BVD: Tweetal Kashmir was 'Stel in Rotterdam gerekruteerd BINNENLAND 1 Het blijft aanmodderen met illegalen en asielzoekers Weisglas krijgt 'mooiste baan in politiek' werd steeds gekker' Belcom Fortuyn ingesteld voor moordonderzoek Minder vissers Familie spreekt van speculatie Weerstand tegen verhoging eigen bijdrage in de zorg 'Zonder LPF toch aanklacht' DSM trakteert 22.000 man op ontbijtje m op naam ert van der G. |Een bedrijf uit Eist heeft van de verdachte van jord op Pim Fortuyn als naam geregistreerd. De ètsite blijft wat directeur i Shock Media betreft, uikt. Het bedrijf zegt de i Volkert van der G. te q geclaimd 'om te voor- dat anderen er misbruik iken'. Gotz heeft ook de ige naam van de verdach- Idomein geregistreerd. gaf info criminelen 'AM - Een 46-jarige man kte als tolk voor de poli- sterdam is opgepakt, dt ervan verdacht ver- •lijke informatie te heb- •rgespeeld aan een cri- organisatie. De tolk ont- iarvoor geld en sieraden, de politie. Tien jaar voor ijgssmokkelaar em - Officier van justitie tuis heeft gisteren bij de jank in Haarlem tien jaar genisstraf geëist tegen D-jarige man uit Purmer- ==Ve man was lid van de af- High Risk (Hoog Risico) marechaussee op Schip- heeft volgens justitie het land binnengesmok- De drugs werden door ers vanuit Suriname naar rland gebracht. onderzoekt ating Bouterse aribo - Het openbaar |terie in Paramaribo doet oek naar uitspraken van ïrleider Bouterse, afgelo- jrijdag. Het OM gaat na of jrse zich moet verant- Bën voor zijn uitspraken iSéderlandse mariniers die name trainen en Neder- Irs die er wonen. Dit heeft Iter Gilds van justitie giste- prklaard. Bouterse is bang t te worden. 'Jrathon volgt lere route idam - De 27ste editie Amsterdam Marathon dit jaar niet meer langs de :ationsplein-Dam-Rokin dstraat in het centrum hoofdstad. Volgens de :nte levert dat te veel pro- op voor de bereikbaar- de binnenstad en voor igheid. Bovendien bleken 'nemers niet erg blij met iwe keitjes op de Dam. jnog niet bekend welke wel wordt gelopen. woensdag 29 mei 2002 den haag/gpd - WD'er Frans Weisglas is gisteren met grote meerderheid gekozen tot nieu we voorzitter van de Tweede Kamer. Hij liet in een geheime stemming zijn tegenstrevers An- nemarie Jorritsma (WD) en Jim Janssen van Raay (LPF) achter zich. Van de 146 aanwezige Ka merleden stemden er 80 voor Weisglas en 41 voor Jorritsma, die gisteren op het allerlaatste moment nog door de WD kan didaat werd gesteld. Janssen van Raay kreeg 24 stemmen, waar schijnlijk allemaal van de aan wezige LPF-leden. In het openbaar moesten de drie sollicitanten uiüeggen waarom zij zichzelf het meest geschikt achten als voorzitter. Dit was voor het eerst in de par lementaire geschiedenis. In vroeger jaren was het aanwijzen van de voorzitter een zaak die de fracties in de achterkamertjes uitvochten. Dit keer mocht ieder Kamerlid dat zich geschikt acht te, 'solliciteren'. De Kamer wilde vooral weten hoe Jorritsma zou omgaan met de bouwfraude-enquête. Verder wilde de Kamer meer weten over het onderzoek van de Alge mene Rekenkamer naar subsi dies aan het bedrijf waar haar man werkt. .Alles wat is ge beurd, deugt in mijn ogen", ver weerde Jorritsma zich. Ex-europarlementariër Janssen van Raay moest uitleggen waar om hij voorzitter wilde worden hoewel hij geen enkele ervaring in de Tweede Kamer had. Maar hij heeft andere relevante erva ring, vindt hij. Hij wees op de vijf onderscheidingen die hij van verschillende regeringen heeft gekregen, het feit dat hij bij de cavalerie meereed op de rumoe rige huwelijksdag van prinses Beatrix en zijn ervaring als tank commandant die hem de on derscheiding van het Jenever- kruis opleverde. Weisglas, die al