Pilgebruik bij psychische stillere snelwegen door Voefmat' problemen toegenomen BINNENLAND 2 'Kans HIV-besmetting Utrechtse studente klein' Borst: Overleg verstrekking van heroïne snel hervatten Bedrijf verdenkt personeel van stelen uit pinautomaat Schaap met vijf poten 'Palestijnse vlag heeft niets Nieuwe wervingsactie orgaandonoren van doen met antisemitisme' Aanval op pinpasfraude Gelderland: Nadere studie naar Duitse waterbekkens ^spraak voor ird vernietigd Jac - De 47-jarige man het gerechtshof in irden is vrijgesproken Imoord op Groninger ïi Wijk, moet opnieuw h berecht. Dit bepaalde e Raad in Den Haag gis- 11999 drong de man sa let een ander 'zomaar' is van de 27-jarige autis- |/an Wijk binnen. De jon- pinger werd op beest- wijze afgeslacht. nt mag wel I exporteren AG - Afvalverwerkingsbe- jsent Milieu, de voorma- 1 uit Wijster, mag hon- biiljoen kilo afval uitvoe- r een energiecentrale in nd. Essent Milieu meld- |het ministerie van (dat rij dit afval vanaf 1 [1 gaan uitvoeren. De ont- een centrale in Bremen, juit het afval elektriciteit, inisterie maakte bezwaar |le uitvoer omdat het niet i om een nuttige toe- maar puur om verwij- fvan afvalstoffen. De State besloot gisteren Idat de uitvoer toch mag 1 'nden. egen pakt divisten aan N - Nijmegen gaat 33 ten draaideurcriminelen id hard aanpakken. Uit ek is gebleken dat deze 'erslaafden verantwoor- voor 80 tot 90 procent inbraken in de stad. ;t openbaar ministerie is oken dat de recidivist in nis blijft tot aan de aak, dat een vrijheids- ieteen wordt uitgevoerd bij het bepalen van de neiiaat ook eerdere delicten llen. vrijuit na len vriend ag - Een 31-jarige Al- ■jdammer die op 11 maart aar een vriend en plaats- 1 doodschoot, is sinds n een vrij man. Hij werd let gerechtshof in Den bntslagen van rechtsver- b wegens noodweer. Het slachtoffer betrapte de ,hte in de slaapkamer van iendin. De man schoot laai toen het slachtoffer mes in de hand in de lening opdoemde. geëist tegen in rechtse NNP |echt - Justitie in Dor- heeft gisteren tegen drie de extreemrechtse Nationale Partij (NNP) a^raffen en een boete ge togens discriminatie en uizetten tot haat. Op de etsite van de NNP ston de zomer van 2000 tek- larin de derde generatie ;anen als gevaarlijk werd even. Ook stond er dat Iers van die generatie zijn Ded in gevangenissen en ezighouden met drugs- I, wapenhandel, vrou- tndel, zwendel, inbraak, le '1, roofovervallen, ver ing en overige delicten. nt4aak op 11 juni. „t jaar geëist ■ie r doden vrouw wij 3sch - Bij de rechtbank in osch is gisteren acht jaar ëist tegen een 26-jarige lit Eersel. Hij wordt ervan :ht op 5 september 2001 l-jarige vrouw uit Hooge- e hebben gewurgd. De merkte voor het taxibedrijf 2 echtgenoot van het offer. De man had geld om zijn Indonesische lin uit de financiële pro- n te helpen. Hij zou de rvan rijn baas om 20.000 hebben gevraagd.Toen gerde, kneep hij haar keel Uitspraak op 11 juni. E tiehond bijt s ziekenhuis in - Een Brabantse politie- heeft gisteren zijn baasje lig toegetakeld, dat die in •fekenhuis een operatie t ondergaan. De honden- èider van het politiedis- Ireda deed gisteren met de nee aan een training. De [herder, die sinds een jaar 4le politie werkte, viel tij en bewakingsopdracht s aan. Een dierenarts et dier afgemaakt. ker krijgt met hamer dam - Twee Rotterdam- ebben gistermiddag een agenchauffeur bewerkt n hamer, omdat rij zich en aan rijn rijgedrag. de politie liep de 32-ja- auffeur uit Den Bosch oogletsel op. Het con- tstond op de A20. De po- eft de twee belagers aan- den. woensdag 29 mei 2002 den haag/gpd - Voor psychische aandoenin gen grijpen de Nederlanders in toenemende mate naar een pil. Zo is het kalmeringsmiddel Seresta het paracetamolletje voorbij ge streefd als meest geslikte medicijn. Over dit toenemend medicijngebruik bij alledaagse le vensproblemen moet een discussie worden gevoerd, vindt apotheker en medisch histori cus Toine Pieters. Pieters gaf leiding aan een onderzoek voor het Rathenau Instituut, dat resulteerde in het rapport 'Pillen en psyche'. Daaruit komt naar voren dat vooral in de jaren negentig het