Zwaar verzet tegei inkrimping vloot ECONOMIE Nederlander tobt, Amerikaan laat dollar rolle Vodafone optimistisch ondanks recordverlies Onverwachte winststijging Forti KLM weer op zoek naar personeel 'EU plan heeft weinig gevolgen voor viswerke: Fietsers op de lopende band Geen gevaar door zwendel met vliegtuigonderdelen Rabo en Postbank wisselen 1 gulden nog gratis voor euro Van Huygevoort nieuwe voorzitter Abvakabo Duitse concurrentie voor Durex Sociaal pla Connexxio op de toch Ilse schrapt arbeidsplaatsen Amsterdam - Ilse Media schrapt meer dan eenderde van het aantal arbeidsplaatsen. Door een reorganisatie verdwijnen 31 van de 81 functies. De pijn zit vooral bij de internetsites VrouwOnline.nl, VTWonen.nl en Nu.nl. Volgens directeur P. Molenaar zijn de activiteiten er op gericht om in 2003 positief te draaien. Bij de sites Vrouw- Online en VTWonen komt het accent vooral te liggen op een combinatie van advertentie- en gebruikersinkomsten. Na de wijziging gaan de sites over naar Sanoma Uitgevers (voor 58 procent eigenaar van Ilse Me dia. BMW roept 7-serie terug münchen - De Duitse autofa- briek BMW heeft dinsdag be kendgemaakt duizenden wa gens van de luxe 7-serie terug te roepen omdat er mogelijk pro blemen zijn met de kleppen en de benzinepomp. Volgens een woordvoerder betreft het zo'n 15.000 auto's, die door een de fecte pomp mogelijk te weinig benzine krijgen waardoor de motor kan gaan haperen. Zo'n 8.000 andere wagens hebben problemen met de kleppen. BMW zegt al 35.000 wagens van de dure 7-serie te hebben gele verd. Mogelijk verbod op junkmail brussel - Een Europees verbod op ongevraagde, meestal com merciële e-mail is in aantocht nu ook het Europees Parlement gewonnen lijkt voor zo'n maat regel. Eerder al kondigden de Europese ministers van tele communicatie aan een einde te willen maken aan de 'junkmail'. Aanvankelijk was het parlement tegen zo'n verbod, maar na overleg met de ministers zijn de twee grootste fracties (socialis ten en de Europese Volkspartij) bereid het verbod te slikken, meldde een medewerker van de D66-fractie gisteren. Morgen is de stemming. Miljoenenorder voor IHC Caland Schiedam - IHC Caland gaat voor bijna 600 miljoen euro drie installaties ontwerpen voor de winning en productie van olie en gas voor de kust van An gola. Dat heeft het bedrijf giste ren bekendgemaakt. Het gaat om een drijvende productie- en opslageenheid die LPG wint en opslaat. De ontwerpen worden gemaakt op de kantoren van IHC Caland in Schiedam, het Franse Monaco en het Ameri kaanse Houston. Langer steun voor luchtvaart brussel - De Europese Com missie heeft er mee ingestemd dat de Europese luchtvaart maatschappijen nog een maand staatssteun krijgen om het aansprakelijkheidsrisico te dekken. Verlenging van de sub sidieregeling tot eind juni is no dig om de industrie de tijd te geven haar positie te stabilise ren na de terteuraanslagen van 11 september, aldus de Com- door Richard Mooyman Amstelveen - Uitzendbureau Randstad staat te springen om tijdelijke krachten voor de KLM. De luchtvaartmaatschappij heeft aan de vooravond van het drukke zomerseizoen grote be hoefte aan personeel. Direct na de terreuraanslagen op 11 sep tember ontdeed de KLM zich nog van honderden uitzend krachten. Nu de markt zich herstelt, heb ben Randstad en de KLM een groot driejarig contract gete kend voor de plaatsing van tij delijke krachten. Samen met branchegenoot Capac Inhouse Services kan het uitzendbureau enige honderden flexwerkers een werkplek bieden. „Het is lastig goede mensen te vinden", aldus woordvoerder D. Gribnau van