jaren onder voorzitter is, moest toezeggen dat de debatten onder zijn lei ding niet meer zo zullen uitlo pen. „Ik woon nogal ver weg, dus ik wil toch wel om elf uur 's avonds klaar zijn", kondigde Teeven van Leefbaar Nederland aan. „Ik beloof niets, maar ik trek me de kritiek aan", zei Weisglas deemoedig. Hij zegde ook toe als voorzitter tijdens de batten niet meer de krant te le zen, mits Kamerleden dat ook niet doen. Weisglas toonde zich na afloop beduusd en dolgelukkig. „Dit is Jorritsma werd gisteren niet verkozen tot Kamervoorzitter. Het par lement koos voor partijgenoot Weisglas. Foto: GPD/Harmen de Jong een schitterende functie, de mooiste baan in de politiek. Het was een grote wens van mij." Hij wil het politieke debat dat de laatste tijd vooral buiten de Ka mer is gevoerd, weer terug in het parlement brengen. Jorritsma reageerde teleurge steld. „Ik had het graag gedaan. Ik ga een borrel pakken." Ze wil de niet speculeren waarom Weisglas het wel was geworden. ,Als je meedoet weet je dat dit risico van verliezen erin zit. Ik heb de laatste tijd wel grotere verliezen meegemaakt Janssen van Raay nam zijn ver lies luchtig op. „Dit is een mooie middag", vond hij na afloop. „Deze manier van kiezen is een goed systeem, het levert een leuk debat op. En ach, ik ben nu eenmaal gewend processen te winnen of verliezen." rotterdam-den haag/gpd-anp - De leiding van het openbaar mi nisterie heeft de begeleidings commissie voor het onderzoek naar de moord op Pim Fortuyn ingesteld. Die krijgt de naam: Belcom (begeleidingscommis sie) Fortuyn. De commissie is ingesteld om te komen tot een zo compleet mo gelijk en kwalitatief hoogstaand strafrechtelijk onderzoek, ver duidelijkt het college van procu reurs-generaal deze bijzondere stap. Belcom Fortuyn gaat het onderzoek naar de moord bege leiden en zal de werkzaamhe den van het huidige onder zoeksteam kritisch toetsen. Met de commissie wil Justitie een extra zekerheid bieden voor de kwaliteit en objectiviteit van het onderzoek Dit om de kans dat er iets fout gaat in deze zeer gevoelige zaak, tot het mini mum te beperken. Hoofdofficier van justitie in Dordrecht H. Samson leidt de commissie. Ze wordt door twee collega's uit de parketten Rotter dam en Arnhem ondersteund. Daarnaast hebben twee politie mensen zitting in de Belcom Fortuyn. COMMENTAAR in verdient eemaal zoveel burg - Bij tweeverdieners 3d ent de man doorgaans te maal zoveel als de vrouw, rsl ian brengt gemiddeld itt I euro per maand mee naar to de vrouw 880 euro. Dit >n t uit onderzoek van het e 1 raai Bureau voor de Statis- d (CBS). Bij jonge tweever- ers is het aandeel van de w w hoger dan bij oudere >ri verdieners. Bij jongeren ti| t het voor dat de vrouw b< r verdient dan de man. on 5 lorsing voor u iaden cliënt ss cht - Advocaat Jurgens (62) ;rs zijn vak een week lang niet rd efenen. Die straf heeft het van Discipline in Utrecht el irist vorige week opgelegd. nan heeft ernstig tegen de fpsregels gezondigd door e belastende informatie te e n over een criminele cliënt, ij itpaar smeet it miljoenen s( f( n - Een echtpaar uit Hoo- gi en heeft geruime tijd naar elust op grote schaal inko- gedaan, zonder dat het voor geld had. Het tweetal elde luxe auto's, 'kocht' in Ite een landhuis voor een iige 1,1 miljoen euro en liet Dog vallen op 21 vakantie- galows. Gisteren boog de tbank in Assen zich over de tijken van het echtpaar. Te- de man werd 240 uur ii istverlening en een voor- g rdelijke celstraf van een half li geëist, tegen zijn vrouw 1 derd uur werkstraf en drie 1 nden voorwaardelijk. ikter en chef vaar op de weg doorn - Dokters, perso- sconsulenten en leidingge len vormen het grootste ge- op de weg. Uit