gebruik van pillen die gedrag of stem ming beïnvloeden flink is gestegen. Het aan tal verstrekkingen van Ritalin via de openba re apotheek groeide van ruim 65.000 in 1997 naar 180.000 in 2000. Het aantal gebruikers van antidepressiva nam tussen 1996 en 2000 toe van naar schatting 500.000 naar 800.000. Het aantal voorschriften in die periode ver dubbelde. Aan psychische problemen die samenhan gen met angst, agressie, hyperactiviteit en verdriet wordt tegenwoordig steeds meer een biologische basis toegekend. Als een pa tiënt een gebrek of overschot aan bepaalde stoffen in het zenuwstelsel heeft, kan een pil dat opheffen. Dit 'bio-optimisme' heeft tot gevolg dat artsen meer medicijnen voor schrijven, patiënten eerder om pillen vragen en beleidsmakers hier een wondermiddel in zien. De onderzoekers namen de oorzaken onder de loep. Huisartsen hebben bijvoor beeld meer verantwoordelijkheid gekregen bij de diagnose en behandeling van ADHD. Pieters: „Ouders komen met hun hyperac tieve kind bij de dokter. Ze willen er graag iets aan doen, ze hebben op school gehoord dat er iets moet gebeuren. Gedwongen door de wachtlijsten zie je dat de arts het pro bleem moet oplossen. Als je dan weet dat Ritalin werkt, dan ligt het voor de hand dat te proberen." In het rapport beveelt hij aan welke rol de media spelen bij de vraag naar medicijnen. Voor antidepressiva geldt dat met pillen een toenemend aantal Wachten wordt behan deld, zoals angst gerelateerde aandoenin gen. Pieters riet de grenzen vervagen. „Het is goed dat we er vrijer over rijn gaan pra ten, maar dat betekent ook dat patiënten eerder denken de riekte te hebben." den haag/gpd - Met het aanleg gen van een zogenaamde zoef- mat kan het lawaai op de Ne derlandse snelwegen in de toe komst waarschijnlijk met 15 de cibel worden teruggedrongen. Dat zegt Rein Muchall van on derzoeksbureau Omegam uit Amsterdam. Volgens hem rijn auto's die voorbij rijden daar door nauwelijks meer te horen. Rijkswaterstaat onderzoekt in samenwerking met de Vereni ging van Nederlandse Tapijtfa brikanten (VNTF) en Omegam de mogelijkheden om de zoef- mat in de toekomst te gaan ge bruiken. De mat bestaat uit drie lagen, die worden aangebracht op een fundering van asfalt. De boven ste tapijtlaag is ongeveer vijf millimeter dik. Daaronder komt een verende rubberlaag van ge malen autobanden van ander halve centimeter. De derde laag bestaat uit een soort golfplaten met schuine ribbels. „We kwamen op het idee door een artikel over een honderd procent rubberen wegdek in Ja pan. Dat idee mislukte vanwege brandgevaar. Daarom maken wij gebruik van tapijt. Dat is brandwerend", vertelt Rein Muchall. Hij denkt dat de zoefmat motor geluid beter absorbeert dan bij voorbeeld het geluidsvriendelij- ke zeer open asfaltbeton (zoab). Daarnaast kunnen volgens hem ook water en vuil makkelijker worden afgevoerd. „Door de ve ring in het wegdek worden wa ter en vuil automatisch naar de zijkant weggeduwd. Cruciaal in het hele project is volgens de onderzoeker de ta pijtlaag. „Die moet minimaal tien jaar mee kunnen en hele sterke vezels hebben. Als een vrachtwagen van dertig ton plots moet remmen, moet dat geen probleem rijn voor de ta pijtlaag." VNTF - directeur Jos Wesselink riet vooralsnog geen onoverko melijke problemen. „De techni sche mogelijkheden rijn groot Door gebruik van gerecyclede tapijtvezels kunnen we zelfs bij dragen aan een beter milieu. Het onderzoek bevindt zich nog in een beginstadium, maar het is zeer de moeite waard om te kijken wat de mogelijkheden rijn." De zoefmat is duurder dan ge woon asfalt, maar gezien het ef fect spreken de onderzoekende instanties van een betaalbare oplossing. .Andere alternatie ven om geluidshinder tegen te gaan, rijn meestal duurder", al dus Muchall. den haag/anp - Minister Borst van volksgezondheid vreest dat de verstrekking van heroine op medisch voorschrift aan chroni sche drugsverslaafden niet tijdig wordt voortgezet. Dat komt om dat de Tweede Kamer een over leg op 17 april over de versla vingszorg heeft afgelast na de val van het kabinet een dag eer der. Daardoor kan de Tweede Kamer