Randstad. „Op dit moment kunnen we iedereen plaatsen. We zoeken met name grondstewardessen, maar ook personeel voor de Technische Dienst, administratieve functies en de bagage-afhandeling." Volgens Gribnau is het tijdens de luchtvaartcrisis na 11 sep tember in de meeste gevallen gelukt om tijdelijk personeel el ders aan het werk te helpen. Een aantal gedetacheerden kon aan de slag bij andere luchtvaartbe drijven, maar er zijn ook wer kers beland in sectoren als de gezondheidszorg. „Nu er op Schiphol weer mensen nodig zijn, willen velen terug naar de KLM.>aarbij speelt ook de ma gie var» het bedrijf een rol." WOENSDAG 29 MEI 2002 londen/gpd - Vodafone ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet ondanks het feit dat het bedrijf gisteren een recordverlies van 13,54 pond sterling (21,4 miljard euro) voor belastingen bekend maakte. Nooit eerder schreef een Brits bedrijf zulke dieprode cij fers. Maar van paniek was gisteren bij de presentatie van de cijfers in Londen geen sprake. Integendeel. Het leeuwendeel van het verlies hangt na melijk samen met afschrijvingen en afwaar deringen op deelnemingen. Boekhoudkun dige trucs die weinig van doen hebben met de werkelijke gang van zaken in een bedrijf. Structureel staat Vodafone, de grootste aan bieder van mobiele telefonie ter wereld, er helemaal niet slecht voor. Ondanks de vele tientallen miljarden die het concern een paar jaar geleden in overnames in tal van landen stak, bedraagt de nettoschuld 'slechts' 12 miljard pond sterling (ruim 18,6 miljard euro). Dat komt neer op 14 procent van de beurswaarde van het bedrijf; een percentage waar bedrijven als KPN, France Telecom en Deutsche Telecom slechts van kunnen dromen. Het recordverlies van Vodafone viel boven dien lager uit dan analisten hadden ver wacht. In de Londense City was rekening gehouden met nog veel hogere afschrijvin gen. Ook de omzetstijging van 52 procent tot ruim 22,8 miljard pond sterling (ruim 36 miljard euro) viel hoger uit dan verwacht, evenals de inkomsten uit operationele acti viteiten. Die stegen ruim 44 procent tot ruim 10 miljard pond (16,3 miljard euro). Als Vodafone al ernstige zorgen heeft, han gen die waarschijnlijk samen met de vorig jaar al geformuleerde doelstelling om een echt wereldmerk te worden. Bestuursvoor zitter Sir Christopher Gent wil dat Vodafone een van de tien bekendste merken ter we reld wordt en in de categorie Coca Cola en MacDonalds thuis gaat horen. In Europa, waar Vodafone steeds meer dochters, zoals het vroegere Libertel in Nederland, onder eigen vlag laat varen, is het concern inmid dels een begrip, maar in de Verenigde Sta ten wil het niet vlotten. Dat komt vooral doordat Verizon Wireless, het Amerikaanse bedrijf waar Vodafone een belang van 45 procent in heeft, er niets voor voelt zijn naam op te geven en als Vodafone verder te gaan. Een ander smetje op het blazoen van Voda fone is het verlies van marktaandeel en de positie van marktleider op de thuismarkt. Vodafone verloor daar het afgelopen jaar ruim vijf procent van haar klanten en heeft er nu 11 miljoen in het Verenigd Koninkrijk. Rivaal Orange (de mobiele dochter van France Telecom) mag zich nu met 12,3 mil joen klanten, een groei van ruim 26 procent, marktleider noemen. Al blijft Vodafone nummer een als het om de omzet gaat. Dat komt doordat Vodafone meer zakelijke klanten en meer abonnees heeft. Die zijn goed voor een hogere gemiddelde opbrengt per gebruiker. Maar het feit dat Vodafone zich niet langer de grootste mobiele opera tor van Groot-Brittannië mag noemen, bete kent toch gevoelig