een onder- I; door de Britse verzekeraar irchill blijkt dat deze be- isgroepen het vaakst bij au- ngelukken zijn betrokken, [ens Churchill is het grotere 0 van een aanrijding het Dig van de vaak zware werk- sting in deze beroepsgroe- Boeren en gepensioneer- maken minder brokken. Liefhebbers kunnen vanaf vandaag aan de haringkar weer terecht voor de 'Hollandse Nieuwe'. Voor prijzen die nauwe lijks hoger zijn dan vorig jaar, is deze specialiteit als vanouds in grote hoeveelheden beschikbaar. Deense vissers vangen ze, Nederlandse transporteurs vervoeren ze en de Neder landse consument geniet er van alsof de voorraad oneindig is. Met de haringstand is al jaren weinig mis. Begin jaren tachtig gold een vangstverbod en in de jaren ema heeft het biolo gisch evenwicht in de Noordzee zich weer hersteld. Met de situatie van andere vissoorten in de Europese buitenwateren is het dramatisch anders gesteld. Overbevissing en forse overschrijding van eerder vastgestelde vangstquota heeft ge leid tot een onverantwoorde aantasting van de visstand en daarmee tot een nieuwe saneringsronde. Europees commis saris Fischler kondigde gisteren aan dat de Europese visserij- vloot met een kleine tien procent moet worden ingekrom pen en de vangst met 30 tot 60 procent terug moet. De Nederlandse visserijwereld heeft opvalland laconiek ge reageerd op de plannen van Brussel. Hoewel de maatregelen per land nog niet bekend zijn, verwacht men hier beperkte maatregelen. De Nederlandse visserijwereld - die steeds meer op de internationale handel en steeds minder op de ei gen vloot drijft - verwacht dat aan de quota voor tong en schol weinig verandert De maatregelen van de Europese Commissie zijn ingrijpend, maar hoogst noodzakelijk. Met name de snel groeiende vloot in de zuidelijke Europese landen en de ontduiking van de vangstbeperking dwingt tot harde maatregelen. Maar of de maatregelen ook effectief zullen zijn, is nog maar de vraag. De visserijsector heeft een lange traditie in het onderschat ten van de noodzaak van vangstbeperking. En de Europese Commissie kondigt vaak harde maatregelen aan, die de lid staten even zo vaak ondermijnen met het beschermen van de eigen nationale Moot. Maar de situatie is onomkeerbaar hoe meer de vissers vangen, des te sneller zal het aantal vis sers afnemen. eindhoven/gpd - De twee Eind- hovense jongens van Marokkaan se afkomst die eind januari dit jaar in het Indiase deel van Kashmir werden doodgeschoten door Indiase grenstroepen waren gerekruteerd voor de heilige oor log. Dat stelt de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) in zijn jaarverslag van 2001. Vaststaat', aldus de BVD, 'dat het tweetal in Nederland werd gerekruteerd en geestelijk voor bereid op deelname aan de 'ji had'de heilige oorlog tegen alle vijanden van de islam.' Volgens een woordvoerder heeft de dienst hiervoor 'keiharde aan wijzingen'. In het jaarverslag meldt de BVD dat Achmed el Bakiouli en Khalid el Hassnoui 'ook in materiële zin' de onder steuning kregen „die nodig was om aan het islamitisch front het in hun ogen hoogst bereikbare te verwerven, te weten het mar telaarschap." Mohammed Cheppih, die als woordvoerder van de familie optreedt, noemt de bevindingen van de BVD 'pure speculatie'. Volgens Cheppih zijn de jon gens volkomen onschuldig en zijn ze op een officiële manier het gebied binnengegaan. „Ze hadden gewoon interesse in het gebied. Bovendien hebben ze zich ingeschreven als toeristen en hun paspoorten en tickets getoond. Als het zou gaan om rekrutering, dan zouden ze wel naar binnen zijn gesmokkeld", zegt de woordvoerder. Hij spreekt verder zijn ongenoe gen uit over de manier waarop de BVD het jaarverslag