zich niet uitspreken over het be sluit van het kabinet om chroni sche junks op voorschrift heroï ne of grote doses methadon te verstrekken. Het kabinet besloot in maart die experimentele be handelingen op te nemen in de verslavingszorg. Borst drong er gisteren in een brief aan de Tweede Kamer op aan om het overleg zo spoedig mogelijk alsnog te houden. Ze wijst erop dat door uitstel de huidige behandelplaatsen niet worden opgevuld met nieuwe patiënten. Dat is het geval in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Heerlen. Ook de reeds gereserveerde gel den voor deze behandelingen wofden niet volledig besteed. De centra moeten bovendien wel openblijven om huidige pa tiënten te behandelen. Borst denkt dat door de huidige onze kerheid personeel opstapt en dat ook daardoor de continuïteit van de voorzieningen in gevaar komt. eindhoven/gpd - Brink's Neder land BV, een bedrijf dat geldau tomaten vult, verwacht dat bin nen een maand de daders van een diefstal uit de automaat in Someren-Heide gepakt kunnen worden. Volgens algemeen di recteur J. van Werkhoven 'is er zoveel bewijs dat we een aantal mensen kunnen verdenken'. Daaronder rijn ook medewer kers van Brink's. Van Werkhoven vergaarde ge durende vier weken bewijslast en heeft die inmiddels overge dragen aan de politie. De daders hebben op 18 april 200.000 euro gestolen uit de geldautomaat van de Rabobank in het cen trum van Someren-Heide. Daar bij rijn geen sporen van braak gevonden. Van Werkhoven gaat er dan ook vanuit dat de daders of zelf de kennis en de middelen hadden om de kluis van de geldautomaat te openen, of ie mand bij zich hadden die hen heeft geholpen. Volgens Van Werkhoven is de procedure waterdicht en wordt personeel van Brink's voor aan name en gedurende de carrière gescreend op onberispelijk ge drag. De Rabobank wil niet reageren. lage zwaluwe - Het spreekwoordelijke 'schaap met de vijf poten' bestaat echt. In een wei in het Brabantse Lage Zwaluwe loopt een exemplaar rond met drie voor- en twee achter poten. Volgens zijn eigenaar ondervindt het dier geen last van zijn handicap. Foto: WFA/Erald van der Aa Strafklacht tegen vrouw Duisenberg Amsterdam/anp - Gretta Dui senberg wijst de beschuldigin gen van antisemitisme en het aanzetten tot haat aan haar adres van de hand. Maandag diende Federatief Joods Neder land (FJN) een strafklacht in te gen de vrouw van president Duisenberg van de Europese Centrale Bank. Zij hing als steunbetuiging aan het Palestijnse volk aan haar balkon in Amsterdam een Pales tijnse vlag. „Met antisemitisme heeft dit in het geheel niets te maken en daar wil ik ook niets mee te maken hebben", schrijft rij in een open brief aan het Al gemeen Nederlands Persbureau (ANP). Volgens Gretta Duisenberg lijdt het Palestijnse volk onder alle geweld, inclusief dat van Arabi sche rijde. „Ook het Palestijnse volk lijdt onder de niets ontzien de gewelddadigheden, die ik ten sterkste en compromisloos af wijs, ook en vooral de zelf moordaanslagen op onschuldi ge burgers." Volgens Duisenberg heeft haar buurvrouw in het programma Barend en Van Dorp haar be weegredenen onjuist weergege ven. Mevrouw Duisenberg zou volgens de buurvrouw de ellen de van de Palestijnen wijten aan de rijke joden. Dat is volgens H. Loonstein van FJN 'een klassiek voorbeeld van antisemitisme'. Loonstein heeft de Amerikaanse zusterorganisatie van FJN ge vraagd Duisenberg in de Ver enigde Staten tot ongewenst persoon te laten verklaren. Die dreiging was voor Gretta Dui senberg reden de vlag weg te halen. „Ik vind dat mijn man hier geen last van mag hebben", zegt rij. den haag/anp - Alle acht mil joen Nederlanders die nog niet als orgaandonor staan inge schreven, krijgen volgend jaar een oproep om zich alsnog op te geven. De actie, die wordt ge organiseerd door het ministerie van volksgezondheid, moet zo'n 500.000 nieuwe donoren ople veren. De Nierstichting begint deze week op eigen initiatief al met het werven van donoren. Het ministerie heeft vorig jaar een proefproject gehouden met de registratieformulieren. Inwo ners van drie gemeenten ver spreid door het hele land