prestigeverlies. brussel/gpd-anp - Het voorstel van de Europese Commissie om de visvangst tot zestig procent te verminderen stuit op fors verzet. Spanje, Frankrijk, Italië, Grieken land en Portugal voorspellen een 'langdurige politieke veldslag'. Volgens Commissaris Fischler (landbouw en visserij) is een sa nering van de sector onvermij delijk omdat anders 'zowel de vis als de vissers verdwijnen'. De Commissie - het dagelijks bestuur van de Europese Unie - wil de totale vangst in de EU- wateren met dertig tot zestig procent (afhankelijk van de vis soort) verlagen. Alleen op die manier wordt voorkomen dat kabeljauw en heek uitsterven. Inkrimping van de quota in deze orde van grootte leidt tot het uit de vaart nemen van 8600 vis sersboten. Dat komt neer op 8,5 procent van de totale Europese vloot (bijna honderdduizend schepen) en 18 procent van de capaciteit. Vele duizenden banen zullen verloren gaan. De Commissie stelt de komende vier jaar (2003- 2006) bijna 550 miljoen euro be schikbaar voor de vervroegde pensionering en omscholing van vissers. Naast een kleinere vloot stuurt de Commissie aan op strikte na leving van de toegestane vangst- hoeveelheden. Staatssecretaris Faber (visserij) steunt de sanering van de EU- vloot. Voor Nederland betekent dit 180 boten uit de vaart (op een totaal van ruim duizend) of minder vaardagen. Toch gaan de Nederlandse Vis sersbond en de Federatie van Nederlandse Visserijverenigin gen ervan uit dat de inkrimping van de Europese vissersvloot als geheel, Nederland niet zal tref fen. „Nederland heeft sinds eind jaren tachtig al zo'n 250 vaartui gen ingeleverd. Voor de kotter- vloot voldoet Nederland aan de doelstelling", zei J. Nooitgedagt, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond. Volgens L. Ouwehand, directeur van de gelijknamige rede visverwerking in Katwijk, het plan ook weinig ge\ voor de Nederlandse visvi kende bedrijven. „Het besluit valt niet lucht. Je ziet al jaren het I» landse visaanbod dalen", Ouwehand. De verwerkem dustrie leunt daarom meer op geïmporteerde vi; ten uit IJsland, Noorwegi de Stille Oceaan. Ouwehar vens voorzitter van het lands Visbureau, dat de sumptie en afeet van vis bevorderen, denkt niet d visprijs in de winkels enorr neemt, omdat geïmpon vis het gemis van Nederl vangsten ondervangt. De p waren al relatief hoog. Volgende maand bespreki Europese visserijminister plannen voor het eerst. D den met grote vissers (Spanje, Italië, Frankrijk, I gal, Griekenland) zullen ei aan de voorstellen af te ken. pernis - Speciaal voor fietsers zijn bij het havenspoor ter hoogte van Pernis rollende hellingbanen aangelegd. De fietsers gaan nu over de trei nen heen die op het drukke spoor passeren en hoeven niet meer te wachten. De aanleg van deze 'lopende band' heeft ruim 2,5 miljoen euro ge kost. Foto: ANP/Marcel Antonisse utrecht/anp - Bankverzekeraar Fords heeft in de eerste drie maanden van dit jaar een netto winst behaald van 850 miljoen euro. Dat is vijf procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, zo maakte Fords woensdag voorbeurs bekend. Financieel analisten gingen in hun progno ses uit van een winstdaling ten opzichte van het eerste kwartaal van vorig jaar. De verzekeringen boekten een nettowinstdaling van zes pro cent tot 302 miljoen euro. De daling komt op het conto van een eenmalige bate vorig jaar. Zonder die post steeg de winst met vijf procent. De premie-in komsten bij de levensverzeke ringen vielen veertien procent terug, maar dat is volgens Fords voor de helft te verklaren uit het afstoten van twee bedrijfsonder delen waaronder de Franse