heeft be kendgemaakt. „Er is totaal geen overleg geweest met de familie dat ze deze conclusies naar bui ten zouden brengen. Dat is heel pijnlijk." Overigens stelt een woordvoerder van de BVD dat de dienst „alle zorgvuldigheid heeft betracht die in zulke geval len wenselijk wordt geacht." Cheppih vindt het bevreemdend dat de Nederlandse overheid wel tijd uittrekt voor deze be schuldigingen, maar niets doet om in India opheldering te krij gen over de werkelijke toedracht van de dood van de twee. Volgens de Indiase overheid zouden de twee jongemannen in de hoedanigheid van moslim activisten een grenspatrouille in Srinagar met messen hebben aangevallen. Andere bronnen stellen dat de twee in koelen bloede zijn doodgeschoten. Daarmee is overigens niets ge zegd over het waarom van het reisdoel van El Bakiouli en El Hassnoui. door Sander Rooijakkers Rotterdam - De laatste tijd ste vende het stel, dat nog maar net in de Rotterdamse Delfgaauw- straat woonde, af op een gewis se dood. Hun leven werd steeds zwarter, vooral door hun eigen gekte. Vrienden van een van de slachtoffers zeggen dat het stel zich vrijwel volledig afzonderde. Ze draaiden al dagen keiharde housemuziek, gebruikten veel drugs en speelden bizarre spel letjes. Maandagavond werden hun li chamen gevonden, evenals dat van hun enige vriendin. Het mannelijk slachtoffer zou een bekende zijn in het uit gaanscircuit. Waarschijnlijk ver moordde hij de twee vrouwen en pleegde een dag later zelf moord. Alle slachtoffers werden ongeveer 35 jaar oud. De 12-jarige zoon van de vrien din zette de politie maandag op het spoor. Zijn moeder was al twee dagen niet in haar eigen huis geweest Zondag had de jongen geprobeerd haar te bel len, maar ze nam niet op. De vrouw was volgens haar vrien dinnen een sterke persoonlijk heid, had een goede baan en leidde een normaal leven. Tot ze het duo uit de Delfgaauwstraat tegenkwam. Ze had in het verle den ooit een relatie met de man. Ze ging de laatste maanden steeds vaker om met het tweetal en werd zo in dezelfde negatieve spiraal meegezogen. „Hij had haar al eens bedreigd en werd steeds gekker. De politie trof maandag een gruwelijk tafereel aan. „De eer ste agent kwam misselijk naar buiten," zegt een vrouw die de slachtoffers kende. Na de vondst van de lijken heeft de techni sche recherche de hele woning minutieus onderzocht. Op ten minste één van de lijken zijn sporen van uiterlijk geweld te zien, aldus de politie. geleen - Wie jarig is trakteert, hebben ze bij het ju bilerende DSM gedacht. De honderdjarige verzorg de vandaag een ontbijtje voor alle 22.000 mede werkers in veertig landen. DSM kreeg als cadeau het predikaat Koninklijk. DSM was eens de Staats mijnen in Limburg. Na het sluiten van de steenkool mijnen is het bedrijf veranderd in een internatio naal chemieconcern dat zich heeft gespecialiseerd in de productie van kunststoffen. Alleen de vesti gingsplaats van het hoofdkantoor herinnert nog aan de steenkool. Het DSM-gevoel ging vandaag de hele wereld over. In Geleen was op schermen te zien hoe collega's in Australië het feestje vierden. Wereldwijd had DSM op ruim honderd locaties de ontbijttafel gedekt. Foto: ANP/Robin Utrecht Hilversum/ANP Advocaat Spong wil de aanklacht tegen politici en journalisten wegens aanzetten tot haat ook doorzet ten als de Lijst Pim Fortuyn (LPF) daarvan wil afzien. Hij zei dit gisteren in het tv-program- ma Barend en Van Dorp. Voor de strafpleiters Spong en Hammerstein is bepalend, dat Pim Fortuyn zelf gevraagd heeft om een aanklacht in te dienen, in het geval die 'een kogel door zijn hoofd zou krijgen'. De aanklacht is mede ingediend door Langendam als voorzitter van de LPF. Op fractieleider