisverhoor onmid dellijk zijn tanden in elke verwijzing in Emi- rii's verklaring naar het Kösovo Bevrijdings leger U£K, maar ving vaak bot. „Inwoners hielpen het UQK 's nachts met het graven van loopgraven, mijn vader en broers hiel pen", citeerde Milosevic. „Ik weet niet wat mijn vader deed, hij was in de bergen", was het antwoord van Emini nu. „Hoeveel inwoners hielpen mee met de loopgraven?" „Ik weet het niet, ik heb ze niet gezien." „Wanneer werden ze gegra ven?" „Weet ik niet." Ook andere verklarin gen over het UCK kreeg Milosevic niet be vestigd, zelfs niet nadat de rechters Emini een exemplaar van haar getuigenis hadden gegeven. Het kruisverhoor wordt morgen voortgezet. Cairo - De Egyptische zoutjesmarkt wordt veroverd door hapjes met een kaassmaakje, onder de bijnaam van Yasser Arafat: 'Abu Ammar'. De beeltenis van de Palestijnse leider siert de zakjes. De chips kosten per zakje ongeveer vijf eurocent, waar van een klein percentage naar de Palestijnse zaak gaat. Het nieuwe product is verpakt in de Palestijnse kleuren: groen, rood, zwart en wit. Arafat groet de koper met zijn ene hand en houdt in de andere de Palestijnse vlag. Hij draagt zijn gebruike lijke uniform en de voor hem zo typerende zwart-witte hoofd doek. De Arafat-zoutjes doen het aanzienlijk beter dan het merk 'De Held', waarop een jongen staat afgebeeld die met een steen in zijn ene hand en boeken in zijn andere hand de con frontatie aangaat met een Israëlische tank. Ze worden geprodu ceerd door al-Jawhara. Dat bedrijf weigert commentaar, maar op ieder zakje staat: „Hoe meer je koopt, hoe meer je bouwt." Foto: AP/Amr Nabil biërs onder de sancties uit te laten ko men", zei nabestaande Susan Cohen te gen persbureau Reuters. Bij de aanslag kwamen alle 259 voornamelijk Ameri kaanse passagiers en bemanningsleden van PanAm-vlucht 103 om. In het dorp Lockerbie vielen elf doden. De Britse do minee John Mosey, wiens dochter Helga in het vliegtuig zat, zei tegen de BBC dat 'dit geen compensatie is, maar bloed- geld'. De Amerikaanse regering vindt de voor waarden 'ergerlijk', aldus een regerings medewerker. „De sancties zijn een zaak van de VN. De Verenigde Staten staan los van de schikking." De New York Times meldt dat er in juni in Londen gesprek ken gepland staan tussen de VS, Groot- Brittannië en Libië over een verklaring waarin schuld wordt erkend. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - „Dit huwelijk tussen het Westen en Rusland wordt er een zonder einde". Deze typisch Berlusconiaanse overdrijving kwam de Italiaanse premier gis teren aan het slot van de cere moniële top van de NAVO-lan- den en Rusland niet eens op een applausje te staan. Beide partij en, een halve eeuw lang bittere vijanden, zullen voortaan 'zij aan zij voor de vrede strijden', aldus een andere uitspraak van de Italiaanse premier. Sinds het gisteren formeel door de leiders van de 19 NAVO-lan den en de Russische president Vladimir Poetin ondertekende 'Akkoord van Rome', is de Kou de Oorlog definitief begraven. In Italië, zoals Berlusconi niet na laat te vermelden. De nieuwe NAVO-Ruslandraad geeft Mos kou weliswaar geen veto over beleidszaken, laat staan militaire acties van het bondgenoot schap, maar de Russen zullen wel degelijk inspraak krijgen in kwesties als crisisbeheersing, vredesoperaties, luchtverdedi ging en terrorismebestrijding. Poetin, die er tijdens de bespre kingen even buiten Rome op de luchtmachtbasis Pratica di Mare zeer ontspannen bijzat, haalde dat laatste nog even aan met verwijzing naar een 41 levens kostende terroristische aanslag in Dagestan, drie weken gele den. Volgens de Russen zitten daar islamitische (Tsjetsjeense) bandieten achter, en dat gevaar is een samenbindende factor de Amerikaanse president Bush onderstreepte gisteren nog eens dat een wereldwijde gezamenlij ke aanpak van het terrorisme bittere noodzaak is. Poetin herinnerde eraan dat de nieuwe samenwerking van zijn land met de NAVO een paar jaar geleden ondenkbaar was ge weest. Hij gaf wel direct aan dat Rusland als nieuwe partner niet meteen met alle NAVO-voome- mens kan instemmen. Moskou blijft gekant tegen verdere uit breiding van het bondgenoot schap. In november zal in Praag worden besloten over de toetre ding van nog eens zes voormali ge Oostblok-landen. De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Colin Powell bena drukte later dat Rusland die uit breiding niet kan blokkeren, hoe goed de nieuwe relaties ook. De leiders, onder wie ook de missionair premier Wim Kok, waren op de luchtmachtbasis totaal van de