ver- zekeringstak. Bij de andere ver zekeringen stegen de premies, met 17 procent. De Nederlandse verzekeringstak Amev-Stad Rot terdam zag het operationele re sultaat van 129 miljoen euro naar 92 miljoen teruglopen. Die daling werd veroorzaakt door fors lagere beleggingsopbreng sten. Die namen met 47 miljoen euro af. Het bankbedrijf deed het beter met een toename van zestien procent. Fortis zegt te profiteren van de lopende reorganisatie waardoor het personeelsbe stand bij de bank in vergelijking met eind december met 650 mensen afnam. Dat b derde van het totaal dat Fo 2002 wil schrappen. Ook a kosten vielen lager uit, t over hogere inkomsten. De positieve resultaten i eerste kwartaal stemmen ook voor het hele jaar pt De bankverzekeraar ver over heel 2002 een verbe van het netto operatione sultaat (per aandeel) van 1 cent. Bij de presentatie v< jaarcijfers in maart wilde man A. van Rossum alleei gen dat Fortis klaar stond vruchten te gaan plukker het economisch herstel, dat het herstel nog broos w hoofddorp - De Nederlandse luchtvaart is niet in gevaar ge weest als gevolg van de zwendel met vliegtuigonderdelen door het Italiaanse bedrijf Panavia- tion. Dat concludeert de divisie luchtvaart van de Inspectie Ver keer en Waterstaat na een on derzoek. Wel is in één geval melding gemaakt van een ver valst begeleidend document. Justitie in Italië verdenkt Pana- viation ervan onderdelen uit ge crashte of afgedankte toestellen met valse documenten als nieuw te verkopen. Dat kan risi co's opleveren voor de vliegvei ligheid. Het bedrijf bleek niet of ficieel erkend te zijn door de Amerikaanse en Italiaanse auto riteiten. In Nederland zijn bij tien lucht vaartbedrijven in totaal 83 on derdelen aangetroffen die af komstig zijn van Panaviation. Alle onderdelen zijn gecontro leerd op luchtwaardigheid of vervangen. In 95 procent van de gevallen bleek alles in orde, ter wijl dat bij 5 procent niet meer viel na te gaan. Eén bedrijf meldde dat er een document is vervalst dat hoort bij een door Panaviation oor spronkelijk in Nederland ge kocht onderdeel. Het formulier dat door Panaviation aan de Ita liaanse koper werd verstrekt, week af van het origineel. Er wordt nog onderzocht of aangif te zal worden gedaan. door Maurice Wilbrink den haag - De Nederlandse consument is bevangen door vrees voor slechte econo mische tijden. Berichten over eeri stilstaan de economie, een oplopende werkloos heid, toenemende onzekerheid op de hui zenmarkt en groeiende druk om de lonen te matigen, missen hun uitwerking niet. Ook de hoge inflatie die de koopkracht wegvreet en het gevoel dat de euro het le ven nog duurder maakt, tasten het ver trouwen aan. Belangrijkste graadmeter van het pessi misme is de almaar teruglopende bereid heid tot het doen van grote aankopen. In mei daalde deze wederom, zo maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek giste ren bekend. Die teruggang begon overi gens al toen de economie nog zeer hoge groeicijfers vertoonde. Onderzoek van het CBS gaf aan dat de Nederlandse huis houdens verzadigd waren: men zat vol nieuwe auto's, keukens, computers, en andere duurzame spullen. Nu de economische omgeving er een heel stuk minder vrolijk bij staat, wach ten mensen om die spullen te vervangen. Sinds vorig jaar groeit de consumptie zeer gematigd, maar hij bleef wel groeien en dempte daarmee de vrij zware terug val van de Nederlandse economie, die werd ingeluid door het instorten van de export. De betekenis van de consumen tenbestedingen voor de economie is groot: ruim vijftig procent van het bruto nationaal product