Herben van de LPF wordt druk uitgeoefend om af te zien van de aanklacht om zo in ons land een bijdrage te leveren aan een sfeer van verzoening. den haag/anp - Ouderenorgani- saties hebben zich uitgesproken tegen de verhoogde eigen bij drage voor burgers die de Cen traal Economische Commissie voorstelt, onder meer in de zorg en het onderwijs. De Raad voor de Volksgezondheid en de Zorg (RVZ) steunt een dergelijke ver hoging. Dat heeft de RVZ infor mateur Donner laten weten. Eerdere pogingen om een eigen bijdrage voor medische zorg in te voeren, bleken vooral admini stratieve rompslomp op te leve ren. Het 'specialistengeeltje' en de 'medicijnenknaak' waren geen drempel om de vraag naar zorg te verminderen. Daarom heeft RVZ-voorzitter Sanders bij Donner een 'substantiële' bij drage bepleit. Op welke manier dat moet gaan gebeuren, laat de raad in het midden. De ouderenorganisaties vinden het 'onacceptabel' de eigen bij drage in te zetten als rem op de vraag naar zorg. Zij roepen CDA, LPF en WD op de stijgende kosten in de zorg niet eenzijdig te verhalen op de mensen die zorg nodig hebben. CDA'er Buijs vindt het voorstel van de RVZ „kort door de bocht. Het is een eenzijdige benadering die puur betrekking heeft op de financiering, terwijl het ook gaat om de structuur. Zo moeten zorgprocessen beter op elkaar worden afgestemd." De WD denkt dat een forse eigen bijdra ge wel degelijk de zorgvraag remt. „En mensen raken bewus ter van hun verantwoordelijk heid bij het afnemen van zorg", zegt Van Blerck (WD). De LPF was niet bereikbaar voor com mentaar. door Rudi Buis den haag - Er komt geen pardon voor uitgeproce deerde asielzoekers, die goed zijn ingeburgerd. Maar daarmee is het probleem niet van tafel. Ook in de toekomst zullen er stemmen opgaan voor een pardon, zodat Nederland met een schone lei kan beginnen. Een pardon voor asielzoekers die al jaren wachten op een besluit over hun aanvraag is eerlijk, me nen de voorstanders van zo'n maatregel. Tenslot te is die groep ontstaan door het falende asielbe leid van de laatste decennia. Datzelfde geldt voor de illegale vreemdelingen die kunnen aantonen dat ze hier al jaren werken. Zij leveren een bijdrage aan de economie en zijn vaak goed geïntegreerd in de buurt waar ze wo nen. Een schande of aanfluiting voor het Nederlandse rechtssysteem is zo'n pardon niet, want in andere Europese landen als Italië, Frankrijk en Spanje zijn eerder zulke pardons afgekondigd. Zo zijn in de laatste jaren ruim een miljoen illegalen gelega liseerd. Moet Nederland volgen? En is dat vet^ijindig? Ja, zegt Godfried Engbersen. Hij deed als hoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam acht jaar onderzoek naar illegalen en asielzoekers. „Maar als je dat pardon wilt lanceren moet je dat van tevoren zeer goed overdenken. En goed naar buiten brengen, want anders wek je ten onrechte verwachtingen bij groepen illegalen die niet voor legalisering in aanmerking komen." Engbersen doelt daarmee op de commotie van de laatste dagen, aangezwengeld door de Lijst Pim Fortuyn (LPF). In eerste instantie bepleitten de erfgenamen van Pim Fortuyn een 'generaal pardon' voor alle ille galen, later bracht LPF-leider Mat Herben nogal wat nuances aan - mede onder druk van duizen den boze reacties die op het partijbureau in Rot terdam binnenkwamen. En sinds gisteravond is er helemaal geen sprake meer van een pardon. Te laat, denkt onder meer docent straf- en vreem delingenrecht Anton van Kalmthout van de uni versiteit in Tilburg. „Ik denk dat de eerste tele foontjes van asielzoekers en illegalen naar vrien den en familieleden in het buitenland al zijn ge pleegd. Kom snel naar Nederland, daar kun je