buitenwereld afge schermd. Rome en verre omge ving waren door een veiligheids macht van ruim 15.000 mensen in een vesting veranderd. Af weergeschut aan de kust en op marineschepen op zee moesten de kennelijke dreiging van een terroristische actie vanuit het luchtruim elimineren. Ook het Vaticaan en de Sint Pie- ter ontkwamen niet aan de vei ligheidsmaatregelen. Maar dat had te maken met de ontvangst van Bush door paus Johannes Paulus, direct na afloop van de NAVO-top. berlun/gpd - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder (SPD) is een verklaard tegen stander van 'populistisch rechts' in Europa, waartoe hij ook de Lijst Pim Fortuyn rekent. Toch deinsde Schroder onlangs terug voor een aanval op de Italiaanse premier Silvio Berlusconi. De sociaal-democraat paste voor een publicatie een toespraak aan. De tekst verscheen later in de oorspronkelijke versie op de website van de SPD. Schroder zei hierin letterlijk: "Wij zullen niet toelaten dat Europa in han den valt van mensen als Berlus coni, Haider, Le Pen of ande ren'. Die zin werd gisteren ver anderd in: 'Wij laten niet toe dat Europa in handen valt van rechtse populisten'. Het noemen van Berlusconi, Haider en Le Pen in één zin was volgens een woordvoerder 'niet door Schroder geautoriseerd'. De verhouding tussen de kanse lier en Berlusconi is al ronduit slecht. Schroder verwijt de Itali aan diens uitspraken over de 'achterlijkheid' van de islam. De kanselier heeft zich ook verzet mogelijke deelname van Berlus coni's mediabedrijf in het faillie te Duitse mediaconcern Kirch. door onze correspondent Wierd Duk berlun - De reputatie van de Duitse ecologische landbouw, een bedrijfstak die kan rekenen op grote steun en sympathie van de rood-groene regering van Gerhard Schroder, dreigt zware averij op te lopen door een gifschandaal. Minister Künast (Groenen) van landbouw waarschuwde giste ren dat hard zal worden opge treden tegen 'onbetrouwbare biobedrijven', nadat maandag bekend werd dat zeker honderd ecologische pluimveehouders hun dieren hebben gevoerd met tarwe die is besmet met de on kruidverdelger nitrofen, een ver boden middel dat kanker kan veroorzaken. Tegenstanders van Künasts veelbesproken Agrarwende, de gedeeltelijke overschakeling van conventionele landbouw naar biolandbouw, verklaarden haar beleid meteen mislukt. De rege ring wil het aandeel van de eco logische landbouw tot tien pro cent verhogen. Maar zelfs haar sociaal-democratische partners menen nu dat Künasts bevoor rechting 'te eenzijdig' is. De oppositionele christen-de mocraten verwijten Künast dat zij haar ministerie niet in de hand heeft. Biobedrijven en in specterende instanties waren al maanden op de hoogte van de besmetting, voordat het minis terie werd ingelicht. Eerder dit jaar haperde de informatie stroom in Künasts departement ook al, toen besmet visafval uit Nederland opdook in Duitsland. Künast trad na de ook in Duits land spraakmakende BSE-crisis aan als een soort belangenbe hartiger van de consument. Zij leidt een departement dat volle dig op zijn kop werd gezet. Con sumentenbescherming en de kwaliteitsbewaking van levens middelen kregen na de BSE- kwestie voorrang boven econo mische aspecten. Künast noem de de besmetting gisteren een voorbeeld van 'falende controle' en een 'erfenis van het oude systeem'. .lijn vlak na het ongeluk le- uit het water gehaald. washington/ap - Uit onderzoek van de FBI naar de toedracht van de terreuraanslagen van 11 september vorig jaar blijkt dat de daders zeer zorgvuldig te werk zijn gegaan, en vermoede lijk een tiental proefvluchten hebben gemaakt. De FBI heeft dat gisteren bekendgemaakt. Agenten van de dienst zijn nog steeds bezig met het verhoren van vliegtuigbemanningen, het bekijken van films van beveili gingscamera's en het analyseren van andere informatie die be trekking kan hebben op de aan slagen. Daarbij komt het beeld naar voren dat de vliegtuigka pers hun operatie 'rustig, zorg vuldig, berekenend en grondig' planden, en daarbij geen ver denking opriepen. Eerder deze maand zei FBI-di- recöeur Robert Müller ook al dat de daders 'zich heel veel tijd en inspanning getroostten om pre cies in kaart te brengen hoe Amerika werkt'. Volgens Müller kenden zij 'onze systemen van binnen en van buiten'. De re constructie van de voorberei dingen, die veel verder gingen dan het volgen van vlieglessen, is ook van belang voor het pro ces dat deze herfst begint tegen Zacarias Moussaoui, de ver meende 'twintigste kaper', die werd gearresteerd. De kapers, en dan vooral het zestal dat een leidersrol vervul de, maakten tussen eind 1999 en hun dood op 11 september 2001 een groot aantal vluchten. Een aantal daarvan was identiek aan de dodelijke vluchten van 11 september. Ook zeiden getui gen dat vermoedelijke kapers fo to's hadden genomen van cock pits^ en aantekeningen hadden gemaakt. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Pal na de spectaculaire presidents verkiezingen gaan de Franse kiezers op 9 en 16 juni opnieuw naar de stembus, nu om een nieuw parlement te kiezen. Niet minder dan 8.456 kandidaten hebben zich voor de eerste ronde gemeld. Jean-Marie Le Pen wrijft zich in de handen: „Ik consta teer een excessief optimisme onder mijn mensen", zei hij eerder deze week. Alsof er de afgelopen weken niets is ge beurd, gaan de Franse politieke partijen fors verdeeld de verkiezingen in. De cam pagne, traditioneel minder spectaculair dan bij de presidentsverkiezingen, is saaier dan saai en blinkt vooral uit in on derling gekrakeel. De socialistische partij zit na de afgang van Lionel Jospin zonder leider, hetgeen de stammenoorlog onder de kroonprinsen Hollande, Strauss-Kahn en Fabius hoog heeft doen oplaaien. Bij rechts verzet UDF-leider Bayrou zich met hand en tand tegen de poging van president Chirac om alle gaullistische parijen in een nieuw verband te laten opgaan. Dat alles tot intense vreugde van de extreemrechtse Jean-Marie Le Pen, die zich bovendien gesterkt weet door een peiling van gisteren. Daaruit blijkt dat 28 procent van het Franse electoraat het gedachtengoed van zijn Front Natio nal steunt. De socialistische partij is de nederlaag bij de presidentsverkiezingen nog steeds niet te boven. De partij maakt een ont redderde indruk, en slaagt er tot dusver niet in een aansprekende campagne te voeren. Een van de belangrijkste oorza ken is het ontbreken van een opvolger van Jospin. Onmiddellijk na de aankon diging van de premier dat hij de politiek ging verlaten, liet partijsecretaris Fran cois Hollande weten dat hij de organisa tie van de verkiezingscampagne op zich zou nemen. Dat was een handige zet, omdat hij zich daarmee tot aan de verkiezingen in juni tot de belangrijkste socialistische politi cus bombardeerde, en zijn grootste riva len Dominique Strauss-Kahn en Laurent Fabius het nakijken gaf. Maar toen Hol lande eerder deze week verklaarde dat hij 'bereid' was premier van een ijfeuwe re geringsploeg te worden als de socialisten de grootste formatie bleven, was de boot aan. Strauss-Kahn viel Hollande openlijk aan, en zei in een radio-interview dat diens benoeming 'geen automatisme' was. Daarnaast heeft de SP ook te maken met venijnige aanvallen van de communis ten, voor wie deze verkiezingen de laatste kans zijn om zich als geloofwaardige po litieke formatie te presenteren. Socialis ten, communisten en groenen hebben de afgelopen weken stevig vergaderd over een gezamenlijke linkse lijst in de tweede ronde, om te voorkomen dat rechts of extreemrechts met de winst gaat strijken. Maar makkelijk is dat niet gegaan, en nog steeds wordt er gehakke takt over de namen. Onenigheid is er ook bij de rechtse partij en. Nog vóór de presidentsverkiezingen nam president Chirac het initiatief om tot de vorming van één grote rechtse par tij te komen, de Union voor een Parle mentaire Meerderheid (UMP). Die zou een samensmelting moeten zijn van Chi racs eigen RPR, de UDF van Francois Bayrou en de liberale^ (DL) van Alain Madelin. De dag na zijn monsterzege bij de presidentsverkiezingen riep Chirac Bayrou en Madelin bij zich om vaart te zetten achter de fusie. Maar Bayrou weigert tot dusver. De UDF-leider haalde in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen 7 procent van de stemmen, en werd daarmeapchter Chirac, Le Pen en Jospin de beKngrijkste politicus van het land. Hij wenst serieus te worden genomen, niet onder te gaan in de grote UMP en zijn eigen standpun ten te blijven verwoorden. Bayrou is woedend op de nieuwe RPR-voorzitter Lepeltier, die vorige week aankondigde dat de UMP in een tweede ronde zich niet automatisch ten gunste van de soci alisten zal terugtrekken om het Front Na tional uit de Assemblée te houden. „Links heeft massaal op Chirac gestemd om Le Pen te verslaan. De Fransen zullen niet begrijpen waarom dat omgekeerd niet zou gaan. Ikzelf zal me in ieder geval wel aan die principes houden zei hij in een interview met de krant Le Monde. De UDF heeft besloten in ruim 100 kiesdis tricten met een eigen kandidaat te ko men. tf. de overige ruim 400 kiesdi^ric- ten steunt Bayrou de UMP.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7