komt eruit voort. Het dalende vertrouwen en de afnemende koopbereidheid doen vermoeden dat Nederland na een slecht 2001 ook een slecht 2002 gaat doormaken. In de indu strie, die normaal gesproken een econo misch herstel zou moeten inleiden, daalt het vertrouwen eveneens. Nederland mag dan 'technisch' niet in een recessie zijn beland (met economische krimp), maar de stagnatie van de economie duurt lang en veel langer dan in de om ringende landen. Nederland is de afgelopen jaren vaak ver geleken met de Verenigde Staten. De dienstensector is net als in de VS sterk ontwikkeld, en de Nederlandse econo mie is naar Amerikaans voorbeeld flexi bel gemaakt: uitzendwerk en soepel ont slagrecht maken de economie dynami scher. Beide landen kenden een lage werkloosheid. Maar de verschillen begin nen nu ook weer op te vallen. In de VS viel de economie diep, ook nog geholpen door de directe gevolgen van '11 septem ber', maar zorgt de ingebouwde veer kracht ervoor dat het economisch herstel overal zichtbaar is. Bedrijven zijn gesa neerd, werknemers zijn mobiel en na de pijn zal de groei weer komen. Dat denkt de Amerikaanse consument ook. Hij heeft zich nauwelijks wat aange trokken van de recessie en de oplopende werkloosheid, is gewoon nieuwe auto's blijven kopen, en bleef zwaar op krediet leven. De centrale bank hielp een handje door de officiële rentetarieven naar laagste niveau te brengen sinds 196( Gistermiddag bleek dat het Amerikal consumentenvertrouwen in mei we was gestegen, en dat de burgers in aj weer meer hadden uitgegeven, voort aan dure goederen. De Amerikaan si zich nog altijd onbekommerd in de schulden, terwijl de Nederlander de| op de knip houdt en zijn spaarreken spekt voor nog slechtere tijden. I Bepalend voor het Nederlandse cori mentengedrag is de komende maan vooral de ontwikkeling van de werkl heid. Loopt die inderdaad met grote sprongen op, zoals onder meer het traal Planbureau voorziet, dan maal de consument nog huiveriger om he geld te laten rollen. Dat is een sentin dat bijvoorbeeld de oververhitte hui markt kan beroeren. En dat zal nog i tijdje de groei in Nederland drukker waar de VS alweer dik in de herstelfi zijn beland. eindhoven/gpd - Hoewel de of ficiële wisseldatum 1 april is ver streken, is het nog steeds moge lijk om zonder kosten guldens om te zetten in euro's. Onder meer de Postbank en de Rabo bank bieden die service dit hele jaar nog gratis aan, mits het geld op een eigen rekening bij die bank wordt gestort Het maakt niet uit of het om munten of pa piergeld gaat Binnen de Nederlandse Vereni ging van Banken was afgespro ken dat tot 1 april 2002 het om wisselen gratis zou zijn. Na die datum mogen banken kosten in rekening brengen. De meeste instellingen doen dat ook. Zo laat ABN Amro klanten 2,50 eu ro betalen en niet-klanten 4 eu ro. Bij de GWK-kantoren geldt bij het wisselen een provisie van 7,25 procent van het wisselbe drag plus 2,25 euro. Voor bedra gen boven de 2250 euro zijn de kosten 6,75 procent en 13,50 eu ro. Munten kunnen bij GWK niet worden gewisseld. De afgelopen maand werden 71.510.225 gulden-gerelateerde munten en ongeveer 1.442.000 biljetten ingewisseld. Er zijn nu nog 3,7 miljard munten in om loop en 47 miljoen biljetten. De gezamenlijke waarde daarvan is ruim drie miljard gulden. Of banken ook na 1 januari 2003 nog guldens innemen, is nog onduidelijk. In elk geval blijft De Nederlandsche Bank (DNB) dat doen. Vanaf 2007 zijn munten niet meer inwisselbaar. Papiergeld kan bij DNB nog tot 2032 wor den gewisseld. erfurt/dpa - Van underdog tot een grote in de fabricage van