binnenkort een vergunning krijgen. Doordat termen als asielzoekers, uitgeprocedeer de asielzoekers en illegalen door elkaar worden gehaald, bleef het onduidelijk wie er kans zouden op een specifiek par*mn. De LPF dacht, tot gisteravond, slechts aan twee groepen: asielzoekers die al jaren in de procedure zitten en uitgeprocedeerde asielzoekers die nog niet over de grens zijn gezet, omdat ze niet naar hun land terug kunnen. Ze zijn niet illegaal, om dat ze zich netjes bij de instanties hebben aange meld. Blijft de groep illegalen over. Het merendeel daar van dacht ook voor legalisering in aanmerking te komen. In dit verband is een paar keer de naam Gümüs gevallen. Deze Turkse kleermaker moest in september 1997 met zijn gezin terug naar Tur kije, juist omdat hij illegaal in Nederland woonde. „Ómdat die naam wordt genoemd, denken illega len dat er voor hen ook een opening is", zegt WD-kamerlid Henk Kamp, fervent tegenstander van wat voor 'pardon' dan ook Toch blijven er stemmen opgaan om naast groe pen asielzoekers ook illegalen een pardon te ge ven. Al was het maar om met een schone lei te be ginnen. Engbersen: „Zo voorkom je een illegale onderklasse, die door allerlei strenge regels moet vluchten in de criminaliteit om te overleven. Als je helder naar buiten brengt dat voor het pardon zeer strenge criteria gelden, valt het met de toe stroom van nieuwe illegalen die willen profiteren wel mee." Engbersen schat dat 10.000 tot 20.000 illegalen aan die strengere criteria kunnen vol doen. t>s Ma» tegenstanders van een pardon zien dat niet zitten. Dat zou onrechtvaardig zijn tegenover asielzoekers die na hun afwijzing wel naar hun land zijn teruggekeerd. Ook zou een pardon een aanzuigende werking hebben. Henk Kamp: „En het betekent een enor me berg werk voor de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) die de verzoeken moet behande len." Tegenstanders van een pardon hameren er op dat de regels veel strakker moeten worden uit gevoerd. Een voorbeeld daarvan is de Koppelings wet, die halverwege 1998 is ingevoerd. Deze wet zorgt ervoor dat illegalen geen gebruik kunnen maken van onder meer medische zorg en onder wijs, door de computerbestanden van de over heidsdiensten met elkaar te verbinden. Alleen ondermijnen veel gemeenten de wet. Art sen, ziekenhuizen en scholen stellen hun deuren open, burgers en kerkelijke instellingen geven on derdak en de politie knijpt soms een oogje dicht. Een andere 'harde oplossing', illegalen vastzetten zodra ze worden opgepakt en ze dan uitzetten, werkt ook niet altijd. Immers, als een illegaal zijn identiteit niet prijsgeeft, kan hij niet worden uitge zet. De aanpak van het vreemdelingenprobleem, of nu het pardon of de harde regels de voorkeur hebben, moddert ondertussen voort. Godfried Engbersen: ^Eigenlijk is het hele asielbe leid een brevet van onvermogen." Asielzoekers: Zo'n 80.000 asielzoekers hebben een aanvraag lopen om als vluchteling toegelaten te worden tot Nederland. On geveer 20.000 asielzoekers verdwijnen per jaar uit de opvang 'met onbekende be stemming'. Een deel reist door naar een ander land of keert terug naar heteigen land. Een deel blijfttegaal in Nederland. De verwachting is dat dit jaar 22.000 asielzoekers zich zul len melden. Vorig jaar waren dit er 32.000in 2000 44.000. Illegalen: Volgens schattin gen zijn er in Nederland tus sen de 46.000 en 115.000 ille galen. Migranten zijn illegaal om dat ze zijn afgewezen als asielzoeker, of omdat ze op een toeristenvisum naar Ne derland zijn gekomen, en vervolgens niet meer zijn weggegaan. Volgens socio loog Engbersen is de laatst genoemde groep de grootste.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3