die niet als orgaandonor stonden ingeschreven, kregen een brief waarin hen de mogelijkheid werd gesteld dit alsnog te doen. „De respons op dat project was verrassend hoog", aldus B. El- bertse van de Stichting Donor voorlichting die het ministerie ondersteunt bij het project „Vijftien procent van de mensen beantwoordde de oproep terwijl we dat percentage van tevoren op 7 hadden ingeschat." Naar aanleiding van het positie ve resultaat, wordt de actie in 2003 landelijk doorgevoerd. El- bertse: „Ongeveer de helft van de 15 procent die bij de proef op de oproep reageerde, heeft zich als donor opgegeven. Op lande lijk niveau gaan we er van uit dat dit percentage rond de 10 uitkomt. Dat zouden tussen de 400.000 en 500.000 donoren rijn." Ook de Nederlandse Nier stichting gaat actief orgaando noren werven. Voor het eerst sinds haar bestaan verstuurt de stichting ongevraagd registratie formulieren voor donoren. De stichting stuurt deze week 160.000 formulieren aan haar le den. In september stuurt de or ganisatie nog eens 100.000 for mulieren naar de vrijwilligers die bij de jaarlijkse collecte geld ophalen voor de Nierstichting. den haag/anp - De politie en het openbaar ministerie (OM) houden de komende twee we ken een offensief tegen jongeren die fraude plegen met pinpas sen. Naar verwachting kunnen in het hele land ongeveer twee honderd jongeren de politie aan de deur verwachten. Na een gezamenlijk onderzoek van de politie en het OM rijn de namen van ongeveer tweehon derd verdachte jongeren boven water gekomen. Een deel van de verdachten moet erop rekenen dat ze worden gearresteerd. An deren moeten alleen voor een gesprek naar het politiebureau. Het project met de naam 'Actie Schoolplein' richt zich op jonge ren die hun pinpasjes tegen be taling van 250 tot 500 euro uitle nen aan criminelen. Die veran deren gegevens op gestolen overschrijvingskaarten, om geld door te sluizen naar rekeningen van geronselde jongeren. De politie en het OM willen met de Actie Schoolplein duidelijk maken dat de fraude grote na delige gevolgen met zich mee kan brengen. Zo blijft het voor diegene lange tijd moeilijk om een rekening te openen, een le ning of een hypotheek af te slui ten of een creditcard te krijgen. Het OM en de politie benadruk ken ook dat de banken de scha de, meestal grote bedragen, te rugvorderen. De actie is ook be doeld om de opdrachtgevers te ontmaskeren. arnhem/anp - De provincie Gel derland wil nadere en uitgebrei dere studies naar het effect van maatregelen die Duitsland neemt tegen extreem hoogwater in de Rijn. Verantwoordelijk ge deputeerde J. de Bondt gelooft niet dat waterbekkens in Duits land niet zouden helpen om de waterstand in de grote rivieren in Nederland structureel te ver lagen. Dat zegt De Bondt in een reactie op het rapport van de commis- sie-Luteijn. Deze commissie meent met staatssecretaris De Vries van waterstaat dat Duitse maatregelen nauwelijks effect hehjben op de waterstand in Ne derland. De Bondt wees eerder al op studies die uitwijzen dat de waterstand bij Lobith met 70 centimeter kan zakken als Duitsland alle voorgenomen maatregelen heeft uitgevoerd en bovendien bij Hessen een wa terbekken heeft ingericht. Gelderland heeft volgens De Bondt de bereidheid om wel licht mee te werken aan de in richting van overstromingsge bieden, maar niet voordat inter nationaal naar betere oplossin gen is gezocht. De provincie wil het Luteijn-rapport kritisch be kijken voordat er gesproken kan worden over Nederlandse ge bieden die als noodoverloop zoiejen moeten fungeren, aldus de Gelderse gedeputeerde. door Jos Steehouder utrecht - Het opzuigen van bloed met de mond in een pi petje is in medische- en labora toriumkringen al meer dan twintig jaar uit den boze. Ieder een weet dat, behalve misschien een enkele onervaren student, zoals onlangs is gebeurd tijdens een practicum in het Universi tair Medisch Centrum (UMC) in Utrecht. „Want bloed is een potentieel levensgevaarlijk materiaal", zegt professor SA Danner, als aids- deskundige verbonden aan het Amsterdamse VU-riekenhuis. Daarom is het gebruikelijk voor het