condooms. Dat was de droom van drie Duitse studenten in 1988 en die lijkt veertien jaar la ter werkelijkheid te worden. Gis teren nam Condomi AG een vestiging in Erfurt in gebruik die in een klap de jaarlijkse produc tie van condooms meer dan ver drievoudigt tot 720 miljoen .tuks. Daarmee begint Concymi een serieuze bedreiging te 'Vor men voor Durex Dat is nu nog wereldwijd marktleider met een jaarlijkse productie van 2,5 mil jard condooms en een markt aandeel van 20 procent. Volgens Condomi groeit de markt voor voorbehoedsmidde len harder dan de productieca paciteit. Alleen al in Zuid-Afrika is er behoefte aan een half mil jard condooms per jaar. Condo mi wil daar ook een vesïfying gaan openen. den haag/anp - Guus van Huy- gevoort (57) is gisteren gekozen als nieuwe voorzitter van Abva kabo FNV. Op het vierjaarlijkse congres van de bond stemden de leden van de vakbond voor de collectieve sector bij accla matie voor de enige voorgestel de opvolger van Cees Vrins. Vrins (62) was na twaalf jaar voorzitterschap van een van de grootste FNV-bonden niet meer herkiesbaar. Ook de secretaris legde haar functie neer. Ria Cal- jouw-Rooijackers was in 1990 het eerste vrouwelijke bestuurs lid van de bond. Zij is vier jaar secretaris geweest. Oud-jeugdhulpverlener Van Huygevoort staat bekend als een van de linksere geesten binnen de vakbeweging. Hij zet zich sterk in voor de minima. Zo pleit hij ervoor het sociaal mini mum extra te verhogen, waar voor hij in ruil best bereid is om volgend jaar niet het hoogst mo gelijke loon te eisen. Daarbij stelt hij als voorwaarde dat werkgevers in CAO's echt werk maken van WAO-preventie en reïntegratie en dat de overheid blijft investeren in de publieke sector. De vertrekkende voorzitter gaf zijn opvolger het advies niet op zijn lauweren te gaan rusten. Om de toekomst van de vakbe weging veilig te stellen bena drukte hij dat de Abvakabo moet 'verjongen, verkleuren en feminiseren'. De nieuwe voorzitter van de ambtenarenbond Abvakabo Guus van Huygevoort (links) met zijn voorgan ger Cees Vrins op het congres van de bond. Foto: ANP/Roger Dohmen Vrins nam dinsdag tijdens het congres geëmotioneerd afscheid van de aanwezige Abvakabo-le- den. Zijn vertrek ging niet onop gemerkt voorbij; in naam va cle koningin werd hij door de&is- sionair-minister Vermeend van sociale zaken en werkgelegen heid benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau vanwe ge zijn verdiensten voor de^e- derlandse samenleving, ver meend kreeg op zijn beurt een lintje van de vakbond. Hij is, net als zijn demissionaire collega Zalm, vijfentwintig jaar lid van de ambtenarenvakbond. utrecht/anp - De 370 we mers die bij Connexxion den ontslagen, krijgen mc geen sociaal plan. Het vo van de werkgever is vc FNV Bondgenoten ver ond maat. „Beter geen sociaal plan, een slecht sociaal plan", onderhandelaar R. van I van Bondgenoten gisteren derde overlegronde. „De werkt er niet aan mee om nemers op een zo goet mogelijke manier de deur werken." De bond vindt dat het pl geen enkel opzicht lijkt op ge verzachtende maatre voor ontslagen medewerkt het busbedrijf. „Men wil b talligen kennelijk zo snel r lijk de deur uit hebben." Connexxion besloot maand 370 banen te schn en op materieel te bezui om beter te kunnen cont ren. Volgens FNV Bondge slaat het vervoersbedrijf mee een heilloze weg in. gewoon haasje-over. Na ell zuiniging volgt er weer maar weer goedkoper ti dan de concurrent. Waar dit op?" vraagt Van Badei af. FNV Bondgenoten voor NS-achtige toestand het streekvervoer.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6