pipetteren balkonnetjes te gebruiken „Maar dat eerstejaars studenten ongescreend studie materiaal aangeboden krijgen, is een blunder van het Universitair Medisch Centrum." „Nieuwe protocollen en regels om dit soort dingen te voorko men hebben geen enkele zin. Iedereen wéét het, een kwestie van gezond boerenverstand", meent Danner. „Je moet het voorval in Utrecht dan ook scoren in de categorie buite nissigheden." „Wie werken er met bloed? Dat zijn medici, medische studen ten, verpleegkundigen en analis ten. Zeker die laatsten worden er tijdens hun opleiding vanaf de eerste seconde op gewezen, wat de risico's zijn en hoe je daarmee moet omgaan", zegt Danner. Maar bij medische studenten is het omgaan met bloed een van de vele, zeer vele aspecten van een complexe opleiding. Boven dien gaat het bij eerstejaars stu denten om mensen die net uit de schoolbanken komen. Dat daarbij dus een keer iets mis gaat, zoals nu, is op zichzelf niet gek. „Daarom mogen medische faculteiten nooit ongecontro leerd bloed aan hun studenten aanbieden." Voor simpele opdrachten, zoals bijvoorbeeld het bepalen van het bloedbeeld, is het gebruike lijk dat de studenten bij elkaar bloed prikken. Bij iets com plexere opdrachten kan dat niet, zoals het meten van het bloed- bezinksel. „Daarvoor ben je af hankelijk van het bloed van een patiënt met een echte ziekte. Ma^ dat moet dan wel zijn ge test'op HIV en hepatitis, zo hoort dat te gebeuren in alle op leidingen. Alleen in de laatste fa se van de opleiding ligt dat an ders, maar dan praten we over co-assistenten, die al in het zie kenhuis met échte patiënten werken", aldus Danner. Dat de studente in kwestie daadwerkelijk met HIV besmet raakt acht professor Danner vrij wel uitgesloten. „De kans is klei ner dan één op duizend, afhan kelijk van het aantal wondjes dat ze in haar mond heeft gehad", zegt hij. Danner zegt ervan op de hoogte te zijn dat de studente direct na het voorval profilax is gaan gebruiken, een HIV-rem- mend medicijn. „Dat maakt de kans op besmetting nog eens tien keer kleiner." Wie met HIV is besmet, vormt antistoffen in zijn bloed, die met een test kunnen worden aange toond. De antistoffen tegen HIV zijn na ongeveer drie maanden in het bloed aan te tonen, met een zekerheid van meer dan 90 procent. Na zes maanden is be smetting met een nauwkeurig heid van 99,9 procent aan te to nen. „De studente wacht dus welj&n paar spannende maan den'schetst Danner. Arbeidsinspectie start onderzoek De Arbeidsinspectie begint zo snel mogelijk een onderzoek naar de mogelijke besmetting van de Utrechtse studente ge neeskunde met het HIV-virus. Dat heeft een woordvoerster van de Arbeidsinspectie giste ren meegedeeld. Het Univer sitair Medisch Centrum (UMC) maakte maandag al bekend een eigen onderzoek te beginnen. Volgens het UMC wordt normaal gespro ken bloed gebruikt dat getest Wie met het virus is besmet, heeft overigens nog geen aids en krijgt dat tegenwoordig ook bij na nooit meer. Van aids is pas sprake als het verzwakte afweer systeem voor een structureel ziektebeeld zorgt. Moderne me dicijnen helpen een HlV-gém- fecteerde zijn of haar afweersys teem zodanig op peil te houden dat de ziekte lang kan worden uitgesteld, en wellicht zelfs j voorkomen. „HlV-infectie bete- is op HIV, maar was de voor raad voor het eerst op. De Ar beidsinspectie spitst het on derzoek onder meer op de in structies toe. Verder onder zoekt zij of het UMC iets te verwijten valt Het Studenten platform van de KNMG (Ko ninklijke Nederlandsqg^iat- schappij tot bevordermg der Geneeskunst) gaat naar aan leiding van de gebeurtenis per universiteit bekijken of de richtlijnen nageleefd worden. kent vermoedelijk dus geen doodvonnis meer", aldus Dan ner, althans niet in rijke wester se landen waar de dure medicij nen - een therapie kost 9.000 euro per jaar - betaald kunnen worden door de verzekerings maatschappijen. „En denk niet dat die medicijnen een koekje zijn: we hebben te maken met veel bijwerkingen en het pro bleem van resistentie van {jet vi rus. Het is een blijvende strijd."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5